Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν αντεχω αλλο κλαιει συνεχεια!!!


Recommended Posts

Πανουλα κοριτσι μου ηρεμηε λιγο βλεπεις επιθεσεις απο εκει που δεν υπαρχουν

νομιζω οτι θαεπρεπε αν μπορεις να παρεις το μωρακι σου αγκαλια και να βγειτε μια βολτα

 

σε λιγο καιρο θα λες στο μωρακι σου θα σε παρω αγκαλια και αυτο υπο μορφη απειλης!!!!!!!οι κολικοι κρατανε 3-4 μηνες μετα το χειμωνα θα αρπαξει και πιθανον καποιο κρυματακι και θα κλαει νυχθημερων θα κρυωνει θα θελει ζουζουνιες μην στεναχωριεσαι ετσι ειναι τα περισοτερα μωρακια κλαινε και θελουν ολη μας την προσοχη και αγκαλιες '

το αντιθετο μαλλον θα επρεπε να σε ανυσηχουσε

 

ειναι κουραστικο αλλα σιγα σιγα ο οργανισμος συνιθιζει

 

καλη δυναμη και υπομονη

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τις τελευταιες μερες ειναι καλυτερα τα πραγματα!!!!κουνια εχουμε και εμεις αλλα καποια στιγμη βαριεται.γενικα ειναι ησυχος απλα υπαρχουν καποιες μερες που τσιριζει και δεν σταματαει με τιποτα,στεναχωριεμαι να το βλεπω να κλαιει...

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

το μωρακι μας κλαιει συνεχεια καποιες μερες ενω αλλες φορες ειναι πολυ ησυχος! ειναι ακομα κολικοι??αναρωτιεμαι...σταματαει μονο αγκαλια και να περπαταμε,εχω κουραστει παρα πολυ.μηπως εχει κακομαθει???το καλο ειναι οτι κοιμαται αρκετα!!!! τσιριζει και μελανιαζει και αφου σταματησει θελει παιχνιδια και γελαει...δεν ξερω τι να κανω...

 

ο μεγαλος μου ηταν ακριβως ετσι. αλλες φορες ηταν πολυ ησυχος και αλλες φορες εκλαιγε για ωρες. τεντωνε το κορμακι του και τσιριζε. το μονο μου τον ηρεμουσε ηταν αγκαλια σε ορθια σταση και περα δωθε στο σπιτι. επειδη εβαζε τσιριδες και την ωρα που τον θηλαζα, η γιατρος υποψιαστηκε οτι μπορει να εχει ΓΟΠ και μας εστειλε για υπερηχο. ο υπερηχος δεν εδειξε τιποτα οποτε καναμε υπομονη. εντωμεταξυ δοκιμασαμε τα παντα,χαμομηλια κομπρεσες στην κοιλιτσα, ομοιοπαθητικη, να τον παιρνουμε αγκαλια ,να μην τον παιρνουμε αγκαλια, βολτες με το καροτσι, του βαζαμε μουσικη,του διαβαζαμε βιβλια κ.α. το πιο αποτελεσματικο ηταν οι βολτες με το καροτσι. οταν το παιδι ομως ηταν 6 μηνων και αυτη η κατασταση συνεχιζε, σκεφτηκαμε οτι δεν μπορει, κατι τον ενοχλει και πηγαμε ξανα για υπερηχο οπου φανηκε οτι το παιδι ειχε ΓΟΠ.

τελικα ολα περασαν οταν το παιδι περπατησε. υπομονη λοιπον,τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο μικρός μου είναι μόλις ενός μηνών....

τρώει φρίκες και κλαίει.....

έχω σωθεί με το ring sling!!!!!!!!!! τον βάζω εκεί μέσα και σε πέντε λεπτά έχει κοιμηθεί.... κι αν δε κοιμηθεί σε πέντε λεπτά κάνω όλες μου τις δουλειές κι αυτός κάθεται ήρεμος ήρεμος εκέι μέσα.... και δε με κουράζει και καθόλου!!!!!

μακάρι και στο πρώτοι αιδί να είχα ανακαλύψει αυτή τη μαγική τσέπη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ριξε μια ματια κι εδω... για κολικους: http://health.in.gr/baby/Article.asp?ArticleId=18955&CurrentTopId=18928&IssueTitle=%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%E5%F2+%CC%F9%F1%DC%EA%E9

τροποι για να το ηρεμησετε : http://health.in.gr/baby/Article.asp?ArticleId=18953&CurrentTopId=18928&IssueTitle=%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%E5%F2+%CC%F9%F1%DC%EA%E9

δοκιμασε (αν δεν το εχεις κανει ακομα) να βαλεις το καροτσι μεσα στο σπιτι και να το πηγαινεις βολτα στον διαδρομο (συνηθως πιανει γιατι τα παιρνει ο υπνος!!)

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια κι εδω... για κολικους: http://health.in.gr/baby/Article.asp?ArticleId=18955&CurrentTopId=18928&IssueTitle=%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%E5%F2+%CC%F9%F1%DC%EA%E9

τροποι για να το ηρεμησετε : http://health.in.gr/baby/Article.asp?ArticleId=18953&CurrentTopId=18928&IssueTitle=%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%E5%F2+%CC%F9%F1%DC%EA%E9

δοκιμασε (αν δεν το εχεις κανει ακομα) να βαλεις το καροτσι μεσα στο σπιτι και να το πηγαινεις βολτα στον διαδρομο (συνηθως πιανει γιατι τα παιρνει ο υπνος!!)

 

εμένα ο μεγάλος μου τόσο το έχει συνηθίσει το καρότσι στο σπίτι που ακόμα και τώρα 18 μηνών, εκέι τον παίρνει ο ύπνος!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ποδαρακια του δεν τα μαζευει το αντιθετο μαλιστα τα τεντωνει και ολοκληρο το σωμα του,αυτο δειχνει κολικους??

 

το τοξοειδες σχήμα που κάνει τεντώνοντας το όδια του δείχνει παλλινδρόμηση .ετσι μας είχε πει η παιδίατρος όταν ψάχναμε και μεις τι φταίει.μην το δενεις και κομπο αλλα ρωτα την παιδιατρο

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε ΓΟΠ δεν θα πεταγε ρουκετες?? εμας απλα βγαζει λιγο γαλα αλλα απλα του τρεχει απο το στοματακι του και η παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο!αλλωστε μας ειπε οτι επειδη πινουμε γαλα για αλλεργια δεν υπαρχει καποιο που να ειναι ταυτοχρονα και για ΓΟΠ!!κιλα παιρνει κανονικα και με το παραπανω!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

αν ειχε ΓΟΠ δεν θα πεταγε ρουκετες?? εμας απλα βγαζει λιγο γαλα αλλα απλα του τρεχει απο το στοματακι του και η παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο!αλλωστε μας ειπε οτι επειδη πινουμε γαλα για αλλεργια δεν υπαρχει καποιο που να ειναι ταυτοχρονα και για ΓΟΠ!!κιλα παιρνει κανονικα και με το παραπανω!

 

δεν ειναι απαραιτητο να πεταει ρουκετες..οταν βρεις χρονο διαβασε αυτο το αρθρο.. http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

και ριξε μια ματια και στο φορουμ μας οπου αναφερουν οι μαμαδες τις δικες τους περιπτωσεις..ενας παιδογαστρεντερολογος μπορει να βοηθησει περισσοτερο εαν δεν εμπιστευεσαι απολυτα τον παιδιατρο σου κι εχεις αμφιβολιες...δυστηχως αναφερονται πολλοι στην λαθος αντιμετωπιση των παιδατρων στην ΓΟΠ..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ειχε ΓΟΠ δεν θα πεταγε ρουκετες?? εμας απλα βγαζει λιγο γαλα αλλα απλα του τρεχει απο το στοματακι του και η παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο!αλλωστε μας ειπε οτι επειδη πινουμε γαλα για αλλεργια δεν υπαρχει καποιο που να ειναι ταυτοχρονα και για ΓΟΠ!!κιλα παιρνει κανονικα και με το παραπανω!

 

ο δικος μου παντως δεν πεταγε ρουκετες, ουτε καν γουλιτσες δεν εβγαζε. εχω ακουσει οτι τα μωρα που εχουν ΓΟΠ χωρις να κανουν εμετους υποφερουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εχω εναν μπεμπη 1 μηνα και το θεμα που εχουμε ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ξυπνιος κ να ειναι ησυχος. Γκρινιαζει κ στο τελος κλαιει υστερικα. Τον παιρνουμε αγκαλια κ αν δεν ηρεμησει τον βαζω στο στηθος. Τον αφηνουμε μετα κ ξανα τα ιδια. Επισης τα πρωινα δεν κοιμαται καθολου,ισως στην αγκαλια καποιες φορες για λιγο. Επισης οταν κλαιει τιναζει ποδια χερια κ ζοριζεται συχνα. Σκεφτηκα τους κολικους αλλα μπορει να εχει ολη μερα;;;

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν μπεμπη 1 μηνα και το θεμα που εχουμε ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ξυπνιος κ να ειναι ησυχος. Γκρινιαζει κ στο τελος κλαιει υστερικα. Τον παιρνουμε αγκαλια κ αν δεν ηρεμησει τον βαζω στο στηθος. Τον αφηνουμε μετα κ ξανα τα ιδια. Επισης τα πρωινα δεν κοιμαται καθολου,ισως στην αγκαλια καποιες φορες για λιγο. Επισης οταν κλαιει τιναζει ποδια χερια κ ζοριζεται συχνα. Σκεφτηκα τους κολικους αλλα μπορει να εχει ολη μερα;;;

 

 

υπομονή! έτσι είναι στην αρχή όλα τα μωρά, όσο είναι ξύπνια κλαίνε! σε λίγες εβδομάδες θα δείτε διαφορά, που θα μένει ξύπνιος περισσότερο χρόνο χωρίς να κλαίει.

ζορίζεται ο καημένος γιατί όλα είναι καινούρια για αυτόν, το φως, οι ήχοι, οι μυρωδιές, ο τρόπος διατροφής, ο τρόπος αποβολής της τροφής...

και τα αγοράκια έχουν περισσότερα πονάκια από τα κοριτσάκια, δεν είναι ακόμα κολικοί, απλά πονάκια είναι.

Το κλάμα είναι η επικοινωνία τους και αυτό γνωρίζουν ενστικτωδώς για να επιβιώσουν. Είναι ακόμα πολύ μικρούλι, είναι ζόρικα τα πράγματα αλλά θα στρώσει, σε 1-2 μήνες θα είναι καλύτερα (αν και για καιρό τα απογεύματα θα είναι πιο δύσκολα από τα πρωινά)

Να τον χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

υπομονή! έτσι είναι στην αρχή όλα τα μωρά, όσο είναι ξύπνια κλαίνε! σε λίγες εβδομάδες θα δείτε διαφορά, που θα μένει ξύπνιος περισσότερο χρόνο χωρίς να κλαίει.

ζορίζεται ο καημένος γιατί όλα είναι καινούρια για αυτόν, το φως, οι ήχοι, οι μυρωδιές, ο τρόπος διατροφής, ο τρόπος αποβολής της τροφής...

και τα αγοράκια έχουν περισσότερα πονάκια από τα κοριτσάκια, δεν είναι ακόμα κολικοί, απλά πονάκια είναι.

Το κλάμα είναι η επικοινωνία τους και αυτό γνωρίζουν ενστικτωδώς για να επιβιώσουν. Είναι ακόμα πολύ μικρούλι, είναι ζόρικα τα πράγματα αλλά θα στρώσει, σε 1-2 μήνες θα είναι καλύτερα (αν και για καιρό τα απογεύματα θα είναι πιο δύσκολα από τα πρωινά)

Να τον χαίρεσαι!

 

Η αληθεια ειναι οτι περιμενω να περασουν οι 40 μερες για να δω καποια βελτιωση,ειτε στον υπνο,ειτε στο φαγητο,ειτε στην γκρινια. Για να τον απολαμβανω περισσοτερο κ να ταλαιπωρειται κι αυτος λιγοτερο.

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω εναν μπεμπη 1 μηνα και το θεμα που εχουμε ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ξυπνιος κ να ειναι ησυχος. Γκρινιαζει κ στο τελος κλαιει υστερικα. Τον παιρνουμε αγκαλια κ αν δεν ηρεμησει τον βαζω στο στηθος. Τον αφηνουμε μετα κ ξανα τα ιδια. Επισης τα πρωινα δεν κοιμαται καθολου,ισως στην αγκαλια καποιες φορες για λιγο. Επισης οταν κλαιει τιναζει ποδια χερια κ ζοριζεται συχνα. Σκεφτηκα τους κολικους αλλα μπορει να εχει ολη μερα;;;

Να σου ζήσει! Έτσι έκλαιγε και ο δικός μου, όλη μέρα... Τίναζε τα ποδαράκια, ζοριζόταν και δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω. Η παιδίατρος μου είχε προτείνει να σταματήσω για ένα διάστημα τα γαλακτοκομικά μήπως τον ενοχλούσαν (θήλαζε αποκλειστικά) και πραγματικά το παιδί ηρέμησε. Έχεις μιλήσει με τον παιδίατρό σου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Έτσι έκλαιγε και ο δικός μου, όλη μέρα... Τίναζε τα ποδαράκια, ζοριζόταν και δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω. Η παιδίατρος μου είχε προτείνει να σταματήσω για ένα διάστημα τα γαλακτοκομικά μήπως τον ενοχλούσαν (θήλαζε αποκλειστικά) και πραγματικά το παιδί ηρέμησε. Έχεις μιλήσει με τον παιδίατρό σου;

 

Ναι του μιλησα αλλα δεν μου ειπε να κανω κατι. Το θεωρησε φυσιολογικο. Οταν λεμε γαλακτοκομικα περα απο τα προφανη τι αλλο περιλαμβανεται; κ σε ποσο καιρο ειδες βελτιωση;

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

το μωρακι μας κλαιει συνεχεια καποιες μερες ενω αλλες φορες ειναι πολυ ησυχος! ειναι ακομα κολικοι??αναρωτιεμαι...σταματαει μονο αγκαλια και να περπαταμε,εχω κουραστει παρα πολυ.μηπως εχει κακομαθει???το καλο ειναι οτι κοιμαται αρκετα!!!! τσιριζει και μελανιαζει και αφου σταματησει θελει παιχνιδια και γελαει...δεν ξερω τι να κανω...

μήπως έχουμε το ίδιο παιδι;;; :) Μόνο που εμένα έιναι 5.5 μηνών και συνεχίζει την ίδια συμπεριφορα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις τα ιδια τραβαμε...απο το μεσημερι και μετα ησυχαζει μονο στο στηθος, κλαιει ασταματητα, μερικες φορες νομιζω οτι νευριαζει κιολας! Ειναι 41 ημερων η μπουμπου μου και ανησυχω μηπως κανω κατι λαθος, θηλαζουμε αποκλειστικα κι εχω κουραστει να ακουω τους καλοθελητες οτι φταιει το γαλα μου. Εχει βαλει 1600γρ απο τις 8/1/14 που βγηκαμε απο το μαιευτηριο. Εχω παραγγειλει σλινγκ κι ελπιζω να βοηθησει την κατασταση. Σημειωτεον οτι δεν μπορω να κανω τιποτα...η θα θηλαζω-την ηρεμω, η θα την κανω βολτες στο σπιτι ενω θα μας ακουει ολη η γειτονια απο τις τσιριδες. Αφου πολλες φορες βαζω κι εγω τα κλαμματα... Επισης, κοιμαται μονο στο στηθος η στον ωμο, την βαζω στην καλαθουνα της και στο πενταλεπτο ξυπναει κλαιγοντας.

GEz7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε τα ίδια και τελικά ήταν αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Αφού θηλάζεις κάνε μια δοκιμή να τα βγάλεις από τη διατροφή σου και να δεις μηπως αρχίσει να βελτιώνεται η κατασταση. Βέβαια τα αποτελέσματα δεν φαίνονται αμέσως αλλά αν είναι αυτό θα δεις μια βελτιωση μετα από 3-4 μέρες. Στην ενότητα του θηλασμου εχει πολλες πληροφοριες για αυτη την αλλεργια. Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Κι εμεις τα ιδια τραβαμε...απο το μεσημερι και μετα ησυχαζει μονο στο στηθος, κλαιει ασταματητα, μερικες φορες νομιζω οτι νευριαζει κιολας! Ειναι 41 ! ερων η μπουμπου μου και ανησυχω μηπως κανω κατι λαθος, θηλαζουμε αποκλειστικα κι εχω κουραστει να ακουω τους καλοθελητες οτι φταιει το γαλα μου. Εχει βαλει 1600γρ απο τις 8/1/14 που βγηκαμε απο το μαιευτηριο. Εχω παραγγειλει σλινγκ κι ελπιζω να βοηθησει την κατασταση. Σημειωτεον οτι δεν μπορω να κανω τιποτα...η θα θηλαζω-την ηρεμω, η θα την κανω βολτες στο σπιτι ενω θα μας ακουει ολη η γειτονια απο τις τσιριδες. Αφου πολλες φορες βαζω κι εγω τα κλαμματα... Επισης, κοιμαται μονο στο στηθος η στον ωμο, την βαζω στην καλαθουνα της και στο πενταλεπτο ξυπναει κλαιγοντας.

 

Ακριβως το ιδιο περναω εδω και 3 μερες με την 65 ημερων κορουλα μου! Κλαιει συνεχεια! Δειχνει οτι θελει να κοιμηθει και μολις κλεισει τα ματακια τα ξανανοιγει κλαιγοντας ! Κλαιει μολις τελειωσει τον θηλασμο κλαιει και δειχνει να ζοριζεται οταν κανει κακα και εννοειται κοιμαται μονο αγκαλια για κανενα δεκαλεπτο! Εσεις ειδατε καμια βελτιωση? Βρηκες τι εφταιγε!?

Link to comment
Share on other sites

tnd5000.... Αυτα ακριβως περνουσα κ γω....με τον γιοκα μου,σε τετοια ηλικια!μετα το θηλασμο εκλεγε,τιναζοντας ,τα μικρα ποδαρακια του κ τα χερακια του....ζοριζοταν πολυ....κ γυνουσε με δυναμη το κεφαλακι του δεξια κ αριστερα....ο παιδιατρος μου ειπε ,οτι ειναι κολοικοι κ θα περασουν 3 με 4 μηνων..αλλαξα τα παντα στην διατροφη μου αλλα τιποτα...μεχρι 4 με 5 μηνων τους ειχαμε,κ εννοειτε μονο αγκαλια κοιμοταν,δεν προλαβαινα..ουτε κ τωρα που ειναι εξι μηνων να κανω τιποτα..μονο αγκαλια..:|:-|:|:-|βελτιωση εγω ειδα μετα των 4 μηνα..:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:θα περασει....κ γω ετσι ημουν,μετα ερχονται αλλα!:shock:δοντακια κ γκρινια ......υπομονη!εννοειτε οτι ειναι ολα φυσιολογικα!!!!!!!!πολλες τα περναμε!θελει υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

tnd5000.... Αυτα ακριβως περνουσα κ γω....με τον γιοκα μου,σε τετοια ηλικια!μετα το θηλασμο εκλεγε,τιναζοντας ,τα μικρα ποδαρακια του κ τα χερακια του....ζοριζοταν πολυ....κ γυνουσε με δυναμη το κεφαλακι του δεξια κ αριστερα....ο παιδιατρος μου ειπε ,οτι ειναι κολοικοι κ θα περασουν 3 με 4 μηνων..αλλαξα τα παντα στην διατροφη μου αλλα τιποτα...μεχρι 4 με 5 μηνων τους ειχαμε,κ εννοειτε μονο αγκαλια κοιμοταν,δεν προλαβαινα..ουτε κ τωρα που ειναι εξι μηνων να κανω τιποτα..μονο αγκαλια..:|:-|:|:-|βελτιωση εγω ειδα μετα των 4 μηνα..:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:θα περασει....κ γω ετσι ημουν,μετα ερχονται αλλα!:shock:δοντακια κ γκρινια ......υπομονη!εννοειτε οτι ειναι ολα φυσιολογικα!!!!!!!!πολλες τα περναμε!θελει υπομονη!

 

Λες να είναι κολικοί; δεν έχουμε κανένα συμπτωμα για κάτι τέτοιο γιατί κλαˊθει συνέχεθα όχι μόνο κάποιες ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θυμισες.να σου ζησει!εμεις περασαμε τα ιδια.αλλαξαμε ποσους παιδιατρους.απο εικοσι ημερων τσιτωνοταν συνεχεια.δ ηταν ποτε ηρεμο δ κοιμοταν ποτε..ειχε κανει ομφαλοκοιλη απο την τοση πιεση.ολη μερα κλαμα ολη μερα επινε γαλα τη μια δ μπορουσε να κανει κακα την αλλη εκανε δεκα φορες τη μερα.εβγαζε ηχους σαν αλογο συνεχεια.δ ξεραμε τι ειχε το μωρο ειχαμε τρελαθει.σαραντα ημερων περασαμε γαστρεντετιτιδα.για βα μη πολυλογω το παιδι ειχε μεγιστου βαθμου παλινδρομηση κ δυομιση μηνων μπηκαμε νοσοκομειο γτ επαθε οισοφαγητιδα κ σταματησε να πινει γαλα.ταυτοχρονα μαλλον συνυπηρχε ολο αυτο με αλεργια στο γαλα αν κ οι εξετασεις ηταν αρνητικες γιατι σε τετοιες ηλικιες μπορει να υπαρχει χωρις να ανιχνευεται.κανενας παιδιατρος δε βοηθησε γτ αν ξεραμε κ καναμε υπερηχο για παλινδρομηση νωριτερα ισως προλαβαιναμε ολο αυτο κανοντας αυτα που πρεπει.τραβηξαμε παρα πολλα κ ειδικα το μωρο.βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...