Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

κοριτσια εγω σημερα ειχα παλι ραντεβου.. μου ειπε οτι ειναι ευχαριστημενη αυτη τη βδομαδα και συνεχιζω ετσι! την ρωτησα τι γινεται αν ξεφυγουμε τον 6ο μηνα που ετσι κι αλλιως ανεβαινει και μου ειπε τοτε αναγκαστικα ινσουλινη.. Για να δουμε, ελπιζω να μην χρειαστει.. Και μου ειπε κι αυτο που ελεγε η Κακαο, οτι δηλαδη ειναι πολυ πιο αυστηρα τα πραγματα για οσες εμφανιζουν διαβητη κυησης απο οτι οσες το εχουν γενικα και ειναι εγκυες.. δηλαδη στις δευτερες επιτρεπονται και καποια πραγματα λογω οτι το παρακολουθουν γενικα και αντιδρα και διαφορετικα ο οργανισμος.. καπως ετσι το καταλαβα.. Τι να πω, υπομονη και δυναμη!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπραβο Τουιγκι!!Ειδες;Ολα καλα θα ειναι.Θα το παρακολουθειτε με το γιατρο και μπορει και να μην χειροτερεψει.

Εγω ειναι δυο μερες τωρα που ειναι παρα πολυ χαμηλο το ζαχαρο.Δεν ξερω τι συμβαινει αλλα ξεκιναει απο 52 προγευματικο και αν συνεχισει ετσι θα παρω τηλ το γιατρο απο Δευτερα.Εχουμε αγχος γτ δεν κατεβαινει να εχουμε αγχος και γτ δεν ανεβαινει...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο twiggy, συνέχισε ετσι και μπορει να τη γλιτώσεις την ινσουλίνη!!!

Και εγώ είχα προχθες ραντεβου και όλα ήταν καλά και συνεχίζω στο ίδο μοτίβο. Αλήθεια έσας κάθε πότε σας βλέπουν οι γιατροί σας? Εγώ πάω κάθε 2 βδομάδες.

Cacao γιατί τόσο χαμηλά? Νιώθεις ατονία ή ζαλίζεσαι? Μετριέσαι καθέ φορά και προγευματικά? Ελπίζω πάντως να διορθωθει.

ffa0s7yik1vr8h0t.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Πιστευω πως διορθωθηκε.Χθες αφου το μεταγευματικο δεν ανεβαινε πολυ εφαγα κατι που ανεβαζει το ζαχαρο και πηγε 150!!:/ Τουλαχιστον ειδα οτι ανεβαινει για να μη σκαω...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

μαλλον Κακαο πρεπει να χτυπας που και που το γλυκακι σου!! ;)

Θαλεια εγω τωρα ξεκινησα, πηγαινω καθε βδομαδα.. αλλα αν συνεχισει καλα μαλλον θα με παει στις 2.. εσεις αληθεια ποσες φορες τρυπιεστε την ημερα? εμενα μου εχει πει και πριν και μετα τα γευματα, 6 φορες συνολικα! λετε αν συνεχισω καλα να μου μειωσει τις μετρησεις? δεν ξερω που να πρωτοτρυπησω πια!!!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξι φορες μετραω Τουιγκι κι εγω.Κι επειδη καμια φορα μετραω και καποιο ενδιαμεσο γευμα μπορει και παραπανω.Παντως σου κανει καλο να μετρας πριν το γευμα.Βλεπεις ποσο ανεβαινει ακριβως.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!!

Twiggy αν εισαι ασφαλισμένη με το βιβλιάριο σου, σε οποιονδηποτε γιατρό, όλοι έχουν το δικαιωμα συνταγογραφησης, θα σου τα γραφει και θα πληρώνεις το 25%, εφόσον η τιμή τους είναι μέχρι 25 ευρώ (δλδ περιπου 6 ευρώ την συσκευασία) και αν έχουν πάνω από 25 ευρώ από εκει και πέρα πληρώνεις όλη την τιμή. Δλδ εμένα που κάνει 32 ευρώ η συσκευασία πληρώνω για τα 25 ευρώ το 25% (δλδ 6 ευρώ) και σπό τσ 25 μέχρι τα 32 (δλδ 7 ευρώ) τα πληρώνω όλα. Σύνολο 13 ευρω τη συσκευασία. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.

ffa0s7yik1vr8h0t.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!Τουιγκι επειδη εμενα με βλεπουν ατο νοσοκομειο και μου τα γραφουνν απο εκει δεν το εχω ψαξει πολυ αλλα υποθετω πως παθολογοι ενδοκρινολογοι διαβητολογοι θα μπορουν να αου γραψουν.Στη τελικη και να πληρωσεις 10 ευρω για τη συνταγογραφηση λιγοτερο θα σου ερθει.Τρια κουτια γραφουν στην εγκυμοσυνη και να ζητησεις και βελονιτσες.Θα πληρωνεις συμμετοχη οπως σου γραφει και η Thalia για το καθε κουτι.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είμαι καινούργια στο forum και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω σε αυτή την μεγάλη παρέα. Είμαι 20 ημερών έγκυος και θέλω τη συμβουλή σας στο εξής αν γνωρίζετε... Νιώθω μεγάλη ανάγκη να βάζω σε όλα μου τα φαγητά ξύδι. Είναι φυσιολογικό αυτό και γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το κάνω ή μήπως προκαλεί κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κοριτσια καλημερα!Ειμαι εγκυος 27 και 3d σε διδυμακια και προχθες που εκανα την καμπύλη μου βρηκαν διαβητη κυησης και ξεκινησα μετρησεις και διατροφη!Εσεις τι τρωτε?Πως την παλευετε?

Link to comment
Share on other sites

με το καλό τα διδυμάκια σου

 

εγώ είχα διαβήτη κύησης στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου και σ'αυτήν

το ρύθμιζα και το ρυθμίζω μόνο με διατροφή.....

 

μου έγινε πλέον τρόπος ζωής και την κάνω και εκτός εγκυμοσύνης αλλά πιο χαλαρά

 

η αρχή είναι πολυ δύσκολη

πεινάς πολύ αλλά μετά συνηθίζεις

 

εγώ κάνω 6 γεύματα τη μέρα τρώω περίπου τα παρακάτω κάθε 2 - 3 ώρες ανάλογα τη πείνα

 

 

για πρωινό (στις 8:30-09:00)

 

* 200-240μλ γάλα 2% με 1 φ ψωμί και 1 κγ μαρμελάδα ζωγράφος με φρουκτόζη+βούτυρο ή 1κγ μερέντα wish με γλυκαντικό μαλτιτόλη

 

* 200- 240μλ γάλα + 3κσ κουάκερ + 1/2 φρούτο

 

* 1 πορτοκάλι + 1 φ ψωμί ολικής με λίγο βούτυρο + 1 φέτα τυρί light

 

* 200-240μλ γάλα + 2 πτι μπέρ ολικής

 

δεκατιανό (στις 11-11:30 ) και απογευματινό (στις 16:00)

κάτι από τους παρακάτω συνδυασμούς

 

- 200γρ γιαούρτι 2% με 1 φρούτο ή 2 πτι μπέρ ή 10γρ μαύρης σοκολάτας

- 2 μικρά φρούτα + 1 - 2 φρυγανιές

- 1 φ ψωμί ή 2 φρυγανιές + 1 φ τυρί light

- 1 μπανάνα

- 1 κουλούρι Θεσσαλονίκης μικρό αλλιώς 3/4

 

 

μεσημεριανό (στη 13:00) και βραδυνό (στις 19:00)

 

από υδατάνθρακες

1 φλυτζ μακαρόνια ολικής ή γενικότερα ζυμαρικά ολικής όπως πχ κριθαράκι, βίδες, κοφτό μακαρονάκι

ή ρύζι καστανό

ή πατάτα

ή 1,5 φλυτζ όσπρια (φακές, φάβα, φασόλια)

ή 1,5 φλυτζ λαδερό φαγητό τύπου αρακάς, φασολάκια, μπάμιες, γεμιστά

ή 1,5 φλυτζ σπανακόρυζο, πρασόρυζο, λαχανόρυζο

ή 2 φ ψωμί

 

από σαλάτα (με 3κσ λάδι)

σαλάτα πάντα με ζυμαρικά /ρύζι /ψωμί /όσπρια όχι με τα λαδερά

- 1 φλυτζάνι βραστά λαχανικά

ή 1,5 φλυτζάνι φρέσκα

 

από πρωτείνη (αν έχω όσπρια μπορεί και να μη φάω κρέας)

- 90-120γρ κρέας οποιοδήποτε ή ψάρι

ή σε λιγότερη ποσότητα θαλασσινά ή μανιτάρια

ή 60γρ τυρί

ή 2 αυγά

 

πρό ύπνου (στις 22:00)

- 1 φλυτζ γάλα + 2κσ κουάκερ ή 2 πτι μπέρ ή 1 digestive

ή

- 1 γιαούρτι + 1 φρούτο ή 10γρ σοκολάτα υγείας

 

στις 24:00 αν δεν έχω κοιμηθεί και πεινάω πίνω 1/2 ποτήρι γάλα ακόμα

 

 

το μυστικό είναι να τηρείς τις ώρες γευμάτων και τις ποσότητες

 

επίσης 10 λεπτά περπάτημα πριν τη μέτρηση μπορεί να σου ρίξει το ζάχαρο 20-30 μονάδες

 

πως τα πας με τις μετρήσεις σου?

τι όρια σου έδωσαν?

πόσο παθολογική βγήκε η καμπύλη σου?

εγώ είχα πιάσει 200+ αλλά παρόλα αυτά τα κατάφερα και το ρύθμισα

με τη διατροφή....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακι μου κι εσενα να σου ζησουν τα μικρουλια σου και με το καλο να υποδεχτείς και το τριτο σου μωρακι!Καταρχας,σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου!Και για τη διαίτα,η οποια παρεπιπτόντως ειναι πολυ καλυτερη απο αυτή που μου εχει δωσει ο γιατρος,αλλα και για το κουράγιο που μου έδωσες!Εγώ είχα 78 νηστικη,184 στα 60' και 175 στα 120'.Ξεκίνησα χθες διατροφή,το πρωι μετα απο kellogs δημητριακα,χτυπησα 138,σημερα εφαγα all bran και είχα γυρω στα 100 νορμαλ δηλαδη!Το μεσημέρι εφαγα ψαρι σολωμο ψητο με πατατες στο φουρνο και μαρουλι μα καλαμποκι και βαλσαμικο και χτυπησα 165!!!Θα κοψω τις πατατες μαλλον.Εν τω μεταξυ λόγω γιορτων ο διαβητολογος επιστρεφει την Πεμπτη του Πασχα και μου ειπε να του στειλω τοτε τις μετρησεις!Και ηταν προγραμματισμενο εκεινη την ημερα να κανω και τις ενεσεις κορτιζονης για ενδυναμωση πνευμονων για τα διδυμακια μου και μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι δεν θα μπορεσουμε να τις κανουμε γιατι οι μετρησεις θα βγουν οτι να ναι!Αστα!Ορια εχω 90 νηστικη και 135 μια ωρα μετα!Να σε ρωτησω,οι μετρησεις συνεχιζουν μεχρι να γεννησουμε?Εκτος απο ινσουλινη υπαρχει αλλη θεραπεια?Τα γεννησες πιο νωρις λογω διαβητη?Φιλακιααααα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...