Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Λόγω του ότι μένω στην περιοχή, βάπτισα τα παιδιά μου στην εκκλησία του Πρ. Ηλία, πριν αρκετά χρόνια (8 και 6). Είχα κάνει catering στο δασάκι που είναι δεξιά απο την εκκλησία. Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, τότε όμως μπορούσες να ενημερώσεις τον δήμο και έπαιρνες κάτι σαν άδεια για να χρησιμοποιήσεις τον χώρο.

Εμένα προσωπικά με βόλευε αυτή η λύση γιατί ήθελα να είναι όλοι οι καλεσμένοι σε ότι και αν έκανα μετά.και επειδή οικονομικά δεν είχα και πολλές επιλογές - για ταβέρνες-, σκέφτηκα το catering στον συγκεκριμένο χώρο γιατί έχει και πολλά δέντρα και χώρο.

δεν ξέρω αν καταφέρω να βάλω φωτογραφίες για να δεις αλλά -για μένα τουλάχιστον- ήταν ιδανική επιλογή.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά μετά απο ψάξιμο και πολλές απορίψεις (ήταν κλεισμένα απο άλλες βαφτίσεις ) βρήκαμε να κλείσουμε για τραπέζι στις Λαλλούδες στο Μικρολίμανο... Έχει κάνει κανείς το τραπέζι εκεί ή έστω έχει φάει??

Αν και προσανατολιζόμασταν προς Χαϊδάρι, τώρα πως καταλήξαμε Μικρολίμανο ειναι ένα εύλογο ερώτημα :P .

Απλά για όποια ενδιαφέρεται για το τραπέζι της βάφτισης να πω κι εγω 2 πραγματάκια που έμαθα σαν πρωτάρα..

Πρώτον οτι πρέπει να κλείσεις αρκετά νωρίς..εμείς όπου πηγαιναμε μας λέγανε οτι είναι κλεισμένα για την ημερομηνία που θέλαμε, αρχές Ιουλίου (ειχαμε ξεκινήσει το ψάξιμο μέσα Μαϊου). Δεν ξέρω αν αργήσαμε, θεώρησα οτι επειδή ενδιαφερόμασταν για ενα μεζεδοπωλείο ή ταβέρνα και οχι για χώρο δεξιώσεων θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα...

Δεύτερον οι περισσότεροι υπέθεταν οτι πρώτα θα κλείναμε το κέντρο και μετά εκκλησία, οπότε μας πρότειναν διαφορετικές ημερομηνίες απο αυτή που τους λέγαμε :shock: . Δεν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα γιατι η αλήθεια ειναι οτι δεν είχα ξαναοργανώσει τπτ άλλο (γάμο δεν εχουμε κανει με τραπέζια και τέτοια -πολιτικός ήταν με 3 άτομα όλα κι όλα :D) απλά μου φάνηκε λίγο κουλό να με ρωτάει το μαγαζί αν μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία.

Τρίτον οτι η συμφωνία στην τιμή που λένε πρέπει να ξεκαθαρίσετε αν ειναι με τα ποτά μέσα (beer included) ή οχι. Μια τιμή κατ'άτομο που ακουγεται δελεαστική τις περισσότερες φορές δεν περιλαμβάνει τα ποτά ή τις μπύρες.

Αυτά τα λίγα...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω οτι είχαμε ψάξει σε πολλά απο τα μαγαζιά που έχουν αναφερθεί εδώ στο forum αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε πολλά.

Ένας χώρος που μας άρεσε πολύ και με καλές τιμές ήταν το Παλατιανό στο Χαϊδάρι, ακριβώς πάνω απο το Παλατάκι, δυστυχώς και αυτός κλεισμένος αλλά δεν ήξεραν να μας πουν αν ήταν για βράδυ ή μεσημέρι και δεν μάθαμε ποτέ καθως κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μας ενημερώσει μετά απο δική μας επιμονή και πολλά τηλεφωνήματα:shock:

Αυτά τα λίγα με τις μικρές μας περιπέτειες για το πως καταλήξαμε στο Μικρολίμανο...Ίδωμεν!

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς καταλήξαμε στο Πες το κι Έγινε, μουσικό μεζεδοπωλείο στο Χαιδάρι που μας άρεσε πολύ. Αυτό που κλέισατε δεν το ξέρω

 

Kι εκεί είχαμε ρωτήσει αλλά δεν είχε, ήταν κλεισμένο...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
  • 4 months later...

Κορίτσια SOS!!!

Τελευταία στιγμή ψάχνω για μαγαζί κοντά στον Ιερό Ναό Παναγίας Μυρτιδιώτισσας που είναι στην Ακτή Πρωτοψάλτη. Ψάχνω κάτι σχετικά οικονομικό. Μπορεί να με βοηθήσει κάποια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η βάπτισή σας... Δεν αναφέρεις άτομα, όπως και το στυλ του τραπεζιού που επιθυμείς για να μπορώ να σε βοηθήσω... Υπάρχουν οικονομικές λύσεις εκεί γύρω...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε κομψό που λες και καλή τιμή ξέρω στο πέραμα αν δεν σε ενοχλεί η απόσταση.

είχαμε κάνει το τραπέζι της μπουμπούς και ήταν όλα απίθανα.

και ακόμα το θυμούνται οι καλεσμένοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ ωραίο μαγαζί (καλή κουζίνα και εκπληκτική θέα), νομίζω το πλέον κατάλληλο για τραπέζι βάπτισης είναι οι   

" στην Καστέλλα... έχεις όλο το Τουρκολίμανο στο πιάτο που λένε.

Οι κουμπάροι μας που έκαναν εκεί το το τραπέζι της βάφτισης της κόρης τους (09/05/2010) νομίζω πως πλήρωσαν γύρω στα 26 ευρώ ανά άτομο -χωρίς τα κρασιά-. Μπορείς όμως να διαμορφώσεις εσύ το μενού, οπότε αυτή η τιμή δεν είναι φιξ...

Το μαγαζί έχει χωρητικότητα 180 ατόμων. Υπάρχει και ιστοσελίδα του μαγαζιού

 

ες και μίλα μαζί τους. Είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί...

Υπάρχουν βέβαια Τουρκολίμανο πολλά μαγαζιά, αλλά δεν ξέρω τιμές να σου πω (ενδεικτικά αναφέρω τον Zorba που σίγουρα είναι λίγο πιο ακριβός, τον Ιστιοπλοικό (κι εδώ ανεβαίνουμε), εκτός αν θέλετε κάποιο μαγαζί τύπου Vosporos -ωραία σουβλακερί με θέα , λίγο ανατολίτικη κουζίνα- ή το Ammos -αδερφάκι με το Ημεροβίγλι στην Φρεαττύδα- με θαλασσινά περισσότερο)...

Είμαι Πειραιωτάκι και τα πιο πολλά τα ξέρω... ότι χρειαστείς στην διάθεσή σου !

Υ.Γ. Εχω το μενού από τις εάν θες πες μου να στο στείλω με mail. Στείλε μου μνμ

 

EA/UL 2022  Δεν υπάρχει πια το εστιατόριο

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τον Οκτώβριο του 2009 βάφτισα εκεί τον γιο μου και μετά έκανα τραπέζι στον "Καταρράκτη" στο Μοσχάτο. Οι καλεσμένοι δεν ταλαιπωρήθηκαν καθόλου, το φαγητό τέλειο, η αυλή του καταπληκτική, όπου είχα βάλει και φουσκωτό και τα παιδιά το διασκέδασαν μέχρι τελικής πτώσης. Οι τιμές λογικές. έχει και σερβιριστό και μπουφέ.

 

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το γάμο μου εκεί και μετά το τραπέζι στο ξενοδοχείο Μιστράλ σε μία υπέροχη ταράτσα μς πισίνα και με θέα το μικρολίμανο. Είχα περίπου 160 άτομα και ήταν πολύ καλά. Η τιμούλα λίγο τσιμπιμένη αλλά τα φαγητά όλα ήταν μαγειρεμένα στην κουζίνα τους κι όχι από κέτερινγκ. Πιστεύω για βάφτιση θα πάρει λιγότερο από τα 35 που πήρε στο γάμο. Πάντως και στο ΣΕΦ έχει χώρους που αναλαμβάνουν εκδηλώσεις. Πίσω από τον παιδότοπο που έχει στο ΣΕΦ πήγα πρόσφατα σε τραπέζι γάμου. Μόνο που είναι κλειστή η αίθουσα. Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα κορίτσια θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ!!! μήπως έχει κάνει καμία βάφτιση στην ταβέρνα κατρούτσος στην νίκαια? να μου πεί πως είναι? αν γινεται? κι αν έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο? έχω ακούσει ότι είναι οικονομική αλλά σαν χώρος λέει?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

κοριτσια καλησπερα ......

αρχιζω να ετοιμαζω την βαφτιση του γιου μου την πρωτομαγια................

ψαχνω μερος για το τραπεζι μετα .............ειτε ταβερνα ειτε σε αιθουσα..............

περιοχη πειραιας η καλλιθεα

εχετε καμια ιδεα?

καμια εμπειρια?????????

στειλτε μου σας παρακαλω καμια βοηθεια

κ φυσικα αν γινεται καπως οικονομικες λυσεις

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις είχαμε κάνει τραπέζι στο Beer Academy, στην Τερψιθέα. Ηταν 9 Μαίου και βοηθούσε ο καιρός, οπότε ήμασταν στην αυλή. Ηταν πολύ καλά, όλοι έμειναν ευχαριστημένοι. Τους άρεσε πολύ η ιδέα της μπυρίτσας.

Link to comment
Share on other sites

μμμ ωραια εγω θα πηγαινα στον βοσπορο στο μικρολιμανο η στο γαια που ειναι κοντα στην σχολη δοκιμων απο την πλευρα της παραλιας κ αμα θες κ στολισμο σου στελνω πμ

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε κανει γαμο κ βαφτιση μαζι στον προφ. ηλια στο πειραια και το τραπεζι το χαμε κανει στο πορτο λεονε απεναντι απο την εκκλησια μην κανεις τον κοπο να πασ εκει ειναι οτι χειροτερο απο συμπεριφορα να φανταστεις ειχα αφησει τισ λαμπαδες και τον στολισμο των τραπεζιων εκει να τα παρω δυο μερες μετα αφου τους ειχα ρωτησει πρωτα κι οταν πηγα να τα παρω βρηκα την μια λαμπαδα σπασμενη και τον στολισμο που χα πληρωσει να διακοσμει τα τραπεζια τους σε μια εκδηλωση που χαν φανταζεσαι τι εγινε νομιζω.....τα βγαλαν αμεσως αφου τα ακουσαν κι ασε που χαμε μπουφε μου παν οτι φτανει το φαι και θα γεμιζουν συνεχεια αλλα τπτ και ειχαν ερθει και λιγοτερα ατομα κι αλλα πολλα εχω να πω.αλλα τι να πουμε και τι να κανουμε βρισκουν την ημερα χαρα μας να την εκμεταλευονται καπιοι .Απλα ψαξτο καλα κι εγω τωρα την πρωτομαγια εχω να βαφτισω τα διδυμα κοριτσακια μου κι σκεφτομαι τι αλλο θα συναντισω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κι εμείς στη βάφτιση της κόρης μας κάναμε το τραπέζι στον Βόσπορο στο Μικρολίμανο. Ήταν αρκετά οικονομικά (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 30 ευρώ το άτομο), αλλά η ποσότητα των φαγητών ήταν μεγάλη... Επειδή είμασταν σχετικά λίγα άτομα (περίπου 30) μας έβαλε τραπέζι από την κάτω μεριά μπροστά στην θάλασσα. Περάσαμε όμορφα.

Υπάρχουν αρκετά μαγαζιά στην γύρω περιοχή. Μπορείς να επικοινωνήσεις και με τους ΠΛΟΕΣ στην Καστέλλα. Μετά από Φρεαττύδα μεριά άνοιξε και πάλι ο Αχινός που Κυριακή μεσημέρι εάν δεν κάνω λάθος έχει και ζωντανή μουσική... Δες το κι αυτό...

Δεν αναφέρεις για ποσα άτομα ενδιαφέρεστε, οπότε "γενικά" σου γράφω ... Με το καλό !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια καταρχην σας ευχαριστω ολες κ για τα πμ κ για τα σχολια σας εδω

η βαφτιση θα γινει η στον προφ.ηλια η στην ζωοδοχου πηγης(χατζηκυριακιο) την αλλη βδοαμδα θα κλεισουμε εκλησια γιατι πρεπει πειτελους να αρχισουμε απο καπου.τηλεφωνησα κ μεχρι σημερα εχουν ελευθερη την ημερομηνια που θελω

τα ατομα ετσι οπως τα υπολογιζουμε τωρα μας βγαινουν 150 περιπου............

 

το προβλημα του αντρα μου ειναι το παρκιν για τους καλεσμενους...........

πχ...........στον βοσπορο εχω παει κ εγω σαν καλεσμενη κ ηταν τελεια ΑΛΛΑ ταλαιπωρηθηκα απιστευτα με το παρκαρισμα κ γενικα στο μικρολιμανο νομιζω θα εχω θεμα.τωρα θα μου πειτε αν κατσω να σκεφτω τον καθε καλεσμενο δεν θα την κανω ποτε την βαφτιση.

εγω τωρα σκεφτηκα στον προφ.ηλια σαν εκλησια που ναι μεν εχει προβλημα για τα αμαξια αλλα οι καλεσμενοι θα παρκαρουν μια φορα κ μετα θα περπατησουν λιιιιιιιγο κ τσουπ θα πανε στο κεντρο9εχει πολλα εκει)

ξερετε αλλη εκλησια που κοντα σχετικα να εχει μαγαζια για γλεντι ?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκει βαφτησα τον γιο μου,μπορεις να κανεις το τραπεζι ακριβως απεναντι στα μαγαζια που εχει αρκει να ειναι ολοι καλεσμενοι της εκκλησιας κ στο τραπεζι,διαφορετικα κανει μ π α μ .

Επισης οι παπαδες στην Αγια Αικατερινη ειναι καταπληκτικοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...