Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε χρησιμοποιήσατε πάνα βρακάκι για πρώτη φορά???


Recommended Posts

Εγώ ακόμα χρησιμοποιώ τις active fit των pumpers... τον τελευταίο καιρό ο μικρός με δυσκολία κάθεται ξάπλα για να τον αλλάξω... 16 μηνών βλέπεις... αλλά και όρθιος δεν στέκεται για να του βάλω την πάνα βρακάκι... εσείς πότε τισ χρησιμοποιήσατε για πρώτη φορά??? σε ποια ηλικία??

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ γύρω στους 14-15 μήνες.(Δεν θυμάμαι ακριβώς)

 

Βέβαια,όταν τον έχει η μητέρα μου του βάζει τις κανονικές, και έχω και εγώ κάποιες μήπως χρειαστεί καμοια φορά που είμαστε έξω.

 

Εγώ τις πήρα επειδή νομίζω ότι τον βολεύνουν καλύτερα στο περπάτημα και δεν τον σφίγγουν στην κοιλιά.

Επίσης κάθε φορά που έμενε με την πάνα, άρχιζε να πειράζει το αυτοκόλλητο και ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει δεν τον εμπιστεύομαι με τίποτα.

 

Πάντως θεωρώ ότι η κάθε μια χρησιμοποιεί αυτό που την βολεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πανα βρακακι στους 16 μηνες ακριβως.βρηκα την σωτηρια μου γιατι δεν ξαπλωνει αλλο ο φουντουκος για να τον αλλαξω...αψογα ειναι.ουτε κλαματα ουτε τιποτα.....

 

Ομοίως όταν σταμάτησε να ξαπλώνει για να τον αλλάξω. :wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο 12 μηνων που αρχισε να κανει βηματακια,κι εγω σωθηκα αφου δεν καθοταν για πανα.τωρα απορω πως καθεται και δε με βολευει στο αλλαγμα,εμαθα να τον αλλαζω ορθιο!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

και εγω στο χρονο επανω....σωθηκα...μαχη γινοτανε για να τον αλλαξω :P

 

τωρα με το που λερωθει στο μπανιο κατω απο τη βρυση και την πανα-βρακακι στα ορθια :D

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Κορίτσια μέρες τώρα αντιμετώπιζω τεράστιο πρόβλημα για να αλλάξω την πάνα του μικρού μου. Από 7-8 μηνών δεν καθόταν ανάσκελα και έτσι "εκπαιδευτηκά" στην αλλαγή μπρούμυτα. Για λίγους μηνες ξεχνιοταν ανάσκελα με κάνα παιχνίδι αλλά τώρα τελευταία τον αλλαζω όρθιο! Δίνω μάχη κάθε φορά! Πιστεύω ή πάνα βρακακι θα με σώσει! Μήπως είναι μικρός ακόμα (15.5 μηνων-12 κιλά)? Έχουν διαρροές? Εσείς χρησιμοποιείτε? Και αν ναι από πότε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια μέρες τώρα αντιμετώπιζω τεράστιο πρόβλημα για να αλλάξω την πάνα του μικρού μου. Από 7-8 μηνών δεν καθόταν ανάσκελα και έτσι "εκπαιδευτηκά" στην αλλαγή μπρούμυτα. Για λίγους μηνες ξεχνιοταν ανάσκελα με κάνα παιχνίδι αλλά τώρα τελευταία τον αλλαζω όρθιο! Δίνω μάχη κάθε φορά! Πιστεύω ή πάνα βρακακι θα με σώσει! Μήπως είναι μικρός ακόμα (15.5 μηνων-12 κιλά)? Έχουν διαρροές? Εσείς χρησιμοποιείτε? Και αν ναι από πότε? 

εμας μας βολεψαν παρα πολυ παντως οταν του χρησιμοποιησα εγω πανα βρακακι  ητα 20 μηνων μηνων και γυρω στα 10 κιλα....!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι πανες βρακακια ξεκινανε απο 11κιλα οποτε μια χαρα μπορεις να τις δοκιμασεις(εμεις απεχουμε πολυ απο αυτο το βαρος,ενω θελω τοσο πολυ να παρω)

Στην κορη μου τις δοκιμασα οταν εφτασε αυτα τα κιλα 1-1,5ετους.δ ειχα προβλημα με διαρροες,διαφορες μαρκες.μαλιστα καποιες ειχαν τοσο καλη εφαρμογη που δ φαινοταν οτι φοραει πανα.μας βοηθησαν κ στην προσπαθεια να κοψουμε την πανα

Ισως αν θελει αλλαγμα το βραδυ να μην βολεψουν

Απο κει κ περα,βλεπεις το κοστος,κ αν σας αρεσουν κ σας βολεψουν,μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

σως αν θελει αλλαγμα το βραδυ να μην βολεψουν

Απο κει κ περα,βλεπεις το κοστος,κ αν σας αρεσουν κ σας βολεψουν,μια χαρα

Συνήθως τον αλλαζω μία φορά την νύχτα ή και καμιά αν δεν κάνει τσισα. Νομίζω όμως πως θα με βολεψουν περισσότερο γιατί ακόμα κ στον ύπνο του αρνείται να άλλαξει πανα! Χθες μάλιστα κοιμησμενος σηκώθηκε όρθιος κ γκρινιαζε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

Νομιζω οτι οι πανες βρακακια ξεκινανε απο 11κιλα οποτε μια χαρα μπορεις να τις δοκιμασεις(εμεις απεχουμε πολυ απο αυτο το βαρος,ενω θελω τοσο πολυ να παρω)

Στην κορη μου τις δοκιμασα οταν εφτασε αυτα τα κιλα 1-1,5ετους.δ ειχα προβλημα με διαρροες,διαφορες μαρκες.μαλιστα καποιες ειχαν τοσο καλη εφαρμογη που δ φαινοταν οτι φοραει πανα.μας βοηθησαν κ στην προσπαθεια να κοψουμε την πανα

Ισως αν θελει αλλαγμα το βραδυ να μην βολεψουν

Απο κει κ περα,βλεπεις το κοστος,κ αν σας αρεσουν κ σας βολεψουν,μια χαρα

οι πανες βρακακι pampers το νουμερο 4 ειναι απο 9-14 κιλα...!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις χρησιμοποιησαμε πρωτη φορα πανα βρακακι αρκετα νωρις γιατι ηταν και ειναι μεγαλοσωμο και πολυ δραστηριο παιδι. Αντικειμενικα δεν κραταει τοσο καλα οσο οι κανονικες πανες (μιλαω για pampers που χρησιμοποιουσαμε) αλλα βολευουν και εχουν καλη εφαρμογη. Για παραδειγμα εγω δεν την αλλαζω το βραδυ και κοιμαται περιπου 10-12 ωρες οποτε με τις πανες βρακακι ειχαμε παντα διαρροες. Γιαυτο της ειχα βρακακι για τη μερα και κανονιμες για τον υπνο. Προσφατα ομως αποκτησαμε αλλο προβλημα γιατι πια εχει διαρροες με ολες τις πανες (εχω δοκιμασει 4 διαφορετικες μαρκες απο 2-3 ειδη στην καθε μαρκα).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια μέρες τώρα αντιμετώπιζω τεράστιο πρόβλημα για να αλλάξω την πάνα του μικρού μου. Από 7-8 μηνών δεν καθόταν ανάσκελα και έτσι "εκπαιδευτηκά" στην αλλαγή μπρούμυτα. Για λίγους μηνες ξεχνιοταν ανάσκελα με κάνα παιχνίδι αλλά τώρα τελευταία τον αλλαζω όρθιο! Δίνω μάχη κάθε φορά! Πιστεύω ή πάνα βρακακι θα με σώσει! Μήπως είναι μικρός ακόμα (15.5 μηνων-12 κιλά)? Έχουν διαρροές? Εσείς χρησιμοποιείτε? Και αν ναι από πότε? 

Aπό πριν το χρόνο. Ξεκινήσαμε την εξοικείωση με την τουαλέτα κάπου μόλις έμαθαν να κάθονται, και επειδή ήδη πριν το χρόνο και δεν έκαναν κακά επάνω τους και αρκετές φορές πήγαιναν και για τα τσίσα, ήταν πεταμένα λεφτά οι κλασικές πάνες, θέλαμε κάτι να μπαινοβγαίνει. Για διαρροές, εξαρτάται τη μάρκα. Η pampers πριν κάποια χρόνια είχε σίγουρα και για μικρά μωρά, έβγαιναν από 4αρι, άρα κάτι σαν από 7-8 κιλα αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σήμερα του έβαλα πάνα βρακακι. Επιτέλους σταμάτησαν οι γκρινιες κ μάχες!

  Πήρα το νο5 κ του ήρθαν μία χαρά. Μου αρέσει πολύ η εφαρμογή τους, δεν το περίμενα για να πω την αλήθεια. Τώρα για τις διαρροές θα δείξει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...