Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι, κοριτσια, οι αποκλίσεις δεν είναι τραγικές, μην φοβόσαστε.

 

Φιου... Να σου πω την αλήθεια επειδή φοβήθηκα μετρήθηκα καη κανα 20 λεπτο πιο μετά που θα ήταν η ώρα βάση του παλιού τρόπου που μετριόμουν και είχα μια μονάδα διαφορά οπότε κάπως ανακουφίστηκα

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιου... Να σου πω την αλήθεια επειδή φοβήθηκα μετρήθηκα καη κανα 20 λεπτο πιο μετά που θα ήταν η ώρα βάση του παλιού τρόπου που μετριόμουν και είχα μια μονάδα διαφορά οπότε κάπως ανακουφίστηκα

Εγω παντως μετα απο τη μια ωρα στο επομενο μισαωρο εχω μεγαλη διαφορα στις τιμες(οταν βεβαια ειναι ανεβασμενη στη μια ωρα).Δλδ στη μια ωρα μπορει να εχω πχ 160 στην επομενη μιση ωρα θα ειμαι σχεδον στα ορια ισως και πιο κατω.Μια φορα στη μια ωρα ειχα 180 και στο δυωρο 80...Οτι να ναι.Οποτε μετρηστε απο την ωρα που ξεκινησατε να ειστε σιγουρες.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μετα απο τη μια ωρα στο επομενο μισαωρο εχω μεγαλη διαφορα στις τιμες(οταν βεβαια ειναι ανεβασμενη στη μια ωρα).Δλδ στη μια ωρα μπορει να εχω πχ 160 στην επομενη μιση ωρα θα ειμαι σχεδον στα ορια ισως και πιο κατω.Μια φορα στη μια ωρα ειχα 180 και στο δυωρο 80...Οτι να ναι.Οποτε μετρηστε απο την ωρα που ξεκινησατε να ειστε σιγουρες.

 

Ναι πλέον έτσι το κάνω.... Αλλά στην περίπτωση μου ξεπαστρεύω το γεύμα στο 10 λεπτο οπότε μικρό ελπίζω το κακο.... Η διατροφολόγος μου λέει ότι τρώω σα γλάρος.......:-)

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι πλέον έτσι το κάνω.... Αλλά στην περίπτωση μου ξεπαστρεύω το γεύμα στο 10 λεπτο οπότε μικρό ελπίζω το κακο.... Η διατροφολόγος μου λέει ότι τρώω σα γλάρος.......:-)

 

Καλαα κι εγω συνηθως κανενα τεταρτο κανω αλλα αναλογα το φαγητο και ποσο πειναω :)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια....

Εγινε η μεγαλη η μερα κ πηγα στη γιατρο... μου ειπε τωρα να μετραω στην ωρα για να δουμε ποτε ξεφευγουν πιο συχνα οι τιμες.

Εν τω μεταξυ δε βγαζω ακρη... το μεσημερι εφαγα σαλατα λαχανο- καρορο κ μακαρονια με φετα... μετα απο μια ωρα ηταν 89!!!!!

Το βραδυ εφαγα μαρουλι με μιση κονσερβα μικρη τονο και 2 φετες ψωμι... ηταν 124!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια....

Εγινε η μεγαλη η μερα κ πηγα στη γιατρο... μου ειπε τωρα να μετραω στην ωρα για να δουμε ποτε ξεφευγουν πιο συχνα οι τιμες.

Εν τω μεταξυ δε βγαζω ακρη... το μεσημερι εφαγα σαλατα λαχανο- καρορο κ μακαρονια με φετα... μετα απο μια ωρα ηταν 89!!!!!

Το βραδυ εφαγα μαρουλι με μιση κονσερβα μικρη τονο και 2 φετες ψωμι... ηταν 124!!!!

 

Γεια σου alovesa!Μαλλον το ψωμι σου ανεβασε τη μετρηση.Κανονικα μια φετα ψωμι μου εχουν πει εμενα.Και να ξερεις οτι τα μακαρονια δεν τα μετραω ακομα οποτε τρωω κανονικη μεριδα αλλα αμα φαω δυο φετες ψωμι αντι για μια ανεβαινει περισσοτερο απο οτι με μακαρονια...

Παντως μη σου κανει εντυπωση.Εγω πριν τρεις μερες με το ιδιο γευμα μεσημερι ειχα 88 και το βραδυ 150κατι...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα για το ψωμι αλλα εχω ξαναφαει βραδυ 2 φετες κ ηταν πολυ πιο κατω... δεν μπορει ομως ν ανεβηκε απο κατι αλλο λογικα...

Εμενα με εχουν βαλει να μετραω και πριν ξεκινησω να τρωω.Αν εχεις ταινιες μετρα και πριν φας ετσι θα ξερεις και ποσο ανεβηκε ακριβως αλλα και θα κανονιζεις καθε φορα ποσο να φας.Μπορει τωρα που εφαγες τις δυο φετες ψωμι να ειχες πιο ανεβασμενη τιμη προγευματικα απο οτι την αλλη φορα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν είναι μόνο τι τρως εκείνη την ώρα αλλά και τι έχεις φάει γενικά πώς έχει δουλέψει όλη μέρα ο μεταβολισμός, αν περπάτησες και διάφορα τέτοια.... Παρασκευή βράδυ με ένα σαντουιτσ (3 μονάδες προγευματική ισουλίνη) σάκχαρο 114 Δευτέρα βράδυ ακριβώς ίδιο φαί ακριβώς ίδιες μονάδες 164...... Καμία επαφή...

 

Το ψωμά πάντως alovesa μου εμένα μου κάνει μεγάλη ζημιά... μπορεί να έχω απόκλιση με το ίδιο γεύμα τη μέρα που δεν έφαγα ψωμί με τη μέρα που έφαγα έως και 20 μονάδες... Και μένα πάντως μια φέτα λέει κατά προτίμηση σικάλεως...εγώ τρώω κανονική μισή γιατί τη σίκαλη τη σιχαίνομαι!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως βρε Μουντυ αυτο που λενε το περπατημα βοηθαει εγω δεν βλεπω φως.Και ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει καποια στιγμη αν βλεπω να ανεβαινει το ζαχαρο να καθιερωσω περπατημα μετα το φαγητο.Ε τι περπαταω τι οχι το ιδιο ειναι...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Παντως βρε Μουντυ αυτο που λενε το περπατημα βοηθαει εγω δεν βλεπω φως.Και ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει καποια στιγμη αν βλεπω να ανεβαινει το ζαχαρο να καθιερωσω περπατημα μετα το φαγητο.Ε τι περπαταω τι οχι το ιδιο ειναι...

 

Εμένα πάλι με βοηθάει πολύ το περπάτημα και στο σάκχαρο και στη δυσκοιλιότητα.... Θα το χρειαστούμε άλλωστε και ειδικά τώρα που θ ανοίξει και ο καιρός!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα που πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι μ αφηνει να τρωω ενα γλυκο τη βδομαδα και ας πηγαινει το ζαχαρο 180...Καλα εγω καθε βδομαδα στανταρ δεν τρωω γλυκα αλλα τουλαχιστον αν τυχει να φαω να μην σκαω κιολας μετα...

Μουντυ το περπατημα το κανω περισσοτερο απο αναγκη γτ ετσι κι αλλιως καθε μερα θα περπατησω αρκετα εφοσον βγαινω εξω.Αλλα και να μην περπατησω δεν βλεπω διαφορα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Χθες εφαγα εκτος σπιτιου το μεσημερι χωρις σαλατα (δεν ειχε κατι βραστο κ ωμη φοβηθηκα) κ το ζαχαρο εφτασε στ υψη..

Το βραδυ εφαγα ντοματολατα, λιγο τυρι φετα κ 1,5 φετα ψωμι..στην ωρα ηταν 135 ( λογικο θα μου πειτα, ισως κραταγε κ απο το μεσημεριανο..)...

Μετρηθηκα κ στο 2ωρο....147!!!!!!!

Τωρα η επιστημη τι θα χει αραγε να πει γ αυτο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χθες εφαγα εκτος σπιτιου το μεσημερι χωρις σαλατα (δεν ειχε κατι βραστο κ ωμη φοβηθηκα) κ το ζαχαρο εφτασε στ υψη..

Το βραδυ εφαγα ντοματολατα, λιγο τυρι φετα κ 1,5 φετα ψωμι..στην ωρα ηταν 135 ( λογικο θα μου πειτα, ισως κραταγε κ απο το μεσημεριανο..)...

Μετρηθηκα κ στο 2ωρο....147!!!!!!!

Τωρα η επιστημη τι θα χει αραγε να πει γ αυτο;;;;;

 

Μπορει η πρωτη μετρηση να σου βγηκε λαθος.Εμενα μου εχει τυχει την ιδια ωρα ιδιο δαχτυλο αλλο τρυπημα μεχρι και 20 μοναδες διαφορα!!

Ψωμι καλυτερα μειωσε το θα στο πει και ο γιατρος μια λεπτη φετα.Και εξω να τρως ψητα εγω και τις πατατες εξω τις αποφευγω.Σουβλακι κοτοπουλο με μιση πιττα 189 ζαχαρο και ο διαιτολογος μου ειχε πει οτι μπορω να φαω με ολοκληρη πιττα...Κουλουρι σουσαμενιο το ιδιο μου το εχει βαλει στη διατροφη και με μισο ειχα 154...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης εχω την εντυπωση οτι η ντοματα ανεβαζει το ζαχαρο.Ας μας πει καποια που ξερει γτ εγω δεν τη τρωω και δεν εχω ασχοληθει να το ρωτησω.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο ειχα διαβασει καπου αλλα διαπιστωσα οτονσ εμενα δεν ανεβαινε γι αυτο την επιλεγω.

Το θεμα μου παντως δεν ειναι οτι ανεβηκε αλλα το οτι μετα την ωρα συνεχισε ν ανεβαινει αντι να πεσει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο ειχα διαβασει καπου αλλα διαπιστωσα οτονσ εμενα δεν ανεβαινε γι αυτο την επιλεγω.

Το θεμα μου παντως δεν ειναι οτι ανεβηκε αλλα το οτι μετα την ωρα συνεχισε ν ανεβαινει αντι να πεσει...

Μπορει καποια μετρηση να ηταν λαθος.Αν σου ξανατυχει κανε μια διπλη μετρηση την ιδια ωρα.Το πιθανοτερο ειναι η πρωτη σου μετρηση να μην ηταν σωστη.Θα το δεις γενικα στις επομενες μετρησεις σου.Παιζει και να ετυχε τωρα.Μεχρι να βρεις τι σου ανεβαζει το ζαχαρο και τι οχι θα περασει λιγος καιρος.Μη χαλιεσαι με τις τιμες που βλεπεις θα τη βρεις την ακρη.Επισης νομιζω θα σε βοηθησει να μετρας και πριν ξεκινησεις το γευμα σου.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα γλυκούλες!!! Κατ αρχήν για τις ντομάτες: 1 φλυτζάνι ωμές (εγώ τρώω ντοματίνια γι αυτό τα μετράω) ή μία μέτρια ντομάτα έχει 5 γραμ υδατάνθρακες και 25 θερμίδες... άρα θέλει προσοχή γιατί όντως επηρεάζει.

 

alovesa μου όταν είσαι έξω αναγκαστικά θα περιορίζεσαι σε ψητό σαλάτα! Όχι ψωμί, όχι πατάτες, όχι ρύζι ειδικά έξω γιατί δεν μπορείς να μετρήσεις και αν είσαι εντός ορίων. Εμένα πχ ο πίνακάς μου λέει 18 τηγανητές πατάτες = 15 γραμ υδατάνθρακες και 80 θερμίδες άρα είναι πύραυλος!!!!

 

Για το ψωμί πραγματικά επειδή εμένα με επηρεάζει πάρα πολύ όταν δεν έκανα προγευματική ινσουλίνη δεν έτρωγα ή το έτρωγα πολύ σπάνια. Τώρα μπορώ και τρώω 1 φέτα σικάλεως (30 γραμ)=15 γραμ υδατάνθρακες.

 

Δε νομίζω να έπειξε ρόλο στη βραδινή μέτρηση η μεσημεριανή ο οργανισμός μεταβολίζει το πολύ σ ένα τρίωρο ό,τι τρώμε. Τρως συχνά και μικρά γεύματα? Θα σε βοηθήσουν πολύ τα αγγουράκια αλλά με ρέγουλα γιατί ρίχνουν την πίεση, και οι ξηροί καρποί αν δεν σε βαραίνουν γιατί είναι χαμηλοί σε υδατάνθρακες. Μπορείς επίσης να τρως μισή μπάρα δημητριακών ενδιάμεσα! Το μυστικό είναι να ταϊζεις το πάγκρεας συνεχώς και από λίγο ώστε να παράγει ινσουλίνη και να μην τεμπελιάζει!!!!

 

Πάντως για να ρυθμιστεί διατροφικά θέλει σίγουρα 15-20 μέρες μη σου πω και μήνα. Θέλει χρόνο να βρεις τι στο ανεβάζει....

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Moody θελω τον πινακα σου!!Εμενα δεν μου εδωσαν τπτ τετοιο.

 

 

άμα θέλεις δώσε μου mail σε πμ να στον στείλω! Διαφορετικά μπορείς να μπεις στην Ελληνική Διαβητολογική Εταιρεία που έχει πλήρη πίνακα ακόμη και με μάρκες για όλες τις τροφές!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το θυμηθηκα(επειδη μολις μετρησα τα μακαρονια που εφαγα) μου ειχαν πει εκτος απο το κλασικο να τρωω μακαρονια ολικης να μην τα βραζω πολυ και να τα τρωω αλ ντεντε.Και για το ρυζι να προτιμαω το μπασματι εκτος απο το καστανο ρυζι που λενε.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

εμένα τα ολικής δεν μ αρέσουν καθόλου μα καθόλου......

Εμενα μ αρεσουν ολα τα ολικης αλλα ενταξει τα βαριεμαι κιολας.Οποτε αν τρως τα αλλα να μην τα παραβραζεις ετσι μου ειπαν καλυτερα αλ ντεντε :)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα! μπαινω κι εγω στον 4ο μηνα και απο τις πρωτες εξετασεις που εκανα το ζαχαρο μου ειναι οριακο, δηλαδη 92 με 94. Ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη, στην πρωτη δεν ειχα τετοιο θεμα.. Η γυναικολογος με παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο κι εκεινη μου εδωσε ενα προγραμμα διατροφης και μου ειπε να κανω μετρησεις 4 φορες την ημερα.. Τωρα ξεκινησα αλλα ομολογω οτι τα εχω βρει σκουρα! Οκ δεν εχω προβλημα να ακολουθησω αρκετα πιστα τις γενικες οδηγιες, δηλ οχι γλυκα, ψωμια και πολλους υδατανθρακες μαζεμενους αλλα το προγραμμα με δυσκολευει! Μιλαμε ΠΕΙΝΑΩ σαν λυκος, δεν μπορω ας πουμε να την βγαλω με ενα γιαουρτακι ή φρουτακι αναμεσα στα γευματα!!! Δεν ξερω τι εχω παθει, αυτη τη φορα πειναω παρα πολυ, φοβαμαι οτι θα παρω 100 κιλα.. εν τω μεταξυ ειμαι αδυνατη και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη πηρα 9 κιλα συνολικα! Τι στο διαολο εχει γινει τωρα? Εσεις ζοριζεστε με την διατροφη? μηπως θα χαλαρωσω το δευτερο τριμηνο?

επισης ηθελα να ρωτησω? αγορασατε ζυγαρια για να μετρατε αυστηρα τις ποσοτητες και.. εχετε ακουσει μηπως αν ισχυει οτι το ξυδι ριχνει το ζαχαρο? ευχαριστωωω

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...