Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σηκωνεται συνεχεια το βραδυ για να φαει


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια. εχω ενα κοριτσακι 4μιση μηνων που θηλαζω αποκλειστικα απτην αρχη, και με προβληματιζει η συμπεριφορα της τωρα τελευταια. Απο τοτε που γεννηθηκε ετρωγε παρα πολλες φορες μεσα στη μερα και για πολυ ωρα. Τωρα πλεον που ειναι 4μιση μηνων τρωει γυρω στις 15 φορες τη μερα απο κανα 5λεπτο τη φορα. Ξερω ειναι εξαντλητικο αλλα και τι να κανω.

Τωρα ομως τελευταιαα σηκωνεται και το βραδυ γυρω στις 3-4 φορες για να φαει, ενω αυτο δεν το εκανε ουτε νεογεννητο. Για παραδειγμα χτες βραδυ επεσε για υπνο στις 11μιση, στις 12μιση ξαναφαγε και ξαναπεσε για υπνο, μετα ξανασηκωθηκε στις 4μιση, μετα στις 7 και μετα στις 9 για να φαει, οπου και ξυπνησε. Αυτο που με ανυσηχει ειναι γιατι το κανει τωρα που υποτιθεται οτι μεγαλωσε και θαπρεπε να κοιμαται πιο πολλες ωρες σερι, ενω οταν ηταν νεογεννητο δεν το εκανε. Παρατηρησα επισης οτι θελει να την παιρνω περισσοτερη αγκαλια απο πριν και να ασχολουμαι μαζι της συνεχεια. ειναι γενικα καπως πιο ανησυχη. Να σημειωσω οτι γεννηθηκε 2.790 κιλα και τωρα ειναι 6.300. επισης και απο κακα και απο τσισα ειμαστε οκ!

μηπως ολα αυτα συμβαινουν επειδη μεγαλωνει κα τσαμπα ανησυχω;;;;;

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια. εχω ενα κοριτσακι 4μιση μηνων που θηλαζω αποκλειστικα απτην αρχη, και με προβληματιζει η συμπεριφορα της τωρα τελευταια. Απο τοτε που γεννηθηκε ετρωγε παρα πολλες φορες μεσα στη μερα και για πολυ ωρα. Τωρα πλεον που ειναι 4μιση μηνων τρωει γυρω στις 15 φορες τη μερα απο κανα 5λεπτο τη φορα. Ξερω ειναι εξαντλητικο αλλα και τι να κανω.

Τωρα ομως τελευταιαα σηκωνεται και το βραδυ γυρω στις 3-4 φορες για να φαει, ενω αυτο δεν το εκανε ουτε νεογεννητο. Για παραδειγμα χτες βραδυ επεσε για υπνο στις 11μιση, στις 12μιση ξαναφαγε και ξαναπεσε για υπνο, μετα ξανασηκωθηκε στις 4μιση, μετα στις 7 και μετα στις 9 για να φαει, οπου και ξυπνησε. Αυτο που με ανυσηχει ειναι γιατι το κανει τωρα που υποτιθεται οτι μεγαλωσε και θαπρεπε να κοιμαται πιο πολλες ωρες σερι, ενω οταν ηταν νεογεννητο δεν το εκανε. Παρατηρησα επισης οτι θελει να την παιρνω περισσοτερη αγκαλια απο πριν και να ασχολουμαι μαζι της συνεχεια. ειναι γενικα καπως πιο ανησυχη. Να σημειωσω οτι γεννηθηκε 2.790 κιλα και τωρα ειναι 6.300. επισης και απο κακα και απο τσισα ειμαστε οκ!

μηπως ολα αυτα συμβαινουν επειδη μεγαλωνει κα τσαμπα ανησυχω;;;;;

 

Το μωρό για κάποιο λόγο το έχει ανάγκη όλο αυτό: μπορεί να βγάζει δόντια και να είναι ανήσυχο/να πονάει, μπορεί να περνάει κάποια ίωση χωρίς εμφανή άλλα συμπτώματα (πχ. πράσινα κακά) και να θέλει αντισώματα και την ασφάλεια της αγκαλιάς σου, μπορεί να περνάει άλμα ανάπτυξης και να θέλει να ρυθμίσει την παραγωγή, μπορεί να βγάζει κάποιο άγχος αποχωρισμού αν πρόσφατα επέστρεψες στη δουλειά ή έλειψες/λείπεις κάποιες ώρες για κάποιο λόγο. Το ότι "μεγάλωσε και θα έπρεπε να κοιμάται σερί κάποιες ώρες" λυπάμαι αλλά μάλλον δεν ισχύει, ή τουλάχιστον όχι για όλα τα μωρά ή εκεί όπου οι γονείς θέλουν να αφουγκράζονται τις ανάγκες του μωρού τους ακόμα κι αν είναι σε βάρος του δικού τους ύπνου :).

Υπομονή! Μπόρα είναι και θα περάσει. Αν κοιμάσαι με το μωρό και θηλάζεις ενώ είσαι ξαπλωμένη θα ξεκουράζεσαι αρκετά (στο βεβαιώνω εγώ που ζω αυτό που περιγράφεις μέχρι και τώρα, στον 12ο μήνα :P).

Link to comment
Share on other sites

Και εγω νόμιζα οτι οσο μεγαλώνουν θα καλυτερεύουν τα πράγματα με τον ύπνο τους και θα ξυπνάνε λιγότερες φορές , αλλα απο 5,5 μηνων η δικιά μου με ταλαιπωρεί πάρα πολύ με τον ύπνο .

Προχθές μάλιστα δεν με άφησε το βράδυ να κοιμηθώ πάνω απο 10 λεπτά και ξαναζητούσε μαμ .

Στην δική μας περίπτωση κάποιο ρόλο έπαιξαν και τα δοντάκια . Ισως βέβαια να είναι μαζί και άγχος αποχωρισμού , δεν ξέρω ...........

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eva ακομη και τωρα τα ιδια τραβας;;;;Τωρα που το παιδακι σου ειναι 12 μηνων;;;

Ωχ τι εχω να τραβηξω.......

 

Καλά, κάθε παιδί είναι διαφορετικό - απλά σου έδωσα ένα παράδειγμα :P

Από κει και πέρα είναι επιλογή του κάθε γονιού το πώς θα το αντιμετωπίσει. Εγώ δηλαδή δεν θα λεγα ότι τραβάω ζόρι, αλλά ότι ανταποκρίνομαι στην ανάγκη του παιδιού μου για παρουσία/φροντίδα/επαφή κλπ. όλο το 24ωρο! Απ' αυτή την οπτική, ακούγεται καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και να χαίρεσαι το νινάκι σου!

Στιν ίδιο μήνα ήταν κι η μικρή μου όταν άρχισε να ξυπνάει συχνά και να είναι πιο ανήσυχη (κι από αγκαλιά, άλλο τίποτα, τρόμαζα να πάω στην τουαλέτα). Την έπαιρνα για θηλασμό, αλλά κοιμόταν σχεδόν αμέσως. Απ' όσο φάνηκε, δεν είχε να κάνει με πείνα, αλλά είχαν αρχίσει να την ενοχλούν τα δοντάκια της. Κράτησε ένα "γλέντι" μέχρι να κλείσει τον 6ο μήνα, όπου έσκασαν τα δυο πρώτα και κάπως ησυχάσαμε. Τώρα πια κοιμόμαστε σχεδόν σερί όλη τη νύχτα.

Κάνε υπομονή και θα περάσει.

mAMnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λετε δηλαδη να φταινε τα δοντακια της;;;Ειμαστε και τιγκα στα σαλια συνεχως. Και εγω στα δοντακια θα το αποδωσω. Τιποτα παθολογικο δεν πρεπει να εχει, μια χαρα τη βρηκε ο παιδιατρος πριν 10 μερες. Τι να κανω κοριτσια μου, υπομονη και αγιος ο θεος!

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Λετε δηλαδη να φταινε τα δοντακια της;;;Ειμαστε και τιγκα στα σαλια συνεχως. Και εγω στα δοντακια θα το αποδωσω. Τιποτα παθολογικο δεν πρεπει να εχει, μια χαρα τη βρηκε ο παιδιατρος πριν 10 μερες. Τι να κανω κοριτσια μου, υπομονη και αγιος ο θεος!

 

 

 

Εμενα κοριτσια ο μικρος μου ειναι 2 μηνων κ μιας εβδομαδας κι εδω κ 4 βδομαδες δε κοιμαται κατα τη διαρκεια της ημερας πανω απο 1 ωρα στο συνολο-5,10 λεπτα τη φορα λαγοκοιμαται-αλλα το θεμα ειναι οτι τη νυχτα κ ξυπναει 4-5 φορες τη νυχτα κ πιπιλαει δε τρωει.Δοκιμασα να τον αφησω και να μη τον σηκωσω αλλα εφτασε να λιγωνει και τον λυπηθηκα.Κοιμαμαι 5 ωρες το πολυ στο 24ωρο,εχω εξαντληθει γιατι δεν εχω καθολου βοηθεια εκτος απο το βραδυ που εχουμε τον μπαμπα σπιιτι.Επισης αρχισε και εχει σαλακια και φοβαμαι μην εμοιασε σ εμενα που ειχα δοντια 3 μηνων.Κανενα κολπο να κοιμηθουμε τουλαχιστον το βραδυ:?::?::?:Σε λιγο καιρο θα ξεκινησω και δουλεια,θα τα καταφερω.......?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τον ύπνο με έχει βοηθήσει πολύ και το βιβλίο The no cry sleep solution (υπάρχει και σε ηλεκτρονική μορφή http://rapidshare.com/#!download|30|37612570|The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf|1359).Δυστυχώς είναι μόνο στα αγγλικά αλλά είναι εξαιρετικό....

Εντόπισα πάρα πολλά λάθη που έκανα και δημιουργούσαν πρόβλημα στον ύπνο...

Ακόμα είμαστε σε "εκπαίδευση" αλλά βλέπω ότι είμαστε σε καλό δρόμο (φτου να μη μας ματιάξω)...

Πάντως αρχίζω και είμαι ξεκούραστη (ξανά φτου):P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα για τον ύπνο με έχει βοηθήσει πολύ και το βιβλίο The no cry sleep solution (υπάρχει και σε ηλεκτρονική μορφή http://rapidshare.com/#!download|30|37612570|The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf|1359).Δυστυχώς είναι μόνο στα αγγλικά αλλά είναι εξαιρετικό...

 

 

Αν θελετε να το μεταφρασετε ανοιξτε το σε σε internet explorer καντε αντιγραφη τη σελιδα,μετα ανοιξτε νεα σελιδα και καντε το μεταφραση στο Google.Καποιες λεξεις δε τις μεταφραζει αλλα πιστευω θα βοηθησει

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε μια ματια στο παρκατω ισως σας βοηθησει.... http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=148697&ct=33&dt=26/01/2003 α

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...