Recommended Posts

Μα με έχει τρελάνει ρε παιδιά, οτι και καλά τώρα επιβαρύνεται περισσότερο ο οργανισμός του τώρα και επιμένει. Τι της έχω πει όχι εγώ, τι της έχει πει όχι ο γιος της, δεν καταλαβαίνει... Με φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση...

Διαφημίσεις

Είναι γιατρός; Ειδικός; Τέλος πάντων κάτι ανάλογο η πεθερά σου; Αν όχι ,πες της ευγενικά ότι μόνο τον ειδικό ακούς σε ότι αφορά το παιδί και οι υπόλοιποι περισσεύουν. Μαμά του είσαι έχεις παραπάνω λόγο. Τώρα αν το αγοράσει σώνει και ντε κάνε αλλαγή με κάτι άλλο! Αν σου πει τίποτα πες της ευχαριστούμε για την ωραία χειρονομία αλλά σας είχα προειδοποιήσει...το άλλαξα με κάτι ακίνδυνο και χρήσιμο! 

Το ότι το απαγορεύει ο παιδίατρος δεν "πιάνει" σαν επιχείρημα; Πες της ότι δεν το επιτρέπει ο γιατρός και κόψε την κουβέντα με συνοπτικές διαδικασίες. Εγώ αυτό κάνω όταν η πεθερά μου λέει τα δικά της. Και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά :-P

επίσης ότι δ θέλετε αυτό το παιχνίδι για το μωρό σας θα έπρεπε να είναι αποδεκτό,για οποιονδήποτε λόγο,πόσο μάλλον που το θεωρείτε επικίνδυνο,κ φτάνει που συμφωνούν μαμά κ μπαμπάς.τελος.οπως σου είπαν αν το πάρει,το αλλάζεις με κτ αλλο

Όχι ρε κορίτσια δεν το καταλαβαίνει... Κάθε φορά λέμε τα ίδια εδώ και πόσους μήνες.. Καλή χρυσή και άγια αλλά έχει κάτι κολλήματα άλλο πράγμα!!

Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία έχουν μεγαλώσει τελείως διαφορετικά τα παιδιά τους κ όταν μας δίνουν συμβουλές κ εμεις λέμε όχι γιατί δεν επιτρέπονται νομίζω θίγονται... Κ μένα μ είχε πει η πεθερά μου για την περπατουρα κ της είπα ότι οι οδηγίες έχουν αλλάξει οπότε μετά δεν μιλάει γιατί είναι διακριτική. Όπως μ έχει πει κ για το πάρκο, ότι έπρεπε να την μάθω να την βάζω μέσα.. Αλλά κορίτσια δεν θέλω να εγκλωβισω το παιδί μου σε 2 μέτρα χώρο κ να το αφήνω με τις ώρες για να κάνω ανενόχλητη τις δουλειές μου όπως συνήθιζαν να κάνουν. Όταν βρίσκω χρόνο τις κάνω αλλά ας μην τα έχω κ όλα στην εντέλεια! Τα πιο σημαντικά για μένα που είναι φαγητό, κουζίνα, μπάνιο κ πάτωμα γίνονται. Τώρα αν η βεράντα, τα φωτιστικά, τα τζάμια δεν γίνονται συχνά δεν με απασχολεί καθόλου. Η προσοχή μου όσο είναι ξύπνιο το μωρό κ είμαι μόνη στο σπίτι είναι εκεί! Οπότε αυτό που προτείνω να κάνεις με την πεθερά είναι να μην της δίνεις καθόλου σημασία. Πες της απλά ότι πλέον δεν επιτρέπεται κ θα μεγαλώσει το παιδί σου με τον τρόπο των γονιών του. Οτι κ να λέει δεν θα της δίνεις σημασία κ θα λες ότι συζητήθηκε το θέμα κ θα το λήγεις εκεί!

• Μου αρέσει 1

Άστην να στην πάρει να ξεκολλήσει και πετά την επιδεικτικα ! Ούτε αλλαγες ούτε τίποτα ! Οποίος δεν καταλαβαίνει με το καλό , καταλαβαίνει με το κακό ! 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 37 λεπτά , Macgyver είπε:

Άστην να στην πάρει να ξεκολλήσει και πετά την επιδεικτικα ! Ούτε αλλαγες ούτε τίποτα ! Οποίος δεν καταλαβαίνει με το καλό , καταλαβαίνει με το κακό ! 

Θα το έκανα, αλλά μένουμε μαζί και είναι τερμα παρεξηγησιάρα, κρατάει μούτρα μέχρι και στο γιο της φαντάσου, και δε θέλω να γίνουμε Κόσσοβο τώρα...

πρίν από 9 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Θα το έκανα, αλλά μένουμε μαζί και είναι τερμα παρεξηγησιάρα, κρατάει μούτρα μέχρι και στο γιο της φαντάσου, και δε θέλω να γίνουμε Κόσσοβο τώρα...

βρειτε να μετακομισετε γιατι το θεμα δεν θα περιοριστει στην στρατα καθε τοσο κατι θα βρισκει! αν εισαι κ εσυ επιμονη δεν θα βγαλετε ακρη καποια στιγμη θα τσακωθητε. 

• Μου αρέσει 2

Όποτε το πρόβλημα είναι γενικό με την πεθερά ;) για άλλη μια φορά δηλαδή ... προσωπικά θα έλεγα: ΟΡΙΑ . Όπως βάζουμε σε ένα παιδάκι , έτσι βάζουμε και σε ένα γεροντακι . Έξαλλου η Τρίτη ηλικία τι είναι ; Παιδιά χωρίς μέλλον ! 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Εφόσον εσείς σαν γονείς έχετε αποφασίσει να μην μπει το παιδί σε στράτα κόβεται εκεί η κουβέντα. Ας επιμένει, επέμενε και εσύ.

Το ότι μένετε μαζί είναι ένα τεράστιο μείον, γιατί πολύ πιθανό να πιστεύει πως έχει κάθε δικαιώμα να επεμβαίνει στο μεγάλωμα του παιδιού αφού ζείτε όλοι μαζί..

Πρέπει να μετακομίσεις...εχθές.

• Μου αρέσει 3

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

βρειτε να μετακομισετε γιατι το θεμα δεν θα περιοριστει στην στρατα καθε τοσο κατι θα βρισκει! αν εισαι κ εσυ επιμονη δεν θα βγαλετε ακρη καποια στιγμη θα τσακωθητε. 

Ψάχνουμε, αλλά πλέον είναι μέσω μεσήτη όλα και θα πρέπει να πληρώσουμε τουλάχιστον 3 ενοίκια μπροστά. Τουτέστιν, για ένα μικρό διαμέρισμα των 300€, θα πρέπει να δώσουμε 600€ για τον ιδιοκτήτη (ένα ενοίκιο προκαταβολή και ένα για εγγύηση) και 300€ στο μεσήτη. Όταν παίρνεις 800-900€, πώς το κάνεις αυτό;

1 hour ago, Macgyver είπε:

Όποτε το πρόβλημα είναι γενικό με την πεθερά ;) για άλλη μια φορά δηλαδή ... προσωπικά θα έλεγα: ΟΡΙΑ . Όπως βάζουμε σε ένα παιδάκι , έτσι βάζουμε και σε ένα γεροντακι . Έξαλλου η Τρίτη ηλικία τι είναι ; Παιδιά χωρίς μέλλον ! 

Καλά δεν την λες και γεροντάκι, 40 χρονών είναι :-P απλά και οι δυο οι μαμάδες έχουν στο νου τους ότι είμαστε παιδάκια. Δηλαδή εκείνη λέει "εγώ τώρα έχω 3 παιδιά" (εμένα, το γιο της και το μωρό) και αντίστοιχα η μαμά μου λέει 4 (έχω και έναν αδερφό). Είναι υπέροχο και πολύ σημαντικό οτι με αγαπάει τόσο, απλά αυτό τους εμποδίζει να δουν αλλιώς κάποια πράγματα

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Εφόσον εσείς σαν γονείς έχετε αποφασίσει να μην μπει το παιδί σε στράτα κόβεται εκεί η κουβέντα. Ας επιμένει, επέμενε και εσύ.

Το ότι μένετε μαζί είναι ένα τεράστιο μείον, γιατί πολύ πιθανό να πιστεύει πως έχει κάθε δικαιώμα να επεμβαίνει στο μεγάλωμα του παιδιού αφού ζείτε όλοι μαζί..

Πρέπει να μετακομίσεις...εχθές.

Χαχαχα, εχθές λέει :-P θεά!!!

Μπορεις να της επιτρεψεις να παρει μια περπατουρα απο αυτες που περπατανε και την σπρωχνουν (οι οποιες δεν ειναι απαγορευτικες), οχι αυτες που καθονται. Φυσικα παντα υπο επιβλεψη και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα την χρησιμοποιησει για καποιους μηνες μεχρι να μπορεσει το μωρο να περπατησει σχετικα σταθερα. Συμφωνω με τα ορια στους παππουδες και στις γιαγιαδες, αν παρεξηγηθει ειναι δικο της θεμα. Αν εχεις την στηριξη του συζυγου μην σε νοιαζει καθολου!

• Μου αρέσει 2

πρίν από 11 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Μπορεις να της επιτρεψεις να παρει μια περπατουρα απο αυτες που περπατανε και την σπρωχνουν (οι οποιες δεν ειναι απαγορευτικες), οχι αυτες που καθονται. Φυσικα παντα υπο επιβλεψη και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα την χρησιμοποιησει για καποιους μηνες μεχρι να μπορεσει το μωρο να περπατησει σχετικα σταθερα. Συμφωνω με τα ορια στους παππουδες και στις γιαγιαδες, αν παρεξηγηθει ειναι δικο της θεμα. Αν εχεις την στηριξη του συζυγου μην σε νοιαζει καθολου!

Της το είπα, αλλά τη θεωρεί λέει επικίνδυνη γιατί λέει ότι μπορεί να πέσει...... 

πρίν από 3 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Της το είπα, αλλά τη θεωρεί λέει επικίνδυνη γιατί λέει ότι μπορεί να πέσει...... 

Φυσικα μπορει να πεσει. Γι'αυτο χρησιμοποιειται υπο επιβλεψη και ειδικα αν δεν περπαταει σταθερα. Αλλα η αλλη δεν ευνοει τη σωστη αναπτυξη και οπως ειπωθηκε ειναι επικινδυνη. Πες της αν θελει να παρει αυτην που την περπατανε, αλλιως να μην παρει καθολου, διοτι ή θα την πεταξεις ή θα την αλλαξεις. Νοιαζεσαι για την αναπτυξη του παιδιου σου και εχεις τον πρωτο λογο. Αν παρεξηγηθει, παρεξηγηθηκε..δεν μπορουμε να τους εχουμε ολους ευχαριστημενους...

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

1 hour ago, ΧρύσαΜ said:

Καλά δεν την λες και γεροντάκι, 40 χρονών είναι :-P απλά και οι δυο οι μαμάδες έχουν στο νου τους ότι είμαστε παιδάκια. Δηλαδή εκείνη λέει "εγώ τώρα έχω 3 παιδιά" (εμένα, το γιο της και το μωρό) και αντίστοιχα η μαμά μου λέει 4 (έχω και έναν αδερφό). Είναι υπέροχο και πολύ σημαντικό οτι με αγαπάει τόσο, απλά αυτό τους εμποδίζει να δουν αλλιώς κάποια πράγματα

Αυτό ακριβώς είναι το λάθος, ένα παιδί έχει εκείνη (τον γιο της) και η μαμά σου δύο (εσένα και τον αδερφό σου), το παιδί το δικό σου έχει δύο γονείς εσένα και τον μπαμπά του.

Οι γονείς σας μεγάλωσαν τα παιδιά τους όπως εκείνοι έκριναν σωστά και έτσι τώρα εσείς θα μεγαλώσετε το παιδί το δικό σας. Βάλε όρια όσο είναι νωρίς, η περπατούρα είναι το λιγότερο που μπορεί να αντιμετωπίσεις. Όσο το παιδί μεγαλώνει τα θέματα που προκείπτουν σχετικά με την ανατροφή του είναι πολύ πιο σημαντικά.

• Μου αρέσει 4

πρίν από 56 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Αφού θέλει τόσο να σου πάρει ένα δώρο δεν σ παίρνει καλύτερα ένα τρίκυκλο ποδηλατακι που θα το χαρεί περισσότερο λίγο αργότερα??? Αυτό που το σέρνουν τα μωρά θα συμφωνησω ότι είναι επικίνδυνο!!

• Μου αρέσει 2

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα υπόλοιπα κορίτσια

Εκτός από την αγάπη της,η οποία μπορεί να εκφραστεί κ διαφορετικα,μπορεί να πει ότι έχει πλέον δύο παιδιά.τον γιο της κ εσένα.το ίδιο ισχύει κ για τη μαμά σου.ο μπέμπης δ είναι παιδί τους.ειναι εγγόνι.δ είναι το ίδιο.ναι μεν είναι πολύ σημαντική σχέση,αλλά είναι τελείως διαφορετικό

Οι γιαγιάδες μεγάλωσαν τα παιδιά τους,όπως νόμιζαν εκείνες καλύτερα,τώρα είναι η σειρά σας,να κάνετε τα δικά σας λαθη

Ναι πρέπει να μετακομίσετε χθες,σιγά σιγά βάλτε στην άκρη τις δύο εγγυήσεις κ ψάξτε άμεσα(το ξέρω ότι δ είναι εύκολο)

Ναι μεγάλωσαν παιδιά,αλλά συνήθως είναι πολύ πιο "χαλαρές" ως γιαγιάδες σε σχέση με το πώς ήταν ως μαμάδες,κ είναι απόλυτα λογικο

Ναι είστε τα παιδιά τους,αλλά πλέον είστε κ γονείς,δ έχει σημασία το μικρό της ηλικίας σας.δ θα πρέπει να σας εξισώνουν με το μωρο

• Μου αρέσει 3

40 χρόνων ;;;;!!!!! Και δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που της λες ; Εγώ νόμιζα ότι ήταν μεγάλη !! 

Συγνωμη αλλά μην δέχεστε το «εγώ τώρα έχω τρία παιδιά». Θα σας βγει ξινό στο τέλος ! Είναι παρά πολύ νέα για να έχει τέτοια μυαλά σε θέματα ασφαλείας !

21 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Εν κατακλείδι: γιατί κάνει κακό η στράτα; εκτός απο τα ατυχήματα που μπορεί να συμβούν. Εμένα ο γιος μου πιάνεται από αντικείμενα και σηκώνεται όρθιος. Η στράτα είναι πιο βλαβερη από αυτό που κάνει μόνος του; ρωτάω γιατί η πεθερά μου επιμένει να του πάρει στράτα, αλλά εφόσον η παιδίατρος λέει όχι εγώ δε θέλω. Εκείνη λέει ότι αυτό που κάνει ήδη, που σηκώνεται δηλαδή μόνος του, είν πιο βλαβερό από τη στράτα. Τι ισχύει ακριβώς και τι όχι; τι να της απαντήσω; δε βρίσκω κάτι συγκεκριμένο στο ίντερνετ

Εγώ πρίν προβώ στην αγορά της περπατούρας, είχα δανιστεί μια απο την φίλη μου για δυο εβδομάδες περίπου. Και ενω της φίλης μου το παιδάκι καθόταν και βολτάριζε πολυ, το δικό μου αντιθέτως δεν την ήθελε με τιποτα. Με το που τον έβαζα μέσα έκλεγε και ζήτημα να καθόταν πεντε λεπτά. Τι βολτουλες τον έκανα να δει οτι μπορεί να μετακινηθεί, τιποτα, δεν την ήθελε καθόλου.

Μήπως έχεις κάποιον γνωστό ή φιλο να σου δώσει για μερικές μέρες την περπατουρα να την δοκιμάσετε; Και περισσότερο σου το γράφω για να το έχεις και σαν άλλο ένα επιχείρημα για την πεθερά σου οτι μπορεί να πετάξει τα λεφτά της γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το παιδάκι να μην την θέλει.

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εκτός των άλλων, δε χωράει στο σπίτι μας μια στράτα, με την έννοια ότι δε θα μπορεί να μετακινηθεί και πολύ.

Επίσης πόσο καιρό θα τη χρησιμοποιήσει;; δυο μήνες; άντε τρεις...

Αυτές που είναι όρθιες κ στηρίζονται τα παιδιά κ προχωράνε είναι συνήθως για πιο πολύ καιρό.εχουν κ παιχνιδάκια πάνω.εμεις έχουμε δύο "αυτοκινητάκια" σε αυτό το στυλ,κ τα δυο βοηθήθηκαν αρκετά στο περπάτημα,μιλάμε για 9-12μηνων κ μετά που πιανομενα κάνανε βηματακια.ο μικρός χρησιμοποιούσε κ ένα καρότσι σαν σούπερ μάρκετ από τα παιχνίδια τους.ακομη παίζουν με τα αυτοκινητάκια που λέω κάνοντας "κόντρες",1.5 κ 3.5χρ

• Μου αρέσει 1

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    πρίν από 21 λεπτά , vicky86 είπε:

Αυτές που είναι όρθιες κ στηρίζονται τα παιδιά κ προχωράνε είναι συνήθως για πιο πολύ καιρό.εχουν κ παιχνιδάκια πάνω.εμεις έχουμε δύο "αυτοκινητάκια" σε αυτό το στυλ,κ τα δυο βοηθήθηκαν αρκετά στο περπάτημα,μιλάμε για 9-12μηνων κ μετά που πιανομενα κάνανε βηματακια.ο μικρός χρησιμοποιούσε κ ένα καρότσι σαν σούπερ μάρκετ από τα παιχνίδια τους.ακομη παίζουν με τα αυτοκινητάκια που λέω κάνοντας "κόντρες",1.5 κ 3.5χρ

Kι εμενα απο 10 μηνων που περπατησε, αν εξαιρεσεις καποια "διαλειμματα" την παιζει ακομη. Βεβαια, ειναι καροτσι οποτε φορτωνει πραγματα,  κανει βολτα τις γατες, μια φιλη του ή ακομη μπαινει μεσα και τον κανουμε βολτες εμεις! Επιπλεον, μπορει να χρησιμοποιηθει σαν κουτι παιχνιδιων. Πιστευω οτι ηταν απο τις αγορες που τα βγαλανε τα λεφτα τους 1000%!

Αυτες που εχουν "δραστηριοτητες" επανω, παρ'ολο που ειναι πιο ενδιαφερουσες στην αρχη, ειναι σαφως πιο περιορισμενου χρονου.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
    • Μου αρέσει 2

Μένεις με την πεθερά;; Καταρχας συγχαρητήρια για την υπομονή σου, εγώ μπορεί να είχα φουνταρει...κατά δεύτερον η καλύτερη λύση θα ήταν αν υπάρχει η δυνατότητα να πιάσετε μόνοι σας σπίτι... διασφαλίζεις την ανεξαρτησία και την ηρεμία της οικογένειας σου! Εφόσον την έχεις μέσα στα πόδια σου είναι λογικό αν είναι και παρεμβατική ως άτομο να έχεις τέτοιες ιστορίες! Δεν ξέρω τα οικογενειακά σας αλλά από την στιγμή που είναι νεότατη θα έπρεπε η ίδια να φύγει από το σπίτι αφήνοντας σας στην ησυχία σας! Στην θέση της έτσι θα λειτουργουσα, θα έδινα χώρο στο ζευγάρι και εγώ θα κερδιζα την αυτονομία μου, πόσο μάλλον αν δεν υπάρχει και πεθερος!

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα βρεις σπίτι από μεσίτη...χρόνο και διάθεση χρειάζεται για ψάξιμο στην περιοχή που ενδιαφέρεστε για ενοιαζομενα ιδιωτών! Έτσι αποφεύγεις τα μεσιτικά!

Προσωπικά, αν επιμενει θα πρέπει η στάση σας να γίνει σκληρότερη απέναντι στο θέμα αυτό, του στυλ τα είπαμε...δεν ακούμε κουβέντα! Για το πέταμα διαφωνώ γιατί αφενός στις μέρες μας είναι πρόκληση να πετάμε καινούργια πράγματα από την στιγμή που άλλα παιδάκια στερούνται τα βασικά όπως γάλα ,τροφές και πάνες. Από την άλλη ,όσο δίκαιο και αν έχεις το χάνεις, μην εκτιμώντας την χειρονομία (όχι το δώρο) . Υπάρχουν γιαγιάδες που δεν δίνουν ούτε 1€ για μια κουδουνιστρα στο εγγόνι τους και όχι από οικονομική δυσχέρεια...οπότε θα βρεθείς εσύ η κακια. Στην θέση σου θα έπαιρνα σκληρή στάση μαζί με τον σύζυγό και αν το έπαιρνε αλλαγή με κάτι χρήσιμο!

πρίν από 21 λεπτά , Dust pink είπε:

Για το πέταμα διαφωνώ γιατί αφενός στις μέρες μας είναι πρόκληση να πετάμε καινούργια πράγματα από την στιγμή που άλλα παιδάκια στερούνται τα βασικά όπως γάλα ,τροφές και πάνες. Από την άλλη ,όσο δίκαιο και αν έχεις το χάνεις, μην εκτιμώντας την χειρονομία (όχι το δώρο) . Υπάρχουν γιαγιάδες που δεν δίνουν ούτε 1€ για μια κουδουνιστρα στο εγγόνι τους και όχι από οικονομική δυσχέρεια...οπότε θα βρεθείς εσύ η κακια. Στην θέση σου θα έπαιρνα σκληρή στάση μαζί με τον σύζυγό και αν το έπαιρνε αλλαγή με κάτι χρήσιμο!

Θα την προειδοποιησει οτι θα το πεταξει, δεν χρειαζεται να το πραξει κιολας :wink: Αν δεν μπορεσει να το αλλαξει, φυσικα και μπορει να το κανει δωρο σε καποιον, αλλα αν ειναι απ'αυτες που καθεται το μωρο δεν ξερω καν αν αξιζει να την κανεις δωρο. Οποτε αν ανακυκλωνεται καλως (λιγο δυσκολο, τα πλαστικα παιχνιδια δεν ανακυκλωνονται δυστυχως), διαφορετικα στην αποθηκη...

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα