Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ολοήμερος Δημ. Παιδικός Σταθμός: έλλειψη συνεργασίας & αλλαγή συμπεριφοράς παιδιού

Recommended Posts

Η μικρή μου 2,8 ετών ξεκίνησε φέτος παιδικό σταθμό. Ενώ όλα ξεκίνησαν καταπληκτικά (καθόλου κλάμα, καμμία αλλαγή συμπεριφοράς, δέσιμο με τη δασκάλα της, χαρά για το σχολείο), το παιδί έγινε αγνώριστο μετά απο 2 ημέρες στο ολοήμερο, όπου θα πρέπει να σημειώσω ότι η δασκάλα είναι διαφορετική. Κλαίει στον ύπνο της, ξυπνάει λέγοντας "με μάλωσε", ζητάει συνέχεια αγκαλιά, φοβάται τους ανθρώπους ... δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι το πρωί γίνεται μάχη για να τη ντύσω για το σχολείο, ούτε ότι ουρλιάζει όταν φτάνουμε, ούτε ότι κλαίει γοερά όταν φεύγω και την αφήνω... έχω σοβαρή υποψία ότι κάτι συνέβη και το παιδί τρόμαξε (ή το τρόμαξαν). Και μέσα στην ανασφάλειά μου καμία προσπάθεια από τις δασκάλες του Παιδικού (εκτός απο μία) να βοηθήσουν το παιδί. Το μόνο που λένε είναι ότι να δώσουμε χρόνο γιατί εγώ τους πίεσα και εγώ δεν προετοίμασα σωστά το παιδί. Υπήρξαν αρκετές συζητήσεις μαζί τους (δντρια & δασκάλα που θεωρώ υπεύθυνη) πάντα μετά απο δική μου πρωτοβουλία, όπου εμμεσως πλην σαφώς νίπτουν τα χείρας τους, εφόσον εκτός απο εμένα φταίει εν μέρει και το παιδί (δεν είναι κοινωνικό, γιατί δεν μοιράζεται τα τουβλάκια, έχει πιπίλα -σημειωτέον μόνο με την εν λόγω δασκάλα, φοράει πάνα (που δεν φοράει) στον ύπνο!) Σημειωτεόν, ότι η πιπίλα, η πάνα καθώς και η άρνηση της μικρής να κοιμηθεί θεωρούν ότι είναι λόγοι για διαγραφή της απο το ολοήμερο. Μίλησα με τη γραμμή Σύνδεσμος και κατόπιν συζήτησης θεωρήσαμε με τον άντρα μου ότι το καλύτερο για το παιδί είναι να συνεχίσει στον Παιδικό, να σταματήσει όμως το ολοήμερο (για να μην έρχεται σε επαφή με την εν λόγω δασκάλα) και να δούμε πως θα πάει εφόσον το παιδί θα έχει την υποστήριξη της πρωινής δασκάλας και δεν θα μπει σε διαδικασία αλλαγής χώρου και προσώπων... Για μένα, άλλη ιστορία, θα ήθελα να κινηθώ νομικά, αλλά θεωρώ ότι δεν πρόκειται να βγάλω άκρη... και το χειρότερο φοβάμαι ότι το παιδί μου θα γίνει στόχος κακόβουλων σχολίων. έχω ήδη μιλήσει με τον αντιπρόεδρο των Παιδικών Σταθμών, ελπίζω να γίνει τουλάχιστον κάτι απο εκεί..τουλάχιστον μία σύσταση

έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε εσάς? αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε?

Να σημειώσω ότι στο συγκεκριμένο Παιδικό πήγαινε τα 2 προηγούμενα χρόνια η μεγαλύτερη κόρη μου (όχι στο ολοήμερο), χωρίς κανένα μα κανένα παράπονο, αντίθετα μάλιστα ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Φέτος η δντρια συνταξιοδοτήθηκε και μία άλλη εκτελεί χρέη δντριας.

συγνώμη αν σας κούρασα..

Διαφημίσεις

ναι, πιστεύω ότι κάτι έγινε... όταν ρώτησα την απογευματινή δασκάλα τι ακριβώς έγινε, μου απάντησε "έκλαιγε από την ώρα που τη πήγα στο κρεββάτι... την είχα ανάμεσα σε 2 ήσυχα παιδάκια και επειδή τα ενοχλούσε την πήγα σε άλλο κρεββάτι μακριά και της κούναγα το κρεββάτι αλλά πάλι δεν ηρεμούσε". Ή μικρή να τονίσω ότι την ώρα που είναι ο μεσημεριανός ύπνος στον Παιδικό, ήταν η ώρα της για να κοιμηθεί, λογικά θα έπρεπε να ζαλίζεται απο τη νύστα. σε συνδιασμό με ότι έχει απο τότε πρόβλημα στο να κοιμηθεί και όταν αυτό συμβαίνει να ξυπνάει κλαίγοντας με έχουν βάλει σε υποψίες.. φοβάμαι ότι έχει λάβει το κούνημα και την αλλαγή του κρεββατιού ως επίπληξη...