Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αχρηστα μετα απο δύο παιδια μου ηταν...

 

Ο μαρσιπος. Εξαιρετικα αβολος σε αντιθεση με το σλινκ που αγορασα μετα...

 

Ο θερμαντηρας μπιμπερο. Ποτέ δεν καταλαβα σε τι χρησιμευει.

 

Ο διακορευτης θηλων μπιμπερο.

 

Το μαξιλαρι θηλασμου.

 

Τα επιθεματα για το στηθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Oι πιο περιττές δικές μου αγορές:

 

-O διακορευτής θηλών μπιμπερό (μου το θύμησε η Franklin). Eντελώς άχρηστο! Δεν κατάφερα να ανοίξω ούτε μία τρύπα!

 

-η ενδοεπικοινωνία. O ύπνος μου είναι τόσο ελαφρύς πια, ξυπνάω με το πρώτο κιχ.

 

-το ειδικό ψαλιδάκι νυχιών. Δεν κατάφερα να κόψω ούτε ένα νύχι του παιδιού γιατί είναι πολύ μαλακά και το ψαλιδάκι αυτό τα "μασάει".

 

-ο μάρσιπος. Ήταν απίστευτα μπελαλίδικος μέχρι να τον φορέσω και να βάλω μέσα το μωρό, μπελαλίδικος στο να μπορέσω να βγάλω το μωρό και κατά τη διάρκεια που τον φορούσα με πονούσε η μέση μου.

 

-τα πολλά φορμάκια και εσωρουχάκια στα μικρά νούμερα. Tο Nο0 δεν το φόρεσε ποτέ και το Nο1-3 το άλλαξε πριν το 2ο μήνα. Mου έμειναν φορμάκια που τα φόρεσε 2-3 φορές.

 

-το μικρό μπανάκι. Mέχρι ο γιός μου να φτάσει 5 μηνών άλλαξα 3 μπανιέρες. Tις άλλαζα ανα μέγεθος, από βλακεία, με το σκεπτικό να μη μου πιάνουν πολύ χώρο. Θα είχα ξεμπερδέψει μια και καλή αν είχα πάρει απ'την αρχή τη μεγάλη.

 

-το "ειδκό" σφουγγάρι που τοποθετείται στον πάτω της μπανιέρας για να ακουμπάει το μωρό. H σωστή βάση πρέπει να έχει κλίση για να είναι το κεφαλάκι του έξω απ'το νερό. Mε το σφουγγάρι το μωρό πνίγεται γιατί δεν έχει κλιση.

 

-παπούτσια αγκαλιάς. Παντελώς άχρηστα και άβολα.

 

-τα καλτσάκια με σφιχτό λάστιχο. Σφίγγουν πολύ το ποδαράκι του παιδιού και αφήνουν σημάδι. Ίσως να εμπορίζουν τη κυκλοφορία του αίματος.

 

-τα φορμάκια με κούμπωμα πίσω. Δε φαντάζεστε πόσο δύσκολα κουμπώνουν!

 

-την κουνουπιέρα. Δεν την χρειάστηκε ποτέ γιατί δεν έχουμε καθόλου κουνούπια, ευτυχώς.

 

Θα θυμηθώ κι άλλα.....

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

-Το πολύ καλό θήλαστρο, ακριβούτσικο μεν αλλά κυριολεκτικά με έσωσε. Ηλεκτρικό και διπλής άντλησης, γρήγορο και καθόλου επίπονο. Κατάλαβα την αξία του όταν σε ανάγκη χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ένα απλό ηλεκτρικό .... δεινοπάθησα για να βγάλω ένα γεύμα!

 

ΥΓ: Έχω φτιάξει μια λίστα με τις πρώτες "απαραίτητες" αγορές και τα απαραίτητα για το μαιευτήριο. Όποιος την θέλει ας με ενημερώσει με πμ για να του τη στείλω, μπορεί να του φανεί χρήσιμη :wink:

 

Όλια, ποιό θήλαστρο ειναι αυτό;

Μπορείς να μου γράψεις μάρκα, μοντέλο;

 

Επίσης please στείλε μου αυτή τη λίστα που έχεις!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Όλια, ποιό θήλαστρο ειναι αυτό;

Μπορείς να μου γράψεις μάρκα, μοντέλο;

 

Επίσης please στείλε μου αυτή τη λίστα που έχεις!!!

 

Στείλε μου το μαιλ σου να σου τη στείλω :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Όλια, ποιό θήλαστρο ειναι αυτό;

Μπορείς να μου γράψεις μάρκα, μοντέλο;

 

Το διπλό ηλεκτρικό της medela, νομίζω το έχει βάλει φωτο η Αγλαία. Μετά από ενάμιση μήνα αποκλειστικό θηλασμό, η μπεμπούλα αρνιόταν πεισματικά να κάτσει στο στήθος. Έτσι χρησιμοποίησα το θήλαστρο σε καθημερινή βάση για να αντλώ όλα της τα γεύματα , αντλούσα και αποθήκευα στο ψυγείο. Ήθελα με αυτό τον τρόπο να επιμηκύνω το χρόνο που θα τρεφόταν το μωρό με αποκλειστικά δικό μου γάλα. Αυτό το έκανα για άλλους τρεις μήνες, το θήλαστρο με έβγαλε ασπροπρόσωπη καθόλη την πορεία. Φυσικά θα μπορούσα να το συνεχίσω και περισσότερο αν ήθελα, το θήλαστρο δεν μου μείωσε καθόλου την παραγωγή, το αντίθετο θα έλεγα :lol: .

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

αχρηστα πραγματα πολλα α)παρκο δεν καθησε ουτε ο ενας ουτε ο αλλος β)ρηλαξ το ιδιο γ)μαρσιππο δ)κουνιες και παρα πολλα αλλα θελω ολοκληρη σελιδα να τα γραψω :?

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλια πόσταρε την λίστα σου σε όποιο τόπικ απο τα παρακάτω πιστεύεις ότι ταιριάζει καλύτερα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=590 Τι πρέπει να ψωνίσω?

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=392 Βαλίτσα μαιευτηρίου

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περιμένοντας το μωρό μας πήγαμε να αγοράσουμε ό,τι χρειαζεται. Μας φόρτωσαν την Αρτα και τα Γιάννενα. ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΚΟΣΜΕ !!!

Αχρηστα πράγματα:

 

Μαξιλαράκι στήριξης (25 € )Τελικά χρησιμοποιούμε ένα πάνινο λαγουδάκι) το οποίο χρησιμοποιούσα για να στηρίζω την κοιλιά μου στους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης

10 μπιμπερό... (40 €)Αν δεν δείτε αν θα θηλασετε ή όχι, πάρτε αρχικά μονο 2 να κανετε τη δουλειά σας)

20 φορμάκια. (διαφόρων τιμών) Θα σας φέρουν άλλα 50. Σε τρεις μήνες θα χρειαστεί να ξαναγοράσετε αφού το παιδί δεν θα χωράει στα παλιά. Πάρτε λίγα νούμερο 0 για να μην τσουβαλιάζετε τα μωρά στα μεγάλα νούμερα.

Πάρτε σελτεδάκια που δεν φέρνει κανένας και τα μωρά τα λερώνουν συνεχώς.

Παπλώματα/ χοντρές κουβέρτες.Δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσετε τους πρώτους μήνες. Αυτές που θα χρειαστείτε είναι καναδυό βαμβακερές.

Προικες (100-200-κτλ κτλ € ) κτλ είναι για να χαίρονται οι πεθερές σας. Αφήστε να τις αγοράσουν εκείνες...

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παντελως αχρηστο ηταν ο θερμαντηρας μπιμπερο, μεχρι να ζεσταθει το νερο ειχαμε σηκωσει τη γειτονια στο ποδι.....

 

Μπιμπερο εχουμε καμια 15αρια και θα ηθελα κι αλλα αν μπορουσα, παρολο που μπηκαμε στα φαγητα κανονικοτατα πινει νερακι ή ροφημα για να ξεδιψαει οποτε θελω αρκετα τη μερα (και δεν προλαβαινω/βαριεμαι να πλενω....)

 

Το ριλαξ το εχει λίωσει και θα χρειαστει καινουργιο για πιο πολλα κιλα. (9 και πανω)

 

Τα θερμος με εχουν καταβολεψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) Kαλαθάκι αυτοκινήτου για πολύ μωρά (κιλά 0-9) , έπρεπε να είχα πάρει απο την αρχή ένα που είναι για 0-18 κιλά που θα το είχα μέχρι και σημέρα και θα είχα γλιτώσει και τα 150 ευρουλάκια που έδωσα για το πρώτο

2) παρκοκρέβατο, δεν έκατσε ούτε 1 ώρα!!!! χρησίμεψε μόνο 2 φορές που πήγαε ταξίδι και δν μπορούσα να πάρω την κούνια μαζί για ένα 2ημερο

3) Καλαθούνα, δεν βολεύεται με τίποτα το παιδί μέσα σε αυτές

4) Προίκα για το κρεβατάκι του, εκτός απο τις πάντες και μια κουβέρτα δεν χρησιμοποίησατίποτα άλλο

5) Ρουχαλάκια σε Νο 0-1 , ο μικρός βγήκε 3200 οπότε με το ζόρι να τα φόρεσε για 2-3 βδομάδες

6) ενδοεπικοινωνία, όποτε πέρναγε κανένα ταξί μου έκανε παρεμβολές με αποτέλεσμα να ξυπνάω συνεχώς απο τη φασαρία

7) παιχνίδι γυμναστήριο, δεν ασχολήθηκε ούτε 10 λεπτά με αυτό

8) γαντάκια για να μην γδέρνεται το μωρό με τα νυχάκια του

 

σε αντίθεση με καταβόλεψαν:

1)σελτεδάκια (γλίτωσαν πολλές φορές τα σεντόνια μου αλλά και το κρεβατάκι του απο νυχτερινές διαροές ή από εμετούς)

2) το ριλάξ (συνέχεια εκεί τον είχα γιατί έχω μικρό σπίτι και δεν μπορούσαν να έχω το καρότσι μαζί μου

3) φλις κουβερτούλες, πολύ πιο μαλακές και πιο βολικές για να κρατάς το παιδί αγκαλιά απο τις κλασσικές κουβέρτες

4) θερμός

5) μπανάκι της ficher price με διχτάκι που δεν χρειάστηκε να κρατάω καθόλου το παιδί αγκαλιά όταν το πλένω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για την καθε μανουλα αλλα ειναι αχρηστα αλλα ειναι χρησιμα..

 

Οποτε δεν μπορεις να συμβουλεψεις κανεναν..

Πχ εμεις τα ρηλαξ τα λιωσαμε επισης, φορμακια το 00 νουμερο πηγαιναμε και αγοραζαμε αφου γεννηθηκε απο τα Τζαμπο (μονο εκει εχει τοοοοσο μικρουτσικα (ακ και γεννηθηκε 3380 αυτο ηταν το σωστο του νουμερο) , τα γυμναστηρια τα κατευχαριστηθηκε, και καποια τα παιζει ακομα και δεν χρησιμοποιησαμε ποτε την καλαθουνα (ευτυχως την δανειστηκαμε και την ενδοεπικοινωνια - ευτυχως δωρο)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως θεωρώ άχρηστα τα φορμάκια 00. Είναι για πολύ μιρκό χρονικό διάστημα και ειδικά στην αρχή που χρειάζεσαι πάρα πολλά (εμείς αλλάζαμε μέχρι και 3-4 φορές τη μέρα ρούχα καμιά φορά) είναι κρίμα!!! Πάντως το Jambo είναι όντως μια λύση για τα φορμάκια του πρώτου 6μήνου που τα πλένεις συνέχεια.

Πριγκίπισσα θα σε αγαπώ ότι και να γίνει!!!!

Mamaccita Madness

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για την καθε μανουλα αλλα ειναι αχρηστα αλλα ειναι χρησιμα..

 

Οποτε δεν μπορεις να συμβουλεψεις κανεναν..

 

... το κακό είναι ότι καταλήγεις στο τι είναι χρήσιμο και τι όχι μόνο αφού το αγοράσεις και δεις αν σε βόλεψε ή όχι.

Αλλά, δεν πειράζει τι να κάνουμε.... Χαλάλι για τα μωράκια μας.... :D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΗ (ΜΗΤΕΡΑ 3 ΠΑΙΔΙΩΝ) ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΡΩΤΗΣΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΤΙ ΔΩΡΟ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ ΤΑ JUMBO ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΛΑΞΙΕΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Η ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έμένα με βόλεψε ο θερμαντήρας πάρα πολύ. Στην αρχή για το γάλα και αργότερα για το φαγητό.

Μπανάκι που μπαινει στην μπανιέρα απάνω (15 ευρώ απο τα jumbo)

Φανελάκια διάφορα μεγέθη (2-3 ευρώ απο τα jumbo)

μπουρνοζοπετσέτα (ειναι μεγαλύτερες απο τις κλασσικές μπεμπε και έχουν κουκούλα) απο 6 μηνών μέχρι.... -ο γιος μου ειναι 27 μηνων και αυτή΄ν χρησιμοποιούμε ακόμα- (5-8 ευρώ jumbo)

καρεκλάκι chicco doyble face (139.90) ειναι πολύ καλό και κανει απο μωρό σαν ριλάξ εωσ 3 χρονών

καθισματάκι αυτοκινήτου κατηγορία 0-9

αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!

Ενδοεπικοινωνία : άκουγα τους δίπλα (όχι μόνο το μωρό τους, αλλά και τους ίδιους ότι και αν έλεγαν και όσο και αν μάλωναν). Άσε που για να "πιάσει" το μωρό είχε ήδη ξυπνήσει και γκρινιάξει οπότε το άκουγα άμεσα.

Λεκανάκι για πλύσιμο με δύο θήκες : η παιδίατρος μου έδειξε στην πρώτη επίσκεψη πως να κρατάω το μωρό και να το πλένω κάτω από τη βρύση. Ούτε σφουγγάρια χρησιμοποιούσα για να μη δημιουργηθούν δερματίτιδες.

Σφουγγαράκια : όπως προανέφερα είναι επικίνδυνα για δερματίτιδες στην αρχή και νομίζω ότι στη μικρή μου δεν άρεσε κιόλας. Προτιμούσε την επαφή με τα χέρια μου - μάλλον ένιωθε ότι τη χαϊδεύω.

Φορμάκια 0 : δεν τα φόρεσε καθόλου γιατί γεννήθηκε ψηλή και δεν της έκαναν. Ευτυχώς είχα πάρει μόνο 2.

Γενικά, δεν αγόρασα πολλά πράγματα γιατί έχω περιορισμένο αποθηκευτικό χώρο και δεν ήθελα να γεμίσω με άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

To τι είναι άχρηστο για μένα δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο για όλες τις μαμάδες. Είναι εντελώς προσωπικό θέμα. Για παραδειγμα εμένα η ενδοεπικοινωνία με βόλεψε και την χρησιμοποίησα μέχρι και 15 μηνών. Οπως επίσης δεν με βόλεψε το μάρσιπο. Ούτε τα μομπίλο

.png
Link to comment
Share on other sites

καθως και κατι μεγαλοι αρκουδοι.γκρρρρρρ

 

Αυτο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!!

Μου εφεραν 4!!!!! :? Ειναι τεραστιοι και τωρα με το δευτερο κρεβατι δεν χωραγα να μπω, με αποτελεσμα να τους μαζεψω ...και γεμισα τις ντουλαπες. :x

 

Οσο για την ενδοεπικοινωνια, που απο οτι ειδα πολλες δεν την βολευτηκαν, εγω την χρησιμοποιω ακομα και τωρα στη δευτερη. Και επειδη μου χαλασε η πρωτη (την πεταξε κατω η μεγαλη μου κορουλα) πηγα και αγορασα αλλη. Με εχει βολεψει απιστευτα!!! :)

Αχρηστες αγορες για μενα ηταν οι πολλες σαλιαρες, τα γαντακια και τα πολυ κοριτσιστικα ρουχαλακια (φουστες, φορεματακια κλπ) μεχρι 3 μηνων. Δυστυχως δεν προλαβα να τα φορεσω ολα γιατι το μωρο πρεπει να ειναι ζεστο και με ευκολοφορετα ρουχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε εμενα δε χρησιμεψε

 

1.ο αποστειρωτης (γιατι θηλασα αποκλειστικα)

2.μαρσιπος(επαιρνα η το καροτσι η το ρηλαξ)

3.τα γαντακια για τα νυχια (*της τα εκοψα μονη μου απο το μαιευτηριο)

4.οι σκουφοι και τα κασκολ (ειχε κουκουλα το παλτο της)

5.τα ρουχαλακια 0 (γεννηθηκε μεγαλη)

6.τα παπουτσια αγκαλιας (τα εβγαζε συνεχεια)

7.οι ολοσωμες φορμες για εξω

 

φιλια

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να πω το εξης, καποια πραγματα που για ορισμενα παιδακια ειναι αχρηστα για αλλα ειναι πολυ χρησιμα.Ειναι πολυ σχετικο το τι ειναι αχρηστο και το τι δεν ειναι.Και φυσικα ολες πρωτα το δοκιμασαμε και υστετα το αποκλισαμε. Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως ο μάρσιπος και η ενδοεπικοινωνία με έχουν σώσει....

αλλά οκ, είναι ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε σπιτιού....

 

 

για μένα τα εντελώς άχρηστα ήταν τα σκουφάκια/γαντάκια νυχιών κλπ

κάτι ζακετάκια - μπουφανάκια που μας έφεραν γιατί το παιδί όποτε είναι να βγει είναι παντα τυλιγμένο με κουβερτούλα!

Link to comment
Share on other sites

τα δικά μου άχρηστα ήταν δύο:

 

1. ένα κασκόλ :lol::lol::lol::lol:

2. το θκατουλάκι που στεγνώνεις τα μπιμπερό, όταν τα πλένεις (τα βάζω κατευθείαν στον αποστειρωτή και δε μου πιάνουν χώρο στο πάγκο).

Link to comment
Share on other sites

2. το θκατουλάκι που στεγνώνεις τα μπιμπερό, όταν τα πλένεις (τα βάζω κατευθείαν στον αποστειρωτή και δε μου πιάνουν χώρο στο πάγκο).

 

Όταν τελειώσεις όμως με την αποστείρωση θα τα χρειαστείς γιατί τότε που θα βάζεις τα φρεσκοπλυμμένα μπιμπερο για να στεγνώσουν;;;

Εγώ έχω δύο τέτοια να φανταστείς για να τα χρησιμοποιώ εναλλάξ, μόλις πιάσουν άλατα από τα νερα που στραγγίζουν το βάζω στο πλυντήριο και γίνονται καινούρια!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...