Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?


tab

Recommended Posts


Διαφημίσεις


11 μηνών και κάτι έκανε τα πρώτα του βήματα. Πάντως είναι φυσιολογικό και μέχρι τουλάχιστον 16 μηνών, δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια. Μην αγχώνονται μαμάδες που διαβάζουν!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια !! Ποτε περπατήσανε τα παιδάκια σας ; Εμένα ο δικός μου είναι 13 μηνών. Αν και μπορεί και στέκεται μόνος του στα ποδαράκια του δεν κάνει βήμα να περπατήσει μόνος. Εδώ και κάτι μέρες τον κράταγα από το χέρι και ψηλό περπάταγε. Αλλά όλο θέλει να μπουσουλάει πάει σφαίρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! Ποτε περπατήσανε τα παιδάκια σας ; Εμένα ο δικός μου είναι 13 μηνών. Αν και μπορεί και στέκεται μόνος του στα ποδαράκια του δεν κάνει βήμα να περπατήσει μόνος. Εδώ και κάτι μέρες τον κράταγα από το χέρι και ψηλό περπάταγε. Αλλά όλο θέλει να μπουσουλάει πάει σφαίρα. 

Από 11 μηνών πήγαινε μόνο με το χέρι μας πιασμένη με το ενα μέχρι 13μηνων...13μισο ξαφνικά σηκώθηκε και εκανε 200μετρα μόνη της έπαθα πλάκα....

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  ο δικός μου από 9 μηνών που ξεκίνησε να πιάνεται και να σηκώνεται  μέχρι 12 μηνών περπατούσε μόνο όταν πιάνοτανε από κάπου ,όταν έβλεπε ότι δεν είχε από που να πιαστεί μπουσουλουσε,στα ξαφνικά μια μέρα ξεχάστηκε και περπάτησε χωρίς να κρατιέται από κάπου,Αλλά ακόμα και τώρα που είναι 13,5 πολλές φορές όταν βιάζεται να πάει κάπου μέσα στο σπίτι μπουσουλαει 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο Μου παιδι 15 μηνων και το δευτερο 13. Και τα δύο μπουσουλησαν νωριτερα παρα πολυ και οταν σηκώθηκαν ορθια,ήταν πολυ σταθερά. Σπάνια θυμαμαι τουμπες.. 

Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις δώδεκα μηνων .Οι δύο πρώτες μια εβδομάδα μετά τα γενέθλια τους και η τρίτη την ημέρα των γενεθλίων της!!! Οι δύο πρώτες ειδικά δεν μπουσουλησανε ποτέ .Απλά σηκώθηκαν μια μερα και περπάτησαν....Ευτυχώς μπουσουλησε η τρίτη γιατί ήθελα να το ζήσω με ένα μωράκι το μπουσουλημα....

Link to comment
Share on other sites

Εμάς έχει αργήσει. Είναι 15 και πριν κάνα μήνα το πολύ άρχισε να στέκεται αξιοπρεπώς κρατώντας της τα δύο χεράκια και να κάνει βηματακια έτσι. Αλλά όχι με τρόπο που να θεωρείται περπάτημα. Να πιαστεί από έπιπλα να σηκωθεί δεν το έκανε ποτέ, ούτε από τους κρικους του πάρκου, μόνο από τα χέρια μας που με το που μας δει μας τα δίνει. Σήμερα τραβουσε ένα συρταρακι και όπως καθόταν σε στάση w σηκωνόταν γονατιστή. Μπουσουλημα ξεκίνησε μόλις πριν 2 μέρες εντελώς ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ενώ στεκόταν κ μπουσουλούσε εγκαίρως (9 μηνών περίπου) και στο χρόνο είχε ισορροπία, μετά τίποτα. Βηματάκια πιασμένος γύρω από έπιπλα αλλά κυρίως μπουσούλημα. τον βγάζαμε έξω κ απομακρυνομαστεν, δελεάζαμε με παιχνιδάκια, τίποτα. απελπισία, είχα δυο φίλες με συνομήλικα το ένα περπάτησε 10 μηνών το άλλο περπατούσε από το χέρι πριν χρονίσει κ μόνο του στον χρόνο,   κ εμείς τίποτα. κάποια στιγμή, 14 πρέπει να ήταν, εκεί που τον είχα όρθιο έξω αντί να απομακρυνθώ, του έδωσα το χέρι κ απλώς περπάτησε. κανονικό περπάτημα δλδ σαν να κρατάς παιδί από το χέρι να το πας βόλτα. στο σπίτι όμως μόνο μπουσουλημα κ επίσης δεν έκανε βήμα μόνος του για καιρό, ένα μήνα τουλάχιστον ή κ παραπάνω, ενώ περπατούσαμε από το χεράκι μεγάλες αποστάσεις από την αρχή. έχω ξεχάσει πότε πήρε το θάρρος να φύγει μόνος του. ίσως ήταν ήδη 16 μηνών, ή κάπου μετά τους 15, δεν θυμάμαι πια κ δεν είχε κ νόημα να θυμάμαι αφού δεν το έκανε νωρίς. πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί ενώ έδειχνε κινητικός πιο μικρός, τελικά άργησε. 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν σχετίζεται το πότε ξεκινάνε με το πόσο γρήγορα θα το εξελίξουν, γιατί και η δικιά μας από λιγότερο από 6 μηνών στεκόταν πολύ γερά στα πόδια της κρατώντας την και όλοι μας έλεγαν ότι έχει δυνατά πόδια και θα περπατήσει γρήγορα, αλλά καμία σχέση!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 8 μηνών στεκόταν ατό πάρκο και έκανε πέρα δοθε κάποια βήματα μόνος του. Αν θυμάμαι καλά 11 με 12 μηνών που ξεκίνησε παιδικό περπατούσε κανονικά μόνος του. Δεν μπουσουλισε ποτέ, παρά μόνο ευκαιριακα αφού έμαθε να περπατάει. Τώρα είναι 18 μηνών και αποτι βλέπω και μας είχε πει και η παιδίατρος, θα αργήσει να μιλήσει μάλλον γιατί όταν κάνουν κάτι νωρίς, καθυστερούν σε κάτι άλλο. Να φανταστείς τώρα λέει μόνο μαμά, μπαμπά, παππού, γιαγιά, μπαμ, ναι και τέτοια. Νομίζω αλλά παιδιά σε αυτή την ηλικία λένε περισσότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μεγάλος μου γιος μπουσουλησε 13 μηνών μέχρι τότε σερνόταν σε όλο το πάτωμα η καλύτερη σφουγγαριστρα είχε γίνει :-P κ περπάτησε λίγο πριν κλείσει τους 19 μήνες μόνος χωρίς να κρατιέται από κάπου από 16 μηνών τον κρατούσα με από το χεράκι κ περπατούσε 

Ο μικρός 11 μηνών μπουσουλησε κ εκείνος μέχρι τότε σερνόταν στο πάτωμα κ 13 μηνών περπάτησε μόνος. 

Κ τα δύο μου παιδια έκατσαν χωρίς υποστηρίξει 9 μηνών κ σηκώθηκαν κρατώντας τα έπιπλα 10 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πρώτη μου η κόρη από 13 μηνών έκανε 2-3 βηματακια μόνη της κ για να περπατάει την κρατούσα απ' το χεράκι, αφέθηκε περίπου 15 μηνών για μια εβδομάδα κ μετά πάλι τελείως μόνη της 19 μηνών. Ο δεύτερος ο γιος μου από 12 μηνών τον κρατάω απ' το χέρι κ περπατάει, 13 μηνών άρχισε να κάνει μερικά βηματακια μόνος του αλλά με πολύ αστάθεια κ τώρα 14 μηνων ακόμα δεν έχει αφεθεί. Μπορεί να κάνει 3-4 βηματακια κ μετά με κρατάει πάλι η τον κρατάω γιατί πάει να πέσει με το κεφάλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, εμενα ο μικρος περπατησε 11 μηνων κανονικα χωρις στηριξη και να σηκωνεται μονος του. Τωρα ειναι 12 μηνων και σηκωνεται και περπαταει γρηγορα και ειμαι ολο απο πισω του γιατι μερικες φορες πανω στη βιασυνη του πεφτει και φοβαμαι μην χτυπησει το κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites

Βηματα περιπου εντεκα μηνων και απο τους δεκα μηνες με το ενα χερι. Δισταζε να περπατησει μονο του για περισσοτερο απο λιγα βηματα.14 μηνων περπατησε κανονικα για αποσταση, ξαφνικά,  με απολυτη ισορροπια. Πρεπει να εχει πεσει ελαχιστες φορες. Ηθελε να ειναι εντελως σιγουρος πριν κανει αποσταση μαλλον! 

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2020 at 10:09 ΜΜ, feather είπε:

Καλησπερα, εμενα ο μικρος περπατησε 11 μηνων κανονικα χωρις στηριξη και να σηκωνεται μονος του. Τωρα ειναι 12 μηνων και σηκωνεται και περπαταει γρηγορα και ειμαι ολο απο πισω του γιατι μερικες φορες πανω στη βιασυνη του πεφτει και φοβαμαι μην χτυπησει το κεφαλι.

Θα το χτυπήσει και το κεφαλάκι του  κάποια στιγμή και μην ανησυχείς γιατί και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Μετά από τρία παιδιά άρχισα να συγχωρώ τον εαυτό μου για τα χτυπήματα (ευτυχώς όχι πολλά),που έχουν κάνει...Και στα περισσότερα ήμουν δίπλα.Κυριως αυτή η φάση από την ώρα που κάνουν τα πρώτα τους βηματα και μέχρι να σταθεροποιηθουν καλά,είναι η πιο δυσκολη νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...