Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειμαι απελπισμενη.....δεν ξερω τι να κανω!!!


κατια81

Recommended Posts

Και να θυμάσαι πάντα ότι ο εκνευρισμός σου και η κακή σου διάθεση γίνεται άμεσα αντιληπτή από το μωράκι σου και φέρεται και αυτό αναλόγως!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας ομοιοπαθούσες!!!!;)

 

κάτια οι πιο πολλές μαμάδες που θήλαζαν αποκλειστικά τους πρώτους 3 μήνες θήλαζαν ανά μία ή και μισή ώρα...το μωράκι δεν μπορεί ακόμη να ρουφήξει γερά και τρώει διακεκομένα..ή μπορεί να θέλαι να αισθάνεται τη μαμά του κοντά του που και αυτό είναι τόσο φυσιολογικό..

εγώ για να καταφέρω να εδραιώσω τη γαλουχία έφτυσα αίμα μέσα σε ένα πολύ εχθρικό περιβάλλον( γιατροί-παιδίατρος -συγγενείς ο καθενας το μακρύ του και το κοντό του) αλλά τα κατάφερα και πραγματικά σου λέω μετά τον 3ο είναι αλλιώς!!!

εμένα η Θάλεια έκανε cluster feeding δηλαδή έτρωγε 5 λεπτά τώρα-5 λεπτά αργότερα κοκ μέχρι να χορτάσει..ποτέ δεν ήξερα στην αρχή αν χόρταινε ή όχι και απελπιζόμουν... βάλε και την ανασφάλεια της νέας μαμάς και άστα..

ψάχνοντας λοιπόν πήρα συμβουλές από το πάρεντς και από τη σύμβουλο θηλασμού της αδερφής μου στην Αθήνα και διάβασα και πολύ μονη μου..εφάρμοσα τεχνική για το διακεκομμένο φαί της μπέμπας και παράλληλα ξεαγχώθηκα για το θηλασμό από τη σύμβουλο..έτσι συνέχισα και συνεχίζω μέχρι σήμερα..

πάντως θα σου πω τη γνώμη μου και σαν εργαζόμενη στο χώρο της ψυχικής υγείας..το πιο σημαντικό είναι η νέα μαμά να είναι ήρεμη όσο γίνεται και όλο το σύστημα σε μια σχετική ισορροπία σύμφωνα με τις ανάγκεσ του καθένα..πάρε πολλή βοήθεια, κάνε κουράγιο, είναι μια φάση που θα περάσει έτσι κι αλλιώς και αν νομιζεις ότι ήρθεσ στα όριά σου βάλε την ψυχική σου υγεία πάνω από όλα..γιατί η μαμά πρέπει να έιναι ήρεμη για να δώσει φροντίδα στο μωράκι..θα σε στηρίξουμε εμείς ότι απόφαση και να πάρεις:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχετε ιδεα ποσο κουραγιο μου δινουν τα λογια σας!!!!!!!!!

Τα συναισθηματα ειναι αναμικτα........εκει που νιωθω χαλια μα χαλια.....σας διαβαζω και παιρνω λιγακι τα πανω μου και λεω στον εαυτο μου οτι δεν πρεπει να το βαλω κατω!!!

 

Τωρα οσο για τις στασεις θηλασμου.Εχω δοκιμασει την ξαπλωτη σταση αλλα πιανετε πολυ το χερι μου και η πλατη μου.Δεν με εχει βολεψει δυστυχως!

 

Ξενο γαλα δεν θελω με τιποτα να της δωσω!!!!!!!!Απο το μαιευτηριο ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο και ακομη το παλευουμε!!!!!

 

Το καθε γευμα της διαρκει απο μια ωρα εως και τρεις!!Μαραθωνιοι θηλασμοι!!Το τελευταιο γευμα δε ,εδω και λιγες μερες ξεκιναει κατα τις 9 και θα αποκοιμηθει κανονικα κατα τις 1 τα ξημερωματα!!!

 

Απο αυτα που μου λετε ολες ειναι οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη!!!Το ξερω οτι πρεπει να ειμαι ηρεμη,αλλα οταν ειμαι αυπνη ολο το βραδυ το ιδιο στην διαρκια της μερας και ερχετε το επομενο βραδυ λυγιζω.....δυστηχως......κλαιω γιατι νευριαζω και μετα ξανακλαιω απο τυψεις γιατι νευριασα προς στιγμην με το μωρακι μου και οι σωστες και καλες μανουλες δεν πρεπει να αισθανονται ετσι!!!!!!!!

 

Σημερα απο τις 10 το πρωι ζητημα να εχει κοιμηθει συνολικα 1 ωρα!!!Την περισσοτερη ωρα ,ακολουθωντας τις συμβουλες σας,την εχω στο στηθος μου!!Απορω...τοσες ωρες δεν εχει κουραστει και να την παρει ο υπνος ?????????

Προβλεπω να εχουμε παλι δραματικο βραδυ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να την παίρνεις αγκαλίτσα όσο περισσότερο μπορείς, όσο εκείνη θέλει, άλλωστε το μωρό σου αυτό σου δείχνει, θέλει να είναι πάνω σου, να σε μυρίζει , να σε νιώθει, να ανακουφίζεται και να καθησυχάζεται.

Να θηλάζεις όσο θέλει το μωράκι, ακόμα κι αν μοιάζει να μην έχει τελειωμό...

Να ενημερωθείς από εδώ μέσα για τον αποκλειστικό θηλασμό, όταν ξέρεις ποιο είναι το θεριό, το αντιμετωπίζεις πιο εύκολα ;) Και επειδή πολλοί θα σου δώσουν λανθασμένες πληροφορίες που θα σε οδηγήσουν σε αποθηλασμό (ναι ναι ακόμα και ο παιδίατρος), ό,τι μάθεις από εδώ θα σου φανεί πολύ πολύ χρήσιμο!

Να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη γιατί το άγχος σου και η αγωνία σου μεταφέρεται στο μωρό και μπορεί να την τσιτώνει.

Λες ότι θα ξεκινήσεις δουλειά και ότι θες να τη θηλάσεις αποκλειστικά. Θα αντλείς γάλα; Έχεις ενημερωθεί γι αυτό το θέμα;

Εν ολίγοις, αν το μωράκι σου βρέχει ικανοποιητικές πάνες, βάζει ικανοποιητικό βάρος, δεν κάνει εμετούς ρουκέτες και δεν δείχνει να δυσανασχετεί χωρίς λόγο, κάνε αυτά που σου είπα. Και υπομονή και σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πράγματα. Αλήθεια σου λέω, ούτε εγώ το πίστευα όταν μου το έλεγαν, κι όμως...

 

Δεν φάνταζεσαι ποσο συμφωνω με την συμφορουμιτισα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξερω οτι πρεπει να ειμαι ηρεμη,αλλα οταν ειμαι αυπνη ολο το βραδυ το ιδιο στην διαρκια της μερας και ερχετε το επομενο βραδυ λυγιζω.....δυστηχως......κλαιω γιατι νευριαζω και μετα ξανακλαιω απο τυψεις γιατι νευριασα προς στιγμην με το μωρακι μου και οι σωστες και καλες μανουλες δεν πρεπει να αισθανονται ετσι!!!!!!!!

 

Κάτσε γιατί εσύ το έχεις πάρει πολύ λάθος το θέμα! Ποιος τα βάζει αυτά τα πρέπει και γιατί; Ποιος λέει ότι οι μανούλες δεν είναι άνθρωποι και ποιος λέει στις μανούλες ΠΩΣ πρέπει να αισθάνονται;

 

Σωστή και καλή μανούλα είσαι και αν δεν το συνειδητοποιείς τώρα κάνε υπομονή και θα το δεις στην πορεία! Τώρα κάτι η κούραση, κάτι η προσπάθεια σε κάτι καινούργιο, κάτι οι δυσκολίες και κάτι οι ορμόνες δεν σε αφήνουν να δεις ΚΑΘΑΡΑ!

 

Σαφώς και έχεις δικαίωμα πάντως σε όλα τα συναισθήματα όπως έχεις ανάγκη και δικαίωμα και σε βοήθεια από το περιβάλλον σου την οποία ΠΡΕΠΕΙ να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ! Δεν θέλεις συμβουλές αυτή τη στιγμή. Θέλεις βοήθεια ουσιαστική για να ξεκουραστείς και να κάνεις αυτό που σου λέει το ένστικτό σου. Θέλεις βοήθεια για να είσαι ήρεμη την ώρα που θηλάζεις τη μικρή σου! Προσπάθησε να την βρεις. Σε παρακαλώ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ίδια πέρασα κ γω τώρα είναι 9μιση μηνων το κρυσταλλακι μου, με την διαφορα οτι απο την αρχη ηταν έτσι , μέχρι τις 40 ημερες έκανε κ κακα καθημερινα αλλα μολις εκλεισε τις 40 μέρες τσουπ κ τπτ !

Μας έφαγε κ ένα άγχος συν ολα τα αλλα γιατι δεν ενεργειτε το μωρο !Τελικα δεν ειχε τπτ απολυτως κ το ξεπερασε προσφατως.

Απο ύπνο παντως με χρονομέτρο αμα κλείναμε τα 20 λεπτα ήμασταν ευτυχισμενοι!!!!

Κατα την διαρκεια της νυχτας ξυπνουσε ανα 2 ωρες κ σιγα σιγα το αυξησε 2μιση κ τωρα μπορει να ξυπνησει απο 1 φορα μέχρι κ 5 αναλογως το καιρο(μας βγήκε η ΕΜΥ σε προσωποιηση)

Κ μενα στην αρχη ο συζηγος μου έλεγε έ δωσε κ λιγο ξενο να χορτασει γιατι με έβλεπε να γίνομαι ζομπι καθε βραδι δεν ήξερε κ ούτε καταλαβενε κ αυτος του έξηγησα όμως κ κάταλαβε!

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι μέγαλη ύπομονη κ πολλες δόσεις απο το φορουμ έδω!Σ λίγο καιρο θα τα θύμασαι κ ουτε που θα καταλαβεις πως πέρασε ο καιρος κ έστρωσε!!!

Επισης κ γω παθουσα στους 3μιση μήνες βγήκα στην δουλεια απλα μετα την πηρα στο κρεβατι μου κ ακομη κ τωρα τα βραδια κάνουμε сo-sleeping κ σώθηκα!Ξερω πολλες μπορει να το θεωρησουν μέγαλο λάθος αλλα οταν το πρωι πρεπει να πας στην δουλεια σου κ να είσαι ένταξει στις υποχρεωσεις δεν έχεις κ πολλες επιλογες!

Σου ευχομαι κάλη τύχη κ μέγαλη υπομονη!

Κ κατι τελευταιο Το Μωρο είναι αυτο που φτιαχνει προγραμμα κ έμεις το ακολουθουμε οσο κ αν θελουμε να πιστευουμε το αντιθετο!:mrgreen:

Φιλικα Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα!απλα ηθελα να πω οτι θηλασα εξι μηνες αποκλειστικα , τωρα που η μπεμπα ειναι 8 θηλαζω ακομα, και δεν εχω καταφερει με θηλαστρο να βγαλω ουτε 60 μλ. εχω δοκιμασει 4 διαφορετικα. εχω πειστει οτι το θηλαστρο σε καμια περιπτωση δεν "δειχνει"ποσο γαλα εχουμε.

το λεω γιατι η πεθερα μου με επριζε τον πρωτο καιρο:αφου δεν βγαζει γαλα το θηλαστρο,δεν εχεις!!!δωσε ξενο!!!αλλα οσο το ακουγα ,αλλο τοσο στηθος εδινα στην μπεμπα.και ειμαι πολυ περηφανη πουδεν εχει παρει σταγονα ξενου!το οτι ξυπναει ακομα καθε 1-2 ωρες,τι να πω...ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Μα η κοπέλα είπε ότι δε θέλει να δώσει ξένο γάλα:roll:

 

Το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο αλλά όταν δεν αντέχεις τι να κάνεις, κουράζεται, εγώ αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω. Μπορεί να θέλει το καλύτερο δηλαδή το μητρικό γάλα αλλά αν δεν αντέχει......δεν γίνεται αλλιώς. Δεν είναι όλες οι μανούλες ίδιες στην παραγωγή μητρικού γάλακτος. Αν θυμάστε τα παλιά τα χρόνια υπήρχαν και οι τροφοί και για αυτόν τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην δίνονται συμβουλές που οδηγούν σε αποθηλασμό σε νέες μητέρες που επιθυμούν να θηλάσουν το μωράκι τους...

 

Καλύτερα να βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικά παρά να προσπαθούμε για κάτι που απλά δεν το καταφέρνουμε (και δεν εννοώ την προσπάθεια για μητρικό θηλασμό αλλά για την παραγωγή γάλακτος). Και εγώ είχα πει ότι θα θηλάσω και ούτε να ακούσω για μπιμπερό....αλλά στους 2 1/2 μήνες άλλαξα γνώμη (ευτυχώς που υπάρχουν τα ξένα γάλατα γιατί διαφορετικά τι θα έτρωγε η γαργαλίτσα μου). Πάντως το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσει την γυναικολόγο της για το πως μπορεί να αυξήσει την παραγωγή γάλακτος. Μια συμβουλή που μου έδωσε η δική μου ήταν να μην αφήσω το μωράκι να μετατρέψει το στήθος μου σε πιπίλα πολυτελείας. Ναι όντως από τόσο δα μικρά είναι εξοπλισμένα με το αίσθημα της εκμετάλλευσης...το πιπίλισμα τα ικανοποιεί και πολλά ζουζούνια μετατρέπουν το στήθος της μαμάς σε πιπίλα. Ακόμα ας έχει υπόψη ότι κάθε φορά πρέπει να θηλάζει και από διαφορετικό στήθος καθώς και να αφήνει ένα τρίωρο για να γεμίσει ο μαστός γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια και απο μενα!απλα ηθελα να πω οτι θηλασα εξι μηνες αποκλειστικα , τωρα που η μπεμπα ειναι 8 θηλαζω ακομα, και δεν εχω καταφερει με θηλαστρο να βγαλω ουτε 60 μλ. εχω δοκιμασει 4 διαφορετικα. εχω πειστει οτι το θηλαστρο σε καμια περιπτωση δεν "δειχνει"ποσο γαλα εχουμε.

το λεω γιατι η πεθερα μου με επριζε τον πρωτο καιρο:αφου δεν βγαζει γαλα το θηλαστρο,δεν εχεις!!!δωσε ξενο!!!αλλα οσο το ακουγα ,αλλο τοσο στηθος εδινα στην μπεμπα.και ειμαι πολυ περηφανη πουδεν εχει παρει σταγονα ξενου!το οτι ξυπναει ακομα καθε 1-2 ωρες,τι να πω...ΥΠΟΜΟΝΗ

 

θα ήθελες να μας πεις λιγάκι για την διατροφή σου, έχω ακούσει ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για την ποσότητα του γάλακτος που παράγει μια γυναίκα, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα μονα που απευφευγα εξαρχης: καφεινη,οσπρια,πολλα καρυκευματα,αλκοολ.τρωω οποτε θελω οτι θελω.το μυστικο (κατα τη γνωμη μου παντα) για αποκλειστικο θηλασμο ειναι το μωρο στο στηθος,οποτε και για οση ωρα αυτο θελει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσει την γυναικολόγο της για το πως μπορεί να αυξήσει την παραγωγή γάλακτος. Μια συμβουλή που μου έδωσε η δική μου ήταν να μην αφήσω το μωράκι να μετατρέψει το στήθος μου σε πιπίλα πολυτελείας. Ναι όντως από τόσο δα μικρά είναι εξοπλισμένα με το αίσθημα της εκμετάλλευσης...το πιπίλισμα τα ικανοποιεί και πολλά ζουζούνια μετατρέπουν το στήθος της μαμάς σε πιπίλα. Ακόμα ας έχει υπόψη ότι κάθε φορά πρέπει να θηλάζει και από διαφορετικό στήθος καθώς και να αφήνει ένα τρίωρο για να γεμίσει ο μαστός γάλα.

 

 

 

 

μπεμπα οι περισσοτεροι γυναικολογοι δεν ξερουν και πολλα για το θηλασμο και δεν τους ενδιαφερει και ιδιαιτερα.

Ο δικος σου γυναικολογος σε οδηγησε σε αποθηλασμο,το στηθος ειναι η original πιπιλα των μωρων.

Και πολλες μαμαδες,αναμεσα τους κι εγω δεν μας πειραζει καθολου να γινομαστε πιπιλες για τα μωρακια μας :D.

 

Τωρα αυτο με την εκμεταλευση των μωρων,δεν θα το σχολιασω :roll:.

 

Kαι τελος δεν αφηνουμε το μαστο να γεμισει ανα τριωρο,ο μαστος δεν γεμιζει,η παραπανω οδηγια ειναι αποθηλασμου,θηλαζουμε και ανα 5λεπτο αμα θελει το μωρο,το 3ωρο ή το 4ωρο δεν παιζει σε μωρακια που θηλαζουν,τα μωρακια φτιαχνουν οπως θελουν αυτα το προγραμμα τους.

Δυστυχως τα ξερεις λαθος οσον αφορα τον θηλασμο,μαλλον στα ειπανε λαθος.

Η κοπελα θελει να θηλασει και καλυτερα να μην την μπερδευουμε αν δεν ξερουμε.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελες να μας πεις λιγάκι για την διατροφή σου, έχω ακούσει ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για την ποσότητα του γάλακτος που παράγει μια γυναίκα, ευχαριστώ

 

 

Η ποσοτητα του γαλακτος που παραγει μια γυναικα εξαρταται απο το μωρο,οσο πιο πολυ θηλαζει το μωρο τοσο πιο πολυ γαλα παραγει η γυναικα.

Αυτο στο λεω και εκ πειρας,εχουν περασει και μερες που δεν τρωω καλα αλλα το μωρο το εχει το γαλα του,εγγυημενα :wink:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

beba και εγω δυστηχως θα διαφωνησω μαζι σου.οντως μερικες φορες οι γιατροι μας λενε οτι να ναι μαλλον απο αγνοια τι να πω..εγω θα σου προτεινα γλυκια μου να μην απογοητευεσαι ετσι ειναι τα μωρακια..εμενα η δικια μου ειναι ηδη τριων μηνων και την ημερα δεν κοιμαται ουτε μια ωρα τη νυχτα ξυπναει ανα 2 ωρες,ειναι οντως κουραστικο αλλα θα περασει και συντομα θα ειναι μια μακρινη αναμνηση!!;)μην κοψεις το θηλασμο ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για το μωρο σου και αν εχεις την παραμικρη αμφιβολια και πιστευεις οτι κατι δεν κανεις σωστα τοτε μιλησε καλυτερα με ενα συμβουλο θηλασμου και θα σε διαφωτισει!!κουραγιο γλυκια μου:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου katia81. Έχω κι εγώ την εντύπωση όπως είπε η beba09 ότι μάλλον το μωρό σου έχει κάνει το στήθος σου πιπίλα. Θα σε προέτρεπα να συμβουλευτείς την Αγλαΐα που βρίσκεται εδώ στο φόρουμ και είναι ειδική στα θέματα θηλασμού. Αν δεν έχεις βάλει πιπίλα στο μωρό, ίσως να το σκεφτείς να της βάλεις. Έτσι, όταν θα κοιμάται θα έχει την πιπίλα στο στόμα και δε θα ξυπνάει παρά μόνο όταν πραγματικά πεινάει. Συμβουλέψου την Αγλαΐα εκείνη ξέρει κι έχει βοηθήσει πολλές κοπέλες στο θέμα του θηλασμού. Να σου ζήσει το μωράκι σου κι εσύ έχε υπομονή και πείσμα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο για τις στασεις θηλασμου.Εχω δοκιμασει την ξαπλωτη σταση αλλα πιανετε πολυ το χερι μου και η πλατη μου.Δεν με εχει βολεψει δυστυχως!

 

πιστεύω ότι πιάνεσαι γιατί δεν την κάνεις σωστά. Αν ξαπλώσεις σωστά, αισθάνεσαι σαν πασάς. Διάβασε αν θες εδώ μια περιγραφή http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=202329&postcount=32

 

 

Κατά τα αλλα με κάλυψαν οι κοπέλες (εκτός από μία:D)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικά παρά να προσπαθούμε για κάτι που απλά δεν το καταφέρνουμε (και δεν εννοώ την προσπάθεια για μητρικό θηλασμό αλλά για την παραγωγή γάλακτος). Και εγώ είχα πει ότι θα θηλάσω και ούτε να ακούσω για μπιμπερό....αλλά στους 2 1/2 μήνες άλλαξα γνώμη (ευτυχώς που υπάρχουν τα ξένα γάλατα γιατί διαφορετικά τι θα έτρωγε η γαργαλίτσα μου). Πάντως το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσει την γυναικολόγο της για το πως μπορεί να αυξήσει την παραγωγή γάλακτος. Μια συμβουλή που μου έδωσε η δική μου ήταν να μην αφήσω το μωράκι να μετατρέψει το στήθος μου σε πιπίλα πολυτελείας. Ναι όντως από τόσο δα μικρά είναι εξοπλισμένα με το αίσθημα της εκμετάλλευσης...το πιπίλισμα τα ικανοποιεί και πολλά ζουζούνια μετατρέπουν το στήθος της μαμάς σε πιπίλα. Ακόμα ας έχει υπόψη ότι κάθε φορά πρέπει να θηλάζει και από διαφορετικό στήθος καθώς και να αφήνει ένα τρίωρο για να γεμίσει ο μαστός γάλα.

 

Καλύτερα να μην δίνονται συμβουλές που οδηγούν σε αποθηλασμό σε νέες μητέρες που επιθυμούν να θηλάσουν το μωράκι τους...

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως από τόσο δα μικρά είναι εξοπλισμένα με το αίσθημα της εκμετάλλευσης...το πιπίλισμα τα ικανοποιεί και πολλά ζουζούνια μετατρέπουν το στήθος της μαμάς σε πιπίλα. Ακόμα ας έχει υπόψη ότι κάθε φορά πρέπει να θηλάζει και από διαφορετικό στήθος καθώς και να αφήνει ένα τρίωρο για να γεμίσει ο μαστός γάλα.

 

Εξοργίζομαι όταν διαβάζω "συμπεράσματα όπως τα παραπάνω!! Δηλαδή καταλογίζουμε δόλο στο βρέφος ότι εσκεμμένα ταλαιπωρεί και εκμεταλλεύεται τη μανούλα του!!! Αν είναι ποτέ δυνατόν!

Επίσης έχει γραφτεί πάμπολλες φορες σε πολλά και διαφορετικά topics ότι ο μαστός δεν είναι σαν την...ουροδόχο κύστη που με τις ώρες γεμίζει και άρα πρέπει να τον αφήσουμε ένα τρίωρο για να γεμίσει!!! Το γάλα παράγεται με τις θηλαστικές κινήσεις του μικρού.

Στην Κάτια81 που απελπίζεται, αλλά δεν παραιτείται, στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς και της υπενθυμίζω ότι ο επιμένων νικά!! Μην τα παρατήσεις καθώς το μητρικό σου γάλα είναι ένα πολύτιμο δώρο που ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου!

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια.οπως βλεπετε εχει παει 3 και εγω τωρα μπηκα.και μενα ο μικρος μου πριν καμια ωρα κοιμηθηκε.κατια μην απελπιζεσαι.και εγω ετσι ημουν και με πιανει και τωρα καποιες φορες αλλα σκεψου τι προσφερεις με το θηλασμο στο παιδακι σου.εμενα δυστυχως οταν ηταν 2 ημερων δεν επιανε καθολου το στηθος.δεν το ηθελε με τπτ και ειχε σαν αποτελεσμα να του δωσω ξενο.του εδωσα για περιπου 2 εβδομαδες αλλα παραλλξλα προσπαθουσα να θηλασω..με το θηλαστρο δυστυχως δεν βγαζεις το αναμενομενο γαλα και απογοητευεσαι..εκανα πολλες προσπαθειες γαι να μαθει το στηθος.τι ψευτοθηλες εβαλα κτλ κτλ.....τελικα επιασε.ειναι 7 μηνων και θηλζει.βεβαια καταλαβαινω τωρα οτι δεν εχω πολυ γαλα,ευτυχως που ξεκινησαμε τις τροφες γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα χορταινε.απλα το θεμα μου ειναι οτι δεν πιανει μπιμπερο με τπτ.δαγκωνει την θηλη.το μονο που λεω εγω και ξερω οι καποιες θα με κατακρινουν,ειναι να της μαθεις το μπουκαλι..οχι συνεχεια, αλλα μπορεις να της δινεις λιγο μητρικο γαλα ή αργοτερα λιγο τσαγακι για να μπορεσει να το πιασει αργοτερα.γιατι εγω δυσκολευομαι πολυ τωρα.δεν ο θελει και πρεπει να το πιασει γιατι φτασαμε σε σημειο να μην πινει νερο και εχει δυσκοιλιοτητα λογω των στερεων τροφών.αλλα προς θεου μην σταματησεις το θηλασμο.ειναι οτι καλυτερο γιατο παιδακι σου.οσο για τον υπνο ολες ετσι ειμαστε.εμενα ενω κοιμοταν 8ωρα αρχισε να ξυπναει ανα 1 ωρα ή 2 ή 4.και μην νομιζεις οτι πειναει.μπορει να θελει απλα να πιπιλισει.δεν ξερω αν παιρνει πιπιλα αλλα επειδη εμενα δεν παιρνει,πολλες φορες ξυπναει γιατι θελει την φυσικη πιπιλα στηθος.:?αυτα απο εμενα.ελπιζω να πανε οοοοοοοοοολα καλα και πανω απ'ολα υπομονη και οχι αγχος...:-D

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που μου λετε ολες ειναι οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη!!!Το ξερω οτι πρεπει να ειμαι ηρεμη,αλλα οταν ειμαι αυπνη ολο το βραδυ το ιδιο στην διαρκια της μερας και ερχετε το επομενο βραδυ λυγιζω.....δυστηχως......κλαιω γιατι νευριαζω και μετα ξανακλαιω απο τυψεις γιατι νευριασα προς στιγμην με το μωρακι μου και οι σωστες και καλες μανουλες δεν πρεπει να αισθανονται ετσι!!!!!!!!

 

Αχ γλυκειά μου, μου θυμίζεις τόσο πολύ εμένα...ήμουν κι εγώ απελπισμένη και εξαντλημένη, σωματικά και ψυχικά. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι. εγώ ηρέμησα μόνο όταν διάβασα πράγματα εδώ μέσα και το πήρα απόφαση πως έτσι θα είναι τα πράγματα. Φόρα κάποιο σλινγκ ή εργονομικό μάρσιπο, θα δεις μεγάλη διαφορά! Και φυσικά οι σωστές καλές μανούλες κουράζονται, απογοητεύονται, λυγίζουν, θυμώνουν, κλαίνε, αμέ, όλα τα κάνουν. Πίστεψέ με είσαι η καλύτερη μανούλα για το μωράκι σου και ήδη κάνεις πολύ καλή δουλειά!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσει την γυναικολόγο της για το πως μπορεί να αυξήσει την παραγωγή γάλακτος.

οι γυναικολόγοι δεν είναι αρμόδιοι για θέματα θηλασμού, δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις. Αρμόδιοι είναι οι σύμβουλοι θηλασμού

 

Μια συμβουλή που μου έδωσε η δική μου ήταν να μην αφήσω το μωράκι να μετατρέψει το στήθος μου σε πιπίλα πολυτελείας. Ναι όντως από τόσο δα μικρά είναι εξοπλισμένα με το αίσθημα της εκμετάλλευσης...το πιπίλισμα τα ικανοποιεί και πολλά ζουζούνια μετατρέπουν το στήθος της μαμάς σε πιπίλα.

Τα βρέφη είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να αντλούν ευχαρίστηση από το πιπίλισμα.

Επίσης τα βρέφη δεν μετατρέπουν το στήθος σε πιπίλα, γιατί δεν γνωρίζουν τι είναι η πιπίλα. Η φύση δεν έφτιαξε πιπίλες. Η φύση έφτιαξε το στήθος της μαμάς. Η πιπίλα είναι υποκατάστατο του στήθους, όχι το αντίστροφο.

Ακόμα ας έχει υπόψη ότι κάθε φορά πρέπει να θηλάζει και από διαφορετικό στήθος καθώς και να αφήνει ένα τρίωρο για να γεμίσει ο μαστός γάλα.

Αυτή η συμβουλή είναι ΛΑΘΟΣ. Κάθε φορά που ο μαστός γεμίζει γάλα, ο εγκέφαλος παίρνει μήνυμα ότι το γάλα αυτό είναι παραπανίσιο και η παραγωγή μειώνεται. Δεν ξέρω με ποιον σκοπό γράφεις εδώ, φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να γράφεις την άποψή σου, αλλά σε παρακαλώ να μην γράφεις συμβουλές που έχει γραφτεί στο φόρουμ χιλιάδες φορές ότι είναι λάθος.

 

 

disclaimer: δεν θεωρώ ότι η πιπίλα είναι κάτι απαραίτητα κακό, ούτε προσπαθώ να την δαιμονοποιήσω. Απλά θέλω να τονίσω ότι είναι εντελώς φυσιολογικό ένα μωρό να προτιμά το στήθος της μαμάς του

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εξοργίζομαι όταν διαβάζω "συμπεράσματα όπως τα παραπάνω!! Δηλαδή καταλογίζουμε δόλο στο βρέφος ότι εσκεμμένα ταλαιπωρεί και εκμεταλλεύεται τη μανούλα του!!! Αν είναι ποτέ δυνατόν!

Επίσης έχει γραφτεί πάμπολλες φορες σε πολλά και διαφορετικά topics ότι ο μαστός δεν είναι σαν την...ουροδόχο κύστη που με τις ώρες γεμίζει και άρα πρέπει να τον αφήσουμε ένα τρίωρο για να γεμίσει!!! Το γάλα παράγεται με τις θηλαστικές κινήσεις του μικρού.

Στην Κάτια81 που απελπίζεται, αλλά δεν παραιτείται, στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς και της υπενθυμίζω ότι ο επιμένων νικά!! Μην τα παρατήσεις καθώς το μητρικό σου γάλα είναι ένα πολύτιμο δώρο που ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου!

 

 

 

Εννοείται ότι χαριτολογώ!!! Αλλά βλέπω το πήρες στην κυριολεξία…..!!!! Πάντως τώρα που το σκέφτομαι....έχει βαλει στόχο να με βγάλει από την μέση για να με κληρονομήσει.... :)

 

Σε αυτά που αναφέρεις ξέρω ότι όντως όσο πιο πολύ θηλάζει το μωράκι τόσο πιο πολύ διατηρείται ο θηλασμός, μια μητέρα που αραιώνει τους θηλασμούς πιθανόν να μην βγάζει πολύ γάλα μέχρι που να κοπεί όμως χώρίς να επιμένω έχω ακούσει από αρκετό κόσμο (ιατρούς και μη) ότι ο μαστός πρέπει να γεμίζει. Θα κοιτάξω να βρω κάποιο άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...