Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΟΙΛΙΑΣ...


Recommended Posts

πες μου οτι γεννησες κ φυσιολογικα να το παθω το σοκ:shock::shock: !καλε αυτο βγηκε ισα με ενα μωρο 2 μηνων!φτου φτου πραγματικα παιδαρος!

 

 

Οχι βρε .... τι φυσιολογικα! Βεβαια ο γιατρος το παλεψε να παμε φυσιολογικα, αλλα του κακου. Μου βαλανε πονους , αλλα τιποτα .... αερατη εγω .... εκοβα βολτες στους διαδρομους...χεχε

 

Υ.Γ. Εγω γεννηθηκα 5.500 και η μανα μου με γεννησε φυσιολογικα! Ηρωιδα!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν, κάθε 15 μέρες περίπου βγάζω φωτογραφίες για να βλέπω εξελίξεις. Σκέφτομαι όμως να εμπλουτίσω το άλμπουμ ως εξής: 2 πρωί (νηστική, μετά το μπάνιο), 2 το μεσημέρι, 2 το βράδυ. Με τόσα φρούτα και νερά λόγω ζέστης, άλλον μήνα ξημερώνομαι και άλλον κοιμάμαι. Πολύ γέλιο….

Πάντως η κοιλίτσα είναι το καλύτερο "μέσο", σε υπηρεσίες, ταμία, μεταφορικά μέσα κλπ κλπ. Αν δεν δω αυθόρμητη απόκριση πάντα ζητάω προτεραιότητα και τσακίζονται όλοι! Με χαρά μάλιστα. Θα μου λείψει αυτό μετά απο 4 μήνες....

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος ηταν 5 μηνες πριν το γαμο μου.Και ενω με τον αντρουλη μου ειπαμε να επισπευσουμε το γαμο φαγωθηκαν ολοι πως δεν υπαρχει λογος ,πως ειμαι ψηλη και αδυνατη και δεν προκειται να φαινεται.Μαλιστα δε το ελεγαν και σε κανεναν γιατι με ειχαν πεισει οτι ουτε καν θα φανει η κοιλια με το νυφικο και οτι κανενας δε θα καταλαβει τπτ (οχι πως με ενδιεφερε...δικα τους κολληματα ηταν αυτα).

 

Ο γάμος ειναι σε ενα μηνα και φαινεται απο χιλιομετρα οτι ειμαι εγκυος.

χιχιχι....πολυ το ευχαριστιεμαι γιατι μου το επαιζαν και ξερολες μερικες μερικες οτι ταχαμου αυτες ειναι εμπειρες και ξερουν τι λενε και τωρα και καλα δεν ξερουν τι εγινε και πως φανηκε η κοιλια....

Link to comment
Share on other sites

Εγω κιλα δεν εχω βαλει καθολου μεχρι τωρα αλλα να μια κοιλια εχω κανει.Αφου αναρωτιεμαι μεχρι που θα φτασει Παναγιτσα αργοτερα που υποτιθεται πως ειναι πολυ νωρις ακομα.Παντως σε φωτογραφιες που ειδα, βλεπεις αλλες κοπελες δεν φαινονται καθολου και αλλες ειναι σαν ετοιμογεννες 4ο-5ο μηνα.Για να μη μιλησω για στηθος.......θα παθω εγκεφαλικο....μεχρι τωρα στα 35 μου δεν εχω βαλει σουτιεν ποτε και τωρα εχω γινει σαν αγελαδα.....ελπιζω να μη μεινει ετσι μετα τη γεννα...:-D

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

21 βδομαδα και η κοιλια 88 εκ κατω απο τον αφαλο.δυστυχως χθες σε δημοσια υπηρεσια δοθηκε προτεραιοτητα σε μια αλλη κοπελα εγκυο κι οχι και σε μενα..δε το εκανα θεμα ομως..

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω όλα έσχουν να κάνουν με το σωματότυπο και την ανάπτυξη του βρέφους, χωρίς να ημαίνει ότι κάποιο υπολείπεται άλλου αν είναι μικρότερου βάρους κλπ. Εγώ από κιλά, νορμάλ 12 είχα πάρει στην 1η εγκυμοσύνη αλλά από κοιλιά, επειδή ήμουν και λεπτή, τρόμαζες με το μέγεθος της!!! από πίσω δεν φαινόμουν έγκυος αλλά όταν γύριζα πρφίλ, ιδίως μέσα στο λεωφορείο είχε πλάκα πεταγόντουσαν όλοι πάνω. Τώρα στην δεύτερη ακόμη περισσότερο, πρώτη περνάει η κοιλιά μου και πίσω ακολουθώ εγώ κι ακόμη είμαι στην 13η εβδομάδα, να φανταστείτε που έχω να φτάσω:shock:!!! δεν με ενοχλεί πλέον, στην πρώτη εγκυμοσύνη εκνευριζόμουν τώρα γελώ!! όλες οι μανούλες με το καλό να γεννήσουν κι ας έχουν τις πιο μεγάλες ή τις πιο μικρές κοιλίτσες, αρκεί να είναι όλα με υγεία, αυτό μετρά και όλοι το ξέρουν, απλά θέλουν με κα΄τι να ασχολούνται κι ασχολούνται με τα μεγέθη.....μικρά και μεγάλα!!!χα χα!

Link to comment
Share on other sites

Candy κι εγώ τα ίδια περίπου. Είμαι στη 19η εβδομάδα, έχω πάρει 1 κιλό από τότε που έμεινα έγγυος και η κοιλιά μου είναι ελαφρώς πρησμένη (πριν 10 μέρες άρχισε να φαίνεται το πρήξιμο). Και να πω ότι δεν τρώω... έχω πολύ όρεξη και το μυαλό μου είναι διαρκώς στο φαγητό. Η γιατρός μου είπε ότι τον επόμενο μήνα θα πρέπει να βάζω ένα κιλό κάθε εβδομάδα αλλά να κόψω το γλυκά. Πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. :eek: Ελπίζω πάντως ότι μετά από κάποια στιγμή θα έρχονται αυτόματα τα κιλά, χωρίς κάποια αλλαγή στη διατροφή μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια ειμαι στη 18 εβδομαδα αλλα η κοιλια μου δε πρηζετε ιδιαιτερα!φοβαμαι μηπως δεν αναπτυσεται σωστα(ξερω χαζομαρες)αλλα ολα τα σκεφτομαι!δε ξερω ποτε αρχιζει να μεγαλωνει αρκετα η κοιλια!ειναι φυσιολογικο?δε το εχω ακουσει κιολας και αγχωνομαι περισσοτερο

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ειμαι στη 18 εβδομαδα αλλα η κοιλια μου δε πρηζετε ιδιαιτερα!φοβαμαι μηπως δεν αναπτυσεται σωστα(ξερω χαζομαρες)αλλα ολα τα σκεφτομαι!δε ξερω ποτε αρχιζει να μεγαλωνει αρκετα η κοιλια!ειναι φυσιολογικο?δε το εχω ακουσει κιολας και αγχωνομαι περισσοτερο

 

Γεια σου Έφη!Εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα και άτομα που δεν με ξέρουν,δεν καταλαβαίνουν ότι είμαι έγκυος!!Ρίξε μια ματιά στο σάιτ αυτό,έχει φωτογραφίες από κοιλίτσες διαφόρων γυναικών που βρίσκονται στην ίδια εβδομάδα και θα δεις τεράστιες διαφορές από γυναίκα σε γυναίκα!!Με το καλό το μωράκι σου!

http://www.i-am-pregnant.com/names/photobook3.htm?weeks=18

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφη μου εμενα αρχισε να φαινετε η κοιλια μου μετα απο τον 4 μηνα. Και παλι εγω το καταλαβαινα που ξερω το σωμα μου οι υπολοιποι μετα απο τον 5 καταλαβαιναν οτι ειμαι εγκυος μην ανυσυχεις θα μεγαλωσει και πολυ μαλιστα:):):)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια αλλα εμενα μου φαινεται οτι αντι να πρηζομαι ξεφουσκωνω εκτος αν ειναι και απο το αγχος μου!ξερω οτι σε μερικες γυναικες δε φαινεται μεχρι να γεννησουν

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εφούλα ηρέμησε,σε καταλαβαίνω απόλυτα, μάλλον πρέπει να έχουμε την ίδια κοιλιά! Είμαι 18 εβδ κ 4 ημερών κ δεν φαίνεται ότι είμαι έγκυος,φαίνεται ότι έχω παχύνει λίγο κ οι φίλοι κ γνωστοί μου το καταλαβαίνουν,αλλά αν κάποιος άγνωστος με δει δεν θα το καταλάβει με τίποτα!Στα κιλά είμαι κανονική,όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν προς το αδύνατο (ήμουν 54,τώρα είμαι 58 με 1,70 ύψος,έχω πάρει 4 κιλά).Και όντως κι εγώ μερικές μέρες νιώθω ότι η κοιλιά είναι πιο μικρή από άλλες μέρες!!Είναι απολύτως φυσιολογικό,κάθε έγκυος έχει και διαφορετική κοιλιά κ σε ένα μήνα πιστεύω ότι θα φαινόμαστε κι εμείς ότι είμαστε έγκυες, που θα πάει!!!Θα αρχίσει να μεγαλώνει η μήτρα μας κ να ανεβαίνει προς τα πάνω,οπότε θα αρχίσει να φουσκώνει κ το πάνω μέρος της κοιλιάς. Αφού να φανταστείς ο μπαμπάς μου μού λέει ότι τους κάνω πλάκα κ ότι στην πραγματικότητα δεν είμαι έγκυος,αλλά τους δουλεύω όλους και τραβάει φωτογραφίες την κοιλιά μου για να διαπιστώσει αν υπάρχει διαφορά,αλλά απογοητεύεται επειδή είναι μικρή ακόμα!!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είχα σχεδόν καθόλου κοιλιά αλλά εδώ και 1 1/2 εβδομάδα έχω 'αναπτυχθεί' απότομα... μιλάμε για κοιλιά!!! τώρα αυτό είναι λογικό; :confused:

 

πάντως αύριο θα παω στο γιατρό και θα μου λύσει τα θέματα και ιατρικώς... :rolleyes: ... αναμένω γνώμες...

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφούλα ηρέμησε,σε καταλαβαίνω απόλυτα, μάλλον πρέπει να έχουμε την ίδια κοιλιά! Είμαι 18 εβδ κ 4 ημερών κ δεν φαίνεται ότι είμαι έγκυος,φαίνεται ότι έχω παχύνει λίγο κ οι φίλοι κ γνωστοί μου το καταλαβαίνουν,αλλά αν κάποιος άγνωστος με δει δεν θα το καταλάβει με τίποτα!Στα κιλά είμαι κανονική,όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν προς το αδύνατο (ήμουν 54,τώρα είμαι 58 με 1,70 ύψος,έχω πάρει 4 κιλά).Και όντως κι εγώ μερικές μέρες νιώθω ότι η κοιλιά είναι πιο μικρή από άλλες μέρες!!Είναι απολύτως φυσιολογικό,κάθε έγκυος έχει και διαφορετική κοιλιά κ σε ένα μήνα πιστεύω ότι θα φαινόμαστε κι εμείς ότι είμαστε έγκυες, που θα πάει!!!Θα αρχίσει να μεγαλώνει η μήτρα μας κ να ανεβαίνει προς τα πάνω,οπότε θα αρχίσει να φουσκώνει κ το πάνω μέρος της κοιλιάς. Αφού να φανταστείς ο μπαμπάς μου μού λέει ότι τους κάνω πλάκα κ ότι στην πραγματικότητα δεν είμαι έγκυος,αλλά τους δουλεύω όλους και τραβάει φωτογραφίες την κοιλιά μου για να διαπιστώσει αν υπάρχει διαφορά,αλλά απογοητεύεται επειδή είναι μικρή ακόμα!!

 

εγώ δεν είχα σχεδόν καθόλου κοιλιά αλλά εδώ και 1 1/2 εβδομάδα έχω 'αναπτυχθεί' απότομα... μιλάμε για κοιλιά!!! τώρα αυτό είναι λογικό; :confused:

 

πάντως αύριο θα παω στο γιατρό και θα μου λύσει τα θέματα και ιατρικώς... :rolleyes: ... αναμένω γνώμες...

και εγω στην 20η ειμαι και μεχρι πριν δυο βδομαδες δεν με επαιρνε κανενας χαμπαρι και ξαφνικα πωλητρια στο σουπερ μαρκετ μου ειπε να βοηθησει με το καλαθακι μου να μην το σηκωνω:-Dκαι εγω ουφ επιτελους με προσεξαν και την προηγουμενη παρασκευη βγαινοντας απο το μπανιο κατι περνει το ματι μου στον καθρεφτη εγω ουπςςςςς:shock:παω βουρ στον αντρα και λεω κοιτα καλε πως εγινα ποτε πεταχτηκε τουτη και πηρα την απαντηση --- χαααα και που εισαι ακομααααα:? θεαματικο παντως το φουσκωμα μεσα σε 2 βδομάδες

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είμαι 8 εβδομάδων και η κοιλιά μου φαίνεται από την αρχή. Τώρα πια είναι σαν να είμαι 4 μηνών.Εχτές που πήγα για εξετάσεις μου έδωσαν και καρέκλα να καθίσω χωρίς να πω τίποτα..:shock:

 

Η νύφη μου από την άλλη μόλις μπήκε στον 5ο μήνα άρχισε να φαίνεται η κοιλιά της λίγο και μάλιστα ο γιατρός της έχει πει ότι το μωρό είναι αρκετά μεγάλο.

 

Η κοιλιά δεν έχει να κάνει πάντως με την ανάπτυξη του παιδιού αλλά με τον σωματότυπο της γυναίκας.

Μην ανησυχείτε!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είμαι 8 εβδομάδων και η κοιλιά μου φαίνεται από την αρχή. Τώρα πια είναι σαν να είμαι 4 μηνών.Εχτές που πήγα για εξετάσεις μου έδωσαν και καρέκλα να καθίσω χωρίς να πω τίποτα..:shock:

 

Η νύφη μου από την άλλη μόλις μπήκε στον 5ο μήνα άρχισε να φαίνεται η κοιλιά της λίγο και μάλιστα ο γιατρός της έχει πει ότι το μωρό είναι αρκετά μεγάλο.

 

Η κοιλιά δεν έχει να κάνει πάντως με την ανάπτυξη του παιδιού αλλά με τον σωματότυπο της γυναίκας.

Μην ανησυχείτε!

οντως δεν εχει να κανει με την αναπτυξη του παιδιου εξαλλου όλα φυσιολογικα ειναι και το βαρος και το υψος της μονο η κοιλια μου δεν ειναι αλλα τεσπα.αλλα πολυ φοβαμαι οτι οπως τωρα φουσκωσε πολυ αποτομα θα συνεχισει ετσι και δεν θα ξερω που να την μαζεψω:?

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα μου λενε και μενα θα ερχισεις να φουσκωνεις αναμενω να το ακουσω κιολας!εσυ το εχεις καταλαβει?

 

 

ναι την έχω καταλάβει την μπεμπούλα μου... μου έχει δώσει και 2 κλωτσιές... μικρές βέβαια αλλά τρελάθηκα από τη χαρά!!! γελούσα όλο το απόγευμα από ευχαρίστηση... επίσης... έτσι και δε φάω καλό πρωινό έχουμε εξέγερση... τουλάχιστον έτσι νιώθω...

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εμένα η κοιλιά μου φάνηκε στον 5ο μήνα και δεν είμαι ψηλή. Σε όποιον το έλεγα μου έλεγε αποκλείεται! Να φανταστείς είμαι στις μέρες μου και τώρα νιώθω ότι μεγάλωσε πολύ η κοιλιά και όποιος ακούει ότι περιμένω από μέρα σε μέρα λέει ότι μοιάζω με 7 μηνών. Μην ανησυχείς αυτό από μια μεριά είναι καλο. Μόνο μη ξεγελιέσε και πάρεις κιλά.γιατί το τελευταίο συνήθως τρίμηνο πεινάαααας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! είμαι 21 εβδομάδων σήμερα κι έχει μια εβδομάδα που ξεπετάχτηκε απότομα η κοιλιά! πιο πριν οι περισσότεροι δεν καταλάβαιναν καν ότι είμαι έγκυος, πόσο μάλλον ότι μπαίνω στον 6ο σε 2-3 μέρες. Δεν νομίζω να συνεχίσει να αυξάνεται τόσο απότομα, αλλά ποιος ξέρει? :o μάλλον η 20η εβδομάδα επιφέρει αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, μόλις γύρισα από το γιατρό, η μπεμπούλα μου είναι τέλεια... 300 γραμμάρια!!! εύγε!!! είμαι στην 20η εβδομάδα... και τον ρώτησα "γιατρέ τις τελευταίες ημέρες έχει μεγαλώσει πάρα πολύ η κοιλιά μου... " και μου είπε οτι έτσι είναι γιατί το μωρό πλέον μεγαλώνει πάρα πολύ γρήγορα!!! οπότε κορίτσια, μετά τις 20 εβδομάδες προετοιμαστείτε για την αλλαγή!!! :mrgreen: εγώ πάντως ΠΟΣΟ τη χαίρομαι (επιτέλους) :rolleyes:

 

αλλά προσοχή άλλο κοιλιά και άλλο κιλά!!! εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης έχασα 5!!! τώρα σε 2 εβδομάδες θα με ξαναζυγίσει!!! θα σας ενημερώσω....

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...