Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

αν κ παλιο μελος του parents δεν παυω ποτε να εχω το φορουμ μεσα στη καρδια μου.... εχει προκυψει ενα προβλημα στο Γυμνασιο του γιου μου κ θα ηθελα την βοηθεια σας κ την γνωμη σας κ ισως το παρων ποστ να βοηθησει κ αλλους γονεις...

Συγκεκριμενα εχω προβλημα με τη συμπεριφορα ενος καθηγητη των μαθηματικων. Στη συγκεντρωση γονεων που εγινε ηταν εριστικος με το συλλογο γονεων κ με την ενωση γονεων καπνιζε νευρικα κ μαλωνε με ολους.

Το σχολειο του παιδιου ειναι στη γειτονια μας κ παιρνοντας εχτες απο εξω ακουσα εγω η ιδια 2 δυνατα ΣΚΑΣΕ! απο μια ταξη κ παγωσα στη κυριολεξια λεγοντας στον εαυτο μου "πω πω σε ποια παιδια φωναζει ετσι?" Γυρνωντας ο γιος μου απο το σχολειο μαθαινω οτι ηταν στη ταξη του σε ωρα μαθηματος αλλης καθηγητρια των αγγλικων συγκεκριμενα,για να κανει καταμετρηση βιβλιων των αγγλικων. Το πρωτο ΣΚΑΣΕ πηγε σε ενα συμμαθητη του γιου μου γιατι μιλουσε με το διπλανο του κ το δευτερο στο γιο μου γιατι σηκωσε το χερι του για απορια στο μαθημα των αγγλικων προς την καθηγητρια:shock:

Η ιδια η καθηγητρια των αγγλικων πλησιασε το γιο μου κ του ειπε χαμηλωφωνα...μη μιλας καθολου τωρα θα τα πουμε μετα.Κ το θεμα εμεινε εκει ουτε την απορια του ελυσε κ το παιδι σοκαριστηκε.Κ η ιδια η καθηγητρια δεν μιλησε καθολου....

Ειναι αυτη συμπεριφορα καθηγητη?

Διαφημίσεις

Γεια σου Ντινάκι τι κάνεις?

Μήπως να μιλήσεις για αρχή με την καθηγήτρια των Αγγλικών να δεις τι καπνό φουμάρει ο συγκεκριμένος καθηγητής?

Αν είναι λίγο ανοιχτός άνθρωπος εκείνη, θα σου πει περίπου πως φέρεται γενικά στο σχολείο αυτός και αν έχει τις πλάτες του δ/ντη κλπ.

Γεια σου Ντινάκι τι κάνεις?

Μήπως να μιλήσεις για αρχή με την καθηγήτρια των Αγγλικών να δεις τι καπνό φουμάρει ο συγκεκριμένος καθηγητής?

Αν είναι λίγο ανοιχτός άνθρωπος εκείνη, θα σου πει περίπου πως φέρεται γενικά στο σχολείο αυτός και αν έχει τις πλάτες του δ/ντη κλπ.

Γεια σου κοριτσακι μου!!!

Η καθηγητρια των Αγγλικων ειναι γενικα μια πολυ χαμηλων τονων κυρια αλλα θα μιλησω μαζι της. Στην συγκεντρωση γονεων παντως ειχε παρεγκονισει τον Γυμνασιαρχη κ μιλουσε μονο εκεινος!Οποτε σιγουρα εχει τις πλατες....

Αυριο θα παω στο σχολειο κ θα ξεκαθαριστουν ολα πιστευω...αλλα εχω ενα διλημμα μηπως με αυτο το τροπο στιγματιστει το παιδι μου?Μηπως ετσι του φερετε ακομα χειροτερα? Μηπως θα του δινει αποβολλες μονο κ μονο για να περασει το δικο του? Εδω χωρις λογο κ του μιλησε ετσι....:roll:

Καλησπέρα ΝΤΙΝΑΤ. Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσεις κι άλλους γονείς αύριο αν έχουν κι αυτοί ανάλογα παράπονα από τα παιδιά τους, ώστε να είστε όλοι μαζί όταν και αν τελικά πλησιάσετε τον καθηγητή ή καλύτερα το διευθυντή του σχολείου; Καλύτερα μην κάνεις μόνη σου την κίνηση γιατί το πιθανότερο είναι να έχει το γιο σου στη "μπούκα" ο καθηγητής. Επίσης να ρωτήσεις έμεσα (ξέρεις λίγο πλαγίως και διακριτικά) κι άλλους καθηγητές ώστε αν χρειαστεί να επικαλεστείς τη μαρτυρία τους.

1457745k8p286od3g.gif

Η λέξη "σκάσε", δυστυχώς χρησιμοποιείται από κάποιους συναδέλφους...

Προσωπικά, όσο καλή και χαμηλών τόνων κοπέλα να ήμουν, αν δεν ήξερα κάποιο γονιό και απλά ερχόταν να με ρωτήσει για συνάδελφο, όποιος και να ήταν αυτός, δεν πρόκειται να έλεγα τίποτα...Θα παρέπεμπα το γονιό στον διευθυντή...Το τι καπνό φουμάρει ο καθηγητής αυτός δε χρειάζεται να σου το πει κανένας...Τον κατάλαβες η ίδια...Δυστυχώς είναι αρκετοί που πιστεύουν ότι έτσι επιβάλλονται στα παιδιά..

Το αν έχει τις πλάτες ή όχι του διευθυντή...Αν θες να τραβήξεις το θέμα, κάνεις έγγραφη αναφορά...για το γεγονός...Στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όχι στον διευθυντή...Και ας έχει ό,τι πλάτες θέλει..Χαρτί να υπάρχει, όχι λόγια...

Για τις αποβολές που λες...Πάλι αναφορά...Το να βγάλεις έξω μαθητή, δεν είναι απλό...Τον έβγαλε μια, δυο, τρεις, κάνεις αναφορές, τον καλείς ενώπιον διευθυντή να σου πει το λόγο που τον έβγαλε έξω...Και ο μαθητής μπροστά..Αν ο διευθυντής είναι σωστός, αφού ακούσει και τις δυο πλευρές, θα ζητήσει από τον μαθητή να βγει εκτός γραφείου, μπροστά σου θα μιλήσει ΟΥΔΕΤΕΡΑ και μετά, μόλις φύγεις εσύ, θα τα ακούσει ο καθηγητής...Ο διευθυντής λογικά θα τον ξέρει τι είναιμ, θα καταλάβει τι παίζιε με την μια και θα τον προσέχει...Εσύ δε θα σταματήσεις τα έγγραφα και τις αναφορές αν το συνεχίζει...Να θυμάσαι πάντα ότι ο σωστός διευθυντής, δεν πρόκειται να "ρίξει" κανέναν καθηγητή/συνάδελφο μπροστά σε γονιό ή μαθητή...Στον ίδο όμως μπορεί να ρίξει καμπάνες!Οι καλοί και έξυπνοι διευθυντές ξέρουν από τέτοια...

EukOp3.png 

Καλησπέρα ΝΤΙΝΑΤ. Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσεις κι άλλους γονείς αύριο αν έχουν κι αυτοί ανάλογα παράπονα από τα παιδιά τους, ώστε να είστε όλοι μαζί όταν και αν τελικά πλησιάσετε τον καθηγητή ή καλύτερα το διευθυντή του σχολείου; Καλύτερα μην κάνεις μόνη σου την κίνηση γιατί το πιθανότερο είναι να έχει το γιο σου στη "μπούκα" ο καθηγητής. Επίσης να ρωτήσεις έμεσα (ξέρεις λίγο πλαγίως και διακριτικά) κι άλλους καθηγητές ώστε αν χρειαστεί να επικαλεστείς τη μαρτυρία τους.

Αυτό είναι σωστό και ξέχασα να το αναφέρω..

Λάθος...Δεν μπορείς να επικαλεστείς καμία μαρτυρία κανενός συναδέλφου...Για αυτό και είπα ότι δεν πρόκειται να μιλούσα πλαγίως ή ευθέως σε κανέναν γονιό για να κατηγορήσω συνάδελφο..Αυτή η λογική είναι λανθασμένη και μετά θα μπλέξεις γιατί οι καθηγητές μπορούν να αρνηθούν τα πάντα και να χάσεις το δίκιο σου...Πρέπει για τα πάντα να υπάρχουν εγγραφα...Ακόμα και από πολλούς γονείς, ακόμα καλύτερα...

EukOp3.png 

babystar έκανες πολύ ωραία τοποθέτηση. Και ναι πράγματι τώρα που το ξανασκέφτομαι οι άλλοι καθηγητές θα είναι απρόθυμοι να ασχοληθούν με το θέμα ακόμη κι αν η μητέρα απλώς τους εκθέσει το πρόβλημα χωρίς να ζητήσει πληροφορίες για τον εν λόγω καθηγητή.

1457745k8p286od3g.gif

Πριν γίνει έγγραφη καταγγελία στη δευτεροβάθμια θα ήταν καλύτερο το να επικοινωνήσεις με τον ίδιο τον καθηγητή για να "κόψεις" κίνηση. Έπειτα να αναφέρεις στο διευθυντή όσα σου μετέφερε το παιδί και όσα άκουσες εσύ η ίδια.

Αν βρεις γονείς που να έχουν αντίστοιχη εικόνα, τότε παρακάλεσέ τους να πάνε κι αυτοί στο διευθυντή.

Αν δεις πως η κίνησή σου δεν έχει αποτέλεσμα τότε κάνε καταγγελία στη δευτεροβάθμια.

Μη φοβάσαι για το στιγματισμό του παιδιού. Αν ο καθηγητής έχει "πρόβλημα" μαζί του τότε θα τον έχει ήδη βάλει στο "μάτι", άρα δεν έχει να πάθει περισσότερο από αυτά που ήδη τραβάει.

Οι άλλοι καθηγητές αποφεύγουν να εμπλέκονται. Σίγουρα δε θα σου πουν τίποτα ακόμα κι αν ξέρουν. Αλλά ακόμα κι αν έχουν ακούσει, δε μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα. Δεν είναι στη δικαιοδοσία τους και κανένας από τους άλλους καθηγητές δεν βρίσκεται στην τάξη εν ώρα μαθήματος, άρα είναι δύσκολο να αποδείξει κάτι.

Να κινηθείς όμως.

Τυχαίνει να ακούμε διάφορα για ανθρώπους που πραγματικά δεν πρέπει να μπαίνουν σε τάξη, αλλά αν δεν υπάρξει καταγγελία, δε μπορεί να γίνει τίποτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Αυριο θα παω στο σχολειο κ θα ξεκαθαριστουν ολα πιστευω...αλλα εχω ενα διλημμα μηπως με αυτο το τροπο στιγματιστει το παιδι μου?Μηπως ετσι του φερετε ακομα χειροτερα? Μηπως θα του δινει αποβολλες μονο κ μονο για να περασει το δικο του? Εδω χωρις λογο κ του μιλησε ετσι....:roll:

Ντινάκι any news?

Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα,

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις κ για τη στηριξη σας.

Τα νεοτερα ειναι οτι ο εν λογο ¨καθηγητης¨ εχει απομακρυνθει ηδη απο το σχολειο κ αυτο οχι μονο γιατι πηγα κ παραπονεθηκα για την αναρμοστη συμπεριφορα του αλλα γιατι περιμενε μεταθεση ουτως η αλλως κατι που δεν το γνωριζα.

Αυτο που εμαθα ομως κ εμεινα "καγκελο" ειναι οτι ο κυριος(ο θεος να τον κανει) ειναι κ διευθυντης της Δευτεροβαθμιας της περιοχης μας:mad:

Λυπαμαι ειλικρινα τα παιδια που θα τον εχουν καθηγητη ή Γυμνασιαρχη...πως τα βαζεις αληθεια με διευθυντη της Δευτεροβαθμιας οεο??:cry:

Εννοείς πως είναι διευθυντής σε σχολείο της περιοχής σας έτσι;

Γιατί διευθυντής δευτεροβάθμιας... και να κάνει μάθημα σε σχολείο... χλωμό το κόβω..!

Αν είναι διευθυντής το πιο πιθανό είναι να μην κάνει μάθημα (ή ΑΝ κάνει να είναι 1-2 ώρες).

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Εννοείς πως είναι διευθυντής σε σχολείο της περιοχής σας έτσι;

Γιατί διευθυντής δευτεροβάθμιας... και να κάνει μάθημα σε σχολείο... χλωμό το κόβω..!

Αν είναι διευθυντής το πιο πιθανό είναι να μην κάνει μάθημα (ή ΑΝ κάνει να είναι 1-2 ώρες).

Οχι εννοοω οπως το εγραψα...Διευθυντης Δευτεροβαθμιας...μου το ειπε ο ιδιος ο Γυμνασιαρχης.

Τωρινός διευθυντής δευτεροβάθμιας??? Αποκλείεται!!

Έχουν ΠΛΗΡΗ απαλλαγή ωραρίου!!

Εκτός αν είχε διετελέσει διευθυντής δευτεροβάθμιας παλαιότερα.

Αν είναι όπως τα λες (απίθανο το βρίσκω)... μετά να πας την καταγγελία σου στον περιφεριακό διευθυντή. (Είναι ανώτερος του δ/ντη β/θμιας).

Τωρινός διευθυντής δευτεροβάθμιας??? Αποκλείεται!!

Έχουν ΠΛΗΡΗ απαλλαγή ωραρίου!!

Εκτός αν είχε διετελέσει διευθυντής δευτεροβάθμιας παλαιότερα.

Αν είναι όπως τα λες (απίθανο το βρίσκω)... μετά να πας την καταγγελία σου στον περιφεριακό διευθυντή. (Είναι ανώτερος του δ/ντη β/θμιας).

Σ ευχαριστω alkyon θα το εχω υποψιν μου να το θεσω κ ως προταση στη προσεχη συναντηση γονεων οπου θα τεθει το θεμα του σε ολους τους γονεις κ παρουσια του Συλλογου Γονεων κ Κηδεμονων. Ειμαι αποφασισμενη να τον κυνηγησω κ ας μην ειναι στο σχολειο μας πλεον..

Διαφημίσεις

Καλησπέρα Ντινάτ, επειδή εργάζομαι σε δευτεροβάθμια θα σου πω πως είναι αδύνατον ο διευθυντής δευτεροβάθμιας να είναι ενεργός εκπαιδευτικός. Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι ο συγκεκριμένος κύριος να είναι αναπληρωτής διευθυντής δευτεροβάθμιας. Αυτή τη θέση τη κατέχει συνήθως κάποιος διευθυντής σχολικής μονάδας που όμως εξακολουθεί να ασκεί τα καθήκοντα του στο σχολείο κα απλά μπορεί κάποια στιγμή να αντικαταστήσει τον κανονικό διευθυντή αν τύχει κάποια μέρα να απουσιάσει από την υπηρεσία.

Υποψιάζομαι όμως ότι κάτι άλλο συμβαίνει και οι συνάδελφοι του προσπαθούν να το καλύψουν. Στο λέω αυτό γιατί είναι αδύνατον εκπαιδευτικός να πάρει μετάθεση τέτοια εποχή, οι μεταθέσεις ανακοινώνονται την άνοιξη και ήδη τον Σεπτέμβριο ο καθηγητής πρέπει να βρίσκεται στο νέο του σχολείο.

Υπάρχει βέβαια η περίπτωση να μη πρόκειται για κανονική μετάθεση αλλά για μια απλή διάθεση σε κάποιο άλλο σχολείο της περιοχής, όμως μου φαίνεται δύσκολο να κάνουν «μπαλάκι» από σχολείο σε σχολείο ολόκληρο «αναπληρωτή διευθυντή». Υποθέτω λοιπόν ότι προσπαθούν να σε αποτρέψουν από το να δώσεις συνέχεια στο θέμα.

Υποθέτω πως το "διευθυντής" είναι εσφαλμένη πληροφορία.

Κατά τα άλλα, η όλη υπόθεση μοιάζει να είναι καθηγητής διατεθημένος στο σχολείο (πλήρως ή με κάποιες ώρες), του οποίου η διάθεση ανακλήθηκε (και έτσι θα πάει σε άλλο σχολείο).

Σε εμάς έτυχε το άλλο:

Κάποιος καθηγητής ήταν διατεθημένος για κάποιες ώρες στο σχολείο μας.

Ορισμένα παιδιά εξέφρασαν παράπονα για εκείνον (δικαιολογημένα ή όχι, δεν το κρίνω γιατί δεν το ξέρω).

ΈΤΥΧΕ... την ίδια μέρα να αλλάξει η διάθεσή του κι έτσι μας έστειλαν νέο εκπαιδευτικό για λίγες ώρες. Επίσης τυχαία επέλεξε το τμήμα που παραπονέθηκε (δε γνώριζε περί παραπόνων).

Τα παιδιά νόμιζαν πως επειδή παραπονέθηκαν άλλαξε ο καθηγητής.... κι έτσι έστελναν αντιπροσωπείες από τα τμήματα για να κάνουν παράπονα... για όποιον καθηγητή ήταν αυστηρός! :mrgreen:

Σε εμάς έτυχε το άλλο:

Κάποιος καθηγητής ήταν διατεθημένος για κάποιες ώρες στο σχολείο μας.

Ορισμένα παιδιά εξέφρασαν παράπονα για εκείνον (δικαιολογημένα ή όχι, δεν το κρίνω γιατί δεν το ξέρω).

ΈΤΥΧΕ... την ίδια μέρα να αλλάξει η διάθεσή του κι έτσι μας έστειλαν νέο εκπαιδευτικό για λίγες ώρες. Επίσης τυχαία επέλεξε το τμήμα που παραπονέθηκε (δε γνώριζε περί παραπόνων).

Τα παιδιά νόμιζαν πως επειδή παραπονέθηκαν άλλαξε ο καθηγητής.... κι έτσι έστελναν αντιπροσωπείες από τα τμήματα για να κάνουν παράπονα... για όποιον καθηγητή ήταν αυστηρός! :mrgreen:

Απιστευτο!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα