Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια Ειμαι στην 29η εβδομαδα τωρα, αλλα απο την 22η ξερω οτι εχω διαβητη κυησης και ετσι επισκεφθηκα διαβητολογο ο οποιος μου ειπε να τον ρυθμισουμε με διατροφη και με μετρησεις στο σπιτι και μαλλον δε θα χρειαστει ινσουλινη.Στην αρχη τρομοκρατηθηκα και τηρουσα τη διατροφη ευλαβικα και με απολυτη συνεπεια και οι μετρησεις ηταν πολυ καλες γιαυτο και γιατρος μου ειπε να ξεαγχωθω και να μειωσω τις μετρησεις απο τρεις σε δυο την ημερα.Λιγο που πηρα τα πανω μου (εχω επισης και θρομβοφιλια και απο την αρχη κανω αντιπηκτικες ενεσεις και εδω και ενα μηνα επαθα συνδρομο καρπιαιου σωληνα και δεν μπορω να κοιμηθω απο τον πονο), λιγο ο γιατρος που ειναι αρκετα χαλαρος -"Φαε και ενα γλυκακι,δε χαθηκε ο κοσμος" εκανα τις τελευταιες 2 εβδομαδες μερικες ατασθαλιες χωρις μετα να κανω μετρηση για να μην καταρακωθω κιολας.....Τωρα ομως συνηλθα και παλι διαβαζοντας τους κινδυνους που διατρεχει το μωρο απο το διαβητη και αγχωθηκα πολυ! Αραγε μπορει αυτες οι ζαβολιες να εχουν βλαψει το μωρο η' εστω και καποιες λιγες επιτρεπονται? Σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη των δικων σας ενδοκρινολογων.

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια Ειμαι στην 29η εβδομαδα τωρα, αλλα απο την 22η ξερω οτι εχω διαβητη κυησης και ετσι επισκεφθηκα διαβητολογο ο οποιος μου ειπε να τον ρυθμισουμε με διατροφη και με μετρησεις στο σπιτι και μαλλον δε θα χρειαστει ινσουλινη.Στην αρχη τρομοκρατηθηκα και τηρουσα τη διατροφη ευλαβικα και με απολυτη συνεπεια και οι μετρησεις ηταν πολυ καλες γιαυτο και γιατρος μου ειπε να ξεαγχωθω και να μειωσω τις μετρησεις απο τρεις σε δυο την ημερα.Λιγο που πηρα τα πανω μου (εχω επισης και θρομβοφιλια και απο την αρχη κανω αντιπηκτικες ενεσεις και εδω και ενα μηνα επαθα συνδρομο καρπιαιου σωληνα και δεν μπορω να κοιμηθω απο τον πονο), λιγο ο γιατρος που ειναι αρκετα χαλαρος -"Φαε και ενα γλυκακι,δε χαθηκε ο κοσμος" εκανα τις τελευταιες 2 εβδομαδες μερικες ατασθαλιες χωρις μετα να κανω μετρηση για να μην καταρακωθω κιολας.....Τωρα ομως συνηλθα και παλι διαβαζοντας τους κινδυνους που διατρεχει το μωρο απο το διαβητη και αγχωθηκα πολυ! Αραγε μπορει αυτες οι ζαβολιες να εχουν βλαψει το μωρο η' εστω και καποιες λιγες επιτρεπονται? Σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη των δικων σας ενδοκρινολογων.

καλημερα!καλο ειναι να τηρεις τις οδηγιες που σου εχει πει ο γιατρος...σου εχει μεινει τοσο λιγο πλεον που ειναι κριμα να μην συγκρατηθεις λιγακι!!δεν ξερω αν εχει καποια επιπτωση τωρα η κατα τη διαρκεια της γεννας ολο αυτο!το καλο ειναι οτι οταν προσεχεις δεν εχεις θεμα!γιατι να το διακυνδυνευσεις λοιπον?κανε λιγακι υπομονη και με το καλο να σου ερθει το μπεμπακι!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!!Πολύ ησυχία έπεσε στο θέμα ε???Εχθές είχα μία θετική χοριακή,Δευτέρα πάω ενδοκρινολόγο να ξεκινήσουμε πάλι από την αρχή μετρήσεις κλπ κλπ.Έχουμε μεγάααααλο δρόμο αυτή τη φορά μπροστά μας!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Πολύ ησυχία έπεσε στο θέμα ε???Εχθές είχα μία θετική χοριακή,Δευτέρα πάω ενδοκρινολόγο να ξεκινήσουμε πάλι από την αρχή μετρήσεις κλπ κλπ.Έχουμε μεγάααααλο δρόμο αυτή τη φορά μπροστά μας!

 

ΜΠΡΑΒΟ!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

 

Σε ευχαριστώ!Δευτέρα πάω ενδοκρινολόγο & Τρίτη γυναικολόγο για τον πρώτο υπέρηχο..άντε να δούμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ήρθα στο club και εγώ!!!!!:(:(:(:(:(:(:(:(

Είμαι στην 23η εβδομάδα και την προηγούμενη Παρασκευή ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολόγο γιατί κάποιες τυχαίες μου μετρήσεις βγήκαν αυξημένες. Δεν μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη διατροφή αλλά μου είπε πάνω-κάτω τι να τρώω και να μετριέμαι 4 φορές την μέρα.

Η αλήθεια είναι οτι με έχει πάρει πολύ από κάτω γιατί μόλις μια εβδομάδα πριν μου σταμάτησαν οι εμετοί και υπολόγιζα οτι θα μπορώ να φάω και εγώ σαν άνθρωπος (ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 56 κιλά και τώρα είμαι 52, που θα φτάσω οεοοοοοοοοο??????????:confused::confused::confused:)

Υπάρχουν άλλες εγκυούλες που να περνάνε αυτή την στιγμή αυτό το μαρτύριο ή μόνη μου είμαι??????

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήρθα στο club και εγώ!!!!!:(:(:(:(:(:(:(:(

Είμαι στην 23η εβδομάδα και την προηγούμενη Παρασκευή ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολόγο γιατί κάποιες τυχαίες μου μετρήσεις βγήκαν αυξημένες. Δεν μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη διατροφή αλλά μου είπε πάνω-κάτω τι να τρώω και να μετριέμαι 4 φορές την μέρα.

Η αλήθεια είναι οτι με έχει πάρει πολύ από κάτω γιατί μόλις μια εβδομάδα πριν μου σταμάτησαν οι εμετοί και υπολόγιζα οτι θα μπορώ να φάω και εγώ σαν άνθρωπος (ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 56 κιλά και τώρα είμαι 52, που θα φτάσω οεοοοοοοοοο??????????:confused::confused::confused:)

Υπάρχουν άλλες εγκυούλες που να περνάνε αυτή την στιγμή αυτό το μαρτύριο ή μόνη μου είμαι??????

 

Γεια σου , ποσο ήταν εσένα οι μετρήσεις ; Εμένα στην καμπύλη ήταν 96 η νηστεία και εχτες ήταν 121 και εμένα είπε ο Γυναικολογος να προσέχω την διατροφή μου και ενώ προσέχω αυτο ανεβαίνει . Σε ενδοκρυνολο δεν έχω παει . Εγω ειμαι στην 29 εβδομάδα .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου , ποσο ήταν εσένα οι μετρήσεις ; Εμένα στην καμπύλη ήταν 96 η νηστεία και εχτες ήταν 121 και εμένα είπε ο Γυναικολογος να προσέχω την διατροφή μου και ενώ προσέχω αυτο ανεβαίνει . Σε ενδοκρυνολο δεν έχω παει . Εγω ειμαι στην 29 εβδομάδα .

 

Καλησπέρα. Ακόμα δεν έχω κάνει καμπύλη αλλά ήμασταν υποψιασμένοι γιατί στον προγεννητικό έλεγχο το ζάχαρο μου βγήκε 101 και έτσι το ψιλοτσεκάραμε. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως έκανα κάποιες τυχαίες μετρήσεις και είδα οτι είχε αυξηθεί οπότε με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο. Ευτυχώς εδώ και 1 εβδομάδα που κάνω προσεχτική διατροφή οι μετρήσεις μου είναι αρκετά καλές. Αύριο θα πάω και στον ενδοκρινολόγο να του τις δείξω και θα μου πει τι να κάνω. Μήπως πρέπει και εσύ να πας σε ενδοκρινολόγο? Νομίζω οτι είναι ο πιο κατάλληλος για το ζάχαρο.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναικολογοι δεν ξερουν να δωσουν πδηγιες για σακχαρο γιατι δεν ειναι ειδικοτητα τους. Οσο προχωραει η εγκυμοσυνη φυσικα η αντισταση ατην ινσουλινη θα μεγαλωνει..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειμαστε ολες ΓΛΥΚΕΣ!!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχα

 

Εμενα το νηστειας μου ειναι 90 και τα μεταγευματικα κατω απο 120 εκτος απο μια φορα περιπου στις 10 μερες που μπορει να πανε και 130-135 τα μεταγευματικα!!!

 

Εμενα ο ενδοκρινολογος ειναι ευχαριστημενος με τις τιμες αυτες.Να δω δευτερα που παω για ελεγχο ποσο εχει παει η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη και να κανω και ενα τσεκ οτι το μηχανακι δεν εχει διαφορα με το μικροβιολογικο μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γυναικολογοι δεν ξερουν να δωσουν πδηγιες για σακχαρο γιατι δεν ειναι ειδικοτητα τους. Οσο προχωραει η εγκυμοσυνη φυσικα η αντισταση ατην ινσουλινη θα μεγαλωνει..

 

Γεια σου ονειράκι! Συναντηθήκαμε και εδώ λοιπόν!!!!

Αφού μου εμφανίστηκε τόσο νωρίς ο διαβήτης λες να μην την γλυτώσω την ινσουλίνη? Ανησυχώ.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλη.μου δεν ειναι απαραιτητο. μπορει να εισαι ενταξει με την διατροφη. εγω παρολες τις καλες τιμες στην πρωτη εγκυμοαυνη εκανα αυξημενο αμνιακο υγρο κ ετσι η ινσουλ ηταν θεμα χρονου πια..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλη.μου δεν ειναι απαραιτητο. μπορει να εισαι ενταξει με την διατροφη. εγω παρολες τις καλες τιμες στην πρωτη εγκυμοαυνη εκανα αυξημενο αμνιακο υγρο κ ετσι η ινσουλ ηταν θεμα χρονου πια..

 

Σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες ινσουλίνη? Ρυθμίζεται με αυτήν γιατί από οτι ξέρω κάποιες κοπέλες πάθαιναν υπογλυκαιμίες και επίσης όσο περνούσαν οι εβδομάδες αύξαναν τις μονάδες γιατί δεν τους κάλυπταν πια.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει.να ηταν καπου στην 31 με 32 καπου εκει. οχι δεν παθαινα υπογλυκαιμιες εγω αλλα συνεχιζα και την διατροφη και τις μςτρησεις λ καθε βδομαδα αυξανα τις δοσεις.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζεται με αυτήν γιατί από οτι ξέρω κάποιες κοπέλες πάθαιναν υπογλυκαιμίες και επίσης όσο περνούσαν οι εβδομάδες αύξαναν τις μονάδες γιατί δεν τους κάλυπταν πια.

 

 

Δεν είναι απαραίτητο. Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με 10 μονάδες ινσουλίνη και μέχρι το τέλος έτσι πήγε. Δεν χρειάστηκε να αυξηθεί γιατί πρόσεχα πολύ την διατροφή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα πήγα ξανά στον ενδοκρινολόγο και είδε τις εβδομαδιαίες μου μετρήσεις. Του φάνηκαν πάρα πολύ καλές και μου είπε να σταματήσω να μετριέμαι για 1 εβδομάδα συνεχίζοντας την καλή διατροφή για να χαλαρώσω και να ξεκινήσω σε την επόμενη. Θέλω να μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου να δω κι αυτός τι θα μου πει.

Βρε κορίτσια εμένα όριο μεταγευματικό μου έδωσε 130 και όχι 120. Τελικά ποιο είναι το σωστό????

Επίσης ήθελα να ρωτήσω? Καλοκαιρινά φρούτα τρώτε? Εγώ τρώω και καρπούζι και πεπόνι και από όλα. Είναι απαγορευτικά? Ξέχασα να ρωτήσω τον ενδοκρινολόγο μου.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και εμενα 130 μου χε πει. αλλα αυτο οπως και τοοοσα αλλα ειναι θεμα γιατρου. καρπουζι κ πεπονι γενικως ειναι γλυκα φρουτα εγω δεν τα πλησιαζα. αλλα εμενα με πειραζαν τα παντα οποτε..γενικως ομως νομιζω δεν μπορεις να τρως πολυ και καθε μερα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και εμενα 130 μου χε πει. αλλα αυτο οπως και τοοοσα αλλα ειναι θεμα γιατρου. καρπουζι κ πεπονι γενικως ειναι γλυκα φρουτα εγω δεν τα πλησιαζα. αλλα εμενα με πειραζαν τα παντα οποτε..γενικως ομως νομιζω δεν μπορεις να τρως πολυ και καθε μερα.

 

Μια φορά που είχα μετρήσει το ζάχαρο μετά από 3 κομμάτια καρπούζι μου είχε βγει οκ και γι'αυτό το συνέχισα αλλά χωρίς να μετρηθώ ξανά. Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι μπορεί να τρως το ίδιο κάθε μέρα και να βγαίνουν διαφορετικές μετρήσεις. Σου έχει τύχει???? Επίσης τρώω βερίκοκα και ροδάκινα.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ετρωγα καθολου τετοια φρουτα. κανενα μηλο κ αυτο σπανιως..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ετρωγα συνηθως αμυγδαλα η κριτσινια χωρις ζαχαρη κ αλατι η καμια φρυγανια

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ετρωγα συνηθως αμυγδαλα η κριτσινια χωρις ζαχαρη κ αλατι η καμια φρυγανια

 

Μπάχαλο. Τελικά ο καθένας λέει τα δικά του. Τι να πω???? Μήπως τελικά πρέπει να μετριέμαι και το απόγευμα??? Σουρωτήρι θα γίνω!!!χαχαχα

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα πήγα ξανά στον ενδοκρινολόγο και είδε τις εβδομαδιαίες μου μετρήσεις. Του φάνηκαν πάρα πολύ καλές και μου είπε να σταματήσω να μετριέμαι για 1 εβδομάδα συνεχίζοντας την καλή διατροφή για να χαλαρώσω και να ξεκινήσω σε την επόμενη. Θέλω να μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου να δω κι αυτός τι θα μου πει.

Βρε κορίτσια εμένα όριο μεταγευματικό μου έδωσε 130 και όχι 120. Τελικά ποιο είναι το σωστό????

Επίσης ήθελα να ρωτήσω? Καλοκαιρινά φρούτα τρώτε? Εγώ τρώω και καρπούζι και πεπόνι και από όλα. Είναι απαγορευτικά? Ξέχασα να ρωτήσω τον ενδοκρινολόγο μου.

εμενα μου εχει δωσει λιστα με τα απαγορευμενα φρουτα συκα, πορτοκαλι,μπανανα,πεπονι

 

Το νηστειας σου οκ ηταν ?? εμενα γιατι ειναι αυστηρος ρε γμτ , μου λεει εχεις δυο τιμες εκτος οριων μαλλον ινσουλινη!ετσι ειπε αυτη τη φορα τι γινεται??να παω και σε αλλον λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα γιατρού Μαρκέλα.Επίσης να ξέρετε ότι δεν είναι όλοι οι ενδοκρινολόγοι ΚΑΙ διαβητολόγοι και δεν σημαίνει ότι είναι όλοι ειδικευμένοι και σε διαβητη κύησης. Έχω τύχει σε ένδοκρ που δεν ήξερε την τύφλα του από διαβήτη κύησης. Υπάρχουν και παθολόγοι που είναι διαβητολόγοι πχ.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω και εγω σε 3 πηγα μεχρι να καταληξω σε αυτον ο καθενας τα δικα του.Αλλα για δυο τιμες το θεωρω υπερβολικο να κανω ινσουλινη.Τελος παντων θα παω σε μια εβδομαδα παλι να δω τι θα μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...