Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρουχα για το σχολειο


Recommended Posts

Τους φοραται συγκεκριμενα ρουχα στο σχολειο? Καπως ποιο προχειρα ας πουμε και φυλαται καποια για καλα? Και τι γινεται αν καποιο λερωθει και δεν καθαριζει? Τους το ξαναφοραται ή το πετατε?

Εχω μπει στον πειρασμο να κρατησω καποια κομματια σε καλυτερη κατασταση για να τα φορεσει για καθημερινα και ο μικρος. Οχι βεβαια τα "κατεστραμενα" αλλα το μπλουζακι που λαδωσε τοπ πεταω? ή του το ξαναφοραω στο σχολειο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βαλτε ρουχα ευκολα στο σχολειο,να κινουνται ανετα,να μπορουν να πανε τουαλετα.ας εχεικ μια λαδια δεν την βλεπει κανενας!καλυτερα να νιωθουν οτι μπορουν να λερωθουν παρα να προσεχουν

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα ο γιος μου μου αρέσει να είναι καλοντυμένος.

Κάθε μέρα διαλέγω επιμελώς τί θα φορέσει.

 

Και εγω επιλεγω τους συνδιασμους των χρωματων αλλα ελεγα μηπως "σωσω" τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια τα "κατεστραμενα" αλλα το μπλουζακι που λαδωσε τοπ πεταω? ή του το ξαναφοραω στο σχολειο?

 

Τι εννοείς το πετάω; Το πετάω στα άπλυτα ή το πετάω στα σκουπίδια; Οι λαδιές από φαγητό βγαίνουν με υγρό πιάτων. Πάνω σε κάθε λαδιά βάζουμε λίγο υγρό μετά λίγο νεράκι και τρίβουμε γερά και μετά στο πλυντήριο. Το τρίψιμο είναι βασικό. Αν παραλειφθεί δεν βγαίνει η λαδιά. Λαδιά από σουβλάκι είναι πιο ζόρικη, βενζίνη αν δεν ξεβάφει. Λαδιά από ακρυλικά χρώματα, με διαλύτη για διορθωτικό τύπου Τippex. Λαδιά από κερί έχω αποτύχει.

 

Αν η λαδιά είναι μεγάλη και σε εμφανές σημείο το βάζω για πλύσιμο όπως ανέφερα, αν δεν με ενοχλεί οπτικά το ξαναφοράει αλλά γενικά έχω ένα ψιλοκόλλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, κι εγώ ψιλοκαλοντυμένο τον έχω, από την άποψη των συνδυασμών(βέβαια, εμένα η άποψή μου για τα χρώματα στα παιδικά ρούχα είναι: ΕΝΤΟΝΑ!)Από την άλλη για λόγους άνεσης 9 στις 10 φορές πάμε με φόρμα στο σχολείο και μακρυμάνικο μακό από πάνω.

Μερικά που έχουν λεκέδες επίμονους του τα ξαναφοράω ή αν είναι τελείως ξεφτιλέ η κατάσταση τα κάνω πιτζάμες ή του σπιτιού. Τζηνάκια, κοτλεδάκια και τέτοια τα κρατάμε για βόλτες. Το θέμα είναι ότι τώρα τον βάζω να διαλέγει και μόνος του οπότε ώρες-φορές πάει σχολείο σαν λατέρνα. Ε, και πάλι προσπαθώ να το σώσω π.χ. αν διαλέξει πρώτα μπλουζάκι, του δίνω μόνο δύο επιλογές σε παντελόνι, να ψιλοταιριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τους φοραται συγκεκριμενα ρουχα στο σχολειο? Καπως ποιο προχειρα ας πουμε και φυλαται καποια για καλα? Και τι γινεται αν καποιο λερωθει και δεν καθαριζει? Τους το ξαναφοραται ή το πετατε?

Εχω μπει στον πειρασμο να κρατησω καποια κομματια σε καλυτερη κατασταση για να τα φορεσει για καθημερινα και ο μικρος. Οχι βεβαια τα "κατεστραμενα" αλλα το μπλουζακι που λαδωσε τοπ πεταω? ή του το ξαναφοραω στο σχολειο?

 

η όποια λαδια φευγει με dryclean..

επισης θα προτιμήσω το παιδι μου να το ντύνω ομορφα κιας πηγαίνει σχολείο..

εξαλου ποσο θα φορεσει το ιδιο νουμερο?ας τα ευχαριστηθούμε τουλάχιστον.(κ δεν εννοω λαμε φουστανακια,δεν ψωνίζω τετοια πράγματα)

βλεπω κ τη νυφη μου που ντύνει τη μεγαλη σαν ...... κ την στέλνει σχολειο κ πολυ στεναχωριέμαι.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τον στέλνω στον παιδικό πάντα "καλοντυμένο"

Με το τζινάκι του, τα όμορφα μπλουζάκια του, και συμφωνώ με μία κοπέλα που γράφει παραπάνω, ότι πόσο καιρό θα φοράνε το ίδιο νούμερο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν αρχισουν κ πανε μονα τους ομως στην τουαλετα τα τζην κ γενικα τα παντελονια με κουμπωμα ειναι θεμα.. Ο δικος μου κοντευε να σκασει στο σχολειο γιατι ντρεποτανε να πει στη δασκαλα να του ξεκουμπωσει το παντελονι.. εκτοτε μοο παντελονια με λαστιχο η φορμες..

και ειλικρινα.. η λαδια δεν πειραζει στο ματι κανεναν...

Αν δεν βγει να το ξαναφορατε...

Η λιγδα στο μαλλι του παιδιου κ η απλυσια ειναι που βγαζουν ματι..(κ της δασκαλας)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Off / on topic... ;)

 

Σε ρούχο που έχει πλυθεί, σιδερωθεί και η λαδιά επιμένει...........

... βάζουμε ταλκ (πούδρα) και μετά από λίγο (20 λεπτά ή περισσότερο ανάλογα με το μέγεθος της λαδιάς) το τινάζουμε. Λαδιά... ΤΕΛΟΣ! :)

 

Έχω σώσει άαααπειρα δικά μου ρούχα (καθότι τρύπια τα χέρια μου την ώρα του φαγητού...) και φυσικά των παιδιών!

 

 

 

Υ.Γ. Η μεγαλύτερη λαδιά που έχω αφαιρέσει από παντελόνι (ενηλίκου!!) ήταν περί το 40% της συνολικής επιφάνειας του ρούχου.... Λες κι έκανε μπάνιο σε λάδι! Όταν το είδε ο κάτοχος του παντελονιού... δεν το πίστευε!! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει... ξέχασα να απαντήσω στο κυρίως θέμα!! :lol:

 

Ρούχα για το σχολείο τους βάζω ό,τι τους αρέσει. Ακόμα και κάπως πιο "καλά" ρούχα, τα φοράνε αν το θέλουν. Στο κάτω κάτω τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα. Ποιο το νόημα του ρούχου, αν φορεθεί 2-3 φορές μόνο και μετά δεν τους κάνει;

 

Ενδυματολογικά βέβαια.... είναι μέρες που θέλω να κρυφτώ!! :lol:

Καλό φόρεμα με καλσόν "πρόχειρο" με άσχετο χρώμα (αλλά με αγαπημένο τους σχέδιο) και αθλητικό παπούτσι...

... ή το ανάποδο...

Φόρμα και από κάτω.... καλτσάκι με μπότα λουστρινάκι....

 

Αλλά τι να κάνω.... το καταπίνω.... :lol:

Ας φορέσουν ό,τι θέλουν κι ό,τι αισθάνονται καλά! :)

 

 

 

Υ.Γ. Προχθές θέλανε να φορέσουν τις αποκριάτικες στολές.... χιονάτη, ωραία κοιμωμένη και... ινδιάνος... ΟΚ! Αυτό κόπηκε στη "λογοκρισία".:lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παλι στον παιδικο ντύνεται καζουαλ, δηλ με φορμες αλλά σεταρισμένες και σπορτεξακι σε αντιστοιχες αποχρώσεις!Βεβαια μονο τα παπουτσια ειναι μαρκα (Νικε, πουμα κλπ) οι φορμες ειναι οικονομικες (Ζαρα, σφαιρα,Η&Μ).

Του φοραω και τζινακι με πουλοβεράκι καμια φορα αλλα΄το αποφευγω γιατι δεν μπορει να κουνηθει με τα τζιν!

Παντως προσπαθω τα ρουχα να τα φορανε οσο το δυνατον περισσοτερο για να τα ευχαριστηθουν!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχουν «καλά» ρούχα. Τους τα φοράω σχεδόν όλα, εκτός από κάποια που βγάζουν μάτι (1-2 φουστάνια της Κατ)! Είτε είναι Jumbo, είτε είναι Lapin, για μένα είναι το ίδιο, άλλωστε και με τόσα ρούχα που χρειάζομαι δεν έχω την πολυτέλεια να σκεφτώ αν θα σώσω κάτι!

Προσέχω να είναι καθαρά, άνετα και να ταιριάζουν οι χρωματισμοί.

Επίσης, τους τα επιλέγω εγώ, οπότε δεν έχουμε πρωινά δράματα του τι θα φορέσω, ακόμα τουλάχιστον!

Όσες φορές είπα να κρατήσω κάποιο ρούχο για πιο «καλό», ουσιαστικά πήγε αφόρετο σε άλλο παιδάκι, οπότε δεν έχει νόημα. Όπου και να πάνε τα παιδιά, ακόμα και σε πάρτυ, απλά χρειάζεται να είναι προσεγμένα.

υγ.αυτό με το ταλκ δεν το ήξερα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έχω αγοράσει τζιν και παντελόνια με λάστιχο ( βρήκα κάτι πανέμορφα με λάστιχο ζάρα και sprider )...Του φοράω ρούχα που να διευκολύνουν τις κινήσεις του, να είναι άνετος και φυσικά ότι καιρό και να έχει έξω όχι πολύ ζεστά...ποτέ δεν του έχω φορέσει εκείνες τις χοντρές φούτερ.

Όχι στο σχολείο δεν πρόκειται να του βάλω κάτι λεκιασμένο.

Εκτός από πρασινάδες στα γόνατα δεν μου έχει τύχει κάτι άλλο σε λεκέ που να μην βγαίνει..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν του αλλάζω ρούχα κάθε μέρα εκτός κι αν λερωθεί φυσικά... Του φοράω φόρμες για να παίζει άνετα, παντελόνια με λάστιχο, φουτεράκια, πουκαμισάκι με καζακούλες κλπ. Τα ΠΟΛΥ κάλά ρούχα, που ενδεχομένως θέλουν στεγνό καθάρισμα (από δώρα, μη νομίζεις ότι τα αγοράζω εγώ) τα κρατάω για Εκκλησία ή για καμιά επίσκεψη. Γενικά μ'αρέσει να τον βλέπω καθαρό και περιποιημένο, για μάρκες ουδόλως με απασχολεί.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδια πρεπει να νιωθουν ανετα με αυτα που φορανε....και θα συμφωνισω απολυτα με την φραση της dora Η λιγδα στο μαλλι του παιδιου κ η απλυσια ειναι που βγαζουν ματι..(κ της δασκαλας) ....

..και μαλιστα υπαρχουν δασκαλες που ζητανε απο τις μητερες να φορανε ευκολα ρουχα χωρις κουμπια και φερμουαρ για δυο λογους ...για να νιωσει το παιδι ανεξαρτητο ωστε να μην χρειαζεται την βοηθεια κανενος για να παει τουαλετα...αλλα και για μην χανουν χρονο οι δασκαλες να κουμπωνουν και να ξεκουμπωνουν παντελονακια......(το δευτερο σαν δικαιολογια ...δεν μου καθεται και πολυ καλα...αλλά σκεψου μια νηπιαγωγος να εχει 15-20 παιδια και παει στην τουαλετα και να ξεκουμπωνει ολα......)

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είναι η χαρά της γιατι μπορεί να φορέσει και τα αγαπημένα φουστανάκια της στο σχολείο αλλά για το χειμώνα προτιμώ κολάν με μπλουζοφορεμάτα που είναι πολύ άνετα και μπορεί να "λυσσάξει" και φόρμες αλλά και τα τζινάκια της με ωραία μπλουζάκια.Εγώ πάλι την ντύνω πολύ ανάλαφρα σπάνια θα βάλει κάτι χοντρό (δεν έχουμε κίολας)κυκλοφορούμε συνήθως με βαμβακερά -μακό μπλουζάκια σε όλα τα χρώματα και με όλες τις στάμπες.Κάποια καλά κομμάτια τα κρατάω για γιορτές ,γενέθλια επισκέψεις κτλ.αλλά δεν μπορώ να της ξαναφορέσω τα ίδια ρούχα ακόμα και αν δεν έχουν λερωθεί.Αισθάνομαι ότι και μόνο που πήγε σχολείο με αυτά και προφανώς κυλίστηκε στην αυλή ή στο πάτωμα αυτά τα ρούχα είναι βρώμικα.

Κάθε βράδυ λοιπόν δίνουμε την μάχη μας για το τι ρούχα θα φορέσουμε το πρώι και το πρωί τσακωνόμαστε ευτυχως μόνο για τα παπούτσια.:?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα στον παιδικό φόρμες για να είναι άνετα και να μπορούν και οι κοπέλες να την αλλάζουν άνετα.

Επίσης για το σχολείο της παίρνω από stock και όχι ακριβά ρούχα.

Τις υπόλοιπες μέρες τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

περα απο τα καλα τους φορεματα ολα τα αλλα τα φοραμε στο σχολειο , απλα καποιες φορες αναγκαζομαι να πλυνω στο χερι τοπικα καποιο λεκε για να μην ποτισει μεχρι να βαλω πλυντηριο. Το ιδιο ισχυει και για τα καλα παπουτσια γιατι πατανε στις πλαστελινες και δεν καθαριζει ευκολα. Η αληθεια ειναι πως τα καλα τους ρουχα δεν θα μπορουσαν καν να φορεθουν στο σχολειο γιατι θα ηταν σαν να πηγαινουν εκκλησια. Γενικα μου αρεσει τα καλα τους ρουχα και παπουτσια να ειναι σαν καινουργια οταν τα φορανε και ας τα φορανε σπανια. Μηπως εμεις οταν αγοραζουμε καλο φορεμα το φοραμε για παντα;

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα

Το κορίτσι μου έχει ΑΠΟΨΗ (από την κοιλιά μου αυτό) και θέλει να διαλέγει ρούχα! Το καλό/ κάζουαλ το έχω ξεπεράσει (ΟΚ αφήνω έξω κάτι φουστάνια πολύ καλά) τσακωνόμαστε όμως αν επιμένει να φορέσει κάτι που δεν είναι για την εποχή και πεισμώνει και δεν παλεύεται παιδιά! Από το βράδυ πρέπει να έχουμε διαλέξει ρούχα δεν το συζητώ!

 

Λεκέδες που με ζόρισαν είναι μόνο από φρούτα (πχ φράουλα, κεράσι, ροδάκινο) όταν δεν πρόλαβα να το πλύνω τοπικά και "έστιψε" στο ύφασμα :(

 

:idea:Αντί για ενισχυτικό πλύσης σε λαδιές, αίμα κλπ δοκιμάστε τοπικά στο λεκέ κοινό οξυζενέ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο, κυρίως φόρμες. Εκτός αν θέλουν να βάλουν κάτι συγκεκριμένο, που φυσικά δεν τους χαλάω χατήρι. Γενικά βέβαια προσπαθώ να τους περάσω την αρχή ότι τα ρούχα μας πρέπει να ταιριάζουν στην περίσταση -στο σχολείο βάζουμε βολικά ρούχα, σε ένα πάρτυ βάζουν τα 'καλά΄ μας κλπ.-, αλλά αν μου το ζητήσουν δεύτερη φορά, δεν επιμένω. Τώρα, λεκιασμένα δεν τους βάζω στο σχολείο. Ευτυχώς αυτά τα καταναλώνουμε μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

alcyon χρήσιμη πληροφορία - θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά, δουλεύει και σε φρέσκια λαδιά?

Για τα ρούχα, διαλέγουμε μαζί από το βράδυ, αυτά που έχουν λεκέδες που δεν βγαίνουν τους τα φοράω φτάνει να μην το δούνε και μου πούνε αυτό είναι λερωμένο! Το μόνο που με νοιάζει είναι να μην κρυώνουν / ζεσταίνονται και να μπορούνε να πάνε τουαλέτα, δηλαδή φόρμες ή παντελονάκια με λάστιχο, φορέματα με κολάν.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να τους μάθω να συνδιάζουν τα χρώματα ή να τους αφήσω μόνους τους να μάθουνε. Στα καλιτεχνικά είμαι και εγώ άσχετη και δεν ξέρω σε ποια ηλικία μπορουν να καταλάβουν τους τόνους των χρωμάτων κλπ. Σε κάποια φάση νομίζανε ότι για να ταιρίαζουν πρέπει να είναι το ίδιο δηλ. ροζ,ροζ,ροζ ή μπλε,μπλε,μπλε.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κοριτσάκι γενικά με βολεύουν πολύ τα μπλουζοφορέμετα με κολάν. Είναι άνετα και πολυ γουστόζικα σε χρώματα και σχέδια....οπότε συνδυάζω το καλό κάπως μαζί με το πρόχειρο. Από κει και πέρα βρίσκω ωραίες φόρμες για χειμώνα και αυτό είναι. Το πιο καλό το κρατάω για άλλες περιπτώσεις και γενικά δεν έχω και πολλά από αυτά. Το βλέπω καθαρά πρακτικά το θέμα. Εχει καιρό να φορέσει ότι θέλει όταν μεγαλώσει άσε που σε λίγο καιρό δεν θα ακούει καν την γνώμη μου οπότε....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα

Το κορίτσι μου έχει ΑΠΟΨΗ (από την κοιλιά μου αυτό) και θέλει να διαλέγει ρούχα! Το καλό/ κάζουαλ το έχω ξεπεράσει (ΟΚ αφήνω έξω κάτι φουστάνια πολύ καλά) τσακωνόμαστε όμως αν επιμένει να φορέσει κάτι που δεν είναι για την εποχή και πεισμώνει και δεν παλεύεται παιδιά! Από το βράδυ πρέπει να έχουμε διαλέξει ρούχα δεν το συζητώ!

 

Λεκέδες που με ζόρισαν είναι μόνο από φρούτα (πχ φράουλα, κεράσι, ροδάκινο) όταν δεν πρόλαβα να το πλύνω τοπικά και "έστιψε" στο ύφασμα :(

 

:idea:Αντί για ενισχυτικό πλύσης σε λαδιές, αίμα κλπ δοκιμάστε τοπικά στο λεκέ κοινό οξυζενέ :wink:

 

Για αίμα...

θέλει ΑΛΑΤΙ πάνω στο λεκέ και ΚΡΥΟ νερό. Το αίμα διαλύεται στο νερό κι έτσι φεύγει. ;) Μετά απλό πλύσιμο ΑΝ χρειάζεται.

 

alcyon χρήσιμη πληροφορία - θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά, δουλεύει και σε φρέσκια λαδιά?

Δε θυμάμαι ΑΝ το έχω χρησιμοποιήσει σε φρέσκια λαδιά. Κι αυτό γιατί με το τρέξιμο των παιδιών... δεν προλαβαίνω να δω ποιο και πότε λερώθηκε.

Αλλά αν η λαδιά είναι φρέσκια.... με λίγο σαπούνι και νερό τοπικά... φεύγει πολύ εύκολα.

Όταν ήμουν εγώ παιδί (γιατί από τη μαμά μου το ξεσήκωσα αυτό...) ΔΕ νοιαζόμουν το πότε και αν λεθώθηκα... ήξερα πως η μαμά τα καταφέρνει όλα! Ακόμα κι αν έβλεπα το λεκέ να σχηματίζεται δε σταμάταγα το φαγητό μου.... Κι έτσι δεν έδινα σημασία όσο κι αν φώναζε εκείνη.... :mrgreen:

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να τους μάθω να συνδιάζουν τα χρώματα ή να τους αφήσω μόνους τους να μάθουνε.

Εγώ τους αφήνω να διαλέγουν ό,τι θέλουν (ακόμα και άσχετα μεταξύ τους). Μόνο που στην επιλογή, τους εξηγώ πως μπορούν να φορέσουν αυτά που διάλεξαν, αλλά αν θέλουν να τους πω τη γνώμη μου....

π.χ. Καλό αυτό που διάλεξες. Εγώ θα προτιμούσα αυτό... κι αυτό.... γιατί νομίζω πως ταιρίαζουν καλύτερα. Αλλά κάνε... ό,τι θες! ;)

Συνήθως (όχι όμως πάντα) ακούνε τη γνώμη μου και δεν υπάρχει καμία ένταση. :)

 

Τα ρούχα τα διαλέγουμε το πρωί... Ό,τι θέλουν! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αρχισουν κ πανε μονα τους ομως στην τουαλετα τα τζην κ γενικα τα παντελονια με κουμπωμα ειναι θεμα.. Ο δικος μου κοντευε να σκασει στο σχολειο γιατι ντρεποτανε να πει στη δασκαλα να του ξεκουμπωσει το παντελονι.. εκτοτε μοο παντελονια με λαστιχο η φορμες..

και ειλικρινα.. η λαδια δεν πειραζει στο ματι κανεναν...

Αν δεν βγει να το ξαναφορατε...

Η λιγδα στο μαλλι του παιδιου κ η απλυσια ειναι που βγαζουν ματι..(κ της δασκαλας)

 

καποια παιδια ερχονται παντα με κουμπια..ειναι δυσκολο για την τουαλετα,καλυτερα μια φορμα απο τη λαικη αν δεν εχετε..καποιοι γονεις ψιλοπαραξηγηθηκαν οταν ειπαμε για ευκολοφορετα ρουχα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...