Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ραπτομηχανη...ποια να παρω?


Geonutr

Recommended Posts

Περιμένω πως και πως να φέρουν τα Λιντλ την ραπτομηχανή τους. Διάβασα και στο νετ πολύ καλες κριτικές κι επίσης υπάρχουν καταστήματα που κάνου σερβις και έχουν γνήσια ανταλλακτικά και για αυτη τη μηχανή . Δεν έχω ιδέα από ραψιμο οπότε προτιμώ να δώσω μόνο 70 ευρώ για αρχή. Από τα χαρακτηριστικά της είδα ότι είναι εφάμιλλη πολύ καλών ραπτομηχανών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μηπως εχει παρει καμια αυτη την μηχανη να μου πει εντυπωσεις??? http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_13288.htm

 

ειμαι αρχαρια και δεν θελω να δωσω πολλα τωρα στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,γεια σας.

Τη ραπτομηχανή του λιντλ έχω πάρει στη Γερμανία πριν από 3 χρόνια,μάρκας ΑEG,και είχα πληρώσει γύρω στα 80 ευρώ(ακριβώς δεν θυμάμαι).

Είναι μια απλή μηχανή για κάποιες που θέλουν να ξεκινήσουν,όπως εγώ τότε και που δεν ζητάνε πολλά-γιατί δεν έχει πολλά.

Απλά πραγματάκια κάνει και,για μένα που δεν ασχολούμαι πολύ, καλά είναι

Είχα βαρεθεί να δίνω (αρκετά) χρήματα για κοντύματα στα παντελόνια και μικροδιορθώσεις.

 

Αν τώρα έχετε περισσότερες φιλοδοξίες (να κάνει ένα απλικέ π.χ.) πηγαίνετε σε εξειδικευμένα καταστήματα.Η μητέρα μου έχει μια καταπληκτική singer και πραγματικά κάνει τέλεια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο βίντεο την ραπτομηχανή του Λιντλ. Εγώ θα την πάρω. Φαινεται να κάνει πολλά πράγματα. Ελπίζω να μη με δυσκολέψει γιατί ειμαι εντελώς αρχάρια και την θέλω για απλές δουλειές πχ κοντύματα. Ελπίζω μόνο να βγεί γερή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γερη δεν λες τιποτα. Χθες κοντυνα τζην, το γυρισα δυο φορες, τριπλο υφασμα, και στις ραφες, χωρις να αλλαξω βελονα (εχει αλλη για τζην). Και δυο κοτλε παντελονια. ΗΤΑΝ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ!

Οσο σκεφτομαι, ποσα εχω δωσει για κοντεματα...

Πολυ χρησιμο πραγμα η ραπτομηχανη τελικα.

Μεταποιησα παλια ρουχα, εχω ραψει δυο φουστες, κι ενα φορεμα για μενα, φορεματακια για την μικρη κ.α.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Μόλις σήμερα κληρονόμησα αυτή τη ραπτομηχανη!

http://www.corfuland.gr/images/stories/aggelies/8877913057236foto1.jpg

 

Είναι της μητέρας μου (δεν την εχει χρησιμοποιήσει για πάρα πολλά χρόνια) και την "ξεθάψαμε" σήμερα επειδή με έπιασε η προκοπή να ράψω κάτι για την μικρή μου:P

 

Έτσι την πήρα και σπίτι μου!

Όμως δεν έχω ιδέα από ραπτική και επίσης έχουμε χάσει και τις οδηγίες:oops:

 

Θα ήθελα, όποιος γνωρίζει, να μου πείτε αν είναι καλή μηχανή, που μπορώ να βρω οδηγίες χρήσεως και που κάνουμε service!

Link to comment
Share on other sites

Olive για ραπτομηχανες εχω ακουσει απο την πεθερα μου για ενα καταστημα στο Χαλαδρι που εχει ανταλλακτικσ και κανει σερβις. Αυτο https://sites.google.com/site/singerxalandriou/singer-xalandriou/h-singer-semera

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

manual που θα βρω όμως; έψαχνα χθες για κάποιο στα αγγλικά αλλά μόνο στα γερμανικά βρήκα.....πως θα την χρησιμοποιήσω χωρίς οδηγίες; (η μητέρα μου θυμάται μόνο τα βασικα :-( )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν βρηκες στα γερμανικα βαλε το μεταφραστη του google και θα στο μεταφρασει. Μπορει να μην ειναι η τελεια μεταφραση αλλα ολο και καποιο νοημα θα βγαλεις. Αλλλιως κανε μια προσπαθεια και παρε τηλεφωνο στην Σινγκερ ή σε αυτο το μαγαζι που σου ειπα και ρωτα τους. Ισως να μπορουν να σε εκυπηρετησουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τa τελευταία 3 χρόνια έχω ραπτομηχανή, singer, την είχα πάρει 200 ευρω.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Εκτός του ότι είναι πανεύκολη και ασφαλής στη χρήση της, βγάζει τα λεφτά της με το παραπάνω.

Εραψα κουρτίνες καλύμματα, φορεματάκια για τη μικρή, πάνες αγκαλιάς, τραπεζομάντηλα, μαξιλαροθήκες σεντονάκια παιδικά και ότι τραβά η ψυχή σας...

Και το καλύτερο ήταν ότι ήρθε σπίτι μια κυρία για επίδειξη, κατατοπιστική και ευγενής.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μια ραπτομηχανή singer για τις βασικές δουλειές, μια και είμαι άσχετη με το άθλημα. Αφού, λοιπόν, σκοπεύω να δώσω κάποια χρήματα, σκέφτομαι να μην πάρω την πιο "απλή" αλλά κάτι λίγο παραπάνω. Εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μια ραπτομηχανή singer για τις βασικές δουλειές, μια και είμαι άσχετη με το άθλημα. Αφού, λοιπόν, σκοπεύω να δώσω κάποια χρήματα, σκέφτομαι να μην πάρω την πιο "απλή" αλλά κάτι λίγο παραπάνω. Εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Ευχαριστώ!

 

Ψ'αξε στον Κωτσόβολο, βγάζει κάθε χρόνο επετειακές εκδόσεις με 160 ευρω περίπου.

Εννοείται πως κι αυτές οι εκδόσεις κάνουν σχεδόν τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.amazon.com/Brother-LS2125I-Lightweight-10-Stitch-Machine/dp/B000EOX28E

την προηγουμενη βδομαδα πηρα αυτη. ειμαι αρχαρια στο αθλημα και δεν ηθελα να κανει πολλα . Κανει οσα χρειαζεται ενα σπιτι , την πηρα 180,00 και οχι απο το ιντερνετ.απο την αντιπροσωπια για να εχει και 2 χρονια εγγυηση. μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενη και μια φιλη που ξερει καλα απο μηχανες, μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα... αν και δεν είμαι γονέας, μπήκα τυχαία στο forum επειδή ψάχνω για ραπτομηχανή!

Βρήκα στο amazon αυτή τη μηχανή (που στην Ελλάδα είναι γνωστή και σαν Singer 157) και λέω να την πάρω.

Είμαι αρχάρια στο ράψιμο και το μόνο μειονέκτημα που παρατηρώ προς το παρόν είναι ότι δεν έχει δυνατότητα ελαστικής ραφής.

Πιστεύετε ότι είναι κάτι πολύ σημαντικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έβαλε τη ραπτομηχανή αυτή τη βδομάδα στα lidl, πήρα τηλ. να ρωτήσω σήμερα αν υπάρχει κάτι και μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί αλλά θα επανατροφοδοτήσουν τα καταστήματα πιθανότατα από Δευτέρα γιατί υπάρχει ζήτηση... Να ρωτήσω τις κοπέλες που πιθανόν να έχουν τη συγκεκριμένη αν είναι καλή και αν υπάρχουν οδηγίες στα ελληνικά ή στα αγγλικά τουλάχιστον, γιατί από γερμανικά...:oops:ντουβάρι!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε τη ραπτομηχανή αυτή τη βδομάδα στα lidl, πήρα τηλ. να ρωτήσω σήμερα αν υπάρχει κάτι και μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί αλλά θα επανατροφοδοτήσουν τα καταστήματα πιθανότατα από Δευτέρα γιατί υπάρχει ζήτηση... Να ρωτήσω τις κοπέλες που πιθανόν να έχουν τη συγκεκριμένη αν είναι καλή και αν υπάρχουν οδηγίες στα ελληνικά ή στα αγγλικά τουλάχιστον, γιατί από γερμανικά...:oops:ντουβάρι!

 

 

Πότε την έβαλε βρε παιδιά? Κοιτάω συνέχεια στο σάιτ τους και δεν την είδα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δε φάνηκε στο σάιτ (μου στέλνουν μέιλ με προσφορές) αλλά το είχα δει σε φυλλάδιο που έπεσε στα χέρια μου στο σπίτι των γονιών μου... Την προπερασμένη βδομαδα ήταν το φυλλάδιο και η προσφορά ήταν για την περασμενη βδομαδα... Αλλά εγω είχα άρρωστη τη μικρή και δε μπορούσα να φύγω από Σαλαμίνα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δε φάνηκε στο σάιτ (μου στέλνουν μέιλ με προσφορές) αλλά το είχα δει σε φυλλάδιο που έπεσε στα χέρια μου στο σπίτι των γονιών μου... Την προπερασμένη βδομαδα ήταν το φυλλάδιο και η προσφορά ήταν για την περασμενη βδομαδα... Αλλά εγω είχα άρρωστη τη μικρή και δε μπορούσα να φύγω από Σαλαμίνα...

 

Γκρρρ!!!:mad: Το παρακουλουθώ μήνες για αυτό το σκοπό και πάλι την έχασα? Πού να τη βρω τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τους πήρα τη Δευτέρα κι εγώ τηλ και είπαν ότι θα ξαναφέρουν έστειλα τον πεθερό μου και πρόλαβε την τελευταία! Ουφ!!!

Μα καλά όλοι τρέχουν να πάρουν ραπτομηχανή?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες σας...

μένω στη Θεσσαλονίκη και πριν από μερικές εβδομάδες άρχισα μαθήματα ραπτικής και μαθαίνω πολύ χρήσιμα πράγματα. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω ραπτομηχανή να κάνω εξάσκηση και να ξεκινήσω να φτιάχνω πράγμαρα που θέλω. Πήρα τηλέφωνο στο Lidl για να ρωτήσω πότε θα βγάλουν τη ραπτομηχανή και μου είπαν πως δε γνωρίζουν. Δεν έχω τη δυνατότητα να δώσω παραπάνω χρήματα από την τιμή που θα έχει το Lidl.

Μήπως ξέρετε που αλλού μπορώ να βρω αυτή τη ραπτομηχανή? Μπορώ να την παραγγείλω από το internet? Όποια γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...