Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ-ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ


Recommended Posts

Κορίτσια προσοχή στους παιδότοπους. Μέχρι και σήμερα δεν περίμενα να ήταν τόσο επικίνδυνα τα φουσκώτα κι όμως...! Ενώ καθόμασταν 2-3 οικογένειες και πιναμε τον καφέ μας με τα πιτσιρικια να παίζουν στον παιδότοπο, ξαφνικά ακουστηκαν φωνές <<ΒΟΗΘΕΙΑ,ΒΟΗΘΕΙΑ>> και κάποια μωρά να κλαίνε. Το φουσκωτό ύψους περίπου 2μιση μέτρων είχε ξεφουσκώσει με τρια παιδάκια να έχουν εγκλωβιστεί κάπου! Το θέαμα..σοκαριστικό και σου έκοβε την ανάσα..ο άντρας μου μαζί με τον άντρα της ξαδέφης μου έσπευσαν να βοηθήσουν σκαρφαλώνοντας στα διπλανά παιχνίδια καθότι επικίνδυνο να πατήσεις πάνω του γιατί μπορεί να πνίξει τα παιδιά. Κανενας δεν μιλουσε παρα μονο ακουγαμε τις φωνές. Ευτυχως βρήκαν τα πιτσιρίκια εγκλωβισμένα ανάμεσα στο παιχνίδι και στον τοιχο το ένα πάνω στο άλλο!!!!:shock::-(Το ένα μάλιστα σε ηλικία περίπου 2 ετών! Ο πατέρας των παιδιών τα άρπαξε κλαίγοντας και φωνάζοντας στον ιδιοκτήτη πως δε θα τη γλιτώσει και να ετοιμάσει δικηγόρο..δεν μπορώ να σας εκφράσω πως ένιωθα..ευτυχώς δεν είχα το γιο μου μαζί μου..έτυχε να λείπει στο χωριό με τους παππουδες του. Και μονο η ιδέα να έπαιζε εκεί μου προκαλεί εκνευρισμό! Δε νομιζω να τον ξαναφήσω να ανέβει ποτέ σε τέτόιο παιχίδι. Ο κίνδυνος πνιγμου σε περίπτωση εγκλωβισμου είναι τεράστιος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίταξε, συγκλονιστικό δεν διαφωνώ αλλά το να λες δεν θα τον ξαναφήσεις δεν είναι λύση. Αρκεί να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας και να ελέγχονται συχνά για τυχόν φθορές. Παντού εγκυμονούν κίνδυνοι για τα παιδιά μας. Δεν μπορούμε όμως να τα κλείσουμε σε μια γυάλα. Αφού και με το φαγητό του μπορεί να πνιγεί τι τα ταΐζουμε; κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα το έλεγες αυτό αν το βιωνες απο όποια μεριά κι αν ήσουν. Ειτε του παθόντα γονέα είτε του παρατηρητη. Προσωπικά σοκαρίστικα και θεωρω πως η τυχη ήταν με το μέρος όλων.Ελάχιστα παιδια΄και ευτυχώς εγκλωβιστηκαν έξω απο το φουσκωτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα δεν μετανιωνω καθολου που δεν συμπαθω τους παιδοτοπους.. Πηγα την μικρη το καλοκαιρι που μας περασε σε εναν και αφου της τραβηξε τα μαλλια ενα αλλο παιδακι και οι κοπελες αμολαγαν χαρταετο, ξενερωσα τη ζωη μου και ουτε που ξαναπατησαμε το ποδι μας..

Γενικοτερα δεν τους πολυγουσταρω, κατανοω ομως πως λυνουν τα χερια πολλων γονεων που μενουν σε μεγαλες συνοικιες (χωρις παρκα/παιδικες χαρες κλπ.).. Εγω απλα ευγνομωνω τον αντρουλη μου που επεμενε να μετακομισουμε Λαγονησι κι ετσι την αμολαω στο πρασινο και την αφηνω να ξεδωσει.

Αλλα και παλι αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη.. Σιγουρα υπαρχουν αξιολογοι παιδοτοποι εξω, που πληρουν τους κανονες ασφαλειας.. Ειναι που θα πεσεις τελικα!

 

Ευτυχως που τα παιδακια ειναι ολα σωα και αβλαβη! Τιποτα αλλο..

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μετανιωνω καθολου που δεν συμπαθω τους παιδοτοπους..

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν συμπαθώ τους παιδότοπους και τα φουσκωτά αλλά για άλλους λόγους. Σιχαίνομαι περισσότερο, να κυλιούνται πάνω στα πλαστικά όπου άλλα παιδάκια φτύνουν, κάνουν πιπί, εμετό...αηδίες. Όπως είπες βουρ στο πράσινο και ευτυχώς είμαι τυχερή, μένω σε επαρχία και μάλιστα όχι μέσα στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

ατυχήματα μπορούν να συμβούν παντού...και οι παιδότοποι οφείλουν να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας...

 

να σας πω πόσα ατυχήματα έχω δει σε παιδικές χαρές, με σκουριασμένες κούνιες και μολυσμένα καρφιά που εξέχουν?? ουυυυυυυυυ.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και χειροτερα... εχετε δει φουσκωτη τσουληθρα σε εξωτερικο παιδοτοπο να τουμπαρει απ τον αερα και προφανως την κακη τοποθετηση της???? αμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.....

αλλα ολα ειμαι πιθανα, ειναι μην σου τυχει το κακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα συγκλονιστηκα απο την αφηγηση ,ευτυχως Ο Θεος φυλαξε τα παιδακια και δεν εγινε τιποτα σοβαροτερο . Να σας πω και εγω δεν συμπαθω τους παιδοτοπους με φουσκωτες τεραστιες τσουλιθρες ,δεν το θεωρω ασφαλες ετσι και αλλιως και γενικα δεν πολυ συμπαθω τους τεραστιους μεγαλους παιδοτοπους οπου χανει η μανα το παιδι και ο σκυλος τον αφεντη . Εμεις παμε πολυ συχνα σε παιδοτοπο , μενουμε σε πολη και ο παιδοτοπος ειναι ο μονη λυση για να παιζουνε τα παιδια μας .Επισης συμφωνω οσο και αν δεν μου αρεσει οτι τα παιδια δεν μπορουμε να τα κλειδοσουμε σπιτι , παντου υπαρχουνε κυνδινοι , απλως μπορουμε να προλαμβανουμε . Εμενα ο πιτσιρικας μας περυσι , μπροστα στα ματια μου στην εισοδο της πολυκατοικιας εδωσε ενα σαλτο και επεσε πανω στην τζαμαρια και ημασταν τυχεροι που γλυτωσαμε με μονο 5-6 ραμματα και δεν το εκοψε κανα λαιμο το σπασμενο τζαμι το οποιο ειχε γινει σαν χατζαρα . Κυνδινους παντου μα παντου εχει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,κοπέλες που προσέχουν τα παιδιά δεν υπήρχαν???:evil::evil::evil: Εννοείται ότι ένα τέτοιο παιχνίδι είναι επικίνδυνο!!Αλλά αν έχεις 2-3 κοπέλες να έχουν το νου τους,ο κίνδυνος δεν είναι τόσο μεγάλος.Ένα τέτοιο φουσκωτό για να ξεφουσκώσει σε σημείο να παγιδευτούν μέσα παιδιά,θέλει αρκετή ώρα και μιλάω εκ πείρας γιατί έχω δουλέψει πολλές φορές σε παιδότοπο και έχουν γίνει τέτοια περιστατικά αλλά ποτέ δεν παγιδεύτηκε κάποιο παιδί μέσα!Μην αφήνετε τα παιδιά σε παιδότοπο χωρίς κοπέλες να τα προσέχουν!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

ατυχήματα μπορούν να συμβούν παντού...και οι παιδότοποι οφείλουν να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας...

 

να σας πω πόσα ατυχήματα έχω δει σε παιδικές χαρές, με σκουριασμένες κούνιες και μολυσμένα καρφιά που εξέχουν?? ουυυυυυυυυ.....

 

Ακριβως αυτό!

Πάντως....εμεις στον παιδότοπο που παμε...η κυρια δεν επιτρέπει στην διχρονη κόρη μου να ανεβαίνει στο φουσκωτο για να μη ποδοπατηθει απο τα μεγαλύτερα και γιατι δεν ειναι για την ηλικία της ακομα!

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως προτιμουμε τον παιδότοπο για να μπορέσουμε κι εμείς με το συζηγό μου να έχουμε λίγη ωρίτσα να κάτσουμε να μιλήσουμε και να πιουμε το καφεδάκι μας. Βέβαια ποτέ μα ποτέ δεν τα αφήνουμε μονο στην επιβλεψη της κοπέλας και πάντα πηγαινοερχόμαστε απο το τραπέζι ωστε πάντα να ασχολειται και λίγο κάποιος απο τους δυο μας μαζί τους.Και σαφώς προτιμουμε εκείνους με ελάχιστα παιδάκια όπως και στη συγκεκριμένη περίπτωση άντε τα παιδάκια το πολύ να ήταν 5-6 σε όλο τον παιδότοπο. Στο συγκεκριμένο κοπέλες υπήρχαν αλλά..ήταν εκεί που παίζουν τα μωρά και όχι στο φουσκωτό. Το πως άφησαν βέβαια 2χρονο παιδάκι εκεί..δεν το ξέρω!!

Σαφώς και ατυχηματα μπορουν να συμβουν παντου αλλά απο δω κ μπρος θα αποφεύγουμε φουσκωτα κυρίως γιατί είναι τα πιο εύκολα να πάθουν κάτι.Με τίποτε στον κόσμο δε θα θελα να παγιδευτεί το παιδί μου σε ένα τετοιο.Ο κίνδυνος ασφυξίας ειδικά αν έχει και πολλά παιδιά είναι τεράστιος!!!Είτε παίζουν διχρονα είτε δεκάχρονα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να φανταστειτε οτι οι ''κοπελες'' που προσεχουν τα παιδια στον παιδοτοπο τελειωνουν νηπιαγωγοι η βρεφονηπιοκομοι.

δυστυχως δε ισχυει κατι τετοιο. εγω ειχα παει να δουλεψω part time σε παιδοτοπο κ δεν ειμαι ουτε νηπιαγωγος ουτε κατι σχετικο. ασε που τα λεφτα ηταν εξεφτελιστικα λιγα, αρα δεν νομιζω να προσλαμβανουν εμπειρο προσωπικο. δεν πηγα φυσικα!;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,κοπέλες που προσέχουν τα παιδιά δεν υπήρχαν???:evil::evil::evil: Εννοείται ότι ένα τέτοιο παιχνίδι είναι επικίνδυνο!!Αλλά αν έχεις 2-3 κοπέλες να έχουν το νου τους,ο κίνδυνος δεν είναι τόσο μεγάλος.Ένα τέτοιο φουσκωτό για να ξεφουσκώσει σε σημείο να παγιδευτούν μέσα παιδιά,θέλει αρκετή ώρα και μιλάω εκ πείρας γιατί έχω δουλέψει πολλές φορές σε παιδότοπο και έχουν γίνει τέτοια περιστατικά αλλά ποτέ δεν παγιδεύτηκε κάποιο παιδί μέσα!Μην αφήνετε τα παιδιά σε παιδότοπο χωρίς κοπέλες να τα προσέχουν!!!

 

να ρωτήσω κάτι?

όπως λέει και η Αννούλα - κ μου φαίνεται λογικό - το φουσκωτό θέλει πολλή ώρα να ξεφουσκώσει, δεν μπορεί αυτό να έγινε ξαφνικά?

επίσης μου φαίνεται απίστευτο ένας γονιός να μην κοιτάει το παιδί του την ώρα που παίζει.

Οποτε πάμε σε παιδότοπο έχουμε συνέχεια οπτική επαφή με το μικρό, όχι μόνο για περίπτωση ελαττωματικού φουσκωτού, αλλά κ γιατί μπορεί να τσακωθεί με κανένα παιδάκι κτλ. και πάντα μα πάντα υπάρχει κοπέλα που τα προσέχει.

Και εγώ μένω σε εξοχή, αλλά το χειμώνα με τα κρύα κ τις βροχές, η μονη λύση να εκτονωθούν λιγουλάκι, ναι δυστυχώς είναι οι παιδότοποι.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι?

όπως λέει και η Αννούλα - κ μου φαίνεται λογικό - το φουσκωτό θέλει πολλή ώρα να ξεφουσκώσει, δεν μπορεί αυτό να έγινε ξαφνικά?

επίσης μου φαίνεται απίστευτο ένας γονιός να μην κοιτάει το παιδί του την ώρα που παίζει.

Οποτε πάμε σε παιδότοπο έχουμε συνέχεια οπτική επαφή με το μικρό, όχι μόνο για περίπτωση ελαττωματικού φουσκωτού, αλλά κ γιατί μπορεί να τσακωθεί με κανένα παιδάκι κτλ. και πάντα μα πάντα υπάρχει κοπέλα που τα προσέχει.

Και εγώ μένω σε εξοχή, αλλά το χειμώνα με τα κρύα κ τις βροχές, η μονη λύση να εκτονωθούν λιγουλάκι, ναι δυστυχώς είναι οι παιδότοποι.

Κοπελα μου δυστηχως υπαρχουνε γονεις που δεν τα προσεχουνε , ειχαμε δει ενα κορυφαιο σε εναν παιδοτοπο που παμε εδω κοντα μας το καλοκαιρι . Καθε Κυριακη κανουνε παρτυ , εκεινη την Κυριακη δεν ειχε παρτυ , ερχεται μια μαμα με ενα αγορακι 7-8 ετων , ρωταει αμα εχουνε παρτυ λεει οχι η κοπελα που προσεχε τα παιδακια , τον αφηνει και .,....... φευγει !!!!:shock: το που πηγε ?? ε αυτο ειναι δικο της θεμα , το σημαντικο ειναι οτι αφησε ενα μικρο παιδι ολομοναχο σε εναν παιδοτοπο . Τα συμπερασματα δικα σας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστειτε οτι οι ''κοπελες'' που προσεχουν τα παιδια στον παιδοτοπο τελειωνουν νηπιαγωγοι η βρεφονηπιοκομοι.

 

Δεν εχω συναντησει κ πολλες...

Οι περισσοτερες που δουλευουν σε παιδοτοπους ειναι κοπελιτσες 17-18 χρονων που ειτε πανε σχολειο ειτε δεν εχουν τελειωσει τιποτα... Οι νηπιαγωγοι κ οι βρεφονηπιοκομοι εχουν καλυτερα πραγματα να κανουνε..

Και σαφως ειναι λαθος των ιδιοκτητων να επιλεγουν τετοιο προσωπικο καθως τα κοριτσια αυτα εννοειτε οτι δεν εχουν την υπευθυνοτητα που απαιτηται.

Επισης ενα φουσκωτο δεν θελει πολυ ωρα να ξεφουσκωσει.. ξεφουσκωνει μεσα σε ελαχιστα δεπτερόλεπτα απο τη στιγμη που θα χάσει την επαφη του με τον αερα (προφανως αυτο εγινε) και ειδικα αν επανω εχει βαρός.

Μου εχει τυχει να δω να ξεφουσκωνει φουσκωτο 30 μετρων μεσα σε χρονο ντε τε..

Επίσης αν παρατηρησετε καλα, στην εισοδο στους παιδοτοπους με τα φουσκωτα υπάρχει μια ταμπελιτσα που αναγραφει "τα παιδια μπαινουν στον παιδοτοπο με την ευθυνητων γονιων τους"

Και οι δικηγοροι στην παρουσα φαση δεν μπορουν να κανουν τίποτα .. ακομα κ οι παιδοτοποι που εχουν μονο μια κοπελα στην εισοδο να κοβει εισητηριο ειναι καλυμενοι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως ετσι ειναι , ξεχασα και εγω να το πω , υπαρχει οντως ταμπελα που διευκρηνιζει οτι παιζουνε τα παιδια με ευθυνη γονεων . Τεσπα και εμεις περυσι πηγαιναμε σε ενα τεραστιο παιδοτοπο με φουσκωτη τσουλιθρα αχανες και τεραστια . Εγινε ενα περιστατικο , εντα3ει λιγο και εγω υπερεβαλα , αλλα ειχε τοσο κοσμο γιατι κανονισανε 1-2 παρτυ μαζι , εστω και αν ειχανε οργανωση και πολλες κοπελες , εγω οταν ζητησα να το γιο μου για να φυγουμε οι κοπελες ειπανε οτι δεν ειναι πανω και με ρωτησανε εκπληκτες αμα βγηκε και δεν τον ειδα , τρελλαθηκα και εχασα τη μιση μου ζωη σε δευτερολεπτα , τρεχοντας σκαρφαλωσα τσιριζοντας το ονομα του και τελικα τον βρηκα να τον φωτογραφιζουνε πανω νομιζοντας οτι ειναι απο το παρτυ , δεν ξαναπατησα απο τοτε . Φοβηθηκα τοσο πολυ και γενικως δεν μου πολυαρεζε τοσο τεραστιος παιδοτοπος οπου δεν μπορεις να βλεπεις το παιδι , να το επιτηρεις και εσυ , με χαλουσανε και οι φουσκτωτες τσουλιθρες . Τωρα παμε σε ενα πολυ πολυ μικροτερο χωρις φουσκωτες τσουλιθρες και με 2 κοπελες που προσεχουνε τα παιδακια και με πορτα που κλεινει και δεν μπορει το παιδακι να βγει χωρις να το δεις . Οπου ουτος η αλλος δεν μπορει γισατι και να βγει περναει απο μπροστα σου και εχεις αμεση οπτικη επαφη.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω μια εμπειρία άσχημη από παιδότοπο όταν ο μικρούλης μου ήταν 2 χρονών .. μπορεί και μικρότερος (δεν θυμάμαι)

επειδή του αρέσουν τα μπαλάκια συνήθως καθότανε σε ένα δωματιάκι που έχουν κλειστό με δίχτυ γύρω γύρω και πέταγε μπαλάκια

απ' έξω όμως από την πορτούλα την διαφανές έχουν κάτι σαν κούνια

ακριβώς στην πορτούλα όμως!! η κούνια είναι ένα συμπαγές χοντρό πράγμα

και καλά σαν ζωάκι που πάει πέρα δώθε και κάθονται πάνω τα παιδάκια...

όταν βγει ένα παιδάκι από το δωματιάκι με τις μπάλες πρέπει να προσέχει

μην τυχόν και κάνει κάποιο άλλο παιδάκι κούνια και το χτυπήσει

ή να προσέχει έστω μια κοπέλα...!!!!

ο δικός μου πήγε να βγει... δυστυχώς δεν υπήρχε κοπέλα γύρω...!!

και είδαμε με τα μάτια μας να χτυπάει αυτή η συμπαγής κούνια τον μικρό μου και να τον πετάει απέναντι!!! τρελαθήκαμε εγώ και ο άντρας μου!!!

αφού πριν γίνει το κακό φωνάζαμε στην κοπέλα μπας και τον προλαβαίναμε!!

συνήθως εγώ έμπαινα μαζί με τον μικρό μέσα για πιο σίγουρα...

αλλά να που έγινε το κακό αυτή την μια φορά που δεν μπήκα...

εννοείτε πως φύγαμε άρον άρον χωρίς να πληρώσουμε!!!

Δεν υπάρχει καλή φύλαξη πιστεύω για παιδάκια που είναι πολύ μικρά!

από κάποια ηλικία και μετά πρέπει να τα πηγαίνουμε σε παιδότοπους πιστεύω!!

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εντάξει..μπαίνουν με την ευθυνη των γονέων αλλά δεν πρέπει να πληρουν τους κανονισμους ασφαλείας; ¨Εϊναι δυνατόν ποτέ να τα αφήναμε να παίξουν σε παιδοτοπο με χαλασμένα παιχνίδια; Ο ιδιοκτητης είναι υποχρέωμένος να κάνει ελέγχους και σερβις των παιχνιδιών ανα τακτά χρονικά διαστήματα..δεν μπορεί να πετάει δυο παιχνιδια εκεί μέσα και ότι γίνει!! Το συγκεκριμένο είχε μπαλώματα όπως διαπίστωσε ο μπαμπάς των παιδιών σε σημείο που δεν φαινόταν!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω μια εμπειρία άσχημη από παιδότοπο όταν ο μικρούλης μου ήταν 2 χρονών .. μπορεί και μικρότερος (δεν θυμάμαι)

επειδή του αρέσουν τα μπαλάκια συνήθως καθότανε σε ένα δωματιάκι που έχουν κλειστό με δίχτυ γύρω γύρω και πέταγε μπαλάκια

απ' έξω όμως από την πορτούλα την διαφανές έχουν κάτι σαν κούνια

ακριβώς στην πορτούλα όμως!! η κούνια είναι ένα συμπαγές χοντρό πράγμα

και καλά σαν ζωάκι που πάει πέρα δώθε και κάθονται πάνω τα παιδάκια...

όταν βγει ένα παιδάκι από το δωματιάκι με τις μπάλες πρέπει να προσέχει

μην τυχόν και κάνει κάποιο άλλο παιδάκι κούνια και το χτυπήσει

ή να προσέχει έστω μια κοπέλα...!!!!

ο δικός μου πήγε να βγει... δυστυχώς δεν υπήρχε κοπέλα γύρω...!!

και είδαμε με τα μάτια μας να χτυπάει αυτή η συμπαγής κούνια τον μικρό μου και να τον πετάει απέναντι!!! τρελαθήκαμε εγώ και ο άντρας μου!!!

αφού πριν γίνει το κακό φωνάζαμε στην κοπέλα μπας και τον προλαβαίναμε!!

συνήθως εγώ έμπαινα μαζί με τον μικρό μέσα για πιο σίγουρα...

αλλά να που έγινε το κακό αυτή την μια φορά που δεν μπήκα...

εννοείτε πως φύγαμε άρον άρον χωρίς να πληρώσουμε!!!

Δεν υπάρχει καλή φύλαξη πιστεύω για παιδάκια που είναι πολύ μικρά!

από κάποια ηλικία και μετά πρέπει να τα πηγαίνουμε σε παιδότοπους πιστεύω!!

αν ειναι δυνατόν ποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...