Recommended Posts

Εμάς ο δικός μας πάει στο δωμάτιό του, ΚΛΕΙΝΕΙ την πόρτα και ντύνεται μόνος του (δεν θέλετε να ξέρετε 1.πως βγαίνει έξω & 2.πόση ώρα ξαναδιπλώνω μετά). Τώρα μου έκοψε & στα συρτάρια που έχει πρόσβαση έχω βάλει αυτά που τουλάχιστον συνδυάζονται κάπως μεταξύ τους. Πάντώς όσες φορές τον έχω πείσει να βάλει κάτι "καλύτερο" μου βγάζει την ψυχή! Επιμένει στην φορμίτσα του! Αφού έτσι βολεύεται το παιδί, τι να κάνουμε, σχολείο πάει, όχι καλλιστεία χαχα!

Πάντως αυτό που λες Κατερίνα, και στη συγκέντρωση γονέων που πήγα, μας είπε η δασκάλα να τους φοράμε άνετα ρούχα που να μπαινοβγαίνουν εύκολα και αν κάτι φοβομαστε μη λερωθεί ή χαλάσει να το αποφύγουμε. Ε, οι περισσότερες μαμάδες την κοίταζαν σαν ούφο την κοπέλα!!!

Διαφημίσεις

Πάντως αυτό που λες Κατερίνα, και στη συγκέντρωση γονέων που πήγα, μας είπε η δασκάλα να τους φοράμε άνετα ρούχα που να μπαινοβγαίνουν εύκολα και αν κάτι φοβομαστε μη λερωθεί ή χαλάσει να το αποφύγουμε. Ε, οι περισσότερες μαμάδες την κοίταζαν σαν ούφο την κοπέλα!!!

καταλαβαινω οτι κ οι γονεις το βλεπουν σαν ευκαιρια να δουμε τα καμαρια τους ομορφα!αλλα στην πραξη δεν βοηθαει!τα καημενα ερχονται συνεχεια να τους ανοιξουμε τα κουμπια για την τουαλετα,να τους δεσουμε τα κορδονια παπουτσιων,αντι για αυτοκολητο..,κ λενε αχ,λερωθηκα θα φωναζει η μαμα!

ερωτηση δικια μου..εχετε πλυντηριο;ναι κυρια!αχ!τι ωραια,η μαμα δενθα κουραστει να το πλυνει!κ χαλαρωνουν λιγο!

καταλαβαινω οτι κ οι γονεις το βλεπουν σαν ευκαιρια να δουμε τα καμαρια τους ομορφα!αλλα στην πραξη δεν βοηθαει!τα καημενα ερχονται συνεχεια να τους ανοιξουμε τα κουμπια για την τουαλετα,να τους δεσουμε τα κορδονια παπουτσιων,αντι για αυτοκολητο..,κ λενε αχ,λερωθηκα θα φωναζει η μαμα!

ερωτηση δικια μου..εχετε πλυντηριο;ναι κυρια!αχ!τι ωραια,η μαμα δενθα κουραστει να το πλυνει!κ χαλαρωνουν λιγο!

Εγώ πάλι την παρακαλούσα πέρσι να πει στην κόρη μου - στα μικρά προνήπια να βάζει φόρμες και αυτή μου είπε οχι δεν πειράζει άσε την να βάλει τα φορεματάκια της αμα θέλει και της είπα εντάξει αν δεν σε πειράζει εσένα που θα της ανεβάζεις το καλσόν τότε ούτε εμένα με πειράζει.

Φέτος ευτύχως μας είπε η νηπιαγωγός να βάζουμε "εύκολα" ρούχα, αλλά η κόρη μου τόσο πολύ τα θέλει τα φορέματα που έμαθε να τα ανεβάζει ΄'σχεδόν' τα καλσόν...

Συγγνώμη, αλλά εγώ τα καμάρια μου τα βλέπω όμορφα και με τις πιτζάμες τους, δεν χρειάζεται να τα στολίζω χαχαχα!

Τα ίδια και στην παιδική χαρά, έχω δει παιδάκι με τζην τόσο στενό (όχι μικρο, στενή φόρμα) που δεν μπορούσε να σηκώσει το πόδι να ανέβει στο ποδήλατο & κοριτσάκι να προσπαθεί να παίξει με τα χώματα χωρίς να καθίσει στο χώμα μη λερώσει το φόρεμα! έλεος δλδ

Ο γιος μου είναι 3 ετών και ξεκίνησε πρόσφατα παιδικό. Από την πρώτη ημέρα μόνο σορτς με λάστιχο και τώρα μόνο φόρμες. Έχω προμηθευτεί 10 ωραιότατες φόρμες σε διάφορα χρώματα (άσχετα αν προτιμάει μόνο τις κόκκινες γιατί είναι πιο γρήγορες όπως ο κεραυνός McQueen) ώστε να μπορεί να τις ανεβοκατεβάζει μόνος του όταν πηγαίνει τουαλέτα και να είναι πιο άνετος όταν παίζουν στην αυλή. Όσο για παπούτσια αθλητικά και μόνο με χρατς, ούτε να του λύνονται ούτε να παιδεύεται να τα φορέσει.Όταν βγαίνουμε απογεύματα για βόλτα μάλλος θα ντυθούμε λίγο πιο casual αλλά και πάλι άνετα. Το να λερωθούν δεν με απασχολεί καθόλου. Το πλυντήριο δουλεύει σε καθημερινή βάση και αν κάτι δε βγαίνει (πολύ σπάνια) δε χάλασε και ο κόσμος.

LlIEp3.pngOjjvp3.png

Διαφημίσεις

Στο σχολείο μόνο φόρμες και μάλιστα βολεύομαι με τα μονά παντελόνια και ανεξάρτητες μπλούζες χωριστά. Τα σετ φόρμας πιστεύω ότι δεν βολεύουν γιατί είναι χοντρά τα μπλουζάκια και σε χώρους κλειστούς με καλοριφέρ ιδρώνουν και είναι ότι χειρότερο. Παπούτσια χωρίς κορδόνια. Οτι είναι δηλ. βολικό για όλους και κυρίως για τα παιδιά. Τα ρούχα τους τα βγάζω εγώ από το βράδυ τα φοράμε το πρωί χωρίς διαμαρτυρία

Αχ, κι εμείς έχουμε τεράστιο κόλλημα με τα φουστάνια και τις φούστες!!! Στην καλύτερη των περιπτώσεων και μετά από πολύ μπίρι - μπίρι να την πείσω να βάλει κανένα παντελόνι …. ;)Τις φόρμες ούτε να τις δει δεν θέλει!!! Είναι λέει για την γυμναστική (ακούει από την μεγάλη μου) και όχι για να είναι όμορφα ντυμένη στο σχολείο!!! :rolleyes: Νομίζω ότι είναι «φάση» όμως και θα περάσει μεγαλώνοντας. Και η μεγάλη μου το πέρασε αυτό το στάδιο και τώρα είμαστε συνεχώς με casual ντύσιμο.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

και εμενα μου αρεσει να ειναι καλοντυμενα αν και προτιμω φορμιτσες και κολαν που ειναι ανετα για το παιχνιδι. αν καποιο εχει λαδια δεν τους το φοραω στο σχολειο αλλα τα χρησιμοιποιω για το σπιτι αν και συνηθως τα ξαναπλενω με καποιο ενισχυτικο και καθαριζουν. επιπλεον ολα τα περυσινα ρουχα που ειναι λιγο κοντα ή ταλαιπωρημενα τα κανω προχειρα για εντος σπιτιου. η κορη μου ειναι πολυ κοκκετα εξαλλου και δεν θα φορουσε τιποτα με λαδι ή παλιο. καμμια φορα απλα βρεχει σταλια το μανικι της και επιμενει να της το βγαλω....μην κοιτατε εμενα, κοιταξτε κατα θεια μερια (η αδερφη μου ειναι ετσι) μαλλον ειναι γονιδιακο!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Λαδιά από κερί έχω αποτύχει..

Σίδερωσε το ρούχο με ένα φύλλο εφημερίδας από πάνω του. Η λαδιά από το κερί εξαφανίζεται.;)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Μιας που ξεκινήσαμε κι εμείς σταθμό σιγά σιγά (είμαστε ακόμα στην προσαρμογή) ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα για τα ρούχα (ενδεχομένως λίγο χαζές ερωτήσεις αλλά κουβέντα να γίνεται! First world's problems που λένε)

Κατ'αρχας το είδος των ρούχων το έχω λυμμενο θέμα (όσο δεν εκφράζει προτιμήσεις) : έχω σκοπό να της φοράω μόνο φόρμες, κολάν κλπ. Τζιν έτσι κι αλλιώς μόνο ένα έχει, δεν το θεωρώ βολικό ρούχο ούτε καν για εμένα, κι έχει κι ένα κοτλε κι ένα "κανονικό" παντελόνι που θα τα βάζουμε σε εξόδους, επισκέψεις κλπ.

Τώρα όσον αφορά τους λεκέδες. Της έχω πάρει διάφορα πολύ όμορφα ρουχαλακια (οικονομικά πάντα ωστόσο) με το σκεπτικό ότι επιτέλους κάποιος θα τα βλέπει, μετά από τόσες καραντινες κλπ! (Εξάλλου τόσα χρόνια μόνο παιδική χαρά κλπ τα ρούχα δεν φαίνονταν, φορούσε μπουφάν από πάνω). Οπότε είπα να πάρω περισσότερα για το σχολείο, με ενθουσιασμό! Βλέποντας τη σελίδα του σχολείου όμως είδα ότι δεν φοράνε ποδιές/σαλιαρες κλπ στη ζωγραφική και στο φαγητό. Η κόρη μου ακόμα γίνεται χάλια στο φαγητο γιατί τρώει κυρίως με τα χερια (στο σπίτι δεν της φοράω ποτέ καινούργια ρούχα, μόνο διαφορα που μας έχουν δώσει με λεκέδες/κομπους/ξεθωριασματα κλπ ή διάφορα παμφθηνα που έχω πάρει από j... ειδικά γι'αυτό το σκοπό). Θα πάνε άκλαυτα τα καινουργια ρούχα λέτε; Σκέφτομαι τα καινούργια να προσπαθω να τα βάλει πρώτα 2-3 φορές σε εξόδους, επισκέψεις κλπ και μετά να τα βάζει στο σχολείο, όσο γίνεται βέβαια. Το να πούμε στις δασκάλες να βάζει σαλιαρα υποθέτω δεν παίζει, και για να μαθαίνει και για λόγους ενσωμάτωσης φαντάζομαι.

Και κάτι άλλο (πιο χαζό) επειδη κι εμένα μου αρέσουν οι συνδυασμοί: όταν χρειαστεί να αλλάξουν ένα παιδί (υποθέτω μόνο μετά από ατύχημα τουαλέτας, όχι μετά από φαγητό), αλλάζουν μόνο τα κάτω; Μπορεί δηλαδή να βαλει μετά ένα πανασχετο παντελόνι μένοντας με την μπλούζα που φορούσε από πριν; :-P 

(Μας έχουν ζητήσει πλήρεις αλλαξιές, όχι μόνο τα κάτω. Και μάλιστα 2 αλλαξιες, οπότε υποθέτω δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν ποια από τις δύο μπλούζες πάει με ποιο από τα δύο παντελόνια!)

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μιας που ξεκινήσαμε κι εμείς σταθμό σιγά σιγά (είμαστε ακόμα στην προσαρμογή) ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα για τα ρούχα (ενδεχομένως λίγο χαζές ερωτήσεις αλλά κουβέντα να γίνεται! First world's problems που λένε)

Κατ'αρχας το είδος των ρούχων το έχω λυμμενο θέμα (όσο δεν εκφράζει προτιμήσεις) : έχω σκοπό να της φοράω μόνο φόρμες, κολάν κλπ. Τζιν έτσι κι αλλιώς μόνο ένα έχει, δεν το θεωρώ βολικό ρούχο ούτε καν για εμένα, κι έχει κι ένα κοτλε κι ένα "κανονικό" παντελόνι που θα τα βάζουμε σε εξόδους, επισκέψεις κλπ.

Τώρα όσον αφορά τους λεκέδες. Της έχω πάρει διάφορα πολύ όμορφα ρουχαλακια (οικονομικά πάντα ωστόσο) με το σκεπτικό ότι επιτέλους κάποιος θα τα βλέπει, μετά από τόσες καραντινες κλπ! (Εξάλλου τόσα χρόνια μόνο παιδική χαρά κλπ τα ρούχα δεν φαίνονταν, φορούσε μπουφάν από πάνω). Οπότε είπα να πάρω περισσότερα για το σχολείο, με ενθουσιασμό! Βλέποντας τη σελίδα του σχολείου όμως είδα ότι δεν φοράνε ποδιές/σαλιαρες κλπ στη ζωγραφική και στο φαγητό. Η κόρη μου ακόμα γίνεται χάλια στο φαγητο γιατί τρώει κυρίως με τα χερια (στο σπίτι δεν της φοράω ποτέ καινούργια ρούχα, μόνο διαφορα που μας έχουν δώσει με λεκέδες/κομπους/ξεθωριασματα κλπ ή διάφορα παμφθηνα που έχω πάρει από j... ειδικά γι'αυτό το σκοπό). Θα πάνε ακλαφτα τα καινουργια ρούχα λέτε; Σκέφτομαι τα καινούργια να προσπαθω να τα βάλει πρώτα 2-3 φορές σε εξόδους, επισκέψεις κλπ και μετά να τα βάζει στο σχολείο, όσο γίνεται βέβαια. Το να πούμε στις δασκάλες να βάζει σαλιαρα υποθέτω δεν παίζει, και για να μαθαίνει και για λόγους ενσωμάτωσης φαντάζομαι.

Και κάτι άλλο (πιο χαζό) επειδη κι εμένα μου αρέσουν οι συνδυασμοί: όταν χρειαστεί να αλλάξουν ένα παιδί (υποθέτω μόνο μετά από ατύχημα τουαλέτας, όχι μετά από φαγητό), αλλάζουν μόνο τα κάτω; Μπορεί δηλαδή να βαλει μετά ένα πανασχετο παντελόνι μένοντας με την μπλούζα που φορούσε από πριν; :-P 

(Μας έχουν ζητήσει πλήρεις αλλαξιές, όχι μόνο τα κάτω. Και μάλιστα 2 αλλαξιες, οπότε υποθέτω δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν ποια από τις δύο μπλούζες πάει με ποιο από τα δύο παντελόνια!)

για λεκεδες απο φαγητο δ εχω μεγαλη εμπειρια.δ μπορω να πω οτι δ λερωνονταν με μαγειρευτα αλλα βγαινουν.θεμα ηταν οταν ετρωγαν φρουτοκρεμα που σε αυτην την ηλικια ειναι κανονικα φρουτα το δεκατιανο

ποδιες στην ζωγραφικη σιγουρα δ φορουσαν.ευτυχως μεχρι τωρα οαντα βγαινουν κ μαρκαδοροι κ νερομπογιες

μονο ενα ασπρο αδιαβροχο δ μπορεσα να καθαρισω που ηταν γραμμενο,αλλα δ παιδευτηκα κ πολυ

εχω παιδια που λερωνονται σε μετριο βαθμο,ειδικα ο μικρος.τα χερια παντα μουτζουρωμενα

εννοειται δ θα κατσουν να δουν αν η φορμα ειναι σετ με καποια μπλουζα

• Μου αρέσει 1

Κι εμένα λερώνεται, γιατί φέτος δεν τους φοράνε ποδιές. Δεν έχω αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα μέχρι στιγμής. Τα τρίβω στο χέρι με απορρυπαντικό πιάτων, τα αφήνω για λίγο και τα βάζω πλυντήριο. Οι λαδιές είναι πολύ πιο εύκολες απ' τα φρούτα, αλλά εμείς το έχουμε λυμένο αυτό το θέμα γιατί ούτε που τα πλησιάζει (τριών χρόνων και δίνω φρουτόκρεμα, αφήστε με). 

Εννοείται πως δεν θα ασχοληθούν να της τα σετάρουν, εκτός κι αν έχει τέτοια μεράκια και η δασκάλα. 

• Μου αρέσει 1

Με το καλό @little lamb η μπουμπού σας στον παιδικό (και το μπουμπούκι καθ'οδόν)!

Θα λερώνεται. Με φαγητό, με μπογιές, κλπ. Συμφωνώ με φόρμες-κολαν-φούτερ/μακό απολύτως. Τα μόνα που θα πρότεινα είναι: α) Ρουχαλάκια που να πλένονται στους 40°C. Γιατί εμένα σε χαμηλότερη δεν καθαρίζουν και όλα στους 40°C τα πλένω. Καμιά φορά τσεκάρω καρτελάκι και γράφει 30°C και το πετάω κι αυτό μέσα με τα άλλα κι ότι γίνει. β) Χρώματα βολικά. Όχι πολύ ανοιχτό ροζ, άσπρα, σομον ανοιχτό κλπ διότι εκεί τυχόν υπολείματα λεκέδων δεν καμουφλάρονται και επίσης όλο και λίγο χρώμα θα απορροφίσουν από άλλο ρούχο (παιδιά εγώ τα παιδικά δεν τα ξεχωρίζω χρωματιστά-ανοιχτόχρωμα. Όλα μαζί τα πλένω. Ευτυχώς ελάχιστες φορές κάποιο έχει ξεβάψει σε βαθμό να χαλάσει άλλο ρούχο).

• Μου αρέσει 2

Οι μαρκαδόροι ξέρω ότι τώρα πια καθαρίζουν, για νερομπογιές, τέμπερες κλπ δεν ξέρω γιατί δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ. Κυρίως τα φαγητά σκέφτομαι είναι η αλήθεια, γιατί στο σπίτι λερώνονται τα μανίκια μέχρι τον αγκώνα μιλάμε, και να φανταστείτε της τα δίνουμε όλα στεγνά! Σούπες ποτέ, μόνο τον τραχανά. Και τις φακές ας πούμε τις σερβίρουμε με την τρυπητή κουτάλα. Και βλέπω στο μενού κάτι ψαροσουπες και τέτοια και προβλέπω χαμό :-P (Ακόμα δεν έχει κάτσει για μεσημεριανό)

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Εννοείται πως δεν θα ασχοληθούν να της τα σετάρουν, εκτός κι αν έχει τέτοια μεράκια και η δασκάλα. 

Νομίζω αν ήμουν δασκάλα θα ήμουν η παλαβή που θα τους τα σεταρε :-P

@samsympan ευχαριστώ για τις ευχές! Εμείς ούτε τα δικά μας ξεχωρίζουμε σε χρωματιστά και ανοιχτόχρωμα και δεν είχαμε ποτέ θέμα (με χρωμοπαγιδα εννοείται και όχι υψηλούς βαθμούς, πάντα στους 40) Μόνο καποτε μια τιρκουάζ πετσέτα έβαψε κάτι άλλα την πρώτη φορά που την πλυναμε, αλλα έκανε ο άντρας μου ένα κόλπο που πριν στεγνωσουν τα ξεβγαλε αλλάζοντας αρκετα νερά και επανηλθαν. Εξαρτάται και από το υλικό του ρούχου βέβαια

Εσεις δηλαδή τις αλλαξιες δεν τις σεταρετε; Αφού έτσι κι αλλιώς θα φορεθούν όπως να'ναι;

αν ησουν δασκαλα πιθανον με το ζορι θα προλαβαινες να τα αλλαξεις:mrgreen:

κ οχι δ καθομαι να σεταρω,ετσι κ αλλιως πολλες φορες παιρνουν μονα τους ρουχα

κ ποσο πιο χαλια να ειναι απο οταν τα εντυνε ο αντρας μου:P

μονο τα μαυρα βαζω χωρια,στα δικα μας που ειναι κ πολλα

με το μονο που εκανα βλακεια ηταν ενα καινουριο μπορντω παντελονι(μα τι σκεφτομουν:rolleyes: ),οπου ολα σωθηκαν μετα εκτος απο ενα δανεικο ριγε ασπρο-γαλαζιο μπλουζακι του γιου μου.εχει γινει ξεσκονοπανο:grin:

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τώρα όσον αφορά τους λεκέδες. Της έχω πάρει διάφορα πολύ όμορφα ρουχαλακια (οικονομικά πάντα ωστόσο) με το σκεπτικό ότι επιτέλους κάποιος θα τα βλέπει, μετά από τόσες καραντινες κλπ! (Εξάλλου τόσα χρόνια μόνο παιδική χαρά κλπ τα ρούχα δεν φαίνονταν, φορούσε μπουφάν από πάνω). Οπότε είπα να πάρω περισσότερα για το σχολείο, με ενθουσιασμό! Βλέποντας τη σελίδα του σχολείου όμως είδα ότι δεν φοράνε ποδιές/σαλιαρες κλπ στη ζωγραφική και στο φαγητό. Η κόρη μου ακόμα γίνεται χάλια στο φαγητο γιατί τρώει κυρίως με τα χερια (στο σπίτι δεν της φοράω ποτέ καινούργια ρούχα, μόνο διαφορα που μας έχουν δώσει με λεκέδες/κομπους/ξεθωριασματα κλπ ή διάφορα παμφθηνα που έχω πάρει από j... ειδικά γι'αυτό το σκοπό). Θα πάνε άκλαυτα τα καινουργια ρούχα λέτε; Σκέφτομαι τα καινούργια να προσπαθω να τα βάλει πρώτα 2-3 φορές σε εξόδους, επισκέψεις κλπ και μετά να τα βάζει στο σχολείο, όσο γίνεται βέβαια. Το να πούμε στις δασκάλες να βάζει σαλιαρα υποθέτω δεν παίζει, και για να μαθαίνει και για λόγους ενσωμάτωσης φαντάζομαι.

Τα ψιλοβοηθανε οι δασκάλες καλε στον παιδικο σταθμο μην αγχώνεσαι δεν τα αφήνουν να γίνουν αγνώριστα όταν γυρνάνε δεν τις συμφέρει κιόλας να λερώνεται κ να γινετε χάλια γιατί πρέπει να τα αλλάξουν . Κ εμένα στο σπιτι χάλια γινετε ακομα στον παιδικο ότι κ να ετρωγε αντε να ειχε ένα μικρό λεκε . Ούτε με τις μπογιές κ αυτα τα αφήνουν να γίνουν αγνώριστα. Οποτε αντε το πολυ πολυ να έχεις ένα μικρό λεκε κάθε φορά. Εντάξει το άσπρο να αποφεύγεις κ κάποια ρούχα από ορισμένα μαγαζια που δεν φεύγουν με τίποτα οι λεκέδες.  

Πώς να τα βοηθήσουν; Το μανίκι στιγμιαία χώνεται όλο μέσα στο πιάτο μέχρι τον αγκώνα :-P

Μακάρι πάντως, γιατί στο σπίτι δεν είναι ποτέ ένας λεκές που φεύγει κλπ κλπ, παρόλο που τα πλένουμε στο χέρι σχεδόν αμέσως... Είναι μανίκια μες στη λίγδα που δεν έφυγε ποτέ, γι'αυτό και φοράει συνεχώς τις ίδιες 5-6 μπλουζες μέσα στο σπίτι. 

@vicky86 εγώ όταν είναι να την ντύσει ο άντρας μου ή η γιαγια, τους έχω βγαλει συγκεκριμένα ένα συνδυασμό για να φορέσουν κι ένα για να βάλουν στην τσάντα (ακόμα κουβαλάμε αλλαξιά οπουδήποτε πάμε, αν και δεν έχει χρειαστεί σχεδόν ποτέ. Αλλά είχα δει από καιρό ότι είναι δύσκολο να έχεις βρει δύο παντελόνια που να ταιριάζουν με την ίδια μπλούζα ή δύο μπλούζες με το ίδιο παντελόνι, σε περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή μόνο το ένα. Κι έτσι όποτε έχει χρειαστεί τα αλλάζουμε και τα δύο. Θα με περνάτε για παλαβή, αλλά αφού το παιδί είναι δεκτικό γι'αυτό τα κάνω! Σε άλλα πράγματα πχ κοκκαλακια ή αλογοουρά που δεν είναι δεκτικη δεν της βάζω τίποτα, και η αντίστοιχη δικιά μου απορία είναι πώς είναι δεκτικά τα άλλα και τα βλέπεις όλα με αλογοουρες! Ακομα και στον καύσωνα το καλοκαίρι όλα κατω τα θέλει 

Κι εμένα δεν μου αρέσει να είναι ντυμένα άλλα αντί άλλων, για αυτό σε γενικές γραμμές όταν ήταν μικρά και χρειαζόμασταν αλλαξιές αγόραζα ρούχα που γενικά ταίριαζαν το ένα με το άλλο, κατά κύριο λόγο σκούρα μπλε κολάν/φόρμες και από πάνω μπλούζες σε διάφορα χρώματα.

Και η δικιά μου κόρη λερωνόταν πάρα πολύ όταν ξεκίνησε σταθμό (20 μηνών) γιατί έτρωγε με τα χέρια και οι δασκάλες μου είχαν ζητήσει ποδιά ζωγραφικής για το φαγητό :grin::grin::grin:, το ότι δεν το δείχνουν στις φωτογραφίες δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε δεν θα ζητήσουν.

Σίγουρα κάποια ρούχα θα λερωθούν πάρα πολύ, αλλά ΟΚ αυτό είναι στο πρόγραμμα, καλά έκανες και δεν αγόρασες πολύ ακριβά, αλλά λογικά σχετικά άμεσα θα μάθει κιόλας να είναι πιο προσεκτική, το μανίκι ας πούμε μια χαρά μπορεί να μάθει να το σηκώνει και το πηρούνι/μαχαίρι είναι σε ηλικία που με την μίμηση θα το μάθει.

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Πώς να τα βοηθήσουν; Το μανίκι στιγμιαία χώνεται όλο μέσα στο πιάτο μέχρι τον αγκώνα :-P

Μακάρι πάντως, γιατί στο σπίτι δεν είναι ποτέ ένας λεκές που φεύγει κλπ κλπ, παρόλο που τα πλένουμε στο χέρι σχεδόν αμέσως... Είναι μανίκια μες στη λίγδα που δεν έφυγε ποτέ, γι'αυτό και φοράει συνεχώς τις ίδιες 5-6 μπλουζες μέσα στο σπίτι. 

@vicky86 εγώ όταν είναι να την ντύσει ο άντρας μου ή η γιαγια, τους έχω βγαλει συγκεκριμένα ένα συνδυασμό για να φορέσουν κι ένα για να βάλουν στην τσάντα (ακόμα κουβαλάμε αλλαξιά οπουδήποτε πάμε, αν και δεν έχει χρειαστεί σχεδόν ποτέ. Αλλά είχα δει από καιρό ότι είναι δύσκολο να έχεις βρει δύο παντελόνια που να ταιριάζουν με την ίδια μπλούζα ή δύο μπλούζες με το ίδιο παντελόνι, σε περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή μόνο το ένα. Κι έτσι όποτε έχει χρειαστεί τα αλλάζουμε και τα δύο. Θα με περνάτε για παλαβή, αλλά αφού το παιδί είναι δεκτικό γι'αυτό τα κάνω! Σε άλλα πράγματα πχ κοκκαλακια ή αλογοουρά που δεν είναι δεκτικη δεν της βάζω τίποτα, και η αντίστοιχη δικιά μου απορία είναι πώς είναι δεκτικά τα άλλα και τα βλέπεις όλα με αλογοουρες! Ακομα και στον καύσωνα το καλοκαίρι όλα κατω τα θέλει 

Μην αγχώνεσαι δεν τα αφήνουν ετσι στην τύχη τους ειναι η δουλειά τους να μην βγαίνουν σαν γουρουνάκια απτον παιδικο σταθμο . Ειδικά στον παιδικο σταθμο πιο πολύ με αυτά τα θέματα ασχολούνται παρα με δραστηριότητες δηλαδη πως δεν θα χτυπήσουν κ πως θα μάθουν λιγο να τρώνε να πλένουν χεράκια κ τετοια . 

συμφωνω με την deena

ποσο χαλια να ταιριαξει μια μαυρη-μπλε φορμα,η κολαν με οποιαδηποτε μπλουζα

συνηθως αυτα ειναι τα χρωματα μας

στο νηπιαγωγειο ακομη ηταν δεκτικη.γενικα θελει τα μαλλια κατω.αλλα οκ,καταλαβαινε οτι ειναι πιο βολικο να ειναι πιασμενα.δ τα καναμε ομως καθε μερα.κ με πολυ απλα λαστιχακια

τωρα τα πιανει μονο στο μπαλετο,αλλα εχει κ πολυ ιδιαιτερο κουρεμα

απλα εφοσον τα θελει κατω δ τα αφηνουμε πολυ μακρια.εχει κ ευκολο μαλλι,ολοισιο.οταν ειναι πολυ μακρια κ εχει ζεστη παιρνει ενα λαστιχακι κ τα μαζευει

κ ο μικρος εχει θεμα με το μαλλι.αυτος θελει μεγαλη φραντζα,αλλα δ γινεται ολο να τα πειραζει.για κουρεμα ειναι

Έχω πάρει (και μας έχουν δώσει) πολυ χρωματιστά! Πράσινα, κόκκινα, φούξια, καφέ παντελόνια, ακόμα και πολύχρωμα λουλουδατα, χαχα! Καλά το να είναι όπως να'ναι στο σχολείο δεν με πολυνοιαζει, μόνο αν έχουμε να πάμε κάπου κατ'ευθειαν μετά. Αλλά εντάξει είπαμε, κουβέντα να γίνεται, προφανώς δεν είναι αυτό το σοβαρότερο θέμα όσον αφορά το σχολείο. 

Τα μαλλιά η δικιά μου ούτε στο μπαλέτο θέλει να τα πιάνει, αλλά επειδή εκεί έχουμε να λύσουμε το θέμα του ότι θέλει ακόμα κάποιον από εμάς στην αίθουσα δεν επιμένω για το μαλλί σε αυτή τη φάση. Γενικά της κόβω συνεχώς αφέλειες, τις έχουμε βαρεθεί κι εγώ και ο άντρας μου αλλά είναι η μόνη λύση για να μην της πέφτουν στα μάτια. Μετά το καλοκαίρι πήγαμε να τις μακρυνουμε για να τις πιάνει με κοκκαλακι στο πλαι αλλά δεν είδαμε φως, οπότε τις ξαναεκοψα. Έχουμε στη μέση προσαρμογή σε σταθμό, μπαλέτο, πάνα (ω ναι, ακόμα) και επερχόμενο αδερφάκι, οπότε το μαλλί είναι το τελευταίο. Κατά τα άλλα ενώ έχει μια γενικότερη άρνηση σε όλα (εκτός από το αδερφάκι ευτυχώς), μπορεί να κάτσει ώρες να δοκιμάσουμε όλα τα περσινά ρούχα για να δούμε ποια της κάνουν και ποια είναι για δοσιμο :-P (φέτος βαριέμαι εγώ και δεν πρόκειται να το κάνω λογω εγκυμοσύνης, οπότε απλά όταν την ντύνω της φοράω πρώτα ένα περσινό κι αν της κάνει το κρατάμε αλλιώς τα συγκεντρώνω κάπου σταδιακά για δοσιμο)

εμας απο περυσι που ειναι σε πιο μεγαλο τμημα στο μπαλετο ζητανε να τα πιανουν, β δημοτικου

οι αφελειες θεωρω δ βολευουν καθολου.καλυτερα να δοκιμασεις διαφορετικα την χωριστρα,αλλα κ αυτο με πολυ πυκνο μαλλι ισως να μην ειναι ευκολο

εμενα δ καθονται να δοκιμασουν ρουχα,βαριουνται πολυ

Θεωρητικά κι εμάς πιασμένα πρέπει να τα έχουν, αλλά είναι όλα στο τμήμα κάτω των 5 ετών οπότε δεν στέκονται πολύ σε αυτά. Η δασκάλα δηλαδή. Η διευθύντρια είναι λίγο μεγάλης ηλικίας και πιο κολλημένη αλλά εντάξει δεν την πολυβλεπουμε!

Οι αφέλειες εμάς μας βολευουν. Με χωριστρα δοκιμάσαμε και στη μέση και στο πλάι (και με την προοπτική κοκκαλακιου) αλλά ξέρεις μέχρι να μακρύνουν αρκετά δεν στέκονται στα πλάγια. Και από αντίδραση μόλις τα πηγαίναμε στις άκρες τα έφερνε και τα έβαζε στα μάτια επίτηδες :-P Οπότε αφέλειες και πάλι αφέλειες! Αφού κάθεται να την κουρεψω πάλι καλά!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα