Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρισμένοι γονείς!


Recommended Posts

Αναστασια εδω ειμαι! δεν καταφερα να μπω τελευταια..εχω πολλα τρεξιματα και τρελη κουραση. αντε να ερθουν οι γιορτες μπας και ξεκουραστω καθολου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αναστασια εδω ειμαι! δεν καταφερα να μπω τελευταια..εχω πολλα τρεξιματα και τρελη κουραση. αντε να ερθουν οι γιορτες μπας και ξεκουραστω καθολου!

αχ βρε κοριτσακια που τρεχετε να τα προλαβετε ολα........

θυμαμαι την μαμα μου τετοιες μερες που δουλευε εορταστικο ωραριο πωλητριας κ ομως φροντιζε να μην μας λειπει η χριστουγεννιατικη θαλπωρη οι μυρωδιες οι εικονες τα δωρα οι γιορτες τα παντα. κ ας ετρεχε σαν την τρελλη(εξαλλου ετσι την αποκαλουσε ο πατερας μου!:?)

κ εγω η μουλάρα δεν εχω κουραγιο ουτε ενα δεντρακι να στολισω να δει ο μπεμπακος μου.

τα μεγαλωνετε μονες σας αλλα μπορει να τους δινετε περισσοτερα απο οτι αν ησασταν 2.

δεν ξερω αν μπορω να φτασω το κλιμα που μας εφτιαχνε η μαμα μου. θυμαμαι επισης τα πρωτα χριστουγεννα χωρις εκεινον(5μιση ημουν). μας ειχε παει η μανα μου στον θειο μου κ περνουσαμε οικογενειακα κ τελεια. οταν ηρθε κ φωναζε κατω απ το μπαλκονι ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥΥΥΥ!!!!!! κ αλλα τετοια. φυσικα κατεβηκε ο θειος μου εγινε μεγαλη φασαρια κ τα σχετικα.θυμαμαι οτι απλα ηθελα να φυγει μας χαλουσε την ηρεμια την γιορτη. μας ειπαν αν θελουμε να παμε να μας δωσει τα δωρα μας. ΕΓΩ δεν κατεβηκα.(οι αδερφες μου πηγαν) ηθελα μονο να φυγει!κ οταν εφυγε, ειχα ενα συννεφο στην καρδουλα μου, για αυτον τον "ξενο" που ηρθε κ μας χαλασε την ομορφη γιορτη:| τελικα ομως εκεινη η μερα μου εμεινε σαν κατι ομορφο με μια μικρη σκια.:)

τι κριμα να μην υπηρχε το forum πριν 30 χρονια να συμμετειχε κ η μαμα μου.:-(τελικα ολο το βαρος μενει στις μανουλες. εμεις μεγαλωσαμε, η μεγαλυτερη αδερφη μου εχει εναν πολυ καλο γαμο, η μεσαια δυστυχως οχι, ειναι σε διασταση, εγω μεσα απο μια μακροχρονια κ πολυταραχη σχεση - γαμο βασταω ακομα γερα! η μαμα μου ηταν κ ειναι μονη της:-(:sad:

κ ακομα βασανιζεται... σημερα της εκαναν προταση απολυσης κ ενω θελει 6 μηνες για συνταξη.:-( αχ μαμα να μπορουσα να εκανα εστω κ τα μισα απο αυτα που εκανες εσυ για μενα.

συγνωμη για το κατεβατο απλα ειμαι στεναχωρημενη.(κ ισως ειμαι κ οφ τοπικ?)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα και απο μενα..και εγω στο club 13 χρονια .παντρευτηκα σε πολυ μικρη ηλικια και εχω 2 παιδια.διαβασα οτι εχετε γραψει και εχουμε πολλα κοινα συναισθηματα και ερωτηματικα.χαρηκα που σασ βρηκα και ελπιζω να με δεχτειτε στην παρεα σασ...τα λεμε..:P:p:p:p:p

 

 

Καλώς την μέμη!! γιατί καλε αναρωτιέσαι για το αν θα σε δεχτουμε ? καλωστηνε και ας αργησε, που λένε.... εδω μεμη μας δεν εχει ουτε facecontrol ουτε εισιτήριο για εισαγωγή.... στο τρελλαδικό μας χωράνε οοοοοολες :D:D

 

 

μεμη 2 καλώς όρισες στην παρέα μας, η οποία αυξάνεται ολοένα με καινούριες παρουσίες!!!

 

Catrin νομίζω οτι πρέπει να προσθέσεις το νούμερο 25 στη λίστα!!!

 

κορίτσια... ερώτηση, γίνεται να κάνουμε κοινή αίτηση συναινετικού διαζυγίου και να εξελιχθεί σε αντιδικία; έμαθα οτι τώρα δε θέλει να μου το δώσει... (το έμαθα απο έγκυρη πηγή, όχι τον ίδιο... ο ίδιος είπαμε δεν μου μιλάει, έχει εξαφανιστεί ούτε για την μπεμπούλα ρωτάει ούτε τίποτα!!)

 

Δεν θα σου απαντήσω με σιγουρια αναστασία μου, αλλα νομίζω πως γινεται αυτη η αλλαγη, δυστυχως.... τωρα στην συνεχεια τι ακολουθει, δεν εχω ιδεα!

 

που έχουμε χαθεί όλες αυτές τις ημέρες; τι συμβαίνει... μας πήραν τα χριστούγεννα σβάρνα όλες;

 

θα πάθω κατάθλιψη σας λέω... που είσαστε;

 

θα σε μπουφλίσω...... ακου θα παθεις καταθλιψη!!! διαβασε παρακατω, θα προσπαθησω οσο μπορω να εξηγησω εγω τουλαχιστον για ποιο λόγο ίσως να ψιλοεξαφανιστηκαμε μερικες μερικες...... για ποιες χτυπαει η κουδούνα ωρε ?

 

 

 

Αναστασια εδω ειμαι! δεν καταφερα να μπω τελευταια..εχω πολλα τρεξιματα και τρελη κουραση. αντε να ερθουν οι γιορτες μπας και ξεκουραστω καθολου!

 

 

καλομελετα και ερχονται τζιτζι μου...... υπομονη, θα ερθουν, θα περασουν..... μη βιαζομαστε ρε κοριτσια, ολοκληρος χρονος θα περασει....... θα μεγαλώσουμε και αλλο..... το εχετε σκεφτει αυτο ? που θα παω εγω δηλαδή ? απο 22x2 που είμαι.... ποσο θα γίνω δηλαδή και πως θα το γραφω μετά ?

 

 

αχ βρε κοριτσακια που τρεχετε να τα προλαβετε ολα........

συγνωμη για το κατεβατο απλα ειμαι στεναχωρημενη.(κ ισως ειμαι κ οφ τοπικ?)

 

αχ βρε billy, μην πεφτεις και εσυ!!! γιατι εισαι στενοχωρημενη τωρα ? ολα καλα θα πανε..... αφου εχουν παει και χειροτερα και τα εχουμε καταφερει ολες...... τωρα θα κολλήσουμε ? μην ξεκιναμε ετσι μελαγχολικες και προβληματισμενες τις γιορτες γιατι ο καινουριος χρονος πρεπει να μας βρει στις ομορφιες μας, με τα χαμογελά μας, με τα χαμογελα στα προσωπα των παιδιων μας, με τις βολτες μας, με τις οικογενειες μας χαρούμενες, όπως και και να ειναι αυτες...... αλλες μεγάλες, αλλες λειψές, αλλες μελλοντικες (για τις γκαστρουλες εδω εννοω).... αλλα ολες γεματες αγαπη......... :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια....... δεν χαθήκαμε....... απλά......:confused: ψιλοχαθήκαμε :roll:

Είμαστε πολλές.... δυστυχώς ή ευτυχώς..... για μένα. ευτυχως που ανήκω τωρα πια σε αυτη την ομαδα..... η καθεμια με την διαφορετική μα και όμοια ιστορία της όπως εχω ξαναπει..... απλα, εγω τουλάχιστον και ίσως και κάποιες άλλες..... δεν ξέρω, αν συμφωνήσουν μαζί μου θα μου απαντήσουν...... είμαι πλέον σε κάποια άλλη στιγμή της ζωής μου..... με μια διαδικασία διαζυγίου που εχει πλέον τελειώσει...... !

μπαίνοντας σε αυτο το θέμα, θέλησα να σταθώ δίπλα στην Ειρήνη που το ξεκίνησε και σε ολες τις κοπελες μετα που συνέχισαν...... θελησα να μοιραστώ ΠΑΛΙΕΣ στιγμες της ζωής μου....... αλλοτε στεναχωρες, άλλοτε αστείες..... κάποια στιγμή, μην έχοντας τίποτα άλλο να πω διαφορετικο, άρχισα να καταλαβαίνω πως οτι και να έγραφα προς τις νεες κοπέλες.... ήταν επαναλαμβανόμενο...... ξέρω πως μέσα στα προβλήματα που έχει η καθεμία μας, το επαναλαμβανόμενο σιγα σιγα κινδυνευει να γίνει βαρετο, κουραστικό.... σε κάποια σημεία των ιστοριών μας δεν συμβαδίζουμε, δεν ειναι δυνατον εξάλλου να συμβαίνει αυτο........

γι΄αυτο το λόγο κάποια στιγμή "φώναξα" κάποιες κοπέλες που βρίσκονται σε κοινες καταστάσεις, να δώσουν το παρόν....... να σταθουν........

 

το θεμα ειναι για οοοοολες, οχι για δυο-τρεις...... το θέμα κρατιέται απο όλες μας....... για οσες νιώθουν οτι μπορουν και θελουν να συμμετέχουν...... και εγώ και οσες ψιλοχαθηκαν..... να ξέρετε πως είμαστε εδώ, για όοοοοοτι χρειαστείτε..... για όπου μπορουμε να βοηθήσουμε...... απλά, τα δικά μας πλέον κατα καποιο τροπο εχουν τελειωσει, αρχισαμε να αναμασαμε παλια ξυνα σταφύλια..... πρεπει νομίζω να υπαρξει χώρος για ολες οσες ερχονται, για ολες οσες ειναι ακομα στο τρεξιμο.... συναισθηματα και εμπειριες που ακομα βαδίζουν.........

και εγώ...... εμεις που έχουμε προχωρήσει αρκετα....... απλα σας "ακολουθούμε".... σας παρακολουθούμε (να ειστε σιγουρες γι΄αυτο)...... και περιμένουμε νεα σας.... αισιοδοξα και μη....

Βικτώρια, Siburaki, Αναστασια, Lora, Ειρήνη και όσες δεν θυμάμαι τα ονόματά σας.... ειπαμε 22x2 ειναι αυτο :shock:........ εχετε να μας γραψετε πολλά, έχετε να ανταλλαξετε πολλά...... περιμένουμε ;)

 

Φιλάκια πολλά σε όλες, Καλή εβδομάααδαααααα........εστω και καθυστερημενα....

Link to comment
Share on other sites

καλωσ σασ βρηκα !!! γραφει το νουμερο 25...

να απαντησω στο ερωτημα τησ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ

(κορίτσια... ερώτηση, γίνεται να κάνουμε κοινή αίτηση συναινετικού διαζυγίου και να εξελιχθεί σε αντιδικία; έμαθα οτι τώρα δε θέλει να μου το δώσει...)

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΝΕΤΕ (αντιδικια)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ,ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΣΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ...ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ ΛΕΜΕ..ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.

ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΣΑΣ Η ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ.

ακουσ γενικωσ πολλα οταν ξεκινασ διαδικασιεσ απλα με διπλωματικοτητα τα ξεπερνασ.κανε υπομονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα κοριτσακια παλια και νεα!!!!!!

 

Εδω ειμαι σας διαβαζω και σας παρακολουθω και ας μην πολυγραφω στο θεμα.

Για οσες τραβανε το γολγοθα του διαζυγιου τους ευχομαι γρηγορα να βγει και να ξεμπερδευουν με αυτο ετσι ωστε απο αλλη σκοπια πλεον και με τα νεα δεδομενα που εχουν για την ζωη τους να χαραξουν μια αλλη πορεια η οποια θα ειναι πιο φωτεινη πιο αισιοδοξη και πιο χαρουμενη...

 

Οσο για μας που το διαζυγιο το εχουμε στην πλατη μας 1 και 2 και 3 και 4 και οπως μας ειπε και η φιλη μας η μεμη 2 και 14 χρονια. Ας βρουμε επιτελους το νοημα της ζωης μας ειτε εχουμε εναν αλλο συντροφο στην ζωη μας ειτε πορευομαστε μονες μας φυσικα μαζι με τα αγγελουδια μας........

Link to comment
Share on other sites

Τζατζικακι μου (χιχιχιιχ) γλυκο μου κοριτσι ελπιζω να εισαι καλα και ας χαθηκες.............

 

Βικτωρια κοριτσι μου που εισαι??? Ολα καλα???? Γραψε μας νεα σου......

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ..ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ..

(ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ );););)ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.!!!!!!ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Τ Α Π Α Ι Δ Ι Α ΜΑΣ.:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ....!!!!!!!!!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!!

 

Μέμη καλώς όρισες στην παρέα μας!! Εύχομαι να πάρεις λίγο κουράγιο και δύναμη από όλες εμάς που περνάμε πάνω κάτω τα ίδια!! Είμαστε εδώ... η μία για την άλλη!!!!

 

Συγγνώμη που χάθηκα αλλά έγιναν διάφορα!

 

Μιράντα όπως και να χει εγώ στεναχωρήθηκα πολύ που σταματήσαμε να τα λέμε στο τσατ και που δεν πρόλαβα να σας γνωρίσω από κοντα... :(

 

Αναστασία μου γίνεται να γυρίσει σε συναινετικό. Ακόμα και η πρώτη υπογραφή να χει μπει μέχρι να μπει και η δεύτερη όλα μπορούν να αλλάξουν..

 

Τα νέα μας τώρα...

Κάναμε την πρώτη γιορτή της κορούλας μου. Ολα τέλεια το καταευχαριστήθηκε το μωράκι μου. Επίσης, στολίσαμε δεντρο! Εβαζε κι εκείνη στολίδια και το διασκέδαζε! Τέλειες στιγμές...

Τέλος, κόψαμε το κούνημα!!! Ξαπλώνουμε μαζί στο κρεβάτι και κοιμόμαστε!! Ναι, είναι αλήθεια! Καρότσι....ΑΝΤΙΟ!!! ;)

 

Την ημέρα της γιορτής της πρωί πρωί, λαμβάνω μια επιταγή 300ευρώ από τον πατέρα της. Εκανε το χρέος του; Νομίζει ότι είναι πατέρας τώρα; Είπα στην ταχυδρόμο να γράψει ότι δεν το έλαβα και να γυρίσει πίσω!!

Κάποιος πρέπει να μάθει στους ξ...λες ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη από αγάπη, ενδιαφέρον και επικοινωνία με τους γονείς! Κι όχι μόνο φυσικά! Εχεις να τη δεις 3 μήνες, να πάρεις τηλ. να δεις αν είναι καλά επίσης 3 μήνες, εν τω μεταξύ μας αφαίρεσες τη μοναδική πηγή εσόδων που είχαμε (το ενοίκιο του πατρικού μου που τώρα ειναι στο όνομά σου) και κάνεις ενέργειες να πάρεις το μοναδικό αυτοκίνητο που έχω για το παιδί σου (το δευτερο στο όνομα σου... αυτό που πήραμε για να αντικαταστήσουμε το δικό μου που έβγαλες OFF), δεν έχεις δώσει μία φυσικά, και ξαφνικά, στην πρώτη γιορτή του παιδιού σου στέλνεις επιταγή;;;; Δεν είχες την ανάγκη να της ευχηθείς από κοντά;; Δε σκέφτηκες ότι ένα παιδάκι δε θα χαρεί με τα λεφτά αλλά με μια αγκαλιά ;; Μας πέταξες τα λεφτά σου τώρα που σου κάπνισε και θα τρέξω να τα μαζέψω;; Όχι ρε ξεφ....λα!!! Πάρ' τα και βάλ'τα ...... ας μη συνεχίσω!

Το παιδί μου θα το μεγαλώσω με αξίες και ιδανικά! Και να είσαι σίγουρος ότι θα έρθει η στιγμή που τα λεφτά σου, θα στα τρίψει η ίδια στα μούτρα!!! Γελοίε!

 

Πείτε μου έχω αδικο που νιώθω ότι με μείωσε; Οπως και το παιδί μου δηλ.; Εχω άδικο να νιώθω τόση οργή και τόσο ντροπή για τον πατέρα που διάλεξα για το παιδί μου!!! Εχω απίστευτες τύψεις!!! Ημουν επιπόλαιη, αφελής και το πληρώνει το παιδί μου..

 

Κορίτσια σόρυ αν παραφέρθηκα.. Αλλά πνίγομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!!!!

 

Μέμη καλώς όρισες στην παρέα μας!! Εύχομαι να πάρεις λίγο κουράγιο και δύναμη από όλες εμάς που περνάμε πάνω κάτω τα ίδια!! Είμαστε εδώ... η μία για την άλλη!!!!

 

Συγγνώμη που χάθηκα αλλά έγιναν διάφορα!

 

Μιράντα όπως και να χει εγώ στεναχωρήθηκα πολύ που σταματήσαμε να τα λέμε στο τσατ και που δεν πρόλαβα να σας γνωρίσω από κοντα... :(

 

Αναστασία μου γίνεται να γυρίσει σε συναινετικό. Ακόμα και η πρώτη υπογραφή να χει μπει μέχρι να μπει και η δεύτερη όλα μπορούν να αλλάξουν..

 

Τα νέα μας τώρα...

Κάναμε την πρώτη γιορτή της κορούλας μου. Ολα τέλεια το καταευχαριστήθηκε το μωράκι μου. Επίσης, στολίσαμε δεντρο! Εβαζε κι εκείνη στολίδια και το διασκέδαζε! Τέλειες στιγμές...

Τέλος, κόψαμε το κούνημα!!! Ξαπλώνουμε μαζί στο κρεβάτι και κοιμόμαστε!! Ναι, είναι αλήθεια! Καρότσι....ΑΝΤΙΟ!!! ;)

 

Την ημέρα της γιορτής της πρωί πρωί, λαμβάνω μια επιταγή 300ευρώ από τον πατέρα της. Εκανε το χρέος του; Νομίζει ότι είναι πατέρας τώρα; Είπα στην ταχυδρόμο να γράψει ότι δεν το έλαβα και να γυρίσει πίσω!!

Κάποιος πρέπει να μάθει στους ξ...λες ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη από αγάπη, ενδιαφέρον και επικοινωνία με τους γονείς! Κι όχι μόνο φυσικά! Εχεις να τη δεις 3 μήνες, να πάρεις τηλ. να δεις αν είναι καλά επίσης 3 μήνες, εν τω μεταξύ μας αφαίρεσες τη μοναδική πηγή εσόδων που είχαμε (το ενοίκιο του πατρικού μου που τώρα ειναι στο όνομά σου) και κάνεις ενέργειες να πάρεις το μοναδικό αυτοκίνητο που έχω για το παιδί σου (το δευτερο στο όνομα σου... αυτό που πήραμε για να αντικαταστήσουμε το δικό μου που έβγαλες OFF), δεν έχεις δώσει μία φυσικά, και ξαφνικά, στην πρώτη γιορτή του παιδιού σου στέλνεις επιταγή;;;; Δεν είχες την ανάγκη να της ευχηθείς από κοντά;; Δε σκέφτηκες ότι ένα παιδάκι δε θα χαρεί με τα λεφτά αλλά με μια αγκαλιά ;; Μας πέταξες τα λεφτά σου τώρα που σου κάπνισε και θα τρέξω να τα μαζέψω;; Όχι ρε ξεφ....λα!!! Πάρ' τα και βάλ'τα ...... ας μη συνεχίσω!

Το παιδί μου θα το μεγαλώσω με αξίες και ιδανικά! Και να είσαι σίγουρος ότι θα έρθει η στιγμή που τα λεφτά σου, θα στα τρίψει η ίδια στα μούτρα!!! Γελοίε!

 

Πείτε μου έχω αδικο που νιώθω ότι με μείωσε; Οπως και το παιδί μου δηλ.; Εχω άδικο να νιώθω τόση οργή και τόσο ντροπή για τον πατέρα που διάλεξα για το παιδί μου!!! Εχω απίστευτες τύψεις!!! Ημουν επιπόλαιη, αφελής και το πληρώνει το παιδί μου..

 

Κορίτσια σόρυ αν παραφέρθηκα.. Αλλά πνίγομαι!

 

καλημέρα κορίτσι!

το μόνο που έχω να πώ είναι οτι σε συγχαίρω για την πράξη σου,ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΞΑΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΩ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΕΙΠΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ;;;ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ;;;;ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ;ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ....ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙΣ ΑΣ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ..ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.(ΕΙΝΑΙ 15 ΕΤΩΝ ).ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ.ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΣΑ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΑΣΗ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ.ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ ΠΙΣΩ!!!!!!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΑ.ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΕΤΣΙ.ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ (-ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ;;;;;-ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.-)ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΟΝΟ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΛΕΙΨΑ...ΑΣΤΑ..ΣΕ ΘΑΥΜΑΣΑ ΠΑΝΤΩΣ..ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέτε βρε κορίτσια, θα με τρελλάνετε!!!

και εσυ μέμη....... ντρεπεσαι που παιρνεις τα χρηματα που προοριζονται για την ανατροφη των παιδιών σου ? Αν ηταν μαζί σας δεν θα υπήρχε ενα κοινο ταμειο απο το οποίο θα ζούσατε όλοι ? Ειναι υποχρέωση και καθήκον τους να δίνουν χρήματα για τα παιδια τους!!! Αν είναι ικανοί να κάνουν ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, να το κάνουν..... σιγουρα δεν ειναι μονο αυτος ο ρόλος τους και δεν ειναι ο πιο βασικος...... τον ρολο ομως αυτον το λενε βοήθεια στην επιβίωση των παιδιων τους και εμεις θα ντραπούμε να τα παρουμε ?

 

 

Ειρήνη τι ήταν πάλι αυτο που έκανες ? Θεωρεις οτι θα φανείς διαφορετικά στα μάτια του με το αρνηθεις το δώρο που έστειλε στην μικρή ?

Δεν ήταν για σένα το δώρο αυτο Ειρήνη μου...... της κόρης σου ήταν και της το στέρησες.... ολα τα άλλα της τα στερεί ο πατέρας της......

εσύ του έδωσες το πατρικό σου!!! και σε κυνηγάει και απο πάνω.... η μανα σου πληρώνει το σπίτι που δεν εχει.... εσυ παλεύεις με τον δικηγόρο για το διαζύγιο που περιλαμβάνει επικοινωνία αλλα ΚΑΙ διατροφή......

τώρα αυτός κάνει μια κίνηση... οχι αναμενόμενη προφανως απο σένα..... και εσύ αντιδράς τελείως εγωιστικα..... συγνωμή κιόλας έτσι που τα γραφω, να ξερεις μιλαω φιλικα αλλα και αληθινα......

Ειρήνη αν ερχόταν απο κοντα να δει την μικρή...... με άδεια χέρια..... πεσμου ειλικρινά...... δεν θα έλεγες τον αχρηστο που δεν έφερε τίποτα στο παιδί του ?

 

 

Κορίτσια τελικά για τι παλεύουμε ολες μας σε ενα προβληματικό διαζύγιο ? πότε ποτε έχουμε αυταπάτες πως θα συμπεριφερθούν σαν σωστοι γονεις.... και ελπιζουμε..... περιμένουμε..... μάταια όμως και το ξέρουμε....... μας πληγώνει όταν το αντιμετωπίζουμε....... ξανα και ξανα....... και σπαμε μονίμως τα μούτρα μας προσπαθώντας να καταφέρουμε το ακατόρθωτο.... παλεύουμε όμως και για τις συνθήκες διαβίωσης των παιδιών μας....... και αυτό είναι κάτι που έχουμε υποχρέωση να το κάνουμε και να απαιτήσουμε το ιδιο και απο τους πατεράδες τους ...... και αναφέρομαι βέβαια στην οικονομική πλευρα διαβίωσης.....

Τον χαρακτήρα τους δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε.... συναισθήματα δεν μπορουμε να τους εμφυτεύσουμε..... να ταίζουν όμως τα παιδιά τους, πρέπει να είναι απαίτησή μας.....

και δεν εχουμε την πολυτέλεια για στιγμές ανωτερότητας !!!! δεν ψάχνουμε να βρούμε ποιος ειναι ανωτερος απο τον άλλον..... αυτο το ξέρει η καθεμία απο εμας και το κραταει για τον εαυτο της...... δεχόμαστε τα ψίχουλα της προσφοράς τους και προσπαθούμε να τα κανουμε φραντζολα για να φανε τα παιδια μας.......

Χωρίς ντροπές...... είτε είμαστε άνεργες είτε όχι........ δεν είμαστε εμεις που θα πρέπει να ντρεπόμαστε........ αλλά ούτε και αυτές που θα βάλουμε τον εγωισμό μας πάνω απο τις ανάγκες των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσια τελικά για τι παλεύουμε ολες μας σε ενα προβληματικό διαζύγιο ? πότε ποτε έχουμε αυταπάτες πως θα συμπεριφερθούν σαν σωστοι γονεις.... και ελπιζουμε..... περιμένουμε..... μάταια όμως και το ξέρουμε....... μας πληγώνει όταν το αντιμετωπίζουμε....... ξανα και ξανα....... και σπαμε μονίμως τα μούτρα μας προσπαθώντας να καταφέρουμε το ακατόρθωτο.... παλεύουμε όμως και για τις συνθήκες διαβίωσης των παιδιών μας....... και αυτό είναι κάτι που έχουμε υποχρέωση να το κάνουμε και να απαιτήσουμε το ιδιο και απο τους πατεράδες τους ...... και αναφέρομαι βέβαια στην οικονομική πλευρα διαβίωσης.....

Τον χαρακτήρα τους δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε.... συναισθήματα δεν μπορουμε να τους εμφυτεύσουμε..... να ταίζουν όμως τα παιδιά τους, πρέπει να είναι απαίτησή μας.....

και δεν εχουμε την πολυτέλεια για στιγμές ανωτερότητας !!!! δεν ψάχνουμε να βρούμε ποιος ειναι ανωτερος απο τον άλλον..... αυτο το ξέρει η καθεμία απο εμας και το κραταει για τον εαυτο της...... δεχόμαστε τα ψίχουλα της προσφοράς τους και προσπαθούμε και να τα κανουμε φραντζολα να φανε τα παιδια μας.......

Χωρίς ντροπές...... είτε είμαστε άνεργες είτε όχι........ δεν είμαστε εμεις που θα πρέπει να ντρεπόμαστε........ αλλά ούτε και αυτές που θα βάλουμε τον εγωισμό μας πάνω απο τις ανάγκες των παιδιών μας.

 

έχεις δίκαιο καλή μου αλλά εκείνη την ώρα δεν σκέφτεσαι οτι ναι είναι υποχρεωμένος να σου τα δώσει αλλά οτι είναι τόσο ξεφτιλισμένος που θεωρεί οτι μπορεί να εξαγοράσει τα συναισθήματα του παιδιού του με λίγα ευρουλάκια και κάνα παιχνιδάκι ενώ σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι απών.Σκέφτεσαι σαν μάνα και όχι σαν γυναίκα...δεν ξέρω μπορεί να έχω και άδικο σ'αυτα που λέω αλλά αυτές οι καταστάσεις είναι γενικά μύλος συναισθημάτων!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκαιο καλή μου αλλά εκείνη την ώρα δεν σκέφτεσαι οτι ναι είναι υποχρεωμένος να σου τα δώσει αλλά οτι είναι τόσο ξεφτιλισμένος που θεωρεί οτι μπορεί να εξαγοράσει τα συναισθήματα του παιδιού του με λίγα ευρουλάκια και κάνα παιχνιδάκι ενώ σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι απών.Σκέφτεσαι σαν μάνα και όχι σαν γυναίκα...δεν ξέρω μπορεί να έχω και άδικο σ'αυτα που λέω αλλά αυτές οι καταστάσεις είναι γενικά μύλος συναισθημάτων!

 

μα σαν μάνα μόνο σκεφτεσαι σέφη μου, γι΄αυτο και παίρνεις ότι δίνει ο αλλος ως πατερας..... γιατι αυτο που δίνει ότι και να ειναι, ειναι για το παιδί σου....... αυτο λεω τοση ωρα..... δεν ηταν διατροφη το ποσο που της εστειλε (η οποία και αυτη είναι για το παιδί).... ηταν δωρο!....... αν ειχε στείλει δηλαδή ένα παιχνίδι αξίας 300 ευρώ, θα το επεστρεφε και αυτο πίσω ?

και δεν πρέπει να νιώθουμε ότι εξαγοράζουν τα παιδιά μας με ενα δώρο..... αυτα ειναι ανασφάλειες δικές μας........ το παιδί συγκεκριμένα ειναι πολύ μικρο για να καταλάβει την έννοια της εξαγοράς συναισθημάτων..... όταν μεγαλώσει, ναι θα τα πιάνει όλα στον αέρα.... τότε όμως θα είναι η σειρά του να δείξει στον πατέρα του οτι έχει συναισθήματα πληγωμένα και πως δεν εξαγοράζονται..... και αυτό βέβαια είναι στο χέρι μας, να προσπαθήσουμε δηλαδή και να καταφέρουμε ώστε τα συναισθήματα των παιδιών μας να είναι τόσο πλούσια και υγιή ώστε να μην τίθεται θέμα εξαγοράς τους !!!!! εδώ οφείλουμε να τα προστατεύσουμε εμεις σαν μάνες .........

και παντα μα πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε οτι είναι υποχρεωμένοι να δίνουν και αυτοι, σε όποια ψυχολογική κατάσταση και αν βρισκόμαστε........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσι!

το μόνο που έχω να πώ είναι οτι σε συγχαίρω για την πράξη σου,ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑ ΠΕΤΑΞΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ. ΒΛΕΠΕΤΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΖΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΖΩΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΤΟΥ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΠΟΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσ'αρες καλημέρα!!!! Λοιπόν για να μπείτε στο πνεύμα των γιορτών σιγά σιγά, ας συζητήσουμε την εξής πρόταση: στις 15 ξεκινάω τις δημιουργίες για τη βάφτιση του μικρού μου. Όποια προσφερει χείρα βοηθείας δεκτή!!! Ευκαιρία κ να γνωριστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

...Κορίτσια τελικά για τι παλεύουμε ολες μας σε ενα προβληματικό διαζύγιο ? πότε ποτε έχουμε αυταπάτες πως θα συμπεριφερθούν σαν σωστοι γονεις.... και ελπιζουμε..... περιμένουμε..... μάταια όμως και το ξέρουμε....... μας πληγώνει όταν το αντιμετωπίζουμε....... ξανα και ξανα....... και σπαμε μονίμως τα μούτρα μας προσπαθώντας να καταφέρουμε το ακατόρθωτο.... παλεύουμε όμως και για τις συνθήκες διαβίωσης των παιδιών μας....... και αυτό είναι κάτι που έχουμε υποχρέωση να το κάνουμε και να απαιτήσουμε το ιδιο και απο τους πατεράδες τους ...... και αναφέρομαι βέβαια στην οικονομική πλευρα διαβίωσης.....

Τον χαρακτήρα τους δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε.... συναισθήματα δεν μπορουμε να τους εμφυτεύσουμε..... να ταίζουν όμως τα παιδιά τους, πρέπει να είναι απαίτησή μας.....

και δεν εχουμε την πολυτέλεια για στιγμές ανωτερότητας !!!! δεν ψάχνουμε να βρούμε ποιος ειναι ανωτερος απο τον άλλον..... αυτο το ξέρει η καθεμία απο εμας και το κραταει για τον εαυτο της...... δεχόμαστε τα ψίχουλα της προσφοράς τους και προσπαθούμε και να τα κανουμε φραντζολα να φανε τα παιδια μας.......

Χωρίς ντροπές...... είτε είμαστε άνεργες είτε όχι........ δεν είμαστε εμεις που θα πρέπει να ντρεπόμαστε........ αλλά ούτε και αυτές που θα βάλουμε τον εγωισμό μας πάνω απο τις ανάγκες των παιδιών μας .

 

έχεις δίκαιο καλή μου αλλά εκείνη την ώρα δεν σκέφτεσαι οτι ναι είναι υποχρεωμένος να σου τα δώσει αλλά οτι είναι τόσο ξεφτιλισμένος που θεωρεί οτι μπορεί να εξαγοράσει τα συναισθήματα του παιδιού του με λίγα ευρουλάκια και κάνα παιχνιδάκι ενώ σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι απών.Σκέφτεσαι σαν μάνα και όχι σαν γυναίκα...δεν ξέρω μπορεί να έχω και άδικο σ'αυτα που λέω αλλά αυτές οι καταστάσεις είναι γενικά μύλος συναισθημάτων!

 

Καλημέρα κορίτσια,

 

τι θέμα θίξατε....

 

Μιράντα μου συμφωνώ απόλυτα με ότι λες, το ότι το ζευγάρι μεταξύ του δεν έχει αλλο δεσμό πλην των παιδιών είναι το δεδομένο, οι συζητήσεις που δυστυχώς οι περισσότερες οδηγούν σε αντεκδικήσεις γινονται μόνο γιατί καποιος απο τους δύο εκδικείται τον αλλον με μεσο τα παιδιά και έχοντας ως βάση την καλοπέραση του...

Κορίτσια συγκρατηθείτε!!!!

Σέφη μου, όταν επιστρεφεις αντιδράς σαν γυναίκα γιατί σαν μάνα πρέπει να κοιτάς το συμφέρον των παιδιών σου.

Κορίτσια δεν διαχειριζόμαστε οι περισσότερες δικά μας χρήματα, τα χρηματα που δίδονται ως διατροφή η ως δώρο είναι των παιδιών. Δεν έχουμε δικαίωμα να τα αρνηθούμε. Σαν γυναίκα εχω χτυπήσει το κεφάλι μου στον τοίχο απο την συμπεριφορά του πρώην αλλά σαν μάνα κρατάω το πλεονέκτημα να μην δημιουργήσω πρόβλημα στα παιδιά μου αλλά να τα βοηθησω όταν έρθει η ωρα να έχουν δει την πραγματικότητα και να έχουν ειπράξει όλη μου την αγάπη χωρις πίκρα και εκδικητικότητα.

Το Χ μας το έχουμε βάλει στους πρωην μας ως συντρόφους για τους δικούς της λόγους η καθεμιά μας ας αφήσουμε όμως τους ίδιους με τις ανοησίες του εγωισμού και της καλοπέρασης τους να εισπράξουν το Χ τους αν συνεχίσουν έτσι απο τα παιδιά τους. Αν τους έχει μείνει λίγο ανθρωπιά είναι τελικά το μόνο που θα τους πονέσει. Όσο για τα παιδιά μας με πανοπλία την δική μας αγάπη και το χαμόγελο και την τρυφερότητα ας τα κάνουμε ανίκητα σε αυτά τα δηλητηριώδη βέλη που μπορεί να εισπράξουν αλλά όχι να τα λαβώσουν...

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εγω θα συμφωνησω με μιραντινι και κατριν......

 

Δεν ειναι λιγα 300 ευρουλακια!! Και εξαλου σου εδωσε και λεφτα δεν ειδες και τα μουτρα του βρε ειρηνη μου και ολα μια χαρα!!!!!!!!

Θελω να πω οτι για να χωρισουμε απο αυτους τους ανθρωπους δεν υπηρχε συνενοηση ετσι δεν ειναι??? Αρα γιατι να υπαρχει και τωρα μετα το διαζυγιο??????

 

Αφηνουμε στην ακρη τον πληγωμενο μας εγωισμο, εφοδιαζομαστε με πολυ πολυ πολυ πολυ υπομονη και συνεχιζουμε........................

Τα παιδακια μας αυτα πρεπει να εξασφαλισουμε με οποιοδηποτε τροπο. Συναισθηματα δεν μπορουμε να εμφυτευσουμε σε κανεναν. Και εξαλου ρε κοριτσια θυμαστε τον πρωτο καιρο που γεννησατε ολες κοιτουσατε το παιδακι και λεγατε αυτο ειναι δικο μου τωρα??? Με το καιρο ερχονται τα συναισθηματα και φωλιαζουν στις καρδιες ολων μας. Οταν ερχεται ενας χωρισμος και το παιδι μενει αναγκαστηκα με τον ενα γονιο συνηθως με την μανα. Ο πατερας δεν μπορει να δεθει με το παιδι σου σε τετοιο βαθμο που δενεται μια μανα λογω της καθημερινης επαφης τριβης επικοινωνιας. Ολοι θελουν το χρονο τους για να αναπτυξουν σχεσεις συμαντικες και ουσιαστικες.

 

Καντε ολες υπομονη και θα ερθουν πολυ καλυτερες εποχες πιστεψτε με. Εξασφαλιστε πρωτα στο παιδι σας την οικονομικη ανεση και τα υπολοιπα θα ερθουν αρκει να δωσετε χρονο και στο παιδι και στον πατερα.........

 

Φιλικα ναντια.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Μιράντα αυτά τα λεφτά δεν ήταν για διατροφη. Δεν ήταν ενδιαφέρον του πατέρα για το πώς και αν τρέφεται η κόρη του. Όσο γι' αυτό, φρόντισε να μην έχει τίποτα! Καμία πηγή εσόδων! Ούτε ένα ευρώ! Οχι απλά, δεν ενδιαφέρθηκε.... πάλεψε δικαστικά για να μας αφήσει χωρίς μια.

 

Για τη διατροφή του παιδιού μου, φυσικά θα παλέψω και παλεύω ήδη... Όπως και για κάθε δικαίωμά του. Παλεύω για ό,τι εκείνος αποποιήθηκε... Για τα αυτονόητα που κοιτά να γλιτώσει..

 

Το συγκεκριμένο, όμως, που έκανε με πρόσβαλλε και πολύ περισσότερο μείωσε το παιδί μου! και αυτό δεν το επιτρέπω, απλά!! Δεν είναι θέμα ανωτερότητας αλλά αξιοπρέπειας!

 

Το δώρο είναι πράξη αγάπης και ενδιαφέροντος.... ! Αυτό ήταν μια τεράστια υποκρισία!

Της στέρησα το δώρο της;;;; Όχι καλή μου! Όχι δα! Δε θα της λείψουν τα συγκεκριμένα 300!! Και είμαι σίγουρη ότι θα έρθει η ώρα που το ίδιο το παιδί μου θα του τριψει στα μούτρα τέτοια "δώρα"!

 

Και να σου πω και κάτι;;; Σου ορκίζομαι ότι αν ερχόταν με άδεια χέρια και μια τεράστια αγκαλιά, θα ήμουν όχι απλά ικανοποιημένη αλλά ευτυχισμένη! Γιατί το μόνο που μου στοιχίσε πραγματικά σε αυτο το διαζύγιο είναι ότι δεν το αγάπησε ποτέ πραγματικά! Οτι το παιδί μου δεν έχει την αγάπη που αξίζει!

 

Να δεχτώ τα χρηματα της διατροφής= του ελάχιστου πατρικού του "καθήκοντος" που εγώ διεκδίκησα επειδή εκείνος αποποιήθηκε... ΝΑΙ!!! Φυσικά!

Να δεχτώ λεφτά όταν φρόντισες να μην έχουμε μία, ως τί; Δώρο; Ευχή; Τί!!!

Με τί αντικατέστησες την πατρική ευχη-αγκαλιά-φιλί στην πρώτη γιορτή της κόρης σου; ; ; Με μια επιταγή των χ ευρώ και ξεμπέρδεψες;; Ξόφλησες; Είσαι πατέρας τώρα;

Για μένα κάποια πράγματα είναι ιερά και δεν αντικαθίστανται και δεν εξαγοράζονται!! Ειμαι κάθετη σε αυτό και πολύ περήφανη που έπραξα ως μάνα !!!

Και ναι, δε θα σκίψω να μαζέψω τα ψίχουλα κανενός ξεφ..λα! Θα το έκανα αν το παιδί μου πεινούσε! Δόξα τω Θεώ, αυτό δε συμβαίνει!!

 

LA PUPA και SEFI1911 χαίρομαι πολύ που συμφωνούμε σε τόσο ευαισθητα και ουσιώδη ζητήματα! :)

 

Τα φιλιά μου σε όλες...! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν διαχειριζόμαστε οι περισσότερες δικά μας χρήματα, τα χρηματα που δίδονται ως διατροφή η ως δώρο είναι των παιδιών. Δεν έχουμε δικαίωμα να τα αρνηθούμε. Σαν γυναίκα εχω χτυπήσει το κεφάλι μου στον τοίχο απο την συμπεριφορά του πρώην αλλά σαν μάνα κρατάω το πλεονέκτημα να μην δημιουργήσω πρόβλημα στα παιδιά μου αλλά να τα βοηθησω όταν έρθει η ωρα να έχουν δει την πραγματικότητα και να έχουν ειπράξει όλη μου την αγάπη χωρις πίκρα και εκδικητικότητα.

Το Χ μας το έχουμε βάλει στους πρωην μας ως συντρόφους για τους δικούς της λόγους η καθεμιά μας ας αφήσουμε όμως τους ίδιους με τις ανοησίες του εγωισμού και της καλοπέρασης τους να εισπράξουν το Χ τους αν συνεχίσουν έτσι απο τα παιδιά τους. Αν τους έχει μείνει λίγο ανθρωπιά είναι τελικά το μόνο που θα τους πονέσει. Όσο για τα παιδιά μας με πανοπλία την δική μας αγάπη και το χαμόγελο και την τρυφερότητα ας τα κάνουμε ανίκητα σε αυτά τα δηλητηριώδη βέλη που μπορεί να εισπράξουν αλλά όχι να τα λαβώσουν...

 

Κατριν μου δεν είναι ότι δε δέχτηκα τα χρήματα επειδή ήταν από αυτόν. Δεν τα δέχτηκα επειδή με αυτά τα χρήματα ήθελε να αντικαταστήσει τα αισθήματα που δε νιώθει και δε δείχνει!!

Πες ότι το παιδί ήταν μεγαλύτερο. Και καταλάβαινε... Και το ενημέρωνα την ημέρα της γιορτής του ότι έλαβα χ ευρώ για εκείνη από το μπαμπά της. Θα χαιρόταν;;; Όταν αυτός ο μπαμπάς δεν την είχε πάρει τηλ. να της ευχηθει; Οταν δεν είχε επιχειρήσει να τη δει; Και όταν μια βδομάδα πριν από τη γιορτή με εξώδικα ζητάει να λαμβάνει το μοναδικό μας έσοδο και το αυτοκίνητο που μπορούμε να μετακινούμαστε; Δε νομίζω....

 

Δε θα πω ποτέ κακό για τον πατέρα της! Θα ακολουθήσω πιστά τις εντολές της παιδοψυχολόγου σε κάθε ηλικία. Φυσικά, και δε θέλω να τον εκδικηθώ μέσω του παιδιού μου! Το παιδί μου είναι όλη μου η ζωή! Για εκείνο ζήτησα εγώ συγγνώμη για τη γκόμενα που βρηκε και του ζήτησα να γυρίσει πίσω...

Την αξιοπρέπεια τη δική μου την έριξα... του παιδιού μου, όμως, όχι!!!

 

 

Στα γενέθλιά της, όταν ήρθε με δυο τεράστια δώρα, παρόλο που όλο το καλοκαίρι έκανε διακοπές αδιαφορώντας παντελώς για την τύχη της, τα δέχτηκα! Γιατί μαζί με τα πανάκριβα παιχνίδια, ήταν και το χαμόγελό του... η αγκαλιά του... το ενδιαφέρον του.... Εστω για μία μόνο μέρα! Το παιδί μου χάρηκε! Αν έβρισκε δυο παιχνίδια σκέτα στο σαλόνι.... δε νομίζω ότι θα χαιρόταν το ίδιο!! Είμαι σίγουρη δηλαδη!

 

Ελπίζω να καταλάβατε τη διαφορά και το τί θέλω να σας πω με όλα αυτά!

Και τέλος, αν στη ζωή μου έμαθα να μην επιτρέπω να με μειώνουν και προσβάλλουν, το ίδιο πράγμα θα μάθω στο παιδί μου εις διπλούν! Θα είμαι περήφανη αν καταφέρω να του μάθω ότι η αγάπη και τα ειλικρινή συναισθήματα, αξίζουν πιο πολύ από όλο το χρυσάφι του κόσμου!! Πόσο μάλλον, αν πετάξει αυτό το "χρυσάφι" στα μούτρα αυτού που το περιφρονεί...

Link to comment
Share on other sites

Αφηνουμε στην ακρη τον πληγωμενο μας εγωισμο, εφοδιαζομαστε με πολυ πολυ πολυ πολυ υπομονη και συνεχιζουμε........................

Τα παιδακια μας αυτα πρεπει να εξασφαλισουμε με οποιοδηποτε τροπο. Συναισθηματα δεν μπορουμε να εμφυτευσουμε σε κανεναν. Και εξαλου ρε κοριτσια θυμαστε τον πρωτο καιρο που γεννησατε ολες κοιτουσατε το παιδακι και λεγατε αυτο ειναι δικο μου τωρα??? Με το καιρο ερχονται τα συναισθηματα και φωλιαζουν στις καρδιες ολων μας. Οταν ερχεται ενας χωρισμος και το παιδι μενει αναγκαστηκα με τον ενα γονιο συνηθως με την μανα. Ο πατερας δεν μπορει να δεθει με το παιδι σου σε τετοιο βαθμο που δενεται μια μανα λογω της καθημερινης επαφης τριβης επικοινωνιας. Ολοι θελουν το χρονο τους για να αναπτυξουν σχεσεις συμαντικες και ουσιαστικες.

 

Καντε ολες υπομονη και θα ερθουν πολυ καλυτερες εποχες πιστεψτε με. Εξασφαλιστε πρωτα στο παιδι σας την οικονομικη ανεση και τα υπολοιπα θα ερθουν αρκει να δωσετε χρονο και στο παιδι και στον πατερα.........

 

Φιλικα ναντια.....

 

Ναντια σέβομαι την άποψή σου. Παρ' όλ' αυτά, διαφωνώ καθέτως!

 

Η γνώμη μου είναι ότι η μητέρα είναι δεμένη με το παιδί ούτως ή άλλως, όταν έρχεται στον κόσμο κάτι στο οποίο "υστερει" ο πατέρας και πολύ φυσιολογικά αφού δεν το είχε μέσα του και αφού από τη φύση δε μπορεί να του προσφέρει όσα η μάνα! Εκεί χρειάζεται ο χρόνος για έναν πατερα να αναπτύξει τα αισθήματα για το παιδί του.

 

Για εμένα αυτό που λες ότι ο γονέας που μένει μακρυα από το παιδί στο διαζύγιο θέλει χρόνο για να νιώσει, λειτουργεί τελείως αντίθετα. Με το δικό μου σκεπτικό, πάντα, ο γονέας που "στερείται" το παιδί του μέχρι και να τρελαθεί μπορεί απο την απουσία του στη ζωή του! Αν το παιδί σου έμενε με τον πατέρα του, θα μειώνονταν τα αισθήματά σου για εκείνη ή θα αυξάνονταν; Δε θα είχες πιο πολύ ανάγκη από πριν να τη βλέπεις; Να του δώσω χρόνο για ποιο πράγμα; Να δει αν αγαπάει ή αν θα αγαπήσει το παιδί του; Μόνη σου είπες ότι τα αισθήματα δεν τα τρυπώνουμε με το ζόρι σε κάποιον. Και πες ότι του δίνω τον χρόνο. Όταν αυτός αποφασίσει ότι είναι πατέρας τελικά και την αγαπάει και το παιδί που πια καταλαβαίνει και στον κόσμο που αντίκρυσε δεν υπήρχε πουθενά ο μπαμπάς ούτε σαν έννοια ούτε σαν βίωμα ούτε σαν τίποτα τί κάνεις; Τί λες στο παιδί; Οπως αγαπάς τη μαμα θα αγαπάς και αυτόν εδώ τον κύριο που από δω και πέρα θα λες μπαμπά και σε αγαπά όσο η μαμά; Τότε πώς θα τρυπώσεις τα αισθήματα στο παιδί;; Και κυρίως, τί απαντήσεις θα δίνεις στα συνεχόμενα και άκρως δικαιολογημένα γιατί του;;

 

Δεν έχω πληγωμένο εγωισμό... Είμαι πληγωμένη, απλά! Και στο μυαλό μου δεν έχω έναν πατέρα που δεν αγαπά το παιδί του αλλά το παιδί μου που δεν εισπράττει την αγάπη του πατέρα της!

Link to comment
Share on other sites

Κατριν μου δεν είναι ότι δε δέχτηκα τα χρήματα επειδή ήταν από αυτόν. Δεν τα δέχτηκα επειδή με αυτά τα χρήματα ήθελε να αντικαταστήσει τα αισθήματα που δε νιώθει και δε δείχνει!!

Ειρήνη όσο δίκιο και άδικο και να έχεις αυτό ακριβώς που έγραψες είναι η δική σου άποψη, η δική σου ερμηνεία. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τα αισθήματα του άλλου μόνο να ερμηνεύει με το δικό του τρόπο τις πράξεις του σε σχέση με τα συναισθήματα που για εκεινον υποδηλώνουν.

 

Πες ότι το παιδί ήταν μεγαλύτερο. Και καταλάβαινε... Και το ενημέρωνα την ημέρα της γιορτής του ότι έλαβα χ ευρώ για εκείνη από το μπαμπά της. Θα χαιρόταν;;; Όταν αυτός ο μπαμπάς δεν την είχε πάρει τηλ. να της ευχηθει; Οταν δεν είχε επιχειρήσει να τη δει;

Αυτό δεν το ξερεις... το υποθέτεις και στατιστικά λες το πιο πιθανό για το δικό σου παιδί... Ομως...Μην ξεχνάς ότι εδω σε αυτό το θέμα εχουμε απάντηση ήδη ενός παιδιού που έλεγε αφήστε μας να αποφασίσουμε εμείς μην αγχώνεστε και μην πιέζεστε, την αλήθεια θα την δούμε αλλά αφήστε μας...

 

Και όταν μια βδομάδα πριν από τη γιορτή με εξώδικα ζητάει να λαμβάνει το μοναδικό μας έσοδο και το αυτοκίνητο που μπορούμε να μετακινούμαστε; Δε νομίζω....

Ναι αυτή είναι δική σου πληγή γιατί εσένα εκδικείται και πονάει αυτό το ξέρω και το έχω νιώσει και συνεχίζω να το νιώθω....

Αλλα αυτό Ειρήνη μου ειναι ο δικός μας αγώνας και οι μεταξύ μας αντεκδικήσεις...όχι των παιδιών.

 

Μην θυμωνεις λοιπόν μαζί μας και μην φωνάζεις με το γραπτό σου, γιατί καμμιά μας δεν σου μιλά σαν δασκάλα, σαν γυναίκες που περάσαμε ή περνάμε το γολγοθά ενός διαζυγίου σου γράφουμε και αυτές που έχουν περασει παρόμοιες καταστάσεις που ο χρόνος τους εχει δώσει τις πραγματικές διαστάσεις συμβουλεύουν με αγάπη και πόνο ψυχής... Γιατί ακόμα και οι αναμνήσεις πονάνε και στη πράξη είδαν ότι ο θυμός μας και οι βεβιασμένες κινήσεις είναι κατώτερες της υπομονής και της λογικής του αύριο.

 

Και για να σου πω την αλήθεια "νομιμοποιουμαι" να τα γράφω γιατί κι εγώ σαν και σένα σε ξεσπασμα ψυχής με πολυ θυμό που θόλωνε τον νου βρεθηκα για καλή μου τύχη να μιλώ με την Μιράντα και την Λιάνα, που με τα λόγια τους καθάρισαν αυτή τη θολούρα και με τις συμβουλές τους με οδήγησαν σε σωστές και ηρεμες αποφάσεις για το καλό των παιδιών αλλά και το δικό μου.

 

(Ευχαριστώ νεραιδούλες....)

 

 

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εγω θα συμφωνησω με μιραντινι και κατριν......

 

Δεν ειναι λιγα 300 ευρουλακια!! Και εξαλου σου εδωσε και λεφτα δεν ειδες και τα μουτρα του βρε ειρηνη μου και ολα μια χαρα!!!!!!!!

Θελω να πω οτι για να χωρισουμε απο αυτους τους ανθρωπους δεν υπηρχε συνενοηση ετσι δεν ειναι??? Αρα γιατι να υπαρχει και τωρα μετα το διαζυγιο??????

 

Αφηνουμε στην ακρη τον πληγωμενο μας εγωισμο, εφοδιαζομαστε με πολυ πολυ πολυ πολυ υπομονη και συνεχιζουμε........................

Τα παιδακια μας αυτα πρεπει να εξασφαλισουμε με οποιοδηποτε τροπο. Συναισθηματα δεν μπορουμε να εμφυτευσουμε σε κανεναν. Και εξαλου ρε κοριτσια θυμαστε τον πρωτο καιρο που γεννησατε ολες κοιτουσατε το παιδακι και λεγατε αυτο ειναι δικο μου τωρα??? Με το καιρο ερχονται τα συναισθηματα και φωλιαζουν στις καρδιες ολων μας. Οταν ερχεται ενας χωρισμος και το παιδι μενει αναγκαστηκα με τον ενα γονιο συνηθως με την μανα. Ο πατερας δεν μπορει να δεθει με το παιδι σου σε τετοιο βαθμο που δενεται μια μανα λογω της καθημερινης επαφης τριβης επικοινωνιας. Ολοι θελουν το χρονο τους για να αναπτυξουν σχεσεις συμαντικες και ουσιαστικες.

 

Καντε ολες υπομονη και θα ερθουν πολυ καλυτερες εποχες πιστεψτε με. Εξασφαλιστε πρωτα στο παιδι σας την οικονομικη ανεση και τα υπολοιπα θα ερθουν αρκει να δωσετε χρονο και στο παιδι και στον πατερα.........

 

Φιλικα ναντια.....

ΚΑΙ ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ? ΕΝΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΕΝΝΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ. ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ, ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ, ΦΩΝΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΔΥΟ ΕΝΝΙΑΧΡΟΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΕΑΥΤΟΥΛΗΣ ΤΟΥ? ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΝΙΑΧΡΟΝΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ (ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ) ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ?? ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΗΝ, ΘΑ ΔΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ? ΕΝΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΕΝΝΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ. ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ, ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ, ΦΩΝΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΔΥΟ ΕΝΝΙΑΧΡΟΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΕΑΥΤΟΥΛΗΣ ΤΟΥ? ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΝΙΑΧΡΟΝΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ (ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ) ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ?? ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΗΝ, ΘΑ ΔΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ!!

 

Pupa Μου καλη μου τον ανθρωπο δυστυχως δεν μπορεις να τον αλλαξεις.

Πολυ ανδρες ειναι ετσι ειτε ειναι χωρισμενοι ειτε οχι. Ειναι πως να το πω λιγο "αναισθητοι " σε πολλα θέματα. Υπαρχουν πατεραδες μεσα σε γαμο που ειναι στον κοσμο τους και υπαρχουν και πατεραδες που κανουν τα παντα για τα παιδια τους. Επομένως σε τετοια περιπτωση που ο ανδρας ειναι πραγματικα αναισθητος δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.

 

Ομως δεν υπαρχει μονο αυτην η πλευρα του νομισματος υπαρχει και η αλλη. Που ο πατερας ενδιαφερεται πραγματικα για το παιδι του περιμενει πως και πως να το παρει το σαββατοκυριακο και να κανουν ενα σωρο πραγματα μαζι. Και το λεω αυτο γιατι δεν ειναι μονο ετσι ο πατερας της κορης μου αλλα ετσι ειναι και πολυ φιλοι μου χωρισμενοι που εχουν παιδακια........

 

Εγω τετοια βιωματα εχω και για αυτα μιλουσα....

Ας αφησουμε την σχεση πατερας με παιδι να εξελιχθει. Ας βοηθησουμε στην τελικη να υπαρχει μια αρμονικη σχεση...

Τι να κανουμε ρε κοριτσια τα περισσοτερα πραγματα δυστυχως περνανε απο το χερι της γυναικας δηλαδη απο τα χερακια μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...