Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΜΕ BABYSITTER ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ????


anna_new_mommy

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

προκειται να επιστρέψω στην εργασία μου 1η Νοεμβρίου. Εχω βρει νταντα για την κορουλα μου (μια κυρια περίπου 60 ετων η οποια ειναι και γειτονισά μου) και θα ήθελε τις συμβουλές σας και τις προτασεις σας για την ιδανικη γνωριμία ωστε να γινει οσο το δυνατον πιο ομαλα για την κορουλα μου που κλεινει τους 6 μηνες 28 Οκτωβρίου. π.χ. να ειμαι και εγω μαζι για καποιο διαστημα? ειναι καλυτερα κατευθειαν μόνη της με το μωρό??? Παρακαλώ για τη γνώμη σας και την εμπειρία σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλύτερα να ξεκινήσετε άμεσα για να είσαι κι εσύ μαζί τους... να δείξεις και στην κυρία τις συνήθειες σας και να δώσεις και το χρόνο στο παιδί να συνηθίσει την παρουσία της στο σπίτι. Θα κάνεις ό,τι έκανες και θα είναι μπροστά και σιγά σιγά που το παιδί θα την συνηθίζει θα παίρνει τη θέση σου στο τάισμα, άλλαγμα κ.λπ. σαν παιχνίδι.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είστε και οι δύο μαζί ίσως να είναι λίγο "άχαρη" η κατάσταση, γιατί το μωρό φυσικά θα προτιμάει εσένα και η κυρία θα θέλει να κάνει πράγματα για να σ' ευχαριστήσει και δεν θα ξέρει τι. Εγώ θα πρότεινα, μετά την πρώτη ξενάγηση στο σπίτι να την αφήσεις μόνη της, αλλά για λίγη ώρα, πήγαινε π.χ. για ψώνια. Έτσι θα συνηθίσουν η μία την άλλη, χωρίς να πέσουν κατευθείαν στο οχτάωρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Αερικό. Το παιδί είναι μεν μικρό αλλά η νταντά πρέπει να μάθει καλά τις συνήθειές του και να συνηθίσει στην παρουσία της, πριν το αφήσεις μόνο του μαζί της. Σε καμία περίπτωση μην εξαφανιστείς στα ξαφνικά! Μην διστάσεις να τις δώσεις λεπτομερείς οδηγίες για τα παντα και να επιμείνεις να γίνονται όλα σύμφωνα με το δικό σας πρόγραμμα. Και φυσικά να της αφήσεις σε εμφανές σημείο όλα τα τηλέφωνα ανάγκης!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θα εισαι μαζι της!!

ειναι απειρα αυτα που πρεπει να μαθει για το σπιτι, το μωρο, κλπ ανεξαρτητα απο την εξοικειωση τους (που θα ερθει σιγα σιγα,,)!

εγω επιστρεφω στη δουλεια σε 4 μηνες, βρηκα τωρα νταντα και την εχω ενα 4ωρο την ημερα απο τωρα για να μαθει ολα οσα θελω, να τη μαθουν τα παιδια και να την τσεκαρω-εμπιστευτω.

 

η μικρη ακομα δεν καθεται ανετα μαζι της και γι αυτο δεν τις εχω αφησει καθολου χωρις την παρουσια μου παρα μονο για εκτακτη αναγκη (να παω τουαλετα πχ.) Ειμασε μαζι συνεχως μεχρι να νιωσουμε ολοι ανετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζέττα τα μωρά είναι σαν τα γατιά... θέλουν το καθένα τον δικό του χρόνο για να εμπιστευτούν έναν ξένο. Ο στόχος εδώ είναι ο ξένος να γίνει "δικός" τους άνθρωπος. Και για να γίνει αυτό πρέπει να συνυπάρξουν ως δικοί του άνθρωποι. Ας προτιμάει τη μαμά... σιγά σιγά και με τον τρόπο της η νταντά θα βρει τον κώδικα να το προσεγγίσει ειδικά αν είναι και έμπειρη με μωρά (όχι με εγγόνια γιατί είναι εντελώς άλλη σχέση). Για να βρει τον τρόπο πρέπει να "αντιγράψει" κάποια πράγματα από τη μαμά και αυτό γίνεται μόνο με συνύπαρξη.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Για να βρει τον τρόπο πρέπει να "αντιγράψει" κάποια πράγματα από τη μαμά και αυτό γίνεται μόνο με συνύπαρξη.

Η νταντά του μικρού κάνει τα πράγματα διαφορετικά από εμένα, για την ακρίβεια επιβάλλει περισσότερη πειθαρχία, με καλό τρόπο. Αν της επέβαλα να με αντιγράψει πιστεύω ότι δεν θα λειτουργούσαν τόσο καλά.

Φυσικά μια απλή γνώμη μου είναι η παραπάνω, έτσι έκανα στα παιδιά μου όταν χρειάστηκε να τα αφήσω και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, ίσως ήμουν τυχερή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας αγαπητές μαμάδες! Ζετα νομίζω πως η μέθοδος που προτείνεις ίσως είναι πιο επίπονη αλλά μάλλον πιο αποτελεσματική???? Αερικό και εγώ θα ήθελα σιγά σιγά αλλά δεν είχα αυτά τα περιθώρια...ούτε οικονομικά αλλά ούτε και χρονικά ΄ήταν βέβαια και η νταντά μου πιασμένη. Τώρα αποδεσμέυτηκε. Πάντως κορίτσια είμαι πολύ αγχωμένη για το πως θα αποχωριστώ το αγγελούδι μου αλλά πιο πολύ για το πως θα νιώσει να με αποχωριστεί εκέινη :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι ένα πράγμα... αν εσύ το αποχωριστείς χαλαρά, χαλαρά θα το πάρει κι εκείνο... αντιλαμβάνονται τα πάντα... αυτό να το θυμάσαι ;) Οι 12 μέρες που έχεις μπροστά σου είναι καλός χρόνος προσαρμογής... μην αγχώνεσαι :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η κυρια μένει στην ίδια πολυκατοικια με μας και φαινεται πολυ καλη προτείνετε να βαλω καμερες καλου κακου? και αν ναι να της πω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με εχει πιασει απελπισια!! Καναμε το 1ο τεστ ελειψα απο το σπιτι για 2 ωρες και σπαραξε η μπεμπα μου!!! τι να κανω??? 1η νοεμβριου ξεκιναω δουλεια... πως?? τι να πω στη νταντα τησ να κανει? υπαρχει κανεις να μου πει?? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...