Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και όρια


Recommended Posts

Κάτι που με προβληματίζει τελευταία, είναι το πότε και πώς θα θέσω όρια στην κόρη μου σχετικά με τον δημόσιο θηλασμό καθώς μεγαλώνει. Ακόμα δεν το έχω πάρει απόφαση, ούτε θεωρώ ότι είναι έτοιμη, αλλά καθώς θα πλησιάζει τα 2 έτη πιστεύω ότι θα πρέπει να το κάνω.

 

Όσες θηλάζετε μεγάλα παιδάκια, τι κάνετε; Τους εξηγήσατε ότι θηλάζουμε μόνο μέσα στο σπίτι; Το δέχτηκαν; Έχετε παρόμοια εμπειρία; Μήπως άδικα αγχώνομαι; (Βρέθηκε πράγμα που με άγχωσε στον θηλασμό, απίστευτο!)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


.....γιατι πρεπει να θεσουμε ορια στον θηλασμο;

για να ζητησει να θηλασει καποιο λογο θα εχει....οπου κι αν εισαστε....

απλως ισως να την μαθεις να μην σου σηκωνει την μπλουζα μπροστα σε αλλους,και αυτο πιστευω πως ειναι ευκολο.....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου σηκώνει την μπλούζα, είναι πολύ διακριτική σε αυτό, απλά με χαϊδεύει και λέει "μαμάμ". Αλλά όσο μεγαλώνει τα βλέμματα γίνονται περισσότερο αδιάκριτα, το να θηλάζεις δημόσια ένα 2χρονο θεωρείται πολύ εξτρίμ. Και η Σοφία μου μοιάζει ήδη με δίχρονο

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, τον ιδιο προβληματισμο ειχα κι εγω πριν ενα 2μηνο. Μαλιστα ετυχε να παραστω και σε μια συναντηση του συνδεσμου θηλασμου και το εθεσα σαν ερωτημα. Η συμβουλος μου ειπε οτι απο 12 μηνων και πανω μπορω να αρχισω να θετω ορια, εφοσον βεβαια κατι με ενοχλει και θελω να αλλαξω. Απλα στην οποια αλλαγη κανω, θα πρεπει να ειμαι ΣΤΑΘΕΡΗ!!!Κι οτι αν υχει καποια φορα να πρεπει να το θηλασω εξω, να επιλεξω να παω σε ενα αυτοκινητο μεσα ή καπου αλλου (προφανως για να μη χασει το μωρο τη λογικη του "δε θηλαζουμε εξω")

Μεσα στο σπιτι του προσφερομαι οποτε θελει (τωρα πια τα θελει και τα 2 τα μεμε εξω ταυτοχρονα, τελειως τσιτσιολινα με καταντησε :)). Εξω ομως, ετσι οπως μου τραβουσε τις μπλουζες και τα σουτιεν, δυσανασχετουσα. Αποφασισα να του το κοψω. Δεν ηταν ΚΑΘΟΛΟΥ δυσκολο: μολις αρχιζε να τραβαει τη μπλουζα, του ελεγα οτι μονο στο σπιτι πινει γαλατακι και στο καπακι τον αποσπουσα με κατι αλλο. Φυσικα φροντιζω παντα να εχω ενα σνακακι μαζι μου, για να μη πειναει το μωρο. Ραγδαια προσαρμοστηκε στο καινουργιο στυλ!!! Καποιες φορες ομολογω πως το παραβιασα (ειδικες περιπτωσεις, που ειμασταν στουσ δρομους ολη μερα κλπ κλπ) αλλα ευτυχως δεν κακομαθε. Ε..κανενα τραβηγματακι την μπλουζα θα την κανει παλι, αλλα χωρις επιμονη και χωρις γκρινια....το πηρε το μηνυμα....;)

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω καμια εμπειρια στο θεμα (ειμαστε μονο 6 μηνων!), ηθελα απλα να μεταφερω κατι που ειχα διαβασει απο μια μαμα..δεν θυμαμαι που-εχω διαβασει τοσο πολυ αλλωστε-..η οποια ελεγε στο μικρο της,το οποιο ειχε μεγαλωσει, οτι δεν μπορει να θηλαζει εξω, γιατι βλεπουν οι αλλοι και ζηλευουν και δεν κανει γιατι θα θελουν κι αυτοι..κι οντως το παιδι ειχε προσαρμοστει σε αυτο..απλα σαν δικαιολογια μου φανηκε αρκετα καλη και την ειχα 'κρατησει' για οταν μου χρειαστει να την δοκιμασω..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ!

Το σνακ αποπροσανατολισμού μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα!

Τελικά μου φαίνεται ότι το κλειδί είναι να το πάρω απόφαση και να είμαι πραγματικά αποφασισμένη όταν της το πω. Στην πραγματικότητα δεν είμαι καθόλου αποφασισμένη προς το παρόν, και το μωρό σίγουρα θα το αισθανθεί. Μου φαίνεται θα περάσουν αρκετοί μήνες μέχρι να το αποφασίσω

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καρντασινα,

παρε οσο χρονο θελεις!!! δε σε βιαζει κανενας να κανεις κινησεις που δεν επιθυμεις.Εξαλλου σ΄αυτην την περιπτωση δε θα εισαι και αρκετα πιστευτη!! ;) Εγω δεν το ηθελα αλλο εκτος σπιτιου, γιατι δεν μπορουσε πλεον να ειναι διακριτικος ο θηλασμος (και τα 2 στηθη εξω ταυτοχρονα, απο το ενα να τρωει και το αλλο να το πασπατευει και παραλληλα να σηκωνει τρεις την ωρα το κεφαλι να δει τι "παιζει" γυρω-γυρω κι εγω να μενω με την ρωγα καγκελο 090).....:oops:

Link to comment
Share on other sites

(και τα 2 στηθη εξω ταυτοχρονα, απο το ενα να τρωει και το αλλο να το πασπατευει και παραλληλα να σηκωνει τρεις την ωρα το κεφαλι να δει τι "παιζει" γυρω-γυρω κι εγω να μενω με την ρωγα καγκελο 090).....:oops:

αχαχχαχαχαχα φοβερή περιγραφή:lol:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή πήγαμε στο Αττικό Παρκο, και ήθελε να θηλάσει την ώρα που ήμασταν σε εναν περιορισμένο χώρο που λεγεται το δάσος των μαιμούδων ή κάπως έτσι. Δεν είχε πολύ κόσμο και τον θήλασα σε ένα παγκάκι, και ξαφνικά μπαίνουν ενα τσούρμο παιδιά με γονείς... Ομολογώ αγχώθηκα λίγο, δεν φαινόταν και τπτ, αλλά ο μικρός ήθελε να σηκώνεται να ρίχνει καμιά ματιά γύρω γύρω.

Οπότε σκέφτομαι και εγώ να μπώ στην διαδικασία αυτή, εξάλλου χρονίσαμε τώρα.

Ομως νομίζω, οτι προχθές ήθελε απλά να θηλάσει για συναισθηματικούς λόγους ή γιατί νύσταζε, και όχι να πιεί γάλα.

Ειχα μαζί μου και βρώμη με μπανάνα για να φάει το μεσημεράκι και λίγο μετά το έδωσα να φάει. Μια χαρά.

 

Το πρόβλημα είναι που το μεσημέρι οταν είμαι μαζί του θέλει να κοιμηθεί θηλάζοντας. Εκεί είναι δύσκολα τα πραγματα γιατί δεν κοιμάται καθόλου εύκολα. Οπότε όταν είμαστε εκτός σπιτιού, πρέπει να τον θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(και τα 2 στηθη εξω ταυτοχρονα, απο το ενα να τρωει και το αλλο να το πασπατευει και παραλληλα να σηκωνει τρεις την ωρα το κεφαλι να δει τι "παιζει" γυρω-γυρω κι εγω να μενω με την ρωγα καγκελο 090).....:oops:

oντως φοβερη η περιγραφη οπως λεει κ η palladin....

σα να βλεπω στον καθρεφτη μου:lol::lol:

εγω ειμαι κ λιγο χυμα ομως.

οπου σταθω κι οπου βρεθω λεω σε ολους τους παρισταμενους "αν καποιος νιωσει διεγερση βλεποντας με να θηλαζω , εχει αυτος το προβλημα κ οχι εγω και πρεπει να το ψαξει":rolleyes:

παντως εγω οσο κ να προσπαθησα, δεν....

αμα θελει βυζο τελοςςςςς!!!!!!!!!δεν εχει μα και μου .

φευγουν τα μπισκοτακια στον αερα, με καθιζει κατω κ μου τα βγαζει χεχεχεχεε!!!!!!!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πιστεύω ότι τα όρια έχουν νόημα μόνο όταν νιώθει την ανάγκη τους αυτός που τα θέτει. Αν βάζεις όρια για τους άλλους είναι καταδικασμένο να αποτύχει το εγχείρημα. Αν τα βάζεις γιατί πραγματικά έτσι νιώθεις και διαφορετικά πιέζεσαι, πάντα βρίσκεις τρόπο να τα κάνεις να λειτουργήσουν. (Σήμερα θηλάσαμε σε δύο σταθμούς τους μετρό, στο γκάζι μέσα σε ένα παρτέρι για να βλέπει και τα λουλουδάκια, μέσα στο αυτοκίνητο και στην αίθουσα αναμονής της Υπηρεσίας στην οποία πήγα για να τελειώσω μια δουλειά. Άτιμα δόντια αμαζόνα με καταντήσατε....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πραγματικα ποτε δεν ντραπηκα να θηλασω δημοσια. Βεβαια καλυπτομαι οσο μπορω δεν ειμαι με το βυζι φατσα φορα. Αλλα αυτο το καινουριο που κανει να το αφηνει και να κοιταει γυρω γυρω δεν παιζεται! Προχθες θηλασα στην αιθουσα αναμονης του παιδιατρου μας. Απλα ζητω συγγνωμη απο τους παρευρισκομενους και γυριζω την καρεκλα μου προς τον τοιχο. Ζητω συγγνωμη οχι γιατι θα θηλασω αλλα γιατι τους γυρνω την πλατη!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αποφεύγω να εξηγώ στο παιδί, γιατί θεωρώ ότι του προκαλεί την προσοχή και την συνειδητοποίηση του θέματος και μπορεί να προσκολληθεί περισσότερο. Αποπροσανατολισμός και ανάλογα με το πώς ανταποκρίνεται, (αν επιμένει) υπόσχεση ότι θα θηλάσουμε μόλις πάμε στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι.

Ίσως κάποια παιδιά είναι πιο ώριμα και καταλαβαίνουν με τη συζήτηση αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να τους πετάμε το μπαλάκι στο να ελέγχουν τα ίδια τον εαυτό τους τόσο μικρά, ειδικά για ένα τέτοιο θέμα.

 

Επίσης, δεν είμαι υπέρ της "απόφασης", με την έννοια ότι σε ένα τόσο μικρό παιδί συχνά υπάρχουν πισωγυρίσματα, πχ δόντια, ιώσεις κτλ, όπου πραγματικά θεωρώ -επιτρέψτε μου- μαζοχιστικό να παιδεύεσαι με άλλους τρόπους, για να μην χαλάσεις την "απόφαση". Γενικά πιστεύω πως έρχεται ομαλότερα, όταν πιέζεις όσο σε παίρνει -όσο αντέχει το παιδί- και τροποποιείς την τακτική σου ανάλογα με τη συμπεριφορά του παιδιού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν είμαι υπέρ της "απόφασης", με την έννοια ότι σε ένα τόσο μικρό παιδί συχνά υπάρχουν πισωγυρίσματα, πχ δόντια, ιώσεις κτλ, όπου πραγματικά θεωρώ -επιτρέψτε μου- μαζοχιστικό να παιδεύεσαι με άλλους τρόπους, για να μην χαλάσεις την "απόφαση". Γενικά πιστεύω πως έρχεται ομαλότερα, όταν πιέζεις όσο σε παίρνει -όσο αντέχει το παιδί- και τροποποιείς την τακτική σου ανάλογα με τη συμπεριφορά του παιδιού.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν θεωρώ ασυνέπεια να τροποποιείς τη συμπεριφορά σου. Όπως το παιδί μπορεί τη μια να σου ζητήσει να θηλάσει και την άλλη να σου πει "όχι τώρα" χωρίς να αναλύσει τους λόγους, έτσι και η μητέρα μπορεί τη μια να δεχτεί, την άλλη όχι.

 

Αυτό που με προβληματίζει κυρίως στο δημόσιο θηλασμό είναι μήπως η κόρη μου (η μεγάλη, η μικρή είναι ακόμη ξένοιαστη) επηρεαστεί είτε από τυχόν αντιδράσεις τρίτων, είτε αντίθετα και από την άρνησή μου να τη θηλάσω δημόσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα με τα "πισωγυρισματα" της amaretto. Τον κανονα τον βαζουμε, για να διευκολυνουμε τη ζωη μας οχι για να την μπλοκαρουμε!! Απο τη στιγμη που για τον χ-ψ λογο κατι δεν παει καλα με τον κανονα, μετα χαρας τον παραβιαζουμε. Προτεραιοτητα εχει το παιδι και οι αναγκες του και οχι το πλαισιο!!;) Κι εγω το παραβιασα αυτες τις μερες, που βγαζει τραπεζιτη το πουλακι μου και τυραννιεται :-((παντα πηγαινοντας καπου πιο απομερα)....

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πιστεύω ότι τα όρια έχουν νόημα μόνο όταν νιώθει την ανάγκη τους αυτός που τα θέτει. Αν βάζεις όρια για τους άλλους είναι καταδικασμένο να αποτύχει το εγχείρημα. Αν τα βάζεις γιατί πραγματικά έτσι νιώθεις και διαφορετικά πιέζεσαι, πάντα βρίσκεις τρόπο να τα κάνεις να λειτουργήσουν.

Πολύ σωστό αυτό. Στα θέματα που θεωρώ σημαντικά (ασφάλεια, συμπεριφορά) δεν έχω πρόβλημα να θέσω όρια και η μικρή συνεργάζεται πολύ καλά. Στο συγκεκριμένο θέμα θα έχω πρόβλημα γιατί δεν το θεωρώ πραγματικά σημαντικό, στην πραγματικότητα ούτε καν το θέλω. Απλά μου κόλλησε ξαφνικά ότι πρέπει σε αυτήν την ηλικία να σταματήσω να θηλάζω έξω.

 

Προσωπικά αποφεύγω να εξηγώ στο παιδί, γιατί θεωρώ ότι του προκαλεί την προσοχή και την συνειδητοποίηση του θέματος και μπορεί να προσκολληθεί περισσότερο. Αποπροσανατολισμός και ανάλογα με το πώς ανταποκρίνεται, (αν επιμένει) υπόσχεση ότι θα θηλάσουμε μόλις πάμε στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι.

Ίσως κάποια παιδιά είναι πιο ώριμα και καταλαβαίνουν με τη συζήτηση αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να τους πετάμε το μπαλάκι στο να ελέγχουν τα ίδια τον εαυτό τους τόσο μικρά, ειδικά για ένα τέτοιο θέμα.

 

Επίσης, δεν είμαι υπέρ της "απόφασης", με την έννοια ότι σε ένα τόσο μικρό παιδί συχνά υπάρχουν πισωγυρίσματα, πχ δόντια, ιώσεις κτλ, όπου πραγματικά θεωρώ -επιτρέψτε μου- μαζοχιστικό να παιδεύεσαι με άλλους τρόπους, για να μην χαλάσεις την "απόφαση". Γενικά πιστεύω πως έρχεται ομαλότερα, όταν πιέζεις όσο σε παίρνει -όσο αντέχει το παιδί- και τροποποιείς την τακτική σου ανάλογα με τη συμπεριφορά του παιδιού.

 

Τελικά με αυτό συμφωνώ απόλυτα, απλά έπρεπε να το δω γραμμένο για να το καταλάβω.

 

Εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες που λείψαμε τριήμερο δοκίμασα τον αντιπερισπασμό, πιο πολύ από περιέργεια, χωρίς να έχω σκοπό να της αρνηθώ να θηλάσει. Με το που άρχισε τα "μαμάμ", τσουπ βγάζω από την τσάντα μου τυρί. Τσακίζει 2 φέτες του τοστ. Μετά τα ίδια, οπότε τσουπ βγάζω μια μπανάνα, την τρώει σχεδόν όλη και στο καπάκι θηλάζει κι όλας:-P

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
...

Εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες που λείψαμε τριήμερο δοκίμασα τον αντιπερισπασμό, πιο πολύ από περιέργεια, χωρίς να έχω σκοπό να της αρνηθώ να θηλάσει. Με το που άρχισε τα "μαμάμ", τσουπ βγάζω από την τσάντα μου τυρί. Τσακίζει 2 φέτες του τοστ. Μετά τα ίδια, οπότε τσουπ βγάζω μια μπανάνα, την τρώει σχεδόν όλη και στο καπάκι θηλάζει κι όλας:-P

 

Μήπως δεν πείναγε αλλά δίψαγε; Και το τυράκι τhν έκανε να λυσσαει από τη δίψα και μετά ήθελε διπλή μερίδα γάλα! ;)

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου σηκώνει την μπλούζα, είναι πολύ διακριτική σε αυτό, απλά με χαϊδεύει και λέει "μαμάμ". Αλλά όσο μεγαλώνει τα βλέμματα γίνονται περισσότερο αδιάκριτα, το να θηλάζεις δημόσια ένα 2χρονο θεωρείται πολύ εξτρίμ. Και η Σοφία μου μοιάζει ήδη με δίχρονο

 

 

Σεβομενη τους προβληματισμους σου σκεψου οτι προεχει το παιδι σου και προσπαθησε να καταπολεμησεις το τι θα σκεφτουν οι αλλοι.Δεν υπαρχει κατι πιο φυσικο απο τον θηλασμο και ειναι κριμα να το στερηθει εκεινη την στιγμη το παιδι μονο και μονο για το τι θα σκεφτει ο καθε κακοπροεραιτος!

Πολλοι θα σε κατακρινουν ακομα και να ηταν 5 μηνων το παιδι.Πολλες φορες αν εχω κατσε σε σκαλοπατι φοβαμαι μην ερθει κανεις και μου δωσει κανενα ευρω....αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ειναι απιστευτα σπανιο να θηλαζουν δημοσια...

Ειδα κατι για δημοσιο θηλασμο στο Συνταγμα!Ποτε εγινε βρε παιδια αυτο και το εχασα?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Το Σαββατο το μεσημερακι εγινε σε διαφορες πολεις τις χωρες.Και νομιζω οτι ειχε απολυτη επιτυχια!

Κι εγω νομιζω οτι δεν εχεις να ντραπεις τιποτα,δεν κανεις κατι...ταιζεις το παιδακι σου.Αν τωρα απλα θελεις να σταματησεις να θηλαζεις εξω για δικους σου λογους η' γιατι ετσι αισθανθηκες κι εγω νομιζω οτι καλυτερα να προσπαθεις να του τραβας με κατι αλλο το ενδιαφερον και να εισαι σταθερη με αυτην σου την αποφαση.

3nr2p2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Το Σαββατο το μεσημερακι εγινε σε διαφορες πολεις τις χωρες.Και νομιζω οτι ειχε απολυτη επιτυχια!

Κι εγω νομιζω οτι δεν εχεις να ντραπεις τιποτα,δεν κανεις κατι...ταιζεις το παιδακι σου.Αν τωρα απλα θελεις να σταματησεις να θηλαζεις εξω για δικους σου λογους η' γιατι ετσι αισθανθηκες κι εγω νομιζω οτι καλυτερα να προσπαθεις να του τραβας με κατι αλλο το ενδιαφερον και να εισαι σταθερη με αυτην σου την αποφαση.

 

 

Βεβαια με μια καταλληλη μπλουζα δυσκολα βλεπει καποιος αν το εχεις αγκαλια η αν το ταιζεις...δεν θα κατσουν και να καρφωθουν...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια με μια καταλληλη μπλουζα δυσκολα βλεπει καποιος αν το εχεις αγκαλια η αν το ταιζεις...δεν θα κατσουν και να καρφωθουν...

 

Σ' αυτό έχεις δίκιο. Μου έχει τύχει να θηλάζω το γιο μου με απλή μπλούζα που απλά είχα ανασηκώσει και να μιλάω με φίλους - πέρασε αρκετή ώρα για να καταλάβουν ότι θηλάζω και ότι δεν τον έχει πάρει απλά ο ύπνος!

 

Αντίθετα, πρόσφατα ήμουν σε παιδικό πάρτυ. Κάποια στιγμή είμαι στο δωμάτιο του παιδιού που γιόρταζε και θηλάζω το γιο μου με τον ίδιο τρόπο. Περνάει μπροστά από την πόρτα του δωματίου ο εορτάζων (ετών 3) και καταλαβαίνει ότι θηλάζω (έχει θηλάσει για λίγο διάστημα αλλά προφανώς θυμάται από την αδελφή του που θήλαζε για κάποιους μήνες) και τρέχει στο σαλόνι προς τον παππού του: "Έλα - έλα Τάκη -μέσα, έχει βυζί!" :shock:

Φυσικά όλοι γέλασαν, προσωπικά όμως βρίσκω πιο υγιή την προσέγγιση του ανηψιού μου 18 μηνών (ο οποίος σχεδόν δεν έπιασε ποτέ το στήθος της μαμάς του, που έδωσε μητρικό μόνο με άντληση για όσο μπόρεσε) ο οποίος λέει το γάλα "μπου" κι όποτε δει εμένα ή φίλη μας να θηλάζουμε μάς δείχνει και λέει με ενθουσιασμό "μπουου!!".

 

Θέλω να πω ότι το πώς θα σε δει κανείς όταν θηλάζεις - όποια ηλικία κι αν έχει- έχει να κάνει με τα βιώματά του και το πώς (έμαθε να) σκέφτεται. Και δυστυχώς τίποτα από τα δύο δεν μπορούμε εμείς να αλλάξουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Θέλω να πω ότι το πώς θα σε δει κανείς όταν θηλάζεις - όποια ηλικία κι αν έχει- έχει να κάνει με τα βιώματά του και το πώς (έμαθε να) σκέφτεται. Και δυστυχώς τίποτα από τα δύο δεν μπορούμε εμείς να αλλάξουμε...

πολυ σωστη κουβεντα αυτη!!!

 

εγω πλεον δημοσιως θηλαζω αναλογως με την περισταση και συνηθως οταν νυσταζει για να κοιμηθει...

συνηθως δεν αρνουμαι εκτος αν με παιρνει να το καθυστερησω λιγο με καποιο σνακ μεχρι να βρεθω σε πιο ανετο χωρο για την δικη μου ευκολια...

το προβλημα ειναι αυτο που λενε και τα κοριτσια παραπανω...

πλεον θηλαζει καθιστος και καθε τοσο και λιγακι σηκωνεται να δει τι συμβαινει η να παιξει με την θηλη...

ε,αυτο δεν γινεται εκτος σπιτιου....:shock:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη κουβεντα αυτη!!!

 

εγω πλεον δημοσιως θηλαζω αναλογως με την περισταση και συνηθως οταν νυσταζει για να κοιμηθει...

συνηθως δεν αρνουμαι εκτος αν με παιρνει να το καθυστερησω λιγο με καποιο σνακ μεχρι να βρεθω σε πιο ανετο χωρο για την δικη μου ευκολια...

το προβλημα ειναι αυτο που λενε και τα κοριτσια παραπανω...

πλεον θηλαζει καθιστος και καθε τοσο και λιγακι σηκωνεται να δει τι συμβαινει η να παιξει με την θηλη...

ε,αυτο δεν γινεται εκτος σπιτιου....:shock:

 

Εγώ πάντα λέω αν έχει "πρόβλημα" κάποιος που θηλάζω δημόσια, ποιά είναι η δουλειά του να μας κοιτάει.

Τώρα που είμαστε 2 χρονών και επειδή κατάλαβα κάποιες φορές όταν είμαστε έξω ζητάει σε μη αναμενόμενες φάσεις να θηλάσει (δηλ. αν δεν ήμασταν έξω δεν θα ζητούσε..) άρχισα να λέω "ναι, όταν πάμε σπίτι" και μου φαίνεται επειδή ακούει το "ναι" δεν κάνει σκηνή. Τις 2-3 πρώτες φορές γκρίνιαξε λίγο αλλά δεν υποχώρησα (άλλαξα θέμα, τον πήρα να δούμε κάτι παραπέρα κλπ). Τώρα το λέει του λέω και γω και είμαστε καλά.

 

Γενικά προτιμώ να δοκιμάζω λίγο τις "αντοχές" του πριν ξεκινήσω κάτι καινούργιο σε θέμα ορίων και αν η αντίδραση είναι μεγάλη δοκιμάζω ξανά σε λίγο καιρό. Μέχρι τώρα δούλεψε με διάφορα θέματα αυτή η τακτική. Έχω την αίσθηση αν πεις κάτι πειστικά και ξεκάθαρα πολύ συχνά εκεί μάλιστα που δεν το περιμένεις μπορεί και να έχεις ανάλογη ανταπόκριση. Σε άλλα θέματα πάλι δεν πιάνει τίποτα (λούσιμο κεφαλιού π.χ....).

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 14 μηνών:-).Προς το παρών θηλάζουμε έξω!Δεν με καίει ιδιαίτερα το να σταματήσω (τουλάχιστον όχι ακόμα γιατί χωράμε ακόμα μέσα στο μάρσιπο).Αν όμως δεν έχω το μάρσιπο ε...τότε κολλάω λίγο:rolleyes:.Μια φορά που είχαμε βγει δεν τον είχα πάρει μαζί και ο μικρός ήθελε γάλα.Έκατσα με μια φίλη μου σε ένα παγκάκι και έβαζα συνέχεια την ζακέτα μου μπροστά αλλά δεν ήταν ότι πιο άνετο λόγο του ότι σταμάταγε κοίταγε τον κόσμο τράβαγε την ζακέτα γιατί τον ενοχλούσε και άλλα τέτοια:lol:.Δεν θέλω να σταματήσω για τους άλλους ,αν τους αρέσει να είναι αδιάκριτοι τι να πω:rolleyes:;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...