Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γιατί είναι ψηλότερα τα παιδιά της εξωσωματικής

Recommended Posts

Η «ψαλίδα» του ύψους είναι ακόμα πιο αισθητή στα κορίτσια σε σχέση με τα αγόρια.

Τα παιδιά που γεννιούνται με τη μέθοδο της εξωσωματικής γονιμοποίησης είναι πιθανότερο να γίνουν ψηλότερα από αυτά που γεννιούνται με φυσικό τρόπο, σύμφωνα με μια νέα νεοζηλανδική επιστημονική έρευνα.

Η μελέτη από ερευνητές του Ινστιτούτου Λίγκινς του Πανεπιστημίου του Όκλαντ, υπό τον διευθυντή Γουέιν Κάτφιλντ, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο, διαπίστωσε ότι τα παιδιά που συλλαμβάνονται εξωσωματικά (από φρέσκα μάλλον παρά από κατεψυγμένα ωάρια) είναι, μέχρι την ηλικία των έξι ετών, περίπου 2,6 εκατοστά ψηλότερα, σε σχέση με τα παιδιά που έχουν γεννηθεί φυσιολογικά, όπως δημοσιεύει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Η έρευνα, που μελέτησε περίπου 200 παιδιά, βρήκε ότι η διαφορά ύψους δεν μπορεί να εξηγηθεί από άλλους παράγοντες, όπως η διαφορά ύψους των γονέων. Η «ψαλίδα» του ύψους είναι ακόμα πιο αισθητή στα κορίτσια σε σχέση με τα αγόρια.

Οι ερευνητές δηλώνουν, προς το παρόν, αδυναμία να ερμηνεύσουν το φαινόμενο, υποψιάζονται όμως ότι έχει να κάνει με το διαφορετικό ορμονικό «προφίλ» των «παιδιών του σωλήνα», πράγμα που βοηθά την ανάπτυξή τους.

Οι διαφορετικές ορμόνες πιθανώς οφείλονται στα φάρμακα που οι μητέρες πήραν στο πλαίσιο της διαδικασίας υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ή μπορεί να έχουν σχέση με την εργαστηριακή καλλιέργεια μέσα στην οποία αναπτύχθηκαν τα έμβρυα της εξωσωματικής κατά τις 36 πρώτες ώρες μετά τη γονιμοποίηση και πριν μεταφερθούν στη μήτρα.

Μία άλλη πιθανότητα, σύμφωνα με τον Κάτφιλντ, είναι απλώς ότι οι γιατροί επιλέγουν τα μεγαλύτερα και πιο ανεπτυγμένα γονιμοποιημένα ωάρια, για να έχουν περισσότερες πιθανότητες ότι η τεχνική αναπαραγωγής θα πετύχει, με αποτέλεσμα να ευνοείται η γέννηση των πιο μεγαλόσωμων παιδιών.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=69913147

Nα πω την αλήθεια το έχω παρατηρήσει και στα 2 ανηψάκια μου!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Διαφημίσεις

Αν εχουν φτασει σε σημειο να διαφημιζουν την ε3ωσωματικη ως πιο πετυχημενη για την αναπτυ3η των παιδιων απο την φυσιολογικη συληψη τοτε παιζουν χοντρα λεφτα απο πισω. Κανενας δεν θα με πεισει ποτε οτι το ανθρωπινο χερι κανει καλυτερη επιλογη απο την φυση (χωρις να κατηγορω τους γονεις που υποφερανε για να κανουν παιδακια με αυτο τον τροπο). Τρελλενομαι ομως βλεποντας πεντακαθαρα ανθρωπους να εκμεταλευονται αυτον τον τροπο, να τον διαφημιζουν και αυτοματα να βγαζουν πολλλαααααααα λεφτα........Ποσο εκμεταλευτες ειμαστε ομως τελικα ε?...........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Διαφημίσεις

χαχαχαχχαχαχαχα το περιμενα οτι θα το ελεγες, ασε ησυχο ρε το παιδακι μια χαρα ειναι!!!

καλά δεν είναι..η αλήθεια είναι ότι έχει ψηλώσει αρκετά τον τελευταίο καιρό...

δεν είναι όμως και στα ψηλότερα παιδιά έτσι??

και αποθηλασε επιτελους!

Οι ερευνητές δηλώνουν, προς το παρόν, αδυναμία να ερμηνεύσουν το φαινόμενο, υποψιάζονται όμως ότι έχει να κάνει με το διαφορετικό ορμονικό «προφίλ» των «παιδιών του σωλήνα», πράγμα που βοηθά την ανάπτυξή τους.

Πως εκνευρίζομαι όταν αποκαλούν τα παιδιά της εξωσωματικής έτσι δεν μπορείτε να φανταστείτε! th_explode.gif

δεν πρόκειται να πάρω στα σοβαρά τέτοιο αρθρογράφο th_feile.gif

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

γιατί συγχίζεσαι βρε αερικούλι??

δεν νομίζω ότι είναι προσβλητικός όρος..άλλωστε είναι μια ελεύθερη μετάφραση της λέξης in vitro..

και αποθηλασε επιτελους!

Ούτε εγω θα συμφωνήσω με αυτο το άρθρο γιατί εχω παράδειγμα το δικό μας παιδάκι που απέκτησα με εξωσωματική.Είναι πιο κοντούλης σε σχέση με αλλα παιδάκια φίλων μας που προήλθαν απο φυσιολογική σύλληψη.Είναι 14 μηνών και ειναι 79cm και 9400kg.

Δεν ξέρω βρε culte μου... κάπως μου κάνει! Λες να φταίει ο Πανούσης; :lol:

(Λορέτα Ποντικίνα)

Διαφημίσεις

Μάλιστα...

Λοιπόν, έχω 2 παιδιά του "σωλήνα":confused: και παρότι είναι πολύ ανεπτυγμένες - άλλωστε γεννήθηκαν 3 κιλά η καθεμία, δεν πιστεύω αυτήν την έρευνα. Υπάρχουν και παιδάκια εξωσωματικής, ε συγνώμη, του "σωλήνα", που δεν είναι ψηλά. Αλλά το ύψος στην βρεφική ηλικία δεν καθορίζει το τελικό ύψος του ενήλικα. Εγώ πχ, ήμουν ψηλή σαν παιδί, και έμεινα στούμπος τελικά!:lol:

Και όπως ήδη καταλάβατε νομίζω, συμφωνώ με το Αεράκιον ότι δεν μου αρέσει ο όρος "παιδί του σωλήνα". Είναι παιδί της Ρένας, της Μαρίας, της Γιώτας, της Ελένης κλπ κλπ κλπ. Δεν ξέρω καμμία σωλήνα να έχει παιδιά. Μούφες και ρακόρ έχει.:wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Μία άλλη πιθανότητα, σύμφωνα με τον Κάτφιλντ, είναι απλώς ότι οι γιατροί επιλέγουν τα μεγαλύτερα και πιο ανεπτυγμένα γονιμοποιημένα ωάρια, για να έχουν περισσότερες πιθανότητες ότι η τεχνική αναπαραγωγής θα πετύχει, με αποτέλεσμα να ευνοείται η γέννηση των πιο μεγαλόσωμων παιδιών.

Σε αυτό θα συμφωνήσω, και καλά κάνουν και διαλέγουν αυτά έτσι ώστε να μη βάλουν και πάλι σε αυτή τη δοκιμασία τη μανούλα.

Βρε κορίτσια τι σχέση έχει το υψος ? υγειές παιδάκια να είναι και καλές αρχές να τους δώσουμε..

Πως εκνευρίζομαι όταν αποκαλούν τα παιδιά της εξωσωματικής έτσι δεν μπορείτε να φανταστείτε! th_explode.gif

δεν πρόκειται να πάρω στα σοβαρά τέτοιο αρθρογράφο th_feile.gif

Δλδ αν τα παιδια απο εξωσωματικη λεγονται "παιδια του σωληνα", τα παιδια απο φυσιολογικη συλληψη θα επρεπε να λεγονται "παιδια του ____"?:mrgreen:

πως λέμε δηλαδή γτπ :lol: :lol: :lol:

(Λορέτα Ποντικίνα)