Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης


newbie G

Recommended Posts

katerinaskg

 

Θα σου πρότεινα να γεννήσεις στο νοσοκομείο και να χρησιμοποιήσεις τα χρήματα που θα έδινες στη κλινική για το δωμάτιο και την προίκα του μωρού.

 

Κάθε γέννα είναι ξεχωριστή και κάθε γυναίκα την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.Έκανα 2 γέννες σε νοσοκομεία και ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Λίγες μέρες είναι θα περάσουν και θα είσαι όμορφα και ωραία στο σπιτάκι σου.

 

Καλή λευτεριά!!!!!!!!!!!

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω θα σου ελεγα στο νοσοκομειο,μπορει να μην εχει τις ανεσεις μιας κλινικης αλλα εχει καλυτερη περιθαλψη κ για τις μανουλες αλλα κυριως για τα μωρακια!!!!!με το καλο να παρεις αγκαλια το θαυματακι σου!!!!!!!!!!!!!

αν επιτρεπετε ποιον γιατρο εχεις?(στειλε μου αν θελεις πμ)

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, για τις θέσεις έχω ακούσει κι εγώ αλλά ο γιατρός μου είναι στην Β' Μαιευτική. Γνωρίζει καμιά τις συνθήκες που επικρατούν εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, για τις θέσεις έχω ακούσει κι εγώ αλλά ο γιατρός μου είναι στην Β' Μαιευτική. Γνωρίζει καμιά τις συνθήκες που επικρατούν εκει?

 

Καλησπέρα,

 

δεν έχει σημασία σε ποιά κλινική είναι ο γιατρός σου, ζήτησέ του να σε βάλει στις "θέσεις", πες το και στις μαίες όταν γεννήσεις πριν σε πάνε στο δωμάτιο (άνθρωπος είναι και ο γιατρός μπορεί να το ξεχάσει εκείνες τις ώρες..) και μην ανησυχείς για τίποτα. Τα δίκλινα στις θέσεις δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα δωμάτια των ιδιωτικών, μάλιστα είναι καλύτερα από το να είσαι σε τρίκλινο σε ιδιωτικό (και να έχεις πληρώσει για αυτό και ένα σκασμό λεφτά)!

Για τη Γενική Κλινική έχω να πω πως έχει ωραία σουιτα αν σε ενδιαφέρει η θέα στη θάλασσα, αλλά να ξέρεις πως τα δύσκολα περιστατικά τα στέλνουν στο Νοσοκομείο που εφημερεύει... Το έπαθε μια φίλη μου, μια δύσπνοια του μωρού τις πρώτες ώρες το έστειλε με ασθενοφόρο στο Ιπποκράτειο, και έμεινε η κοπέλα στη Γενική Κλινική να κοιτάει τη θέα κλαίγοντας.. Δεν θέλω να τρομάξω καμία, ούτε να φανώ σκληρή. Λέω αυτά που σκέφτηκα κι εγω η ίδια όταν ήρθε η ωρα να επιλέξω που θα γεννήσω.. νομίζω είναι μονόδρομος η απόφαση όταν έχεις ζήσει από κοντά τέτοιες καταστάσεις που εύχομαι να μην τις ζήσει ξανά καμια μανούλα και κανένα μωράκι.

 

Προέχει η ασφάλεια η δική σου και του μωρού σου, με αυτή τη λογική επέλεξα να γεννήσω στο Ιπποκράτειο (με γιατρό δικό μου της Β' Μαιευτικής Κλινικής) και φυσικά αφού είχα τη δυνατότητα να πάω στις θέσεις, πήγα και όλα ήταν άψογα (για όσες ενδιαφέρονται για λεπτομέρειες, τα δίκλινα είναι πολύ καθαρά, πολύ ήσυχα, με ψυγειάκι, τηλεόραση, κλιματιστικό για το καλοκαίρι, βεράντα, στον ίδιο όροφο που έχουν τα μωράκια)

Κατά τα άλλα λίγο στεναχωριόμουν βέβαια για την αυστηρότητα στα επισκεπτήρια, αλλά σύντομα κατάλαβα πως είναι για καλό μου. Στο δεύτερο παλι Ιπποκράτειο θα επιλέξω.

 

Με το καλό το μπεμπέ!! :-)

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ .ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..Η Μ.Ε.Θ. ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΩΡΑ.

 

 

Συμφωνώ! Η Μονάδα Εντατικής Νοσηλείας Νεογνών του Ανδρέου, στο Ιπποκράτειο Θεσ/κης, είναι η καλύτερη! Και ο κύριος Ανδρέου εξαιρετικός νεογνολόγος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια καλησπερα κι εγω θα γεννησω αρχες Φεβρουαριου Με προγραμματισμενη καισαρικη στο Ιπποκρατειο...Εχω τον γιατρο μου εκει...Ρε κοριτσια ειναι καλα εκει?Σου φερονται ανρθωπινα?Ειναι η πρωτη μου φορα,το πρωτο μου νινι και ενω ηθελα εξ αρχης να γεννησω σε νοσοκομειο απο την αλλη ειναι καλα?Αληθεια πληρωνεις δωματιο?Αναισθησιολογο?Κι οτι χρειαστεις εκει μεσα??Αν θυμηθω κατι αλλο θα σας ξαναρωτησω γιατι το εχω αγχος....:oops:

Link to comment
Share on other sites

το θέμα βρε κορίτσια είναι πως ο γιατρός μας είπε πως αν θέλουμε μπορούμε να πάμε μόνο στην Β' στην οποία ανήκει ο ίδιος αλλιώς δεν θα μπορεί ο ίδιος να είναι παρόν γιατί η κάθε κλινική εφημερεύει διαφορετικές ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν γέννησα στο Ιπποκράτειο αλλά έμεινα 8 μέρες εγκυος με δικό μου γιατρό στην β κλινική. Αν και επανειλημένα ζήτησα να πάω στις θέσεις δεν με άλλαξαν δωματιο τελικά. Αρχικά ήθελα και εγώ να γεννήσω σε νοσοκομείο αλλά άλλαξα γνώμη τελικά αν και είναι τελείως υποκειμενικά αυτά τα πράγματα. Κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν και φυσικά το προσωπικό δεν επαρκεί αν και κάνουν φιλότιμες πρασπάθειες οι μαίες και τρέχουν όσο μπορούν.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα,εφτασε κ η δικη μ ωρα,γενναω κ γω σε 2 εβδομαδουλες(ετσι θελω να πιστευω γιατι ανυπομονω ειδη πολυ θελω πολυ να κρατησω αγκαλιτσα το νινι μου.....)Σκεφτομαι κ γω το ιπποκρατειο κ διαβαζω για τις λεγομενες''θεσεις'' που γραφετε.....εμενα ο γιατρος μου ειναι καθαρα ιδιωτης,δν συνεργαζετε με δημοσια,οποτε θα παω ετσι στο ''ντουκου''οταν ερθει η ωρα....θελω λοιπον να ρωτησω

1-εγω που δν ξερω κανεναν εκει πως μπορω να μπω στις θεσεις??

2-πληρωνεις κατι παραπανω?

3-με ποιον πρεπει να μιλησω?

Και κατι τελευταιο...ειχα βγαλει καρτελα στο ιπποκρατειο πριν ενα μηνα περιπου....

Αυτο σημαινει πως μπορω να παω εκει ακομα κ αν δν εφημερευει επειδη εχω καρτελα η' δν εχει σημασια κ πρεπει να παω οποιο εφημερευει??

Σας φιλω ολες..........!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RIA απο οτι κατάλαβα τις θέσεις τις κρατάνε για τις γέννες μεταξύ τους οι γιατροί. Φαντάσου εγω με δικό μου γιατρό δεν με έβαζαν και υπήρχαν κενα κρεβάτια. Τώρα εγώ με ικα θα πλήρωνα 100 ευρώ επιπλέον το βράδυ.

Ελπίζω να σε πληροφορήσει περισσότερο κάποια κοπέλα που πήγε εκει!

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τηνώρα που θα είσαι στην αίθουσα των ωδίνων θα έρθουν με ένα ερωτηματολόγιο (για το ιστορικό σου) Τότε σε ρωτάν για τις θέσεις. Αλλιώς ρώτα τους εσύ. Πληρώνεις κάτι παραπάνω. Νομίζω γύρω στα 70 ευρώ τη μέρα. Η κάρτα δεν έχει σχέση. Πρέπει να εφημερεύει το ιπποκράτειο! Εύχομαι σύντομα μανούλα και με ένα πόνο!!!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα..... επειδη εκανα δυο παιδια εκει να σας ενημερωσω..... τσαυ και δημοσιο μπαινουν στις θεσεις.....εαν εισαι δημοσιου πανω απο 7-8 χρονια δεν δινεις τιποτα....αλλιως δινεις κατι τυπικο, νομιζω γυρω στα δεκα ευρω την ημερα....εαν εισαι ικα και γεννησεις φυσιολογικα πληρωνεις 30-40 ευρω την ημερα τις θεσεις συν το οτι πληρωνεις και τον φτ στο νοσοκομειο....εαν κανεις καισαρικη ολα μπαινουν στα νοσηλεια και δεν πληρωνεις τιποτα.....δυστυχως δεν ξερω για τα αλλα ταμεια....ελπιζω λιγο να βοηθησα....τη νοσηλεια σου εκει την κανονιζει ο γιατρος σου...πολλες φορες ρωτανε και οι μαιες αλλα επειδη εχουν γινει δυσευρετα εκεινα τα δωματια πλεον δεν το προτεινουν οι ιδιες.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα..... επειδη εκανα δυο παιδια εκει να σας ενημερωσω..... τσαυ και δημοσιο μπαινουν στις θεσεις.....εαν εισαι δημοσιου πανω απο 7-8 χρονια δεν δινεις τιποτα....αλλιως δινεις κατι τυπικο, νομιζω γυρω στα δεκα ευρω την ημερα....εαν εισαι ικα και γεννησεις φυσιολογικα πληρωνεις 30-40 ευρω την ημερα τις θεσεις συν το οτι πληρωνεις και τον φτ στο νοσοκομειο....εαν κανεις καισαρικη ολα μπαινουν στα νοσηλεια και δεν πληρωνεις τιποτα.....δυστυχως δεν ξερω για τα αλλα ταμεια....ελπιζω λιγο να βοηθησα....τη νοσηλεια σου εκει την κανονιζει ο γιατρος σου...πολλες φορες ρωτανε και οι μαιες αλλα επειδη εχουν γινει δυσευρετα εκεινα τα δωματια πλεον δεν το προτεινουν οι ιδιες.....

 

Καλημερα κι ευχαριστουμε για την πληροφορηση....:P

Μια ερωτησουλα..Εγω που εχω ΙΚΑ και θα κανω καισαρικη ειπες οτι δεν πληρωνω τιποτα μπαινουν στα νοσηλεια,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:πληρωνω και τα παιρνω μετα απο το ΙΚΑ ή δε πληρωνω καθολου?Και τι ειναι το φτ που εγραψες????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

γεννησα στο Ιπποκρατειο τον Ιουνιο και ειχα το ιδιο αγχος.

Απο τη στιγμη κιολας που εχεις το γιατρο σου μη σε απασχολει καθολου το νοσοκομειο.

Το μονο "προβλημα"ειναι οτι θα πρεει λογω καισαρικης να εχεις καποιον κοντα σου για να σου φερνει το μωρο, που ουτως η αλλως θα ειχες ετσι? Εμενα οι δικοι μου εμπαιναν ευκολα, ενταξει οχι ολοι μαζι, αλλα δεν ειχαμε προβλημα!

Για την καθαριοτητα, εμεινα το πρωτο βραδυ σε τρικλινο και το δευτερο πηγα στις θεσεις, ηταν μια χαρα!Μονο που στο τρικλινο μοιραζεσαι το μπανιο με αλλες δυο, δεν το θεωρω τραγικο...

Οσο για τη συμπεριφορα ηταν κανονικοτατη, δεν ειδα κατι περιεργο, απλα μην περιμενεις και πολυ βοηθεια στο θηλασμο αν σκοπευεις, βρες μια συμβουλο, εγω καταφερα να θηλασω στην κυριολεξια μεσω τηλεφωνου!!!

ευχομαι ολα να πανε καλα και οτι χρειαζεσαι απλα ρωτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,

γεννησα στο Ιπποκρατειο τον Ιουνιο και ειχα το ιδιο αγχος.

Απο τη στιγμη κιολας που εχεις το γιατρο σου μη σε απασχολει καθολου το νοσοκομειο.

Το μονο "προβλημα"ειναι οτι θα πρεει λογω καισαρικης να εχεις καποιον κοντα σου για να σου φερνει το μωρο, που ουτως η αλλως θα ειχες ετσι? Εμενα οι δικοι μου εμπαιναν ευκολα, ενταξει οχι ολοι μαζι, αλλα δεν ειχαμε προβλημα!

Για την καθαριοτητα, εμεινα το πρωτο βραδυ σε τρικλινο και το δευτερο πηγα στις θεσεις, ηταν μια χαρα!Μονο που στο τρικλινο μοιραζεσαι το μπανιο με αλλες δυο, δεν το θεωρω τραγικο...

Οσο για τη συμπεριφορα ηταν κανονικοτατη, δεν ειδα κατι περιεργο, απλα μην περιμενεις και πολυ βοηθεια στο θηλασμο αν σκοπευεις, βρες μια συμβουλο, εγω καταφερα να θηλασω στην κυριολεξια μεσω τηλεφωνου!!!

ευχομαι ολα να πανε καλα και οτι χρειαζεσαι απλα ρωτα!

 

Θα εχω την μανα μου την πρωτη νυχτα που μας ειπε ο γιατρος οτι μπορει ΜΟΝΟ την πρωτη νυχτα λογω καισαρικης να ειναι γυναικα κ μονο γυναικα...Κατι αλλο,το οτι δεν ειμαι παντρεμενη με τον συντροφο μου θα εχω προβλημα που λενε οτι ο συζυγος μπορει να μενει μεχρι τις 10 το βραδυ..?

Τα φωτα σας κι εδω..?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλισπερα εγω δεν ιμε απο εδω και εχω πολλη ροτησι.δεν μιλλαω πολλι καλα γι'φτο δεν πμωρω να γραφφο.σιγνωμη.Ι μαμα μου δουλεβι εδω στι Θεσσαλονικι και εχει ΙΚΑ εγω ιμε στο εκεινι ΙΚΑ.Μεχρι τωρα δεν πλιρωννω τιποτα.Θα γεννισω στο Ιποκρατειο.θελλω αν μπορρη καποιοσ να μου πι ποσσο θα πλιροσσο στο νοσοκομειο ΙΚΑ θα δοσση λεφτα η οχι και ολλα για το γεννα γιατι ιμε στο 33 εβδομαδον και δεν εχι πολλι χρονο.ευχαριστω πολλι εκ των προτερων. :oops::(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα. αν και καθυστερημενα (ειμαι καινουρια στο φορουμ) να σας πω κι εγω την εμπειρια μου. γιατρος μου ειναι ο ρουσσος εδω και 7 περιπου χρονια. τα χριστουγεννα γεννησα πρόωρα, ευτυχώς στο ιπποκρατειο, και λεω ευτυχως γιατι το ιπποκρατειο εχει την καλυτερη νεογνολογικη κλινικη. εκανα καισαρικη και μετα πηγα στις θεσεις, που ειναι παρα πολυ καλα. ο ρουσσος ειναι εξαιρετικος γιατρος και επειδη εχω περασει πολλα η συμβολη του στην επιτευξη του στοχου μου, που δεν ηταν αλλος απο την αποκτηση ενος παιδιου, ηταν σημαντικη.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Διάβασα τα όσα γράφετε και έχω μια απορία: εγώ είχα την εντύπωση ότι στα δημόσια νοσοκομεία μπορείς να έχεις το μωρό συνεχώς δίπλα σου (rooming in) και μάλιστα κάποιες γνωστές μου το παρουσίαζαν ως αρνητικό αυτό. Εγώ σκέφτομαι να γεννήσω στις θέσεις του Ιπποκρατείου και θεωρούσα ότι θα έχω το μωράκι συνέχεια δίπλα μου και θα το θηλάζω αποκλειστικά (μακάρι να τα καταφέρω!). Δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

το θέμα βρε κορίτσια είναι πως ο γιατρός μας είπε πως αν θέλουμε μπορούμε να πάμε μόνο στην Β' στην οποία ανήκει ο ίδιος αλλιώς δεν θα μπορεί ο ίδιος να είναι παρόν γιατί η κάθε κλινική εφημερεύει διαφορετικές ημέρες!

Εγώ τώρα γιατί έχω καταμπερδευτεί?

δηλαδή αν έχεις δικό σου γιατρό που σε παρακολουθεί και συνεργάζεται με το Ιπποκράτειο, τελικά δεν μπορεί να σε ξεγεννήσει αν δεν εφημερεύει το Ιπποκράτειο και μάλιστα συγκεκρημένα η κλινική στην οποία ανήκει ο γιατρός?

Κοινώς θα σε ξεγεννήσει κάποιος από την εφημερεία?

 

Αχ! τι ισχύεει τελικά βρε κορίτσια, μπορεί να μας πει μια μανούλα που γέννησε πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Είμαι στην 38 βδομάδα και εν'ω είχα αποφασίσει να γεννήσω στο νοσοκομείο τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει το άγχος. Ο γιατρός μου πηγαίνει μόνο στην κλινική δυστυχώς και έτσι σε όποιο και από τα δύο νοσοκομεία και να τύχω θα είμαι μόνη. Είμαι φοιτήτρια χωρίς καμία ασφάλεια. Μήπως μπορεί κάποια να μου πει αν χρεώνουν παραπάνω αυτές που είναι χωρίς ασφάλεια ή αν υπάρχει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

θα ήθελα να μάθω κορίτσια όσες γεννήσατε στο ιπποκράτειο θεσσαλονίκης είχατε δικό σας γιατρό ή πήγατε σε εφημερία και όποιος γιατρός εφημέρευε; Γιατί εγώ έχω δικό μου γιατρό, αλλά μου τόνισε πως αν γεννήσω όταν με πιάσουν οι πόνοι θα πρέπει να πάω σε όποια κλινική εφημερεύει, αλλιώς για να γεννήσω με αυτόν θα πρέπει να κάνω πρόκληση ή καισαρική. Εσείς τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γέννησα κι εγώ στο Ιπποκράτειο με καισαρική λόγω προηγηθείσας. Εισαγωγή έκανα όταν είχε εφημερία το νοσοκομείο. Με ασφάλεια ΟΑΕΕ δεν πλήρωσα τίποτα στο νοσοκομείο ουτε χρεώθηκα έξτρα το δωμάτιο στις θεσεις.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...