Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos μυριζει ασχημα μετα το σφουγγαρισμα


vickypap

Recommended Posts

κοριτσια μου,εχω (νομιζω) ενα μεγαλο προβλημα με το σφουγγαρισμα του σπιτιου.

σφουγγαριζω τα πλακακια του πατωματος με ροζ χλωρινη εδω και 3 περιπου χρονια σχεδον καθε μερα.

περυσι τον χειμωνα καποια στιγμη μετα το σφουγγαρισμα(πρωτη φορα μετα απο χρονια χρησιμοποιησα κοινο απορρυπαντικο με αρωμα λουλουδιων) μολις ανοιξα την μπαλκονοπορτα μυριζε παρα πολυ ασχημα.πλενω και το μπαλκονι και η μυρωδια δεν εφευγε με τιποτα.ξανα σφουγγαριζω με χλωρινη και διαπιστωνω οτι αν κλεισω την μπαλκονοπορτα και την ανοιξω μετα απο ωρες παλι μυριζει ασχημα.

δηλαδη μονο οταν εχω μολις σφουγγαρισει και μονο με χλωρινη μπορω να αερισω το σπιτι.με τιποτα δεν μπορω να αερισω μετα απο ωρες.

 

εχω μικρο σκυλο στο σπιτι αλλα απο τοτε που τον πηρα δεν το ειχα το προβλημα(σφουγγαριζα με κοινο απορρυπαντικο για 5 χρονια και οσο ηταν και μικρος κιολας κατουρουσε μεσα στο σπιτι)

το προβλημα ξεκινησε 2 χρονια μετα την χρηση χλωρινης.

την προηγουμενη βδομαδα σαπουνισα τα επιπλα και επλυνα κουρτινες καλυματα,τα παντα.ειπα να δοκιμασω και παλι κοινο καθαριστικο αλλα συνεχιζω και εχω προβλημα με τον αερισμο.αν δεν ανοιξω δεν μυριζει τιποτα.

ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

μονο μια μου ειπε (που και εκεινη σφουγγαριζει με χλωρινη) οτι εχει το ιδιο προβλημα με μενα και μαλιστα σε σπιτι χωρις ζωα.

στο μονο που παει το μυαλο μου ειναι μηπως και εχει απορροφηθει η χλωρινη στον αρμο και βγαζει ασχημη μυρωδια μολις ερθει σε επαφη με τον αερα.

δεν ξερω τι να κανω η μονη λυση που "βλεπω" ειναι να σφουγγαριζω παντα πριν αερισω.

το καλοκαιρι που ηταν μονιμα η μπαλκονοπορτα ανοιχτη δεν ειχα προβλημα.

 

εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?εχω δοκιμασει τα περισσοτερα απορρυπαντικα που υπαρχουν στα ραφια του σουπερ μαρκετ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vicky το ίδιο πρόβλημα έχει η μαμά μου,επειδή χρόοονια σφουγγάριζε με χλωρίνη και το σπίτι βρωμούσε ακόμα και όταν ήταν πεντακάθαρο.

Τώρα έχει 2-3 χρόνια που φέρνει γυναίκα και σφουγγαρίζει με υγρά πατώματος και έχει λυθεί το πρόβλημα.

Εγώ ποτέ δεν έβαλα χλωρίνη γιατί είχα τραυματικές εμπειρίες με τη μυρωδιά και το σπίτι μοσχοβολάει.

Πάντως κατάργησε τη χλωρίνη,εγώ με αζαξ μια χαρά την έχω βρει!

Link to comment
Share on other sites

Η κυρία που καθαρίζει στο σπίτι μου κάνει το εξής: Περνάει μια φορά τα πλακάκια με νερό και ξύδι και μετά σφουγγαρίζει και με ΑΖΑΧ. Δεν ξέρω γιατί το κάνει :) Της έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε θέματα νοικοκυριού! Νομίζω ότι παίρνει τις μυρωδιές....Πάντως μοσχοβολάει μετά το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω doraki. Η χλωρίνη βρωμάει πολύ μετά από χρόνια χρήση. Το σπίτι της γιαγιάς μου μυρίζει έτσι. Εγώ έχω πάρει ένα AZAX με άρωμα λεβάντας που μυρίζει υπέροχα!!!

Νομίζω Βίκυ μου ότι αυτό που λες για τους αρμούς έχει λογική... Ίσως αυτό φταίει...

Απλά προσπάθησε να μην ξαναβάλεις την κλασσική χλωρίνη, μπας και αλλάξει κάτι...

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,νομίζω ότι το καλύτερο καθάρισμα και χωρίς μυρωδιές γίνεται με απλό,σκέτο,αγνό νεράκι.

Αντε σε χώρο μεγάλης χρήσης (κουζίνα,κλιμακοστάσιο) να βάλει κανείς ένα καθαριστικό σε μετρημένη ποσότητα,όχι υπερβολές,όσο πιο πολύ το απορρυπαντικό τόσο πιο πολλά τα κατάλοιπά του στο πάτωμα και στον αέρα που αναπνέουμε.Μη μας ξεγελά η μυρωδιά.

Για τη χλωρίνη δεν το συζητώ,ούτε η μυρωδιά αντέχεται στο σπίτι

και η ζημιά στο περιβάλλον τεράστια και μη αναστρέψιμη.

 

Για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα,μήπως να αντικαταστήσεις την σφουγγαρίστρα;

Link to comment
Share on other sites

Τα πλακακια οπως και τα μαρμαρα στο πατωμα ειναι πορωδη υλικα και αποροφουν τα χημικα.

Προφανως η χλωρινη σου δημιουργει αυτο το προβλημα.

Δοκιμασε μια φορα να σφουγγαρισεις με ΑΠΟΣΜΙΝΗ

(Ενα ασπρο απορρυπαντικο , σαν γαλα,θα το βρεις στα super market)

 

 

Θεε μου , σε τι γυναικεια ποστ απανταω ο ερημος ? :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πλακακια οπως και τα μαρμαρα στο πατωμα ειναι πορωδη υλικα και αποροφουν τα χημικα.

Προφανως η χλωρινη σου δημιουργει αυτο το προβλημα.

Δοκιμασε μια φορα να σφουγγαρισεις με ΑΠΟΣΜΙΝΗ

(Ενα ασπρο απορρυπαντικο , σαν γαλα,θα το βρεις στα super market)

 

 

Θεε μου , σε τι γυναικεια ποστ απανταω ο ερημος ? :) :) :)

 

:P:p:p:p:p:p:p:p Υποκλίνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κατα τη γνωμη μου η σφουγγαριστρα θέλει πλυσιμο μετα απο καθε σφουγγαρισμα και στεγνωμα.Εγω αυτο κανω και δεν μου εχει τυχει να μυρισει. Επίσης σφουγγαριζω 3 με 4 φορες τη βδομαδα και την αλλαζω μια φορα στις 20 μερες.Εμενα μου εχει τυχει απο τη σφουγγαριστρα να βωμοκοπαει ολο το σπιτι.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικακι το σημαντικοτερο θεμα με το σφουγγαρισμα με χλωρινη ειναι η σφουγγαριστρα...

Πρεπει να την ξεπλενεις μετα απο την χρηση και να ειναι φυσικα σε ανοιχτο χωρο για να αεριζεται και να στεγνωνει(πχ.μπαλκονι).Δοκιμασε να αλλαξεις τη σφουγγαριστρα οταν χρησιμοποιεις κοινο καθαριστικο.

Και εγω παντως τη χλωρινη στο σφουγγαρισμα την εχω κοψει απο καιρο προτιμω ενα υγρο καθαριστικο με dettol που κυκλοφορει ή κοινα καθαριστικα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες

παντα την πλενω την σφουγγαριστρα και την αλλαζω το πολυ καθε 2 βδομαδες.πλενω τα ριχταρια ,τον σκυλο και τις τσαντες του καθε 2 βδομαδες και ετσι το εκανα προγραμμα και κοτσαρα και την αλλαγη σφουγγαριστρας σε αυτο.

μαλλον θα πρεπει να κανω υπομονη και να αρχισω να χρησιμοποιω κατι αλλο!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την αλλάζω τόσο συχνά τη σφουγγαρίστρα,μάλλον θα έπρεπε...Αλλά επειδή την πλένω πάντα μετά το σφουγγάρισμα και την αποθηκεύω στη βεράντα και στεγνώνει,γι'αυτό διατηρείται σε καλύτερη κατάσταση και ξεχνάω ότι την έχω καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βικάκι:D:D

 

Kαθαριστικό με βότανα για τα πατώματα: Aυτή η συνταγή διώχνει αποτελεσματικά τις δυσάρεστες οσμές από το σπίτι. n 1/8 του φλιτζανιού υγρό σαπούνι

•1/4 του φλιτζανιού λευκό ξίδι ή χυμό λεμονιού n 1/2 φλιτζάνι αρωματικό τσάι βοτάνων, όπως μέντα. Aνακατεύετε όλα τα υλικά σε έναν κουβά, προσθέτετε νερό μέχρι να αφρίσει το μείγμα και σφουγγαρίζετε.

 

ποτέ και πουθενά χλωρίνη.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

υγρό σαπούνι τι ακριβώς?

εγώ μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα υγρό πατώματος λεβάντα,έμεναν σημάδια στα μάρμαρα,τώρα πια νερό- ξύδι και λίγο λεβάντα να μυρίσει,ελπίζω με το καιρό να ξεθολώσουν.

χλωρίνη βάζω μόνο στη λεκάνη της τουαλέτας.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πλακακια οπως και τα μαρμαρα στο πατωμα ειναι πορωδη υλικα και αποροφουν τα χημικα.

Προφανως η χλωρινη σου δημιουργει αυτο το προβλημα.

Δοκιμασε μια φορα να σφουγγαρισεις με ΑΠΟΣΜΙΝΗ

(Ενα ασπρο απορρυπαντικο , σαν γαλα,θα το βρεις στα super market)

 

 

Θεε μου , σε τι γυναικεια ποστ απανταω ο ερημος ? :) :) :)

 

:wink::wink:

για τα πατώματα μας είπες,που και που είναι χρήσιμοι οι άντρες...ένα καρφί,μια λάμπα!!:-P

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου,εχω (νομιζω) ενα μεγαλο προβλημα με το σφουγγαρισμα του σπιτιου.

σφουγγαριζω τα πλακακια του πατωματος με ροζ χλωρινη εδω και 3 περιπου χρονια σχεδον καθε μερα.

περυσι τον χειμωνα καποια στιγμη μετα το σφουγγαρισμα(πρωτη φορα μετα απο χρονια χρησιμοποιησα κοινο απορρυπαντικο με αρωμα λουλουδιων) μολις ανοιξα την μπαλκονοπορτα μυριζε παρα πολυ ασχημα.πλενω και το μπαλκονι και η μυρωδια δεν εφευγε με τιποτα.ξανα σφουγγαριζω με χλωρινη και διαπιστωνω οτι αν κλεισω την μπαλκονοπορτα και την ανοιξω μετα απο ωρες παλι μυριζει ασχημα.

δηλαδη μονο οταν εχω μολις σφουγγαρισει και μονο με χλωρινη μπορω να αερισω το σπιτι.με τιποτα δεν μπορω να αερισω μετα απο ωρες.

 

εχω μικρο σκυλο στο σπιτι αλλα απο τοτε που τον πηρα δεν το ειχα το προβλημα(σφουγγαριζα με κοινο απορρυπαντικο για 5 χρονια και οσο ηταν και μικρος κιολας κατουρουσε μεσα στο σπιτι)

το προβλημα ξεκινησε 2 χρονια μετα την χρηση χλωρινης.

την προηγουμενη βδομαδα σαπουνισα τα επιπλα και επλυνα κουρτινες καλυματα,τα παντα.ειπα να δοκιμασω και παλι κοινο καθαριστικο αλλα συνεχιζω και εχω προβλημα με τον αερισμο.αν δεν ανοιξω δεν μυριζει τιποτα.

ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

μονο μια μου ειπε (που και εκεινη σφουγγαριζει με χλωρινη) οτι εχει το ιδιο προβλημα με μενα και μαλιστα σε σπιτι χωρις ζωα.

στο μονο που παει το μυαλο μου ειναι μηπως και εχει απορροφηθει η χλωρινη στον αρμο και βγαζει ασχημη μυρωδια μολις ερθει σε επαφη με τον αερα.

δεν ξερω τι να κανω η μονη λυση που "βλεπω" ειναι να σφουγγαριζω παντα πριν αερισω.

το καλοκαιρι που ηταν μονιμα η μπαλκονοπορτα ανοιχτη δεν ειχα προβλημα.

 

εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?εχω δοκιμασει τα περισσοτερα απορρυπαντικα που υπαρχουν στα ραφια του σουπερ μαρκετ.

 

οταν σφουγγαριζεις με χλωρινη,πρεπει μετα το σφουγγαρισμα να πλενεις πολυ καλα την σφουγγαριστρα αλλιως την επομενη φορα που θα χρησιμοποιησεις την σφουγγαριστρα θα μυριζει ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εγω το εχω παθει αυτο με τη χλωρινη να βρωμοκοπαει το σπιτι. Τελευταια βαζω καυτο νερο στον κουβα και ελαχιστη χλωρινη(αν θελω απολυμανση) ή azax αναλογως και δεν μυριζει τιποτα και στεγνωνει και γρηγορα.:-)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα τα δοκιμασω ολα αυτα που μου λετε με πολυ υπομονη στη μυρωδια για να δουμε τι θα γινει.

η καλη μου η μαμα που ειναι και φιλη μας εδω μεσα επεσε να με φαει "ο μπετοβεν εχει αφησει το dna του παντου"μου λεει!!!

sam,φιλεναδιτσα μου,που το βρισκω αυτο το αρωματικο τσαι βοτανων?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου αφηνει ωραια μυρωδιά ειναι το fabuloso το ροζ, καθώς και το glory με πρασινο σαπούνι.

 

το αζαξ πράσινο σαπούνι πήρα και μυρίζει τέλεια και διαρκεί το άρωμα.

Link to comment
Share on other sites

miamama υγρό σαπούνι χεριών είχα χρησιμοποιήσει σε μία άλλη συνταγή και είχε πετύχει.

Bικάκι τσάι για τέτοιου είδους χρήση από το S/M διαλέγεις ένα με άρωμα μέντας και είσαι οκ.

 

για την χλωρίνη η παρακάτω φράση τα λέει όλα

Dr. Otto Hazinger, ειδικού στις διοξίνες, ο οποίος πολύ χαρακτηριστικά

αναφέρει ότι ο Θεός δημιούργησε 91 στοιχεία, ο άνθρωπος 15 και ο διάβολος

μόνο ένα: το χλώριο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

παντως οταν εχεις ζωακι καλο ειναι να μην σφουγ με χλωρινη,γιατι χανεις τις μυρωδιες κ αρχιζει να κατουραει παντου για να τις ξανα βρει.το καλυτερο ειναι ενα απορ με αρωμα κ μεσα στο νερο μπολικο ξυδακι.

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η χλωρινη δε πρεπει να χρησιμοποιειται για να σφουγγαριζουμε τα πλακακια γιατι τα καταστρεφει. Ξεβαφει το χρωμα τους και φευγει και η γυαλαδα τους. Αν τη χρησιμοποιεις για απολυμανση καλυτερα να παρεις καποιο αλλο απολυμαντικο.

 

Εννοειται οτι ουτε στα μαρμαρα δε βαζουμε χλωρινη, αλλα πρασινο σαπουνι.

 

Τip: Για να γυαλισουν τα μαρμαρα, υπαρχει ενα υγρο στο εμποριο (νομιζω Durostik) που ειναι για αυτη ακριβως τη δουλεια. Δεν ειναι για καθημερνη χρηση φυσικα...για 1-2 φορες το χρονο και γινονται σα καινουργια!

 

Υ.Γ.: Αυτες ειναι τεχνικες συμβουλες για τις ιδιοτητες των υλικων και οχι συμβουλες νοικοκυρας. Σαν νοικοκυρα? Ιδεα δεν εχω! χεχε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί χρησιμοποιείτε χλωρίνες και απορρυπαντικά βρε κορίτσια,ενώ υπάρχουν τόσες και τόσες φυσικές λύσεις και για καθάρισμα αλλά και για απολύμανση (Πωπω σαν διαφήμιση ακούγομαι!!:lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...