Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι εντάξει η @Macgyver που είναι κ εργαζόμενη απ όσο ξέρω κ το παιδί της είναι ακόμα μικρό, μας κάνει όλες να φαινόμαστε τεμπέλες και βρωμιάρες!!!!

Κορίτσια μένω σε πόλη - καμία σχέση η σκόνη ειδικά αν έχεις κήπο !!! Επίσης να υπενθυμίσω ότι δεν επιτρέπω παπούτσια μέσα στο σπίτι :) :) :) Και τα μικρά σπίτια γενικά φαίνονται πολύ πιο εύκολα «ακατάστατα» . 

Just now, love kids είπε:

Τι να πω... Μπράβο! Εγώ με δουλειά και σπουδές δεν προλαβαίνω σε καμία περίπτωση όλα αυτά και τόσο καλά. Βέβαια, δεν έχω και γυναίκα για να με βοηθάει. Προφανώς πρέπει να οργανωθώ καλύτερα, γιατί ειδικά τώρα που χειμωνιαζει μου αρέσει πολύ το ζεστό, καθαρό σπίτι και η αίσθηση θαλπωρής που δημιουργεί.

Εγώ εργάζομαι μεν αλλά δεν σπουδάζω παράλληλα - στη θέση σου ούτε να σκουπίσω δεν θα προλάβαινα. Παίζει ρόλο το χρονοδιάγραμμα και οι «αυστηροί κανόνες» επίσης βοηθούν ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@love kids το βασικό στην οργάνωση είναι να κάνει πράγματα κ ο άντρας σου. Εγώ δεν πιστευω οτι στο σπιτθ μου εχουμε ισότιμη κατανομη, απλως ο δικος μου δεν καθεται, ασχολειται με πααααρα πολλα τα οποια εγω θεωρω τριτευοντα κ καθόλου επείγοντα σε σχέση με το να είναι το σπίτι καθαρό κ ευπρεπές. Αλλά τέλος πάντων κάνει κάποια μαγειρέματα, τα ψώνια (και χωρις λιςτα γιατι κανονιΟυμε μαζι το μενου κ ξερει), τη βεράντα όταν περιμένουμε κόσμο, καθαριζει τις συσκευες (πλυντηρια, φουρνο κλπ) κ ασχολειται με διαφορες επισκευές (σημαντικο σε μη ιδιοκτητο σπίτι που δεν εινσι εξαιρετικής ποιότητας η κατασκευή του). Το βασικο εινσι οτι όταν μαγειρεύει για το σ/κ εγώ ασχολούμαι με το σπίτι. Αυτά τα κάνω όταν ο μικρός κοιμαται για μεσημερι. Γενικα παντως, δεν ξερω κιολας ποσο εινσι το παιδακι σου, οσο μπορεις καποιες δουλειες πρεπει να γινονται με την παρεα ή ξ συμμετοχή του παιδιού για να κερδίζεις χρόνο κ γιατί θα το βλέπει κ σαν παιχνίδι. πχ ο δικός μου τρελαίνεται με τη σκουπα κ γι αυτο μου ειναι ευκολο να σκουπισω. επισης αδειάζουμε μαζι το πλυντηριο πιατων, τακτοποιούμε ρουχα στις ντουλαπες κ με βοηθαει στο άπλωμα, κ στο πλυντηριο. θα μπορουσα κ στο μαγειρεμα να τον εντάξω αλλά κάπως δεν μου βγαίνει. επίσης μπάνιο κάνω μαζί του κ όταν βγαίνουμε εποχή τόπου αδειάζω το μπανάκι του να στεγνώσει. τε παιχνιδια τα τακτοποιω ως μερος του παιχνιδιου πχ τα ζωακια του μπανιου τα καληνυχτιζουμε κ ετσι τα μαζευω ενα ενα κ όλα τα παζλ τουβλάκια κλπ του ζητάω να τα βάλει στη θέση τους ή τα μαζεύω την ωρα που παίζει με κάτι άλλο, όταν πίνει το γαλα του ντύνομαι, στεγνωνω μαλλια κ κανω ο,τι μπορέσω από προσωπική περιποίηση, βρίσκω τα ρούχα για την επόμενη μέρα κ τέτοια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@love kids το βασικό στην οργάνωση είναι να κάνει πράγματα κ ο άντρας σου. Εγώ δεν πιστευω οτι στο σπιτθ μου εχουμε ισότιμη κατανομη, απλως ο δικος μου δεν καθεται, ασχολειται με πααααρα πολλα τα οποια εγω θεωρω τριτευοντα κ καθόλου επείγοντα σε σχέση με το να είναι το σπίτι καθαρό κ ευπρεπές. Αλλά τέλος πάντων κάνει κάποια μαγειρέματα, τα ψώνια (και χωρις λιςτα γιατι κανονιΟυμε μαζι το μενου κ ξερει), τη βεράντα όταν περιμένουμε κόσμο, καθαριζει τις συσκευες (πλυντηρια, φουρνο κλπ) κ ασχολειται με διαφορες επισκευές (σημαντικο σε μη ιδιοκτητο σπίτι που δεν εινσι εξαιρετικής ποιότητας η κατασκευή του). Το βασικο εινσι οτι όταν μαγειρεύει για το σ/κ εγώ ασχολούμαι με το σπίτι. Αυτά τα κάνω όταν ο μικρός κοιμαται για μεσημερι. Γενικα παντως, δεν ξερω κιολας ποσο εινσι το παιδακι σου, οσο μπορεις καποιες δουλειες πρεπει να γινονται με την παρεα ή ξ συμμετοχή του παιδιού για να κερδίζεις χρόνο κ γιατί θα το βλέπει κ σαν παιχνίδι. πχ ο δικός μου τρελαίνεται με τη σκουπα κ γι αυτο μου ειναι ευκολο να σκουπισω. επισης αδειάζουμε μαζι το πλυντηριο πιατων, τακτοποιούμε ρουχα στις ντουλαπες κ με βοηθαει στο άπλωμα, κ στο πλυντηριο. θα μπορουσα κ στο μαγειρεμα να τον εντάξω αλλά κάπως δεν μου βγαίνει. επίσης μπάνιο κάνω μαζί του κ όταν βγαίνουμε εποχή τόπου αδειάζω το μπανάκι του να στεγνώσει. τε παιχνιδια τα τακτοποιω ως μερος του παιχνιδιου πχ τα ζωακια του μπανιου τα καληνυχτιζουμε κ ετσι τα μαζευω ενα ενα κ όλα τα παζλ τουβλάκια κλπ του ζητάω να τα βάλει στη θέση τους ή τα μαζεύω την ωρα που παίζει με κάτι άλλο, όταν πίνει το γαλα του ντύνομαι, στεγνωνω μαλλια κ κανω ο,τι μπορέσω από προσωπική περιποίηση, βρίσκω τα ρούχα για την επόμενη μέρα κ τέτοια. 

Δυο χρονων μπαινει ακομα σε ειδικο μπανακι;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Δυο χρονων μπαινει ακομα σε ειδικο μπανακι;;

Έχουμε ένα μεγάλο κ χωράει άνετα. Αφου του αρεσει να πλατσουρίζει, γιατι οχι; στα μικρα μπανακια που έχουν οι παππούδες αρνείται από καιρό να μπει κ κάνει στην μπανιερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχουμε ένα μεγάλο κ χωράει άνετα. Αφου του αρεσει να πλατσουρίζει, γιατι οχι; στα μικρα μπανακια που έχουν οι παππούδες αρνείται από καιρό να μπει κ κάνει στην μπανιερα. 

Ναι, δεν το ειπα για κακο. Απλα μου κανει εντυπωση που το θελει! Εγω ειχα ενα με ποδια,ψηλο, οποτε πριν το ετος εγινε επικινδυνο.. θα μπορουσα να αφαιρεσω τα ποδια,δεν το σκεφτηκα ποτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Ναι, δεν το ειπα για κακο. Απλα μου κανει εντυπωση που το θελει! Εγω ειχα ενα με ποδια,ψηλο, οποτε πριν το ετος εγινε επικινδυνο.. θα μπορουσα να αφαιρεσω τα ποδια,δεν το σκεφτηκα ποτε

Άσε γιατί αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν δεν θα χωραει. Θα τρίβω καθημερινά μπανιέρα;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

τα ζωακια του μπανιου τα καληνυχτιζουμε

Άσχετο απλά αν εννοεις τα ζωάκια τα πλαστικά που παίρνουν νερό μέσα είναι πολύ βρωμικανός εσωτερικα πιάνουν μουχλα και αποτελούν εστια μικροβίων. ..Μπορείς να ανοίξεις ένα και να δεις. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Άσε γιατί αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν δεν θα χωραει. Θα τρίβω καθημερινά μπανιέρα;;;; 

Γιατι να την τριβεις καθημερινα; Εγω καθαρισω απλα καθε τοσο και ψεκαζω και με ντετολ και τελος

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος Ο σύζυγος ευτυχώς βοηθάει αλλά δουλεύει κι αυτός πολλές ώρες. Όταν μαζεύεται όλη η οικογένεια αργά το απόγευμα ή και βράδυ, τι όρεξη να υπάρχει για δουλειές; Το παιδί είναι ηλικίας δημοτικού. Μες στη βδομάδα δεν υπάρχει χρόνος να βοηθήσει όπως είναι οι ρυθμοί μας τις καθημερινές. Τα Σαββατοκύριακα, ωστόσο, κάτι κάνει. Ίσως και να πρέπει να το πάρω απόφαση πως χωρίς γυναίκα, δεν θα έχω το σπίτι στην εντέλεια (καλά, τις περισσότερες φορές απέχει πολύ από αυτό).

Just now, irin είπε:

Γιατι να την τριβεις καθημερινα; Εγω καθαρισω απλα καθε τοσο και ψεκαζω και με ντετολ και τελος

Το ίδιο κι εγώ. Μια φορά την εβδομάδα τέλειο καθάρισμα μπάνιου και κάθε βράδυ ψεκάζω μπανιέρα και νιπτήρα με καθαριστικό, π.χ. Dettol, και καθαρίζω λεκάνη. Έχω πάντα μαντηλάκια στο μπάνιο ώστε να το διατηρούμε καθαρό. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

@Έσπερος Ο σύζυγος ευτυχώς βοηθάει αλλά δουλεύει κι αυτός πολλές ώρες. Όταν μαζεύεται όλη η οικογένεια αργά το απόγευμα ή και βράδυ, τι όρεξη να υπάρχει για δουλειές; Το παιδί είναι ηλικίας δημοτικού. Μες στη βδομάδα δεν υπάρχει χρόνος να βοηθήσει όπως είναι οι ρυθμοί μας τις καθημερινές. Τα Σαββατοκύριακα, ωστόσο, κάτι κάνει. Ίσως και να πρέπει να το πάρω απόφαση πως χωρίς γυναίκα, δεν θα έχω το σπίτι στην εντέλεια (καλά, τις περισσότερες φορές απέχει πολύ από αυτό).

Το ίδιο κι εγώ. Μια φορά την εβδομάδα τέλειο καθάρισμα μπάνιου και κάθε βράδυ ψεκάζω μπανιέρα και νιπτήρα με καθαριστικό, π.χ. Dettol, και καθαρίζω λεκάνη. Έχω πάντα μαντηλάκια στο μπάνιο ώστε να το διατηρούμε καθαρό. 

Μα ναι, ότι κάνουμε και για εμάς, κάνουμε και για το παιδί. Αν δεν τρίβεις ως τώρα καθημερινά τη μπανιέρα, γιατί να το ξεκινήσεις για το παιδί; όρθιο θα στέκεται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , irin είπε:

Μα ναι, ότι κάνουμε και για εμάς, κάνουμε και για το παιδί. Αν δεν τρίβεις ως τώρα καθημερινά τη μπανιέρα, γιατί να το ξεκινήσεις για το παιδί; όρθιο θα στέκεται..

Το παιδί κάνει πάντα καθιστό μπάνιο από μικρό. Αρχικά στο μπανάκι του, μετά στο μπανάκι του μες στην μπανιέρα και τώρα απολαμβάνει τη μεγάλη μπανιέρα. Αλλά αφού καθαρίζεται καθημερινά η μπανιέρα (έστω και χωρίς τρίψιμο) και τη χρησιμοποιούμε συγκεκριμένα άτομα, δε θεωρώ πως υπάρχει θέμα 

υγιεινής.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Το παιδί κάνει πάντα καθιστό μπάνιο από μικρό. Αρχικά στο μπανάκι του, μετά στο μπανάκι του μες στην μπανιέρα και τώρα απολαμβάνει τη μεγάλη μπανιέρα. Αλλά αφού καθαρίζεται καθημερινά η μπανιέρα (έστω και χωρίς τρίψιμο) και τη χρησιμοποιούμε συγκεκριμένα άτομα, δε θεωρώ πως υπάρχει θέμα 

υγιεινής.

Εγώ πήρα ένα χερούλι με βεντούζα που δεν χαλάει τα πλακάκια και μετακινείται όποτε θέλεις ώστε να το βάζεις πάντα στο ύψος που πρέπει. Οπότε από όταν στάθηκε όρθιος, στέκεται εκεί και κάνει μπάνιο. Στρώνει και το πατάκι και χαίρεται. Καθιστό κάτω δεν θα τον έβαζα, εννοείται ότι έχει καθίσει κατά λάθος, τώρα έμαθε και κάθεται βαθύ κάθισμα, του έχω πει να μην ακουμπάει ο ποπός κάτω γυμνός..

 

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα απολαμβάνει το πλατσουρισμα. Ίσως βέβαια δεν του αρεσει πια χωρις το μπανακι. στα σπιτια των παππουδων βρισκει αλλα να παιξει πχ τις βεντούζες κ δεν πολυκαθεται αλλα εχω κατω κ μια πετσετα για καλο κ για κακό κ για να μην αγχώνονται για την καθαριότητα. @Fenia27 τα γεμίζω ταξτικα με ξιδονερο τα ζωακια κ τα αδειάζω μετα σχολαστικά κ νομίζω ότι δεν πιάνουν μούχλα γιατί ένα δυο που σκίστηκαν δεν είχαν μαυρίλα όσο μπόρεσα να δω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εμένα απολαμβάνει το πλατσουρισμα. Ίσως βέβαια δεν του αρεσει πια χωρις το μπανακι. στα σπιτια των παππουδων βρισκει αλλα να παιξει πχ τις βεντούζες κ δεν πολυκαθεται αλλα εχω κατω κ μια πετσετα για καλο κ για κακό κ για να μην αγχώνονται για την καθαριότητα. @Fenia27 τα γεμίζω ταξτικα με ξιδονερο τα ζωακια κ τα αδειάζω μετα σχολαστικά κ νομίζω ότι δεν πιάνουν μούχλα γιατί ένα δυο που σκίστηκαν δεν είχαν μαυρίλα όσο μπόρεσα να δω μέσα.

 

Δεν νομιζω οτι μπορεις ποτε να εισαι σιγουρη αν ειναι εντελως καθαρα ακριβως επειδη δεν μπορεις να τα δεις...Για μενα δεν αξιζει το ρισκο ουτε τον κοπο ασε που με πιανει αηδια...Εμεις τα καταργησαμε πολυ πολυ συντομα, τωρα παιζουμε με κουβαδακια, μπουκαλακια, αυτοκινητα και ολα γενικα τα μικροπαιχνιδια μας-φιγουρες που δεν χαλανε στο νερο...Εσυ ομως ξερεις καλυτερα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Δεν νομιζω οτι μπορεις ποτε να εισαι σιγουρη αν ειναι εντελως καθαρα ακριβως επειδη δεν μπορεις να τα δεις...Για μενα δεν αξιζει το ρισκο ουτε τον κοπο ασε που με πιανει αηδια...Εμεις τα καταργησαμε πολυ πολυ συντομα, τωρα παιζουμε με κουβαδακια, μπουκαλακια, αυτοκινητα και ολα γενικα τα μικροπαιχνιδια μας-φιγουρες που δεν χαλανε στο νερο...Εσυ ομως ξερεις καλυτερα. :) 

Η αλήθεια είναι ότι όταν είδα για τα ζωακια μπανιου σε ενα αρθρο θορυβηθηκα αλλα τα ειχαμε ηδη παρει. δεν σκαω γιατι δεν παιζουμε μπούγελο με αυτα κ δεν τα βαζει στο στομα οποτε ελπιζω οτι δεν ρχεται σε επαφη με το εσωτερικό τους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ η αλήθεια έχει μόνο λίγες μέρες που ξεκίνησα δουλεια και δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί αλλά ως τώρα το έχω  οργανώσει έτσι ώστε τις πολλές δουλειές τις αφήνω για σκ. Δλδ τις καθημερινές φροντιζω να μενει το σπιτι οσο πιο καθαρο γινεται. Ασχολούμαι περισσότερο με μαγείρεμα και κάνω συγυρισματα, άντε και κανένα σίδερο και κάθε σκ κάνω γενική( σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ξεσκονισμα, μπανιο). Αν δω ότι μαζεύονται πολλά ψίχουλα θα βάλω και σκούπα μέσα στη βδομάδα αλλά μόνο τα πάνω πάνω. Δε μετακινω έπιπλα κτλ. Από Παρασκευή αρχίζω τα πλυντήρια-στεγννωτήρια και αν προλάβω σιδερώνω την Κυριακή αλλιώς μέσα στη βδομάδα. Σεντόνια αλλάζω κάθε 1-2 βδομάδες. Όσο δε δούλευα καθε βδομάδα φρόντιζα επίσης να κάνω ένα καλό καθάρισμα ενα δωμάτιο ξεχωριστά. Δλδ καθάρισμα παραθύρων, καλό ξεσκόνισμα σε όλα τα έπιπλα του δωματίου και τακτοποίηση των πραγμάτων. Τώρα βέβαια αυτό δε θα γίνεται τόσο συχνά. Την κουζίνα την καθαριζω μέρα παρά μέρα με ένα καθαριστικό( πάγκο και νεροχύτη). Ειναι το μονο μερος που δε μπορω να βλέπω λερωμενο. Φούρνο και ψυγείο πιο αραιά, ανάλογα το πόσο λερώνονται.   Εκκαθάριση/ ανανεωση παιχνιδιων κάνω σχεδόν κάθε μηνα. Εκκαθάριση ντουλάπας ανά τρίμηνο περίπου αλλά και αυτό θα γίνει εξάμηνο σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε εκκαθάριση παιχνιδιών τι εννοείτε; Δηλαδή μαζεύετε αυτά που δεν παίζει; εμείς δεν έχουμε πολλά κ γενικά μέσα στην εβδομάδα παίζει με όλα. Εκκαθάριση ντουλάπας δεν μπορώ να κάνω με τίποτα. Δεν μου πάει η καρδιά να αποχωριστω. Έχω παντελόνια από διάφορες φάσεις πάχους με 1-2 νούμερα διαφορά κ φυλάω τα μικρά μήπως μου κάνουν (τελευταία φορά που κατάφερα να μπω σ αυτά ήταν τον χειμώνα πριν μείνω εγκυος). Βέβαια είναι στοιβαγμένα κ ζορίζομαι σε κάθε αλλαγή σαιζόν όπως κ στην τακτοποίηση των πάνω πάνω ραφιων με τις σακουλες.

Link to comment
Share on other sites

Εκκαθάριση παιχνιδιών εγώ εννοώ πέταμα των χαλασμένων και ιδανικά χάρισμα κάποιων παλιών για μικρότερες ηλικίες. Ελα, όμως, που δε θέλει να δώσει κανένα, διότι είναι συναισθηματικά δεμένη. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ τη θυμάμαι να παίζει μικρότερη με αυτά και θα ήθελα να θα κρατήσουμε αλλά είναι πολλά και ο χώρος ελάχιστος.

 

Στα ρούχα μου έκανα εκκαθάριση αρχές καλοκαιριού αλλά τώρα πρέπει ξανά.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όταν λέτε εκκαθάριση παιχνιδιών τι εννοείτε; Δηλαδή μαζεύετε αυτά που δεν παίζει; εμείς δεν έχουμε πολλά κ γενικά μέσα στην εβδομάδα παίζει με όλα. Εκκαθάριση ντουλάπας δεν μπορώ να κάνω με τίποτα. Δεν μου πάει η καρδιά να αποχωριστω. Έχω παντελόνια από διάφορες φάσεις πάχους με 1-2 νούμερα διαφορά κ φυλάω τα μικρά μήπως μου κάνουν (τελευταία φορά που κατάφερα να μπω σ αυτά ήταν τον χειμώνα πριν μείνω εγκυος). Βέβαια είναι στοιβαγμένα κ ζορίζομαι σε κάθε αλλαγή σαιζόν όπως κ στην τακτοποίηση των πάνω πάνω ραφιων με τις σακουλες.

εγώ όπως είπα σε άλλο θέμα επειδή έχουμε πολλά παιχνίδια και δεν τα θέλω όλα κάτω, μερικά τα σηκώνω και όταν καποια τα βαριέται και βλέπω ότι δεν παίζει με αυτά τα αλλάζω με άλλα που είχα σηκωμένα. Επίσης επειδή τα παραμύθια τα έχω επίσης σηκωμένα, κάνω το ίδιο ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και την εποχή. Τώρα πχ θα κατεβάσω χριστουγεννιάτικες ιστορίες. Ακομα επειδή πήραμε πρόσφατα στα γενέθλιά της πολλά καινούρια παιχνίδια πάλι θα σηκωθούν μερικά.

Επίσης τα αλλάζω συχνά μέρος. Δλδ την κουζίνα της την είχα κάποια στιγμή μέσα στην κουζίνα, ώστε να μαγειρεύουμε μαζί, έπειτα πήγε στο σαλόνι και τώρα βρίσκεται στο παιδικό.

Τέλος όταν κάνω εκκαθάριση, καθαριζω, πλένω και πετάω παιχνίδια!

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2008 at 6:10 ΜΜ, mata είπε:

Με αφορμή μια πρόσφατη εκκαθάριση που έκανα στο σπίτι (ντουλάπες, συρτάρια, κλπ), μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι αφήνω πράγματα να συσωρεύονται για καιρό και όταν πάω να κάνω εκκαθάριση, δεν ξέρω από που να αρχίσω, να χρειάζομαι πάρα πολύ χρονο και φυσικά να έχω χάσει πολύ χώρο αφού τα πράγματα μέσα στα ντουλάπια και τα συρτάρια δεν είναι σωστά τακτοποιημένα.

Στο παιδικό δωμάτιο ειδικά,δεν ήξερα από που να αρχίσω προχθές.

Το ίδιο συμβαίνει και με κάποιες δουλειές που πολλές φορές αναβάλω και μετά πελαγώνω και για να τα κάνω χρειάζομαι περισσότερο χρόνο.Για παράδειγμα τη μέρα που κάνω δουλειές βάζω πλυντήριο, απλώνω και διάφορα άλλα και τρέχω πανικόβλητη! :shock:

Έχετε κάποιο πρόγραμμα που τηρείτε και σας βοηθάει;;

Για παράδειγμα κάποιες μέρες που κάνετε κάποιες συγκεκριμένες δουλειές;Δεν είμαι και τόσο καινούργια νοικοκυρά αλλά παλιά το δικαιολογούσα ότι είχα τον μικρό και δεν είχα τόσο χρόνο. Τώρα που το παιδί μεγάλωσε, υπάρχει περισσότερος και έτσι με τρώει το ότι δεν μπορώ να εφαρμόσω μια συγκεκριμένη τακτική. :roll:

Να σου πω την αλήθεια μου και την δικιά μου ιστορία ενώ εγώ ήμουν πάντα από τους ανθρώπου που διατηρούν όλο τους το σπίτι σε τάξη. Ούτε λίγη σκόνη να μην υπάρξει πουθενά γιατί φρικαρα. Με τον ερχομό του μωρού μου δεν ξέρω τι να πρωτοπρολάβω. Το μωράκι μου τώρα είναι 5 μηνών προσπαθώ να δεχτώ και να πείσω τον εαυτό μου ότι κάνω καλή δουλειά και ότι εννοείτε το σπίτι δεν θα μπορέσει ξανά να είναι όπως ήταν πριν από το μωρό. Προσπαθώ να τα προλαβαίνω όλα γιατί δεν έχω βοήθεια από κανέναν Ούτε από γονοις είμαι μόνη μου , για αυτό τον λόγο προσπαθώ να υιοθετήσω μια τακτική «καθάρισε έξυπνα και όχι κουραστικά» που σημαίνει μέσα στην μέρα να τακτοποιω λίγα λίγα και ότι άλλο προλαβαίνω και να μην μαζεύονται πολλά μαζί. Η τουλάχιστον τον χώρο όπως το σαλόνι και η κουζίνα να δείχνουν πάντα τακτοποιημένα για τα υπνοδωμάτια ακόμα ούτε λόγος χιχι 

Link to comment
Share on other sites

Για τις καθημερινές δουλειες λόγω συνθηκών το δικό μου πρόγραμμα είναι τελείως διαφορετικο

Γενική όταν δ δουλεύει κ ο συζηγος

Για την εκκαθάριση όμως, κάθε αλλαγή σεζόν ξεκαθαρίζω ρουχα, ότι δ κανει στα παιδιά μάζεμα, κ οτι δ φοραμε οι μεγάλοι 1-2χρονιες η δ μας κάνει δωσιμο

Κάθε βράδυ μαζεύουμε τα παιχνίδια, εχουμε κυρίως συρτάρια κάτω από το κρεβάτι, μια φορά την εβδομάδα καλύτερη τακτοποίηση, το καθε είδος σε αλλο μέρος, κ καθάρισμα. 1φορα τον μηνα όσο ήταν μικρα πλύσιμο κάποια κουζινικα-λουτρινα, πλεον το κάνω πιο αραιά, στους 2-3,οπου θα μαζέψω κ σπασμενα/χαλασμένα, πιο μπεμπε, η που δ μας αρέσουν πια

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2019 at 2:58 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Όταν λέτε εκκαθάριση παιχνιδιών τι εννοείτε; Δηλαδή μαζεύετε αυτά που δεν παίζει; ......

 

Καλημέρα, 

 

ναι και αυτά που δεν παίζει αλλά κυρίως αυτά που έχουν "ξεπεραστεί" ηλικιακά. Είναι μικρό ακόμα το παιδάκι σου, αν θυμάμαι καλά, αλλά θα δεις ότι ας πούμε αυτά που παίζει τώρα, σε ένα - ενάμισυ χρόνο δεν θα τα παίζει, με εξαίρεση βέβαια κάποια. Και επίσης τα παιχνίδια μεταβρεφικής και προσχολικής ηλικίας είναι και ογκώδη (τουλάχιστον τα δικά μας ήταν) οπότε θέλει ένα μικρό "ξεκαθάρισμα". Και εγώ δεν τα μαζεύω αλλά τα πετάω ή τα δίνω όπου μπορώ. Έχω κρατήσει ελάχιστα, τα πιο ακριβά ας πούμε και τα "συναισθηματικής αξίας" και τα άλλα τα έδωσα. Τα σπασμένα και τα φτηνά τα πέταξα, κάποια που ήταν σε άριστη κατάσταση νομίζω τα είχα δώσει και στον παιδικό τους σταθμό.

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...