Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευγονία - Λαϊνάς


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απο το κέντρο εξωσωματικής "Ευγονία" ή αλλιώς "Ιατρική έρευνα" με διευθυντή του κυρίου Λαϊνά.

Κάναμε την πρώτη μας συνάντηση την Παρασκευή και μας φέρθηκε πολύ καλά. Μείναμε στο ιατρείο του 3 ώρες απο τις οποίες η μια ήταν με τον γιατρό και οι υπόλοιπες με τις μαίες του.

Σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε αρχικά σε σπερματέγχυση και αν αποτύχουμε σε εξωσωματική, λόγω διαφόρων προβλημάτων που οδηγούν σε υπογονιμότητα (ενδομυτρίωση, ολιγοσπερμία, ηλικία κλπ)

Μήπως πρέπει να πάρουμε και δεύτερη γνώμη απο άλλον γιατρό ή είναι κέντρο και άνθρωπος εμπιστοσύνης?

  • Μου αρέσει 1

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.

Τον γιατρό και το κέντρο που αναφέρεις δεν τα ξέρω καθόλου.

Αυτό που ξέρω σίγουρα και θέλω να στο πω είναι ότι στις περιπτώσεις με αδύναμο σπέρμα αντενδύκνειται η σπερματέγχυση. Μήπως δεν πρέπει να χάσεις τον καιρό σου και να προχωρήσεις κατευθύαν σε εξωσωματική??? Το ότι ο γιατρός σας πρότεινε σπερματέγχυση, ενώ ο άντρας σου έχει ολιγοσπερμία, με υποψιάζει...:roll:

Νομίζω πως η δεύτερη γνώμη είναι απαραίτητη.

Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις!

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μας είπε οτι νούμερο ένα στη σειρά είναι η εξωσωματική. Επειδή όμως δεν ήμουν προετοιμασμένη να το δεχτώ, μας πρότεινε να δοκιμάσουμε μια σπερματέγχυση, μέχρι να το συνειδητοποιήσω. Μας εξήγησε όμως οτι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μικρές και εξαρτάται απο τις τιμές που θα έχει το σπέρμα την χρονική εκείνη στιγμή.

Εσύ έχεις άποψη για τις εξωσωματικές απο προσωπική εμπειρία? Είχες επιτυχία?

Εγώ τώρα προσπαθώ να ενημερωθώ, γιατί δεν το είχα βάλει καλά στο μυαλό μου.

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις για την πρώτη μου εξωσωματική. Και το δικό μας πρόβλημα είναι το σπέρμα. Ο γιατρός μας πρότεινε κατευθείαν εξωσωματική και μάλιστα μικρογονιμοποίηση.

 

Σε καταλαβαίνω που λες ότι δεν είσαι έτοιμη για να δεκτείς την εξωσωματική. Όλες μας στην αρχή σοκαριζόμαστε. Στην πορεία όμως βλέπουμε με άλλο μάτι τα πράγματα... Ο δρόμος προς την μητρότητα για κάποιες από εμάς είναι μονόδρομος...

 

Προσπάθησε να εξικοιωθείς με την ιδέα της εξωσωματικής και παρακάλα τον Θεό να σε βοηθήσει να έχει αποτέλεσμα η προσπάθειά σου. Μην χάνεις τον χρόνο σου με πειράματα. Είναι πολύ ψυχοφθόρο...

 

Όσο για την προσωπική μου εμπειρία? Θα σου απαντήσω με 2 παροιμίες:

"Όποιος μπαίνει στο χορό, χορεύει" και "Το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη" ...

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Το συζητάμε πιό ψύχραιμα τώρα με τον άντρα μου...

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και η πρώτη σου προσπάθεια να είναι και τυχερή! Η Παναγία μαζί σου και να σας χαρίσει ένα ή δυο όμορφα μωράκια!

Να μου γράψεις νέα σου.

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Να είσαι καλά και να πάρεις την σωστότερη απόφαση!

Καλή επιτυχία!

Και να θυμάσαι πάντα ότι κρύβεις πολλή δύναμη μέσα σου!

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σου έστειλα πμ σχετικά με όσα ρώτησες και επιμένω σε ένα και μόνο πράγμα. Να κάνεις ένα γύρο σε δυο τρεις γιατρούς πριν καταλήξεις. Αυτός που θα επιλέξεις είναι ο γιατρός που θα σου κάνει το "κλικ". Γνώμη μου είναι να μην πας σε ένα μόνο γιατρό σαν πρόβατο στη σφαγή. Δες περισσότερους γιατρούς. Για το σπέρμα απευθυνθείτε σε ένα καλό ουρολόγο-ανδρολόγο. Η γνώμη του είναι πιο σημαντική από αυτή των γυναικολόγων σε ότι αφορά το θέμα "να κάνω σπερματέγχυση ή εξωσωματική" και θα σας καθοδηγήσει με βιταμίνες για την ενδυνάμωση του σπέρματος.

Πάντως ανεξάρτητα από γιατρούς κι εγώ θα συμφωνήσω με τη γνώμη της Μαζί ότι σε περίπτωση κακού σπέρματος δε χρειάζεται απλή εξωσωματική αλλά τη μέθοδο της μικρογονιμοποίησης. Καλη επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σου έστειλα πμ σχετικά με όσα ρώτησες και επιμένω σε ένα και μόνο πράγμα. Να κάνεις ένα γύρο σε δυο τρεις γιατρούς πριν καταλήξεις. Αυτός που θα επιλέξεις είναι ο γιατρός που θα σου κάνει το "κλικ". Γνώμη μου είναι να μην πας σε ένα μόνο γιατρό σαν πρόβατο στη σφαγή. Δες περισσότερους γιατρούς. Για το σπέρμα απευθυνθείτε σε ένα καλό ουρολόγο-ανδρολόγο. Η γνώμη του είναι πιο σημαντική από αυτή των γυναικολόγων σε ότι αφορά το θέμα "να κάνω σπερματέγχυση ή εξωσωματική" και θα σας καθοδηγήσει με βιταμίνες για την ενδυνάμωση του σπέρματος.

Πάντως ανεξάρτητα από γιατρούς κι εγώ θα συμφωνήσω με τη γνώμη της Μαζί ότι σε περίπτωση κακού σπέρματος δε χρειάζεται απλή εξωσωματική αλλά τη μέθοδο της μικρογονιμοποίησης. Καλη επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις

 

Σου απάντησα μόλις τώρα...

Σ' ευχαριστώ και παλι. Θα πάμε και σε άλλον γιατρό και θα αποφασίσουμε μετα... Ο άντρας μου έχει πάει σε ουρολόγο, πήγε καλά με μια θεραπεία, αλλά έχει σκαμπανεβάσματα.

Καλή επιτυχία και σε σένα!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kopelia γεια σου εγω εκανα εξωσωματικη στο κεντρο ευγονια και εμεινα ευχαριστημενη αφου επιτευχθει το πολυποθητο αποτελεσμα με την πρωτη,γενικως εκανα και υστεροσκοπηση δυο-τρεις φορες.θα ηθελα να σε ρωτησω σε ποιον γιατρο εισαι? (εαν δεν μπορεισ να το γραψεις στειλε πμ να σου πω λεπτομερειες.

θα σε συμβουλευα να μην αποτρεπεις τον γιατρο απο αυτο που αρχικα σου προτεινει γιατι και εμεις ειχαμε προβλημα σπερματος συν ενδομητριωση,συν ινομυωμα μου προτεινε εξωσωματικη και εγω σοκαριστικα αρχικα και πηγε να μου το γυρισει σε σπερματεγχυση παντως δεν ξερω ολους τους γιατρους του κεντρου (μονο φυσιογνωμικα)αυτος που ασχοληθηκε μαζι μας ειναι κορυφη και προπαντος ανθρωπος εγω δεν τον αλλαζω με τιποτα μου εκανε το κλικ.Εαν ενδιαφερεσαι μπορω να σου πω κι αλλες λεπτομερειες.Ψαξε το..............

Link to comment
Share on other sites

kopelia γεια σου εγω εκανα εξωσωματικη στο κεντρο ευγονια και εμεινα ευχαριστημενη αφου επιτευχθει το πολυποθητο αποτελεσμα με την πρωτη,γενικως εκανα και υστεροσκοπηση δυο-τρεις φορες.θα ηθελα να σε ρωτησω σε ποιον γιατρο εισαι? (εαν δεν μπορεισ να το γραψεις στειλε πμ να σου πω λεπτομερειες.

θα σε συμβουλευα να μην αποτρεπεις τον γιατρο απο αυτο που αρχικα σου προτεινει γιατι και εμεις ειχαμε προβλημα σπερματος συν ενδομητριωση,συν ινομυωμα μου προτεινε εξωσωματικη και εγω σοκαριστικα αρχικα και πηγε να μου το γυρισει σε σπερματεγχυση παντως δεν ξερω ολους τους γιατρους του κεντρου (μονο φυσιογνωμικα)αυτος που ασχοληθηκε μαζι μας ειναι κορυφη και προπαντος ανθρωπος εγω δεν τον αλλαζω με τιποτα μου εκανε το κλικ.Εαν ενδιαφερεσαι μπορω να σου πω κι αλλες λεπτομερειες.Ψαξε το..............

Γεια σου. θα ηθελα να σε ρωτησω για ποιο λόγο έκανες υστεροσκόπηση 2-3 φορές; Ηταν στο ευγονια;Εχω παει και εγω και έχω κάνει 1 για αφαιρεση πολυποδα. Ο γιατρος μου ειπε να προχωρησω σε εξωσωματικη και αν δεν πετυχει να δουμε την πιθανοτητα να έχω μια μικρη ενδομητριωση. μου εκανε λιγο κακη εντυπωση που δεν προτεινε να ασχοληθει με την ενδομητριωση. θα μπορουσες να μου πεις το ονομα του γιατρου που εμπιστευθηκες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kopelia γεια σου εγω εκανα εξωσωματικη στο κεντρο ευγονια και εμεινα ευχαριστημενη αφου επιτευχθει το πολυποθητο αποτελεσμα με την πρωτη,γενικως εκανα και υστεροσκοπηση δυο-τρεις φορες.θα ηθελα να σε ρωτησω σε ποιον γιατρο εισαι? (εαν δεν μπορεισ να το γραψεις στειλε πμ να σου πω λεπτομερειες.

θα σε συμβουλευα να μην αποτρεπεις τον γιατρο απο αυτο που αρχικα σου προτεινει γιατι και εμεις ειχαμε προβλημα σπερματος συν ενδομητριωση,συν ινομυωμα μου προτεινε εξωσωματικη και εγω σοκαριστικα αρχικα και πηγε να μου το γυρισει σε σπερματεγχυση παντως δεν ξερω ολους τους γιατρους του κεντρου (μονο φυσιογνωμικα)αυτος που ασχοληθηκε μαζι μας ειναι κορυφη και προπαντος ανθρωπος εγω δεν τον αλλαζω με τιποτα μου εκανε το κλικ.Εαν ενδιαφερεσαι μπορω να σου πω κι αλλες λεπτομερειες.Ψαξε το..............

 

Καλησπέρα.

Πολύ χαίρομαι που ακούω καλά λόγια, γιατί κι εμένα μου έκανε καλή εντύπωση και νομίζω οτι θα καταλήξω εκεί για εξετάσεις και ό,τι άλλο προκύψει. Ο γιατρός (σου στέλνω π.μ.) σεβάστηκε κάποιες αμφιβολίες σχετικά με την εξωσωματική και κάποια πιστεύω μου και μου εξήγησε πολλά πράγματα.

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απο το κέντρο εξωσωματικής "Ευγονία" ή αλλιώς "Ιατρική έρευνα" με διευθυντή του κυρίου Λαϊνά.

Κάναμε την πρώτη μας συνάντηση την Παρασκευή και μας φέρθηκε πολύ καλά. Μείναμε στο ιατρείο του 3 ώρες απο τις οποίες η μια ήταν με τον γιατρό και οι υπόλοιπες με τις μαίες του.

Σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε αρχικά σε σπερματέγχυση και αν αποτύχουμε σε εξωσωματική, λόγω διαφόρων προβλημάτων που οδηγούν σε υπογονιμότητα (ενδομυτρίωση, ολιγοσπερμία, ηλικία κλπ)

Μήπως πρέπει να πάρουμε και δεύτερη γνώμη απο άλλον γιατρό ή είναι κέντρο και άνθρωπος εμπιστοσύνης?

 

Καλημερα kopelia73. εγω εκανα στο Ευγονια μια σπερματεγχυση και τωρα παω εκει για εξωσωματικη.Μπορω να σου πω οτι κι εγω εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη με ολους και σε λιγο καιρο θα ειμαι σε θεση να σου πω και την εμπειρια μου στην εξωσωματικη.Ειμαι απο βολο και με στελνει εκει ο γυναικολογος μου που συνεργαζεται μαζι τους 11 χρονια τωρα.Πολυ καλο κεντρο και πολυ φιλικο περιβαλλον!

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα kopelia73. εγω εκανα στο Ευγονια μια σπερματεγχυση και τωρα παω εκει για εξωσωματικη.Μπορω να σου πω οτι κι εγω εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη με ολους και σε λιγο καιρο θα ειμαι σε θεση να σου πω και την εμπειρια μου στην εξωσωματικη.Ειμαι απο βολο και με στελνει εκει ο γυναικολογος μου που συνεργαζεται μαζι τους 11 χρονια τωρα.Πολυ καλο κεντρο και πολυ φιλικο περιβαλλον!

 

Καλησπέρα :)

Χθες πήγα εκεί για να κάνω υστεροσκόπηση και έμεινα πολύ ευχαριστημένη απο την συμπεριφορά τους και απο όλο το κλίμα. και ο γιατρος μου φαίνεται ανθρωπος επιστοσύνης που βλέπει τον ασθενή σαν άνθρωπο και όχι σαν κρέας.

Για σπερματέγχυση μας είπε να μη δοκιμάσουμε και να πάμε κατευθείαν σε εξωσωματική.

Εσύ, αν επιτρέπεται για ποιό λόγο κάνεις εξωσωματική?

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Να είσαι καλά και να πάρεις την σωστότερη απόφαση!

Καλή επιτυχία!

Και να θυμάσαι πάντα ότι κρύβεις πολλή δύναμη μέσα σου!

 

Καλησπέρα. Πώς τα πας με τις ενέσεις?Σε ποιά φάση είσαι τώρα?

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kopelia, τι κάνεις?

 

Εγώ τώρα κάνω ενέσεις διέγερσης.

Την Δευτέρα θα ξαναπάω στο κέντρο να μου κάνουν υπέρυχο και να μετρήσουμε την οιστραδιόλη. Για να δούμε... Πιστεύω την επόμενη εβδομάδα να είμαι έτοιμη για ωοληψία. Εχώ πολλή αγωνία... Την μέρα της ωοληψίας θα κάνουν και στον άντρα μου βιοψία όρχεων για να πάρουμε από εκεί σπερματοζωάρια. Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

Εσύ πως είσαι?

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου kopelia, τι κάνεις?

 

Εγώ τώρα κάνω ενέσεις διέγερσης.

Την Δευτέρα θα ξαναπάω στο κέντρο να μου κάνουν υπέρυχο και να μετρήσουμε την οιστραδιόλη. Για να δούμε... Πιστεύω την επόμενη εβδομάδα να είμαι έτοιμη για ωοληψία. Εχώ πολλή αγωνία... Την μέρα της ωοληψίας θα κάνουν και στον άντρα μου βιοψία όρχεων για να πάρουμε από εκεί σπερματοζωάρια. Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

Εσύ πως είσαι?

 

Αισιόδοξη με το κλίμα που είδα εκει μέσα. Ήταν και μια κοπέλα στο ίδιο δωμάτι με μένα που έκανε ωοληψία σε φυσικό κύκλο... Μακάρι να σου πάνε όλα καλά! Στο εύχομαι ολόψυχα.

Εγώ έκανα υστεροσκόπηση, τα λέω και πιο πάνω.

Στις 25/11 περιμένω περίοδο και λέμε να ξεκινήσουμε τις ενέσεις.

Πώς νιώθεις με τις ενέσεις? Έχεις δει κάποιες αλλαγές στο σώμα σου ή ψυχικά?

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις 25/11 περιμένω περίοδο και λέμε να ξεκινήσουμε τις ενέσεις.

Πώς νιώθεις με τις ενέσεις? Έχεις δει κάποιες αλλαγές στο σώμα σου ή ψυχικά?

 

Καταρχήν, χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη. Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική στην προσπάθειά μας!

 

Ποιό πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις?

 

Εγώ ακολουθώ το μακρύ πρωτοκολλο. Πρώτα ενέσεις καταστολής και μετά ενέσεις διέγερσης. Η αλήθεια είναι ότι από τότε που άρχισα τις ενέσεις, έχω λίγο "κατσουφιάσει". Δεν θέλω να πολυβγαίνω από το σπίτι, δεν θέλω να πολυμιλάω και γενικά νιώθω λίγο "μαραμένη". Ίσως βέβαια να φταίνε και όλες αυτές οι σκέψεις που με απασχολούν και όλο αυτό το άγχος γύρω από την προσπάθεια. Όσο για το σώμα μου, τις τελευταίες μέρες που κάνω τις ενέσεις διέγερσης, έχει πρηστεί λίγο η κοιλιά μου.

 

Όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά και διαφέρουν από οργανισμό σε οργανισμό. Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι το να σκέφτεσαι ΘΕΤΙΚΑ. Όλα τα άλλα θα τα κάνει ο Θεός!

Καλή επιτυχία!

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη. Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική στην προσπάθειά μας!

 

Ποιό πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις?

 

Εγώ ακολουθώ το μακρύ πρωτοκολλο. Πρώτα ενέσεις καταστολής και μετά ενέσεις διέγερσης. Η αλήθεια είναι ότι από τότε που άρχισα τις ενέσεις, έχω λίγο "κατσουφιάσει". Δεν θέλω να πολυβγαίνω από το σπίτι, δεν θέλω να πολυμιλάω και γενικά νιώθω λίγο "μαραμένη". Ίσως βέβαια να φταίνε και όλες αυτές οι σκέψεις που με απασχολούν και όλο αυτό το άγχος γύρω από την προσπάθεια. Όσο για το σώμα μου, τις τελευταίες μέρες που κάνω τις ενέσεις διέγερσης, έχει πρηστεί λίγο η κοιλιά μου.

 

Όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά και διαφέρουν από οργανισμό σε οργανισμό. Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι το να σκέφτεσαι ΘΕΤΙΚΑ. Όλα τα άλλα θα τα κάνει ο Θεός!

Καλή επιτυχία!

 

Αχ! Σε καταλαβαίνω. Τα έχει περάσει και μια ξαδέλφη μου και υπέφερε πολύ. Αλλά θέλει υπομονή για να πετύχεις τον στόχο σου και κυρίως αισιοδοξία και πολλή προσευχή!!!

Εμένα μου είπε το βραχύ πρωτόκολλο. Αυτό που κρατάει 12 μέρες. Περιμένω στις 25 να μου έρθει περίοδος για να μιλήσω με την μαία και να ξεκινήσουμε.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Να με ενημερώνεις για ότι εξελίξεις θέλεις και όποτε θέλεις γράφε μου πώς νιώθεις, αν έχεις ανάγκη να μιλήσεις σε κάποιον ή να ξεσπάσεις.:)

Να είσαι προσηλωμένη στον στόχο σου και όλα θα είναι πολύ καλά!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Χθες πήγα εκεί για να κάνω υστεροσκόπηση και έμεινα πολύ ευχαριστημένη απο την συμπεριφορά τους και απο όλο το κλίμα. και ο γιατρος μου φαίνεται ανθρωπος επιστοσύνης που βλέπει τον ασθενή σαν άνθρωπο και όχι σαν κρέας.

Για σπερματέγχυση μας είπε να μη δοκιμάσουμε και να πάμε κατευθείαν σε εξωσωματική.

Εσύ, αν επιτρέπεται για ποιό λόγο κάνεις εξωσωματική?

 

Το πρόβλημά μας είναι η ασθενοσπερμία. Θα σου πώ ειλικρινά την άποψή μου.¨Εκανα 3 σπερματεγχύσεις η πρώτη ήταν επιτυχημένη αλλά κατέληξε σε βιοχημική κύηση. Οι άλλες 2 τζίφος.Αν ξεκινούσα τωρα και έχοντας την εμπειρία που έχω θα πήγαινα κατευθείαν για εξωσωματική χωρίς να ταλαιπωρήσω άσκοπα τον οργανισμό μου και με φάρμακα αλλά κυρίως ψυχολογικά.Σου προτείνω λοιπόν να τον άκουσεις το γιατρό σου και να πάς για εξωσωματική.:P

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μας είναι η ασθενοσπερμία. Θα σου πώ ειλικρινά την άποψή μου.¨Εκανα 3 σπερματεγχύσεις η πρώτη ήταν επιτυχημένη αλλά κατέληξε σε βιοχημική κύηση. Οι άλλες 2 τζίφος.Αν ξεκινούσα τωρα και έχοντας την εμπειρία που έχω θα πήγαινα κατευθείαν για εξωσωματική χωρίς να ταλαιπωρήσω άσκοπα τον οργανισμό μου και με φάρμακα αλλά κυρίως ψυχολογικά.Σου προτείνω λοιπόν να τον άκουσεις το γιατρό σου και να πάς για εξωσωματική.:P

 

Αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε. Να τον ακούσουμε και να προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική. Συζητήσαμε και με την γυναικολόγο μου και μου είπε οτι οι σπερματεγχυσεις δεν πετυχαίνουν όταν υπάρχουν προβλήματα ενδομυτρίωσης και ασθενοσπερμίας, όπως σε μας. Οπότε προχωράμε και περιμένω τώρα την περίοδο για να μιλήσω με τις μαίες του γιατρού και να ξεκινήσουμε...

Εσύ έχεις ξεκινήσει με φαρμακα?

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά μου, με το καλό να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου!!!

Το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσεις είναι πολύ σύντομο και ούτε που θα καταλάβεις πότε θα φτάσεις στην ωοληψία!

 

Μια συμβουλή θέλω να σου δώσω μόνο: ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. Είναι παρα πάρα πολύ σημαντικό! Είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε την κατάσταση. ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!!!

Και να είσαι σίγουρη ότι ο καλός Θεούλης θα ανταμείψει τους κόπους σου! ;)

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε. Να τον ακούσουμε και να προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική. Συζητήσαμε και με την γυναικολόγο μου και μου είπε οτι οι σπερματεγχυσεις δεν πετυχαίνουν όταν υπάρχουν προβλήματα ενδομυτρίωσης και ασθενοσπερμίας, όπως σε μας. Οπότε προχωράμε και περιμένω τώρα την περίοδο για να μιλήσω με τις μαίες του γιατρού και να ξεκινήσουμε...

Εσύ έχεις ξεκινήσει με φαρμακα?

 

 

Καλά κάνατε και το αποφασίσατε Kopelia!! Άντε με το καλό να ξεκινήσετε. Έχω ξεκινήσει ενέσεις κάνω daronda και περιμένω απο αύριο που είναι η μέρα της περιόδου μου να μου έρθει και θα ξεκινήσω τις puregon. Κι εγώ απο δική μου εμπειρία σου είπα να πάς κατευθείαν στην εξωσωματική γιατί κι εγώ έκανα τρείς...Με το γιατρό μου κάνουμε το μακρύ πρωτόκολλο διέγερσης των ωοθηκών το οποίο διαρκεί ένα μήνα περίπου. Άν ακολουθήσει ο γιατρός σου το ίδιο την 21η μέρα τις περιόδου θα ξεκινήσεις κι εσύ ενέσεις. Να μην φοβάσαι και πάνω απο όλα να είσαι αισιόδοξη! Όλα θα πάνε καλά!!

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές που μου δώσατε και εσένα mazi και εσένα mummysoon.

Μας έχει πιάσει ανυπομονησία με τον άντρα μου για να ξεκινήσουμε. Έχουμε θετική σκέψη και αισιοδοξία, αλλά υπάρχει και ο φόβος μέσα μας και λίγο άγχος.

Περιμένω περίοδο στις 24 ή 25 Νοεμβρίου, οπότε και θα πάρω τηλ στο κέντρο για να μου δώσουν οδηγίες για τις ενέσεις και τις εξετάσεις.

Μου τα έχουν δώσει βεβαίως σε χαρτιά αναλυτικά, αλλά μου ειπαν να επικοινωνήσω και μαζί τους τηλεφωνικά.

Να είστε κι εσείς αισιόσοξες και όλα θα πάνε καλά και στις τρείς μας!!!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπελιά!

Μην έχεις αγωνία γιατί ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα!

 

Και εγώ ανυπομονούσα, και να που -σχεδόν- έφτασε η ώρα! Την Πέμπτη πάμε για ωοληψία!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

 

Σε λίγο φτάνει και η σειρά σου!

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...