Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?


tab

Recommended Posts

μια από τα ίδια και εμείς...λίγο πριν χρονίσει αρχισε να πηγαίνει έπιπλο έπιπλο και μετά μια βδομάδα αφού χρόνισε....κυνηγάωωωωωωωωωωωω!

 

εμας παλι παει επιπλο επιπλο απο τον Σεπτεμβριο αλλα την κινηση να το αφησει δεν την κανει.

 

Σιγα σιγα θα γινει και αυτο :D:D:D

Πηραμε τα 1α μας παπουτσακια (επισημα πατημενα) αφου οταν ειμαστε εξω θελει χερακι και ατα :-D:-D:-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, είμαι κι εγώ ιδιαίτερα αγχωμένη. Έχω δύο κοριτσάκια, διδυμούλες, 16 μηνών. Η μία πάει φισέκι, την κυνηγάει ο πατέρας της και το αγαπημένο τους παιχνίδι είναι το κρυφτό είτε μέσα στο σπίτι είτε κάτω στην πιλωτή της πολυκατοικίας. Και μιλάει ασταμάτητα, τα δικά της βέβαια, αλλά γλώσσα δε βάζει μέσα, η μικρούλα μας.

 

Το θέμα μου είναι η άλλη. Της πήρε πολύ χρόνο ακόμη και να μάθει να κάθεται στον πωπούλη της, όπου ακόμη και τώρα πολλές φορές χάνει την ισορροπία της και ξαπλώνει πίσω (βέβαια μετά έχει πολύ πλάκα, γιατί για να ξανακάτσει στον πισινούλη της κρατιέται... από το πόδι της). 16 μηνών και τώρα έμαθε να σηκώνεται στα γόνατα, όπου ακόμη κι έτσι μετά από λίγο τρεμοπαίζουν τα ποδαράκια της και ξανακάθεται. Και μετά ξαναπροσπαθεί και αυτό να γίνεται συνέχεια. Προσπαθώ να μην συγκρίνω τη μία με την άλλη γιατί κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, αλλά τις περισσότερες φορές είναι αναπόφευκτο, ιδιαίτερα αφού έχουν και ακριβώς την ίδια ηλικία και οι διαφορές τους είναι ακόμη πιο εμφανείς (έχουν διαφορά και στο βάρος επίσης).

 

Έχουμε συζητήσεις άπειρες φορές με την παιδίατρο γι'αυτό, μας έχει πει να την αφήνουμε στο πάρκο να παίζει, γιατί εκεί μπορεί και πιάνεται από το δίκτυ για να τη βοηθάει να σηκωθεί, και να μην προσπαθούμε να την πιέσουμε να σηκωθεί στα ποδαράκια της (πράγμα που εννοείται ότι δεν κάνουμε, ούτως ή άλλως. Δε θέλουμε σε καμία περίπτωση να την τρομάξουμε ή να την κάνουμε να νιώσει άσχημα). Συνήθως προσποιούμαστε τους αδιάφορους ακόμη και όταν καταφέρνει να ανέβει στα γόνατα, γιατί δε θέλουμε ούτε να θεωρήσει ότι μπορεί να το "χρησιμοποιήσει" για να μας τραβάει την προσοχή, άρα "ας το καθυστερήσω λίγο ακόμα αφού έτσι με προσέχουν".

 

Με απασχολεί το ότι ακόμη δεν περπατάει, ούτε καν στα ποδαράκια της δε στέκεται, αλλά με απασχολεί και η αστάθεια που παρουσιάζει όταν κάθεται. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μιλήσω με κάποιον παιδο-φυσιοθεραπευτή μήπως χρειάζεται να της κάνουμε κάποιες φυσιοθεραπείες για να δυναμώσει. Ή ακόμη χειρότερα, μήπως το παιδάκι έχει κάποιο μυο-σκελετικό πρόβλημα το οποίο εμείς δε γνωρίζουμε.

 

Και εννοείται ότι κι εμείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο θέμα που αναφέρατε όλες, σχετικά με τους φίλους και τους συγγενείς. Γιατί η μία περπατάει και η άλλη όχι; Α, το καημένο. Μήπως έχει πρόβλημα; Μήπως την παραμελείτε και ασχολείστε περισσότερο με την άλλη; Έξαλλη γίνομαι! Υπάρχει περίπτωση μία μάνα που έχει περάσει τον τάραχό της για να κάνει αυτά τα παιδάκια να τα παραμελήσει ποτέ; και μετά έχω τύψεις, γιατί ίσως εγώ δεν κάνω κάτι σωστά και ταλαιπωρείται το παιδάκι άδικα (η κακομοίρα, ζηλεύει τόσο πολύ όταν βλέπει την αδερφή της να τρέχει σ'όλο το σπίτι και αυτή κάτω στο πάτωμα ο μόνος τρόπος για να κινηθεί είναι να πάει έρποντας με την κοιλίτσα της).

 

Εντελώς μεταξύ μας, μου έρχεται να βάλω τα κλάματα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλα εισαι σοβαρη τωρα? Θα κλαψεις γι αυτο?

Κοιταξε θα ρωτουσα εναν ορθοπεδικο-φυσιοθερπευτη ή οτι ειδικοτητα ειναι τσπα για να ξεαγχωθω αλλα πιστευω:

 

  • Η μεταξυ τους διαφορα σε αγχωνει οπως αγχωνεται μια μανουλα με μια αλλη οταν λενε "εσενα περπατησε...κλπ" . Απλα το βλεπεις καθημερινα και σε αγχωνει περισσοτερο.
  • Οταν λες διαφορα βαρους πιστευω οτι η 2η - αυτη με τα που πιανει τα ποδαρακια -σημ...απαιχτο- (δεν ξερω πως να στην ξεχωρισω και γι αυτο το θετω ετσι) ειναι πιο τροφαντουλα. Συνηθως τα πιο στρουμπουλα παιδακια εχουν ενα θεμα με αυτο και απλα αργουν.

Χαλαρωσεεεεε και αν αυτο σε βοηθησει δες καποιον ειδικο και συζητησε το ωστε να ηρεμησεις .

 

Σε λιγο θα κυνηγατε 2...βαστα δυναμεις :lol::lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Dimitra, όχι, ακόμη δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Αν την πιάσεις από τις μασχαλίτσες τεντώνει τα ποδαράκια της και τα καρφώνει στο πάτωμα, αλλά μεχρι εκεί. Και αυτό για πολύ λίγο.

 

Elenik, στην περίπτωσή μας συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Αυτή που περπατάει και ανταρτεύει είναι και η μπαμπάτσικη. Η μικρή που ακόμη δεν περπατάει είναι, όπως τη λέει χαιδευτικά ο πατέρας της, "το κορμί"! Για χαβαλέ μετράμε τα κοκαλάκια στο θώρακά της.

 

Δεν ξέρω τι να πω. Πιο πολύ δεν μπορώ να νιώθω τόσο "άχρηστη" σα μάνα. Μια μου την μπαίνουν γιατί τα παιδιά ακόμη δε μασάνε κανονικά και πρέπει να τους τα πιρουνιάζουν, μια μου την μπαίνουν γιατί η μία ακόμη δεν περπατάει. Και όσο και να θέλω να δικαιολογηθώ ότι δεν ευθύνομαι εγώ και κάνω ό,τι μπορώ για τα παιδιά μου, κάποιες στιγμές με πιάνει το παράπονο και με κατηγορώ για ό,τι στραβό συμβαίνει.

 

Μάλλον έχετε δίκιο. Ίσως πρέπει να χαλαρώσω λιγάκι και να σταματήσω να βάζω το "κακό" με το μυαλό μου. Ίσως, πάλι, θα έπρεπε να τις στείλω εσώκλειστες σ'ένα καλό κολέγιο στην Ελβετία και να μου τις επιστρέψουν έτοιμες όταν κλείσουν τα 18 (εννοείται ότι αστειεύομαι, πριν εξοργήσω κανέναν).

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω που ο μικρος μου κοντευει τα 2 εχει 15 δοντια κ βαριεται να μασησει ο τεμπελακος κ του αλεθω τι να πω???σωπα καλε που θα σου την πουνε κιολας!!!δε τους πεφτει λογος κ να τους αντιμιλας οταν στο λενε!!!οσο για τη μικρη σου βαλτην να πιανεται απο καναπεδες επειτηδες.ειτε για να πιασει καποιο παιχνιδακι αγαπημενο της η καποιο αντικειμενο που εχει βαλει στο ματι.κατι για να εχει κινητρο να σηκωθει!!!κ φυσικα οταν το κανει εννοειται οτι θα εχει επιβραβευση με παλαμακια αγκαλιες μπραβο κλπ κλπ θα περπατησει το μωρο μη σε αγχωνουν οι τριτοι!ακου εκει αισθανεσαι αχρηστη!!!δε καταλαβα!!!αν διαβασες παραπανω της κουνιαδας μου περπατησε 2,5 χρονων κ δεν ειχε κ κανενα προβλημα το μωρο.απλα το τρομαξαν γιατι το αφηναν να πεφτει!!,γιαυτο προσεχε κ η δικια σου μη πεσει καμια φορα αποτομα κ τρομαξει

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, ίσως και να έχεις δίκιο. Ίσως θα επρεπε να βουλώσω κανένα-δυο στόματα πριν με τρελάνουν εντελώς. :evil:

 

Το διάβασα για τον ανηψιό σου, το κακόμοιρο το μωρό φόβο που πρέπει να ένιωσε το πουλάκι μου. Εμάς δεν έχει πέσει (ακόμη!). Και η αλήθεια είναι πως, οπως είπες κι εσύ, προσπαθούμε να της τραβάμε το ενδιαφέρον με παιχνίδια που ξέρουμε ότι τα θέλει και θα προσπαθήσει να τα πιάσει, προσπαθούμε με αυτόν τον τρόπο να την κάνουμε να πιαστεί και να τραβηχτεί ψηλά. Όταν έχει τα κέφια της, ανταποκρίνεται. όταν δεν έχει κέφια, ξανακάθεται, μας γυρίζει την πλάτη και "μπινελικώνει". Θα δούμε. Πού θα πάει;

 

Πάντως είσαι πολύ καλή και γλυκειά. Και πάρα πολύ χαίρομαι που "υπάρχω" σ'αυτό το site και μιλάω με κοπέλες που φαίνεται να επικοινωνούμε στην ίδια γλώσσα. Ευχαριστώ πολύ. :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω. Πιο πολύ δεν μπορώ να νιώθω τόσο "άχρηστη" σα μάνα. Μια μου την μπαίνουν γιατί τα παιδιά ακόμη δε μασάνε κανονικά και πρέπει να τους τα πιρουνιάζουν, μια μου την μπαίνουν γιατί η μία ακόμη δεν περπατάει. Και όσο και να θέλω να δικαιολογηθώ ότι δεν ευθύνομαι εγώ και κάνω ό,τι μπορώ για τα παιδιά μου, κάποιες στιγμές με πιάνει το παράπονο και με κατηγορώ για ό,τι στραβό συμβαίνει.

 

Δεν ειμαστε καλα.:roll::roll: Τισχεση εχει το ποτε περπατησε ενα παιδι με το ποσο καλη μανα εισαι? :confused:

Μπορει να κανεις τα παντα, να λιωσεις στην προσπαθεια , να εισαι η καλυτερη μητερα του κοσμου αλλα το ποτε θα περπατησουν , θα μιλησουν κλπ το ξερει και το αποφασιζει το ιδιο το παιδι και ο θεος. Ουτε καλυτερη εισαι αν γινει νωρις ουτε χειροτερη αν γινει αργα.:wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

αρχισε να βουλωνεις στοματα για να κοψεις τον αερα σε μερικους μερικους γιατι οταν περπατησει το μωρο κατι αλλο θα βρουνε να λενε!!!μηπως τι εχεις να χασεις?την επιδοτηση του κρατους?αναγκη τους εχεις?αντε γιατι πολυ νευριαζω με τετοια ατομα!

Link to comment
Share on other sites

Kαι κοψε τους την φορα τωρα γιατι θα δημιουργησουν και στην σχεση των παιδιων προβλημα οι τοσες συγκρισεις. :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε απόλυτο δίκιο. Μάλλον θα επρεπε να βουλώνω κάποια στόματα που και που και να μη δείχνω τόση ανοχή σε ανθρώπους που δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουνε από το να κατακρίνουν τους υπόλοιπους. Ποιό είναι το αστείο; Η γυναίκα που μου τη λέει για την τροφή των παιδιών, είναι η ίδια γυναίκα που του γιου της η μόνιμη και σταθερή διατροφή από 10 μηνών (γιατί έβγαλε δόντια από πολύ νωρίς και 7 μηνών ήδη μασούσε) ήταν τα γαριδάκια και οι σοκολάτες, στα πρώτα του γενέθλια του δίνανε να πιει κρασί για να το γιορτάσει (δεν κάνω πλάκα) και κατέβαζε (και ακόμη το κάνει) την κόκα-κόλα όπως εμείς το νερό (γιατί η παιδίατρος της είχε πει ότι η κοκα-κολα βοηθάει στις διάρροιες!!). 13 μηνών τον τρέχανε με γαστρίτιδες, τριών χρονών ήταν παχύσαρκο και ήδη με ένα δόντι χαλασμένο. Σήμερα, 6 ετών, τρώει τις πάστες για την πλάκα του. Τι να πω... να αρχίσω κι εγώ να της "χτυπάω" όλα αυτά; Δε θέλω να κάνω κι εγώ αυτά που κάνει εκείνη.

 

Έχεις δίκιο, elenik, το έχω σκεφτεί σοβαρά κι αυτό. Αν τους επιτρέψω να συνεχίσουν να συγκρίνουν, κάποια στιγμή θα δημιουργήσουν θέμα ανάμεσα στα παιδιά μου, και τότε ειλικρινά θα γίνω σκύλα και θα ορμήσω. Άρα, προκειμένου να φτάσουμε ως εκεί, καλύτερα να τους κόψω τη φόρα από τώρα.

 

Αχ, να είστε καλά. Τα είπα και ξεθύμανα :D Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την υπομονή, κορίτσια. :-P

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε tarshou μου, μη χολοσκάς. Κι εγώ έχω δίδυμα κοριτσάκια:). Περπάτησαν το ένα 16 μηνών και το άλλο 17. Μάλιστα άλλο νομίζαμε ότι θα περπατήσει πρώτο και άλλο περπάτησε τελικά:!:. Ο μεγάλος γιος μου περπάτησε κι αυτός 17 μηνών. Φαντάζεσαι λοιπόν ότι τώρα που το μικρό περπάτησε 15 παρά λέμε ότι περπάτησε και πολύ νωρίς:wink:. Όταν με ρωτούσανε αν έχει περπατήσει γούρλωνα τα μάτια κι έλεγα: " Από τώωωωρα;;;;":cool::cool::cool:. Συνήθως μ' αφήνανε στην ησυχία μου...

Αν ωστόσο κάτι σ' ανησυχεί με το κοριτσάκι σου ψάξτο όχι για τον κάθε ανεγκέφαλο που ρωτάει, αλλά για κείνη.

Πάντως όλα καλά σου εύχομαι...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Βρε tarshou μου, μη χολοσκάς.

Κι εγώ έχω δίδυμα κοριτσάκια:). Περπάτησαν το ένα 16 μηνών και το άλλο 17. Μάλιστα άλλο νομίζαμε ότι θα περπατήσει πρώτο και άλλο περπάτησε τελικά:!:. Ο μεγάλος γιος μου περπάτησε κι αυτός 17 μηνών. Φαντάζεσαι λοιπόν ότι τώρα που το μικρό περπάτησε 15 παρά λέμε ότι περπάτησε και πολύ νωρίς:wink:. Όταν με ρωτούσανε αν έχει περπατήσει γούρλωνα τα μάτια κι έλεγα: " Από τώωωωρα;;;;":cool::cool::cool:. Συνήθως μ' αφήνανε στην ησυχία μου...

Αν ωστόσο κάτι σ' ανησυχεί με το κοριτσάκι σου ψάξτο όχι για τον κάθε ανεγκέφαλο που ρωτάει, αλλά για κείνη.

Πάντως όλα καλά σου εύχομαι...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια θειτσα εδω που μενω ελεγε συνεχως πως η κορη μου ηταν πολυ χοντρη οταν ηταν μωρο!εντομεταξυ ηταν παντα μεσα στις καμπυλες!η θειτσα αυτη ειναι πολυ τσιγγουνα 57 χρονων τοτε, κ ηταν με μαλλια ασπρα που δε τα εβαψε ποτε απο την τσιγγουνια της κ με ρουχα που της χαριζαν φιλεναδες γιατι αυτη τσιγγουνευοταν κ της ηταν 5 νουμερα μεγαλυτερα κ εσφιγγε τα παντελονια με ζωνες κ ηταν σαν τσουβαλια επειδη ειναι 42 κιλα!.ΛΕΦΤΑ ΕΙΧΕ το ξερω κ το ελεγε κ ιδια οτι παστωνει στις τραπεζες τα 500ευρα καθε μηνα.ερχοταν λοιπον συνεχεια κ μου ελεγε το μωρο ΧΟΝΤΡΟ! μια μερα ηρθε παλι επισκεψη.αρχισε παλι ''καλα δε το βλεπεις το μωρο οτι ειναι χοντρο????'' της λεω ηρεμα ''ειναι μεσα στις καμπυλες κ ειναι μια χαρα'' συνεχιζει ''καλα ο παιδιατρος τι σου ειπε???αυτο θα γινει παχυσαρκο!'' κ της λεω παλι ''ειπε οτι ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ'' Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ!!!!

''ΜΗ της δινεις να τρωει πολυ!να της το κοψεις!Κ αυτα τα γιαουρτακια που της δινεις ειναι πανακριβα!να περνεις απο το ταδε σουπερ μαρκετ 1 ευρω η τετραδα εχουν''ε αυτο ηταν!απαντησα καταλληλως! ''κοιταξε να δεις'' της λεω ''εφοσον το παιδι ειναι στα φυσιολογικα κ ασε τι λες εσυ εγω τον γιατρο πιστευω,θα της δινω να φαει οποτε θελει!!δε θα τσιγγουνευτω εγω στο φαγητο του παιδιου!αλλιως θα καταντησει τσιγγουνα 57 χρονων με αβαφα ασπρα μαλλια κ δανεικα ρουχα τσουβαλια!'' ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΒΟΥΛΩΣΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

593814-tn_cow001PR_c.jpg

 

Με βλέπεις πώς χορεύω, Δήμητρα??? Αν μ΄άκουγες και πώς γελάω... ΕΒΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ ΕΒΓΕ!!! Καλά της έκανες, της... άντε μην την ονομάσω σε δημόσιο forum και μας λογοκρίνουν μετά! Πώς μου τη δίνουν αυτοί οι άνθρωποι, που νομίζουν πως έχουν το δικαίωμα να έχουν λόγο στα πάντα, ακόμη και στα παιδιά των άλλων. Μωρέ πολύ καλά της έκανες. Εγώ, πάλι, αν και δε φημίζομαι για την υπομονή μου και συνήθως μιλάω, εδώ δίχνω γαϊδουρινή υπομονή. Μήπως, κατά τύχη, παραδίδεις μαθήματα;:cool::P

 

Θάλασσα, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Το φέραν απο'δω, το φέραν απο'κει, καταφέραν να μ'αγχώσουνε. Αλλά απ'ό,τι καταλαβαίνω είναι στο παιδί, όπως γίνεται και με την ομιλία τους ή το μάσημα του φαγητού τους κτλ κτλ. Νά'σαι καλά, ξεαγχώνομαι. Σ'ευχαριστώ πολύ. :-D Και να σε ρωτήσω κάτι μιας και τα λέμε; Αν δε με απατάνε τα φτωχά μαθηματικά που έμαθα στη δευτέρα δημοτικού... έχεις ΤΕΣΣΕΡΑ??? :shock::shock::shock: ΒΡΕ ΘΗΡΙΟ!!!

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

593814-tn_cow001PR_c.jpg

 

Με βλέπεις πώς χορεύω, Δήμητρα??? Αν μ΄άκουγες και πώς γελάω... ΕΒΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ ΕΒΓΕ!!! Καλά της έκανες, της... άντε μην την ονομάσω σε δημόσιο forum και μας λογοκρίνουν μετά! Πώς μου τη δίνουν αυτοί οι άνθρωποι, που νομίζουν πως έχουν το δικαίωμα να έχουν λόγο στα πάντα, ακόμη και στα παιδιά των άλλων. Μωρέ πολύ καλά της έκανες. Εγώ, πάλι, αν και δε φημίζομαι για την υπομονή μου και συνήθως μιλάω, εδώ δίχνω γαϊδουρινή υπομονή. Μήπως, κατά τύχη, παραδίδεις μαθήματα;:cool::P

 

Θάλασσα, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Το φέραν απο'δω, το φέραν απο'κει, καταφέραν να μ'αγχώσουνε. Αλλά απ'ό,τι καταλαβαίνω είναι στο παιδί, όπως γίνεται και με την ομιλία τους ή το μάσημα του φαγητού τους κτλ κτλ. Νά'σαι καλά, ξεαγχώνομαι. Σ'ευχαριστώ πολύ. :-D Και να σε ρωτήσω κάτι μιας και τα λέμε; Αν δε με απατάνε τα φτωχά μαθηματικά που έμαθα στη δευτέρα δημοτικού... έχεις ΤΕΣΣΕΡΑ??? :shock::shock::shock: ΒΡΕ ΘΗΡΙΟ!!!

 

 

δε χρειαζονται μαθηματα.απλα λεω δυνατα αυτο που σκεφτομαι απο μεσα μου!

στο κατω κατω τι θα μου κανουν?θα μου κοψουν την επιδοτηση/??χα!!!δε καταλαβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να σε ρωτήσω κάτι μιας και τα λέμε; Αν δε με απατάνε τα φτωχά μαθηματικά που έμαθα στη δευτέρα δημοτικού... έχεις ΤΕΣΣΕΡΑ??? :shock::shock::shock: ΒΡΕ ΘΗΡΙΟ!!!

 

Άσε, κι εγώ μ' αυτά τα μαθηματικά πορεύομαι... Κάθε φορά που είμαστε έξω αρχίζω: "ένα, δύο, τρία... πού είναι η μικρή;;;" περίπου ανά 10''. Καλά και άγια τα μαθηματικά της Β' :D:D:D

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια θειτσα εδω που μενω ελεγε συνεχως πως η κορη μου ηταν πολυ χοντρη οταν ηταν μωρο!εντομεταξυ ηταν παντα μεσα στις καμπυλες!η θειτσα αυτη ειναι πολυ τσιγγουνα 57 χρονων τοτε, κ ηταν με μαλλια ασπρα που δε τα εβαψε ποτε απο την τσιγγουνια της κ με ρουχα που της χαριζαν φιλεναδες γιατι αυτη τσιγγουνευοταν κ της ηταν 5 νουμερα μεγαλυτερα κ εσφιγγε τα παντελονια με ζωνες κ ηταν σαν τσουβαλια επειδη ειναι 42 κιλα!

 

Βρε Δήμητρα, πού το βρήκες αυτό το σόι; Ένας κι ένας, να μην τους ματιάσω... Φτου, φτου.:D:D:D

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κι απο μενα! Λοιπον ο γιος μου περπατησε με το που εκλεισε τους 15 μηνες.

Μεχρι τοτε σηκωνοταν ορθιος πιανοταν απο τραπεζια αλλα χωρις να πιανεται δεν εκανε ουτε βημα. Το καλοκαιρι τον πηγαιναμε καθε μερα σε παιδοτοπο, και του εκανα μαλιστα πλακα και του ελεγα '' Καλα ολα αυτα τα παιδακια τι καλυτερο εχουν επο εσενα και περπατανε; '' Και γελουσαμε βεβαια γιατι ειχα καταλαβει οτι το αγγελουδι μου ειχε παρει το χαρακτηρα το δικο μου. Ειναι μεθοδικος και ηθελε να ειναι σιγουρος πριν κανει το πρωτο του βημα οτι δεν θα ειναι ολα υπο ελεγχο. Ετσι ειμαι εγω. Αν ας πουμε πρεπει να ανεβω μια αποτομη σκαλα και ειναι σκοταδι βαζω το ενα μου ποδι προσεκτικα κι οταν σιγουρευτω οτι παταω καλα προχωραω. Ετσι εκανε και ο ζουζουνος μου, ηθελε να ειναι σιγουρος για τον εαυτο του και αφου το '' μελετησε '' καλα το πραγμα, τρεις μηνες, πηρε φορα και ποιος τον πιανει. Απο τα πρωτα του βηματα αρχισε να τρεχει, οσο για τις τουμπες ελαχιστες.

Το γραφω αυτο θελοντας να επισημανω και εγω οτι το καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους. Ταρσου αυτο ισχυει σιγουρα και για την κορουλα σου. Τα παιδια πρεπει να νιωσουν ετοιμα και σωματικα και ψυχολογικα για να κανουν κατι. Ασχετα απο την αδελφουλα της η μικρουλα μπορει να αισθανεται πιο ανασφαλης να ειναι πιο φοβιτσιαρα πιο λεπτεπιλεπτη πιο ευαισθητη. Συντομα ομως θα παρει κι αυτη το .... ''δρομο της ''

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, κοπέλα μου. Μακάρι να είναι τόσο απλό και το κοριτσάκι μου να θέλει απλώς να σιγουρευτεί ότι δε θα πέσει και σπάσει κανά κεφάλι. Ελπίζω σύντομα να σηκωθεί να περπατήσει, γιατί λαχταράω τόσο πολύ να τις δω να κυνηγιούνται μέσα στο σπίτι (δώστε μου μια σφαλιάρα που το είπα αυτό :-P )

 

Παρεμπιπτόντως, τι μωρό είναι αυτό!!! Τι μαγουλάκια για φίλημα και δάγκωμα είναι αυτά!!! Άπαικτο ζουζούνι! :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω σύντομα να σηκωθεί να περπατήσει, γιατί λαχταράω τόσο πολύ να τις δω να κυνηγιούνται μέσα στο σπίτι (δώστε μου μια σφαλιάρα που το είπα αυτό :-P

Σφαλιάρα δε βρήκα, βρήκα μπουνιά! sport-smiley-002.gif

Σου κάνει;;;:lol::lol::lol:

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Σφαλιάρα δε βρήκα, βρήκα μπουνιά! sport-smiley-002.gif

Σου κάνει;;;:lol::lol::lol:

 

Όταν μιλάει η πείρα, εγώ υποκλίνομαι :P Δεκτή και η μπουνιά, αλλά όχι απ'τα δεξιά. Έχω μια θήκη στο δόντι και φοβάμαι μην πεταχτεί έξω, καταλαβαίνεις :lol::lol:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...