Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο ενοίκιο πληρώνετε??


kounelitsa

Recommended Posts

Με το συμβόλαιο και τις αποδείξεις της τράπεζας να του ζητήσετε πρώτα αναπροσαρμογή και εάν δεν το δεχτεί και είστε αποφασισμένοι να πάτε δικαστικά για αναπροσαρμογή λόγω μεταβολής του δικαιοπρακτικού θεμελίου, με άλλα λόγια των συνθηκών. μιλήστε με δικηγόρο

πριν την τριετία από την υπογραφή του συμβολαίου δεν μπορεί να σας βγάλει από το σπίτι

 

α μαλιστα..ευχαριστω πολυ:D την σκεφτομασταν σοβαρα την δικαστικη οδο.απο την αλλη σκεφτομαστε και την αγορα δικου μας σπιτιου, αλλα ειναι χρονοβορα η διαδικασια αγορας, και βασικα ευρεσης της καταλληλης οικιας.οποτε μεχρι να παμε στο δικο μας η θα πληρωνουμε παραπανισια λεφτα σ αυτον, η ζηταμε αναπροσαρμογη εστω και μεσω δικηγορου!πφφφ κοριτσια ευχομαι σε ολες μας να παμε συντομα σε δικο μας σπιτακι!!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις μένουμε Καλαμάτα κέντρο σε μονοκατοικια 120τμ με 15 τμ βεραντα αυτονομη θερμανση καινουρια ντουλαπια αρκετους χωρους αποθηκευσης ξυλινα κουφωματα ηλιακο και πληρωνουμε 380ε. Μαρμαρο σε ολους τους χωρους. Περιμενετε...η καλη μας η ιδιοκτητρια ομως υπογραψε και απο κατω μας ανοιξε ενα μπαρ. Οποτε το χειμωνα χανουμε τον υπνο μας. Ήθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν μπορω να της ζητησω μειωση ενοικιου γι αυτο το λογο. Ξέρω ήδη δε πληρωνουμε πολλά για αυτό το σπίτι αλλά δεν αντέχω κορίτσια. Τα νεύρα μου. Σκέφτομαι να της το ζητησω μπας και ταρακουνηθει λίγο και τους διώξει γιατί απο οτι μου εχει πει της χρωστάνε ενοίκια. Ξέρετε αν μπορουμε να κάνουμε κάτι? Έχουμε κάνει καταγγελία στο υγειονομικό αλλά τπτ.

Link to comment
Share on other sites

εμεις μένουμε Καλαμάτα κέντρο σε μονοκατοικια 120τμ με 15 τμ βεραντα αυτονομη θερμανση καινουρια ντουλαπια αρκετους χωρους αποθηκευσης ξυλινα κουφωματα ηλιακο και πληρωνουμε 380ε. Μαρμαρο σε ολους τους χωρους. Περιμενετε...η καλη μας η ιδιοκτητρια ομως υπογραψε και απο κατω μας ανοιξε ενα μπαρ. Οποτε το χειμωνα χανουμε τον υπνο μας. Ήθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν μπορω να της ζητησω μειωση ενοικιου γι αυτο το λογο. Ξέρω ήδη δε πληρωνουμε πολλά για αυτό το σπίτι αλλά δεν αντέχω κορίτσια. Τα νεύρα μου. Σκέφτομαι να της το ζητησω μπας και ταρακουνηθει λίγο και τους διώξει γιατί απο οτι μου εχει πει της χρωστάνε ενοίκια. Ξέρετε αν μπορουμε να κάνουμε κάτι? Έχουμε κάνει καταγγελία στο υγειονομικό αλλά τπτ.

 

 

α εχω ζησει στην καλαματα και οντως τα ενοικια δεν ειναι τοοοοσο υψηλα. πιστευω πως δεν χανετε τιποτα να της το συζητησετε. αν και σπανια βρισκουμε το δικιο μας πλεον...:mad:

τα φιλια μου στην καλαματα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εμεις μένουμε Καλαμάτα κέντρο σε μονοκατοικια 120τμ με 15 τμ βεραντα αυτονομη θερμανση καινουρια ντουλαπια αρκετους χωρους αποθηκευσης ξυλινα κουφωματα ηλιακο και πληρωνουμε 380ε. Μαρμαρο σε ολους τους χωρους. Περιμενετε...η καλη μας η ιδιοκτητρια ομως υπογραψε και απο κατω μας ανοιξε ενα μπαρ. Οποτε το χειμωνα χανουμε τον υπνο μας. Ήθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν μπορω να της ζητησω μειωση ενοικιου γι αυτο το λογο. Ξέρω ήδη δε πληρωνουμε πολλά για αυτό το σπίτι αλλά δεν αντέχω κορίτσια. Τα νεύρα μου. Σκέφτομαι να της το ζητησω μπας και ταρακουνηθει λίγο και τους διώξει γιατί απο οτι μου εχει πει της χρωστάνε ενοίκια. Ξέρετε αν μπορουμε να κάνουμε κάτι? Έχουμε κάνει καταγγελία στο υγειονομικό αλλά τπτ.

γεια σου συμπολιτισσα!!

εμεις καποτε ηταν να αγορασουμε ενα διαμερισμα στη Φαρων και δεν το πηραμε γιατι απο κατω ειχε καφε και η μαμα μου ποτε ελεγε να μην το παρουμε, γιατι παντα θα εχουμε προβλημα.

αφου της χρωστανε ενοικια, ισως και να θελει να τους διωξει.

δεν ρωτας και κανα δικηγορο? αλλα θα σου ελεγα να της το πεις.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διπλοκατοικία μένουμε στο 2ο όροφο, σε πολύ καλό σημείο (έχουμε κοντά μας όλα τα πολυκαταστήματα mall, golden, αγορά Ν. Ιωνίας, παιδικές χαρές), είναι οροφοδιαμέρισμα με περιμετρικές βεράντες, τέντες σε όλες τις πλευρές, ηλιακό, αυτόνομη θέρμανση, μεγάλα δωμάτια, μεγάλες μπαλκονόπορτες σε όλα τα δωμάτια και στο σαλόνι - κουζίνα, τζάκι, νυχτερινό ρεύμα, οι τοίχοι έχουν ειδική μόνωση καθώς επίσης και η ταράτσα (η οποία εχει κάγκελα περιμετρικά, ειδικά φτιαγμένη για τα καλοκαιρινά παιδικά πάρτυ) και ανάβουμε μόνο 3 ώρες την ημέρα καλοριφέρ και αυτό στα πολλά κρύα. Εχουμε μεγάλη κουζίνα που επιτέλους χωράει τραπέζι και πάγκους σε όλη της περίμετρο. Εχουμε ντουλάπες για να ρούχα σε όλα τα δωμάτια, ακόμα και ειδική ντουλάπα για τα παπούτσια και ειδική ντουλάπα για τα χαλιά. Εχουμε επίσης μια θέση πάρκινγκ και μία αποθήκη. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχουμε ασανσέρ και με το παιδί είναι δύσκολο να το ανεβάζεις αγκαλιά στον 2ο. Δεν έχουμε όμως κοινόχρηστα πέρα από το πετρέλαιο που βάζουμε κάθε οκτώβριο μισό μισό με το κάτω διαμέρισμα και το πολύ να δώσουμε 400 ευρώ γαι όλο το χειμώνα. Σκάλες κτλ τα καθαρίζει την μία βδομάδα η δική μου κυρία που έρχεται για το σπίτι και την επόμενη βδομάδα η κυρία που έχουν στο κάτω διαμέρισμα. Οι σπινονυκοκύρηδες είναι απίστευτοι άνθρωποι, μας εξυπηρετούν πολύ όταν χρειαστούμε να έρθουν π.χ χαλιά στο σπίτι και δεν είμαστε. Εχουμε φοβερή σχέση και λόγω κρίσης αν και στο συμβόλαιο εχουμε άυξηση κάθε χρόνο φέτος μας είπαν να μην τους δώσουμε τίποτα.

Για το σπίτι αυτό πληρώνουμε 650 ευρώ και είμαστε καταευχαριστημένοι για αυτά που παρέχει. Πρόσφατα φίλοι μας νοίκιασαν στην ίδια περιοχή διαμέρισμα 80 τ.μ 550 ευρώ τα δωμάτια σαν κουτάκια, με φυσικό άεριο και ένα μεγάλο μπαλκονάκι 550 ευρώ και 100 ευρώ το μήνα κοινόχρηστα. Τουλάχιστον το δικό μας είναι μεγάλο και το σαλόνι το έχουμε κάνει παιδική χαρά από τα παιχνίδια του μικρού. Πάιζει και το χαίρεται αντί να είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο. Βέβαια το θετικό είναι ότι μπορούμε να πληρώνουμε τόσο ενοίκιο αλλιώς θα πηγαίναμε σε κάτι πολύ μικρότερο ο ένας πάνω στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μηπως υπαρχει καποιος δικηγορος αναμεσα σας να με διαφωτισει σε κατι? για πολυκατοικια 25 χρονων , στον πρωτο οροφο σε περιοχη υποβαθμισμενη πλεον λογω λαθρομεταναστων κτλ, για 105 τμ , με προβληματα που ο ιδιοκτητης αρνειται να φτιαξει (πχ τεραστιο προβλημα υγρασιας με αποτελεσμα μεχρι να χαλασουν επιπλα καινουρια, προβλημα στα υδραυλικα της πολυκατοικιας με αποτελεσμα να πλυμμυριζει παντα ο πρωτος οροφος και συγκεκριμενα το δικο μας διαμερισμα,) δινουμε 460 ευρω. σημειωτεον πως ειναι το ακριβοτερο ενοικιο της πολυκατοικιας και το αντιστοιχο διαμερισμα του τριτου οροφου, που ειναι πληρως ανακαινισμενο το καλοκαιρι που μας περασε, με καινουρια ντουλαπια κουζινας, μπανιο κτλ ενοικιαζεται 350 ευρω... ο δικος μας ιδιοκτητης κοβει και αποδειξη για ενοικιο 300 ευρω αντι για 460 που δινουμε..

να ελπιζουμε σε καμια μειωση ενοικιου???υπαρχει κανενας σχετικος νομος??

μου φαινεται σκετη εκμεταλλευση δηλαδη ολο αυτο εκ μερους του ιδιοκτητη :twisted:

κατι ειχα ακουσει πως λογω της οικονομικης κρισης θα υπαρξει σχετικη ρυθμιση για μειον 20% της τιμης των ενοικιων??ισχυει κατι τετοιο η ειναι ραδιο αρβυλα??:confused:

 

γιατι απλα δεν αλλαζεις σπιτι???

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μηπως υπαρχει καποιος δικηγορος αναμεσα σας να με διαφωτισει σε κατι? για πολυκατοικια 25 χρονων , στον πρωτο οροφο σε περιοχη υποβαθμισμενη πλεον λογω λαθρομεταναστων κτλ, για 105 τμ , με προβληματα που ο ιδιοκτητης αρνειται να φτιαξει (πχ τεραστιο προβλημα υγρασιας με αποτελεσμα μεχρι να χαλασουν επιπλα καινουρια, προβλημα στα υδραυλικα της πολυκατοικιας με αποτελεσμα να πλυμμυριζει παντα ο πρωτος οροφος και συγκεκριμενα το δικο μας διαμερισμα,) δινουμε 460 ευρω. σημειωτεον πως ειναι το ακριβοτερο ενοικιο της πολυκατοικιας και το αντιστοιχο διαμερισμα του τριτου οροφου, που ειναι πληρως ανακαινισμενο το καλοκαιρι που μας περασε, με καινουρια ντουλαπια κουζινας, μπανιο κτλ ενοικιαζεται 350 ευρω... ο δικος μας ιδιοκτητης κοβει και αποδειξη για ενοικιο 300 ευρω αντι για 460 που δινουμε..

να ελπιζουμε σε καμια μειωση ενοικιου???υπαρχει κανενας σχετικος νομος??

μου φαινεται σκετη εκμεταλλευση δηλαδη ολο αυτο εκ μερους του ιδιοκτητη :twisted:

κατι ειχα ακουσει πως λογω της οικονομικης κρισης θα υπαρξει σχετικη ρυθμιση για μειον 20% της τιμης των ενοικιων??ισχυει κατι τετοιο η ειναι ραδιο αρβυλα??:confused:

Κόβει 300 ευρώ για να ''κρύβει'' από την εφορία!!!

ΜΗ ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ! Εσένα δε συμφέρει! Δε θα σού κάνει μείωση.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσιοα με όλο το θάρρος.....

Μιας και δίνετε τόσα ποσά σε ενοίκιο, γιατί δε παίρνετε δάνειο να πάρετε δικό σας σπίτι και να δίνετε εκεί τα χρήματα στη δόση; Υπάρχουν καλά επιτόκια για δάνεια Α' κατοικίας....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κόβει 300 ευρώ για να ''κρύβει'' από την εφορία!!!

ΜΗ ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ! Εσένα δε συμφέρει! Δε θα σού κάνει μείωση.

 

Καταρχήν είτε σου κόψει απόδειξη για 300 είτε για 460 σιγά την φοροαπαλλαγή που θα έχεις !!! Δεν αλλάζει κάτι στο ενοίκιο, το ποσό που θα σου επιστρεφεί είναι το ίδιο αν θα σου επιστραφεί και δεν στο συμψηφίσουν.

κατά δεύτερο όταν πήγες και νοίκιασες το σπίτι δεν σου ανέφερε "θα μου δίνεις τόσα και θα σου κόβω μικρότερη απόδειξη" ?? Γιατί εάν το έκανε τότε εσείς φταίτε που το νοικιάσατε. Αν δεν σας το ανέφερε αυτό και σας κόβει λιγότερο υπάρχει και η λύση του εκβιασμού από τη δική σας τη μεριά. Ή μας κόβεις απόξειξη για όλο το ποσό που σου πληρώνουμε, ή θα κάνουμε υπέυθυνη δήλωση όταν καταθέσουμε την δήλωσή μας στην εφορία που θα αναφέρουμε τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και το ΑΦΜ και την δ/νση του σπιτιού που ενοικιάζουμε και θα αναγράψουμε σε αυτή ότι ο εν λόγω ιδιοκτήτης εισπράττει 460 ευρώ ενοίκιο αλλά κόβει απόδειξη για 300 ευρώ. Για να τον δω τότε τι θα κάνει ? Οταν θα έρθει η εφορία να του χτυπήσει την πόρτα λόγω φοροδιαφυγής !!! Ολοι εμείς λοιπόν βοηθάμε όλους αυτούς να φοροδιαφέυγουν, ενώ εμείς προσπαθούμε να είμαστε νομοταγείς.

Βέβαια να μετακομίσεις δεν είναι ότι πιο εύκολο στις μέρες μας, θες ενοίκια προκαταβολή, θες χρήματα αρκετά για την μεταφορική κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είτε σου κόψει απόδειξη για 300 είτε για 460 σιγά την φοροαπαλλαγή που θα έχεις !!! Δεν αλλάζει κάτι στο ενοίκιο, το ποσό που θα σου επιστρεφεί είναι το ίδιο αν θα σου επιστραφεί και δεν στο συμψηφίσουν.

κατά δεύτερο όταν πήγες και νοίκιασες το σπίτι δεν σου ανέφερε "θα μου δίνεις τόσα και θα σου κόβω μικρότερη απόδειξη" ?? Γιατί εάν το έκανε τότε εσείς φταίτε που το νοικιάσατε. Αν δεν σας το ανέφερε αυτό και σας κόβει λιγότερο υπάρχει και η λύση του εκβιασμού από τη δική σας τη μεριά. Ή μας κόβεις απόξειξη για όλο το ποσό που σου πληρώνουμε, ή θα κάνουμε υπέυθυνη δήλωση όταν καταθέσουμε την δήλωσή μας στην εφορία που θα αναφέρουμε τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και το ΑΦΜ και την δ/νση του σπιτιού που ενοικιάζουμε και θα αναγράψουμε σε αυτή ότι ο εν λόγω ιδιοκτήτης εισπράττει 460 ευρώ ενοίκιο αλλά κόβει απόδειξη για 300 ευρώ. Για να τον δω τότε τι θα κάνει ? Οταν θα έρθει η εφορία να του χτυπήσει την πόρτα λόγω φοροδιαφυγής !!! Ολοι εμείς λοιπόν βοηθάμε όλους αυτούς να φοροδιαφέυγουν, ενώ εμείς προσπαθούμε να είμαστε νομοταγείς.

Βέβαια να μετακομίσεις δεν είναι ότι πιο εύκολο στις μέρες μας, θες ενοίκια προκαταβολή, θες χρήματα αρκετά για την μεταφορική κτλ

Ακόμη και για λίγα ευρώ παίζει να ανέβει κλίμακα ο ιδιοκτήτης στην εφορία όμως....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσιοα με όλο το θάρρος.....

Μιας και δίνετε τόσα ποσά σε ενοίκιο, γιατί δε παίρνετε δάνειο να πάρετε δικό σας σπίτι και να δίνετε εκεί τα χρήματα στη δόση; Υπάρχουν καλά επιτόκια για δάνεια Α' κατοικίας....

 

Για να πάρεις ένα σπίτι στην Αθήνα σε περιοχές, Γέρακα, Γλυκά Νερά κτλ που εμείς κοιτούσαμε πριν 1,5 χρόνο μας ζητούσαν για 85 τ.μ με 3Υ/Δ σαν κουτάκια και τα περισσότερα σε υμιυπαίθριους 200.000 ευρώ + μεταβιβάσεις + εφορία +++++ το κόστος ανεβαίνει πολύ. Μας έβγαινε 800 ευρώ το μήνα για 15 χρόνια στην εργατική εστία και έπρεπε να πάρουμε και συμπληρωματικό δάνειο από τράπεζα για 30 χρόνια και μας έβγαινε η δόση 1170 ευρώ. Και σιγά μην βάλω το κεφάλι μου στον κουβά για τα επόμενα 30 χρόνια και να αγκωμαχάω κάθε μήνα να πληρώσω ένα τόσο μεγάλο δάνειο ?? Και με τις υπάρχουσες συνθήκες που οι περισσότερες απολύουν προσωπικό και σήμερα είσαι αύριο δεν ξέρεις το σου ξημερώνει ??? Και αν σε απολύσουν τι κάνεις ? Πως θα πληρώνεις ένα δάνειο τόσο μεγάλο ??? Να έρθουν και να σου πάρουν το σπίτι όπως ξέρω πολλές περιπτώσεις φίλων που ανοίχτηκαν με τα δάνεια όταν οι τράπεζες τα έδιναν ακόμα και στις καφετέρειες και τώρα τους τα βγάζουν στο σφυρί ???? Και καλά τώρα που το παιδί είναι μικρό εάν μεγαλώσει και κάνουμε και άλλο πως θα πληρώνουμε τόσα χρήματα και άλλα σε φροντιστήρια κτλ. Οχι προσωπικά δεν θα πάρω. Για να λέω ότι έχω ένα σπίτι στην Αθήνα 80 τμ και ενώ η τιμή του είναι 200.000 με τους τόκους θα μου φτάσει 400.000 ??? οχι βέβαια, καλύτερα στο ενοίκιο και να μην έχω τίποτα δικό μου.Αλλωστε έχω σπίτι στην επαρχία, έχω περιουσιακά στοιχεία εκτός Αθηνών. Και τι να το κάνω ..... να το αποπληρώσω σε 30-40 χρόνια και τότε να το μεταβιβάσω στα παιδιά μου ένα σπίτι 40 ετών ??? Είδα και την αδερφή μου που πήραν ένα διαμέρισμα 80 τ.μ στα πετράλωνα και τους έχει βγάλει όλο υγρασία, οι ντουλάπες, οι τοίχοι κτλ, μπάζει από παντού, το καλοριφέρ στους 25 βαθμούς και τρέμουν από το κρύο. Τα δωμάτια τόσα δα και σκέφτονται τι θα κάνουν εάν κάνουν δεύτερο παιδί. Δεν χωράνε να στρίψουν εκεί μέσα. Σκέφτονται μέχρι και να το πουλήσουν έχουν απελπιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και για λίγα ευρώ παίζει να ανέβει κλίμακα ο ιδιοκτήτης στην εφορία όμως....

 

Ο ιδιοκτήτης τη δουλειά του κοιτάει να κάνει φυσικά. Εμείς όμως γιατί να δεχόμαστε τέτοιους συμβιβασμούς εάν δε μας συμφέρει ??

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε διόροφη οικοδομή σε επαρχιακή πόλη (θα προτιμούσα να μην αναφέρω πού). 90 τμ, 2 υπνοδωμάτια, γραφείο, μεγάλο σαλόνι, μεγάλη κουζίνα με πολλά ντουλάπια, μπάνιο και αποθήκη, με αυτόνομη θέρμανση (ποτέ δεν το έχω ανάψει πάνω από τους 19 και έιμαι και κρυουλιάρα, που σημαίνει ότι είναι ζεστό σπίτι), στον πρώτο όροφο, χωρίς ασανσέρ και χωρίς άλλα κοινόχρηστα: 280 ευρώ....

Να προσθέσω ότι είναι ακριβώς απέναντι από τη δουλειά μου, πολύ κοντά στη μαμά μου (όπου εκεί τρώω κιόλας συνήθως, μιας που είμαι μόνη μου) και 5 λεπτά από την πλατεία της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις ένα σπίτι στην Αθήνα σε περιοχές, Γέρακα, Γλυκά Νερά κτλ που εμείς κοιτούσαμε πριν 1,5 χρόνο μας ζητούσαν για 85 τ.μ με 3Υ/Δ σαν κουτάκια και τα περισσότερα σε υμιυπαίθριους 200.000 ευρώ + μεταβιβάσεις + εφορία +++++ το κόστος ανεβαίνει πολύ. Μας έβγαινε 800 ευρώ το μήνα για 15 χρόνια στην εργατική εστία και έπρεπε να πάρουμε και συμπληρωματικό δάνειο από τράπεζα για 30 χρόνια και μας έβγαινε η δόση 1170 ευρώ. Και σιγά μην βάλω το κεφάλι μου στον κουβά για τα επόμενα 30 χρόνια και να αγκωμαχάω κάθε μήνα να πληρώσω ένα τόσο μεγάλο δάνειο ?? Και με τις υπάρχουσες συνθήκες που οι περισσότερες απολύουν προσωπικό και σήμερα είσαι αύριο δεν ξέρεις το σου ξημερώνει ??? Και αν σε απολύσουν τι κάνεις ? Πως θα πληρώνεις ένα δάνειο τόσο μεγάλο ??? Να έρθουν και να σου πάρουν το σπίτι όπως ξέρω πολλές περιπτώσεις φίλων που ανοίχτηκαν με τα δάνεια όταν οι τράπεζες τα έδιναν ακόμα και στις καφετέρειες και τώρα τους τα βγάζουν στο σφυρί ???? Και καλά τώρα που το παιδί είναι μικρό εάν μεγαλώσει και κάνουμε και άλλο πως θα πληρώνουμε τόσα χρήματα και άλλα σε φροντιστήρια κτλ. Οχι προσωπικά δεν θα πάρω. Για να λέω ότι έχω ένα σπίτι στην Αθήνα 80 τμ και ενώ η τιμή του είναι 200.000 με τους τόκους θα μου φτάσει 400.000 ??? οχι βέβαια, καλύτερα στο ενοίκιο και να μην έχω τίποτα δικό μου.Αλλωστε έχω σπίτι στην επαρχία, έχω περιουσιακά στοιχεία εκτός Αθηνών. Και τι να το κάνω ..... να το αποπληρώσω σε 30-40 χρόνια και τότε να το μεταβιβάσω στα παιδιά μου ένα σπίτι 40 ετών ??? Είδα και την αδερφή μου που πήραν ένα διαμέρισμα 80 τ.μ στα πετράλωνα και τους έχει βγάλει όλο υγρασία, οι ντουλάπες, οι τοίχοι κτλ, μπάζει από παντού, το καλοριφέρ στους 25 βαθμούς και τρέμουν από το κρύο. Τα δωμάτια τόσα δα και σκέφτονται τι θα κάνουν εάν κάνουν δεύτερο παιδί. Δεν χωράνε να στρίψουν εκεί μέσα. Σκέφτονται μέχρι και να το πουλήσουν έχουν απελπιστεί.

Έχεις δίκιο που το βλέπεις έτσι. Το λέω από την άποψη, άμα έδινα 800 ευρώ σε ένα ''ξένο'', ας τα επενδύσω σε ένα ακίνητο δικό μου. Κι ας είναι 40 ετών, όταν το πάρει το παιδί μου. Αλλά θα είναι δικό του! Όλα ρίσκα είναι....

Ναι, δίκιο έχεις, στις μέρες μας δύσκολα είναι τα δάνεια. Αλλά συνήθως όταν αφορούν Α' κατοικία είναι πιο ευνοϊκά... Και δεν είναι απαραίτητο, πως όλες οι οικοδομές βγαίνουν σκάρτες, όπως έτυχε και στην αδερφή σου...;)

 

Ο ιδιοκτήτης τη δουλειά του κοιτάει να κάνει φυσικά. Εμείς όμως γιατί να δεχόμαστε τέτοιους συμβιβασμούς εάν δε μας συμφέρει ??

Αυτό λέω κι εγώ! Δε χρειάζεται να κάνουμε συμβιβασμούς με τέτοια ζητήματα...:eek:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο που το βλέπεις έτσι. Το λέω από την άποψη, άμα έδινα 800 ευρώ σε ένα ''ξένο'', ας τα επενδύσω σε ένα ακίνητο δικό μου. Κι ας είναι 40 ετών, όταν το πάρει το παιδί μου. Αλλά θα είναι δικό του! Όλα ρίσκα είναι....

Ναι, δίκιο έχεις, στις μέρες μας δύσκολα είναι τα δάνεια. Αλλά συνήθως όταν αφορούν Α' κατοικία είναι πιο ευνοϊκά... Και δεν είναι απαραίτητο, πως όλες οι οικοδομές βγαίνουν σκάρτες, όπως έτυχε και στην αδερφή σου...;)

 

 

Αυτό λέω κι εγώ! Δε χρειάζεται να κάνουμε συμβιβασμούς με τέτοια ζητήματα...:eek:

 

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ξυπνάω και να κοιμάμαι με ένα δάνειο στο κεφάλι. Το αυτοκίνητό μου το ξεπλήρωσα στα 4 χρόνια και είχα δώσει 10.000 προκαταβολή και τα υπόλοιπα 7000 σε δόσεις και μέχρι να το ξεπληρώσω αγανάκτησα. Οχι γιατί δεν είχα τα 250 ευρώ το μήνα αλλά οι μήνες δεν περνούσαν, όχι τα 30 χρόνια:) Και κάποια στιγμή τότε μου έστειλαν επιστολή ότι χρωστούσα 0,30 λεπτά και μου είχαν βάλει 0,12 λεπτά τόκους !!! Κουφό αλλά αληθινό. Τους πήρα και βριστήκαμε στο τηλ. Είναι δυνατόν να πληρώνω κάθε μήνα πριν την λήξη τη δόση, να είμαι συνεπής και να μου στέλνουν επιστολή για 0,42 λεπτά ότι χρωστάω και εάν δεν τα εξοφλήσω άμεσα θα κινήσουν διαδικασίες νομικές ?? Μην τρελαθούμε κιόλας !!! Σκέψουν λοιπόν να πάρω δάνειο θα αρρωστήσω από το άγχος μου

Το σκέφτομαι διαφορετικά ίσως γιατί έχω περιουσικά στοιχεία από τους γονείς μου και δεν είμαι τελείως ξεκρέμεστη και ζω με την ελπίδα να φύγω κάποια μέρα από την Αθήνα να ζήσουμε μια άλλη ζωή στην επαρχία και κυρίως το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ξυπνάω και να κοιμάμαι με ένα δάνειο στο κεφάλι. Το αυτοκίνητό μου το ξεπλήρωσα στα 4 χρόνια και είχα δώσει 10.000 προκαταβολή και τα υπόλοιπα 7000 σε δόσεις και μέχρι να το ξεπληρώσω αγανάκτησα. Οχι γιατί δεν είχα τα 250 ευρώ το μήνα αλλά οι μήνες δεν περνούσαν, όχι τα 30 χρόνια:) Και κάποια στιγμή τότε μου έστειλαν επιστολή ότι χρωστούσα 0,30 λεπτά και μου είχαν βάλει 0,12 λεπτά τόκους !!! Κουφό αλλά αληθινό. Τους πήρα και βριστήκαμε στο τηλ. Είναι δυνατόν να πληρώνω κάθε μήνα πριν την λήξη τη δόση, να είμαι συνεπής και να μου στέλνουν επιστολή για 0,42 λεπτά ότι χρωστάω και εάν δεν τα εξοφλήσω άμεσα θα κινήσουν διαδικασίες νομικές ?? Μην τρελαθούμε κιόλας !!! Σκέψουν λοιπόν να πάρω δάνειο θα αρρωστήσω από το άγχος μου

Το σκέφτομαι διαφορετικά ίσως γιατί έχω περιουσικά στοιχεία από τους γονείς μου και δεν είμαι τελείως ξεκρέμεστη και ζω με την ελπίδα να φύγω κάποια μέρα από την Αθήνα να ζήσουμε μια άλλη ζωή στην επαρχία και κυρίως το παιδί.

Δε τους έδινες 1 ευρώ;;; Και τα ρέστα μπούρ-μπουάρ!:mrgreen:

Mακάρι να σας πάνε όλα κατ'ευχήν!!!!!:D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

550 για 90 τ.μ., στον 4ο όροφο, με λίγο άνοιγμα και ψιλοκαλούλα θέα, κοντά σε παιδική χαρά, αλλά σε περιοχή κεντρική, με δυσκολία στο παρκάρισμα μεγάλη, σε διαμέρισμα του '80, με παλιά κουζίνα, μεγάλη αλλά παλιά, χάλια πατώματα, συρόμενα αλουμίνια, με μονά τζάμια, υγρασίες σε διάφορα μέρη, χωρίς εγκατάσταση για κρεμαστά φωτιστικά και κουρτινόξυλα (τα βάλαμε εμείς), και που θεωρείται πλέον κελεπούρι, ήταν λέει 600 και μας το άφησε 550 λόγω κρίσης, και απόδειξη για 450

 

Ας τα γράψω κι εγώ πιο αναλυτικά! Δίνουμε 560 ευρώ για οροφοδιαμέρισμα 95 τ.μ. σε πολυκατοικία 5 ετών στην Πετρούπολη. Σε ήσυχο σημείο, κοντά σε πλατεία, παιδική χαρά, σούπερ μάρκετ, κρεοπωλείο, συγκοινωνίες. Είναι στον 5ο όροφο με θέα όλη την Αθήνα. Έχει 3 υπνοδωμάτια (όχι πολύ μεγάλα), αποθήκη, πάρκιν πιλοτής, ηλιακό και αυτόνομη θέρμανση. Το ψάξαμε αρκετά, γιατί ο καθένας ζητούσε τα μαλλιοκέφαλά του, τελικά ήμασταν τυχεροί. Μας άρεσε κι ένα άλλο πολύ, αλλά μας ζητούσαν 600 παρόλο που ήταν και πιο παλιό... Ευτυχώς που δεν το κλείσαμε. Θέλει πολύ ψάξιμο πάντως...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την άποψη σας. Όταν παντρευτηκα (2005) αποφασίσαμε με τον άνδρα μου να νοικιάσουμε το πατρικό μου και να αγοράσουμε καινούριο σπίτι μεγαλύτερο. Κάναμε συμβόλαιο 3ετίας και σε λίγο καιρό είναι να το ανανεώσουμε. Λοιπόν το σπίτι είναι 80 τμ σε 3οροφη πολυκατοικία διαμπερες με μπρος πίσω μπαλκόνια (μικρό πλάτος 1,8μ) με καινούριες τέντες, με μεγάλες κρεβατοκάμαρες και μεγάλες ντουλάπες ακόμα και η κουζίνα και τα ντουλάπια της είναι σε άριστη κατάσταση, φταιγμένη από ξύλο. Βρίσκεται δίπλα σε πλατεία και κοντά σε συγκοινωνίες (λεωφορεία, τρόλεϊ και ηλεκτρικός-10 λεπτά με τα πόδια). Είναι 30 ετών αλλά σε άριστη κατάσταση αφού μέναμε σε αυτό και το προσεχαμε. Χωρίς προβλήματα αλλά με κεντρική θέρμανση και χωρίς ηλιακό με πολύ λίγα όμως κοινόχρηστα. Λοιπόν για ενοίκιο το ζευγάρι πληρώνει 380 με απόδειξη φυσικά. Θεωρείτε ότι είναι πολλά; Γιατί και εγώ θα ζοριστώ αν μου ζητήσουν μείωση (δεν θέλω να αλλάξουν σπίτι γιατί είναι νέο ζευγάρι και βλέπω ότι το προσέχουν).

Link to comment
Share on other sites

Και κάποια στιγμή τότε μου έστειλαν επιστολή ότι χρωστούσα 0,30 λεπτά και μου είχαν βάλει 0,12 λεπτά τόκους !!! Κουφό αλλά αληθινό. Τους πήρα και βριστήκαμε στο τηλ. Είναι δυνατόν να πληρώνω κάθε μήνα πριν την λήξη τη δόση, να είμαι συνεπής και να μου στέλνουν επιστολή για 0,42 λεπτά ότι χρωστάω και εάν δεν τα εξοφλήσω άμεσα θα κινήσουν διαδικασίες νομικές ?? Μην τρελαθούμε κιόλας !!! Σκέψουν λοιπόν να πάρω δάνειο θα αρρωστήσω από το άγχος μου

Και εμένα με έχουν πάρει την για 0,40? υπόλοιπο από δάνειο. Βέβαια η κοπέλα που μου μίλησε πρέπει να ειχε πεθάνει από την ντροπή της :P. Δυστυχώς αν είναι αυτοματο το σύστημα και το 0,01? υπόλοιπο μάλλον τους δημιουργεί πρόβλημα. Αλλά όχι και να σε απειλούν :evil:

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας να πω πως εαν μας ειχε πει να του δινουμε 460 και μας κοβει αποδειξη για 300 ευρω απλα και μονο για να φοροδιαφευγει, ε δεν ειμαστε τοσο χαιβανια ωστε να το δεχομασταν!!!! αυτο εγινε εκ των υστερων, δλδ μια ωραια μερα μας πεταει κατω απο την πορτ μας την αποδειξη που τον συνεφερε, στην οποια δηλωνε 300 ευρω.

απο αυτο και μονο, που δεν τολμησε καν να μας χτυπησει το κουδουνι να μας το δωσει κατα προσωπον, καταλαβαινετε και εσεις και εμεις πολλα..

το θεμα αλλαγης σπιτιου που ανεφερε μια κοπελα πιο πανω, ειναι η λυση που επιδιωκουμε.και βασικα οχι για να νοικιασουμε αλλο, αλλα ψαχνουμε για αγορα δικο μας σπιτι.!!!

οπως καταλαβαινετε για να βρεις δικο σου σπιτι δεν γινεται εν μια νυχτι!!ειναι χρονοβορο το θεμα, αλλα δεν μας πτοει αυτο, εφοσον θα ξερουμε πως τα λεφτα που δινουμε τωρα, θα μενουν για ενα σπιτι ΔΙΚΟ ΜΑΣ!

το θεωρουμε λοιπον ασκοπο και πολυεξοδο το να μετακομισουμε την δεδομενη στιγμη απο αυτο και να νοικιασουμε αλλο εως οτου βρουμε το δικο μας!γι αυτο σκεφτομαι την μειωση ενοικιου στο παρον σπιτι. Και φυσικα αυτες τις μερες θα επικοινωνησουμε με δικηγορο ωστε να αναλαβει το ολο θεμα. ελπιζουμε στην μειωση ενοικιου, για να μην κινηθουμε νομικα επειτα.

ΤΗ λυση του εκβιασμου που ανεφερε μια κοπελα, δεν την σκεφτομαστε καν. Ναι μεν ισως να ηταν αποτελεσματικη, αλλα ποτε και για τιποτε δεν θα προβαιναμε σ αυτο. Ας τα πει λοιπον ο εν λογω "κυριος" με τον δικηγορο μας :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας να πω πως εαν μας ειχε πει να του δινουμε 460 και μας κοβει αποδειξη για 300 ευρω απλα και μονο για να φοροδιαφευγει, ε δεν ειμαστε τοσο χαιβανια ωστε να το δεχομασταν!!!! αυτο εγινε εκ των υστερων, δλδ μια ωραια μερα μας πεταει κατω απο την πορτ μας την αποδειξη που τον συνεφερε, στην οποια δηλωνε 300 ευρω.

απο αυτο και μονο, που δεν τολμησε καν να μας χτυπησει το κουδουνι να μας το δωσει κατα προσωπον, καταλαβαινετε και εσεις και εμεις πολλα..

 

Αν στο συμβόλαιο έχετε γράψει 460 έχω την εντύπωση ότι τσαμπα κόβει αποδείξεις των 300 ΕΥΡΩ. Εσεις στην επόμενη δήλωση που θα κάνετε θα δηλώσετε ότι ακριβώς γράφει στο συμβόλαιο (αντίγραφο του οποίου πρέπει να έχει και η εφορία, το έχετε σφραγίσει έτσι δεν είναι;) θα βάλετε και ένα φ/α αντίγραφο μέσα στη δήλωση, θα γράψετε και το ΑΦΜ του ιδιοκτητη και αφήστε την εφορία να κάνει τις επόμενες ενέργειες.....

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας να πω πως εαν μας ειχε πει να του δινουμε 460 και μας κοβει αποδειξη για 300 ευρω απλα και μονο για να φοροδιαφευγει, ε δεν ειμαστε τοσο χαιβανια ωστε να το δεχομασταν!!!! αυτο εγινε εκ των υστερων, δλδ μια ωραια μερα μας πεταει κατω απο την πορτ μας την αποδειξη που τον συνεφερε, στην οποια δηλωνε 300 ευρω.

απο αυτο και μονο, που δεν τολμησε καν να μας χτυπησει το κουδουνι να μας το δωσει κατα προσωπον, καταλαβαινετε και εσεις και εμεις πολλα..

 

Αν στο συμβόλαιο έχετε γράψει 460 έχω την εντύπωση ότι τσαμπα κόβει αποδείξεις των 300 ΕΥΡΩ. Εσεις στην επόμενη δήλωση που θα κάνετε θα δηλώσετε ότι ακριβώς γράφει στο συμβόλαιο (αντίγραφο του οποίου πρέπει να έχει και η εφορία, το έχετε σφραγίσει έτσι δεν είναι;) θα βάλετε και ένα φ/α αντίγραφο μέσα στη δήλωση, θα γράψετε και το ΑΦΜ του ιδιοκτητη και αφήστε την εφορία να κάνει τις επόμενες ενέργειες.....

 

Το σωστό έτσι είναι.....αλλά δεν νομίζω ο εν λόγω ιδιοκτήτης να έχει κάνει κάτι τέτοιο για να κόβει αποδείξεις μικρότερες. Μήπως έχει παρέλθει το διάστημα και αποφάσισε να κόψει μικρότερο ποσό αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο ?

Link to comment
Share on other sites

 

Το σωστό έτσι είναι.....αλλά δεν νομίζω ο εν λόγω ιδιοκτήτης να έχει κάνει κάτι τέτοιο για να κόβει αποδείξεις μικρότερες. Μήπως έχει παρέλθει το διάστημα και αποφάσισε να κόψει μικρότερο ποσό αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο ?

 

 

και συμβολαιο υπαρχει και ολα. ειναι απλα οτι ετσι τον συμφερει και πραττει οπως θελει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...