Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?


tab

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ο μεγάλος μου περπάτησε 17 μηνών-ήταν άσσος στο μπουσούλημα-.Βέβαια το καλό ήταν ότι περπάτησε αμέσως σταθερά. Ο μικρός μου που έιναι τώρα ενός έτους σηκώνεται ορθιος από 7 μηνών αλλά για να περπατήσει χωρίς να τον κρατάμε ή να κρατιέται από κάπου ούτε λόγος.¨Όσο για ομιλία... μας λέει όλους μαμαμα...:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ!!!ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΕΡΕΣ!

ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ 7,5 ΜΗΝΩΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ,ΣΤΟΥΣ 8 ΕΤΡΕΧΕ!ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ!ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΥΝΗΓΗΤΟ ΤΩΡΑ ΠΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η κορούλα μου περπάτησε λίγες μέρες αφού χρόνισε. Μπουσουλούσε από 9 μηνών και ταυτόχρονα στεκόταν όρθια γύρω από καναπέδες και έπιπλα. Έφυγε όμως 12 μηνών.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος περπατησε 13 μηνων χωρις χερακια , αλλα περπατουσε πιανομενος απο 11 απλως φοβοτανε να αφεθει .

Η μικρη περπατησε 10 μηνων αλλα εκανε προσπαθειες απο πολυ νωριτερα .

Η μικρη ειναι πιο ταρζαν απο τον μεγαλο , μεχρι και απο την τραπεζαρια πανω την εχουμε κατεβασει ,.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι? Οταν λέτε περπάτησε εννοείτε μόνο του? ΓΙατί εμας έκανε τα πρώτα βήματα μόνη της όταν μπήκε στον 11ο αλλά τώρα (3 εβδομάδες μετά) δεν φεύγει μόνη της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι? Οταν λέτε περπάτησε εννοείτε μόνο του? ΓΙατί εμας έκανε τα πρώτα βήματα μόνη της όταν μπήκε στον 11ο αλλά τώρα (3 εβδομάδες μετά) δεν φεύγει μόνη της!

 

εννοόυμε τα πρωτα βήματα απο μονο του χωρις να πιανεται. το να φευγει από μόνο του γίνεται αργότερα με εξάσκηση και αν τύχει και πέσει το παιδι στα πρωτα βήματα και τρομαξει μπορει να καθυστερήσει λιγάκι να περπρατήσει απο το φόβο του.

η κορη μου λοιπον έκανε τα πρωτα βηματα 9μηνων και ο γιος μου λίγο πριν γινει 8μηνων!

Link to comment
Share on other sites

Η τεμπέλα μου περπάτησε 16 μηνών αφού μου είχε φύγει η μέση για 2 μήνες να την πηγαίνω όπου ήθελε κρατώντας την....για στράτα ούτε που συζητάω όσες φορές την έβαζα γκρίνιαζε....μου' φυγε ο πάτος εκείνο τον καιρό.....:P:p

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου άρχισε να κάνει βήματα πιάνοντας από έπιπλο σε τοίχο και τούμπαλιν 9,5 μηνών. Μετά από ένα μήνα περπάτησε κανονικά, με ένα μικρό ενδιάμεσο στάδιο που έκανε 2-3 βηματάκια μόνος του κι έτρωγε τούμπα!!

 

Από λόγια βέβαια, ακατάληπτα....Μόνο μαμά και μπαμπά, λίγο γιαγιά και κακα (η κοτούλα) και παπα (το παπάκι). Τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνει μόνο αυτός. Και δεν τον βλέπω πρόθυμο να μιλήσει (αφού συνεννοείται με παντομίμα, κορόιδο είναι??)

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμενα εινια 13 μηνων και ακομα δεν φευγει μονος του. Μπουσουλαει παρα πολυ, σηκωνεται παντου, περπαταει ειτε υποβασταζομενος απο εμας ειτε γυρω γυρω στα επιπλα, στα ντουλαπια , στις πορτες κτλ αλλα δεν αφηνει τα χερια ουτε να σταθει. οπου θελει να παει καθεται, γυριζει, μπουσουλαει, παει εκει πουθελει ακι σηκωνεται και παιρνει ο,τι θελει. τωρα αρχισε να αφηνει τα χερια για να σταθει αλλα δεν μπορει να σταθει, ουτε να περπατησει χωρις να ακουμπαει πουθενα. πρεπει αν ανησυχησω; Σημειωτερον οτι 6 μηνων στο παρκο στριφογυρνουσε, 7 μηνων αρχισε να μπουσουλαει με την κοιλια και 8 μηνων να μπουσουλαει κανονικα. ταυτοχρονα (8 μηνων) αρχισε να σηκωνεται στο παρκο και να πεφτει αλλα μεχρι 8,5 μηνων σηκωνοταν κανονικα και εκανε 2 βηματακια στο παρκο. Αυτο με τα δοντια δεν το εχω ξανακουσει κα εγω αλλα και εμενα εχει πολλα δοντια. Τωρα 11. Και σκανε και σιγα σιγα και τα πιο πισω (γομφιοι ή τραπεζιτες). Αλλα λεει μαμα, μπαμπα, κοιτα, μπαα (=μπαλα)νταντα, πουφ (=κακα) κτλ

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο μικρός σηκωνόταν από 10 μηνών αλλά περπάτησε στους 13 μήνες τώρα είναι 16 και περπατάει κανονικά και τρέχει πολλές φορές αλλά τις τούμπες μας ακόμα τις τρώμε.

όσο για την ομιλία λέει μαμά μπαμπά από 11 μηνών και τώρα λέει αρκετές λεξούλες ορισμένες βέβαια με τον δικό του τρόπο:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε φοβερή κινητικότητα αλωνίζαμε όλο το σπίτι που λέει ο λόγος:D μπουσουλώντας ε' κάπου εκεί στον 11ο μήνα αρχισαμε να πιανόμαστε από δώ,να πιανόμαστε από τον Παππού και από διάφορα άλλα στηρίγματα 12 μηνών πια περπατούσε ο μικρός!

Link to comment
Share on other sites

η μικρή μου...άρχισε να πιάνεται και να περπατάει από 9 μηνών!περίμενα και γω να περπατήσει σύντομα!στους 11 μήνες έκανε δειλά δειλά 2-3 βήματα μόνη της...εφτασε τα 5-6!την επόμενη μέρα από τα γενέθλιά της..περπάτησε κανονικότατα...και τώρα δεν την πιάνεις!αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν πέφτει ποτέ!προσέχει!έχει πλάκα όταν θέλει να πάρει στροφή και να αλλάξει κατευθυνση!βέβαια όταν κάποιες φορές πάει ντουγκρού με ταχύτητα...πιάνεται η ψυχή μου!τι ταχύτητα έχουν τα ζουζούνια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Περπατησαμε κι εμεις 10 μηνων.Απο 7 μηνων σηκωνοταν για δευτερολεπτα στο παρκο και ξαναεπεφτε και σιγα σιγα 9μιση μηνων καναμε τα πρωτα 2-3 βηματακια,τωρα περπαταμε αλλα αν πεσουμε δεν μπορουμε να σηκωθουμε αν δεν πιαστουμε απο καπου.Ευτυχως πεφτουμε με τον ...αεροσακκο.Δεν μπουσουλησαμε καθόλου σχεδον.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Οταν λέτε περπάτησε εννοείτε μόνο του? ΓΙατί εμας έκανε τα πρώτα βήματα μόνη της όταν μπήκε στον 11ο αλλά τώρα (3 εβδομάδες μετά) δεν φεύγει μόνη της!

 

 

Τελικά 12 μηνών και 1ας μέρας εφυγε μόνη της!!!! αυτο ήταν δεν την πιανεις από τότε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εμένα ο μεγάλος περπάτησε μόνος του 12,5 μηνών. Για 1,5 περίπου μήνα πριν περπατούσε κρατώντας τον από το ένα χέρι, ήταν σταθερός αλλά φοβόταν να αφήσει το χέρι. Όταν το άφησε πια περπατούσε κανονικά και πολύ σταθερά.

 

Η μικρή μου έκανε τα πρώτα της βήματα 1 εβδομάδα πριν κλείσει τους 11 μήνες. Αυτή ήταν λίγο πιο βιαστική (έβλεπε τον μεγάλο και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να τον μιμηθεί) με αποτέλεσμα για 1 περίπου μήνα να περπατάει μεν αλλά με αρκετή αστάθεια δε (για την ακρίβεια προσπαθούσε να κάνει κάτι σαν τρέξιμο αλλά με σταθερότητα μεθυσμένου, χαχα).

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...