Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Βίκυ τέλειωσες με το σπίτι;;;;;;;; :shock::shock::shock: Μπράβο βρε θηρίο!!!!! :D:D:D:D Εγώ μετά το ξεκαθάρισμα με τα παιχνίδια, ΄΄επιασα το τρίτο δωμάτιο του σπιτιού, και το έκανα κοσκινο!!!!!!Άδειασαν δύο ντουλάπια με το ξεκαθάρισμα!!!!!Χαμός!!!!Άλλα πράγματα έδωσε στη μαμά μου και άλλα τα ξεφορτώθηκα εντελώς!!!!Ένοιωσα να ξελαφρώνω απίστευτα!!!Τί αίσθηση κι αυτή...... :lol::lol::lol:

Θέλω όμως κι άλλη δουλειά και το ΣΚ δεν είχα και πολύ όρεξη για ξεκαθάρισμα!!!!!Προτίμησα να κάνω λίγες απλές δουλίτσες και λίγο να ξεκουραστώ. Όχι ότι εμειναν και πολλά για εκκαθάριση, αλλα όλο και κάτι έχει, μην έρθει και η ώρα να στρώσω χαλιά και ακόμα να σκέφτομαι τί δουλειές μου μένουν για τα "εσωτερικά"!

Όσο για την αποθήκη.........ασ'το να μην το σκέφτομαι καλύτερα!!!!!! :?:lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεκίνησα με την εκκαθάριση από το συρτάρι με τους λογαριασμούς (θησαυρό κόντεψα να βρώ :lol::lol: )

 

Ματούλα,

 

Σχετικά με το συρτάρι των λογαριασμών... Μια ιδεά που με έσωσε. ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡΤΗΣΕΙΣ!!! :lol::lol:

 

Όσο διατηρούσα το ρημαδο-σύρταρο ( :lol: ) τα νεύρα μου κρόσια! Το έφταχνα σήμερα και σε 2 μέρες ήταν μπάχαλο! Και ήταν λες και θρεφόταν μόνο του!!! Για χρόνια αυτή η κατάσταση! Μέχρι που είπα τέλος! Αποφάσισα να έχω ένα πανέμορφο, μεσαίου μεγέθους, ψάθινο κουτάκι, μέσα στο οποίο βάζω τους τελευταίους λογαριασμούς και διάφορα άλλα χαρτάκια που "χρειάζονται". Έτσι ούτε τα βλέπω διασκορπισμένα στα συρτάρια αλλά και μία στο τόσο (κάθε που γεμίζει) το ανοίγω και μου παίρνει περί τα 10 λεπτά να το ξεσκαρτάρω.

 

Για δες το μήπως σε βολέψει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ειρήνη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μόλις πάω στο σπίτι...θα ψάξω για κουτί!!!!!!!!Έτσι...θα αναγκαζόμαστε να το αδειάζουμε συχνά! :wink::D

Να 'σαι καλά!!!Δεν πετάγεσαι από εδώ, μια που οι ιδέες σου είναι σούπερ!!!!!!!Θα σου φτιάξω και καφέ, και θα σε φιλέψω κι ότι άλλο θέλεις!!!! :lol::lol::lol::wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμέ, να το κανονίσουμε Ματούλα! :lol:

 

Είδες το παλιο-σύρταρο?! Όλες μας έχουμε ένα συρτάρι-που-μας-τρώει-ζωντανές στο σπίτι τελικά! :lol:

 

Εγώ να σου πω, για να μην με "χαλάσει" αγόρασα ένα κουτάκι ένα ειδικά για αυτό. Βρήκα δηλαδή ένα ψάθινο κουτάκι (που κλείνει από πάνω) σε χρώμα κοντά σε αυτό του ξύλου της κουζίνας μου και το έχω βάλει κάτω από το πάσο (για να μην το βλέπουν άλλοι αλλά να είναι και εύχρηστο). Εσύ εννοείται όπου σε βολεύει καλύτερα. Έτσι και όμορφο είναι και στα νεύρα δεν μου δίνει η ακαταστασία αλλά και χώνω οτιδήποτε θέλω εκεί (από λογαριασμούς... μέχρι τηλέφωνα κλπ., μέχρι να τα τακτοποιήσω) χωρίς να χάνω τίποτα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ τέλειωσες με το σπίτι;;;;;;;; :shock::shock::shock: Μπράβο βρε θηρίο!!!!! :D:D:D:D Εγώ μετά το ξεκαθάρισμα με τα παιχνίδια, ΄΄επιασα το τρίτο δωμάτιο του σπιτιού, και το έκανα κοσκινο!!!!!!Άδειασαν δύο ντουλάπια με το ξεκαθάρισμα!!!!!Χαμός!!!!Άλλα πράγματα έδωσε στη μαμά μου και άλλα τα ξεφορτώθηκα εντελώς!!!!Ένοιωσα να ξελαφρώνω απίστευτα!!!Τί αίσθηση κι αυτή...... :lol::lol::lol:

Θέλω όμως κι άλλη δουλειά και το ΣΚ δεν είχα και πολύ όρεξη για ξεκαθάρισμα!!!!!Προτίμησα να κάνω λίγες απλές δουλίτσες και λίγο να ξεκουραστώ. Όχι ότι εμειναν και πολλά για εκκαθάριση, αλλα όλο και κάτι έχει, μην έρθει και η ώρα να στρώσω χαλιά και ακόμα να σκέφτομαι τί δουλειές μου μένουν για τα "εσωτερικά"!

Όσο για την αποθήκη.........ασ'το να μην το σκέφτομαι καλύτερα!!!!!! :?:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ματούλα μου,

 

Σιγά-σιγά να μην πέσεις και κάτω!

 

Προσωπικά όταν ξεκινάω και πρέπει να κάνω γενική ένα δωμάτιο, κουράζομαι κάποια στιγμή, εκνευρίζομαι και φτάνω να τελειώσω την καθαριότητα και μόνο. Προτίμησε άλλη μέρα να κάνεις την οργάνωση από τις δουλειές. Έτσι όταν θα πρόκειται για τακτοποίηση/οργάνωση/εκκαθάριση θα έχεις μπροστά σου ένα ήδη καθαρό δωμάτιο. Να έχει δηλαδή ηρεμία το μυαλό σου και να επικεντρωθείς μόνο στην οργάνωση, δηλαδή σε λύσεις που θα κάνουν το δωμάτιο και την ζωή σου πιο εύκολη. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλά Ειρηνούλα μου!!! :wink::D Σήμερα λέω να κάνω παπούτσια, μια που δεν βλέπω να ξαναφοράμε πέδιλα.

Ότι απορία έχω να σου κρούω τον κώδωνα για πρακτικές λύσεις, καλά κορίτσι μου;;;; :wink::lol::lol:

Σ'ευχαριστώ και πάλι!!!! :wink::D:D:D Θα επανέρθω!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια μου έτσι ξεκινησα και εγώ με τα κουτάκια μεχρι που βολεύτηκα και τα χρησιμοποιούσα συνέχεια και για διάφορα πράγματα!!Εχω τόσα πολλά πια που ξεχνάω τι εχω βαλει που και πάλι ψάχνω με τις ώρες!!!Είμαι απαράδεκτη το ξέρω!!! :?:cry:

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια μου έτσι ξεκινησα και εγώ με τα κουτάκια μεχρι που βολεύτηκα και τα χρησιμοποιούσα συνέχεια και για διάφορα πράγματα!!Εχω τόσα πολλά πια που ξεχνάω τι εχω βαλει που και πάλι ψάχνω με τις ώρες!!!Είμαι απαράδεκτη το ξέρω!!! :?:cry:

 

Χαχαχα :lol: Να πάρεις κουτιά, να οργανώσεις τα... κουτιά σου!!! :lol::lol::lol:

 

Σοβαρά τώρα... μήπως ήρθε η ώρα να τακτοποιήσεις τα κουτιά σου? Για ξεκίνα (χαλαρά και όποτε διαθέτεις λίγο χρόνο) μία οργάνωση του τι πραγματικά χρειάζεσαι και του τι μπορεί να συμπτυχτεί! Και καλό θα ήταν να ξεφορτωθείς τα μικρού μεγέθους κουτιά! Το πιστεύεις πως και εγώ δεν αγοράζω μικρού μεγέθους κουτιά ακριβώς για να μην πελαγώσω? Αγοράζω πάντα κουτιά ικανού μεγέθους, ώστε να μην μπω στην διαδικασία να τακτοποιώ και τα κουτιά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ειρηνη μου το ξερω οτι πρεπει να οργανωθω αλλα πως καταλυγω μετα απο καθε ξεκαθαρισμα με ενα τουλαχιστον ακομα κουτι ε δεν το εχω καταλαβει....Μαλλον ειναι αρρωστια "κουτολατρεια"....Τι να πω....ΘΑ οργανωθω ομως τωρα που θα ειμαι σπιτι το εχω παρει αποφαση!!

Οσο για το μεγεθος δεν εχω πολλα μικρα απλα γενικοτερα εχω ΠΟΛΛΑ μεχρι και μπαουλακια, κατι αλλα κουτακια με συρταρακια και κατι τετοια κουλα!!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε τον χρόνο σου! Όσο χρόνο χρειαστείς, μην αγχώνεσαι για το σπίτι... έχουμε τόσα να αγχωθούμε καθημερινά, φτάνει! :lol:

 

Ξέρεις, ίσως, τι θα μπορούσες να κάνεις? Κάποια, που ίσως τα έχεις βαρεθείς να τα χαρίσεις (σε ανθρώπους δικούς σου, που ξέρουν πως ήταν δικά σου). Εγώ αυτό κάνω. Την περασμένη εβδομάδα, ξεσκάρταρα τα βερνίκια νυχιών μου. Μάζεψα 5-6 που ήμουν σίγουρη πως θα άρεσαν στην θεία μου. Ε, της τα έβαλα σε ένα μεσαίο πουγκάκι (ξέρεις, από αυτά που ήθελα να ξεφορτωθώ) και της τα χάρισα (φυσικά ήξερε πως ήταν δικά μου). Και η θείτσα μου ξετρελάθηκε και ξεφορτώθηκα το παλιο-πουγκάκι μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τους λογαριασμους τους εχω σε ντοσιε που απ΄εξωω γραφω τι ειναι το καθενα πχ κινητο, δεη , οτε κλπ..

μεχρι να τα πληρωσω τα βαζω σε ενα κουτι (απο αυτα τα ορθια στην βιβλιοθηκη του σαλονιου) και μεχρι να τα βαλω στη θεση τους οταν πληρωθουν σε ενα παρομοιο στη βιβλιοθηκη του δωματιου που ειναι και τα ντοσιε.. Μια φορα το μηνα τα βαζω στη θεση τους.

Με εχει βολεψει αυτο το συστημα γιατι σε καποια φαση δεν ηξερα τι ειχα πληρωσει και τι οχι..

Τις ντουλαπες τις τακτοποιω 5-6 φορες το χρονο αλλα σε μια βδομαδα γινονται χαλια.. γενικα δεν ειμαι καλη με το συμμαζεμα.. :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο με το ντοσιέ κάνω και εγώ το έγραψα παραπάνω.

 

Λοιπόν έκανα μια ανακάλυψη που οι περισσότερες για να μην πω όλε ςείμαι σίγουρη θα το ξέρετε , αλλά για μένα ήταν ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ όχι απλώς ανακάλυψη.

Επειδή γκρινιάζω συνέχεια οτι δεν μου χωράνε τα ρούχα όχι στο σώμα αλλά στις ντουλάπες η μαμά μου μου είχε πάρει κάτι σακούλες εγώ τις πέταξα σε ένα ντουλάπι και τις ξέχασα, εχθές λοιπόν που είπα να μαζέψω καλοκαιρινά, τις πέτυχα και λέω δεν βάζω κάνα ρούχο μέσα? Γεμίζω την πρώτη και βάζω μετά την ηλεκτρική σκούπα στην ειδική υποδοχή. Κορίτσια έπαθα πλάκα μιλάμε έμεινε σε μέγεθος πάνω από το 1/3 :shock::shock::shock:

 

Χοροπήδαγα από τη χαρά μου!!! :D:D:D:D:D και εκεί που ήθελα για τα καλοκαιρινά μου μια όλοκληρη ντουλάπα μου χόρεσαν σε 2 ράφια!!! Μεγάλη εφεύρεση λέμε! Τώρα, αν το καλοκαίρι που θα τα φουσκώσω :lol::lol::lol: θέλουν 10 ώρες σίδερο από το πάστωμα δεν ξέρω!!!

 

Πάντως, έχω φύγει να πάρω κι άλλες. Είναι ιδανικές ειδικά για παπλώματα και κουβέρτες και μπουφάν! :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Βικούλα είναι πραγματικά καταπληκτικές!

 

Εγώ βάζω μέσα τα παπλώματά μας και εκεί που έπιαναν μισή ντουλάπα τώρα πιάνουν μερικά εκατοστά!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλημέρα!

 

Το Σαβ/κο ο μικρούλης μου είχε συνάχι, το οποίο μας έκανε και πυρετό οπότε μείναμε οικογενειακώς μέσα.

 

Είπα λοιπόν παράλληλα να κάνω και κάποιες εκκαθαρίσεις (ξέρετε, από αυτά που έχουμε στο μυαλό μας και μόλις βρούμε χρόνο.. βουρ).

 

Λοιπόν, τακτοποίησα τα συρτάρια με τα εσώρουχα και το συρτάρι με τις κάλτσες. Πέταξα οτιδήποτε φθαρμένο, παλιό και τα τακτοποίησα με ένα τρόπο που και εύκολο είναι για να πάρω ότι χρειάζομαι αλλά και σε εμφάνιση δεν υστερεί (όταν βλέπω το μπάχαλο στα συρτάρια μου ανεβαίνει πίεση!!) Επίσης το ντουλάπι με τα ποτήρια. Πέταξα οτιδήποτε είχε ξεμείνει και δεν ήταν σε 6άδα (τουλάχιστον) σετ. Και τέλος, τελείωσα την τροφοθήκη με τα τρόφιμα.

 

Αχ… αισθάνομαι ήδη πιο «ανάλαφρη»…! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κορίτσια, μου χετε ανοιξει την διαθεση για καθάρισμα.

Βεβαια ξέρω οτι απο το σπίτι λείπουν διαφορα μικροέπιπλα θα έλεγα για εξοικονόμηση χώρου αλλά ευτυχώς παίρνω παμπερς οικονομική συσκευασία και μαζεύω ομοιομορφα κουτια για αποθήκευση.

Μην με περάσετε για τεμπέλα αλλά λέω να ξεκινήσω την εκκαθάριση ετσι ώστε για τα Χριστούγεννα το σπίτι να είναι τέλειο.

Ξέρετε τι με προβληματίζει; Οτι παρόλο που βάζω πρόγραμμα, γυρνάω σπίτι στις 5 πάρα, μεχρι να έρθει ο μικρός να φάμε περνάει η ώρα και πριν τις 6 δεν σηκωνόμαστε από το τραπέζι. Πότε να παίξεις με το παιδι, να πλύνεις το μπάνιο, να μαγειρεψεις για την επομένη, να κάνεις και ενα γρηγορο swiffer για τα μάτια της πεθεράς και μια σκούπα. Για πείτε μου, εσυ κυρίως συνονοματη μου, ποτε να βρω χρόνο να τακτοποιήσω ντουλάπες, συρτάρια και ολα τα υπολοιπα; Ειναι καλή ιδέα να καθαρίζω ενα δωμάτιο το ΣΚ; Να το κάνω ομως απο την αρχη μέχρι το τέλος; Ή μέχρι να τελειώσω τα 6 δωμάτια + 2 μπαλκόνια θα έχουν βρωμίσει τα πρώτα; Α! Προσθέστε στο τέλος και το μαγαζί του συζύγου που γίνεται πανικός εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνάκι,

 

Να σε ρωτήσω το εξής: Έχεις την δυνατότητα να φέρνεις μία γυναίκα 1 φορά τον μήνα? Αν ναι, μπορείς να βάζεις την κυρία να σου κάνει γενικές στα δωμάτια. Δηλαδή, ξεσκόνισμα (καλό), σκούπα (καλή, δηλαδή τράβηγμα επίπλων κλπ.) σφουγγάρισμα (ομοίως). Αυτό θα έχει απίθανα οφέλη αφού εσύ μετά θα κάνεις τα πάνω-πάνω. Δηλαδή τα Σαβ/κα που δεν θα έρχεται η κυρία, εσύ θα κάνεις σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ξεσκόνισμα αλλά τα πάνω-πάνω, δεν θα χρειάζεται να τραβάς έπιπλα και σκέφτεσαι πως δεν έχεις κάνει γενική στα δωμάτια. και να στρεσάρεσε Απάντησέ μου και αν δεν έχεις αυτή την δυνατότητα τα ξαναλέμε.

 

Ανεξάρτητα, σου γράφω την δική μου τωρινή «φιλοσοφία» (γιατί πριν κάνω παιδί τα πράγματα ήταν διαφορετικά όπως για όλες μας φαντάζομαι) για το σπίτι.

 

- Το σπίτι ΠΟΤΕ δεν θα είναι τέλειο γιʼ αυτό πάντα πρέπει να κάνουμε τα «στραβά» μάτια. Για ποιον λόγο θα πρέπει να κάνεις μέρα παρά μέρα σκούπα, ας πούμε? Σκέψου πως δεν θα είσαι πιο ευτυχισμένη αν το μπαλκόνι σου δεν έχει φύλλα! Οπότε, όχι υπερβολές (κάτι που έκανα στο παρελθόν και πάντα καταπιεζόμουν).

- Πρόγραμμα δεν βάζω ποτέ γιατί με στρεσάρει και δεν το τηρώ! Οπότε… σημειώνω (στο μπλοκάκι που έλεγα πιο πάνω) οτι μου έρχεται κάθε φορά πως θα πρέπει να γίνει (π.χ. να πλύνω κουρτίνες κουζίνας). Έτσι κάνω τα καθημερινά μου (μαγείρεμα, πλύσιμο πιάτων, μπάνιο το παιδί, να φάμε κλπ.) και περιορίζομαι εκεί. Ξέρω πως άμα προσθέσω και άλλα πράγματα (γιατί και ʽγω γυρνώ μετά τις 6 στο σπίτι) θα στρεσαριστώ, θα εκνευριστώ και θα μου γυρίσει το μάτι. Οπότε… αν, λέω αν…., βρω χρόνο, έστω ένα μισάωρο, θα κάνω κάτι από αυτά που πρέπει να κάνω. Καθημερινές δεν γίνεται να τραβάς τον εαυτό σου σαν λάστιχο!

- Έχω πλέον γυναίκα (που την εμπιστεύομαι στις δουλειές), η οποία έρχεται 2 φορές το μήνα, Σάββατο παρά Σάββατο. Πληρώνω λίγα (γιατί έρχεται μόνο 2 φορές τον μήνα και όμως με βοηθάει πολύ!). Μου κάνει ΣΤΑΝΤΑΡ το σίδερο, το μπάνιο γενική και από ʽκει και πέρα διάφορες δουλειές τις οποίες ή δεν έχω κάνει ή βαριέμαι να τις κάνω (π.χ. τζάμια, πόρτες). Οι δουλειές αυτές δεν είναι στάνταρ, δηλαδή δεν κάνει κάθε φορά πόρτες ή μπαλκονόπορτες κλπ. Ανάλογα με τις ανάγκες του σπιτιού της λέω τι να κάνει.

- Οργανώνω πολύ καλά στο μυαλό μου τι θα πρέπει να γίνει ώστε στην πράξη να χρειαστώ πολύ λίγη ώρα μόνο και μόνο μέχρι να τακτοποιήσω αυτά που θέλω. Έχω σκεφτεί ήδη από πριν, το πως θέλω κάτι να γίνει ώστε πάντα να κερδίζω και σε χρόνο και σε εκνευρισμό.

 

Χαλαρά, θυμήσου τι σου είπα: δεν θα γίνω πιο ευτυχισμένη αν το πάτωμά μου είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ξεκίνησα και παίρνω γυναίκα ήδη από τον Ιούλιο, η οποία έρχεται κάθε 15 μέρες και κάνει όντως ολες τις δουλειές. Το μεγάλο μου προβλημα ειναι το εσωτερικό των ντουλαπιών. Πέρα από τις καθημερινές υποχρεωσεις και χρόνος να βρεθεί θα πρέπει να υπάρχει άνθρωπος στο σπίτι να απασχολήσει το μικρό γιατι θέλει και αυτός να βοηθάει.... :wink: καταλαβαίνεις βέβαια οτι το αποτελεσμα ειναι τραγικό γιατι δεν θέλει να μαζεύει τα παιχνίδια του αλλά θέλει να κάνει οτι και εγώ.

Στραβά μάτια κάνω και μάλιστα πολύ. Οσον αφορά την ηλεκτρική σκούπα, ο μόνος λόγος που κάνω καθημερινά ειναι οτι ολα τα γευματα του μικρούλη μου αλλά και του μεγαλούλη συζύγου αφήνουν δείγματα παντού! Και τα μυρμήγκια καραδωκούν!

Και το αλλο τραγικό θέμα ειναι το σιδέρωμα, το βαρίεμαι αφόρητα.

Μεχρι στιγμής δεν θέλω καμια ξένη γυναίκα να βάζει χέρι στα ρούχα και εσώρουχα μου, ισως γιατι δεν εχω βρει καποια να μου ταιριάζει. Δοκίμασα να πλένω ενα ενα πλυντήριο για να τα σιδερώνω αλλά βαριομουν. Ειπα να δοκιμάσω κατι αλλο που διαβασα και πιο πάνω, να μην πλένω αν δεν σιδερώσω τα προηγούμενα πρώτα ... και καταλήξαμε χωρις καθαρά ρούχα :oops: Το βαριέμαι το σιδερωμα, δεν ξέρω πως να το κάνω. Ισως να πω στη γυναίκα που καθαρίζει τουλάχιστον να σιδερώνει ΄και να πατάω εγώ τα πολυ ιδιαίτερα.

Με το εσωτερικό των ντουλαπιών τι γίνεται! Για παράδειγμα, τώρα που είναι ευκαιρία να γίνει ενα καλό καθάρισμα λογω εποχής, ειπα να δω τι θα πετάξω και τι θα κρατήσω. Ελα ομως που τα λυπάμαι πες, ελπίζω πως θα ξαναχωρέσω πες, δεν θέλω να τα πετάξω. Και εχω καταλήξει με δύο τεράστιες στοιβες με καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα ρούχα που κανονικά ουτε τα μισά δεν φοράω, ούτε τα μισά δεν προκειται ποτε να τα φορέσω. Μήπως να τα ξεχωρίσω και να πω να τα πετάξει η γυναίκα, οτι δηθεν νομιζε πως ειναι σκουπίδια... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ξένη η γυναίκα να της τα δώσεις, πες της, αν έχεις καμιά φιλη που μπορεί να θέλει να τα βάλει...

 

Όσο για το σίδερο, πάρε πρέσα. Μην το συζητάς, παράτατα όλα όπως είναι και πήγαινε στο πρώτο μαγαζί και πάρε πρέσα. Η μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά τις σερβιέτες. Βέβαια, οκ, εγώ δεν είμαι και πολύ της τελειότητας, κάποια πράγματα η πρέσα δεν τα κάνει το ίδιο καλά, ας πούμε κάτι πουκάμισα με σούρα και τέτοια. Αλλά σεντόνια πετσέτες τραπεζομάντηλα, ρούχα του μωρού με ένα πάτημα, μπλούζες, πουλόβερ, φούστες, παντελόνια, τί να συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος από την αρχή μου έλεγε για πρέσσα (γιατι είχε η πρωην του και ήξερε) και εγώ ελεγα οχι, στιρελλα θέλω! Τώρα τελικά μουντζώνομαι. Αν δεις τα ρουχα μου ολα καλύπτονται με την πρέσσα, δεν υπάρχει πουθενα πιέτα ή οτιδήποτε παράξενο γιατι και με το ατμοσίδερο θα βαριομουν να τα πατήσω. Το σκεφτομαι σοβαρα να πεταχτώ μέχρι ενα καταστημα ηλεκτρικών.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν αποκλείει το ένα το άλλο, το σίδερο την πρέσα εννοώ. Μάλιστα καλό είναι να συνυπάρχουν. Γιατί, οκ, κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να πατήσεις κάτι με το σίδερο. Για παράδειγμα,με τη στιρέλα κάνε τις κουρτίνες στο όρθιο, δεν είναι λίγο πράμα αυτό.

 

Αλλά η πρέσα είναι άλλη ιστορία. Βλέπεις κανονικά την ταινιούλα σου και κάνεις παφ πουφ, καθισμένη, όλα καλά. Είμαι έγκυος τώρα και το κάνω το σίδερο μια χαρά, στον καναπεδάκο μου. Κάνε μια έρευνα. Έχω την elna που δε βγάζει ατμούς (αυτό είναι καλό για το καλοκαίρι ειδικά) και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που θα σε ρωτούσα τι έχεις, μου απάντησες!

Καθότι και πλήρως ασχετη, πρεπει να κανω μια καλη ερευνα αγοράς γιατι δεν ξέρω ουτε μοντέλα ουτε τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνάκι.

 

Το ότι παίρνεις κοπέλα είναι τέλειο! Άσε την λοιπόν να κάνει την δουλειά της και ευχαριστήσου το!!! Την πληρώνεις για να σε διευκολύνει οπότε το σίδερο που δεν σου αρέσει χάρισμά της!

 

- Βάλε την να κάνει όλο το σίδερο εκτός των εσωρούχων σας (το ίδιο κάνω και ʽγω).

- Πες της να σου κάνει γενικές δωματίων (ξεσκόνισμα και σκούπισμα / σφουγγάρισμα με τράβηγμα επίπλων) ώστε εσύ να έχεις τα πάνω-πάνω. Άλλο να κάνεις ένα απλό σφουγγαρισματάκι στα κενά των χώρων και άλλο να πρέπει να τραβήξεις κομοδίνα.

- Βάλε την να κάνει το μπάνιο γενική, κάθε φορά, ώστε να είναι πεντακάθαρο και εσύ να έχεις να κάνεις μόνο την λεκάνη (έτσι κάνω εγώ επειδή πάει ο μικρός μου και την κάνω κάθε μέρα).

 

Πρώτα από όλα όμως, ΠΡΕΠΕΙ να ξεφορτωθείς αυτές τις στοίβες με τα ρούχα Ειρήνη μου. Να τα ξεφορτωθείς. Σκέψου το ως εξής: «αν χάσεις τα κιλά που θέλεις και μπορείς να ξαναμπείς στα ρούχα σου, ως επιβράβευση θα πρέπει να ξεκινήσεις νέα γκαρνταρόμπα»! Οπότε τώρα κάνε το ξεσκαρτάρισμα και άντε χατιρικά κράτα 2 το πολύ κομμάτια που δεν θέλεις να αποχωριστείς (με δεδομένο πως είναι καλά κομμάτια). Όσα ρούχα είναι παλιά ΔΩΣΤΑ στην εκκλησία, στην κυρία που καθαρίζει ή σε όποιον πιστεύεις εσύ πως έχει ανάγκη. Σκέψου πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν δυνατότητα να αγοράσουν τίποτα και βολτάρουν στα στενά μήπως δουν κάποια ρούχα ή παπούτσια στοιβαγμένα επάνω σε κάποιον σκουπιδοντενεκέ! Να τα δώσεις γιατί όπως λες από αυτά δεν φοράς ούτε τα μισά. Άρα και χώρο σου πιάνουν και εκνευρισμό που τα βλέπεις αλλά ΕΠΙΣΗΣ σου δημιουργούν πλασματική εικόνα της ντουλάπας σου. Γιατί μπορεί τελικά να χρειάζεται να αγοράσεις κάποια κομμάτια για τον χειμώνα παρά το ότι η ντουλάπες σου είναι γεμάτες. Έτσι δεν είναι? Για δες το και ξεκίνα σιγά-σιγά (ότι θέλεις μου λες αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι).

Φαντάσου του γιου μου, έχω μία πλαστική θήκη (ξέρεις από αυτές που αποθηκεύουμε ρούχα) στο πάνω μέρος της ντουλάπας του. Εκεί βάζω συνεχώς ρουχαλάκια που δεν του κάνουν. Δεν τα αφήνω να στοιβάζονται μέσα στην συρταριέρα του αλλά ούτε από δω και από κει μέσα στο σπίτι. Έτσι ξέρω τι ρούχα έχουμε και όλα είναι σε τάξη.

 

Επίσης το θέμα της σκούπας… εγώ σκούπα πλέον βάζω κάθε Παρασκευή απόγευμα (τις 2 εβδομάδες που δεν είναι να έρθει η κοπέλα Σάββατο γιατί τις άλλες 2 μου το κάνει αυτή), εκτός αν χρειαστεί κάτι τοπικά και τις υπόλοιπες κάνω τα στραβά μάτια. Δεν χρειάζεται περισσότερο. Και αν σου δίνει στα νεύρα, υποσχέσου στον εαυτό σου και τήρησέ το, να βάζει κάθε 2 μέρες και μόνο. Να το τηρήσεις όμως! Δεν είναι δυνατόν να κάνεις τόσα πράγματα σε ένα απόγευμα.

 

Το κυριότερο όμως είναι ο χώρος σου (γιʼ αυτό πρέπει να τελειώνεις με τις ντουλάπες) να σου δίνει την αίσθηση της ηρεμίας. Η τάξη σε χαλαρώνει, δεν σε αγχώνει με επιπλέον σκέψεις και δουλειές που πρέπει να γίνουν και σε βοηθάει να έχεις υπο έλεγχο το σπίτι. Όταν τα κρεβάτια είναι στρωμένα, τα ντουλάπια σε τάξη και το μπάνιο καθαρό το σπίτι φαντάζει ακόμα πιο καθαρό από ότι ίσως είναι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο. Αν και ειμαι πολυ κουρασμενη σήμερα, τελικά αποφασισα οτι τουλαχιστον θα ξεχωρισω τα ρουχα! Δεν ξέρω και αν θα τα καταφέρω να τα τακτοποιήσω αλλά τουλαχιστον θα εχω κανει την αρχη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...