Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτα εμβόλια στο ΙΚΑ και όχι στον παιδίατρο!


Georgia1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Καιρό είχα να γράψω αλλά ο πρίγκιππας μου είναι λίγο απαιτητικός. Όλο αγκαλίτσες θέλει.:P Μόνος του δε κάθεται καθόλου!:shock::shock::shock:

 

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας. Είμαι από Θεσσαλονίκη και επισκέπτομαι ιδιωτικό παιδίατρο! Μου είπε λοιπόν μόλις κλείσουμε 2 μηνών να πάμε να μας κάνει τα εμβόλια. 2 μαζί. Το Infanrix-Hexa and Prevenar 13. Το δεύτερο μου είπε ότι γράφεται.

Πήγα λοιπόν στο φαρμακείο και ρώτησα πόσο κάνει το πρώτο μου είπα 67(νομίζω) Ευρώ. Μου λέει όμως ο φαρμακοποιός "Γιατί δεν πας στο ΙΚΑ να στο κάνουν. Τζάμπα θα σου βγει". Λοιπόν πάω και εγώ στο κέντρο Μητέρας και παιδιού. Εκεί μου λένε ότι το Prevenar 13 θα μου γράψουν (χωρίς να κλείσω ραντεβού) και το άλλο θα μου το κάνουν εκεί. Αλλά όχι αυτό το συγκεκριμένο αλλά ένα άλλο το 5απλό. Αυτό γίνετε μόνο με ραντεβού στο 184. Λοιπόν μετά από 7 μέρες επιτέλους και πάνω από 1000 τηλεφωνήματα για να βγάλω γραμμή 7.30 το πρωί βρήκα ραντεβού για το εμβόλιο.

 

Τον ιδιωτικό παιδίατρο ακόμα δεν τον έχω ειδοποιήσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία σκέφτομαι ότι τα εμβόλια είναι ακριβά και δεν μας περισσεύουν ειδικά τώρα που δεν δουλεύω. Από την άλλη ο παιδίατρος μας είναι σούπερ. Θέλω να συνεχίσω να πηγαίνω εκεί και να παρακολουθεί το μπεμπάκη μας.

Πολύ πιθανό να μας πει ότι αφού πάω στο ΙΚΑ για εμβόλια και εκεί ακολουθούν άλλο πρόγραμμα εμβολίων ο ίδιος δεν θα αναλάβει καμία ευθύνη...

 

Παρακαλώ τα φώτα σας. Σας έχει συμβεί και εσάς το ίδιο??? Γενικά πόσο κοστίζουν τα εμβόλια το πρώτο έτος? Αν είναι 200-300Ε για όλο το χρόνο μήπως το ξαναδούμε με τον άντρα μου το θέμα.

 

Σας ευχαριστώ.... Και συγνώμη για το τεράστιο ΠΟΣΤ:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς τα εμβόλια μας τα κάναμε στο ΙΚΑ και όσα δεν τα κάλυπτε, τα κάναμε στον παιδίατρο εις γνώση του.........μάλιστα μου είπε ότι ορισμένα δεν χρειάζονται και να μην τα κάνω καθόλου (π.χ ροταοιού).

Γιατί να έχει αντίρρηση ο παιδίατρος σου? Το πρόγραμμα εμβολιασμού είναι κοινό για όλα τα παιδιά είτε τα κάνεις στο ΙΚΑ είτε ιδιωτικά.

Τώρα αν έχει αντίρρηση γιατί θα χάσει λεφτά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν και εγω στην αρχη σε αυτο το διλλημα οπως εσυ....Αφησα την γιατρο μου και μετα απο 1000 τηλεφ. στο 184 πηγα μετα απο 1 μηνα ειχε ραντεβου και τοτε ετυχε απεργια των γιατρων...Ε δεν μπορουσα να παιζω με τα εμβολια του μωρου...ειχε ηδη παει 1 μηνα πισω ο εμβολιασμος...Να περιμενα αλλο ενα μηνα??Τελικα ευτυχως που πηγα ξανα στην παιδιατρο μου η οποια ειναι και στο ικα και οτι γραφεται μου τα γραφει Ολα χωρις να πηγαινω εγω στο ικα...Δυστυχως ειναι καποια καινουργια που δεν γραφονται...Δεν ειναι ομως πολλα...Εμεις μεχρι στιγμης πληρωσαμε 2 φορες το ινφαριξ χεξα...2 δοσεις δηλαδη...Ολα τα αλλα μας τα εγραφε....Δε νομιζω πως ειναι τοσα πολλα τα χρηματα για να τρεχω στην αλλη ακρη για τσαμπα εμβολιο (που στην τελικη δεν κανουν το ιδιο που ειναι το καλυτερο αλλα για να καλυψουν αυτα που καλυπτει το ινφαριξ κανουν δυο διαφορετικα δηλαδ. 2 τσιμπηματα στο μωρο)και αν κανει πυρετο ?που θα απευθυνθεις??στη γιατρο σου?ε δε νομιζω να σε αντιμετωπισει οπως πρεπει....

Αυτη ειναι η αποψη μου...Και αυτο εκανα εγω..Το τι θα κανεις ειναι μια δικη σου προσωπικη αποφαση....Παντως η γιατρος μου ειπε πως μεχρι το δεκεμβρη εχουμε αλλα δυο εμβολια που γραφονταο στο ικα ...Μετα δεν μενουν και πολλα ....

Οτι αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

εμείς κάνουμε το εξής:

Όσα γράφονται τα γράφω στο ΙΚΑ και τα κάνω στην παιδιατρο που έχω (ιδιωτική). Όσα δε γράφονται τα πληρώνω εγώ. Τα πιο ακριβά είναι συνήθως αυτά που γράφονται. Για τα υπόλοιπα υπολογίζω ότι κοστίζουν περιπου 150 - 200 ευρώ για τον πρώτο χρόνο. Και εμείς τα κάναμε όλα και ροταιο και άλλα.

Αν θέλεις όμως μπορείς να κάνεις τα εμβόλια στο ΙΚΑ (απλά δεν είναι μερικά ίδια με αυτά που σου γράφει η παιδίατρος) και απλά να πηγαίνεις στην παιδίατρο να σας παρακολουθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

θα σου πω καταρχήν πως εμβόλια θα κάνει το μικράκι σου σχεδόν μεχρι 20-21 μηνών. αν κανεις τα ''φθηνά΄΄ εμβόλια εμενα προσωπικά μου κόστισε 45 σε κάθε επίσκεψη. όσα απο αυτα ηταν ακριβά (70-100?) μου ελεγε απο την προηγούμενη επίσκεψη ο γιατρός ποια ειναι και πήγαινα στο ικα. μου τα εγραφε ο εκει γιατρός και επειτα τα αγοραζα απο το φαρμακειο φυσικα με ελαχιστη τιμή. ο γιατρός του ΙΚΑ βέβαια μου πάσαρε την κάρτα του αλλα δεν ειχε δικαιωμα να μου αρνηθεί να τα γράψει μιας και το δικαιούμε σαν ασφαλιζόμενη.οταν λοιπόν τα εγραφα κ τα επερνα απο το φαρμακείο απο πριν μου τα εκανε ο ιδιωτικός γιατρος περνοντας μου αμοιβη 30? αντι για 45.γερα να ναι πανω απ ολα αλλα υπολόγιζω πως μεχρι τωρα μονο για εμβόλια εχουμε δώσει κατα προσέγγιση 700? και καποιες εκτακτες επισκέψεις για εξαίταση καπου 100?. χοντρικα ενα 800αρι. οχι οτι μας περισεύουν αλλα απο προσωπική μου πείρα άπέφυγα να τον πάω για εξέταση τον μικρο μου στο ΙΚΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αν ήμουν και εγω ανεργη θα επέλεγα για εμβόλια το ΙΚΑ και ισως πήγαινα μόνο για εξέταση στον ιδιωτικό.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διευκρίνηση: Στο ΙΚΑ τα εμβόλια είναι τελείως δωρεάν αν τα κάνεις εκεί, δεν χρειάζεται καν να στα γράψουνε και να πληρώσεις συμμετοχή, εκτός αν χρειάζεται για κάποιο συγκεκριμένο εμβόλιο ή θέλουμε εμείς να κάνουμε κάποιο άλλο εμβόλιο.

Οπότε κάνεις το εμβόλιο στο ΙΚΑ χωρίς να πληρώσεις ούτε συμμετοχή ούτε επίσκεψη και μπορεί να εξακολουθεί να παρακολουθεί το παιδί ο ιδιωτικός παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που γράφονται εγώ δεν πληρώνω συμμετοχή. Τα παίρνω δωρεάν από το φαρμακείο με τη συνταγή του ΙΚΑ. Πληρώνεις μόνο την επίσκεψη στον ιδιωτικό παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση: Στο ΙΚΑ τα εμβόλια είναι τελείως δωρεάν αν τα κάνεις εκεί, δεν χρειάζεται καν να στα γράψουνε και να πληρώσεις συμμετοχή, εκτός αν χρειάζεται για κάποιο συγκεκριμένο εμβόλιο ή θέλουμε εμείς να κάνουμε κάποιο άλλο εμβόλιο.

Οπότε κάνεις το εμβόλιο στο ΙΚΑ χωρίς να πληρώσεις ούτε συμμετοχή ούτε επίσκεψη και μπορεί να εξακολουθεί να παρακολουθεί το παιδί ο ιδιωτικός παιδίατρος.

 

ναι σωστα αυτο ειναι επιλογή σου

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που γράφονται εγώ δεν πληρώνω συμμετοχή. Τα παίρνω δωρεάν από το φαρμακείο με τη συνταγή του ΙΚΑ. Πληρώνεις μόνο την επίσκεψη στον ιδιωτικό παιδίατρο.

 

ισως να κανω κ λάθος για την συμμετοχή. θα ρωτήσω την μητέρα μου...αυτη θυμάται τα πάντα για το μωρο...α ρε Μανα!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση.

 

Ζάννα Δυστυχώς το πρόγραμμα εμβολιασμού δεν είναι το ίδιο. Ο ιδιωτικός γιατρός κάνεο το εξαπλό ( Infanrix-Hexa) ενώ το ικα κάνεο το πενταπλό.(Infanrix). Δεν κάνει αυτό της Ηπατίτιδας αν δεν απατούμε. Το κάνεις νομίζψ ξεχωριστά αργότερα στους 3 μήνες.

 

Άννα μεγάλη ατυχία αυτό με την απεργία. Σε καταλαβαίνω γιατί είναι τεράστιο μπέδεμα να βρεις ραντεβού... Φυσικά και έκανες καλά που το πήγες στον ιδιώτη. Αλλά είσαι τυχερή γιατί εσένα η γιατρός είναι του ΙΚΑ (άσχετα που την βλέπεις ιδιωτικά). Εμένα δυστυχώς δεν είναι συμβεβλημένος με κανένα ταμείο. Μου είπε βέβαια αν μπορώ να βρω βιβλιάριο δημοσίου από μικρό παιδί. Εκεί θα μπορούσε να μου τα γράψει και τα 2 φάρμακα.

 

Χριστίνα σκέφτομαι να κάνω αυτό που έγραψες." Αν θέλεις όμως μπορείς να κάνεις τα εμβόλια στο ΙΚΑ (απλά δεν είναι μερικά ίδια με αυτά που σου γράφει η παιδίατρος) και απλά να πηγαίνεις στην παιδίατρο να σας παρακολουθεί.". Αλλά πρέπει να μιλήσω πρώτα με τον ιδι. παιδίατρο μου αν θα συνεχίσει να μας βλέπει κανονικά (εκτός από τα εμβόλια)...

 

Μεγάλο μπέρδεμα κορίτσια. Κολλάω 8 χρόνια ένσημα και ενώ όλα αυτά θα έπερεπε να είναι δωρεάν και χωρίς κανέναν προβληματισμό σε μας που δουλεύουμε νιώθω ότι κάνω "λάθος" αν χρησιμοποιήσω το ΙΚΑ. :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

θα σου πω καταρχήν πως εμβόλια θα κάνει το μικράκι σου σχεδόν μεχρι 20-21 μηνών. αν κανεις τα ''φθηνά΄΄ εμβόλια εμενα προσωπικά μου κόστισε 45 σε κάθε επίσκεψη. όσα απο αυτα ηταν ακριβά (70-100?) μου ελεγε απο την προηγούμενη επίσκεψη ο γιατρός ποια ειναι και πήγαινα στο ικα. μου τα εγραφε ο εκει γιατρός και επειτα τα αγοραζα απο το φαρμακειο φυσικα με ελαχιστη τιμή. ο γιατρός του ΙΚΑ βέβαια μου πάσαρε την κάρτα του αλλα δεν ειχε δικαιωμα να μου αρνηθεί να τα γράψει μιας και το δικαιούμε σαν ασφαλιζόμενη.οταν λοιπόν τα εγραφα κ τα επερνα απο το φαρμακείο απο πριν μου τα εκανε ο ιδιωτικός γιατρος περνοντας μου αμοιβη 30? αντι για 45.γερα να ναι πανω απ ολα αλλα υπολόγιζω πως μεχρι τωρα μονο για εμβόλια εχουμε δώσει κατα προσέγγιση 700? και καποιες εκτακτες επισκέψεις για εξαίταση καπου 100?. χοντρικα ενα 800αρι. οχι οτι μας περισεύουν αλλα απο προσωπική μου πείρα άπέφυγα να τον πάω για εξέταση τον μικρο μου στο ΙΚΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αν ήμουν και εγω ανεργη θα επέλεγα για εμβόλια το ΙΚΑ και ισως πήγαινα μόνο για εξέταση στον ιδιωτικό.

 

Salomi δεν είμαι άνεργη. Ευτυχώς.... απλώς τώρα δεν δουλεύω λόγω άδειας.

Δεν κάταλαβα αυτό που είπες σχετικά με τα εμβόλια που έγραφες το ΙΚΑ. Φαντάζομαι κάποια τα έγραφες και κάποια απλώς τα αγόραζες στην κανονική τιμή (καλή ώρα το Infanrix-Hexa). Καλά κατάλαβα??

Link to comment
Share on other sites

Salomi δεν είμαι άνεργη. Ευτυχώς.... απλώς τώρα δεν δουλεύω λόγω άδειας.

Δεν κάταλαβα αυτό που είπες σχετικά με τα εμβόλια που έγραφες το ΙΚΑ. Φαντάζομαι κάποια τα έγραφες και κάποια απλώς τα αγόραζες στην κανονική τιμή (καλή ώρα το Infanrix-Hexa). Καλά κατάλαβα??

 

οτι εκανα στο γιατρο ηταν απο τα φθηνα. του πληρωνα 15 ευρω επιπλεον αποι την κανονικη εξεταση. οτι ηταν ακριβο πχ αυτο που λες μου ελεγε την επομενη φορα θα εχουμε το ταδε που ειναι ακριβο εμβολιο. γραψτα στον φορεα σου κ φερτα μου. οτι ηταν φθηνο μου το παρειχε αυτος. εχουν ψυγεια και κρατανε εμβολια. δηλ επερνα απο το φαρμακειο μονο τα ακριβα με συνταγη του τα πηγαινα και μου κανε αυτος το εμβολιο με κοστος επισκεψης 30? αντι για 45?. για το αν ημουν ανεργη και εγω που ανεφερα το ειπα γιατι η μιση ελλαδα πλεον ειναι στο ψαξιμο για δουλεια και μας εχουν φτασει στο σημειο να λεμε δοξα το θεο που περνω 900? κ αυτο με 3 μηνες καθυστερηση...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Καιρό είχα να γράψω αλλά ο πρίγκιππας μου είναι λίγο απαιτητικός. Όλο αγκαλίτσες θέλει.:P Μόνος του δε κάθεται καθόλου!:shock::shock::shock:

 

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας. Είμαι από Θεσσαλονίκη και επισκέπτομαι ιδιωτικό παιδίατρο! Μου είπε λοιπόν μόλις κλείσουμε 2 μηνών να πάμε να μας κάνει τα εμβόλια. 2 μαζί. Το Infanrix-Hexa and Prevenar 13. Το δεύτερο μου είπε ότι γράφεται.

Πήγα λοιπόν στο φαρμακείο και ρώτησα πόσο κάνει το πρώτο μου είπα 67(νομίζω) Ευρώ. Μου λέει όμως ο φαρμακοποιός "Γιατί δεν πας στο ΙΚΑ να στο κάνουν. Τζάμπα θα σου βγει". Λοιπόν πάω και εγώ στο κέντρο Μητέρας και παιδιού. Εκεί μου λένε ότι το Prevenar 13 θα μου γράψουν (χωρίς να κλείσω ραντεβού) και το άλλο θα μου το κάνουν εκεί. Αλλά όχι αυτό το συγκεκριμένο αλλά ένα άλλο το 5απλό. Αυτό γίνετε μόνο με ραντεβού στο 184. Λοιπόν μετά από 7 μέρες επιτέλους και πάνω από 1000 τηλεφωνήματα για να βγάλω γραμμή 7.30 το πρωί βρήκα ραντεβού για το εμβόλιο.

 

Τον ιδιωτικό παιδίατρο ακόμα δεν τον έχω ειδοποιήσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία σκέφτομαι ότι τα εμβόλια είναι ακριβά και δεν μας περισσεύουν ειδικά τώρα που δεν δουλεύω. Από την άλλη ο παιδίατρος μας είναι σούπερ. Θέλω να συνεχίσω να πηγαίνω εκεί και να παρακολουθεί το μπεμπάκη μας.

Πολύ πιθανό να μας πει ότι αφού πάω στο ΙΚΑ για εμβόλια και εκεί ακολουθούν άλλο πρόγραμμα εμβολίων ο ίδιος δεν θα αναλάβει καμία ευθύνη...

 

Παρακαλώ τα φώτα σας. Σας έχει συμβεί και εσάς το ίδιο??? Γενικά πόσο κοστίζουν τα εμβόλια το πρώτο έτος? Αν είναι 200-300Ε για όλο το χρόνο μήπως το ξαναδούμε με τον άντρα μου το θέμα.

 

Σας ευχαριστώ.... Και συγνώμη για το τεράστιο ΠΟΣΤ:oops::oops::oops:

 

 

 

Αχχ τι μου θύμησες τώρα!!! Πριν 10 μήνες περίπου έπρεπε κ εμείς να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε τα εμβόλια στην παιδίατρο μας ή στο ΙΚΑ. Η γιατρός δεν είχε κανένα πρόβλημα κ μου είπε να τα κάνω στο ΙΚΑ γιατί είναι κ πολλά τα λεφτά, παίρνω λοιπόν τηλ στο ΙΚΑ και ρωτώ τι ώρες είναι ο παιδίατρος εκεί( 07:30 εως 09:00 και 14:30 - 15:30 ) τις άλλες ώρες είναι σε δικό του ιατρείο ιδιώτης:confused:.Αποφασίζουμε να πάμε το παιδί στις 14:30, για να μην τα πολυλογώ ο παιδίατρος ήρθε στις 15:00 με πολύ άσχημη συμπεριφορά όταν είδε ότι το μωρό το παρακολουθεί ιδιώτης προσπάθησε να μας φορτώσει ενοχές για χίλια δυο πράγματα που το πάτε το παιδί εδώ κτλ και έκανε το εμβόλιο χωρίς να εξετάσει το παιδί:confused::confused:.Στο επόμενο εμβόλιο που γραφόταν αρνήθηκε να το γράψει για να το πάρω από το φαρμακείο να το κάνουμε στην παιδίατρο μας:mad::x. Από τότε ότι γράφεται το γράφω σε παιδίατρο ενός κοντινού νοσοκομείου και το κάνω στην παιδίατρο μου κ τα υπόλοιπα τα αγοράζω, από ότι θυμάμαι πάει εναλλάξ ένα γράφεται ένα όχι. Α τον είχα ρωτήσει κ πως γίνεται αν πάω στο ιατρείο του και μου είπε πως δεν πληρώνω το εμβόλιο αλλά την επίσκεψη κ καταθέτω την απόδειξη στο ΙΚΑ για να πάρω όσα μου αναλογούν πίσω:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχχ τι μου θύμησες τώρα!!! Πριν 10 μήνες περίπου έπρεπε κ εμείς να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε τα εμβόλια στην παιδίατρο μας ή στο ΙΚΑ. Η γιατρός δεν είχε κανένα πρόβλημα κ μου είπε να τα κάνω στο ΙΚΑ γιατί είναι κ πολλά τα λεφτά, παίρνω λοιπόν τηλ στο ΙΚΑ και ρωτώ τι ώρες είναι ο παιδίατρος εκεί( 07:30 εως 09:00 και 14:30 - 15:30 ) τις άλλες ώρες είναι σε δικό του ιατρείο ιδιώτης:confused:.Αποφασίζουμε να πάμε το παιδί στις 14:30, για να μην τα πολυλογώ ο παιδίατρος ήρθε στις 15:00 με πολύ άσχημη συμπεριφορά όταν είδε ότι το μωρό το παρακολουθεί ιδιώτης προσπάθησε να μας φορτώσει ενοχές για χίλια δυο πράγματα που το πάτε το παιδί εδώ κτλ και έκανε το εμβόλιο χωρίς να εξετάσει το παιδί:confused::confused:.Στο επόμενο εμβόλιο που γραφόταν αρνήθηκε να το γράψει για να το πάρω από το φαρμακείο να το κάνουμε στην παιδίατρο μας:mad::x. Από τότε ότι γράφεται το γράφω σε παιδίατρο ενός κοντινού νοσοκομείου και το κάνω στην παιδίατρο μου κ τα υπόλοιπα τα αγοράζω, από ότι θυμάμαι πάει εναλλάξ ένα γράφεται ένα όχι. Α τον είχα ρωτήσει κ πως γίνεται αν πάω στο ιατρείο του και μου είπε πως δεν πληρώνω το εμβόλιο αλλά την επίσκεψη κ καταθέτω την απόδειξη στο ΙΚΑ για να πάρω όσα μου αναλογούν πίσω:lol:

 

ο ιδιώτης σου εκανε κύρηγμα γιατι πηγαίνεις σε ιδιώτη???πφφφ αθανατο ΙΚΑ

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο η χριστίνα. κι εμείς έτσι κάνουμε, τα εμβόλια στο ικα και εξέταση στον παιδίατρο. ο οποίος ποτέ δεν έθιξε το θέμα της αποκλειστικότητας στα εμβόλια. μας σημειώνει στο βιβλιάριο της μικρής ποιά εμβόλια πρέπει να γίνουν και είμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Salomi και αν είναι 900 καλά είναι... Άστα να πάνε. Πολύ χάλια η κατάσταση...

 

Αρτεμίδα μάλλον θα πρέπει να πάρω τον παιδίατρο μου τηλέφωνο και να του εξηγήσω την κατάσταση.... Αχ αθάνατο σύστημα υγείας.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με μπερδέψατε λίγο, βέβαια η κόρη μου είναι και 5 χρονών και μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

Τα εμβόλια στο Κέντρο Μάνα και Παιδιού στο κάθε ΙΚΑ δεν γίνονται? Εκεί δεν πάτε?

 

Οπότε γιατί να σας τα γράψει? Δίνονται δωρεάν εκείνη την ώρα από τις νοσηλέυτριες, αφού

εξετάσει ο γιατρός το παιδί.

Απ όσο θυμάμαι ο παιδιάτρος σε αυτά τα κέντρα γράφει μόνο τα εμβόλια που δεν έχει το ΙΚΑ, πας και τα παίρνεις, γυρνάς στο Κέντρο και στα κάνουν.

Εγώ έτσι έκανα (εξαιρείται η περίπτωση που θες να κάνεις άλλο εμβόλιο που δεν το κάνουν στο κέντρο).

Link to comment
Share on other sites

Zana μου έτσι όπως τα λες είναι. Το πρόβλημα δημιουργείται με τον ιδιωτικό παιδίατρο που έχουμε συνήθως όλες. Ο ιδιωτικός παιδίατρος σου γράφει είτε άλλα εμβόλια είτε ακουλουθεί άλλο χρονικό πρόγραμμα.

Έτσι αν πας π στο ΙΚΑ (κέντρο μάνας και παιδιού) για τα εμβόλια και έξω ιδιωτικά για παρακολούθηση υπάρχει πρόβλημα. Συνήθως οι ιδιωτικοί γιατροί σου κάνουν μούτρα που δεν ακολούθησες τις δικές του διαταγές (τα πέρνουν βέβαια και αυτοί από τις φαρμακευτικές). ΟΙ γιατροί του Ικα σου κάνουν μούτρα και αυτοί γιατί πας και έξω και στο ΙΚΑ. Επίσης θυμώνουν αν έχουν ιδιωτικό ιατρείο και ενώ σου δίνουν στην επίσκεψη την κάρτα εσύ δεν πας.

 

Όπως ανάφερα και παραπάνω μπέρδεμα μεγάλο.......

Link to comment
Share on other sites

Georgia στο κέντρο μάνας και παιδιού γιατί να σου κάνει μούτρα ο γιατρός? Ούτε συνταγή σου γράφει (εκτός από αυτά που δεν καλύπτει το ΙΚΑ) ούτε τίποτε.

Πας, βλέπει το παιδί ότι δεν είναι άρρωστο και μετά πας στις νοσηλέυτριες για το εμβόλιο.

Τώρα οι ιδωιτικοί γιατροί μπορεί να ακολουθούν κάποιο διαφοροποιημένο πρόργαμμα εμβολιασμών αλλά κατά βάση δεν μπορεί να έχει μεγάλες διαφορές από του ΙΚΑ.

Οπότε πάμε στο σημείο του ότι ο γιατρός σου θα "παρεξηγηθεί" αν πας στο ΙΚΑ.

Τότε να το βράσω το θέμα αν δεν μπορεί να καταλάβει ότι δυσκολεύεσαι οικονομικά.

Στο ΙΚΑ θα πας μόνο και μόνο για τα εμβόλια. ΑΝ το παιδί σου αρρωστήσει και χρειαστεί να το δει π.χ. 3 φορές το μήνα (ιδίως όταν αρχίσει παιδικους, σχολεία κλπ), θα τον πληρώσεις χρυσό. Αν δεν το σκέφτεται αυτό, δεν σκέφτεται μακροπρόθεσμα και το κυριότερο σε βλέπει σαν πορτοφόλι. Οπότε πάμε σε άλλα θέματα (για μένα ), π.χ. εμπιστοσύνης κλπ.

Με αυτή τη λογική μπορεί να σε "φορτώσει" ένα σωρό εμβόλια τα οποία είναι προαιρετικά και δεν εξυπηρετούν και τίποτε.

Στο δια ταύτα, sorry που σε κουράζω, δεν βρίσκω λόγο γιατί να "παρεξηγηθεί" αν πας στο ΙΚΑ για τα εμβόλια.

Στο κάτω κάτω τι παρακολούθηση θέλει το εμβόλιο? Μόνο αν τυχόν παρουσιάσει κάποια συμπτώματα το παιδάκι μετά την χορήγησή του.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μου συγνώμη για την γελοια ίσως ερώτηση μου.... αλλά τα εμβόλια των παιδιών σας τα πληρώνετε? εγω δεν εχω δώσει ουτε γιουρο τσακιστό!

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Zana μου συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

Δυστυχώς στο δικό μου κέντρο μάνας και παιδιού η παιδίατρος σου δίνει την καρτούλα της και σου λέει " Γιατί να μπεδεύεσαι. Πέρνα το απόγευμα από το Ιατρείο μου και θα σου γράφω τα εμβόλια + θα σου κάνω και τα εμβολία του ΙΚΑ χωρίς να χρειαστεί να κλείνεις ραντεβού 1 μήνα πριν και αν βρεις". Αυτό μου το είπαν βέβαια. Θα το δω και εγώ στην πράξη τον άλλο μήνα.

Σχετικά με τον ιδιώτικη άστα βράστα. Πολύ καλός αλλά θέλει να τηρούμε το δικό του πρόγραμμα εμβολίων. Τέσπα.

Κατέληξα ότι θα πηγαίνω στο ΙΚΑ για τα εμβόλια και για παρακολούθηση εκτός.

 

Μάρα τι ταμείο έχεις??

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας παιδίατρος δεν έχει κάνενα πρόβλημα για το που θα κάνω τα εμβόλια, ο παιδίατρος του ΙΚΑ έχει!!!Συγκεκριμένα θυμάμαι μου είχε πεί διάλεξε ή θα κάνεις τα εμβόλια του παιδιού εδώ κ θα το παρακολουθώ εγώ ή στην παιδίατρο σου!!!!Δεν ήξερα οτι υπάρχει κέντρο μάνας και παιδιού αλλά δεν θα μου το είχαν πει στο ΙΚΑ οταν ρώτησα για παιδίατρο?Μήπως έχουν σε μεγαλύτερες πόλεις?Εγω είμαι Ηγουμενίτσα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΑΣ ΖΑΛΙΣΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΛΑΞΑΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΣΑΜΕ. ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΡΕΒΕΝΑΡ 15 ΕΥΡΩ ΣΥΜΕΤΟΧΗ. ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΙΚΑ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ. ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ (20 ΕΥΡΩ) ΚΑΙ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΗΣΑΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΑΜΕ. ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΗΤΕ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΠΕΡΝΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάνουμε το εξής:

Όσα γράφονται τα γράφω στο ΙΚΑ και τα κάνω στην παιδιατρο που έχω (ιδιωτική). Όσα δε γράφονται τα πληρώνω εγώ. Τα πιο ακριβά είναι συνήθως αυτά που γράφονται. Για τα υπόλοιπα υπολογίζω ότι κοστίζουν περιπου 150 - 200 ευρώ για τον πρώτο χρόνο. Και εμείς τα κάναμε όλα και ροταιο και άλλα.

Αν θέλεις όμως μπορείς να κάνεις τα εμβόλια στο ΙΚΑ (απλά δεν είναι μερικά ίδια με αυτά που σου γράφει η παιδίατρος) και απλά να πηγαίνεις στην παιδίατρο να σας παρακολουθεί.

 

Αυτο κανουμε και εμεις.

Δες εδω ποια συνταγογραφουνται http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21779 και εδω http://www.fskilkis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=235&Itemid=57

Γενικα οπως ειπε και η christina06 τα ακριβα συνταγογραφουνται.

 

 

Κ

Τον ιδιωτικό παιδίατρο ακόμα δεν τον έχω ειδοποιήσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία σκέφτομαι ότι τα εμβόλια είναι ακριβά και δεν μας περισσεύουν ειδικά τώρα που δεν δουλεύω. Από την άλλη ο παιδίατρος μας είναι σούπερ. Θέλω να συνεχίσω να πηγαίνω εκεί και να παρακολουθεί το μπεμπάκη μας.

Πολύ πιθανό να μας πει ότι αφού πάω στο ΙΚΑ για εμβόλια και εκεί ακολουθούν άλλο πρόγραμμα εμβολίων ο ίδιος δεν θα αναλάβει καμία ευθύνη...

Θα ελεγα να του το πεις ετσι ακριβως. Ειναι δυσκολοι καιροι και ολοι ζοριζομαστε . Ο γιατρος σιγουρα δεν ζει στο διαστημα οποτε το ξερει. Επισης μπορεις να του πεις να σου λεει αν κρινει εκεινος οτι χρειαζεται καποιο εξτρα κατα την δικη του γνωμη και να τα κανεις εκεινα εκει .

 

Το ζορι με τα εμβολια ειναι μεχρι 2 ετων. Μετα ηρεμεις για λιγο και πας 2η φουρνια 2-6 ετων. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Zana μου συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

Δυστυχώς στο δικό μου κέντρο μάνας και παιδιού η παιδίατρος σου δίνει την καρτούλα της και σου λέει " Γιατί να μπεδεύεσαι. Πέρνα το απόγευμα από το Ιατρείο μου και θα σου γράφω τα εμβόλια + θα σου κάνω και τα εμβολία του ΙΚΑ χωρίς να χρειαστεί να κλείνεις ραντεβού 1 μήνα πριν και αν βρεις".

 

Εμένα όταν μου το΄πε αυτό γιατρός του ΙΚΑ (άλλη ειδικότητα) του απάντησα στεγνά ότι "αν είχα λεφτά να πηγαίνω σε ιδιώτες γιατρούς (δεν είπα γι'αυτόν μόνο), τότε ούτε ζωγραφιστή δεν θα με βλέπανε στο ΙΚΑ"

 

 

 

Η δική μας παιδίατρος δεν έχει κάνενα πρόβλημα για το που θα κάνω τα εμβόλια, ο παιδίατρος του ΙΚΑ έχει!!!Συγκεκριμένα θυμάμαι μου είχε πεί διάλεξε ή θα κάνεις τα εμβόλια του παιδιού εδώ κ θα το παρακολουθώ εγώ ή στην παιδίατρο σου!!!!Δεν ήξερα οτι υπάρχει κέντρο μάνας και παιδιού αλλά δεν θα μου το είχαν πει στο ΙΚΑ οταν ρώτησα για παιδίατρο?Μήπως έχουν σε μεγαλύτερες πόλεις?Εγω είμαι Ηγουμενίτσα.

 

Κι εσύ γιατί του χαλάς το χατήρι καλή μου?

Πήγαινε κάνε τα εμβόλια του παιδιού σου εκεί στο ΙΚΑ και άστον να νομίζει ότι το παρακολουθεί κιόλας.

Μήπως ξέρει πότε πάς στον ιδιώτη παιδίατρο?

Τώρα για το κέντρο μάνας και παιδιού που λες αν έχετε, ρώτα στις υπηρεσίες που έχετε εκεί στο ΙΚΑ και θα σου πούνε.

Μην βασίζεσαι στο τι σου λένε αυτοί. Ρώτα συγκεκριμένα "Ρε παιδιά εμείς εδώ δεν έχουμε κέντρο μάνας και παιδιού?"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...