Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης


newbie G

Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι σχετικά νέα στο φόρουμ, αλλά παρακολουθώ τα θέματα με πολύ ενδιαφέρον. :| Είμαι μόνο 6μισυ εβδομάδων εγκυος, αλλά ήδη έχει αρχίσει να με απασχολεί το θέμα του τοκετού, από πλευράς οικονομικής αλλά και από πλευράς ασφάλειας περισσότερο.

 

Σκέφτομαι να γεννήσω στο Ιπποκράτειο, έχω κλείσει ραντεβού από βδομάδα να με δει ο Δαυίδ Ρούσσος, που είναι διευθυντής γυναικολογικής πτέρυγας εκεί. Φυσικά θα πάω στο ιατρείο του, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί ο γιατρός να σε βάλει στις λεγόμενες "θέσεις" αν έχεις ασφάλεια δημοσίου.

 

Έχει ανάλογη εμπειρία κάποια από τον συγκεκριμένο γιατρό ή από το Ιπποκράτειο γενικότερα; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να μείμεις σε αυτόν. ΈΚανα δύο γέννες κι είναι καταπληκτικός.Δεν ήξερα ότι έγινε διευθυντής τελικά, πολύ χάρηκα, του αξίζει.Εγώ γέννησα στο Γένεσις αλλά μου είχε πει πως μπορούσαμε να πάμε και στο Ιπποκράτειο. Οι αδερφές μου πριν 8 χρόνια βέβαια γέννησαν εκεί και είχαν δίκλινο, καλά ήταν, αλλά δεν ξέρω για τώρα.Το ίδιο κι η κουμπάρα μου που τότε είχε τον Μπόντη. Πάνω απ΄όλα όμως έπεσες σε καλό γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι σχετικά νέα στο φόρουμ, αλλά παρακολουθώ τα θέματα με πολύ ενδιαφέρον. :| Είμαι μόνο 6μισυ εβδομάδων εγκυος, αλλά ήδη έχει αρχίσει να με απασχολεί το θέμα του τοκετού, από πλευράς οικονομικής αλλά και από πλευράς ασφάλειας περισσότερο.

 

Σκέφτομαι να γεννήσω στο Ιπποκράτειο, έχω κλείσει ραντεβού από βδομάδα να με δει ο Δαυίδ Ρούσσος, που είναι διευθυντής γυναικολογικής πτέρυγας εκεί. Φυσικά θα πάω στο ιατρείο του, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί ο γιατρός να σε βάλει στις λεγόμενες "θέσεις" αν έχεις ασφάλεια δημοσίου.

 

Έχει ανάλογη εμπειρία κάποια από τον συγκεκριμένο γιατρό ή από το Ιπποκράτειο γενικότερα; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

 

καταρχην ευχομαι να εχεισ μια υπεροχη εγκυμοσινη!!!

και γω στο ιποκρατειο γεννησα!!!ειμαι πολυ ικανοποιημενη!!!

εμεινα ενα βραδυ στισ "θεσεισ" πριν γεννησω και μετα στα κανονικα δωματια. η μονη διαφορα ειναι οτι εχουν τηλεοραση και μοιραζεσε με ενα μονο ατομο την τουαλετα!!!κατα τα αλλα και τα κανονικα δωματια ειναι πεντακαθαρα οπωσ και οι τουαλετεσ τουσ!!!οι μαιεσ αψογεσ και πολυ ευγενικες!!!!τουλαχιστον για την κλινικη που ημουν εγω για τισ αλλεσ δεν ξερω....εγω ημουν στη γ'

Link to comment
Share on other sites

newbie G ειναι καταπληκτικος γιατρος,και γω τον ρουσσο εχω. εχει πολλες γνωσεις και στην εξεταση δεν βιαζεται να σε ξεπεταξει αφου να φανταστεις εγω αγχωνομαι πιο πολυ απο αυτον οταν εχει εξω κοσμο.

πηγαινα στο πρωτο μου παιδακι στον ρουσσο, εγω βεβαια γεννησα στο γεννεσις μιας και ειχα ιδιωτικη ασφαλεια.

ομως η κουμπαρα μου γεννησε στο ιπποκρατειο, φροντισε να την βαλει σε δικλινο και ολα ηταν μια χαρα.

αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι τα μωρα πρεπει να πας να τα παρεις εσυ δεν στα φερνουνε (και φαντασου να εισαι με καισαρικη και να μην ειναι καποιος εκει να το παρει.

εγω σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι και αυριο 8α τον παρω τηλεφωνο να κλεισω ραντεβου για να με δει.

λες να συναντηθουμε?

καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγες με δικο σου γιατρο η σε εφημερια

πως ηταν η εμπειρια σου

γεννησα κι εγω τα 2 παιδια μου εκει πριν πολλα χρονια ομως και με γιατρο δικο μου

σκεφτομαι ομως τωρα να πω οπου εφημερευει και ηθελα να μαθω την αντιμετωπιση

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστή μου γέννησε πρόωρα στο Ιπποκράτειο και οι μαίες την στήριξαν αφάνταστα στο θέμα του θηλασμού. Της έδειξαν πώς μπορεί να αντλεί και να τους φέρνει το γάλα της για το μωρό, ενώ η κοπέλα προηγουμένως δεν ήξερε καν ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατό. Για ένα μήνα πηγαινοερχόταν 100 χμ. μέρα παρά μέρα για να φέρει γάλα στο μωρό της, και όταν το έβγαλαν από τη θερμοκοιτίδα, οι μαίες την καθοδήγησαν πώς να βοηθήσει το μωρό να πιάσει τη θηλή. Μου έκανε πολλή εντύπωση, τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανακούσει σε ελληνικό νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ .ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..Η Μ.Ε.Θ. ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τον Μάιο στο Ιπποκράτειο, είμαι ικανοποιημένη από τις μαίες κατά τη διάρκεια της γέννας αλλά όχι όσων αφορά συμβουλές για θηλασμό. Ημουν στις θέσεις που είναι πολύ ωραία δωμάτια, δίκλινα με μπαλκόνι και παράθυρα, φωτεινά, πεντακάθαρα, όλοι έλληνες, ησυχία! Και συμφωνώ ότι ένα σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι δεν φέρνουν το παιδί. Μόνο η ίδια ή ο πατέρας. Γι'αυτό όσο δε μπορείς να μετακινείσαι για να το παίρνεις, να απαιτήσεις να είναι ο σύζυγος σου εκεί για να σε εξυπηρετεί. Εμένα μου στέρησαν το δικαίωμα να θηλάσω το πρώτο βράδυ κι ακόμα το σκέφτομαι και εκνευρίζομαι.

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

Γεννησα κ γω στο Ιπποκρατειο δεν είχα δίκο μου γιατρο , και απο αποψη καθαριοτητας ηταν πολυ καλα δεν ειχα κανενα θεμα , δεν ημουν στις θεσεις γιατι δεν το ηξερα οτι υπαρχουν αλλα κ παλι δεν ειχα κανενα προβλημα ημουν σε τρικλινο η μια κοπελα ηταν με καισαρικη κ δεν μπορουσε να σηκωθει κ ηταν σαν μην υπηρχε κ η αλλη γνωριστηκαμε κ γιναμε κ φιλες!

Απο αποψη γιατρων δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα κιολας ολα ηταν τυπικα ισως κ να εφταιγε οτι δεν ειχα δικο μου γιατρο για αυτο δεν με προσέξαν!Απο συγγενικο προσωπο που γεννησε ενα μηνα μετα της εφεραν κ φραπε να πιει βεβαια αυτη ειχε το γιατρο της κανονικα!

Τελος παντων απο θέμα μαιας μπορω να πω οτι ηταν απαραδεκτες κ γνωρισα αρκετες απο θηλασμο δεν μου εδειξαν τπτ περα απ τα πρωτα ουτε πεντε λεπτα πως να πιασω το μωρο τπτ αλλο ουτε ξερω πως καταφερα κ θηλαζω!

 

ΦΙλικα Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και εγω ειμαι νεα στο φορουμ. Εχω το ιδιο πρόβλημα, πηγα σε γιατρο που υποτιθετε ειναι το Ιπποκρατειο (εννοειται πηγα στο ιατρειο του) αλλα μου ειπε οτι σταματησαν οι γιατροι του Ιπποκρατειο να έχουν την δυνατότητα να σου "κλεινουν" ραντεβου στο νοσοκομειο για γεννα. μηπως ξερει κανεις τελικα τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και εγω ειμαι νεα στο φορουμ. Εχω το ιδιο πρόβλημα, πηγα σε γιατρο που υποτιθετε ειναι το Ιπποκρατειο (εννοειται πηγα στο ιατρειο του) αλλα μου ειπε οτι σταματησαν οι γιατροι του Ιπποκρατειο να έχουν την δυνατότητα να σου "κλεινουν" ραντεβου στο νοσοκομειο για γεννα. μηπως ξερει κανεις τελικα τι ισχυει?

 

οντως κι εγω εμαθα οτι κοπηκε αυτο το συστημα να βαζει ο καθε γυναικολογος τις πελατισες του οποτε θελει και ασχετα απο εφημεριες

πιο αναλυτικα: το ιπποκρατειο εχει 3 κλινικες και το παπαγεωργιου 1

στο παπαγεωργιου απο παντα για να μπεις επρεπε να εφημερευει (1 φορα στις 4 μερες αφου ειναι 4 κλινικες οι 3 εφημερευουν στο ιπποκρατειο)

αυτο σημαινει οτι ειτε πας για προγραμματισμενη καισαρικη ειτε πας με προκληση και γενικοτερα δεν ξερω κατα ποσο ο γοιατρος σου μπορει να κανει οτι θελει

το ιδιο τωρα γινεταοι και στο ιπποκρατειο δηλαδη αν εφημερευει η κλινικη του γιατρου σου θα μπορεσει να ρθει και να σε προσεξει

 

τελικα ετσι ισως ειναι καλυτερα

πας οπου εφημερευει και δεν πληρωνεις και δικο σου γιατρο που τελικα νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος

εγω τελικα κατοπιν σκεψεως και αναζητησης προσανατολιζομαι σε αυτη τη λυση

να παω σε οποια κλινικη εφημερευει στο ιπποκρατειο ή στο παπαγεωργιου αν τυχω εκει

 

για παρακολουθηση βεβαια ειχα ιδιωτη γιατρο στην πολη μου κοντα στη θεσ/νικη στον οποιο απο την 1η στιγμη ξεκαθαρισα οτι θα γεννησω σε νοσοκομειο στη θεσσαλονικη επειδη δεν αισθανομαι ασφαλεια κυριως για το παιδι σε κλινικη

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα 1 μήνα μέσα στο Ιπποκράτειο.Τους έζησα σχεδόν όλους και απο την καλή και απο την ανάποδη..........

Στην εμβρυομητρική που νοσηλεύομουν με σπασμένα νερά ήταν σχεδόν όλα τέλεια(πάντα υπάρχει κάτι που δεν μας αρέσει-στην περίπτωσή μου 2 μαίες)

Όταν με το καλό γέννησα πήγα σε τρίκλινο.Είχα βρει δικό μου γιατρό εκεί μέσα γιατί αυτός που με παρακολουθούσε ήταν σε άλλη πόλη.Το δωμάτιο καλό,οι μαίες απαράδεκτες!!!:evil::evil::evil:Απορώ πως δεν έκανα τότε καταγγελία.Πολύ άσχημη συμπεριφορά.

Το μωράκι μου το είχα στα πρόωρα αλλά και στιςάλλες κοπέλες που ήμασταν μαζί στο δωμάτιο ποτέ δεν τους έδειξαν πως να θηλάσουν ή πως να κρατήσουν το μωρό.......Η μητέρα απο τη μια κοπέλα μας έδειχνε.......

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από Ιπποκράτειο να πω δυο πραγματάκια:

-είναι καλύτερα με δικό σου γιατρό απ έξω που δουλεύει εκεί ώστε να ξέρεις που θα απευθύνεσαι για κάτι που μπορεί να τύχει

- παρόλους τους φόβους μου να πω ότι η όλη εμπειρία του τοκετού ήταν πολύ καλή, αν εξαιρέσουμε το ότι δε μου έδωσαν το μωρό απευθείας επάνω μου που ήθελα κι ούτε μετά αφού το καθαρίσουν κλπ παρά μόνο για ένα λεπτό. Μετά ξανά την επόμενη μέρα στο πρώτο από τα 4 μονόωρα που παίρνεις τα μωρά. Πιο πολύ να πω ότι με στενοχώρησε που όταν το πήραν μου είπαν ψέματα ότι θα πάνε να το ζυγίσουν και θα μου το φέρουν να το θηλάσω όπως ζήτησα.....με άφησαν μία ώρα πριν με πάνε στο θάλαμο χωρίς να μου το φέρουν...τεσπα.......... ..... (κι εγώ με το μάτι ανοιχτό να περιμένω, και να μην μπορώ να ξεκουραστώ-κοιμηθώ στην αναμονή)...

 

Κανόνισα κι εγώ για τις θέσεις. Δεν υπήρχαν τη μέρα που γέννησα κρεβάτια κενά, οπότε πήγα στα κανονικά. Κανένα πρόβλημα αφού την άλλη μέρα το πρωί είδα ότι τα νεογνά ήταν ακριβώς μια πόρτα απέναντι απ΄το θάλαμό μου....πολύ σημαντικό αν σ' ενδιαφέρει γιατί είναι πιο κοντά από τις θέσεις όπου θα πρέπει 4 φορές τη μέρα (8 πάνε έλα) να κάνεις μεγαλύτερη διαδρομή για να πάρεις το μωρό. Κερδίζεις χρόνο για θηλασμό.

Μπορείς να στείλεις άλλον να το πάρει (μητέρα σου, μπαμπάς παιδιού με ταυτότητα δική σου και δική του κλπ) αλλά....δίνουν τα μωρά με προτεραιότητα στις μητέρες που περιμένουν στην ουρά (σωστό, γιατί δεν είναι ό,τι καλύτερο με τομές κλπ πόνους να στέκεσαι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω ακόμη για το θηλασμό και τις μαίες γιατί ενδιαφέρει αρκετές:

Στο Ιπποκράτειο, στη β' γυν/κη μαιευτική, έχει δύο κατηγορίες μαίες:

1) οι φανατικές του θηλασμού (μόνο πανώ δεν κρατούν που να γράφουν "θηλάστε" και μόνο που δεν "αρπάχτηκαν" με κάποιες κοπέλες που δεν έβαζαν τα μωρά στο στήθος όταν τα παίρναμε για μία ώρα τη φορά, αλλά έδιναν μπουκάλι). Υπάρχει και καρτελίτσα στην είσοδο των θαλάμων που γράφει για τα θετικά του θηλασμού κλπ.

2) Οι απλές "υπάλληλοι" που "διεκπεραιώνουν" το θέμα "μωρό και μητέρα" με τον ίδιο τρόπο που θα έκαναν και κάποιο άλλο θέμα όπως να σφραγίζουν έγγραφα εάν ήταν σε κάποια άλλη δημόσια θέση.......

 

Ξεχωρίζουν πολύ εύκολα φυσικά. Εγώ επειδή γέννησα μεσάνυχτα την άλλη μέρα το πρωί στις 9 όταν πήγα να πάρω το μωρό μου είπε εκείνη που μου το έδωσε: φερτο πίσω σε 15 λεπτά για να το ταίσουμε επειδή έχει λίγες ώρες που γεννήθηκε :evil: Φυσικά, και δεν το πήγα παρά μόνο μετά από ακριβώς μία ώρα (ευτυχώς γνώριζα ότι εκείνη την ώρα ήθελε περισσότερο τη μαμά του, του στήθος της και τη μυρωδιά της κι όχι το ξένο γάλα). Μάλιστα, αναρωτιόμουν γιατί αφού είναι να ταιστεί οπωσδήποτε δεν το τάισαν αυτοί παρά έπρεπε να το στερήσουν από εμένα τη λίγη ώρα που "δικαιούμουν" να το έχω...

Όταν το επέστρεψα με "μάλωσε" που άργησα να το φέρω και μου είπε ότι "τζάμπα ταλαιπωρήθηκε το μωρό τόση ώρα στο στήθος αφού δεν έχεις γάλα".....

 

Οι άλλες μαίες τώρα, περνούν διάφοροι απ' τους θαλάμους καθημερινά, την ώρα που παίρνουμε τα μωρά έρχονται οι μαίες που όποιος θέλει να τον βοηθήσουν το κάνουν. Κάθε μέρα φώναζαν κάποιες: "τα μωρά στο στήθος! τη μανούλα τους χρειάζονται"...όμως καταλάβαινες ότι πρέπει να έχουν δει διάφορα αφού αρκετές μητέρες έδιναν το μπουκάλι που υπήρχε όταν παίρνεις το μωρό. Δεν μπορούν να βοηθήσουν όποιον δε θέλει να βοηθηθεί. Δεν αναγκάζουν καμία να πάρει μπουκάλι, όποιος θέλει παίρνει (αλλά δεν φταινε αυτές που οι περισσότεροι έπαιρναν μπουκάλι, εγώ δεν πήρα ούτε μία φορά....κι όταν με ρωτούσαν στην επιστροφή πόσο ήπιε το μωρό....έλεγα αρκετά!!:))

 

Όποιος θέλει βοήθεια για θηλασμό να απευθύνεται στις μαίες που βρίσκονται στο γραφείο της προϊσταμένης κι όχι σ' εκείνες που είναι στα μωρά (που δίνουν τα μωρά).

Αυτές που είναι στα μωρά είναι άσχετες (απ' τη δική μου εμπειρία) και επικίνδυνες ίσως (την τρίτη μέρα ήθελε ντε και καλά μία να μου δώσει θήλαστρο για το πέτρωμα του στήθους μου κι όταν πήγα να το πάρω με είδαν οι "άλλες" μαίες και μου είπαν να το αφήσω, και να αφήσω το μωρό να κάνει τη δουλειά, μόλις το πάρω να το βάλω όση ώρα θέλει στο στήθος και το πέτρωμα θα φύγει, μόνο εκείνη τη μέρα θα το έχω....έτσι κι έγινε)

 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ελπίζω να βοηθήσει κάποιες γιατί κι έγώ έψαχνα τέτοιες πληροφορίες στην εγκυμοσύνη κι είναι καλά να ξέρει κάποιος από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έκανα 2 καισαρικές στο Ιπποκράτειο.Δεν είχα δικό μου γιατρό παρόλ'αυτά έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Με πρόσεξαν αρκετά.Αν κάνω και τρίτο παιδί πάλι εκεί θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα προαπαθει να με ψησει ο αντρας μου για ιπποκρατειο, λογω οικονομικων..

τι ειναι αυτες οι θεσεις βρε κοριτσια??

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι δίκλινα δωμάτια που απ'΄΄οτι ξέρω είναι για όσους έχουν ασφάλεια δημοσίου. Είναι σε ξεχωριστό διάδρομο, έχει ησυχία, έχει τοκάθε δωμάτιο τη δική του τουαλέτα και από καθαριότητα τέλεια. Αλλά πληρώνεις το κατιτις παραπάνω. Αξίζει νομίζω..! Θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν για τη φύλαξη των παιδιών και για την εμμονή των μαίων στο μπουκάλι και στην ώρα που δικαιούσαι ως μάνα να κρατήσεις το παιδί σ ο υ

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το σκεφτομαι ακομα αλλα μαλλον εκει θα καταληξω.Και απο θεμα ασφαλειας και απο οικονομικης αποψεως.Καταρχην οτι και να συμβει (μακρυα απο μας παναγια μου), σε νοσοκομειο σε πανε απο την κλινικη.Δευτερον....η Γενικη κλινικη 3,500 παρακαλω για 5 μερεσ καισαρικη εννοειται χωρις τον γιατρο και τον αναισθησιολογο.Το Ιπποκρατειο 540 ευρω για 5 μερες καισαρικη.Ελλεοοοςςςς.Αν βαλουμε και γιατρο και λοιπα στην Γενικη δεν θα μας φτασουν ουτε 5,000.!!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο Ιπποκράτει με καισαρική δε πλήρωσα τίποτα.

 

 

Εννοεις οτι στα καλυψε η ασφαλιση σου.Κι εμενα μου τα πληρωνει το ταμειο μου.Απλα λεω τι χρεωνει ο ενας και τι ο αλλος.Εγω για παραδειγμα που ειμαι στο ΟΑΕΕ (παλιο ΤΕΒΕ-ΤΑΕ), μου δινουν 1000 ευρω για καισαρικη.Αρα θα δωσω τα 540 στο νοσοκομειο και μενουν και αλλα τοσα για να συμπληρωσω για τον γιατρο μου και να τον πληρωσω.Γιατι σκοπευω να γεννησω με τον γιατρο που με παρακολουθει.

Στην Γενικη με τα 3500 που θελουν καισαρικη και αλλα 1500 ο γιατρος και βαλε και αναισθησιολογο, τι να πρωτοπληρωσω με τα 1000?

ΑΑΑΑ.......ρε Ελλαδιτσα με τα μεγαλεια σου!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτες οι θεσεις βρε κοριτσια??

Είναι δωμάτια δίκλινα με ψυγείο και τηλεόραση. Η διαφορά απ' τα κανονικά είναι οτι τα άλλα είναι τρίκλινα, υπάρχει ψυγείο που το μοιράζεσαι με άλλες 5 (2 στον δικό σου θάλαμο και 3 άλλες γυναίκες του διπλανού θαλάμου). Με τον ίδιο αριθμό ατόμων (δεδομένου ότι είναι γεμάτοι οι θάλαμοι) μοιράζεσαι και δύο λουτρά. Το ένα σκέτο λουτρό με νιπτίρα το άλλο λουτρό, νιπτίρας και ντουζιέρα.

Πληρώνεις κάποιο μεγαλύτερο ποσό για αυτά τα δωμάτια (θέσεις) απ' ό,τι για τα άλλα κι έχουν προτεραιότητα κάποια ταμεία, νομίζω δημοσίου και τέβε. Δηλαδή, Αν υπάρχουν κάποιες με ασφάλεια δημοσίου και τέβε πηγαίνουν εκεί κι αν υπάρχουν μετά κενά κρεβάτια μπορούν να πάνε από άλλα ταμεία (πληρώνοντας το κάτι παραπάνω δηλαδή κάτω στο ταμείο του Ιπποκρατείου). Όποιος θέλει μπορεί να πάει στο ταμείο (εκεί που δίνουν κι εξιτήρια κ.λπ.) και να ρωτήσει το ακριβές ποσό, π.χ. αν έχει ΙΚΑ πόσο πληρώνει για τα κανονικά και πόσα για τις "θέσεις", αν έχει άλλο ταμείο πόσα για το κανονικό και πόσα για τις "θέσεις", είναι στάνταρ τιμές, δεν είναι κάτι παράξενο και μυστικό.

 

Να πω ακόμη δύο αρνητικά του Ιπποκρατείου, ανεξάρτητα από είδος δωματίου κλπ είναι ότι

α) δεν υπήρχε ζεστό νερό για μπάνιο τη νύχτα (τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ), δηλαδη, από το απόγευμα και μετά δεν έχει ζεστό νερό, όποιος θέλει μπάνιο πρέπει να πάει πρωί π.χ. 8 η ώρα (γιατί μετά στις 9 παίρνουμε τα μωρά, έρχεται το πρωινό, περνούν οι γιατροί κλπ κλπ). Για μένα ήταν μεγάλο πρόβλημα ειδικά επειδή γέννησα νύχτα.......με πήγαν στο δωμάτιο με τα αίματα και την ποδιά που σου δίνουν για γέννα, έπρεπε φυσικά να κάνω μπάνιο και να ντυθώ πριν ξαπλώσω στο κρεβάτι....με κρύο νερό (μετά από πόσες ώρες πόνου και κούρασης.....):-(

β) παλιά υπήρχε παράρτημα του Ληξιαρχείου, πήγαινες με το χαρτί που σου διναν απ' την αίθουσα τοκετών, δήλωνες το παιδί κι όλα ΟΚ. Κι εγώ αυτό γνώριζα. Όταν πήγα εγώ όμως δεν υπήρχε.......πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει άτομο που θα πάει να δηλώσει τη γέννηση στο Ληξιαρχείο του Δήμου Θεσσαλονίκης που βρίσκεται κοντά στο Σιδηροδρομικό Σταθμό (στην άλλη άκρη της πόλης) γιατί από εκεί μας δίνουν ένα χαρτί που είναι απαραίτητο για να πάρουμε το παιδί κατά την έξοδο την τρίτη μέρα........Αλλιώς δεν μπορείς να πάρεις το παιδί. Εγώ δεν ήξερα ότι δεν υπάρχει αυτο κι έγινε ολόκληρο θέμα γιατί δεν μπορούσε ο άντρας μου κι έστειλα τη μητέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...