Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ


mere

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις απ τη πρωτη στιγμη, τρωμε τη φρουτοκρεμα στις 7 το απογευμα γιατι μας βολευε στο ωραριο.επειδη ξυπναει αργα, δεν προλαβαινει δεκατιανο αλλα απ το πρωινο παει κατ ευθειαν στο μεσημαριανό. ποτε δεν δημιουργηθηκε το παραμικρο προβλημα με το στομαχακι του κλπ.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς απόγευμα του τη δίναμε με συμβουλή του γιατρού. Ισως γιατί τα φρούτα τα θεωρούσε πιο εύπεπτα από την κρέμα. Καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο πάντως.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια στην Κυπρο οι παιδιατροι τις φρουτοκρεμες συνιστουν

να τις δινουμε απογευμα. Εγω πιστευω οτι δεν παιζει ρολο. Εγω τη δινω

πρωι γιατι με βολευει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

εμεις απ τη πρωτη στιγμη, τρωμε τη φρουτοκρεμα στις 7 το απογευμα γιατι μας βολευε στο ωραριο.επειδη ξυπναει αργα, δεν προλαβαινει δεκατιανο αλλα απ το πρωινο παει κατ ευθειαν στο μεσημαριανό. ποτε δεν δημιουργηθηκε το παραμικρο προβλημα με το στομαχακι του κλπ.

 

Και εμεις αυτο καναμε στον μεγαλο. Ο μικρος που κοιμαται λιγοτερο την τρωει το πρωι και το απογευμα πινει χυμο. Βλεποντας και κανοντας...

Παντως εγω δεν τους εδωσα κρεμα. Για βραδυνο παιδικα γιαουρτακια ή λαχανικα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια. Το πρόβλημά μου είναι η δουλέιά μου και ότι δεν εμπιστεύομαι να δώσει η πεθερά μου στο παιδί την κρέμα βανίλια (αραιή ή όχι) και έτσι θεωρώ ότι της είναι πιο εύκολο να παρασκευάσει την φρουτόκρεμα. Όμως είδα ότι ο μικρός δεν την πολυσυμπαθέί την φρουτόκρεμα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.Τι να προσθέσω για να του την κάνω πιο νόστιμη;

Link to comment
Share on other sites

το απογευματινό είναι το τελευταιο γεύμα πριν το γαλατάκι, άρα επειδή ετοιμαζόμαστε για ύπνο συνίσταται η κατανάλωση υδατανθράκων ή γιαουρτιού που βοηθάνε το παιδί να μπει στη διαδικασία του ύπνου 2-3 ώρες μετά. Τα φρούτα περιέχουν σάκχαρα που το παιδί θα το κάνουν ενεργητικό και δεν βοηθάει τον ύπνο τους. Θα προτιμούσα να έδινα έστω λαχανικά αντί φρούτα το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εβαζα λιγο απο το ρυζαλευρο με γευση βανιλια στα φρουτα και αργοτερα μπισκοτακια νουτριτσια και μιραντα...αν δεν την πολυσυμπαθει προσπαθησε να την δινεις εσυ αρχικα μεχρι να συνηθισει,εμεις πρωι την τρωγαμε παντα αλλα το εχω ακουσει αυτο να δινονται και απογευμα τα φρουτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια τις γνώσεις σας (ή την γνώμη σας!)

Ως τωρα ο μπεμπάκος μου -6,5 μηνων- τρώει την φρουτοκρεμούλα που του φτιάχνω φρέσκια-φρέσκια με το που την πολτοποιώ.

Χθες έτυχε να πάμε για καφεδάκι και την πήρα μαζί μου να την φάει έξω σε ταπεράκι-θερμός.Την έφαγε μεσα στο επόμενο μισάωρο απο την παρασκευή της.

Πιστεύετε οτι είναι πολύ?Ξερω οτι τα φρουτάκια που πολτοποιούνται χάνουν μετά απο λίγη ωρα τις βιταμινες τους γι'αυτο και πρέπει να τα τρώμε αμέσως.

Εσεις μέχρι πόση ωρα τα κρατάτε?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τις γνώσεις σας (ή την γνώμη σας!)

Ως τωρα ο μπεμπάκος μου -6,5 μηνων- τρώει την φρουτοκρεμούλα που του φτιάχνω φρέσκια-φρέσκια με το που την πολτοποιώ.

Χθες έτυχε να πάμε για καφεδάκι και την πήρα μαζί μου να την φάει έξω σε ταπεράκι-θερμός.Την έφαγε μεσα στο επόμενο μισάωρο απο την παρασκευή της.

Πιστεύετε οτι είναι πολύ?Ξερω οτι τα φρουτάκια που πολτοποιούνται χάνουν μετά απο λίγη ωρα τις βιταμινες τους γι'αυτο και πρέπει να τα τρώμε αμέσως.

Εσεις μέχρι πόση ωρα τα κρατάτε?

Νομίζω οτι χαλάει.όταν είσαι έξω όπως λές για κάφε και όχι σε σπίτι γιατι δεν του δίνεις γάλα που είναι πιο εύκολα.Τον άλλον μήνα μπορείς να του δίνεις και γιαούρτι έξω.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει όταν θέλω να βγω να του δίνω τα φρούτα το απόγευμα και το πρωί την κρέμα η το γιαουρτάκι, τα φρούτα πρέπει να φαγωθούν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει όταν θέλω να βγω να του δίνω τα φρούτα το απόγευμα και το πρωί την κρέμα η το γιαουρτάκι, τα φρούτα πρέπει να φαγωθούν αμέσως.

Φαντάζομαι οτι αυτο είναι το πιο σωστό, απλώς εμείς δεν έχουμε ξεκινησει ακόμα κρεμούλα!Τρώμε μόνο φρουτόκρεμα και κρεατοχορτόσουπα.

erma79, λες οτι χαλάει και στο μισάωρο,ε?:?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε χαλάει η φρουτόκρεμα

Θα έτρωγες εσύ μετά απο μιση ώρα καθαρισμένο φρούτο?εαν όχι γιατί να δώσεις στο παιδί σου.

έξω να του δίνεις γάλα.

Εγώ προσωπικά απο τα 5 γεύματα τα 3 είναι γάλα ( δεν δίνω κρέμα) γιατί θεωρώ οτι το γάλα είναι πιο θρεπτικό απο την κρέμα ( και η παιδίατρος συμφωνεί μαζί μου). κρέμα δίνω 2 φορές την εβδομάδα. θα βάλω και γιαούρτι σε λίγο οπότε 3-4 γιαούρτι και τις άλλες γάλα. :-D

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κoρίτσια!

Θέλω τα φώτα σας, αν γνωρίζετε: Επειδή ο Νικόλας μου δυσκολεύεται να ενεργηθεί, ξέρετε ποια φρούτα (εκτός ακτινιδίου γιατί το συχαίνεται) βοηθάνε κάπως την κατάσταση; Προς το παρόν του βάζω 1 μπανάνα (δεν βοηθάει αλλά είναι γλυκειά), 1/2 μήλο για τη γεύση επίσης, 1 αχλάδι και το χυμό ενός πορτοκαλιού. Άμα βάλω και ακτινίδιο δεν του αρέσει. Το καλοκαιράκι του έβαζα ροδάκινο ή λωτό και ήταν μια χαρά. Για τώρα όμως δεν έχω καμιά ιδέα. Εσείς;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κoρίτσια!

Θέλω τα φώτα σας, αν γνωρίζετε: Επειδή ο Νικόλας μου δυσκολεύεται να ενεργηθεί, ξέρετε ποια φρούτα (εκτός ακτινιδίου γιατί το συχαίνεται) βοηθάνε κάπως την κατάσταση; Προς το παρόν του βάζω 1 μπανάνα (δεν βοηθάει αλλά είναι γλυκειά), 1/2 μήλο για τη γεύση επίσης, 1 αχλάδι και το χυμό ενός πορτοκαλιού. Άμα βάλω και ακτινίδιο δεν του αρέσει. Το καλοκαιράκι του έβαζα ροδάκινο ή λωτό και ήταν μια χαρά. Για τώρα όμως δεν έχω καμιά ιδέα. Εσείς;

 

οταν εχουμε τετοιο θεμα του αλεθα παντα στη φρουτοκρεμα 2-3 δαμασκηνα ειτε φρεσκα ειτε τα αφυδατωμενα που ειναι σε σακουλακι κ παντα καναν δουλεια. Και επισης φροντιζα να του δινω κ για μεσημεριανο φακες καμια μερα απ τις δυσκολες.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα! το κοριτσακι μου στις 25 κλεινει τους 6...και μου ειπε ο γιατρος οτι στης 25 ξεκιναμε σουπες...τωρα τρωει κρεμα ρυζαλευρο βανιλια αλλα δεν την ενθουσιαζει....παραλληλα με σουπες ξεκιναμε και φρουτα???

Link to comment
Share on other sites

O κάθε γιατρός έχει τα δικά του ...εμένα με ξεκίνησε με βανιλια (την πρώτη βδομάδα ) τώρα στους 6 και την δεύτερη θα φαμε φρούτο ...την τρίτη κρεατοσουπα..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Κορίτσια Καλησπέρα κι απο μένα. Ξεκινησαμε κι εμεις τα φρούτα. ... δεν μου αλεθονται ομως καλά. Εχει κανεις καμιά ιδεα;

Καλη αρχη.Οταν δεν ειναι πολλα τα φρουτα δεν αλεθονται καλα.Τι βαζεις?

και λιγο νερακι (λιγο) στην αρχη βοηθαει.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πόση φρουτόκρεμα τρώνε βρε κορίτσια τα δικά σας; Εμένα με το ζόρι 4 κουταλιές κ κλείσαμε κ τον 7ο πια...το ίδιο κ με τις κρεατόσουπες.

Εχω που φοβάμαι κ από τη μεγάλη μου που έφαγε 20 μηνων!

Μήπως αυτές οι λίγες κουταλιές ειναι αυτό που εννοείτε οτι τρώνε;

Τι να πω, δε θελει με τπτ ( και αυτή!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...