Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχω νευριάσει με την μητέρα μου!!!


erma79

Recommended Posts

Τα παιδιά θα παρέχουν βοήθεια στους γονείς τους όταν γεράσουν γιατί κι αυτοί τα μεγάλωσαν και τα έκαναν ανθρώπους ... κι όχι επειδή τους μεγάλωσαν τα παιδιά!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Και το λέει αυτό μια μαμά που (εκτός από τον μπαμπά φυσικά, ο οποίος όμως δουλεύει πολλές ώρες), μεγαλώνει το παιδί της εντελώς μόνη. Μαμάδες, δεν μπορούν-δεν θέλουν-δεν έχει σημασία...

 

Κουράστηκα πολύ. Τώρα κάπως καλύτερα γιατί ο γιός μου είναι πια 5 χρονών.

Θυσίασα πολλά -εν μέρει την δουλειά μου, προσωπικό χρόνο, ξεκούραση.

 

Δεν μετανοιώνω στιγμή- άξιζε τον κόπο.

 

Κανένας θυμός για τις μαμάδες μας. Πάνε να κλείσουν τον κύκλο τους, τους αξίζει να ζουν ότι τους φέρνει χαρά, ηρεμία, ανάπαυση. Είναι γιαγιάδες (σπουδαίος ρόλος και ναι αυτό θα ήθελα να το υπηρετήσουν πιστά), όχι αναπληρωματικές μαμάδες.

 

Ήταν δική μου επιλογή να γίνω μητέρα, όχι δική τους. Εγώ το θέλησα, εγώ θα το υπηρετήσω. Κανείς δεν μου χρωστάει λοιπόν... Ούτως ή άλλως, οι σχέσεις δεν είναι συμβόλαιο...

 

(Και μάλιστα, για όλα τα παραπάνω, δεν προχωράμε στην απόκτηση και δεύτερου παιδιού.)

 

(άσε που αφού δεν μας βοήθησαν στο μεγάλωμα, δεν μπόρεσαν να χώσουν και τις μουσούδες τους στην ανατροφή του παιδιού!)

 

Μαζί σου!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα παιδιά θα παρέχουν βοήθεια στους γονείς τους όταν γεράσουν γιατί κι αυτοί τα μεγάλωσαν και τα έκαναν ανθρώπους ... κι όχι επειδή τους μεγάλωσαν τα παιδιά!!!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου οντας και εγω παθουσα αφου εχω μαμα αλλα θελει να κανει τη ζωη της και γιαυτο πληρωνων γυναικα για να κραταει την κορη μου οσο εγω δουλευω.Μπραβο σου που μεγαλωνεις μονη το παιδι σου και που παρατησες τη δουλεια σου γιατι ειναι δυσκολο για εναν νεο ανθρωπο που εχει τη χαρα της δημιουργιας να καθεται σπιτι και να μεγαλωνει αποκλειστικα το παιδι του.Θεωρω ομως οτι εγω αν εχω τη δυνατοτητα, που κ εγω θα θελω να κανω τη ζωη μου τοτε, θα βοηθησω το παιδι μου κρατωντας το εγγονι μου για καποιο διαστημα μεχρι να ξεπεταχτει λιγο ξερω εγω να παει πχ 2 και να παει παιδικο οχι γιατι εγω δεν θελω να κανω τη ζωη μου αλλα γιατι πιστευω πως αξιζει να περιορισω λιγο τη ζωη μου για ενα χρονο προκειμενου να βοηθησω.Θα την κανω τη ζωη μου κ εγω αλλα το οφελος που θα προσφερω στο εγγονι μου θα ειναι μεγαλυτερο απο το κοστος της δικης μου ζωης η οποια θα περιοριστει για καποιο μικρο διαστημα.Γιατι και εμενα δεν το κριβω με εχει πικρανει το γεγονος οτι η μανα μου εχει απομακρυνθει τελειως απο το μεγαλωμα των εγγονιων της.Και φυσικα δεν μιλαω για εκμεταλλευση αλλα για ενα χρονο βοηθεια μεχρι το παιδι να γινει 2 και να παει παιδικο να καταλαβαινει λιγο καλυτερα και μονο για τις ωρες που οι γονεις δουλευουν.

Και εγω θα βοηθησω τους γονεις μου οταν γερασουν οχι γιατι με μεγαλωσας αλλα γιατι θα το θελω ,τιποτα δεν γινεται αγγαρεια.

Ετσι λοιπον καλα κανουν οι μαμαδες μας που θελουν να κανουν την ζωη τους αλλα θεωρω οτι για λιγο χωρις να γινεται καταχρηση θα μπορουσαν να διευκολυνουν τη ζωης μας αρκει να το χαιρονται και αυτες.Γιάυτο αλλωστε ειμαστε κ μαμαδες!Σας κουρασα..........

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λοιπον καλα κανουν οι μαμαδες μας που θελουν να κανουν την ζωη τους αλλα θεωρω οτι για λιγο χωρις να γινεται καταχρηση θα μπορουσαν να διευκολυνουν τη ζωης μας αρκει να το χαιρονται και αυτες.Γιάυτο αλλωστε ειμαστε κ μαμαδες!Σας κουρασα..........

 

Ναι, θα μπορούσαν ίσως μια μικρή βοήθεια... Αλλά όπως λέει κι η Αγγελίνα 2 παραπάνω...

 

"...η ουσία είναι μία: μη χτυπάτε κλειστές πόρτες. Θα σας κάνουν να το μετανιώσετε πικρά."

 

Οπότε, καλή καρδιά...

 

Υ.Γ. Παράτησα την δουλειά μου για 2,5 χρόνια. Μετά ξαναβγήκα στη δουλειά, μερικώς απασχολούμενη. Το κόστος ήταν μεγάλο, σε όλα τα επίπεδα - οικονομικό, ψυχικό, ηθικό ΑΛΛΑ πήρα συνειδητά τις αποφάσεις μου και δεν μετανοιώνω. Τα παιδιά θέλουν αφοσίωση και κάθε γονιός οφείλει να το ξέρει ή να το μάθει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας

Τελικά σήμερα μετά απο μια ωραία συζήτηση κατάλαβα οτι δεν τρελαίνεται να βοηθήσει και τόσο.Αχαριστία το λέω εγώ.

Θα σε βοηθήσω μέχρι εκεί που μπορώ λέει.Συνταξιούχα είναι και κάθεται.Και στην τελική με το εγγόνη της θα είναι. η πεθερά μου πεταεί την σκούφια της.Αντε πολυ αξια της έδωσα.Τα έχω πάρει άσχημα και φοβάμαι μην φτάσω στα άκρα.Για μια φίλη της που φυλάει τα εγγονια της λέει οτι την εκμεταλευονται τα παιδία της.Εαν νιώθει και αυτή ετσι τοτε να......Αλλα πριν γεννησω αλλα έλεγε.Εαν μου τα έλεγε αυτά η πεθερά θα της είχα κλείσει την πορτα .

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου η αλλη γιαγια πεταει τη σκουφια της ψηφιζω την αλλη γιαγια. οχι για κανενα αλλο λογο αφου δεν ειναι υοχρεωμενη να βοηθησει και αφου το αισθανεται υποχρεωση να μην το κανει. οπως ξαναειπα δικα μας ειναι τα παιδια και εχουμε την ευθυνη τους αλλα αφου θελει η πεθερα σου γιατι οχι? υπαρχει καλυτερο πραγμα να το εχει η γιαγια απο το να το εχει καποιος ξενος? μην ασχολεισαι αλλο και οπου ακους για πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι...ειχαν δικιο οι παλιοι!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Τα ίδια ακριβώς μου είπε και η μάνα μου!

Αλλά θεωρώ ότι μάλλον δεν έχει άλλο αντοχές παρά δεν θέλει να βοηθήσει.

Στην ανάγκη θα δείξει καθώς στους παιδικούς αρρωσταίνουν συχνά.

Μη σκας κοριτσάκι μου, την μικρή σου να σκέφτεσαι και τα υπόλοιπα θα βρουν το δρόμο τους. Στο κάτω κάτω έχεις και την πεθερά που θα εξυπηρετήσει κι αν θέλει ας πει τίποτε η μαμά σου μετά...

Άλλες πάλι δεν έχουν κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με την πεθερά κορίτσι μου. Και αν μπορεί και θέλει να βοηθήσει μπορούν να το κάνουν μαζί εκ περιδρομής. Μία εβδομάδα η μία και μία εβδομάδα η άλλη έτσι ώστε καμμία να επιβαρύνεται και εσύ να είσαι ήσυχη. Αν πάλι η πεθερά σου θέλει να το αναλάβει εξ ολοκλήρου και βολεύει τότε άσε την να χαρεί το εγγόνι της. Η μητέρα σου θα έχει χάσει..

 

κάτι ξέρω κι εγώ από ανεύθυνες μαμάδες ;) Καμια φορά η μαμά του άντρα μας αποδεικνύεται καλύτερη από τη μάνα μας σε πολλά θέματα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν περίμενα απο την ιδια μου την μάνα να με πουλήσει έτσι. Και στην τελική γιατι ηρθα να μείνω απο πανω της.Καλύτερα να έμενα πάνω απο την πεθερά μου.

Ο άντρας μου δεν τα ξέρει αυτά ακόμα.Εαν του τα πώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ως προς την μάνα μου.

Δεν σας είπα το πιο σημαντικό για την μητέρα μου.Περνάει μια πολυ δυσκολη φαση με τον πατερα μου. τον βρίζει και γενικά θελει να φυγει. και πάλι αυτο γιατι να επειρεαζει την σχεση της με το εγγονι της και με εμενα.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως περιμένει από σένα να της σταθείς περισσότερο στη δύσκολη φάση που περνάει; :rolleyes:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι αδυνατον να διαβασω οοοοολα τα προηγουμενα

 

ετων η μαμα σου?????????

 

παιδια η αληθεια σπαζονται πολλες μαμαδες και δεν θελουν να εχουν και την ευθυνη, ετσι???

κι εγω εχω ακουσει σχολια τυπου "δικα σας ειναι, να τα μεγαλωσετε!" αλλα δεν το πηρα κατακαρδα...... βεβαια η δικια μου ειναι 80 και λογω υγειας δικιας μου εχει καιρο που μαγειρευει και πλενει και σιδερωνει αλλα τα μωρα τα εχω εγω παντα..........

 

οφ τοπικ πειτε ενα good luck σημερα παω σε ρευματολογο να δω αν θα περπατησω παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως περιμένει από σένα να της σταθείς περισσότερο στη δύσκολη φάση που περνάει; :rolleyes:

πόσο να της σταθώ και έγω.δεν ειναι ατομο που δεχεται την βοηθεια μας.προσπαθησα να της μιλησω για τα προβληματα της αλλα δεν βγηκε πουθενα.σου λεει δεν σε αφορα εσενα γιατι μου μιλας.

αγυριστο κεφαλι.δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα της.τα προβληματα με τον πατερα μου υπαρχουν χρονια τωρα.

ετων 60 χωρις προβληματα υγειας.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καιρό μετά τον γάμο μας, σε τυχαία συζήτηση με τα πεθερικά μου, η πεθερά μου μου είπε πολύ ειλικρινώς θεωρώ ότι αν θα κάναμε κάποια στιγμή παιδιά δεν θα μπορούσε να μας βοηθήσει. Το πνεύμα είναι πρόθυμο αλλά η σάρκα ασθενής στην περίπτωση μας καθώς έχει πολλά προβλήματα υγείας (μέσα στα οποία και δύο χειρουργημένα γόνατα και μια σακατεμένη σπονδυλική στήλη - ο γιατρός απορεί πως περπατάει). Ποτέ δεν την κατηγόρησα, αντίθετα, χαιρόμουν που ήταν ειλικρινής μαζί μου και που μου το είπε πριν μπω καν στην διαδικασία να το σκεφτώ και να υπολογίζω τη βοήθεια της. Και έχει σημασία να το ξέρεις από πριν... άλλο κουμάντο κάνεις, κακά τα ψέματα. Εκτός αν σου τρέχουν από τα μπατζάκια και πεις, ότι αύριο προσλαμβάνω μια κοπέλα και έχω να της δώσω περίπου 11.200 τον χρόνο (γιατί τόσο κοστίζει μια νταντά με πτυχίο, προϋπηρεσία και συστάσεις με ένσημα - και λίγα λέω.... ). Τεσπα...

 

Η μαμά μου πάλι ήθελε να με βοηθήσει. Και το κάνει. Εκείνη κρατάει το μωρό όταν είμαι στη δουλειά. Και κάποιες φορές το κρατάει και μέχρι το απόγευμα αν τύχει και έχουμε κάποια δουλειά με τον άντρα μου και πρέπει να γυρίσουμε αργά. Κουράζεται πάρα πολύ και το βλέπω κι ας μην έχει βαρυγκομήσει ποτέ (την κρατάει 1 μήνα τώρα καθημερινά). Θα ήθελα να μπορώ να προσλάβω μια κοπέλα να έρχεται έστω μερικές μέρες την εβδομάδα για να ξεκουράζεται. Ειλικρινά. Στην παρούσα φάση δεν μπορώ ακόμα. Ίσως σε λίγους μήνες, θα δείξει.

 

Είναι υποχρέωση μας να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας. Συμφωνώ. Ούτε και να ζητήσουμε από κανέναν τα ρέστα μπορούμε αν δεν μας βοηθά (ακόμα κι από την ίδια μας την μάνα). Όμως, κι αυτό είναι κουβέντα της μάνας μου, όταν δεν μπορείς να αναλάβεις μια υποχρέωση τέτοια πες το και μην τάζεις άλλα για να τα αναιρέσεις όταν έρθει η ώρα να αναλάβεις τις ευθύνες που εσύ ο ίδιος ζήτησες. Μ'αυτόν τον τρόπο "κρεμάς" αυτόν στον οποίο έταξες τη βοήθεια σου. Το ότι δεν μπορεί να σου ζητήσει τα ρέστα δεν σημαίνει ότι κι εσύ είσαι συνεπής στο λόγο σου...

 

Μια φίλη της μαμάς μου γκρίνιαζε (πριν γεννήσω εγώ) ότι έχει κλειστεί μέσα με το εγγόνι της (της κόρης της). Η μαμά μου της τα έχωσε... "Αν δεν μπορούσες να το έλεγες από την αρχή! Τώρα σκ@σε και κολύμπα! Θα ψάχνουν τώρα τα παιδιά να βρούνε νταντά; Και τι λύσσαξες να μείνει έγκυος η κόρη σου και θα το κρατάς εσύ;; Να μην ανακατευόσουνα!" και η απάντηση... "Ε, δεν περίμενα ότι θα ήταν και τόσο δύσκολα... έχουν περάσει τα χρόνια και όταν τα δικά μου ήταν τόσα, εγώ δούλευα" το οποίο σημαίνει ότι τα κράταγε άλλος.......! Πάντως η μαμά μου αυτό το ευχαριστιέται.... Για την ακρίβεια αυτό που λέει και η ίδια και ο μπαμπάς μου είναι ότι ευχαριστιούνται την μικρή μου όσο δεν ευχαριστήθηκαν εμένα ή τον αδερφό μου γιατί δούλευαν....! Και το βλέπω κι εγώ... Και μ'αρέσει που, παρά την κούραση τους, περνάνε καλά! :D

 

erma79 μην στεναχωριέσαι για την κατάσταση, ειδικά τώρα που ρυθμίστηκε. Ίσως είναι καλλίτερα έτσι γιατί αν ήταν να γίνει αγγαρεία, θα γυρνούσε μπούμερανγκ σε όλους, ακόμα και στο μικρό σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

ερμα να σου πω κι εγω τη γνωμη μου για το θεμα σου...

ζω με την μαμα μου πανω-κατω.

οταν γεννησα το πρωτο παιδι μου...ζητησα την καταθεση της στο μεγαλωμα του μικρου....δεν ειπε οχι αλλα ..να.... ηθελε να διατηρει και ολες τις παλιες συνηθειες...πχ να ειναι συνεχεια εξω.δεν εργαζομαι κι ετσι δεν απαιτησα πολλα...με τον καιρο το μωρο μεγαλωσε ηρθε και το αδελφακι του και αρχισαν να αναπτυσουν μια πολυ γλυκια σχεση...αυτη τη σχεση την καταφεραν τα παιδια μου μαζι της.και ναι επιτελους τωρα πια οταν εχω να παω καπυ τα κραταει με μεγαλη χαρα...

 

η πεθερα τωρα...οταν ημουν εγκυος μου ζητησε να την γηροκομησω!!!(ηταν τοτε 50 χρονων και τωρα 53) γιατι οπως μου ειπε καμια απο τις 2 κορες της δεν θα μπορεσει να το κανει μια και θα γηροκομησουν τις πεθερες τους!!!στο σπιτι μου εχει να ερθει απο τον μισο σαραντισμο του μικρου......στις 20-2-2010....ουτε καν στα γενεθλια του μεγαλου δεν ηρθε...ποτε δεν τα κοιταξε και οταν οπως λεει η sevoula την παρακαλεσα καποια στιγμη να μας προσφερει την συμμετοχη της μου ειπε...ααααα τα παιδια δεν με ξερουν ....λυπαμαι.....εγω τωρα αυτην τη γυναικα πως να την αντιμετωπισω?οσες φορες τα ειδε (πχ χτες ) ηταν επειδη τα πηγα εγω...δεν θελω να εχουν μονο μια γιαγια...

 

και κατι τελευταιο ...χτες στολισαν το δεντρο τους και πηγε ο μεγαλος προς τα εκει σαν παιδακι και ηταν ολοι τους μη και μη....τι να κανει το μωρο εκατσε σε μια γωνια και δεν μιλουσε....αξισει ολο αυτο να το περναν τα παιδια μας?ε φιλε ρας?

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας

Τελικά σήμερα μετά απο μια ωραία συζήτηση κατάλαβα οτι δεν τρελαίνεται να βοηθήσει και τόσο.Αχαριστία το λέω εγώ.

Θα σε βοηθήσω μέχρι εκεί που μπορώ λέει.Συνταξιούχα είναι και κάθεται.Και στην τελική με το εγγόνη της θα είναι. η πεθερά μου πεταεί την σκούφια της.Αντε πολυ αξια της έδωσα.Τα έχω πάρει άσχημα και φοβάμαι μην φτάσω στα άκρα.Για μια φίλη της που φυλάει τα εγγονια της λέει οτι την εκμεταλευονται τα παιδία της.Εαν νιώθει και αυτή ετσι τοτε να......Αλλα πριν γεννησω αλλα έλεγε.Εαν μου τα έλεγε αυτά η πεθερά θα της είχα κλείσει την πορτα .

καλα σου λεει...οσο μπορει!!!

και ναι συνταξιουχα ειναι...εμ θελει να ξεκουραστει η ερμη.,κακο αυτο...ε?

εχει μεγαλωσει εσενα και μαλλον δουλευε κιολασ...και ειναι τοσο τραγικο που θελει να ξεκουραστει!!

και ναι στην τελικη ειναι εγγονη της..ΟΧΙ παιδι της.

εσυ εκανεσ τα παιδια εσυ θα τα μεγαλωσεις..ετσι ειναι...σορυ

Link to comment
Share on other sites

καλα σου λεει...οσο μπορει!!!

και ναι συνταξιουχα ειναι...εμ θελει να ξεκουραστει η ερμη.,κακο αυτο...ε?

εχει μεγαλωσει εσενα και μαλλον δουλευε κιολασ...και ειναι τοσο τραγικο που θελει να ξεκουραστει!!

και ναι στην τελικη ειναι εγγονη της..ΟΧΙ παιδι της.

εσυ εκανεσ τα παιδια εσυ θα τα μεγαλωσεις..ετσι ειναι...σορυ

 

Μάλλον διαβάζεις επιλεκτικά!

 

Διάβασε και το πρώτο ποστ της κοπέλας:

 

Καλησπέρα σας

Πάω να σκάσω !!!!

Με τους γονείς μου μένουμε πανω κατω. Οσο ήμουν έγκυος η μητέρα μου μου έλεγε όταν θα πάς δουλεία θα στο κρατάω εγώ το παιδί. Γεννήσα πριν 4 1/2 μήνες εναν κούκλο!!Η μητέρα μου δεν λέω μου στάθηκε αρκετά στην αρχή.

Αρχές του χρόνου θα πάω δουλεία. Η μητέρα μου δεν ειναι και τόσο διατεθημένη να μου τον κρατήσει. Και εάν το κάνει πιστεύω οτι το κάνει απο αγκαρία. Καποία στιγμή μου είχε οτι το φύλαγμα του παιδιού είναι σαν φυλακή. Πραγματικά όταν τα ακούω αυτά στενοχωριέμαι πάρα πολύ. Μου έρχεται να πώ στην πεθερά μου που μένει και μακριά. Πάω να σκάσω και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να εξαρτίεμαι απο κανένα. Το μόνο που λέω μην μιλησεις γιατι την έχεις αναγκη και μετά οταν πάει 2 να τον στείλω παιδικό σταθμο. Δεν είναι ωραίο πράγμα να σκέφτεσαι έτσι για την μητέρα σου. Πραγματικά έαν την ακούσω έτσι να μιλάει πάλι θα σηκωθώ να φύγω και θα πάω αλλού να μείνω.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ήθελα κάπου να τα πώ.

:-P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον διαβάζεις επιλεκτικά!

 

Διάβασε και το πρώτο ποστ της κοπέλας:

τα διαβασα ολα..οκ αλαξε γνωμη η μαμα ε και. θα τη σκοτωσουμε για αυτο.:confused: μπορει να εχει τα δικα της προβληματα αλλα αυτο μαλλον δεν μας νοιαζει:|

αρκει να μασ κρατα το παιδι.ετσι ειναι.το κακο εδω ειναι οτι δεν ρωταμε..αλλα απαιτουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχει απαντήσει σε αυτό με τον πιο γλαφυρό τρόπο η μητέρα της livinath 4 posts πιο πάνω!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς κοπέλα μου και μένα τα ίδια μου κάνει η μάνα μου. Αν και τον κρατάει και το θέλει ωστόσο μου την λέει για τα πάντα και αν ζητήσει εξυπηρέτηση και δεν μπορώ ποιος την ακούει που κρατάει τον εγγονό της.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι αισθανομαι απαισια καθε φορα που δινω τα παιδια μου για 4-5 ωρες στην πεθερα η στη μαμα μου για να παω στο γιατρο??? οεο??? και ποτέ για βολτες, ξεκουραση, σαββατοκυριακα και τετοια???? γιατι με παρακαλανε να τα κρατησουνε και δεν τα δινω???? γιατι δε θελω να χασω λεπτο απ το μεγαλωμα τους και ασφυκτιω που μου τα παιρνουν???

βριστε με ρε παιδια..........ε ναι δεν ειμαι καθολου μοντερνα!!!

να σας πω και το αλλο???? τους λυπαμαι ρε!!! η γενια των γονιων μας ειναι η πιο καταδικασμενη......φυγαν απο τα σπιτια τους αφραγκοι, δουλεψανε, τα κανανε ολα μονοι τους, μεγαλωσανε εμας, μας κανανε ανθρωπους, ΟΛΟΙ τους εχουν γηροκομησει πεθερες και πεθερους γιατι ετσι γινοταν εκεινα τα χρονια.....μενανε και μαζι τους πολλες φορες....

και μετα στα δικα τους παιδια....παλι προσφορα...... μας παντρευουν, θελουμε βοηθεια στα επιπλα, στα ηλεκτρικα, στα δανεια, στα εξοδα...........ολα να τα εχουμε μη μας λειπει και τιποτα....και να μας μεγαλωσουν και τα παιδια και τσατιζομαστε αν δε μας τα κρατησουν......δουλοι ρε παιδι μου αυτη η γενια τους, δουλοι και στους γονεις τους και στα παιδια τους......εγω ντρεπομαι οταν ζηταω βοηθεια....πειτε οτι θελετε.....και μην αρχισετε τωρα οτι εσας κανενας δε σας βοηθησε και τα κανατε ολα μονοι σας, δε μιλαω για εξαιρεσεις..

σε γενικες γραμμες τη γενια των μαμαδων μας την εχουμε κατα πη ------ξει!!! ελεος!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, το ίδιο πρέπει να κάνεις κι εσύ. Μια χαρά γυναίκες υπάρχουνε που την κάνουνε αυτή τη δουλειά. Είναι ό,τι πιο εκνευριστικό να γυρνάς σπίτι σου και να βλέπεις μούτρα και να ακούς μίρλα και να έχεις την αίσθηση ότι αντιμετωπίζουν το ίδιο τους το εγγόνι, που σε παρακαλούσαν κιόλας να το κάνεις, σαν βάρος.

 

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα με τη μονη σημαντικη διαφορα οτι με μενα στην θεση της πεθερας σου ηταν η μανα μου οποτε εγω ημουνα και λιγο χειροτερα απο σενα γιατι την πεθερα ποιος την ... αλλα στην μανα σου σου κοστιζει περισσοτερο.Καθε εμποδιο ομως ερχεται για καλο

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι οι πολλες κοπελες εδω μεσα εχουμε μεγαλωσει με τις γιαγιαδες μας και τους παππουδες μας γιατι οι μανουλες μας δουλευαν. Τωρα που ηρθε η ωρα να βοηθησουν τα παιδια τους κανουν τις παπιες και σου λενε "Αααααα εγω τα παιδια μου τα μεγαλωσα!!!!"

Πως τα μεγαλωσες καλε ????? Μονη σου ησουν ????

Οπως και να χει το θεμα ,μια ειναι η ουσια, αν μπορουμε να μεγαλωσουμε τα παιδια μας χωρις τις μαμαδες και τις πεθερες(ειδικα αυτες ειναι μεγαλη πληγη) καλο ειναι , οχι τιποτε αλλο μετα θα εχουμε και υποχρεωση.Αν παλι δεν μπορουμε γιατι πρεπει να δουλεψουμε (οι περισσοτερες ανηκουμε στην κατηγορια αυτη) , τοτε διαλεγουμε το προσωπο το οποιο θα μας "πριζει" λιγοτερο το συκωτι.

Προσωπικα επειδη θελω να αποφυγω τις κακοτοπιες και φυσικα τις υποχρεωσεις μεγαλωνω μονη μου με τον αντρα μου τη μικρη μεχρι να γινει ενος και μετα θα παει παιδικο σταθμο. Αν θελησω να βγω για καποια δουλεια και δεν μπορει ο αντρας μου την αφηνω σε μια φιλη.

Επισης πιστευω οτι καλυτερα απο εμας δεν θα μεγαλωσει κανεις τα παιδια μας ,γιατι ως γνωστο μανα ειναι μονο μια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο τη μια καταλαβαινω οτι αυτο που σε πειραζει ειναι οτι ενω ειπε οτι θα το κανει μετα αλλα3ε γνωμη , νοιωθεις προδομενη κτλ κλτ , σε καταλαβαινω . Ομως απο την αλλη δεν εχεις δικαιωμα να λες , οτι ειναι συντα3ιουχος καθεται οποτε δεν εχει δουλειες και πρεπει να σου κραταει το παιδακι , μιλαμε για 8 ωρες καθε μερα και πληρης ευθυνη . Τωρα ειναι ακομα πολυ μικρο δεν εχει πολλα πολλα , σε λιγο το μικρουλη (να σου ζησει παρεπιπτοντως ) θα αρχησει να τρωει στερεες τροφες ισως φοβαται να μην της πνηγει (δεν ειναι παιδι της , εγγονι ειναι και η ευθυνη μεγαλη) , θα αρχησει να περπαταει θα πρεπει να το κυνηγαει , θα αρχησει να τρωει πιο στερεες τροφες κτλ κτλ κτλ , αυτο που θελω να πω ειναι οτι η ανατροφη ενος παιδιου ειναι πολυ δυσκολη υποθεση , πολυ πολυ μεγαλη ευθυνη και για αυτο το λογο κανουμε παιιδια νεοι . Αυτο που θα ηταν καλο , θα ηταν να μοιραστουνε τις μερες με την πεθερα σου , 3-4 η 4-3 αναλογα τη βδομαδα , και αυτο μεχρι να φτασει 12 μηνων να μπορεσετε να το βαλετε σε παιδικο σταθμο . Ο αδελφος του αντρα μου στην Αθηνα εχουνε γυναικα , ναι η μητερα της κοπελας ειναι σχετικως νεα (μπορει ομως) , αλλα προτειμησανε μια γυναικα και η μητερα να βοηθαει , να την ελεγχει ,να τους κραταει τα μικρα αμα θελουνε να πανε για φαγητο . Τωρα που εχουνε 2 , η γυναικα κραταει το 1 , ο μεγαλος παει προνηπιο βεβαια αλλα η μητερα πολλες φορες τον πηγαινοφερνει , τον πηγαινει βολτες κτλ . Και αυτο μεγαλη βοηθεια ειναι .

Εγω δεν εχω τετοια βοηθεια απο την αλλη , η μητερα μ,ου ειναι ηλικιωμενη αρκετε (οχι ευτθχως αρρωστη δεν ειναι ) , φετος χασαμε το μπαμπα εως φετος τον φροντιζε μονη της οντας αρρωστος 2 χρονια βαρια . Και εγω απο πανω της εμενα , αλλα κυριως για να την βοηθαμε εμεις . Δεν εχει κρατησει τα παιδια , τον μεγαλο μας μονο καποιες φορες οταν ημουνα εγκυος εγω στην μπεμπα και αυτο για 1-1,5 ωρα και εγω απλα ημουνα στο πανω διαμερισμα και ξεκουραζομουνα .Ναι καποτε ειχα στεναχωρηθει με την κατασταση , οχι με τη μανα μου , ελεγα ρε γμτ γιατι να μην εχω μια βοηθεια εδω στην καθημερινοτητα μου , ομως το ξεπερασα και δεν ενοχλει που μεγαλωνουμε με τον αντρα μου τα παιδια μας και που πλεον τα παιδια λατρευουνε τη γιαγια τους . Εχουμε ομως βοηθεια , πολυτιμη , η μητερα του αντρα μου , η Ματουλα μου , μπορει να μενουνε Λαρισα αλλα οποτε παμε και μας τα κρατει εστω 3-4 ωρες να παμε καπου μονοι μας , και τον μεγαλο παλια τον ειχε κρατησει 2βδομαδες για να γεννησω και για μια μετοκομιση .Και 3 φορες που τη χρειαστικαμε με το θανατο του μπαμπα , το μνημονσυνο και την απο3εση που εκανα τσακιστικε στην κυριολε3ια και ηρθε εδω για να μας κρατησει τα παιδια .

ΠΟτε δεν θα αναγκαζα ομως ουτε τη μανα μου (αμα μπορουσε ) ουτε την πεθερα μου να μ,ου κρατανε τα παιδια 8ωρο για να εργαστω καθημερινα , εντα3ει εγω ειχα την πολυτελεια να μπορω να παρατησω τη δουλεια μου , ομως αμα δεν την ειχα αυτην την πολυτελεια θα προσλαβανα καποια γυναικα και θα εβαζα μαμα και πεθερα να βοηθανε απο διπλα . Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να αναλαβει μια τοσο μεγαλη ευθυνη .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου μια μερα μου ειχε πει (σε πληρη ηρεμια)

 

"ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΩΡΟ, ΤΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΜΩΡΑ ΚΑΙ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΝ"

 

βεβαια η μαμα μου ειναι 80, και δεν εχω καθολου καλη γνωμη για κατι 48αρες και 50 αρες που βαριουνται να κρατησουν ενα μωρο γιατι θα χαλασουν οι τσαρκες τους, να μην τα μπερδευουμε ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...