Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Σ/κ κάνω καλή καθαριότητα σε μπάνιο κ κουζίνα (νεροχύτη κ πέριξ). Αν προλάβω κάνω κ βεράντα. Επιδιώκω να κάνω κ λίγο σίδερο αν κ νομίζω ότι απλώς θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν έχει νόημα να στοιβάζω τα ασιδερωτα. Σ/κ επισης μαγειρευει ο αντρας μου τα φαγητα εκείνων των ημερων κ Κυριακη μαγειρευω εγω για Δευτερα-Τριτη. Σαββατο κανουμε τα πολλά ψώνια στο σουπερμάρκετ. Μεσοβδόμαδα εννοείται ότι νεροχύτης, νιπτήρες κ λεκανη καθαρίζονται πολλες φορες. Σκουπιζω καθε μερα δυο φορες σιγουρα με σκούπα χειρός, ηλεκτρική 2-3 φορες την εβδομαδα, πριν παω στη δουλεια σφουγγαριζα κ καθε μερα αλλα τωρα δεν τα καταφερνω παντα. Ξεσκόνισμα κανω στα προχειρα οσο ο μικρος παιζει. Επειδη δεν εχω γυναικα, καθε σ/κ κανω κ απο μια  πιο γενικη δουλεια. Τη μια καθαρίζω ψυγείο, την άλλη καθαρίζω πλυντήριο, την άλλη τζάμια κλπ. Το μαράζι μου είναι να πάρει ο άντρας μου τον μικρό για μια μεγάλη βόλτα να λείψουν ένα τρίωρο να το ευχαριστηθώ με μια σχολαστική καθαριότητα. Αλλά εκείνος θέλει να είμαστε όλοι μαζί συνέχεια. Εμενα το θεμα μου δεν ειναι ποτε θα κανω τις διυλειες (ετσι κ αλλιως λιγες ωρες λειπω) ειναι το πώς θα διατηρήσω το σπίτι πιο καθαρο για να μην κανω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια. 

 

Καλέ @Έσπερος με άγχωσες !!! κάθε μέρα σκουπίζεις δύο φορές? και ηλεκτρική 2-3 φορές την εβδομάδα ? Ωχ εγώ να μην πω τότε :oops: !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, annoulen είπε:

 

Καλέ @Έσπερος με άγχωσες !!! κάθε μέρα σκουπίζεις δύο φορές? και ηλεκτρική 2-3 φορές την εβδομάδα ? Ωχ εγώ να μην πω τότε :oops: !

Το ίδιο έπαθα κι εγώ! Πού να βρω χρόνο για τόσο σκούπισμα μες στη βδομάδα; Εδώ έχω καταλήξει να σιδερωνω τα ρούχα δύο δύο όταν τα χρειαζόμαστε να τα φορέσουμε. Μόνο μαγείρεμα κάνω σχεδόν κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτό θέλω να το κοψω! καλα μη φαντάζεστε, μικρο ειναι το σπίτι κ τα υπνοσωματια δεν τα κανω καθε μερα. Το υπολοιπο ομως ειναι συνεχεια βρωμικο. Ισως λογω κήπου. Ερχεται κ η κοπελα του μικρου σπιτθ, ιδανικα θα επρεπε να σφουηγαριΩ κ καθε βραδυ για να αστράφτει αλλα δεν το προλαβαινω κ αυτο. Πιο πολυ γι αυτο εγραψα, για να δω τι φταιει κ εγω ειμαι συνεχεια με τη σκουπα κ εχω παρολαυτα βρωμικο σπίτι! 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ρομποτικη σκουπα η λυση.Σκουπιζει σφιυγγαριζει μονη της.Ετσι εχω καθς μερα το σπιτι μου τακτοποιημενο και καθαρο.Απλα μαζευω καρεκλες και παιχνιδια του μικρου και ξεκινα και σκουπιζει

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninika84 είπε:

Κοριτσια ρομποτικη σκουπα η λυση.Σκουπιζει σφιυγγαριζει μονη της.Ετσι εχω καθς μερα το σπιτι μου τακτοποιημενο και καθαρο.Απλα μαζευω καρεκλες και παιχνιδια του μικρου και ξεκινα και σκουπιζει

Για πες μας! Μαζεύει και ψίχουλα κλπ κάτω από το τραπέζι? γιατί όταν τρώνε... καταλαβαίνεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, love kids είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσες και όσους εργάζεστε κι εκτός σπιτιού αν ακολουθείτε κάποιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα δουλειών στο σπίτι. Επίσης, στο σπίτι μας χρειάζεται να γίνει μια γερή εκκαθάριση κυρίως σε παιχνίδια και ρούχα ώστε να ανασάνει ο χώρος. Εσείς πώς τα καταφέρνετε; 

 

Όχι δεν μπορώ να τηρήσω εβδομαδιαίο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Βάζω προτεραιότητες ανάλογα τον χρόνο που διαθέτω και τις ανάγκες που υπάρχουν και φέρνω γυναίκα στο σπίτι 1 φορά τον μήνα.

Για τις εκκαθαρίσεις που λες, κάνω από λίγο, σε συχνά διαστήματα. Στο παρελθόν είχα πνιγεί από παιχνίδια και ρούχα. Πλέον ότι βλέπω ότι δεν φοριέται ή ότι δεν θα τους κάνει την επόμενη σεζόν, το δίνω επιτόπου. Δεν το αποθηκεύω. Το ίδιο και με παιχνίδια, βιβλία, αντικείμενα γενικώς. Αν κάτι δεν το χρησιμοποιούν ή χαλάσει κτλ, πηγαίνει για λίγο αποθήκη και αν δεν το αναζητήσουν σε εύλογο χρονικό διάστημα φεύγει...

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα ολα κανει.μπαινει κατω απο τραπεζια κρεβάτια.Κανει και τις γωνιες μην ανησυχειτε.Εχει ειδικο βουρτσακι.Και σφουγγαριζει.Το πατωμα ειναι λες και εχει παρκε.Οταν κοιμαται ο μικρος μου την αφηνω να κανει δουλιτσα.

Just now, irin είπε:

Για πες μας! Μαζεύει και ψίχουλα κλπ κάτω από το τραπέζι? γιατί όταν τρώνε... καταλαβαίνεις..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninika84 είπε:

Τα παντα ολα κανει.μπαινει κατω απο τραπεζια κρεβάτια.Κανει και τις γωνιες μην ανησυχειτε.Εχει ειδικο βουρτσακι.Και σφουγγαριζει.Το πατωμα ειναι λες και εχει παρκε.Οταν κοιμαται ο μικρος μου την αφηνω να κανει δουλιτσα.

 

Μάρκα; η γνωστή κινέζικη που έχει και κινητά; Με κόστος περίπου 350ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninika84 είπε:

Ναι αυτή ακριβως.Ειμαι σουπερ ευχαριστημενη.και την αγορασα αφου την τεσταρε φιλη μου μανιακη με την καθαριοτητα.Και τα χαλια τα κανει τελεια!

Χμ... θα τη ζητήσω από τον Άγιο Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, love kids είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσες και όσους εργάζεστε κι εκτός σπιτιού αν ακολουθείτε κάποιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα δουλειών στο σπίτι. Επίσης, στο σπίτι μας χρειάζεται να γίνει μια γερή εκκαθάριση κυρίως σε παιχνίδια και ρούχα ώστε να ανασάνει ο χώρος. Εσείς πώς τα καταφέρνετε; 

 

Εγώ έχω γυναίκα για τις δουλειές μια φορά την εβδομάδα, στο ενδυάμεσο δεν κάνω βαρειές δουλειές τύπου τζάμια, μπάνια κλπ. Έχω σκουπάκι και μαζεύω επιτόπου ψίχουλα και μικροσκουπιδάκια, στο σπίτι δεν μπαίνουμε με παπούτσια οπότε κατά τα άλλα δεν λερώνεται.

 

Είμαστε μικροί μεγάλοι πολύ προσεκτικοί στο μπάνιο και το διατηρούμε καθαρό (έχω και υγρά πανάκια για συντήρηση μέσα στην εβδομάδα), επίσης δεν αφήνω ποτέ πιάτα/ποτήρια/κατσαρολικά στο νεροχύτη, επιτόπου στο πλυντήριο. Όταν τελειώνω το μαγείρεμα, αμέσως μοιράζω το φαγητό στα ταπεράκια για την δουλειά και το υπόλοιπο σε γυάλινο σκεύος για το ψυγείο και η κατσαρόλα/ταψί είτε μπαίνει πλυντήριο είτε πλένεται επιτόπου. Έτσι οι πάγκοι μένουν άδειοι και καθαρίζονται επιτόπου.

 

Για εκκαθάριση παιχνιδιών και ρούχων παίρνω μια ημέρα άδεια μια φορά το εξάμηνο και την κάνω. Έχω κάδο ανακύκλωσης ρούχων έξω από το σπίτι και πάω τα ρούχα επιτόπου, έχω σταματήσει να τα κρατάω σκεφτόμενη που θα τα δώσω γιατί μου χρόνιζαν σε σακούλες στην αποθήκη (εξαιρουμένων των παιδικών ρούχων που τα δίνω σε ανήψια και παιδιά φίλων).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Σ/κ κάνω καλή καθαριότητα σε μπάνιο κ κουζίνα (νεροχύτη κ πέριξ). Αν προλάβω κάνω κ βεράντα. Επιδιώκω να κάνω κ λίγο σίδερο αν κ νομίζω ότι απλώς θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν έχει νόημα να στοιβάζω τα ασιδερωτα. Σ/κ επισης μαγειρευει ο αντρας μου τα φαγητα εκείνων των ημερων κ Κυριακη μαγειρευω εγω για Δευτερα-Τριτη. Σαββατο κανουμε τα πολλά ψώνια στο σουπερμάρκετ. Μεσοβδόμαδα εννοείται ότι νεροχύτης, νιπτήρες κ λεκανη καθαρίζονται πολλες φορες. Σκουπιζω καθε μερα δυο φορες σιγουρα με σκούπα χειρός, ηλεκτρική 2-3 φορες την εβδομαδα, πριν παω στη δουλεια σφουγγαριζα κ καθε μερα αλλα τωρα δεν τα καταφερνω παντα. Ξεσκόνισμα κανω στα προχειρα οσο ο μικρος παιζει. Επειδη δεν εχω γυναικα, καθε σ/κ κανω κ απο μια  πιο γενικη δουλεια. Τη μια καθαρίζω ψυγείο, την άλλη καθαρίζω πλυντήριο, την άλλη τζάμια κλπ. Το μαράζι μου είναι να πάρει ο άντρας μου τον μικρό για μια μεγάλη βόλτα να λείψουν ένα τρίωρο να το ευχαριστηθώ με μια σχολαστική καθαριότητα. Αλλά εκείνος θέλει να είμαστε όλοι μαζί συνέχεια. Εμενα το θεμα μου δεν ειναι ποτε θα κανω τις διυλειες (ετσι κ αλλιως λιγες ωρες λειπω) ειναι το πώς θα διατηρήσω το σπίτι πιο καθαρο για να μην κανω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια. 

Kαλέ τί νοικοκυρά είσαι εσύ?? Μην τα διαβάσει η μαμά μου μόνο ! Εγώ έχω γυναίκα κάθε 15 και την βδομάδα που δεν έχω, βάζω ηλεκτρική μια φορά, όσα βλέπει η πεθερά στα μπάνια, αλλάζω σεντόνια , μαγειρεύω σχεδόν κάθε μέρα και φυσικά μαζεύω συνέχεια παζλ, lego , playmobil κτλ από τα πατώματα. Σούπερ μάρκετ ανά 10 μέρες όλοι μαζί συνήθως. Επίσης πλυντήρια το ΣΚ. Σίδερο δεν κάνω. τα μαζεύω και κάνει η γυναίκα όταν έρχεται.

Επίσης 2 απογεύματα την εβδομάδα, καθώς και ΣΚ πρωί, πηγαίνει τον μικρό βόλτα ο άντρας μου (3ωρη). 1- 2 απογεύματα τον πηγαίνω μόνη μου εγώ, και τα υπόλοιπα όλοι μαζί. Έτσι έχουμε κάποιο χρόνο για τον εαυτό μας ξεχωριστά μέσα στην βδομάδα..

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την εβδομάδα γυναίκα που αλλάζει σεντόνια, κάνει όλο το σπίτι, μπαλκόνια και σίδερο. Ενδιάμεσα δεν κάνω τίποτα γιατί δεν προλαβαίνω, δε φοράμε παπούτσια εντός σπιτιού, τρώμε στην κουζίνα και γενικά δεν κάνουμε ψίχουλα, φροντίζουμε να κρατάμε καθαρό το μπάνιο. Μαγείρεμα κυρίως Σ/Κ και 1-2 φορές εντός της εβδομάδας, όπως και πλυντήριο ρούχων. Πιάτα-ποτήρια κλπ μπαίνουν απευθείας στο πλυντήριο πιάτων, μεγαλύτερα σκεύη καθαρίζονται επιτόπου. Το βράδυ πριν πέσουμε για ύπνο, ένα γενικό συμμάζεμα (να μην υπάρχουν πεταμένα παιχνίδια, να είναι στρωμένο το σαλόνι, καθαρό το τραπέζι της κουζίνας). Μια φορά το δίμηνο γενική. Μια φορά το εξάμηνο, εκκαθάριση παιχνιδιών. Με την αλλαγή των εποχών, ξεκαθάρισμα και των ρούχων (ότι δεν έχει φορεθεί την προηγούμενη χρονιά, χαρίζεται).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γυναίκα μία φορά την εβδομάδα. 

Βάζω επιπλέον σκούπα άλλες δύο φορές την εβδομάδα + σφουγγάρισμα. 

Για λόγους υγιεινής απαγορεύονται τα παπούτσια από όλους εντός σπιτιού, οπότε δεν λερώνεται τόσο όσο αν πατούσαμε με αυτά. 

Κουζίνα λόγω μαγειρέματος: καθαρίζεται καθημερινά με φουλ απολύμανση. 

Μπάνιο: κάθε μέρα οι λεκάνες, μέρα παρά μέρα οι μπανιέρες. 

Ντουλάπες: μία φορά την εβδομάδα γίνεται φουλ τακτοποίηση. Πλυντήριο: μέρα παρά μέρα. 

Εκκαθάριση σε παιχνίδια: 1 φορά στους δύο μήνες. 

Εκκαθάριση σε ρούχα: μία φορά/εξάμηνο 

Βασικά δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο :) 

Για ψίχουλα κλπ έχω επενδύσει σε σούπερ ντούπερ σκουπάκι ( πανάκριβο, αλλά έκανε φουλ απόσβεση ). 

Έχω μικρή ηλεκτρική σκούπα + κανονική ηλεκτρική σκούπα. 

Σκούπα ρομπότ δεν εμπιστεύομαι λόγω της ποιότητας των χαλιών και των επίπλων. 

Αλλάζω σεντόνια 2 ή 3 φορές την εβδομάδα γιατί ξεκουράζομαι περισσότερο αν τα σεντόνια μου είναι φρέσκα. 

Συνολικά καταναλώνω κάθε μέρα γύρω στα 20 λεπτά για τη φροντίδα του σπιτιού. 

Στον μικρό: ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ. όποιο παιχνίδι δεν μαζευτεί, αποθηκεύεται/αποσύρεται ως συνέπεια. 

Α και να συμπληρώσω ότι εγώ θέλω το σπίτι καθημερινά να είναι καθαρό, περιποιημένο και να μυρίζει ωραία, οπότε δεν με κουράζει να αφιερώνω χρόνο και σκέψη για αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα :) Παστρικοθοδώρα με λίγα λόγια ... 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω....σούπερ μάρκετ μόνο ηλεκτρονικά, εξαιρουμένου κρέατος (αν και καμιά φορά παραγγέλνω κοτόπουλο, αυτά τα ταψάκια με τα νωπά φιλέτα) και μαναβικής (πότε-πότε παίρνω μπανάνες ή συσκευασμένες προπλυμένες σαλάτες).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninika84 είπε:

Κοριτσια ρομποτικη σκουπα η λυση.Σκουπιζει σφιυγγαριζει μονη της.Ετσι εχω καθς μερα το σπιτι μου τακτοποιημενο και καθαρο.Απλα μαζευω καρεκλες και παιχνιδια του μικρου και ξεκινα και σκουπιζει

Την πηρα πριν 1 μήνα και ησύχασα!!! Απλα τέλεια!!! Το ιδιο κάνω κι εγω... 

@Έσπερος πραγματικά πως προλαβαίνεις να κάνεις όλα αυτά; Σου βγάζω το καπέλο! 

Όσο για ρούχα και παιχνίδια, χθες έκανα εκκαθάριση και μου έφυγε όλο το πρωινό. 

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, και μία φορά την εβδομάδα (μεσοβδόμαδα), πρωί πριν δουλειά και σχολείο, πάμε με τη μικρή λαϊκή. Σούπερ μάρκετ έχω δίπλα στη δουλειά, οπότε μια φορά το μήνα πάμε "μεγάλο" και 2-3 φορές την εβδομάδα περνάω για τα ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Kαλέ τί νοικοκυρά είσαι εσύ?? Μην τα διαβάσει η μαμά μου μόνο ! Εγώ έχω γυναίκα κάθε 15 και την βδομάδα που δεν έχω, βάζω ηλεκτρική μια φορά, όσα βλέπει η πεθερά στα μπάνια, αλλάζω σεντόνια , μαγειρεύω σχεδόν κάθε μέρα και φυσικά μαζεύω συνέχεια παζλ, lego , playmobil κτλ από τα πατώματα. Σούπερ μάρκετ ανά 10 μέρες όλοι μαζί συνήθως. Επίσης πλυντήρια το ΣΚ. Σίδερο δεν κάνω. τα μαζεύω και κάνει η γυναίκα όταν έρχεται.

Επίσης 2 απογεύματα την εβδομάδα, καθώς και ΣΚ πρωί, πηγαίνει τον μικρό βόλτα ο άντρας μου (3ωρη). 1- 2 απογεύματα τον πηγαίνω μόνη μου εγώ, και τα υπόλοιπα όλοι μαζί. Έτσι έχουμε κάποιο χρόνο για τον εαυτό μας ξεχωριστά μέσα στην βδομάδα..

Άσε με μωρε συνέχεια βρώμικο σπίτι έχω κ γίνομαι ρεζίλι στην κοπέλα. Ειλικρινά δεν ξέρω, νομίζω είμαι πολύ τσαπατσούλα, ένα φαγητό να φτιάξω γίνεται βομβαρδισμός στην κουζίνα. σάλτσες στα  ντουλάπια, λαχανικά στο πάτωμα, λάδια στην εστία, δεν ξέρω τι μου φταίει. Ενιαίος χώρος κουζίνα καθιστικό, το μισό είναι ένα αξιοπρεπές σπίτι με λίγα σκόρπια παιχνίδια άντε κ καμιά σκονίτσα ή καμιά τρίχα στο πάτωμα, κ το άλλο μισό είναι τρώγλη!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

. Το υπολοιπο ομως ειναι συνεχεια βρωμικο. Ισως λογω κήπου.

Έχεις δίκιο. Το διαπιστωσα φέτος στο εξοχικο που έχει αυλή με φυτά, χώματα, κηπο, δεντρα, φύλλα. Το σκουπίζα με την χειρός τρεις φορές την μέρα και παντα μαζευα σκουπιδακια και άμμο απ την παραλια. Στο μόνιμο σπίτι που δεν φοράμε παπούτσια εντός και είναι ψηλά μία σκούπα ηλεκτρική κάθε μέρα και είναι μία χαρά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Εγώ έχω γυναίκα μία φορά την εβδομάδα. 

Βάζω επιπλέον σκούπα άλλες δύο φορές την εβδομάδα + σφουγγάρισμα. 

Για λόγους υγιεινής απαγορεύονται τα παπούτσια από όλους εντός σπιτιού, οπότε δεν λερώνεται τόσο όσο αν πατούσαμε με αυτά. 

Κουζίνα λόγω μαγειρέματος: καθαρίζεται καθημερινά με φουλ απολύμανση. 

Μπάνιο: κάθε μέρα οι λεκάνες, μέρα παρά μέρα οι μπανιέρες. 

Ντουλάπες: μία φορά την εβδομάδα γίνεται φουλ τακτοποίηση. Πλυντήριο: μέρα παρά μέρα. 

Εκκαθάριση σε παιχνίδια: 1 φορά στους δύο μήνες. 

Εκκαθάριση σε ρούχα: μία φορά/εξάμηνο 

Βασικά δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο :) 

Για ψίχουλα κλπ έχω επενδύσει σε σούπερ ντούπερ σκουπάκι ( πανάκριβο, αλλά έκανε φουλ απόσβεση ). 

Έχω μικρή ηλεκτρική σκούπα + κανονική ηλεκτρική σκούπα. 

Σκούπα ρομπότ δεν εμπιστεύομαι λόγω της ποιότητας των χαλιών και των επίπλων. 

Αλλάζω σεντόνια 2 ή 3 φορές την εβδομάδα γιατί ξεκουράζομαι περισσότερο αν τα σεντόνια μου είναι φρέσκα. 

Συνολικά καταναλώνω κάθε μέρα γύρω στα 20 λεπτά για τη φροντίδα του σπιτιού. 

Στον μικρό: ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ. όποιο παιχνίδι δεν μαζευτεί, αποθηκεύεται/αποσύρεται ως συνέπεια. 

Α και να συμπληρώσω ότι εγώ θέλω το σπίτι καθημερινά να είναι καθαρό, περιποιημένο και να μυρίζει ωραία, οπότε δεν με κουράζει να αφιερώνω χρόνο και σκέψη για αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα :) Παστρικοθοδώρα με λίγα λόγια ... 

 

εντάξει, είμαι ανεπρόκοπη - πρέπει να το χωνέψω :-(!!! δεν έχω ούτε τον τρόπο και δεν θέλω να κάνω και τον κόπο (τον παραπάνω κόπο από αυτά που ήδη κάνω και πάλι τίποτε δεν είναι μπροστά σε αυτά που διαβάζω!!!) 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, love kids είπε:

Επίσης, στο σπίτι μας χρειάζεται να γίνει μια γερή εκκαθάριση κυρίως σε παιχνίδια και ρούχα ώστε να ανασάνει ο χώρος

Δεν ξέρω αν ρωτάς αυτό ακριβως αλλά πρακτικά όταν κάνω εκκαθάριση στα παιχνίδια έχω κουτιά οργανωσης, πχ για πολύ μικρά παιχνίδια, για τουβλάκια κτλ και τα τακτοποιω κατευθείαν εκεί όταν τα βγάζω απ τα μπαουλακια-σκαμπουδακια που έχουμε. Αν τα βγάλω όλα μες στην μέση δεν ξέρω από που να αρχίσω. Το ίδιο κάνω και στα ρούχα, τακτοποίηση ανά κατηγορία στην αρχή και όταν αδειάσει ή ντουλάπα ένα πλύσιμο για την σκονη και τα βολευω μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

εντάξει, είμαι ανεπρόκοπη - πρέπει να το χωνέψω :-(!!! δεν έχω ούτε τον τρόπο και δεν θέλω να κάνω και τον κόπο (τον παραπάνω κόπο από αυτά που ήδη κάνω και πάλι τίποτε δεν είναι μπροστά σε αυτά που διαβάζω!!!) 

Ναι εντάξει η @Macgyver που είναι κ εργαζόμενη απ όσο ξέρω κ το παιδί της είναι ακόμα μικρό, μας κάνει όλες να φαινόμαστε τεμπέλες και βρωμιάρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

εντάξει, είμαι ανεπρόκοπη - πρέπει να το χωνέψω :-(!!! δεν έχω ούτε τον τρόπο και δεν θέλω να κάνω και τον κόπο (τον παραπάνω κόπο από αυτά που ήδη κάνω και πάλι τίποτε δεν είναι μπροστά σε αυτά που διαβάζω!!!) 

Κι εγώ διαβάζω για σκούπισμα 2-3 φορές τη μέρα ή έστω και κάθε μέρα και κάτι παθαίνω... Κι εγώ δε μπορώ τα πολλά πολλά και δεν θέλω κιόλας. Νομίζω το θεωρώ χάσιμο χρόνου και τσάμπα κόπο. Γι αυτό το λόγο πήρα τη σκούπα ρομπότ και σώθηκα. Τουλάχιστον είναι κάθε μέρα το σπίτι καθαρό κι εγώ έχω το χρόνο να ασχοληθώ με άλλα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Εγώ έχω γυναίκα μία φορά την εβδομάδα. 

Βάζω επιπλέον σκούπα άλλες δύο φορές την εβδομάδα + σφουγγάρισμα. 

Για λόγους υγιεινής απαγορεύονται τα παπούτσια από όλους εντός σπιτιού, οπότε δεν λερώνεται τόσο όσο αν πατούσαμε με αυτά. 

Κουζίνα λόγω μαγειρέματος: καθαρίζεται καθημερινά με φουλ απολύμανση. 

Μπάνιο: κάθε μέρα οι λεκάνες, μέρα παρά μέρα οι μπανιέρες. 

Ντουλάπες: μία φορά την εβδομάδα γίνεται φουλ τακτοποίηση. Πλυντήριο: μέρα παρά μέρα. 

Εκκαθάριση σε παιχνίδια: 1 φορά στους δύο μήνες. 

Εκκαθάριση σε ρούχα: μία φορά/εξάμηνο 

Βασικά δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο :) 

Για ψίχουλα κλπ έχω επενδύσει σε σούπερ ντούπερ σκουπάκι ( πανάκριβο, αλλά έκανε φουλ απόσβεση ). 

Έχω μικρή ηλεκτρική σκούπα + κανονική ηλεκτρική σκούπα. 

Σκούπα ρομπότ δεν εμπιστεύομαι λόγω της ποιότητας των χαλιών και των επίπλων. 

Αλλάζω σεντόνια 2 ή 3 φορές την εβδομάδα γιατί ξεκουράζομαι περισσότερο αν τα σεντόνια μου είναι φρέσκα. 

Συνολικά καταναλώνω κάθε μέρα γύρω στα 20 λεπτά για τη φροντίδα του σπιτιού. 

Στον μικρό: ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ. όποιο παιχνίδι δεν μαζευτεί, αποθηκεύεται/αποσύρεται ως συνέπεια. 

Α και να συμπληρώσω ότι εγώ θέλω το σπίτι καθημερινά να είναι καθαρό, περιποιημένο και να μυρίζει ωραία, οπότε δεν με κουράζει να αφιερώνω χρόνο και σκέψη για αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα :) Παστρικοθοδώρα με λίγα λόγια ... 

Τι να πω... Μπράβο! Εγώ με δουλειά και σπουδές δεν προλαβαίνω σε καμία περίπτωση όλα αυτά και τόσο καλά. Βέβαια, δεν έχω και γυναίκα για να με βοηθάει. Προφανώς πρέπει να οργανωθώ καλύτερα, γιατί ειδικά τώρα που χειμωνιαζει μου αρέσει πολύ το ζεστό, καθαρό σπίτι και η αίσθηση θαλπωρής που δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, love kids said:

Εγώ πάλι λείπω αρκετές ώρες και κάνω και μεταπτυχιακές σπουδές. Οπότε με απασχολεί και το πότε θα κάνω τις δουλειές αλλά και πώς θα διατηρηθεί η καθαριότητα και κυρίως η τάξη. Γιατί αν το σπίτι είναι τακτοποιημένο, είναι πιο εύκολο να το καθαρισεις. Γι' αυτό πρέπει να γίνει μια άμεση εκκαθάριση.

Όσο το παιδί σου είναι μικρό αυτό ξέχνα το!!! Εγώ μόνο με αυτό σώθηκα, όταν σταμάτησα να έχω προσδοκία πως το σπίτι θα είναι τακτοποιημένο συνέχεια (καθαρό διατηρείται βέβαια τακτοποιημένο όμως όχι).

Εγώ ακολουθώ αυστηρό πρόγραμμα έτσι ώστε να τα προλάβω όλα, δουλειά-δραστηριότητες του παιδιού-γυμναστήριο δικό μου-καθαριότητα - μαγείρεμα και σίδερο.

Έχω ορίσει μία συγκεκριμένη ημέρα που κάνω καθαριότητα μέσα στην εβδομάδα (το απόγευμα μετά την δουλειά μου), σίδερο έχω ορίσει δύο ημέρες μέσα στην εβδομάδα έτσι ώστε να μην μαζεύονται πολλά ρούχα και να ξεμπερδεύω μέσα σε μία ωρίτσα. Μαγείρεμα κάνω ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με κάτι άλλο, πχ σιδερώνω και μαγειρεύω (μαγειρεύω κάθε μέρα), σουπερ μάρκετ πλέον δεν πηγαίνω, ψωνίζω ον λάιν, φροντίζω οι ημέρες που κάνω τις δουλειές και το σίδερο να μην συμπίπτουν με τις δραστηριότητες του παιδιού, τηρώντας λοιπόν το πρόγραμμα μου έχω πάντα χρόνο για γυμναστήριο (τρεις φορές την εβδομάδα) και καμιά ταινία αφού κοιμηθεί το παιδί, το πιο σημαντικό από όλα είναι πως για σκ δεν αφήνω ποτέ καμία δουλειά ώστε να μπορούμε να κάνουμε οτιδήποτε άλλο σαν οικογένεια.

Για να καταφέρω αυτά σηκώνομαι από το κρεβάτι στις 6:30 και καταφέρνω να καθίσω μετά τις 9:30 το βράδυ αφού βάλω το παιδί για ύπνο.

 

2 hours ago, irin said:

Χμ... θα τη ζητήσω από τον Άγιο Βασίλη!

το ίδιο σκέφτηκα και εγώ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...