Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Χμμμ δεν το ξερω το μηχανακι σου βεβαια δεν εχω ψαξει και ολες τις μαρκες.Ενταξει τωρα αυτο που σου εδωσε ειναι αξιοπιστο οποτε να μην ανυσηχεις και γι αυτο.Εμεβα μου εδωσαν διατροφη 1800 και οταν τους ειπα οτι πειναω απλα μου εβαλε κι ενα γιαουρτι το απογευμα αντι για σκετο φρουτο...Και ειμαι τωρα 49,5 κιλα...Τι να πεις...Τωρα για το περπατημα που λες το εχω βαλει στη καθημερινοτητα μου πχ αντι για λεωφορειο μπορει να παω με τα ποδια.Μιση ωρα συνοκο μεσα στη μερα εννοουν οποτε μη τρελαινεσαι.Ενα τεταρτο να περπατησεις το πρωι κι ενα το απογευμα μια χαρα θα ειναι.

Κι εγω εξωσωματικη εκανα και τρυπιομουν για μετρησεις κι απο πιο πριν γτ εχω θεματακι.Καποια στιγμη εκανα και αντιπηκτικες.Ολα μια ιδεα ειναι μην το παιρνεις ετσι.Σκεψου οτι εσυ σε λιγους μηνεες που θα γεννησεις θα σταματησεις τα τρυπηματα κι εγω θα συνεχιζω γενικως.Κι αυτο που με ενοχλει να σου πω την αληθεια δεν ειναι το τρυπημα αλλα η διατροφη που μονιμα δεν γινεται εδω που τα λεμε...Αληθεια ειδατε φυλλο στο μωρακι σας;:)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν twiggy σε ακούω να μιλάς και νομίζω ότι σε εχει πάρει λίγο απο κατω.....και δεν πρέπει!

 

Και τι πειράζει δηλαδή που τρυπιέσαι; :D

 

Εσύ τουλάχιστον που έχεις περάσει τον Γολγοθά της εξωσωματικής δεν θα έπρεπε να το λες αυτό αν σκεφτείς πόσες και πόσες γυναίκες προσπαθούν να κάνουν παιδάκι και δεν τα καταφέρνουν....

Καλύτερα λοιπόν να τρυπιέσαι και στο τέλος να κρατήσεις το θαυματάκι σου αγκαλιά παρά να παρακαλάς να πετυχει η εξωσωματική.....

 

Προσωπικά δε με νοιάζει και σουρωτήρι να γίνω από το τρύπημα(μετρήσεις, αντιπηκτικές) αρκεί να κρατήσω ΚΑΙ αυτό το μωράκι μου αγκαλιά....Και αν χρειαστεί και ινσουλίνη να πάρω, θα πάρω και δεν μου καίγεται και καρφί!!!!

Ακου με που σου λέω....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ! Να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!

Και στο λέω αυτό εγώ που έχω βιώσει έναν ενδομήτριο θανατο στη 18-19 βδομάδα κύησης.....εκεί να δεις φρικάρισμα....

Μετά ήρθα στα ίσα μου και κατάλαβα όμως τι είναι σημαντικό και τι όχι....και το τρύπημα είναι το λιγότερο....πίστεψέ με!

Γι' αυτό έλα στα ίσα σου, κοπέλα μου, κάνε την διατροφή σου και όλα θα πάνε καλά!

 

Όσο για το περπάτημα ναι, βοηθάει αλλά έλα που σε μένα δεν επιτρέπεται λόγω του δύσκολου της εγκυμοσύνης....είμαι κλεισμένη στο σπίτι, όχι ξάπλα στο κρεββάτι απλά περιορισμένη μέσα.....

 

Γι αυτό σου λέω, κορίτσι μου, μια χαρά είσαι! Και τις βολτίτσες σου χαίρεσαι, και το πρωτοτοκάκι σου αγκαλιάζεις.....Ρώτα και μένα που έχω αφήσει 3 παιδιά πίσω....κάθε πότε τα βλέπω;:-(

 

Δε θέλω να παρεξηγήσεις τον τρόπο μου, στα λέω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι καμιά φορά κολλάμε πραγματικά σε πολύ ευτελή ζητήματα και γκρινιάζουμε.....Άλλα είναι τα προβλήματα, όχι αυτά!

 

ΖΗΤΩ ΤΟ ΤΡΥΠΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ!!!!:D:D:D:D:D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια, δεν σας παρεξηγω προς Θεου.. καταλαβαινω πολυ καλα τι λετε! ετσι ειναι σημασια εχει να ειναι καλα τα μωρακια και να ερθουν γερα στον κοσμο! Ο,τι και να περναμε μας κανει πιο δυνατες... Φυλο εμεις δεν εχουμε δει ακομα..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ στο κλαμπ του διαβήτη κύησης.

Twiggy διαβάζοντας τα ποστ σου, σε νιώθω τόσο πολύ μιας και εγώ περνάω ακριβώς τα ίδια, είμαστε και σχεδόν στην ίδια βδομάδα, εγώ είμαι στη 12η. Εχω σχεδόν ένα μήνα που ξεκίνησα διατροφή (1800 θερμίδες). Και το δικό μου θέμα είναι το ζάχαρο νηστείας και ήδη εδώ και λίγες μέρες ξεκίνησα με λίγες μονάδες ινσουλίνης κάθε βράδυ για να το ρυθμίσω.

Σε καταλαβαίνω που στεναχωριέσαι, και εγώ κάθε που μάθαινα άσχημα νέα με έπαιρνε από κάτω και τις πρωτες μέρες ήμουν σα Μεγ. Παρασκευή. Θέλει χρόνο να συνηθίσεις στην ιδέα οτι πρέπει να αλλάξεις την καθημερινότητα σου, οτι πρέπει να περάσεις μια περίοδο όπου πρέπει να πρέπει να προσέχεις τι τρως, πόσο τρως, πότε το τρως και να έχεις και το νου σου μην ξεχαστεις, να μετρηθεις σε μία ώρα.... Αλλά κάνω focus στο οτι γίνεται, γίνεται για να είναι γερό το μωρό και το μόνο που πρέπει να με ενδιαφέρει είναι να πάνε όλα καλά. Επίσης είναι κάτι που για εμάς θα τελείωσει με το που θα γεννήσουμε, σκέψου τους ανθρώπους που ζούνε με αυτό!!! ( Αυτά σου τα λέω για να τα ακούω και εγώ)

Αυτά τα "λίγα¨ εύχομαι όλα να πάνε κατ΄ευχή και να μην καταλάβουμε πως πέρασε ο καιρός.

ffa0s7yik1vr8h0t.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.... Κοριτσάκια μου, όντας πεπειραμένη, κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε το εξής: Η βελόνα της ινσουλίνης είναι το πολύ 0.5 cm, δεν είναι επώδυνη, τουλάχιστον όχι συνήθως! Ναι μου χει τύχει και μένα να πονέσω και να μελανιάσω αλλά μόνο μια φορά... Δοκιμάστε την όρθια στάση εμένα δε με πονάει ποτέ έτσι. Αντλαμβάνομαι τη βελονοφοβία που μπορεί να έχουν κάποιες κοπέλες αλλά πραγματικά είναι συνήθεια και τίποτε άλλο!

 

Δεύτερον, twiggy συγγνώμη που θα κινδυνολογήσω αλλά θα το κάνω μόνο και μόνο για να δεις ότι το τρύπημα, αν τελικά το χρειαστείς είναι το ελάχιστο. Το αρρύθμιστο σάκχαρο, στην περίπτωση βέβαια που δεν το προσέχεις ή βρίσκεται σε λανθάνουσα μορφή, μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά νευρολογικά προβλήματα στο έμβρυο έως και ενδομήτριο θάνατο. Και στο λέει παθούσα που έχασα εξ' αιτίας του παιδί στις 26 εβδομάδες επειδή το σάκχαρό μου ήταν τελείως αρρύθμιστο και όταν φτάσαμε να κάνω καμπύλη το χαμε ήδη χάσει. Μετρήσεις του μωρού άψογες, νηστείας που είχα και το βασικό πρόβλημα ποτέ πάνω από 88 όταν έκανα το μηνιαίο έλεγχο! Και η διατροφή μου την πρώτη φορά δεν ήταν και ότι καλύτερο, δεν πρόσεχα!!!!! Άρα λοιπόν ακολουθώντας απλά τις διατροφικές οδηγίες του γιατρού σου και τη θεραπεία που ίσως σου προταθεί αν το κρίνει σκόπιμο, κάνεις μόνο καλό και σε σένα και στο νινί.

 

Όσο για το νηστείας, επειδή και γω με αυτό είχα θέμα, σου είπε να μην τρως προς το παρόν ενδιάμεσα για να ελέγξει τη λειτουργία του οργανισμού σου ακι να κρίνει ανάλογα. Εμάς μας πήρε 20 μέρες με μετρήσεις έως και 111 και μετά αποφασίσαμε για βραδινή ινσουλίνη.

 

Κάποιες αυξημένες μετρήσεις περιστασιακά μη σε τρομάζουν. Θυμάμαι πήρα κλαίγοντας ένα βράδυ το γιατρό γιατί έφαγα γλυκόξυνο κοτόπουλο με ρύζι (βόμβα!!!!!) και έφτασα στο 204 στην ώρα! Μου πε να ξαναμετρηθώ στο 2ωρο και αν δεν έχει πέσει να μιλήσουμε. Πάντως να ξέρεις ότι θα έχεις διακυμάνσεις κατά την εξέλιξη της εγκυμοσύνης καθώς και η ανάπτυξη των ορμονών του μωρού επηρρεάζει πάρα πολύ το θέμα του σακχάρου!

 

thalia81 πόσες μονάδες κάνεις???? Εύχομαι καλή δύναμη!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα.... Κοριτσάκια μου, όντας πεπειραμένη, κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε το εξής: Η βελόνα της ινσουλίνης είναι το πολύ 0.5 cm, δεν είναι επώδυνη, τουλάχιστον όχι συνήθως! Ναι μου χει τύχει και μένα να πονέσω και να μελανιάσω αλλά μόνο μια φορά... Δοκιμάστε την όρθια στάση εμένα δε με πονάει ποτέ έτσι. Αντλαμβάνομαι τη βελονοφοβία που μπορεί να έχουν κάποιες κοπέλες αλλά πραγματικά είναι συνήθεια και τίποτε άλλο!

 

Δεύτερον, twiggy συγγνώμη που θα κινδυνολογήσω αλλά θα το κάνω μόνο και μόνο για να δεις ότι το τρύπημα, αν τελικά το χρειαστείς είναι το ελάχιστο. Το αρρύθμιστο σάκχαρο, στην περίπτωση βέβαια που δεν το προσέχεις ή βρίσκεται σε λανθάνουσα μορφή, μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά νευρολογικά προβλήματα στο έμβρυο έως και ενδομήτριο θάνατο. Και στο λέει παθούσα που έχασα εξ' αιτίας του παιδί στις 26 εβδομάδες επειδή το σάκχαρό μου ήταν τελείως αρρύθμιστο και όταν φτάσαμε να κάνω καμπύλη το χαμε ήδη χάσει. Μετρήσεις του μωρού άψογες, νηστείας που είχα και το βασικό πρόβλημα ποτέ πάνω από 88 όταν έκανα το μηνιαίο έλεγχο! Και η διατροφή μου την πρώτη φορά δεν ήταν και ότι καλύτερο, δεν πρόσεχα!!!!! Άρα λοιπόν ακολουθώντας απλά τις διατροφικές οδηγίες του γιατρού σου και τη θεραπεία που ίσως σου προταθεί αν το κρίνει σκόπιμο, κάνεις μόνο καλό και σε σένα και στο νινί.

 

Όσο για το νηστείας, επειδή και γω με αυτό είχα θέμα, σου είπε να μην τρως προς το παρόν ενδιάμεσα για να ελέγξει τη λειτουργία του οργανισμού σου ακι να κρίνει ανάλογα. Εμάς μας πήρε 20 μέρες με μετρήσεις έως και 111 και μετά αποφασίσαμε για βραδινή ινσουλίνη.

 

Κάποιες αυξημένες μετρήσεις περιστασιακά μη σε τρομάζουν. Θυμάμαι πήρα κλαίγοντας ένα βράδυ το γιατρό γιατί έφαγα γλυκόξυνο κοτόπουλο με ρύζι (βόμβα!!!!!) και έφτασα στο 204 στην ώρα! Μου πε να ξαναμετρηθώ στο 2ωρο και αν δεν έχει πέσει να μιλήσουμε. Πάντως να ξέρεις ότι θα έχεις διακυμάνσεις κατά την εξέλιξη της εγκυμοσύνης καθώς και η ανάπτυξη των ορμονών του μωρού επηρρεάζει πάρα πολύ το θέμα του σακχάρου!

 

thalia81 πόσες μονάδες κάνεις???? Εύχομαι καλή δύναμη!

Εφτασες το 204 βρε θηριο;;;Το γλυκοξυνο ειναι θανατος ειδικα παρεα με ρυζι...Ευτυχως εγω ακομα κραταω και τα πρωινα μου ειναι καλα.Καμια φορα οταν δεν προσεχω εχω καπου 145 το πολυ μετα το γευμα και σπανια μεχρι 155.Προς το παρων δεν εχω κανει διαβητη εγκυμοσυνης με λιγα λογια και ειμαι οπως και πριν μεινω εγκυος (με τα γνωστα μου προβληματα διαβητη...)Απο δω και περα ειμαι σε επιφυλακη μηπως και χειροτερεψει λογω της εγκυμοσυνης και αν ειναι θα ξεκινησω ινσουλινη.Ειχα μια κακη μερα προχθες με δυο μετρησεις καπου στο 140-147 και ανυσηχησα αλλα ολα οκ απο εκει και περα.Αυριο στη β επιπεδου θα δουμε και τις μετρησειςτης μπεμπας να ηρεμησω λιγο.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εφτασες το 204 βρε θηριο;;;Το γλυκοξυνο ειναι θανατος ειδικα παρεα με ρυζι...Ευτυχως εγω ακομα κραταω και τα πρωινα μου ειναι καλα.Καμια φορα οταν δεν προσεχω εχω καπου 145 το πολυ μετα το γευμα και σπανια μεχρι 155.Προς το παρων δεν εχω κανει διαβητη εγκυμοσυνης με λιγα λογια και ειμαι οπως και πριν μεινω εγκυος (με τα γνωστα μου προβληματα διαβητη...)Απο δω και περα ειμαι σε επιφυλακη μηπως και χειροτερεψει λογω της εγκυμοσυνης και αν ειναι θα ξεκινησω ινσουλινη.Ειχα μια κακη μερα προχθες με δυο μετρησεις καπου στο 140-147 και ανυσηχησα αλλα ολα οκ απο εκει και περα.Αυριο στη β επιπεδου θα δουμε και τις μετρησειςτης μπεμπας να ηρεμησω λιγο.

 

ναι φιλενάδα 204...ήμουν κάπου στον 3ο αν θυμάμαι καλά...κλάμα!!!!!!!!!!!!!!! πήρα διαβητολόγο - διατροφολόγο 11 το βράδυ κι έκλαιγα και έλεγα θα πάω σε εφημερεύον να κάνω ινσουλίνη! Ευτυχώς με συνέφεραν...... Σήμερα έκανα μεταγευματικό με 3 μονάδες 128 και με προβλήμάτισε λίγο..... περιμένω να μιλήσω με το διαβητολόγο ούτως η άλλως μιλάμε κάθε δευτέρα και θα τον δω κι όλας αυτή την εβδομάδα!!!!!! Μάλλον ξεκινάμε ινσουλινοαντίσταση γατί βλέπω γενικά ότι ενώ και νηστείας έφτανα το 77 κάποιες φορές τώρα δεν πέφτω από το 85. Όχι ότι είναι κακό αλλά μάλλον σιγά σιγά μας δίνει στίγμα...

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλενάδα 204...ήμουν κάπου στον 3ο αν θυμάμαι καλά...κλάμα!!!!!!!!!!!!!!! πήρα διαβητολόγο - διατροφολόγο 11 το βράδυ κι έκλαιγα και έλεγα θα πάω σε εφημερεύον να κάνω ινσουλίνη! Ευτυχώς με συνέφεραν...... Σήμερα έκανα μεταγευματικό με 3 μονάδες 128 και με προβλήμάτισε λίγο..... περιμένω να μιλήσω με το διαβητολόγο ούτως η άλλως μιλάμε κάθε δευτέρα και θα τον δω κι όλας αυτή την εβδομάδα!!!!!! Μάλλον ξεκινάμε ινσουλινοαντίσταση γατί βλέπω γενικά ότι ενώ και νηστείας έφτανα το 77 κάποιες φορές τώρα δεν πέφτω από το 85. Όχι ότι είναι κακό αλλά μάλλον σιγά σιγά μας δίνει στίγμα...

Σημερα με ακατανομαστο μεσημεριανο(δεν το αναφερω γτ οι περισσοτερες ειναι στερημενες...μη σας κολαζω)ειχα μονο 88.Απιστευτο αν σκεφτεις οτι με πιο υγιεινο γευμα προχθες εκανα 141(οι γνωστες μου ατιμες διαταραχες γκρρ).Ειχα και πολυ χαμηλο προγευματικο ομως 66..Ελπιζω να καθυστερησω να παρω ινσουλινη μονο και μονο για να μην χρειαστω να κανω μεγαλες δοσεις.Φοβαμαι τις υπογλυκαιμιες που ειμαι μονη μου στο σπιτι.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Σημερα με ακατανομαστο μεσημεριανο(δεν το αναφερω γτ οι περισσοτερες ειναι στερημενες...μη σας κολαζω)ειχα μονο 88.Απιστευτο αν σκεφτεις οτι με πιο υγιεινο γευμα προχθες εκανα 141(οι γνωστες μου ατιμες διαταραχες γκρρ).Ειχα και πολυ χαμηλο προγευματικο ομως 66..Ελπιζω να καθυστερησω να παρω ινσουλινη μονο και μονο για να μην χρειαστω να κανω μεγαλες δοσεις.Φοβαμαι τις υπογλυκαιμιες που ειμαι μονη μου στο σπιτι.

 

Αν η διατροφή σου είναι οκ δύσκολα κάνεις υπογλυκαιμία... εγώ που μπορεί να φτάσω και 20 μονάδες τη μέρα έχω κάνει μόνο μία φορά!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν η διατροφή σου είναι οκ δύσκολα κάνεις υπογλυκαιμία... εγώ που μπορεί να φτάσω και 20 μονάδες τη μέρα έχω κάνει μόνο μία φορά!

20 μοναδες δεν ειναι και πααααρα πολυ ομως.Εγω ανησυχω γτ λογικα απο την ωρα που θα χαλασει κι αλλο το ζαχαρο θα χειροτερευει και σταθερα μεχρι να γεννησω.Ισως και να μου μεινει και ενθυμιο μετα την εγκυμοσυνη κι αποχαπια να περασω σε ινσουλινη.Οποτε φοβαμαι θα χρειαστω πολυ ινσουλινη μεχρι να γεννησω.Θα δειξει μπορει και να κανω την εκπληξη και να μην χρειαστω τελικα(φανταζεσαι;)Γραψε μας νεα τι θα σου πουνε τωρα!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 μοναδες δεν ειναι και πααααρα πολυ ομως.Εγω ανησυχω γτ λογικα απο την ωρα που θα χαλασει κι αλλο το ζαχαρο θα χειροτερευει και σταθερα μεχρι να γεννησω.Ισως και να μου μεινει και ενθυμιο μετα την εγκυμοσυνη κι αποχαπια να περασω σε ινσουλινη.Οποτε φοβαμαι θα χρειαστω πολυ ινσουλινη μεχρι να γεννησω.Θα δειξει μπορει και να κανω την εκπληξη και να μην χρειαστω τελικα(φανταζεσαι;)Γραψε μας νεα τι θα σου πουνε τωρα!

 

Γιατί ρε φιλενάδα να σου μείνει και μετά???? Έχεις προδιάθεση ή ιστορικό? Ναι μόλις μου απαντήσει θα σας πω!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε φιλενάδα να σου μείνει και μετά???? Έχεις προδιάθεση ή ιστορικό? Ναι μόλις μου απαντήσει θα σας πω!

 

Ναι αφου εχω κανονικα διαγνωση διαβητη τυπου 2.Εχω το παραδοξο να εχω καλες μετρησεις (στο δυωρο παντα) και καλη γλυκοζηλιωμενη αλλα παθολογικη καμπυλη(ακομα και με φαρμακα...)Στην ουσια ουτε προδιαθεση θεωρειται αλλα και στη καθημερινοτητα μου συνηθως δεν εχω θεμα.Μπορει ομως η εγκυμοσυνη να το πυροδοτησει και να αλλαξουν πολλλα μετα τη γεννα μπορει και οχι θα δειξει.Για αυτο λεω στα κοριτσια εγω τι να πω που και στις εγκυμοσυνες (οσο κρατησαν τελος παντων οι δυο πρωτες) προσεχα και τωρα σχετικα και για να κανω την εξωσωματικη γτ μου ειχαν πει οτι χαλαει τα ωαρια το ζαχαρο και γενικα θα προσεχω και μετα...Ενταξει αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος παντα μπορεις να το ριξεις και λιγο εξω(ή και πολυ...)αλλα τωρα δεν γινεται.Οσο για το τρυπημα αν εχω ταινιες και δρν χρειαζεται να τις πληρωσω δεν με νοιαζει και καθολου.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι αφου εχω κανονικα διαγνωση διαβητη τυπου 2.Εχω το παραδοξο να εχω καλες μετρησεις (στο δυωρο παντα) και καλη γλυκοζηλιωμενη αλλα παθολογικη καμπυλη(ακομα και με φαρμακα...)Στην ουσια ουτε προδιαθεση θεωρειται αλλα και στη καθημερινοτητα μου συνηθως δεν εχω θεμα.Μπορει ομως η εγκυμοσυνη να το πυροδοτησει και να αλλαξουν πολλλα μετα τη γεννα μπορει και οχι θα δειξει.Για αυτο λεω στα κοριτσια εγω τι να πω που και στις εγκυμοσυνες (οσο κρατησαν τελος παντων οι δυο πρωτες) προσεχα και τωρα σχετικα και για να κανω την εξωσωματικη γτ μου ειχαν πει οτι χαλαει τα ωαρια το ζαχαρο και γενικα θα προσεχω και μετα...Ενταξει αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος παντα μπορεις να το ριξεις και λιγο εξω(ή και πολυ...)αλλα τωρα δεν γινεται.Οσο για το τρυπημα αν εχω ταινιες και δρν χρειαζεται να τις πληρωσω δεν με νοιαζει και καθολου.

 

Δεν το ήξερα αυτό.... Πόσο ύπουλη είναι πια αυτή η ασθένεια... Διάβαζα πάντως προχθές ότι ο διαβήτης τύπου 2 θα εξελιχθεί σε μάστιγα την επόμενη 20ετία, χειρότερη και απ αυτή του καρκίνου!!!!!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό.... Πόσο ύπουλη είναι πια αυτή η ασθένεια... Διάβαζα πάντως προχθές ότι ο διαβήτης τύπου 2 θα εξελιχθεί σε μάστιγα την επόμενη 20ετία, χειρότερη και απ αυτή του καρκίνου!!!!!!!!

 

Μερικες φορες μεχρι να το καταλαβεις εχεις ηδη προβλημα...το καλο ειναι οτι το γνωριζω και το εχω υποψην μου ακομα κι οταν το ριχνω εξω απο θεμα διατροφης.Μου εχουν κανει κατι ακυρες εξετασεις απο καρυοτυπο για συνδρομα και μωσαικισμο μεχρι αντισωματα κατα του ουτε καν θυμαμαι σε περιπτωση που ηταν αυτοανοσος διαβητης αλλα μαλλον ειναι απλα κρυφος τυπου δυο.Τελος παντων βγηκαμε και εκτος θεματος...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

πραγματι κοριτσια ειναι μεγαλο θεμα ο διαβητης, τωρα το ενιωσα κι εγω.. σκεφτομουν ποσο δυσκολο ειναι για τους ανθρωπους που το εχουν μια ζωη, πολυ πολυ δυσκολο, εχεις δικιο Θαλεια! Καπου διαβασα οτι υπαρχουν ακομα και γλυκα για διαβητικους για να μην παθαινουν και στερηση.. το οποιο ειναι και το λιγοτερο φυσικα ετσι? Ολη η αναστατωση ειναι οτι τελικα ζεις με περιορισμους και σαν "ειδικη " κατηγορια.. Οποτε προσευχομαστε να ειμαστε καλα, να το ελεγχουμε οσο μπορουμε και να ειναι γερα τα μωρακια μας πανω απο ολα!

Λυπαμαι πολυ που εχασες το μωρακι σου τοσο προχωρημενα moody... ο,τι και να πω ειναι λιγο.. αραγε υπηρχε τοτε τροπος να το προβλεψετε, ηταν απλα μεγαλη ατυχια? Εγω κοριτσια παντως στην προηγουμενη εγκυμοσυνη πριν 2,5 χρονια νομιζω δεν το ελεγχα καθε μηνα καν το ζαχαρο!!! Μονο την καμπυλη ειχα κανει.. ισως τωρα κανανε πιο αυστηρες τις εξετασεις του μηνα και με το δικιο τους! Ενα λαχειο ειναι η εγκυμοσυνη, μπορουν να συμβουν τοσα.... χαιδεψτε τις κοιλιτσες σας και θετικη ενεργεια!!

 

Εγω τα παω καλυτερα, οι μετρησεις μου ξαφνικα εχουν πεσει αρκετα, πειθαρχησα και με τη διατροφη και δεν πειναω πια και τοσο πολυ! Να δουμε πως θα συνεχισω.. Την ινσουλινη συνηθως ποτε την ξεκινας? εννοω οταν δεν κατεβαινει κατω απο το 92 η νηστειας?? ή προφανως ζυγιζουν αποτελεσματα, μετρησεις συνολικα? καλη δυναμη κοριτσια!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματι κοριτσια ειναι μεγαλο θεμα ο διαβητης, τωρα το ενιωσα κι εγω.. σκεφτομουν ποσο δυσκολο ειναι για τους ανθρωπους που το εχουν μια ζωη, πολυ πολυ δυσκολο, εχεις δικιο Θαλεια! Καπου διαβασα οτι υπαρχουν ακομα και γλυκα για διαβητικους για να μην παθαινουν και στερηση.. το οποιο ειναι και το λιγοτερο φυσικα ετσι? Ολη η αναστατωση ειναι οτι τελικα ζεις με περιορισμους και σαν "ειδικη " κατηγορια.. Οποτε προσευχομαστε να ειμαστε καλα, να το ελεγχουμε οσο μπορουμε και να ειναι γερα τα μωρακια μας πανω απο ολα!

Λυπαμαι πολυ που εχασες το μωρακι σου τοσο προχωρημενα moody... ο,τι και να πω ειναι λιγο.. αραγε υπηρχε τοτε τροπος να το προβλεψετε, ηταν απλα μεγαλη ατυχια? Εγω κοριτσια παντως στην προηγουμενη εγκυμοσυνη πριν 2,5 χρονια νομιζω δεν το ελεγχα καθε μηνα καν το ζαχαρο!!! Μονο την καμπυλη ειχα κανει.. ισως τωρα κανανε πιο αυστηρες τις εξετασεις του μηνα και με το δικιο τους! Ενα λαχειο ειναι η εγκυμοσυνη, μπορουν να συμβουν τοσα.... χαιδεψτε τις κοιλιτσες σας και θετικη ενεργεια!!

 

Εγω τα παω καλυτερα, οι μετρησεις μου ξαφνικα εχουν πεσει αρκετα, πειθαρχησα και με τη διατροφη και δεν πειναω πια και τοσο πολυ! Να δουμε πως θα συνεχισω.. Την ινσουλινη συνηθως ποτε την ξεκινας? εννοω οταν δεν κατεβαινει κατω απο το 92 η νηστειας?? ή προφανως ζυγιζουν αποτελεσματα, μετρησεις συνολικα? καλη δυναμη κοριτσια!

 

 

Ναι είναι άτιμο πράγμα....δύσκολη ασθένεια ύπουλη και αν δεν την ψάξεις δεν μπορείς να τη βρεις κιόλας!!! Να σαι καλά... σε ευχαριστώ...τύχη? Τι να σου πω δεν ξέρω.... Δείγμα ανησυχητικό δεν είχαμε ποτέ.... Μόνο ότι δεν τον είχα καταλάβει ως την 26η που το χάσαμε κι όλας.... Τώρα μάλλον καταλήγουμε ότι οι τρελές αυξομειώσεις που έκανα χτύπησαν νευρικό σύστημα και μάλλον το παιδί ήταν ανίκανο να κινηθεί..... Τι να πω... ο Θεός ξέρει....

 

Χαίρομαι που έπεσαν οι μετρήσεις σου και που δεν πεινάς, αυτό είναι σημαντικό γιατί έτσι έχεις και κίνητρο να συνεχίσεις σωστά τη διατροφή. Θα δεις ότι δε θα πάρεις και πολλά κιλά έτσι....

 

Εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη περίπου την 8η εβδομάδα αφού παρακολουθήσαμε περίπου 20 μέρες τις τιμές και το νηστείας έφτανε ως και 111 με διατροφή. Πριν περίπου 1 μήνα και κάτι ξεκίνησα και προγευματική γιατί τσίμπαγε η τιμή ειδικά με λαδερά και όσπρια που πρέπει να τρώμε! Χθες πάντως μου είπε ότι οι τιμές μου είναι καλές και ο διαβητολόγος και ο γυναικολόγος μου!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!!

Κάποια κοπελα με ρώτησε ποσες μονάδες κάνω. Κάνω 4 μονάδες το βράδυ προ βραδινού για να πέσει το νηστείας. Στην αρχή η διαβητολόγος είπε να κάνω 6 μονάδες, αλλά με είδε που ζορίστηκα και στεναχωρήθηκα με το θέμα ξεκίνημα ινσουλίνης και μετα μου είπε κάνε μόνο 4 να δούμε αν ρυθμιστεί. Και η αλήθεια είναι οτι δεν είχα και πάρα πολύ ανεβασμένες τιμές, μέσα σε 1 βδομάδα να είχα τρεις μέρες πάνω απο 92 και με ανώτερο μέχρι 97, απλά μου λέει μετά από 3 βδομάδες μετρήσεων και διατροφής εφόσον δεν ρυθμίζετε πλήρως έχουμε θέμα και δεν το αφήνουμε έτσι. Ευτυχώς οι υπόλοιπες μεταγευματικές μετρήσεις είναι πάντα (με εξαίρεση 2 φορές 125 και 133) κάτω απο 120 και ελπίζω για καιρό να γλυτώσω και άλλη ινσουλίνη.

Αλήθεια κορίτσια εσείς που είστε και πιο παλιές σε ποια φάση της εγκυμοσύνης επιδεινώνεται το ζάχαρο?

ffa0s7yik1vr8h0t.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια :)

Ποτε θεωρειται αρυθμιστο το ζαχαρο; εγω πχ νηστειας εχω καλο στη συντριπτικη πλειοψηφια των μετρησεων (1-2 φορες να ηταν πανω απο 92) αλλα μεταγευματικα αρκετες φορες ξεφευγω, αφου δε μπορω να συγκρατηθω με το φαγητο....

( αφηστε που το ζαχαρο ειναι εντελως αψυχολογητο... τρωω σαλατα με τυρι 1 φετα ψγμι κ παει 140 κ τρωω γαριδες με κριθαρακι- μαλλον κριθαρακι με γαριδες- κ καποιες κουταλιες σοκολατενιο γλυκο κ στο 2ωρο ειναι 106!!!!! ( στην ωρα μετραω αλλα δεν ειχα γυρισει ακομη σπιτι).

Τωρα εγω θεωρειται οτι το χω αρυθμιστο;

Link to comment
Share on other sites

moody σου ευχομαι να πανε ολα καλα και ο,τι δυσαρεστο να μεινει για παντα πισω..

alovesa κι εγω εχω αυτη την απορια μιας και ειμαι νεα στο αθλημα ;) ποτε θεωρουμε οτι ρυθμιζεται πληρως το ζαχαρο? και αρρυθμιστο το λεμε οταν εχουμε μεγαλες αυξομειωσεις? Επισης, εμεις που ξεκινησαμε απο νωρις.. μετα την 24η 26η βδομαδα τι γινεται? κανουμε ακομα πιο αυστηρη διατροφη? καλο βραδυ σε ολες..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!!

Κάποια κοπελα με ρώτησε ποσες μονάδες κάνω. Κάνω 4 μονάδες το βράδυ προ βραδινού για να πέσει το νηστείας. Στην αρχή η διαβητολόγος είπε να κάνω 6 μονάδες, αλλά με είδε που ζορίστηκα και στεναχωρήθηκα με το θέμα ξεκίνημα ινσουλίνης και μετα μου είπε κάνε μόνο 4 να δούμε αν ρυθμιστεί. Και η αλήθεια είναι οτι δεν είχα και πάρα πολύ ανεβασμένες τιμές, μέσα σε 1 βδομάδα να είχα τρεις μέρες πάνω απο 92 και με ανώτερο μέχρι 97, απλά μου λέει μετά από 3 βδομάδες μετρήσεων και διατροφής εφόσον δεν ρυθμίζετε πλήρως έχουμε θέμα και δεν το αφήνουμε έτσι. Ευτυχώς οι υπόλοιπες μεταγευματικές μετρήσεις είναι πάντα (με εξαίρεση 2 φορές 125 και 133) κάτω απο 120 και ελπίζω για καιρό να γλυτώσω και άλλη ινσουλίνη.

Αλήθεια κορίτσια εσείς που είστε και πιο παλιές σε ποια φάση της εγκυμοσύνης επιδεινώνεται το ζάχαρο?

 

κοριτσάκι εγώ κάνω 14 μονάδες και ξεκίνησα με 16... μια χαρά είσαι!!!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια :)

Ποτε θεωρειται αρυθμιστο το ζαχαρο; εγω πχ νηστειας εχω καλο στη συντριπτικη πλειοψηφια των μετρησεων (1-2 φορες να ηταν πανω απο 92) αλλα μεταγευματικα αρκετες φορες ξεφευγω, αφου δε μπορω να συγκρατηθω με το φαγητο....

( αφηστε που το ζαχαρο ειναι εντελως αψυχολογητο... τρωω σαλατα με τυρι 1 φετα ψγμι κ παει 140 κ τρωω γαριδες με κριθαρακι- μαλλον κριθαρακι με γαριδες- κ καποιες κουταλιες σοκολατενιο γλυκο κ στο 2ωρο ειναι 106!!!!! ( στην ωρα μετραω αλλα δεν ειχα γυρισει ακομη σπιτι).

Τωρα εγω θεωρειται οτι το χω αρυθμιστο;

 

alovesa μου ακόμη στο 2ωρο μετράς..?? Δεν είχες πει ότι μετράς στην ώρα? Αν στο 2ωρο είναι 106 στην ώρα θα ναι τσιμπημένο δες το αυτό!

 

Αρρύθμιστο θεωρείται το ζάχαρο που ξεπερνά τις ανώτατες τιμές που δίνει ο γιατρός. Εμένα μου έχει πει νηστείας έως 95 και μεταγευματικό στην ώρα έως 120 με ανεκτό έως 140.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι, στην ωρα μετραω. Εξηγω μεσα στην παρενθεση αφου... δεν ειχα γυρισει στο σπιτι στην ωρα κ ετσι μετρησα στο 2ωρο. Για 2 ωρο μου. Ει δωσει οριο το 130, ωια ωρα το 130.

Δλδ αν σε δυο πχ μετρησεις στη βδομαδα ειναινπανω απο το οριο θεωρειται αρυθμιστο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...