Alice6

Δίδυμα 16 μηνών: Βοήθεια...τι να κάνω όταν μαλλώνουν?

Recommended Posts

Α, εμένα η μικρή ρίχνει μπόλικο ξύλο στην μεγάλη, γιατί δεν την αφήνει σε χλωρό κλαρί. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην την βουτήξει οτιδήποτε κρατάει στο χέρι και παίζει, οπότε η μικρή αφού η μεγάλη είναι πιο χειροδύναμη, βρήκε ως τρόπο αντιμετώπισης .... τις σφαλιάρες. Η μεγάλη παλιά δεν την βάραγε, απλά αμυνόταν, τώρα τελευταία άρχισε να ανταποδίδει. Και γίνεται πανηγύρι!:rolleyes:

Μου αρέσει που λέμε η/ο μικρή/ός και η/ο μεγάλη/ός και η διαφορά τους είναι ολίγα λεπτά!!:-D

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Διαφημίσεις

Και τι κάνεις rkt γι αυτό? Φαντάζομαι ότι τις αφήνεις μόνες τους? Ή επεμβαίνεις όταν πέφτει ξύλο? Βασικά, εάν και οι δύο βαράνε, δεν ξέρω και αν πρέπει να επεμβαίνουμε..... Εμένα με καίει που ο μικρός δεν αμύνεται σχεδόν καθόλου προς το παρόν. Επίσης είναι και πολύ μικρά τα δικά μου, δεν ξέρω αν καταλαβαίνουν ακριβώς τι τους λέω. Μέχρι πρόσφατα ήταν πολύ υπάκουα, τώρα τελευταία μου κάνουν πολλά νερά....

Αχαχ και δεν έχεις δει τίποτα ακόμα.

Νομίζω ότι αν και οι 2 δέρνουν είναι πιο έυκολο. Μαλώνεις και τους 2 και δεν έχεις τους προβληματισμούς θύμα-θύτης.

Και εμένα η μεγάλη στην αρχή απλώς αμυνόταν. Οταν ήταν μικρότερες. Τώρα βαράει και αυτή. Τι κάνω? Υπομονή. :rolleyes: Και έχω κλείσει θέση στο Δρομοκαίτιο. Τι να κάνω? Τον διαιτητή. Αν χοντρένει το παιχνίδι, είμαι υποχρεωμένη να επέμβω γιατί μπορεί να χτυπήσουν. Δεν καταλαβαίνουν ότι αν σου σφυρίξουν ένα βιβλίο στο κεφάλι μπορεί και να στο ανοίξουν, οπότε είμαι πάντα σε επιφυλακή. Και από νεύρα, άστο καλύτερα. Σήμερα πάντως ήταν μία πολύ καλή μέρα. Δεν είχαμε σχεδόν καθόλου καυγάδες, και όποτε χρειάστηκε, τους εξήγησα και έκαναν αυτό που τους έλεγα, πχ. να ρωτήσουν για να πάρουν την κούκλα, να περιμένουν τη σειρά τους, να πουν συγνώμη, και τα έκαναν όλα. Τι να πω? Φτου φτου σκόρδα.:D:D

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Μπράβο, μπράβο! ε, φαντάζομαι θα έχουν και καλές και κακές μέρες. Άλλη ερωτησούλα, σχετική πάντως.... τα παιχνίδια τα έχετε επί 2??? δλδ δύο ίδια παιχνίδια?

Πείτε μας κι εσείς τα υπόλοιπα κοριτσάκια την άποψή σας! Τι τα κάνετε τα ζουζούνια σας όταν πλακώνονται???

Μερικά, ελάχιστα είναι επί δύο. Κυρίως τα έχουν φέρει γνωστοί. Εγώ ποτέ τίποτα ίδιο δεν παίρνω ούτε ρούχα, ούτε παπούτσια, ούτε παιχνίδια. Δεν έχει νόημα άλλωστε, αν το κάνεις για να μην τσακώνονται. Εμένα έχουν 2 ίδιες κούκλες. Ε, θα τσακωθούν γιατί και οι 2 θέλουν τη μία τη συγκεκριμένη και καμμία δεν παίρνει την άλλη την ίδια!:)

TbSdp2.png

κοριτσακια σας διαβαζω και γελαω.εχω διδυμα αγορακια στην κοιλιτσα.19 εβδομαδων ειμαι και ανυπομονω να τα παρω αγκαλιτσα.για να δουμε εμενα ποιος θα ειναι ησυχος και ποιος ζωηρος;

Njq1p2.png

κοριτσακια σας διαβαζω και γελαω.εχω διδυμα αγορακια στην κοιλιτσα.19 εβδομαδων ειμαι και ανυπομονω να τα παρω αγκαλιτσα.για να δουμε εμενα ποιος θα ειναι ησυχος και ποιος ζωηρος;

Mε το καλό! όλα να σου πάνε τέλεια και τα διδυμάκια σου να είναι υγιέστατα και κουκλιά! Ποιος θα είναι ο ήσυχος δεν ξέρω αλλά με 2 αγοράκια προβλέπω να πηγαίνει η σφαλιάρα σύννεφο!!!:lol::lol::lol:

Μονοζυγωτικά είναι ή διζυγωτικά? (από περιέργεια ρωτάω δεν έχει σχέση με το ξύλο!)

UmGGp3.png

Dolfin, με το καλό τα διδυμάκια σας!!! Έχεις ακόμα καιρό μπροστά σου να προβληματιστείς για το θέμα μας. Έχεις άλλα μπροστά σου τώρα αλλά όλα θα είναι υπέροχα.

Ουφ, εμένα σήμερα, πήγε το καημένο το μικρό να πειράξει κάτι στη βιβλιοθήκη, τον τράβηξε ο μεγάλος, τον πέταξε πίσω και πήγε αυτός στη θέση του. Και το μικρούλι είχε πέσει στο πάτωμα κι έκλαιγε. Σπάραξε η καρδιά μου. :-(

Διαφημίσεις

Alice αυτό κάνουν και οι δικοί μου.

Σήμερα ο μεγάλος μου γιος, ο 3χρονος, έκλαιγε να πάω να τον πάρω από το δωμάτιο του.

Έλα του λέω μόνος σου. Όχι μου απαντά φοβάμαι. Είναι ο Φίλιππος στο διάδρομο και όταν πάω να περάσω με δαγκώνει :shock:. Πάω και βλέπω τον Φίλιππο στο διάδρομο να φωνάζει ααααααααα και να γελάει.

Φαντάσου πόοοοσο ζωηρός είναι.

Σου ξαναείπα μάλλον δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.

Είναι η φύση τους. Μεγαλώνοντας σίγουρα θα αλλάξουν.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα