Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Η παιδίατρος είπε ότι νέρωσε το γάλα μου γίνετε ?

Recommended Posts

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ πήρα τον μικρό από το νοσοκομείο 3040 μετά από φωτοθεραπεία γιατί είχε ίκτερο

την δευτέρα τον πήγα στην παιδίατρο μου έξω τον ζύγισε και μου είπε είναι 3340 οκ και σήμερα πήγα πάλι να κάνει έναν επανέλεγχο στον ίκτερο και μου λέει 3100

Νέρωσε το γάλα σου να δώσουμε μπουκάλι και το παιδί δεν παίρνει βάρος κτλ

Εγώ άμεσος νεύριασα μαζί της λεω αποκλείετε να νέρωσε το γάλα μου και έντυνα βιαστικά το παιδί σκεφτόμενη να αλαξω παιδίατρο

της λέω να τον ξανά ζυγίσουμε ?

μου λέει τι να δεις το παιδί έχασε,,,,,,,,,,,,,,,,

τον βάζω στην ζυγαριά και τι νΑ δω 3480 ο μικρός μέσα σε 5 λεπτά πηρέ 300 γραμμάρια????//////

τις λέω χάλασε η ζυγαριά σου

δεν το παραδεχόταν εγώ τώρα τη να πιστέψω το 3100 η 3480 ? έχω καταανχωθει ΑΓΛΑΙΑ ΒΟΗΘΗΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ?

.....

Διαφημίσεις

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ πήρα τον μικρό από το νοσοκομείο 3040 μετά από φωτοθεραπεία γιατί είχε ίκτερο

την δευτέρα τον πήγα στην παιδίατρο μου έξω τον ζύγισε και μου είπε είναι 3340 οκ και σήμερα πήγα πάλι να κάνει έναν επανέλεγχο στον ίκτερο και μου λέει 3100

Εγώ άμεσος νεύριασα μαζί της λεω αποκλείετε να νέρωσε το γάλα μου και έντυνα βιαστικά το παιδί σκεφτόμενη να αλαξω παιδίατρο

τον βάζω στην ζυγαριά και τι νΑ δω 3480 ο μικρός μέσα σε 5 λεπτά πηρέ 300 γραμμάρια????//////

δεν το παραδεχόταν εγώ τώρα τη να πιστέψω το 3100 η 3480 ? έχω καταανχωθει ΑΓΛΑΙΑ ΒΟΗΘΗΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

:roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Πλάκα κάνεις; Τι πάει να πει νέρωσε το γάλα σου;

Καλύτερα προμηθεύσου εσύ ζυγαριά. Κανονικά τα μωρά που θηλάζουν πρέπει να βάζουν γύρω στα 25-40 γρ. την ημέρα. Αν το γάλα σου είχε κάτι το μωρό θα έκλαιγε και δεν θα χόρταινε. Μην σε παραμυθιάζει. Μήπως σου πρότεινε και τι εταιρείας γάλα να διαλέξεις;:mad:

O5X4p2.png 

ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΑΛΑΞΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ .ΤΟ ΠΑΔΙ ΜΠΟΡΕΙ Ν Α ΘΥΛΑΖΕΙ ΠΟΛΛΥ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΛΑΖΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΣΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑ ΞΕΙΣ . ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΓΧΩΣΩ ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΑΣ ΓΙΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΟΞΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΝΕΙ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΙΛΟ.ΟΤΑΝ ΘΥΛΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΚΡΑ ,ΠΕΡΝΕΙΣ ΖΥΓΑΡΙΑ ΣΠΙΤΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΡΩΕΙ ? ΤΗ ΤΡΩΕΙ ? ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ? ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΠΙΚΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΟΟ ΓΛΥΚΟΥΛΙΚΑ .....

Ουρολοίμωξη δεν εχει ο μικρός είναι 9 ήμερων στο νοσοκομείο του κάνα καλλιέργεια κ βγήκε σταρά λερώνετε σε κάθε γεύμα και φυσικά έχει πολλά ουρά του δοκίμασα μετά από τον θηλασμό μπουκάλι με δικό μου γάλα αλά δεν το ήπιε έχω αρκετό γάλα το στήθος δεν το αδειάζει όλο τον ξυπνώ αν 3ωρες να φαί λόγο του ίκτερου ποτέ δεν έκλαψε από πίνα δεν προλαβαίνει δεν ξύπνησε πότε πριν της 3 να φαι

.....

Τι άλλο θα ακούσουμε;;; Άκου νέρωσε το γάλα!

Νοίκιασε μια ζυγαριά από το φαρμακείο για να παρακολουθείς το βάρος του παιδιού και η γνώμη μου είναι να αλλάξεις και παιδίατρο. Προφανώς δεν έχει ιδέα απο θηλασμό.

The love of my life....

Διαφημίσεις

Και κάτι άλλο παρα πολύ σημαντικό. Όταν θηλάζεις δίνεις στο μωρό και τους δύο μαστούς ή σε κάθε θηλασμό δίνεις και έναν μαστό και μετά εναλλάξ. Στο λέω γιατί το μητρικό γάλα αποτελείται από 87% νερό, που σημαίνει στην αρχή κάθε θηλασμού το γάλα μας είναι πιο αραιωμένο, μετά το πέρασμα των 7-10 λεπτών το γάλα είναι πιο "παχύ" και φυσικά πιο περισσότερα θρεπτικά συστατικά.

O5X4p2.png 

γλυκια μου μαμαλευτερακι αρχικα ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!

συνεχισε με τον μικρο στο στηθος (οσο πιο πολυ, τοσο πιο καλα!) και περιμενε να σου απαντησει καποια απο τι εμπειρες μαμαδες για ποιο λογο μπορει να μην παιρνει βαρος ο μικρος..

εισαι ομως σιγουρη οτι δεν παιρνει βαρος????? πραγματικα παντως εχω αρχισει και αμφιβαλλω για τις ζυγαριες των παιδιατρων, τουλαχιστον του δικου μου...εχω αλλαξει 2 ζυγους ακριβειας οι οποιοι περιεργως δειχνουν ΠΑΝΤΑ πιο πολλα κιλα απο οτι οταν ζυγιζεται στον παιδιατρο και πραγματικα εχω τις αμφιβολιες μου ακομα...

παντως προς θεου ΟΧΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ με ξενο μεχρι να συμβουλευτεις καποιον..

83hKp3.png

μαμαλευτερακι να σου ζησει το νεο μελος!!υγεια και ευτυχια!!αλλαξε παιδιατρο γρηγορα!!καμια φορα οταν ειμαι νηστικη πολλυ ωρα το γαλα μου ειναι πιο νερουλο αλλες πολυ παχυρευστο συνεχησε να θηλαζεις το μπεμπε σου!!προσπαθησε γι αυτο!!η μπεμπα μου γεννηθηκε 2900 και εφτασε 2600 η παιδιατρος ελεγε για ξενο γαλα!! τρελαθηκα για μια μερα ολοκληρη τη θηλαζα ανα μια ωρα την επομενη μερα ζυγηζε 2740!!ο παιδιατρος τα εχασε και δεν μου ξανακανε κουβεντα ουτε και τωρα που ειμαι εγκυος ξανα!!δεν της κοβω τον θηλασμο το πολυ πολυ να τα θηλαζω μαζι!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Το θεμα είναι ότι μεσασε5 λεπτά έδηξε δυο διαφορετικά νούμερα την μια3100 κ την άλλη 3480 τι να πιστέψω εγώ τώρα είναι χαλασμένη η ζυγαριά τής η έχασε 250 γραμμάρια από την δευτέρα το παιδί

.....

Το θεμα είναι ότι μεσασε5 λεπτά έδηξε δυο διαφορετικά νούμερα την μια3100 κ την άλλη 3480 τι να πιστέψω εγώ τώρα είναι χαλασμένη η ζυγαριά τής η έχασε 250 γραμμάρια από την δευτέρα το παιδί

μαμάλευτεράκι νοίκιασε μια ζυγαριά για τους πρώτους μήνες!!

και πες στην παιδίατρο να πάει &^*%^&*....

και αποθηλασε επιτελους!

Διαφημίσεις

Μου θύμισε την πεθερά μου που είπε ότι σταμάτησε να θηλάζει(πριν 39 χρόνια), επειδή το γάλα της ήταν ...χαλασμένο. Γενικά υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση- άγνοια και από τους παιδιάτρους και από άλλους γιατρούς- αλλά δεν επιτρέπετε...:evil:

Φυσικά και νέρωσε δεν ξέρει η επιστήμονας ?????? μην πίνεις τόσο νερό και εσύ βρε πουλάκι μου!!!! :mrgreen::twisted::twisted:. Αφού στην ίδια ζυγαριά είχες δυο διαφορετικές ζυγίσεις σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με τη ζυγαριά.....πάρε δικιά σου ζύγισε το μωρό σήμερα και ξανά σε μια εβδομάδα πάλι στη δικιά σου για να δεις πως πάει το μωρό. Αν υπήρχε θέμα με το γάλα θα φαινόταν στις πάνες!

μαμάλευτεράκι νοίκιασε μια ζυγαριά για τους πρώτους μήνες!!

και πες στην παιδίατρο να πάει &^*%^&*....

συμφωνω με τη culte επισης μπορουσες να της πεις :θα κοψω το νερο για να μη νερωνει το γαλα μου.:lol::lol::lol:

μουυ τι δινουν οι παιδιατροι που κατευθειαν βγαζουν ευκολα συμπερασματα.μπορει απλα στη πρωτη μετρηση να μη καθοταν καλα το κορμακι του.

να σου ζησει ο μικρουλης:D

Και σας το εχω πει ....μην πίνετε πολύ νερό!!!!:lol::lol::lol:

Και εσυ πάλι , τι εκανες στο μωρό σου και εχασε 250 γρ. σε 2 μέρες??Αεροβική ???

Μην αγχωνεσε κοριτσακι.Δεν υπάρχει πιο θρεπτικό γάλα για το μωρακι σου απ'το δικό σου!

Να σου ζήσει!

QqmLp3.png

Διαφημίσεις

..το δικο σου νερωσε..το δικο μου ειναι φτωχο σε βιταμινη d και ο γιος μου κινδυνευει απο ραχιτιδα...(ασχετο που ειναι 4μιση μηνων και εφτασε 8μιση κιλα κατα τα αλλα δεν ειναι καλο το γαλα μου)...και μιας γνωστης μου ητανε πικρο λεει γιατι στεναχωριοταν και δεν μπορουσε να θηλασει γιατι δημιουργουσε προβλημα στην οικογενεια της ο θηλασμος

τι αλλο θα ακουσω...????:confused::confused:

1kOup2.pngTxJmp3.png

..το δικο σου νερωσε..το δικο μου ειναι φτωχο σε βιταμινη d και ο γιος μου κινδυνευει απο ραχιτιδα...(ασχετο που ειναι 4μιση μηνων και εφτασε 8μιση κιλα κατα τα αλλα δεν ειναι καλο το γαλα μου)...και μιας γνωστης μου ητανε πικρο λεει γιατι στεναχωριοταν και δεν μπορουσε να θηλασει γιατι δημιουργουσε προβλημα στην οικογενεια της ο θηλασμος

τι αλλο θα ακουσω...????:confused::confused:

δεν εχει το δικο σου γαλα ελειψη d γενικος το μητρικο γαλα δεν εχει αρκετη d και μενα ο παιδιατρος οταν θυλαζα επειδη ηταν χειμονας και μου εδωσε να της δινω βιταμινη μεχρι το καλοκαιρι που θα την εβλεπε ο ηλιος,δεν ειναι κακο αυτο.Μαμαλευτερακι παρε μια ζυγαρια ειχα νοικιασει εγω μια για 5 μηνες με 70ευρο.αα παρε και στην παιδιατρο μια δωρο!!!

md3Bp3.png?6dr5fY9b

cdAjp3.png?zDSt90QU

...ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ

Το άγχος δεν κόβει το γάλα - είναι μύθος. Το να ηρεμήσει η μαμά, σαφώς βοηθά.

ΤΟ ΠΑΔΙ ΜΠΟΡΕΙ Ν Α ΘΥΛΑΖΕΙ ΠΟΛΛΥ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ

ισχύει με την έννοια ότι το μωρό για κάποιο λόγο δεν θηλάζει αποτελεσματικά

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ
όπου το μπουκάλι μπορεί να περιέχει μητρικό γάλα αντλημένο
ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΛΑΖΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΣΑ ΦΑΡΜΑΚΟ

Ενώ ισχύει αυτό που λες για τα αντισώματα, στις περιπτώσεις αυτές συνεχίζουμε να θηλάζουμε κυρίως για να μην ξεχάσει το μωρό να θηλάζει και να διατηρεί την επαφή με το στήθος, με απώτερο σκοπό όταν θα φτάσει να μην χρειάζεται το μπουκάλι να συνεχίσει να θηλάζει...

.... ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑ ΞΕΙΣ .

Γιατί δηλαδή τι περισσότερο έχει το ξένο; Την εγγύηση ότι θα πάρει το μωρό βάρος; Εγγυημένες θερμίδες δηλαδή;

ΟΤΑΝ ΘΥΛΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΚΡΑ ,ΠΕΡΝΕΙΣ ΖΥΓΑΡΙΑ ΣΠΙΤΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΡΩΕΙ ? ΤΗ ΤΡΩΕΙ ? ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ? ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΠΙΚΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΟΟ ΓΛΥΚΟΥΛΙΚΑ .....[/

Γιατί είναι πίκρα; Επειδή δεν ξέρεις πόσο τρώει; Πόσα ml δηλαδή; Υπάρχουν ασφαλείς τρόποι για να ξέρουμε αν "του φτάνει" το μητρικό γάλα και σίγουρα αυτός δεν είναι να πάρουμε ζυγαριά στο σπίτι. Το να ζυγίζει η μαμά το μωρό στο σπίτι δεν προτείνεται παρά σε περιπτώσεις που συντρέχει ιατρικός λόγος και πάλι...

δεν εχει το δικο σου γαλα ελειψη d γενικος το μητρικο γαλα δεν εχει αρκετη d και μενα ο παιδιατρος οταν θυλαζα επειδη ηταν χειμονας και μου εδωσε να της δινω βιταμινη μεχρι το καλοκαιρι που θα την εβλεπε ο ηλιος,δεν ειναι κακο αυτο.!

http://www.eimastegynaikes.gr/ygeia/emeis-kai-to-soma-mas/436-i-monadiki-aksia-toy-mitrikoy-galaktos.html

εδώ διαβάζω ότι έχει πάντως και βιταμίνη D!

και αποθηλασε επιτελους!

Απαραδεκτη η παιδιατρος σου. Δεν υπαρχει καλυτερο γαλα για το μωρο σου απο το μητρικο. Εγω θα πηγαινα αμεσως σε αλλο παιδιατρο να δω πραγματικα το βαρος του μωρου και αν πραγματικα εχασε βαρος. Ικτερο ειχε και ο δικος μου για 2 μηνες περιπου και συνεχεια κοιμοταν.

2T40p3.pngcIPLp3.png

να υποθέσω ότι την πρώτη ζύγιση, το 3100, δεν το είδες με τα μάτια σου αλλά το είπε η παιδίατρος; Μήπως είπε ψέμματα;

Μαμαλευτεράκι μην μασάς, εσύ πια είσαι δασκάλα στον θηλασμό με τόση εμπειρία! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφερεις θαυμάσια!

jv42p3.png

DfUyp2.png

μαμάλευτεράκι είσαι παλια καραβάνα, μην μασάς από τις χαζομάρες του κάθε ανόητου παιδιάτρου. Είναι φυσικό να έχεις άγχος για το μωράκι σου. Μέτρα πάνες και ζύγιζε το μωρό κάθε εβδομάδα!

Εάν έχει νερώσει το γάλα σου μπορείς να το εμφιαλώσεις και να το πάς στην παιδίατρο για μία ώρα ανάγκης να έχει να ξεδιψάσει!Η παραπληροφόρηση σε όλο το μεγαλείο της!Συνέχισε εσύ τουσ θηλασμούς και από τη στιγμή που βλεπεις ότι υπάρχουν κενώσεις και τσίσα μην ανυσηχείς.Φυσικά και να επαναλάβεις τη ζύγιση σε άλλη ζυγαριά και πιστευω πώς θα είναι όλα μια χαρά.το ενστικτό σου τι σου λέει;βλέπεις το μωράκι σου ικανοποιημένο;

z3Ehp3.png

Palladin, τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται, τα ίδια γράψαμε!

έτσι, έτσι, μεγάλα πνεύματα:D

Εάν έχει νερώσει το γάλα σου μπορείς να το εμφιαλώσεις και να το πάς στην παιδίατρο για μία ώρα ανάγκης να έχει να ξεδιψάσει!

γιατί σε ώρα ανάγκης; Να το πιει επί τόπου! Να δούμε, θα το πιει ή δε θα το πιει; Κάτι μου λέει ότι δεν θα το πιει:lol:

jv42p3.png

DfUyp2.png