Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστειρωτής και ατμομάγειρας NUK - οδηγίες


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Η κουνιάδα μου, μου έδωσε τον αποστειρωτή της (τον είχε χρησιμοποιήσει μόνο 3 φορές). είναι αυτός της nuk που είναι και ατμομάγειρας.http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090302&itmid=852

το κακό είναι ότι δεν είχε τις οδηγίες μέσα και δεν θυμάται να μου πει πόσο νερό έβαζε μέσα. μήπως έχει καμία το ίδιο και ξέρει?αν δεν τις βρω μήπως θα πρέπει να πάρω άλλο?

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βγαζεις το μπλε καλαθακι κ βαζεις 90ml κ πατας το πρωτο κουμπι.το δευτερο το πατας για να σταματησει.συνηθως κρατει ενα τεταρτο καμια φορα εμενα μαλλον μου πεφτει λιγο παραπανω νερο κ διαρκει περισσοτερο :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποστείρωση

Προσοχή: Ολα τα εξαρτήματα που πρόκειται να αποστειρωθούν πρέπει να έχουν πλυθεί καλά και να έχουν απαλλαγεί από κάθε υπόλειμμα τροφής.

Τις εικόνες A και I θα τις βρείτε στην αρχική διπλωμένη σελίδα.

1.Πιέστε προς τα μέσα τρεις από τις τέσσερις ασψάλειες 8 που βρίσκονται στον πάτο του κάτω καλαθιού 7. Ο δίσκος σταλάγματος 9 μπορεί τώρα να αφαιρεθεί προς τα κάτω (εικ. A).

2.Tοποθετήοτε τη βάση για τις ψιάλες 5 εντός του κάτω καλαθιού 7 (εικ. B).

3.Τοποθετήστε τα καλύμματα που είναι τοποθετημένα το ένα πάνω στο άλλο με το άνοιγμα προς τα κάτω σε ένα δακτύλιο της βάσης μπουκαλιών (εικ. C).

4.Τοποθετήστε τα μπιμπερό με το στόμιο προς τα κάτω, στο κάτω καλάθι στους ελεύθερους δακτύλιους (εικ. D).

5.Toποθετήστε το επάνω καλάθι 4 πάνω στη λαβή του κάτω καλαθιού (εικ. E).

6.Τοποθετήστε τις θηλές και τα εξαρτήματα των μπιμπερό στο πάνω καλάθι με όποια σειρά θέλετε (εικ. F).

7.Βάλτε 90 ml νερό βρύσης στο δίσκο εξατμιστήρα 10 (εικ. G).

8.Τοποθετήστε το γεμάτο καλάθι στη συσκευή, έτσι ώστε η σήμανση να δείχνει προς τα εμπρός στο μέρος του διακόπτη (εικ. H).

Προσοχή: Σε όλες τις άλλες θέσεις το καπάκι δεν κλείνει πλήρως, έτσι μπορεί να εξέρχονται υδρατμοί και να εισχωρήσει νερό στη συσκευή.

9.Τοποθετήστε το καπάκι 2 στη συσκευή, βάλτε το βύσμα 14 στην πρίζα και ενεργοποιήστε τη συσκευή με το διακόπτη ενεργοποίησης 12 (με σήμανση). Το λαμπάκι ελέγχου 11 ανάβει (εικ. I).

10.Ο αποστειρωτήρας απενεργοποιείται αυτόματα μετά την αποστείρωση.

 

Παρακαλούμε να προσέξετε τα εξής:

•Μία αποστείρωση διαρκεί περίπου 15 λεπτά.

•Εγγύηση αποστείρωσης υφίσταται, μόνον εφόσον η διαδικασία αποστείρωσης δεν διακοπεί και δεν περικοπεί η διάρκειά της.

•Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε αποκλειστικά κανονικό νερό βρύσης χωρίς οποιεσδήποτε προσθήκες.

•Φροντίστε ώστε να γίνεται τακτικός καθαρισμός αλάτων, σύμφωνα με την ενότητα "Καθαρισμός αλάτων" στη σελίδα 36, ώστε να διασφαλιστεί η λειτουργικότητα της συσκευής.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

4. Βράσιμο τροφίμων

Γενικά περί βρασίματος

Η προσεχτική διαδικασία βρασίματος με ατμό επιτρέπει σε μεγάλο βαθμό τη διατήρηση των βιταμίνων στα τρόφιμα. Με τον τρόπο αυτό μπορείτε να παρασκευάσετε στα γρήγορα και με ελάχιστο κόπο μία μερίδα φρέσκης βρεφικής τροφής. Ο εκάστοτε απαιτούμενος χρόνος βρασίματος εξαρτάται άμεσα από την χρησιμοποιούμενη ποσότητα νερού. Μόλις εξατμιστεί το νερό η συσκευή απενεργοποιείται αυτόματα.

Στον πίνακα που ακολουθεί θα βρείτε τις απαραίτητες ποσότητες νερού καθώς και τους αντίστοιχους χρόνους βρασίματος ωρισμένων βασικών τροφίμων.

Υπόδειξη: Οι δοκιμασμένες αυτές ποσότητες νερού καθώς και οι χρόνοι βρασίματος μπορεί να ποικίλουν ελαφρώς, ανάλογα με την ποιότητα των τροφίμων.

Τις ποσότητες νερού που είναι απαραίτητες για την παρασκευή των άλλων τροφίμων μπορείτε να τις βρείτε με ευκολία στον πίνακα χρόνου βρασίματος.

Πίνακας χρόνου βρασίματος:

Σας παρακαλούμε να λάβετε υπόψη, ότι δεν επιτρέπεται να βράσουν συνολικά περισσότερα από 500 γρ. τροφίμων ανά φάση βρασίματος.

Βράσιμο

Τις εικόνες K έως P για το βράσιμο τροφίμων θα τις βρείτε στην αναδιπλούμενη σελίδα.

1.Τοποθετήστε το δίσκο σταλάγματος 9 από κάτω στο καλάθι 7. Προσέχετε ώστε να ασφαλίσουν και οι τέσσερις ασφάλειες 8 (εικ. K).

Προσοχή: Για το βράσιμο θα πρέπει να τοποθετήσετε οπωσδήποτε το δίσκο σταλάγματος 9, διότι διαφορετικά θα στάζει ο ζωμός λαχανικών και φρούτων στο θερμαντικό δίσκο και θα καίγεται.

2.Κόψτε τα πλυμένα και κομμένα τρόφιμα σε κύβους μεγέθους περ. 1 εκατ. (εικ. L).

3.Βάλτε τους κύβους τροφίμων στο κάτω καλάθι 7 (εικ. M).

4.Βάλτε την απαραίτητη ποσότητα νερού στο δίσκο εξατμιστήρα 10. Την απαραίτητη ποσότητα νερού θα την βρείτε στον πίνακα.

Προσοχή: Το νερό πρέπει να το βάλετε κάτω στο δίσκο εξατμιστήρα με το θερμαντικό

Τρόφιμο

Νερό

περ. Χρόνος βρασίματος

Μήλα

100 ml

20 λεπτά

Αχλάδια

100 ml

20 λεπτά

Κουνουπίδι

150 ml

30 λεπτά

Μπρόκολα

100 ml

20 λεπτά

Αρακάς

100 ml

20 λεπτά

Μάραθο

100 ml

20 λεπτά

Ψάρι

50 ml

10 λεπτά

Πουλερικά

150 ml

30 λεπτά

Φασολάκια φρέσκα

100 ml

20 λεπτά

Καρότα

200 ml

40 λεπτά

Πατάτες

100 ml

20 λεπτά

Γογγυλοκράμβη

150 ml

30 λεπτά

Ροδάκινο

100 ml

20 λεπτά

Βοδινό ή χοιρινό

150 ml

30 λεπτά

Τομάτες

100 ml

20 λεπτά

Κολοκυθάκια

100 ml

20 λεπτά

περ. Χρόνος βρασίματος

Ποσότητα νερού

10 λεπτά

50 ml

20 λεπτά

100 ml

30 λεπτά

150 ml

40 λεπτά

200 ml

50 λεπτά

250 ml

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμός και περιποίηση της συσκευής

Καθαρισμός

Πριν καθαρίσετε τη συσκευή βγάλτε το βύσμα από τη πρίζα.

Καθαρίζετε τη συσκευή μόνο όταν είναι σε κρύα κατάσταση. Μη χρησιμοποιείτε καυστικά μέσα καθαρισμού και τριψίματος, για το λόγο ότι μπορούν να προξενήσουν ζημιές στις επιφάνειες.

Μετά από κάθε χρήση σκουπίζετε τον μαγειρικό δίσκο 10 και το καπάκι 2 με ένα υγρό πανί.

Για τον καθαρισμό μπορείτε να απομακρύνετε το δίσκο σταλάγματος 9 από το κάτω καλάθι 7:

•Πιέστε προς τα μέσα όπως ψαίνεται στην εικόνα A, τρεις από τις τέσσερις ασψάλειες 8 που βρίσκονται στον πάτο του πρόσθετου καλαθιού. Ετσι μπορείτε να κατεβάσετε προς τα κάτω το δίσκο σταλάγματος 9.

Για να συναρμολογήσετε ξανά το δίσκο σταλάγματος 9, τοποθετήστε το καλάθι στο δίσκο σταλάγματος και πιέστε μέχρι να ακουστεί το χαρακτηριστικό κλικ του κλειδώματος των ασψαλειών 8.

Το επάνω και κάτω καλάθι 4 + 7, η βάση για τις ψιάλες 5, ο δίσκος σταλάγματος 9 και η τσιμπίδα μπουκαλιών 6 μπορούν να πλυθούν σε πλυντήριο πιάτων.

Υπόδειξη: Οι φυσικές χρωστικές ύλες τροφίμων μπορεί να προκαλέσουν στα πλαστικά εξαρτήματα μόνιμες αποχρώσεις. Αυτό όμως δεν επηρεάζει τη λειτουργία της συσκευής για αξιόπιστες μελλοντικές αποστειρώσεις.

Καθαρισμός αλάτων

Μετά από κάποιο χρόνο δημιουργείται απόθεση αλάτων στο δίσκο εξατμιστήρα του αποστειρωτήρα (ανάλογα με το βαθμό σκληρότητας του χρησιμοποιημένου νερού βρύσης). Τα άλατα αυτά πρέπει να απομακρύνονται σε τακτικά χρονικά διαστήματα για να διασφαλίζεται έτσι η λειτουργική ικανότητα της συσκευής. Η απόθεση αλάτων μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την απόδοση κατά το βράσιμο και την αποστείρωση.

 

Υπόδειξη: Για ελαφριές αποθέσεις αλάτων χρησιμοποιήστε καλύτερα την κατωτέρω αναφερόμενη μέθοδο με επιτραπέζιο ξύδι. Για ισχυρές αποθέσεις αλάτων θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μέσο απομάκρυνσης αλάτων που προσφέρεται στο εμπόριο. Τηρείτε τις υποδείξεις χρήσης που αναφέρονται στη συσκευασία του προϊόντος.

•Για τον καθαρισμό αλάτων αναμειγνύετε 100 ml καυτού νερού με 100 ml μαγειρικό ξiδι και το βάζετε στο δίσκο του εξατμιστήρα. Αφήνετε το διάλυμα να δράσει για 30 λεπτά και μετά το πετάτε. Στη συνέχεια σκουπίζετε τη συσκευή με ένα υγρό πανί.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παρεπιπτόντως...μιά και μιλάμε για αποστειρωτές...

 

Έχω κι εγώ αυτόν της NUK.

Δεν ξέρω αν αυτό που λέω είναι πρόβλημα ή όχι, αλλά πάντα τα μπουκάλια και όλα τα συναφή βγαίνουν από την αποστείρωση "ψιλο-υγρά".

Καταλαβαίνω ότι είναι λόγω του ατμού, αλλά όπως βγαίνουν τα βάζω υγρά στο ψυγείο.....και γενικά δεν στεγνώνουν ποτέ !!!!

Φυσικά ούτε λόγος για να τα σκουπίζω πριν τα βάλω στο ψυγείο...χαλάει η αποστείρωση !!!

 

Τι μπορώ να κάνω για να στεγώνουν μετά την αποστείρωση ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως...μιά και μιλάμε για αποστειρωτές...

 

Έχω κι εγώ αυτόν της NUK.

Δεν ξέρω αν αυτό που λέω είναι πρόβλημα ή όχι, αλλά πάντα τα μπουκάλια και όλα τα συναφή βγαίνουν από την αποστείρωση "ψιλο-υγρά".

Καταλαβαίνω ότι είναι λόγω του ατμού, αλλά όπως βγαίνουν τα βάζω υγρά στο ψυγείο.....και γενικά δεν στεγνώνουν ποτέ !!!!

Φυσικά ούτε λόγος για να τα σκουπίζω πριν τα βάλω στο ψυγείο...χαλάει η αποστείρωση !!!

 

Τι μπορώ να κάνω για να στεγώνουν μετά την αποστείρωση ???

Και εγω τον ιδιο εχω και τα βαζω ετσι υγρα στο ψυγειο και τα χρησιμοποιω οπως ειναι,γιατι να στεγνωσουν?Αφου το νερο που εχουν μεσα ειναι αποστειρωμενο :wink:

Επισης,μηπως τον εχει χρησιμοποιησει καμια σας ως ατμομαγειρα?Κι αν ναι,ειναι ευχαριστημενη;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι?Σκέφτομαι να πάρω τον αποστειρωτή-ατμομάγειρα της NUK....

Όσες από εσάς τον έχετε γράφει made in CHINA?

Γιατί το είδα προχτές που έκανα έρευνα αγοράς...πήρα μπιμπερό πιπίλες κλπ. όλα NUK αλλά έγραφαν ΟΛΑ made in GERMANY...

Ο αποστειρωτής γιατί να γράφει made in CHINA οεο ????

:roll::roll::roll::roll:

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην παρεις τπτ και να θηλασεις το μωρακι σου οταν ερθει με το καλο!

Ειναι το καλυτερο δωρο που μπορεις να του κανεις!

Πηγαινε στην ενοτητα του θηλασμου να ενημερωθεις!

Με το καλο! :D

Link to comment
Share on other sites

Όλες να θηλάσουμε θέλουμε, αλλά ξέρεις δεν τα καταφέρνουν όλες! Και εγώ για να θηλάσω πάω αλλά και αποστειρωτή πήρα και μπιμπερό. Και εγώ τον NUK πήρα αλλά δεν είδα πουθενά made in china. Αλλά και να έλεγε που είναι το πρόβλημα? Τα περισσότερα πράγματα εκεί κατασκευάζονται.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όλες να θηλάσουμε θέλουμε, αλλά ξέρεις δεν τα καταφέρνουν όλες! Και εγώ για να θηλάσω πάω αλλά και αποστειρωτή πήρα και μπιμπερό. Και εγώ τον NUK πήρα αλλά δεν είδα πουθενά made in china. Αλλά και να έλεγε που είναι το πρόβλημα? Τα περισσότερα πράγματα εκεί κατασκευάζονται.

Aν διαβασεις την ενοτητα θηλασμος,θα τα καταφερεις σιγουρα!

Αν ακουσεις,τις μαμαδοπεθερεςκουμπαροξαδερφες και τους διαφορους παιδιατρους με τις γνωστες "συμβουλες "τους,δεν θα θηλασεις,δεν υπαρχει περιπτωση,στο λεω 100% :?

Αν πραγματικα το θελετε,διαβαστε την ενοτητα του θηλασμου,ξεκινώντας από εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=192

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=16101&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Μπορειτε να πατε εδω αν θελετε να θηλασατε και να ενημερωθειτε!

Μην περιμενετε βοηθεια απο πουθενα,ολοι κοτσανες θα σας λενε...

 

Το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο δωρο που μπορειτε να κανετε στο μωρο σας! :D

Link to comment
Share on other sites

frene μου καλημέρα!!!!!

Εγώ θα θηλάσω οπωσδήποτε απλά μερικές φορές που δεν θα είμαι με το μωρό θα χρειαστεί να το βγάζω με το θήλαστρο οπότε αποστειρωτή θα χρειαστώ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!

έχω διαβάσει την ενότητα για το θηλασμό και μάλιστα εδώ στο Ηράκλειο έχω πάει και σε συναντήσεις με μαία οπότε τα έχω δεί και στην πράξη..... :wink::wink::wink::wink:

 

ravT μου το ξέρω κοπέλα μου ότι τα περισσότερα για να μην πω ΟΛΑ είναι φτιαγμένα στην Κινα απλά μου κάνει εντύπωση ότι σε καταστήματα γράφει made in Germany και στα jumpo made in China.....

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Μήπως είναι άλλες παρτίδες? Μπορεί να λέω και βλακείες γιατί τον είδα στα jumbo και μου φάνηκε ότι στην ίδια τιμή τον πήρα από τα ΛΗΤΩ. Πάντως στο κουτί αναγράφονται πολλές λέξεις στα γερμανικά. Αλλά τη φράση Made in... δεν την βρήκα ούτε πάνω στο κουτί, ούτε στο manual.

 

Καλή μου frene, το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω πραγματικά να θηλάσω! Απ το άγχος μου μήπως δεν τα καταφέρω έχω ήδη ρωτήσει την Αγλαϊα για κάποια βιβλία θηλασμού και τώρα ήρθε η ώρα να τα αγοράσω. Σ'ευχαριστώ και για τα links, αν και όποιος ψάχνει, βρίσκει :wink:

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...