Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?


tab

Recommended Posts

το κοριτσακι μου σημερα κλεινει τους 14 κ δεν περπατα ακομα μονη

την βαζω στον καναπε κ κανει βηματακια κ ερχεται σε μενα

μου κρατα το δακτυλακι κ περπατα σε ολο το σπιτι αλλα μονη οχι φοβαται φαινεται

ειναι φυσιολογικο αυτο?εσας ποτε περπατησανε? :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα ο γιος μου περπατησε την ημερα των γενεθλιων του οταν γινοταν 1 χρονου.Οσο για το παιδακι σου και βεβαια ειναι φυσιολογικο που δεν εχει περπατησει ακοα.Καθε παιδι εχει το ρυθμο του.Αλλα μπορει να περπατησουν πιο νωρις αλλα πιο αργα.Αφου ομως περπαταει εστω και με λιγη βοηθεια,αυτο διχνει οτι η μεγαλη μερα πλησιαζει... :P

Link to comment
Share on other sites

h κορη μου περπατησε στος 14 μηνες και ο γιος μου στους 13

κα8ε παιδι εχει τους δικους του ρυ8μους και χρειαζεται το χρονο του...αυτο που δεν αντεχα ηταν οταν μου ελεγε ο περιγυρος μου ααααα ακομα δε περπατησε το ραφαελακι?????εμας απο 7-8 μηνων περπαταει.....3ερεις ...το βιονικο παιδι

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι 18 μηνων κι ακομα δεν περπαταει μονος........καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης........μην ανησυχεις!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

h κορη μου περπατησε στος 14 μηνες και ο γιος μου στους 13

κα8ε παιδι εχει τους δικους του ρυ8μους και χρειαζεται το χρονο του...αυτο που δεν αντεχα ηταν οταν μου ελεγε ο περιγυρος μου ααααα ακομα δε περπατησε το ραφαελακι?????εμας απο 7-8 μηνων περπαταει.....3ερεις ...το βιονικο παιδι

 

 

κ μενα αυτα μου λενεα ακριβως

ακομα κ ακομα :evil:

εχετε δικιο καθε π[αιδακι εχει τον δικο του ρυθμο :D

σας ευχαριστω ολες :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις και θα ερθει η ωρα που θα περπατησουν και θα λες τι καλα που ηταν στο καροτσι!!!!!Εμενα ο δικος μου περπατησε 10 μηνων.Μη το σκεφτεσαι καθολου και μια μερα θα τη δεις να ερχεται περπατωντας !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιός μου περπάτησε όπως και της Έλλης, την ημέρα των γενεθλίων του. Ενώ πιανόταν και περπάταγε όπως τώρα λές κάνει η κόρη σου, και εκέινη την ημέρα πιστέυω παρασύρθηκε από τα άλλα παιδάκια που ήταν πιο μεγάλα και έφυγε μόνος του. Όμως και η κόρη σου είναι σε απολύτως φυσιολογικά πλαίσια. Δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εμας το κουνουπιδακι μας περπατησε 10 μηνων...ή μαλλον δεν περπατησε....αρχισε να τρεχει...κιαπο τοτε δεν ξανασταματησε.

:lol:

 

Παντως δεν παιζει καποιος κανονας του ποτε ακριβως πρεπει να περπατησουν.

Οποτε μην αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι.. και μην ακούς βλακείες...

 

Μην κοιτάς που ο δικός μου έτρεξε στους 5 μήνες... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Το τσουρέκι μου περπάτησε στους 9 ... προφανώς έβαλε όλη την ενέργειά του εκεί.. γιατί είναι 18 μηνών και λέει μόνο μαμά ! :P

 

Μην τρελαινόμαστε βρε παιδιά το κάθε παιδάκι έχει τα δικά του !

 

Να τα χαίρεστε όλοι !

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μου κορη περπατησε λιγο πριν τα πρωτα γενεθλια της και η δευτερη απο 10 μηνων αλλα οπως σου ειπαν μην ανυσηχεις το καθε παιδακι εχει το χρονο του

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τσουρέκι μου περπάτησε στους 9 ... προφανώς έβαλε όλη την ενέργειά του εκεί.. γιατί είναι 18 μηνών και λέει μόνο μαμά !

 

Ετσι ακριβως εκανε ο μεγαλος,περπατησε 10 μηνων και ελεγε μπαμπα μεχρι 22 μηνων,ο δευτερος περπατησε δυο-τρεις μερες πριν τα πρωτα του γενεθλια

Ολα θα ερθουν στην ωρα τους :roll::P

4

Link to comment
Share on other sites

Mηπως φοβασαι εσυ και το νοιωθει? Την ιδια ακριβως κουβεντα ειχα κανει με μια μαμα οταν ο Βασιλης ηταν 10 μηνων. Μου λεει μην μιλησεις. και απλα του ειπε ελα εδω (χωρις εμενα πισω ) με μια μπαλιτσα στο χερι . Ο δικος μου πηγε καμαρωτος καμαρωτος :lol:

Παντως μην αγχωνεσαι. Λογικα μιλησε νωρις. Δεν τα κανουν και τα 2 . Η θα προχωρησουν νωρις ή θα μιλησουν νωρις :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας το κουνουπιδακι μας περπατησε 10 μηνων...ή μαλλον δεν περπατησε....αρχισε να τρεχει...κιαπο τοτε δεν ξανασταματησε.

:lol:

 

Παντως δεν παιζει καποιος κανονας του ποτε ακριβως πρεπει να περπατησουν.

Οποτε μην αγχωνεσαι.

Και εμενα το ιδιο αλλα δεν κανει τιποτα εκτος απο παλαμακια. Ουτε για δεν κανει. Καθε παιδι εχει τον ρυθμο του.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12.5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ. ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΩ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΟΧΤΑΡΑΚΙΑ.

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ " Α ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ"

ΤΙ ΝΑ ΠΩ?

ΑΛΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΠΟΙΠΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ 11 ΜΗΝΩΝ, ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ, ΖΗΛΙΑ-ΖΗΛΙΑ, ΠΛΑΘΕΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ, ΚΟΥΚΟΥ-ΤΖΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ , ΧΑΙΡΕΤΑΜΕ, ΠΩ-ΠΩ ΚΑΙ ΠΙΑ ΝΕΙ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.

ΑΠΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΟΜΩΣ.............

LOAE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12.5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ. ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΩ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΟΧΤΑΡΑΚΙΑ.

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ " Α ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ"

ΤΙ ΝΑ ΠΩ?

ΑΛΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΠΟΙΠΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ 11 ΜΗΝΩΝ, ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ, ΖΗΛΙΑ-ΖΗΛΙΑ, ΠΛΑΘΕΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ, ΚΟΥΚΟΥ-ΤΖΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ , ΧΑΙΡΕΤΑΜΕ, ΠΩ-ΠΩ ΚΑΙ ΠΙΑ ΝΕΙ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.

ΑΠΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΟΜΩΣ.............

 

θα σταρθεροποιηθει σιγα σιγα

κ μενα οταν με ρωτανε αν περπατησε κ λεω πηγαινει απο καναπε σε καναπε αλλα τελειως μονη οχι βλεπες μια εκφραση σαν αντε μην πω

οπως ειπαν κ τα αλλα κοριτσια καθε παιδι εχει το ρυθμο του :)

Link to comment
Share on other sites

το κοριτσακι μου σημερα κλεινει τους 14 κ δεν περπατα ακομα μονη

την βαζω στον καναπε κ κανει βηματακια κ ερχεται σε μενα

μου κρατα το δακτυλακι κ περπατα σε ολο το σπιτι αλλα μονη οχι φοβαται φαινεται

ειναι φυσιολογικο αυτο?εσας ποτε περπατησανε? :?

 

 

 

na min agxwnesaikatholou to kathe paidi exei ton ruthmo tou...emeisperpatisame 14 minwn me to zori kuriolektika!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το περπατημα στις μυτες κτλ εχω ακουσει οτι εχει να κανει και με το αν εχει μπει το παιδι σε στρατα. αν δηλ. εχει συνηθισει το ποδαρακι του εκει σ'αυτη τη σταση και βολευεται στο οτι κατι το κραταει, δεν προσπαθει να το κανει απο μονο του και να μαθει το ποδαρακι να παταει κανονικα κατω...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Μην βιάζεσαι!!

Ο Γιάννης μου περπάτησε 10 μηνών και από τότε τον κυνηγάμε :lol::lol::lol::lol: .

Ελπίζω μόνο ο μικρός να περπατήσει λίγο αργότερα γιατί δεν νομίζω να τ΄αντέξω!

Link to comment
Share on other sites

4, 5 μηνών σηκώθηκε μόνος του όρθιος μέσα την κούνια του ... πιάστηκε από το κάγκελο και σηκώθηκε... είπαμε πως θα περπατήσει γρήγορα...

αμ δε!! 6-7 μηνών άρχισε να χαζοβηματίζει μέσα στο πάρκο... 11 μηνών έριξε τα πρώτα 4 βήματα χωρίς να πιάνεται από πουθενά και άρχισε να περπατά 14 μηνών... του πήρε αρκετό καιρό να σταθεροποιηθεί τελείως και ακόμη πολλές φορές παραπατά παρ' όλου που τρέχει!!

 

άσε που σαν μωρό δε μπουσούλισε και τώρα αλλωνίζει το σπίτι στα 4!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

δεν υπάρχει μέτρο και κανόνας!

το καθένα στον καιρό του θα τα κάνει όλα!!

 

γερά να' ναι μόνο! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 16 μηνών και τίποτα ακόμα... τον βλέπω οτι καμια φορά ξεχνιέται και δεν κρατιεται όταν στέκεται, αλλά μετά το θυμάται και πιάνεται. Νομίζω μερικά παιδάκια φοβούνται, δεν είναι ότι δεν μπορούν...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μπουμπούκα μου μπουσούλησε 5 1/2 μηνών και τα πρώτα της βήματα τα έκανε 8 1/2 μηνών... απο 10 μηνών άρχισε να "τρέχει".... και δεν έχει σταματήσει απο τότε.... :shock::? τέτοιο νεύρο πια.... :?:roll: Απο την κοιλιά φαινότανε... βιαζότανε να βγεί! Τώρα απο κουβεντούλες.... στα 2 λύθηκε για τα καλά η γλώσσα της και τώρα μας πουλάει και μας αγοράζει χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι :D (κουκουβίου!! :P:lol: )

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 14 ΜΗΝΩΝ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΡΑΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ.... ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΑΣΚΕ ΠΑΡΤΥ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΑΝΕ ΤΗΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ....

ΝΑ ΠΩ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΩΡΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 18 ΜΗΝΕΣ.... ΑΦΗΣΤΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ Η ΜΕΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΣΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...