Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθηστε τον μικρο Κωνσταντίνο


vickypap

Recommended Posts

καλησπερα...σημερα ειμαστε πολυ χαρουμενοι...ο κωνσταντινος εκανε μια πολυ κρισιμη εξεταση ...εξεταση μυελου και τα αποτελεσματα ειναι υπεροχα...ερχιζει και ξεπερναει το προβλημα και ελπιζουμε πολυ συντομα να ανηκει στο παρελθον...

ευχαριστω ολους εσας για το ενδιαφερον...

καλο σας βραδυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

ενα μικρο κοριτσακι, μολις 3,5 ετων, απο την δραμα(ειναι παιδι της κολλητης μιας φιλης μου) νοσηλευεται στο αχεπα θεσσαλονικης με λευχαιμια.

χρειαζεται αμεσα αιμοπεταλια Α+.

το ονομα του παιδιου ειναι ΤΣΟΛΑΚΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ

ας δειξουμε για ακομη μια φορα την ανθρωπια μας και να κανουμε οτι μπορουμε για να το βοηθησουμε.

οποιος θελει μπορει να επικοινωνησει μαζι μου προσωπικα.

ευχαριστω παρα πολυ!

ευχομαι σε ολους μας ΥΓΕΙΑ

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με το αχεπα.

μου ειπαν οτι για αιμοπεταλια πρεπει μονο στο αχεπα(αφου ειναι εκει το παιδι)

πρεπει ο δοτης να ειναι και δοτης αιματος(τουλαχιστον ετσι καταλαβα)μπορουμε ομως οσοι δεν ειμαστε δοτες να γινουμε αμεσα.

η διαδικασια ειναι διαφορετικη απο την αιμοδοσια.δινουμε δειγμα και εφοσον εχουμε Α+ και ταιριαζει με τα αιμοπεταλια του παιδιου μας κλεινουν ραντεβου ενα πρωινο(μονο)και παμε για ληψη αιμοπεταλιων που κραταει περιπου 45 λεπτα.

ξερω ακουγεται "καπως" ολο αυτο αλλα πρεπει να σκεφτουμε αυτους τους γονεις και περισσοτερο αυτο το παιδι.

ας ειναι λιγο χαρουμενες και γι'αυτους τους ανθρωπους αυτες οι Αγιες μερες που ερχονται.

το τηλεφωνο που πηρα και μιλησα με το τμημα αιμοδοσιας ειναι το 2310993405 και πατησα την επιλογη 3.

σας ευχαριστω και παλι ολους,ημουν σιγουρη ομως για εμας οτι θα ειχαμε ανταποκριση

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

H μικρή Ελενίτσα είναι αρκετό καιρό στο Αχέπα.Την Παρασκευή της έδωσαν εξιτήριο (πήγε για λίγο στο σπίτι της) και εχθές επέστρεψε πάλι στο Αχέπα γιατί πρόκειται να ξεκινήσει την μεγάλη πλέον θεραπεία, οπότε όπως καταλαβαίνεται χρειάζεται άμμεσα αιμοπετάλια, οπότε πρέπει να βρεθεί συμβατότητα.

Κάνουμε έκκληση λοιπόν όποιος έχει ομάδα αίματος Α+ και είναι απο Θεσσαλονίκη και έχει λίγο χρόνο στην διάθεση του να πάει στο Αχέπα για να δώσει λίγο δείγμα η διαδικάσια είναι απλή μπορεί κάποιος απο εμάς να είναι συμβατός με την μικρή Ελένη και να μπορέσει να δώσει ζωή σε ένα μικρό κοριτσάκι και μεγάλη ελπίδα σε αυτους τους ταλαιπωρημένους γονείς.

 

Ας βοηθήσουμε όλοι αυτό το παιδάκι και να του δώσουμε δικαίωμα για ζωή!!!!!

 

Σας ευχαριστούμε όλους θερμά και σας ζητάμε συγνώμη για την αναστάτωση.

Να είμαστε όλοι καλά και αυτό που λέω και ευχομαι εδω και παρα πολύ καιρό είναι ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ & ΥΓΕΙΑ για όλο τον κόσμο!!!!!

Οποιος θέλει μπορεί να επικοινωνησεί εκτός απο την Βικούλα και μαζί μου για οποιαδήποτε πληροφορία

 

Ευχαριστώ πολύ

Γεωργία

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην χρονια πολλα και ευτυχισμενα σε ολους!

σημερα με καλεσαν απο το αχεπα να παω για αιμοπεταλια.δεν ειχα παει τοσες μερες γιατι αρρωστησα και ειχα σκοπο να παω στο τελος της εβδομαδας αυτης!μου πηραν δειγμα αλλα δυστυχως εχω πολλα λευκα ακομη και δεν μπορω να δωσω.μου ειπαν να ξανα παω σε 10-15 μερες.αυτο ομως που πρεπει να σας πω ειναι οτι ολοκληρη σχεδον η θεσσαλονικη βασιζεται στα αιμοπεταλια του αχεπα ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.

που ειμαστε βρε παιδια?

τι κανουμε για αυτους τους ανθρωπους?

για την μικρη ελενιτσα δεν ηξεραν καν οι νοσοκομες της αιμμοδοσιας(οι απογευματινες που ρωτησα)αν ειχε παει εστω και ενας.

καποια βασικα πραγματα που εμαθα ειναι τα εξης:

να εχει αιμοδοτησει ο εθελοντης εστω και μια φορα.

αν θελει να δωσει για συγκεκριμενο ασθενη πρεπει ο ασθενης να νοσηλευεται εκεινες τις μερες γιατι τα αιμοπεταλια κρατανε 5 μερες,αλλιως δινει εθελοντικα για οποιον χρειαζεται.

πρεπει να δωσει δειγμα για γενικες εξετασεις αιματος και συμφωνα με τα αποτελεσματα που τα μαθαινετε μετα απο λιγο, σας κλεινουν πρωινο ραντεβου για την κανονικη ληψη.

το μονο κοινο μεταξυ εθελοντη και αρρωστου ειναι η ομαδα αιματος,δεν υπαρχει ιστοσυμβατοτητα.π.χ. εχω α+ δινω αιμοπεταλια σε ασθενη με α+.

αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σας το πω.

φιλοι μου, βοηθηστε!μπορουμε να σωσουμε ζωες.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην χρονια πολλα και ευτυχισμενα σε

 

αν θελει να δωσει για συγκεκριμενο ασθενη πρεπει ο ασθενης να νοσηλευεται εκεινες τις μερες γιατι τα αιμοπεταλια κρατανε 5 μερες,αλλιως δινει εθελοντικα για οποιον χρειαζεται.

πρεπει να δωσει δειγμα για γενικες εξετασεις αιματος και συμφωνα με τα αποτελεσματα που τα μαθαινετε μετα απο λιγο, σας κλεινουν πρωινο ραντεβου για την κανονικη ληψη.

το μονο κοινο μεταξυ εθελοντη και αρρωστου ειναι η ομαδα αιματος,δεν υπαρχει ιστοσυμβατοτητα.π.χ. εχω α+ δινω αιμοπεταλια σε ασθενη με α+.

αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σας το πω.

φιλοι μου, βοηθηστε!μπορουμε να σωσουμε ζωες.

 

 

 

Βικούλα μου καταρχήν να σε ευχαριστήσω για το μεγάλο ενδιαφέρον που δείχνεις για την μικρή ΕΛενα και για όλη την πολυτιμη βοήθεια που έχεις προσφέρει (ξέρεις εσύ) να διευκρινήσουμε όμως κάτι σε αυτό που λες " αν θελει να δωσει για συγκεκριμενο ασθενη πρεπει ο ασθενης να νοσηλευεται εκεινες τις μερες γιατι τα αιμοπεταλια κρατανε 5 μερες,αλλιως δινει εθελοντικα για οποιον χρειαζεται". Αυτό εδω νομίζω ότι ισχύει εφόσον βρεθεί συμβατότητα για αιμοπετάλια. τι εννοω. Μπορεί ο καθένας να παει στο Νοσοκομείο να κάνει μια απλη εξεταση αιματος για να δουν αν είναι συμβατος δοτης αιμοπεταλιων (ο ασθενης δεν παιζει ρολο αν θα νοσηλευται στο νοσοκομειο εκεινη την ημέρα) εαν και εφοσον υπάρχει συμβατοτητα τοτε το Νοσοκομειο ειδοποιεί τον δότη και κλείνουν ραντεβου για το πότε θα γίνει η ληψη των αιμοπεταλιων για τον συγκεκριμένο ασθενή και φυσικα το Νοσοκομείο κλεινει ραντεβού όταν και ο ασθενης νοσηλευεται γιατί όντως τα αιμοπετάλια κρατούν 5 ημέρες. Αν κάνω λάθος παρακαλω διορθώστε με!

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...