annia

9.5 ΜΗΝΕΣ ΑΥΠΝΗ

Recommended Posts

βασικα εμενα ειναι γενικα< γκρινιαρικο μωρο και μαμακιας:oops::roll::mrgreen:

Έτσι ήταν και μένα! Κανείς δεν τον ήθελε! Μου λέγανε να κόψω τον θηλασμό γιατί με εκμεταλλεύεται αλλά εγώ εκεί....βράχος!:lol: επί 1 χρόνο μαμίσιο γάλα...Ξέρεις τι βιβλία έχω διαβάσει κοιμίζοντας τον στα πόδια με μαξιλάρι και κούνημα πέρα δώθε;;;;;:cool:

και εγω ετσι λεω οτι θα ηρεμησει,αλλα ο αντρας μου απο τοτε που γεννησα κοιματε στον καναπε:lol:

Ρε τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...:lol:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Διαφημίσεις

πάρε μια κουβρτουλα του και σκεπάσου ή άφησε την πάνω σου να πάρει την μυρωδιά σου και τυλιξε την μετά ρολό....βάλτην στο κρεβατάκι του έτσι ώστε να έχει την μυρωδιά σου και να μην αισθάνεται ανασφάλεια....ίσως είναι αυτο....

Επειδή τον κόβω για έξυπνο μάγκα:cool:....δεν νομίζω να πετύχει! Μακάρι βέβαια, δεν έχει κάτι να χάσει...

Ο τύπος θέλει την μαμά του!!!!

qwlrp3.png

και φωτακι εχω και μαζι στο ιδιο δωματιο κοιμομαστε και με το που ξυπναει του τριβω απαλα την πλατουλα μηπως κοιμηθει αλλα τιποτα..με κανει οτι θελει...βρε μηπως μου δωσανε λαθος μωρο???βασδελακ αυτο που ειπες για την κρανιοσυνωστένωση με εβαλε στις σκεψεις...κοριτσια πραγματικα εκανα το πιο γκρινιαρικο μωρο του 2010γιατι απο το πρωτο βραδυ στο μαιευτηριο εκλαιγε:roll:

s9866.gif

και φωτακι εχω και μαζι στο ιδιο δωματιο κοιμομαστε και με το που ξυπναει του τριβω απαλα την πλατουλα μηπως κοιμηθει αλλα τιποτα..με κανει οτι θελει...βρε μηπως μου δωσανε λαθος μωρο???βασδελακ αυτο που ειπες για την κρανιοσυνωστένωση με εβαλε στις σκεψεις...κοριτσια πραγματικα εκανα το πιο γκρινιαρικο μωρο του 2010γιατι απο το πρωτο βραδυ στο μαιευτηριο εκλαιγε:roll:

γκρινιάρικο δεν ε'ιναι απλά μας εκμετελευονται.....

εγω της το έκανα αυτο με την κουβερτα απο τοτε που γεννήθηκε.....δεν την ειχαμε ποτε μαζι μας κοιμήθηκε μονη της απο την πρωτη μερα που πήγαμε σπιτι...βέβαια την πάτησα σε μια αρρωστεια της που κοιμομασταν μαζι λογω εμετου και υψηλου πυρετου....μας έβγαλε την ψυχη.....ήθελε να κοιμάται μαζι μου μόνο στο μεγάλο κρεβατι...για καιρο την κοίμιζα εκει...και μετα αγκαλιά και μεσα στο κρεβατι της όταν ξύπναγε βεβαια και δεν ημουν δίπλα της χαλάγε τον κοσμο...ώσπου αρχισαμε τα παραμυθια ξεχαστηκε για λιγο καιρο...μετα πάλι τα ιδια και το καλοκαιρι της πηραμε τηλεοραση στο δωματιο της...βέβαια τωρα ειναι 2μιση...

μπορει να νιώθει εντονη ανασφαλεια....

1129643tvsq1yiqpw.gif

Και εγώ νόμιζα πως η κορούλα μου είναι δύσκολη με τον ύπνο :oops:........ τί να πείς και εσύ Annia; Υπομονή.....

Πιστεύω ότι το έχει πάρει συνήθειο. Θα σου έλεγα να αυξάνεις σταδιακά τον χρόνο που του δίνεις γάλα τη νύχτα και πιστεύω πώς σιγά - σιγά θα μπεί σε άλλους ρυθμούς. Εκτός και αν τον ενοχλεί κάτι άλλο......

aYVcp2.png

γκρινιάρικο δεν ε'ιναι απλά μας εκμετελευονται.....

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...:rolleyes:

Δεν είναι δυνατόν ένα νεογέννητο να ξέρει να εκμεταλλεύεται την μαμά του!!! Ποιος το το έμαθε;

Έμφυτο είναι καλή μου....και η δική σου η μικρούλα αναζητούσε την μαμά της, την ζεστασιά και την ασφάλεια του να μυρίζει την μυρωδιά σου...Ανάγκη ήθελε να καλύψει το μωρό, πράγμα άκρως φυσιολογικό για τον πρώτο χρονο του παιδιού...που εκείνο θεωρεί την μάνα του μέρος του σώματός του και κάθε αποχωρισμός από αυτή του προξενεί ανασφάλεια...

εγω της το έκανα αυτο με την κουβερτα απο τοτε που γεννήθηκε.....δεν την ειχαμε ποτε μαζι μας κοιμήθηκε μονη της απο την πρωτη μερα που πήγαμε σπιτι...βέβαια την πάτησα σε μια αρρωστεια της που κοιμομασταν μαζι λογω εμετου και υψηλου πυρετου....μας έβγαλε την ψυχη.....ήθελε να κοιμάται μαζι μου μόνο στο μεγάλο κρεβατι...για καιρο την κοίμιζα εκει...και μετα αγκαλιά και μεσα στο κρεβατι της όταν ξύπναγε βεβαια και δεν ημουν δίπλα της χαλάγε τον κοσμο...ώσπου αρχισαμε τα παραμυθια ξεχαστηκε για λιγο καιρο...μετα πάλι τα ιδια και το καλοκαιρι της πηραμε τηλεοραση στο δωματιο της...βέβαια τωρα ειναι 2μιση...

μπορει να νιώθει εντονη ανασφαλεια....

Έβαλες τηλεόραση σε δωμάτιο βρέφους;:!:

qwlrp3.png

υπομονή, κι εγω πιστευω πως όταν θέλουν αυτά (τα μωρα) σταματουν τις κακες συνήθειες. Και η δικιά μας μέχρι 1,5 ξυπνούσε για γαλατάκι ή πιπίλα. Επινε ξένο γάλα και έτρωγε πάρα πολύ όλη τη μέρα. Ένα βραδυ δεν ξύπνησε, το άλλο ξύπνησε και διηρκησε αυτό κανα μήνα. Τελικα αρχισε να κοιμάται συνεχομενα και ξυπνάει ακομα και τώρα για πιπίλα. Ειχα δοκιμάσει τα πάντα, όχι για το γάλα αλλά γιατι ξυπνούσε πολλές φορες και πηγαινοερχόμουν. Χορτασα ύπνο μετά τον χρόνο που την πήραμε στο δικό μας δωμάτιο, αλλά στο δικό της κρεβάτι. Ειλικρινα δεν με πείραζε που ξυπνούσα να την ταϊσω! Μερικές φορες έκανα οτι κοιμόμουν, γκρινιαζε, εκλαιγε και στο τέλος κοιμόταν. Γενικά είναι πολυ γκρινιάρα και με αποτρεπει όλο αυτό στο να σκεφτώ για δευτερο :rolleyes:

και ναι μάλλον επρεπε να ανοίξω θέμα για να κοιμήθει το παιδί μου...είμαστε πολύ καλύτερα στο θέμα ύπνου ξυπνάει πλέον μόνο μία φορά κατά την διάρκεια της νύχτας και ξανα τρώει στις 8το πρωί...:D

s9866.gif

annia μου εχω ενα μικρο και εχω να κοιμηθω 11 μηνες!!!οταν ξυπναει ποσο γαλα του δινεις?το πινει ολο?εγω παρατηρησα οτι ειτε 50μλ πιει ειτε 150 κοιμαται αρα ειναι η συνηθεια του να ξυπναει!παρατηρησε το αυτο.δινε νερο η χαμομηλι αλλα ναεπιμενεις πολλες μερες μεχρι να συνηθισει!

του εδινα 210τα επινε στα 3γευματα ολο πολυ σπανια αφηνε 50-60μλ...του το μειωσα στα 180και μου ξυπναει μονο 1φορα το βραδυ,εχω δοκιμασει και νερο και τσαι χαμομηλι τιποτα απαιτει το γαλα του..παντως τωρα θα φαει τελευταιο γευμα στις 9-9,15και θα ξυπνησει ειτε στις 12,30ειτε στις 4-5και μετα ξανα στις 8-8,30το πρωι

s9866.gif

Διαφημίσεις

μην του μειωνεις το τελευταιο γαλα.δωσε 210 αν δεν τα πιει ολα αμεσως ξαναδοκιμασε σε 10 λεπτα.το τελευταιο γευμα δινε περισσοτερο οσο μπορεις!

του εχω δωσει παραπανω αλαλ το κανει εμετο αν φουσκωσει η παιδιατρος μου ειπε οτι θα το κοψει μονος του μεχρι τον χρονο οποτε υπομονη..

s9866.gif

χιχι και ναι είμαι ακόμα εδώ,με τον μπουνταλακο μου να ξυπνάει ακομα:shock::shock:αν δείτε για καμιά τρελή που πήδηξε από το παράθυρο εγώ θα είμαι:rolleyes:

s9866.gif

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 9,5ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΖΩΗ ΝΑ ΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙ ΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΓΑΛΑ:shock: 3-4ΦΟΡΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ..ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟΥ ΓΕΥΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΒΑΡΙΑ ΣΤΙΣ 9,30ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΞΥΠΝΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ 3ΩΡΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΓΑΡΙΔΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΥΠΝΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΧΟΥΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΥΠΝΑΓΕ ΣΤΟ 4ΩΡΟ...ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ:-(:-(...ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?εΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΜΟΣ....ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ Η ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ??:confused:

Yπαρχουν και χειροτερα! ΕΓΩ ! Να κοιμαται στις 9:30 να ξυπναει ανα 2ωρο και ανα ωρα αναλογως με τα νυχτερινα της κεφια και να ξυπναει πλεον για τα καλα στις 4:00 τοπρωι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αυτο συνεβενε 6μηνες. Τωρα αυτον τον μηνα ξυπναει στις 5:30 ελπιζω μεχρι να χρονισει να καταφερουμε να φτασουμε να ξυπναει στις 7:00 το πρωι . Περιττο να σου πω οτι ειμαι πτωμα, λιωμα οτι και να λεμε ειναι λιγο αν σκεφτεις οτι δουλευω κιολας..... Ερχοντε οι γιορτες και θα παρουμε μια εβδομαδα να ξεκουραστουμε και μου λενε ολοι να θα ξεκουραστεις και εσυ ... τι να τους πεις οτι εγω θα εχω αδεια και θα ξυπναω παλι στις 5:30 το πρωι???????????????

DOXip3.png

DtXgp3.png

αχ κοπελα μου, ιδανικη ειναι η κατασταση σου, πλακα μας κανεις!!!????

εμενα ο μικρος ειναι τωρα 13 μηνων. μεχρι 10 μηνων ξυπναγε καθε διωρο........τωρα ευτυχως κοιμαται στις 9 και παει σερι ως τις 4 που ξυπναει πλεον για πρωι. φυσικα δεν μπορω να ξεκουραστω το μεσημερι που κοιμαται διωρο γιατι εχω αλλα 2 μωρα σχεδον 4 κ σχεδον 3 χρονων που εχουν αλλο προγραμμα, καθολου υπνος το μεσημερι κ βραδινος υπνος στις 11. τι να κανεις? πολυ γερη δοση κρεμας πριν τον υπνο κ το γαλα του. θα στρωσει με τον κκαιρο ομως το προγραμμα του.

Διαφημίσεις

Πλακα κανετε ετσι?

Εχω να κοιμηθώ από τον Μαρτιο του 2009.

Σωτηρία η δικιά μου μπεμπα ειναι 16 μηνών και ακόμα ξυπναει ανα διωρο για να θηλάσει. Στο ενδιάμεσο ξυπναει και ο μικρός 1-2 φορες ή για γαλα ή για αγκαλίτσες οπότε... υπνος μαμας γιοκ.

Πιστεύω όμως υπάρχουν και χειρότερα. Τι κανουν οι μανούλες με 3-4 παιδάκια?

Αχ και το σκέφτομαι για τριτο μωράκι... αλλά πώς????

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Πλακα κανετε ετσι?

Εχω να κοιμηθώ από τον Μαρτιο του 2009.

Σωτηρία η δικιά μου μπεμπα ειναι 16 μηνών και ακόμα ξυπναει ανα διωρο για να θηλάσει. Στο ενδιάμεσο ξυπναει και ο μικρός 1-2 φορες ή για γαλα ή για αγκαλίτσες οπότε... υπνος μαμας γιοκ.

Πιστεύω όμως υπάρχουν και χειρότερα. Τι κανουν οι μανούλες με 3-4 παιδάκια?

Αχ και το σκέφτομαι για τριτο μωράκι... αλλά πώς????

:|:-|:|:-|:|:-| να φουνταρω τωρα η να το αφησω με τον καινουργιο χρονο?????

DOXip3.png

DtXgp3.png

:|:-|:|:-|:|:-| να φουνταρω τωρα η να το αφησω με τον καινουργιο χρονο?????

χαχα

μπαααα.... απλά παρτο απόφαση! θα κοιμηθούμε όταν πια παντρευτούν! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Αχ κιεμεις αυπνοι.Χθες χρνισαμε και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...

Μου αρεσει που οταν γεννησα και ειδαμε οτι το παιδι εχει θεμα μεγαλο με τον υπνο του μο λεγαν ολοι...κατσε να σαραντισει...μετα ...κατσε να διπλοσαραντηει...κατσε να αρχισει στερεες τροφες...ε στο τελος τα πηρα λεω σταματηστε τις δικαιολογιες και τις ψευτικε ελπιδες.Το παιδι μου ειναι τσακωμενο με τον υπνο...ευχμαι οταν παει σχολειο να στρωσει.

Ας πω και εγώ τον πόνο μου:cry:. Εμείς ξεκινήσαμε ανάποδα. Μωρό κοιμόταν μια χαρά και ξυπνούσε μια στο ενδιάμεσο για γάλα. Στο 4 μηνο το κοψαμε και αυτό και κοιμόταν σερι. Ξυπνούσε καμιά φορά για πιπιλά κτλ. Κοιμόταν όμως μόνη της στο κρεβατάκι της. Απο τότε που αλλάξαμε κρεβάτι και ξαπλώνω δίπλα της για να αποκοιμηθεί, όταν ξυπνάει ( 3-4φορές) με φωνάζει για να πάω δίπλα της και απλά να αλλάξει πλευρό και να κοιμηθεί. Εγώ εντομεταξύ απο το πήγαινε έλα απο κρεβάτι σε κρεβάτι, πολλές φορες δεν μπορώ να κατάλάβω που κοιμάμαι. Με αποκορύφωμα προχθές που ξυπνησα στο κρεβάτι της και δεν μπορούσα να θυμηθώ πως βρέθηκα εκεί:shock:! Πως να το κόψω αυτό και να κοιμάται πλέον μόνη της όπως παλιά;;;;;

Ουυυυυ...εμεις να δειτε....εχω δοκιμασει τα παντα κυριολεκτικα τα παντα για να δω τι φταιει και δεν κοιμαται αλλα τιποτα κοριτσια...ειχαμε και νυχτες που ξυπνουσε καθε μιση ωρα....πολυ κουνημα τοτε....τωρα κοιμαται ας πουμε καπως καλυτερα...εγω διπλα του τις περισσοτερες φορες,εχω φαει πολλα κλωτσομπουνιδια αλλα τι να κανεις υπομονη...αν του δωσω και αρακα κατα την διαρκεια της ημερας αεριζεται το πουλακι μου ακριβως πανω στη μυτουλα μου εκτος απο τα κλωτσομπουνιδια που ανεφερα παραπανω....τι να κανω το εχω παρει αποφαση αυτο ειναι το παιδι μου και ετσι κοιμαται...τουλαχιστον τωρα ειμαι ηρεμη γιατι ξερω πως δοκιμασα τα παντα απο την πλευρα μου και πως δεν ειναι τιποτα παθολογικο ....κανω υπομονη...η πεθερα μου ειπε πως ο γιος της ηταν ετσι...μαζι μου ομως μια χαρα το ριχνει το ροχαλητο....αρα θα την φαω στη μαπα οληηη την αυπνια για να χερεται η νυφη μετα...αχχχχχχ.....υπομονη

3tfkssqev7c7v132.png

Θες την αλήθεια;

ΥΠΟΜΟΝΗ!:-P

Στο δεύτερο παιδί μου δεν κοιμήθηκα 1 χρόνο ακριβώς....ξυπνούσε σχεδόν ανα 20λεπτο για να θηλάσει....φυσικά από ένα σημείο και μετά δεν άντεξα αυτό το πάνε έλα και τον πήρα κοντά μου....το κρεββατάκι του κολλητά στο δικό μας.Υπήρξε στιγμή που έκανα άσχημη σκέψη και για μένα και για το παιδί(ντροπή μου αλλά το παραδέχομαι). Θυμάμαι μια φορά που σκεφτόμουν να τον πάρω αγκαλιά και να πέσουμε μαζί από το μπαλκόνι....Που σε οδηγεί η απόγνωση....και η αυπνία...Δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ.

Τίποτα δεν καλυτέρεψε την κατάσταση...το μόνο που ήθελε αυτό το παιδί να κάνει ήταν να κουρνιάζει στην αγκαλιά μου...Με θυμάμαι ακόμη και μέσα στο αυτοκίνητο να θηλάζω για να μην κλαίει...Στο καρότσι και στο καρεκλάκι του δεν κάθησε φυσικά ποτέ....

Η πρώτη βραδυά που κοιμήθηκε σερί ήταν όταν ξημέρωναν τα πρώτα του γενέθλια!!! Λέγαμε χαρακτηριστικά ότι μας το έκανε δώρο !!!:-P

Πως ήταν ο τοκετός σου;Εύκολος, δύσκολος;Έχω λόγο που ρωτάω...

Ύπήρχαν και χειρότερες περιπτώσεις από εμένα. Βέβαια έκανα 2 ώρες ύπνο για τον πρώτο χρόνο και μετά 4 ώρες και τώρα είμαστε σίγουρα στις 6 και είνα 2,5 ετών. Δεν σκέφτηκα πότε την αυτοκτονία.......αλλά χα χα χα .....μάνα μου δεν θα έκανα άλλο μωρό που να με πληρώναν ένα 1.000.000 ευρώ...!!! Μάνα γιατί με γέννησες μάνα γιατί έκανα παιδί.....μάνα είμαι πτώμα από την κούραση....!

Η αυπνία με σκοτώνει.

το χω ξαναπει πολλες φορες.εμεις θα κοιμηθουμε οταν την παντρεψουμε.

εχουμε κανει το παιδι-νυχτεριδα:-D

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα