Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωράκι σε θερμοκοιτίδα-Βοήθεια να μη χαθεί ο θηλασμός


Recommended Posts

Γεννησα το μωρακι μου και εφυγε κατευθειαν για το παιδων για χειρουργειο (δεν ξεραμε τιποτα και εννοειται χασαμε τη γη κατω από τα ποδια μας). Οταν ο αντρας μου γυρισε το βραδυ στο μαιευτηριο, τον επεισαν να με "αναγκασει" να παλεψω για το θηλασμο γιατι θα εκανε πολυ καλο στο μπεμπη. Ειχα από την κορουλα μου αγορασει το swing της medela. Επεισα το γιατρο να με αφησει να βγω στις δυο μερες (δεν αντεχα μονη χωρις το μωρο εκει μεσα). Σπιτι που γυρισα αρχισε να κατεβαινει το γαλα και κατευθειαν πετρωσε γιατι ειχα πολυ (παρα την τοση στεναχωρια δεν κοπηκε) και το swing δεν εκανε τιποτα. Ετσι νοικιασα το symphony. Αντλουσα 6 φορες τη μερα, και το πηγαινα στο μωρο. Ειχα τοσο που εδινα μεχρι και στη μικρη αν ξεμενα από φρεσκο που επινε.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Της το είπα εξαρχής... ήθελε να εμπιστευτεί τη μαία της... δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο δυστυχώς :( παρά μόνο να εύχομαι να βγει γρήγορα η μικρή και να θηλάσει ώστε να διορθωθεί το λάθος!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εχτές τελικά βγήκαν από την κλινική μανούλα και μωράκι. (η ξαδέρφη μου πετάει στα σύννεφα). Μου είπε ότι την έβαλε στο στήθος και η μικρή την έπιασε αμέσως αλλά την άφησε γρήγορα. Προφανώς δεν ξέρει ακόμα και ίσως είναι λίγο αδύναμη για να κάνει θηλαστικές κινήσεις. Της εξήγησα ότι πρέπει να επιμένει και εννοείτε να βλέπει τα σημάδια της πείνας (ανοιχτό το στόμα να ψάχνει και το χεράκι μπουνίτσα στο στόμα). Για σήμερα δεν έχω νέα, η δικιά μου ενοχλείτε από τα δοντάκια και δεν με έχει αφήσει σε ησυχία.

Αγλαΐα αν θες πες μου: Να προτείνω στην ξαδέρφη μου να πάρει fenugreek? και αν ναι για πόσο?

 

Να μη ξεχάσω και το άλλο απαράδεκτο που έκανε η κλινική. Έδωσαν στην μικρή (και σε όλα τα παιδάκια εκεί) πιπίλα με αποτέλεσμα να την έχει μάθει ήδη. Με το που της φεύγει από το στόμα ξυπνάει και νομίζω ότι σε συνδυασμό με το μπουκάλι θα υπάρξει πρόβλημα!!! Γιατί δεν βάζουν ταμπέλα έξω από την κλινική "Είμαστε κατά του θηλασμού" για να ξέρει και ο κόσμος που πάε?. Ρώτησα την ξαδέρφη μου και μου είπε ότι στο θάλαμο που ήταν υπήρχαν γυναίκες που γέννησαν φυσιολογικά αλλά και πάλι δεν τα έδιναν να θηλάσουν και αντλούσαν. Αααααα και φεύγοντας τους πρότειναν τι μάρκα γάλα σκόνη να δίνουν στο μωρό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μαργιωτα η ξαδερφη σου πως παει με το μωρακι της? τα καταφερε με το θηλασμο? απο ενδιαφερον ρωταω γιατι ειχα διαβασει το θεμα οταν το ειχες ανοιξει. (δεν σε "γνωριζα" τοτε;))

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...