v & a

Η αδερφη μου εχει βαφτισει το παιδι. Μπορω να βαφτισω κι εγω το δικο της?

Recommended Posts

Το ερωτημα προεκυψε μετα απο συζητηση στην οποια δε βγηκε συμπερασμα. Οποτε ζητω και τη δικη σας συμβολη στη λυση του γριφου...

Λοιπον το ΘΕΜΑ εχει ως εξης.

Στο ζευγαρι πχ. η συζυγος εχει μια αδερφη που της βαφτισε και το παιδι. Αρα ειναι και θεια και νονα ταυτοχρονα.

Αν τωρα αυτη (η θεια και νονα) παντρευτει και κανει παιδι, μπορει το ζευγαρι (και κουμπαροι της) να της το βαφτισει, η υπαρχει καποιο θρησκευτικο κολλημα-θεμα?

Σκεφτειτε και απαντηστε βαζοντας τις γνωσεις σας σε θρησκευτικα, σε προσωπικη εμπειρια...ρωτηστε τις μαμαδες-γιαγιαδες...στηριξτε την απαντηση σας στα παντα.

βαζω δυσκολα?:D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια!:DΠρώτη φορά γράφω στο forum αν και έχω κάνει εγγραφή πάνω από ένα χρόνο.

Νομίζω πως αυτό που λες δεν γίνεται,γιατί θεωρείται ότι επιστρέφεις στην νονά το λάδι που έβαλε στο παιδάκι σου.Αυτό για κάποιο λόγο(τον οποίο μάλλον ένας παπάς θα μπορεί να σου εξηγήσει)λένε πως δεν είναι σωστό.

Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας!!!!

σε εμας συμβαινει αυτο. ο γαμπρος (ο ανδρας της 2ης αδερφης μου) μου εχει βαπτισει την ανηψια μου (το παιδι της πρωτης αδερφης μου). η οποια (1η αδερφη μου) εχει βαπτισει τον γιο της δευτερης!!!!!!!!! αρα εμεις το καναμε αυτο δεν μας ειπαν τιποτα οι παπαδες ισως ηταν πολυ ανοικτομυαλοι!!!!!!τωρα καποιοι αλλοι παπαδες ισως δεν το επιτρεπουν ας ρωτησουν τον παπα της εκκλησιας που θελουν να βαπτισουν το παιδι.

XBQNp3.png

Στο ζευγαρι πχ. η συζυγος εχει μια αδερφη που της βαφτισε και το παιδι. Αρα ειναι και θεια και νονα ταυτοχρονα.

Αν τωρα αυτη (η θεια και νονα) παντρευτει και κανει παιδι, μπορει το ζευγαρι (και κουμπαροι της) να της το βαφτισει, η υπαρχει καποιο θρησκευτικο κολλημα-θεμα?βαζω δυσκολα?:D

καθόλου δύσκολα! έχω πολύ έγγηρες πηγές. μια φίλη μου έχει βαφτίσει την κόρη του αδερφού της και αυτός τον γιό της. κάποιο ουσιαστικο θρησκευτικό θέμα δεν υπάρχει.... βεβαια εξαρτάται από τον ιερέα!!!

εύχομαι να βοήθησα!!!;) και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!!!:P

:confused:

πρακτικα γινετε. Δε νομιζω να υπαρχει κανενα αρχειο που να λεει ποιος βαφτιζει ποιον.. αλλα απο αποψη εκκλησιας δε το δεχετε. (αν το ξερει δηλ)οπως ειπε και μιακοπελα παραπανω ειναι σαν να επιστρεφεις το λαδι πισω η κατι τετοιο.γενικα ισχυει αυτο. οχι σε αδερφια μονο

1-2-3MPOMPIRES!!!

Εννοείται πως ό,τι θέλει κάνει ο καθένας.Έχω θείο που με άλλους 4 φίλους του γίναν κουμπάροι σε γάμους και βαφτίσεις ο ένας στον άλλον πολλές φορές.Απλά όταν λέγαμε πριν καιρό με μια φίλη μου να βαφτίσουμε η μία το παιδί της άλλης(το ότι καμιά απ'τις δυό μας δεν έχει παιδί και δεν προβλέπεται να κάνει σύντομα είναι άλλη ιστορία:))μας είπε κάποια ότι καλό είναι να μην γίνει γιατί επιστρέφεις το λάδι.Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν κάθε μέρα και ούτε οι παπάδες έχουν τόσα κολλήματα οπότε όλα γίνονται!

Αν ρωτησετε τον ιερεα που θα κανει την βαπτιση θα σας πει αν γινεται ή οχι. Επισης μπορει να σας πει κατι απο μονος του αν γινει στην ιδια εκκλησια η βαπτιση. Εμας παντως δεν μας ρωτησαν τιποτα τετοιο..

Για πιο λογο ομως να γινει? Ηδη υπαρχει πολυ στενη συγκενια..

wQjhp2.png f6fAp2.png

Εμενα θα μου βαφτισει το μωρο ο αδερφος μου. Αν αργοτερα θελησει να του βαφτισω εγω καποιο παιδι ευχαριστως θα το κανω χωρις να ασχοληθω με τα πρεπει και τα εθιμα......ουτε καν θα ρωτησω το παπα. Οπως σας αρεσει, τα βρισκω ασκοπες τυπικοτητες αυτα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Κι εγώ το εχω ακούσει από άλλους ότι δεν μπορείς να βαπτίσεις το παιδί των νονών του δικού σου παιδιού. Προσωπικά όμως δεν θα το λαμβανα και πολύ υπόψην μου γιατί δεν πιστεύω ότι έιναι κακό. Αν εσύ και η αδερφή σου δεν έχετε καποιο προβλημα γιατί να μην το κάνετε; Ο παπάς στο κατω κάτω της γραφής πώς θα το μαθει; (αν αυτό είναι το κόλλημα).

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω οι μισοί παπάδες να είναι σύμφωνοι με αυτό και οι αλλοι μισοί εντελώς αντίθετοι...είναι μυστήριο...άρα είναι σαν να σου λενε βρες τον παπά που σου "ταιριάζει".

Βεβαιως και γινεται.

Η συνηφαδα μου εχει βαφτισει το παιδι της αδερφης της και η αδερφη της το δικο της παιδι.

Ειχαν ρωτησει και παπα και κατευθειαν τους εδωσε το οκ.

Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια!:DΠρώτη φορά γράφω στο forum αν και έχω κάνει εγγραφή πάνω από ένα χρόνο.

Νομίζω πως αυτό που λες δεν γίνεται,γιατί θεωρείται ότι επιστρέφεις στην νονά το λάδι που έβαλε στο παιδάκι σου.Αυτό για κάποιο λόγο(τον οποίο μάλλον ένας παπάς θα μπορεί να σου εξηγήσει)λένε πως δεν είναι σωστό.

Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας!!!!

Αυτό ακριβώς είχε πει μια γνωστή μου στον πάτερ όταν του έκανε την ίδια ερώτηση : γίνεται;

Και εκείνος της απάντησε : Και πόσο στο χρεώνει; Μην σε ρίξει κιόλας!!:mrgreen:

Εν ολίγης της είπε πως γίνεται, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

O5X4p2.png lsMrp2.png

εμας δεν μας αφησαν και μαλιστα μας ειπαν οτι φενεται στα πιστοποιητικα που υπογραφουν νονοι γονεις και αν τους ελεγξουν θα εχουν προβλημα

Θα έχουν πρόβλημα ως προς τι και από ποιον;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

απο οτι καταλαβαινω δηλαδη ειναι στο χερι του παπα κι αν θα χεις βαφτισει εκει το παιδι σου στον ιδιο και ξερει και την οικογ. κατασταση σου!. εχω ακουσει τοσα περιεργα με τις βαφτισεις, απο το να ρωταει ο παπας αν εχει βαφτισει ο νονος αλλου φυλου παιδι και δεν αφηνει το νονο να βαφτισει (δεν εχετε ακουσει να λενε " εγω βαφτιζω μονο κοριτσια, μονο αγορια κλπ?), μεχρι να μη ζηταει καν ταυτοτητα! αλλα αντι αλλων...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! και εμένα με έχει βαφτίσει η αδερφή του μπαμπά μου,και μετά από κάποια χρόνια ο μπαμπάς μου βάφτισε το γιο της...! μην αγχόνεσαι :)

1.png

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα