Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

αποκλειστικος θηλασμος και ταξιδι.

Recommended Posts

Καλημερούδια σε όλες σας.

θέλω μια βοήθεια. μέσα Νοεμβρίου πρόκειται να ταξιδέψω με το 3 μηνών μωρό μου (τόσο θα είναι τότε), με τρένο. το ταξίδι διαρκεί 2,5 ώρες αλλά αν βάλουμε και το πήγαινε έλα απο τον σταθμό είναι 4 ώρες.

το μωράκι θα πεινάσει σίγουρα και θα θέλει να φάει. δεν θέλω να πάρω μαζί μου ξένο γάλα να του δώσω γιατί θηλάζουμε αποκλειστικά. δεν μπορώ ΄΄ομως να το θηλάσω μέσα στο τρένο δίπλα σε οποιονδήποτε θα κάθεται δίπλα μου. (μπορεί να σας ακούγεται χαζό...αλλά δεν μπορώ!!)

σκέφτηκα μήπως να μαζέψω γάλα με το θήλαστρο και να το έχω μαζί μου για εκείνες τις ώρες.

η απορία μου είναι η εξής...

πόσες ώρες μπορεί να διατητηθεί το γάλα εκτός ψυγείου? πότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το θήλαστρο? εννοώ οτι αφού θηλάζω το μωρό, πώς να μαζέψω με το θήλαστρο? δεν θα χάσει ένα γεύμα το μωρό? γενικά δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει και είμαι άσχετη.

όποια μπορεί ας με βοηθήσει...

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Διαφημίσεις

Εκτος ψυγειου διατηρειται καμια ωρα, αντε δυο τωρα που ειναι χειμωνα. Μπορεις ομως να κανεις το εξης. Να το εχεις στο ψυγειο απο το προηγουμενο βραδυ και να παρεις μαζι σου μια ισοθερμικη τσαντουλα με μια παγοκυστη μεσα για να το δωσεις στο τρενο. Επισης, ενα θερμος με καυτο νερακι για να το βαλεις να ζεσταθει πριν το δωσεις και θα εισαι μια χαρα.

Τι ωρα πινει τελευταιο γευμα πριν κοιμηθει? Δλδ, ποτε κανει εναν μεγαλο υπνο? Καπου εκει αναμεσα θα πρεπει να το βγαλεις το γαλα. Μπορεις να αναμιξεις και 2-3 αντλησεις, αρκει να ειναι στην ιδια θερμοκρασια. Δλδ, να εχεις 2-3 μπουκαλακια μικρα στο ψυγειο και πριν φυγετε να τα βαλεις σε ενα.

δηλ αν εγώ ξεκινήσω απο σήμερα το βράδυ για 3 μέρες για παράδειγμα και μαζεύω γάλα, να το βάζω στην κατάψυξη? και μετά συντήρηση το βράδυ πρίν φύγουμε ????

ουουουουφ!!!!! πολύ έσω αγχωθεί με αυτό το ταξίδι.

kc3rp3.pngD0HJp3.png

31.07.2010

...αντε βρε θηλασε το μωρακι σου κ μη μασας....:lol: εχεις αυτη την ευκολια του θηλασμου και πας να χωθεις στα δυσκολα???

οταν ερθει η ωρα να θηλασεις κοιταξε το παιδακι σου στα ματια και θηλασε το ;)

κ οποιος εχει προβλημα να βαλει σακουλα στο κεφαλι του

εχω πρινα κανα μηνα θηλασα και στον οαεδ ,καφετεριες αυτοκινιτο,εμποροπανυγηρη οπου σταθω και οπου βρεθω.αν εχεισ σλινγκ 8α σε βοηθησει αν δεν εχεις ενα σεντονακι μικρο,μια κουβερτουλα του μωρου κ με ενα φουλαρι την κανεις τη δουλεια σου

τολμα σου λεωωωωω η 1η φορα ειναι δυσκολη :lol::lol::wink::wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png

...αντε βρε θηλασε το μωρακι σου κ μη μασας....:lol: εχεις αυτη την ευκολια του θηλασμου και πας να χωθεις στα δυσκολα???

οταν ερθει η ωρα να θηλασεις κοιταξε το παιδακι σου στα ματια και θηλασε το ;)

κ οποιος εχει προβλημα να βαλει σακουλα στο κεφαλι του

εχω πρινα κανα μηνα θηλασα και στον οαεδ ,καφετεριες αυτοκινιτο,εμποροπανυγηρη οπου σταθω και οπου βρεθω.αν εχεισ σλινγκ 8α σε βοηθησει αν δεν εχεις ενα σεντονακι μικρο,μια κουβερτουλα του μωρου κ με ενα φουλαρι την κανεις τη δουλεια σου

τολμα σου λεωωωωω η 1η φορα ειναι δυσκολη :lol::lol::wink::wink:

λες εε????????

θα το κάνω όμως ή θα λυσσάξει το μωρό απο την πείνα??????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

31.07.2010

Διαφημίσεις

Κι εγω συμφωνω με τη Vicky,η πρωτη φορα ειναι δυσκολη!

Ξεκινα απο τωρα ωστε να εχεις παρει τον αερα τοτε!!:P

Καλο ταξιδι:P

άντε να δούμε.......

ευχαριστώ βρε κορίτσια πάντως!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

31.07.2010

δηλ αν εγώ ξεκινήσω απο σήμερα το βράδυ για 3 μέρες για παράδειγμα και μαζεύω γάλα, να το βάζω στην κατάψυξη? και μετά συντήρηση το βράδυ πρίν φύγουμε ????

ουουουουφ!!!!! πολύ έσω αγχωθεί με αυτό το ταξίδι.

patousaki μου είναι νωρίς ακόμη για να το μαζέψεις το γάλα, μέσα Νοέμβρη δεν είπες; μπορείς να το κάνεις και πιο μετά και να το πιει φρέσκο το παιδί (το γάλα διατηρείται μέχρι 8 ημέρες στο ψυγείο-πίσω πίσω όχι στην πόρτα) εξάλλου ένα γεύμα θα κάνει έτσι δεν είναι; βέβαια αν σε αγχώνει τόσο κάντο κι έτσι, μάζεψε το από τώρα. Θα το βγάλεις την προηγούμενη από την κατάψυξη και θα το βάλεις στο ψυγείο να ξεπαγώσει. Απλώς όταν θα το ζεστάνεις μέσα στο θερμός στο τρένο, μετά το υπόλοιπο θα πρέπει να το πετάξεις αφού είναι από κατάψυξη ενώ αν έχεις φρέσκο θα το κρατήσεις και για το επόμενο γεύμα -εννοείται μέσα σε ισοθερμικό με παγοκύστες. Όμως μπορείς πάντα και να θηλάσεις ;) Εγώ σήμερα βγήκα από το μετρό στο Σύνταγμα και ήταν εκεί έξω μια κυρία και θήλαζε πολύ συγκινητικό, μου ήρθε να κάτσω να την χαζεύω :D Μην αγχώνεσαι, εγώ την πρώτη φορά που έπρεπε να πάρω θήλαστρο εκτός σπιτιού έκανα λες και φεύγω για ένα μήνα ταξίδι! τώρα τα ετοιμάζω σε 10΄ αυτά που πρέπει να πάρω μαζί μου ;)

σκέφτηκα να βγάλω πρώτα εισητήριο για να δώ άν θα είμαι σε κουπέ ή σε θέσεις λεωφορείου. αν είμαι σε θέσεις λεωφορείου θα το θηλάσω το μωράκι, άν πεινάσει βέβαια, γιατί ουσιαστικά μέσα στο τρένο θα είμαι 2,5 ώρες. πρίν μπώ στο τρένο θα το θηλάσω στο αμάξι, και όταν φτάσουμε στον προορισμό μας θα το θηλάσω πάλι σε αμάξι. απλά με αγχώνει μήπως πεινάσει στην διαδρομή και ξεσηκώσει όλο το τρένο και μας πετάξουν έξω στα Παλαιοφάρσαλα....!!!!!!!!!!!!!!!!!

άν είμαι σε κουπέ και έχω γύρω μου 3-4 μπαρμπάδια....δεν νομίζω ούτε να μείνω μέσα, όχι να θηλάσω κιόλας...!!!!!

άραγε μπορώ να ζητήσω να είμαι σε θέσεις λεωφορείου κατα την έκδοση του εισητηρίου?

kc3rp3.pngD0HJp3.png

31.07.2010

καλέ μην αγχώνεσαι εγώ ταξίδεψα με 42 ημερών βρέφος αεροπορικός. Αγόρασα μια μπλούζα θηλασμού και ψιλοσκεπάστηκα με ένα σεντονάκι της και όλα μια χαρά, άστα τα θήλαστρα και τα μπιμπερό. Αλλά ζήτα αν μπορούν να σου βγάλουν αεροπορικό κάθησμα και εξήγησε το λόγο.

Διαφημίσεις

γιατι να μπαινεις στο κοπο να κουβαλας θηλαστρο μπιμπερο μαζι σου αφου μπορεις να το θηλασεις? αν ντρεπεσαι βαλε ενα σεντονακι στο στηθος. πριν λιγες μερες καναμε ταξιδι 1,5 ωρας με τρενο και ο γιος μου 15 μηνων ηθελε να θηλασει. το τρενο γεματο και απεναντι μας καθονταν κι αλλοι. εβαλα ενα σεντονακι προσπαθωντας να ''κρυφτω'' αλλα ο παραξενος γιος δε το ηθελε χιχιχι.θηλασε κανονικα και δεν ειδα κανενα να μας κοιταει. θηλασε το μωρακι σου ασε που θα κοιμηθει και με το κουνημα του τρενου

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Διαφημίσεις

αυτό θα κάνω, και θα σας πώ τα νέα επιστρέφοντας!!!!!!!!!!!!!!!

Για να θηλάσεις άνετα δημόσια απλά κάνε μια πρόβα στο σπίτι σου: φόρα μια μπλούζα που να τη σηκώσεις για να θηλάσεις (αν ανοίξεις ντεκολτέ θα αισθανθείς πιο εκτεθειμένη). Φόρα από κάτω ένα φανελάκι (θα κατεβάσεις ή δεν θα φορέσεις τη μία τιράντα του για να έχεις πρόσβαση άνετα στο στήθος) αν θες να μην φαίνονται τα πλευρά σου ή να μην κρυώνεις. Έχε πρόχειρο ένα κουβερτάκι/σεντονάκι του μωρού ή ένα μεγάλο φουλάρι και ρίξτο πάνω στο στήθος σου, ανάμεσα στο πρόσωπο του μωρού και το στήθος σου. Έτσι και να αφήσει το μωρό το στήθος, δεν θα φανεί τίποτα. Δεν χρειάζεται να κουκουλώσεις όλο το μωρό γιατί αν δεν το δέχεται το να το σκεπάσεις στο κεφάλι, θα αντιδρά και θα είναι χειρότερα.

Μην μασάς. Η πρώτη φορά είναι κάπως. Το να ταϊσεις με το μπιμπερό είναι απείρως πιο δύσκολο... πώς θα ζεστάνεις, πώς θα κουβαλήσεις, αν θα δεχτεί το μωρό το μπιμπερό από σένα και πάει λέγοντας...

γιατι να μπαινεις στο κοπο να κουβαλας θηλαστρο μπιμπερο μαζι σου αφου μπορεις να το θηλασεις? αν ντρεπεσαι βαλε ενα σεντονακι στο στηθος. πριν λιγες μερες καναμε ταξιδι 1,5 ωρας με τρενο και ο γιος μου 15 μηνων ηθελε να θηλασει. το τρενο γεματο και απεναντι μας καθονταν κι αλλοι. εβαλα ενα σεντονακι προσπαθωντας να ''κρυφτω'' αλλα ο παραξενος γιος δε το ηθελε χιχιχι.θηλασε κανονικα και δεν ειδα κανενα να μας κοιταει. θηλασε το μωρακι σου ασε που θα κοιμηθει και με το κουνημα του τρενου

Σωστήηη! :D καλέ το κούνημα δεν το σκεφτήκαμε, στάνταρ θα το νανουρίσει, εμείς με το που μπούμε στο αυτοκίνητο λες και έχει πάρει βάλιουμ!:lol:

Σωστήηη! :D καλέ το κούνημα δεν το σκεφτήκαμε, στάνταρ θα το νανουρίσει, εμείς με το που μπούμε στο αυτοκίνητο λες και έχει πάρει βάλιουμ!:lol:

κι εμάς στο αυτοκίνητο έτσι λειτουργεί.

στο τρένο με τρομάζει όμως η αγριοφωνάρα που θα φωνάζει...:

-επόμενη στάααασηηηηη Λιανοκλάααδιιιιιι.............

kc3rp3.pngD0HJp3.png

31.07.2010

κι εμάς στο αυτοκίνητο έτσι λειτουργεί.

στο τρένο με τρομάζει όμως η αγριοφωνάρα που θα φωνάζει...:

-επόμενη στάααασηηηηη Λιανοκλάααδιιιιιι.............

:lol::lol::lol::lol: ναι, την ξέρω κι εγώ αυτή την αγριοφωνάρα!