Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?


tab

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εμένα ο γιός μου περπατησε 11 μηνών αλλα απο τους 9,5 μηνες στεκοταν ορθιος εκανε μερικα βηματακια κ επεφτε,στους 11 ομως οχι απλα περπατησε αλλα ετρεξε κ ακομα συνεχιζει ασταματητα

8mvWp2.png8ndUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μικρός μου ειναι 14,5 μηνών και ακομα δεν περπαταει. Αν τον κραταμε απο το 1 χεράκι, περπαταει και αρκετα γρήγορα αλλα γενικα θελει καπου να στηριζεται. Νομίζω ότι παθολογια υπάρχει αν δεν περπατησει μεχρι τους 18 μηνες αλλά τον βλεπω να βολευεται να μπουσουλαει παρα να περπαταει και συχνά βαριεται να ασχοληθει κι ας τον προτρεπουμε να ερθει από τον ένα στον άλλο. Κάποιοι μου λενε ότι ειναι τεμπελικο μωρο (κι ο αντρας μου τα ίδια λεει) εγώ νομιζω ότι θελει να νιωσει σίγουρος για το επομενο βήμα γιατι οταν πεφτει γενικά απογοητευεται. Στο μεταξύ με εχει πιασει η μεση μου από το κουβαλημα και ανυπομονώ να αρχισει να περπαταει.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου μαμα του Κωσταντινου ο μικρος σου θα περπατησει συντομα οταν εκεινος νοιωσει δυνατος μην κανεις το λαθος να τον συγκρινεις με αλλα παιδακια συγουρα ο Κωσταντινος σου κανει κατι αλλο που ενα παιδακι της ηλικιας του δεν κανει.

Επισεις οταν περπατησει θα δεις τρεχιμο ετσι ελαγα και εγω αντε να περπατησει και τωρα ολη μερα τον κυνηγαω!!!

Υπομονη καθε πραγμα στον καιρο του!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι γλυκια μου δεν υπαρχει παιδακι που δε περπατησε και δε μιλισε(μιλαω για γερα παιδακια),μια μερα που θα νοιωσει σιγουρος θα το κανει...και τοτε που θα τον κυνηγας θα λες τι καλα που ηταν οταν μπουσουλουσε και καθοταν σε μια θεση.....καθε παιδι εχει τους ρυθμους του και καλο ειναι να μη τα πιεζουμε...αυτος τωρα ολα τα καταλαβαινει κ ακουει τις ανυσηχιες σου οποτε μπορει κ να το εκμεταλευεται....;)...α και επειδη ειδα και το αλλο σου το θεμα με το 2 παιδακι να ξερεις οτι ποτε δεν ειμαστε ετοιμοι...βαλτο εσυ μπροστα και μη μασας ολα καλα θα πανε...εγω τωρα ειμαι στο 2ο μηνα εχω φρικαρει με το τι με περιμενει αλλα πιστεψε με ειναι ευλογια κ για την οικογενεια σου αλλα περισσοτερο απο ολα για τον μικρουλη σου...!!!φιλια!!α και εγω στα 30 ειμαι!!!!;)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι παίζει ρόλο το βάρος. Τα ζουμπουρλούδικα μωρά περπατάνε πιο αργά. Επίσης όταν αρχίζουν να περπατάνε σε μεγαλύτερη ηλικία, περπατάνε πιο σταθερά λόγω του ότι έχει αναπτυχθεί καλύτερα το μυοσκελετικό τους σύστημα, και έτσι αποφεύγονται οι τούμπες και τα χτυπήματα.;)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Γλυκειά μου να μην αγχώνεσαι, πόσο ακόμα να καθυστερήσει, εμένα και τα δύο μου παιδάκια εκεί γύρω στους 15 μήνες περπατήσανε. Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι πολύ κουραστικό να τον έχεις συνέχεια από το χέρι.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

στα πρωτα της γενεθλια περπατησε και η δικια μου μονη της... μεχρι τοτε, πιανοταν..

 

και απο τοτε που ξεκινησε να περπαταει..... δε σταματησε.... :( ακομα και στον υπνο της, εχω την εντυπωση πως τρεχει!!!!

Link to comment
Share on other sites

4, 5 μηνών σηκώθηκε μόνος του όρθιος μέσα την κούνια του ... πιάστηκε από το κάγκελο και σηκώθηκε... είπαμε πως θα περπατήσει γρήγορα...

αμ δε!! 6-7 μηνών άρχισε να χαζοβηματίζει μέσα στο πάρκο... 11 μηνών έριξε τα πρώτα 4 βήματα χωρίς να πιάνεται από πουθενά και άρχισε να περπατά.............................

.....αγνωστο ακομα το ποτε .

Αλλοιως ειναι ιδιο και απαραλαχτο με τον Γιαννη. Για 14 μας κοβω και εμας. Ειναι στην φαση που κανει 4 και μπαμ κατω να μπουσουλησει :D Ουτε καν απο το χερι δεν θελει. Οσο για την στρατα... την παμε βολτα. Την πιανει απο πισω και ακολουθει :lol: Μεσα δεν θελει :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειχαν σβηστει τα παλαιοτερα μην του φορουμ θα καταλαβαινες οτι με το θεμα περπατημα περασαμε μια φρικη...

περπατησε τελικα 17 μηνων και ολοι μας ελεγαν οτι το παιδι εχει προβλημα.....

τελικα απλα ειχε τους δικους του ρυθμους..........

Link to comment
Share on other sites

ο Αστέρης μου περπάτησε 13 μηνών!:)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου παρπατησε 10 μηνων και δεν ειχαμε πεσιματα τα οποια να του εκοψαν την φορα. Απο πολυ μικρος προσπαθουσε να σηκωθει στο παρκο και καθοταν ορθιος με τις ωρες και δεν τον εβαλα σε περπατουρα (δεν μου αρεσει καθολου αλλα μας την απαγορευση και η γιατρος μας). Γενικα πιστευω οτι ειναι στο παιδι. Της αδερφης μου ο μεγαλος ηταν αυτο που λενε "βαρυ" παιδι ολα τα εκανε αργα και εκατσε αργα και μπουσουλισε και περπατισε (16 μηνων σχεδον). Μολις ομως περπατησε δεν τον επιανε με τιποτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι!

 

Η βαφτιστήρα μου είναι 5 μήνες μεγαλύτερη από τη κόρη μου και περπάτησαν σχεδόν μαζί!Η δική 9 1/2 μηνών και η βαφτιστήρα μου σχεδόν 14 μηνών. Τι σημαίνει δηλαδή ότι το ένα είναι πιο έξυπνο από το άλλο;;;; Καμία απολύτως σχέση! Δεν είναι κάτι συγκρίσιμο ούτε το ύψος, ούτε το βάρος, ούτε πότε έκανε τι το κάθε παιδί!

 

Όταν νιώσει έτοιμο το παιδάκι σου και θα περπατήσει και θα τρέξει και θα μιλήσει!!Το κάθε παιδί έχει το χρόνο του για τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Ο Κων/λης μου περπάτησε 13 μηνών. Δεν έχει καμία σημασία η εξυπνάδα. Οταν είναι έτοιμο θα φύγει και όταν θα τρέχεις συνέχεια για να τον προλάβεις θα λες δεν καθόταν ακόμη λιγο!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου περπατησε 11 μηνων κ ο γιος μου την ημερα που γινοταν 1 χρονων.κ πραγματικα δε πρεπει να αγχωνονται οι μαμαδες που τα μωρακια εχουν περασει το ετος κ δεν περπατανε.το φυσιολογικο ειναι ως 18 μηνων.αλλα κ αν οπως ειπε η κοπελα παραπανω μεταφερεις το αγχος στο μωρο τοτε το καταλαβαινει κ αργει να περπατησει.της κουνιαδας μου ειχε παει 15 μηνων κ δε περπατουσε.ολο το σοι πηγαινε κ ζοριζε το μωρο να περπατησει.το περνανε το κανανε στρατα κ του αφηνανε το χερι αποτομα.''αμα πεσει θα μαθει!'' ελεγαν ολοι.αχ οταν μπλεκονται αυτα τα σογια!αυτο επεφτε κ χτυπουσε συνεχεια κ τελικα το πηρε απο φοβο κ περπατησε 2,5 χρονων!

Link to comment
Share on other sites

ε καλα αυτοι ειναι πια........ τελειως ακρα. Δεν το χω ξανακουσει τετοιο χαλι μην σου πω :roll:. Ψυχακηδες ηταν?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ε καλα αυτοι ειναι πια........ τελειως ακρα. Δεν το χω ξανακουσει τετοιο χαλι μην σου πω :roll:. Ψυχακηδες ηταν?

 

 

το επαιζαν ξερολες ολες οι θειες γιατι τα εγγονια τους που ηταν σε παρομοια ηλικια με τον ανηψιο μου περπατησαν πανω στο χρονο..η καθε μια ελεγε το δικο της.μπαλα το ειχαν κανει.ασε που μια φορα το μωρο το καναν στρατα στην αυλη κ ειχε χαλικια κ το αφησανε το χερι ''να πεσει για να μαθει'' κ του μπηκε χαλικι στο ματακι.αφου δεν εχασε κ το ματι παλι καλα.πως να μη περπατησει 2,5 χρονων μετα το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως η κουνιαδα μου ειναι ανυπαντρη μητερα.ο πατερας αγνωστος κ αυτη τερμα ελαφρομυαλη αφου ειναι 26 χρ μενει με τους γονεις της δεν δουλεψε ποτε στη ζωη της κ εχει αναθεσει το παιδι κ την ανατροφη του στους γονεις της,δηλ.στα πεθερικα μου.αυτη ολη μερα βλεπει τηλεοραση κ μιλαει στο κινητο κ καθε βραδυ παει βολτες κ γυρναει ξημερωματα.αν κ μενουν στο ιδιο σπιτι η συμπεριφορα απεναντι στο παιδι της χαρακτηριζεται αδιαφορη!την ρωτας ποσο χρονων ειναι το μωρο η ποσα κιλα κ ρωταει την μανα της!αφου να φανταστεις το μωρο ηταν 11 μηνων η πεθερα μου ελειπε το μωρο πεινουσε κ αυτη για να του κανει κρεμα (αφου ειδε πρωτα την αγαπημενη της σειρα) εβαλε 100 γρ νερο κρυο μεσα σε ενα μπρικι 10 κουταλιεσ κρεμα κ περιμενε να βρασουν ολα μαζι:shock::shock::shock: καλα που πηγα εκεινη τη στιγμη σπιτι τους κ εκανα το μωρο να φαει.οταν μου ειπε πως εκανε την κρεμα εμεινα αγαλμα.''με το ζορι ειδα τη βερα στο δεξι με τη γκρινια του!πεινουσε κ εκλεγε!'' φραση κουνιαδας

Link to comment
Share on other sites

στα πρωτα της γενεθλια περπατησε και η δικια μου μονη της... μεχρι τοτε, πιανοταν..

 

και απο τοτε που ξεκινησε να περπαταει..... δε σταματησε.... :( ακομα και στον υπνο της, εχω την εντυπωση πως τρεχει!!!!

 

μια από τα ίδια και εμείς...λίγο πριν χρονίσει αρχισε να πηγαίνει έπιπλο έπιπλο και μετά μια βδομάδα αφού χρόνισε....κυνηγάωωωωωωωωωωωω!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...