Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Προβλημα με τισ στερεες τροφες, προβλημα με τον υπνο...δεν ξερω τι να κανω!

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας,

ο μικρος μου ειναι 8 μηνών. Γεννηθηκε 36 εβδομαδων με καισαρική και μετά από αρκετο ζόρι και τη βοήθειά σας, αφού στην αρχή δεν μπορούσε να θηλάσει και έτρεχα με τα θήλαστρα,τα καταφέραμε και πλέον θηλαζουμε αποκλειστικά εδώ και 8 μήνες.

έχουμε όμως 2 βασικά θέματα:φαγητό και ύπνο...

1) Από το καλοκαίρι που ήταν περίπου 6μηνών ξεκινήσα σιγά-σιγά τα φρούτα και αργότερα τα λαχανικά με το κρέας...τώρα με το ζόρι τρώει 1/3 από ένα μπωλ με φρούτα και με τίποτα τα λαχικά με το κρέας...ξέρω πως αφού θηλάζει δεν είναι και τόσο κακό αυτό, αλλά κάναμε εξετάσεις γιατί είναι χλωμός και έχει αιματοκρίτη 27 και χαμηλό σίδηρο-φεριττίνη (έχουμε βέβαια και στίγμα)....είναι απλά λιγόφαγος και θα πάρει μπρός; πρέπει να κάνω κάτι...;

2) Γενικά δεν είναι και πολύ του ύπνου μεσα στη μέρα...αλλά και όταν νυστάζει και θηλάζει και τον παίρνει ο υπνος, μόλις πάω να τον βάλω στο κρεβάτι του, ξυπνάει και κλαίει...μιλάμε ότι μπορει να τον βάλω και 5 φορές μέχρι να καταφέρει τελικά να κάτσει και να κοιμηθεί...παλιά δεν το έκανε-τι είναι τώρα αυτό;δεν ξέρω τι να κάνω και ειδικα όταν με ξυπνάει μέσα στη νύχτα για να φάει που μπορεί να περάσει και 1ώρα για να ξανακοιμηθούμε...

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;

ευχαριστώ

Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας,

ο μικρος μου ειναι 8 μηνών. Γεννηθηκε 36 εβδομαδων με καισαρική και μετά από αρκετο ζόρι και τη βοήθειά σας, αφού στην αρχή δεν μπορούσε να θηλάσει και έτρεχα με τα θήλαστρα,τα καταφέραμε και πλέον θηλαζουμε αποκλειστικά εδώ και 8 μήνες.

έχουμε όμως 2 βασικά θέματα:φαγητό και ύπνο...

1) Από το καλοκαίρι που ήταν περίπου 6μηνών ξεκινήσα σιγά-σιγά τα φρούτα και αργότερα τα λαχανικά με το κρέας...τώρα με το ζόρι τρώει 1/3 από ένα μπωλ με φρούτα και με τίποτα τα λαχικά με το κρέας...ξέρω πως αφού θηλάζει δεν είναι και τόσο κακό αυτό, αλλά κάναμε εξετάσεις γιατί είναι χλωμός και έχει αιματοκρίτη 27 και χαμηλό σίδηρο-φεριττίνη (έχουμε βέβαια και στίγμα)....είναι απλά λιγόφαγος και θα πάρει μπρός; πρέπει να κάνω κάτι...;

2) Γενικά δεν είναι και πολύ του ύπνου μεσα στη μέρα...αλλά και όταν νυστάζει και θηλάζει και τον παίρνει ο υπνος, μόλις πάω να τον βάλω στο κρεβάτι του, ξυπνάει και κλαίει...μιλάμε ότι μπορει να τον βάλω και 5 φορές μέχρι να καταφέρει τελικά να κάτσει και να κοιμηθεί...παλιά δεν το έκανε-τι είναι τώρα αυτό;δεν ξέρω τι να κάνω και ειδικα όταν με ξυπνάει μέσα στη νύχτα για να φάει που μπορεί να περάσει και 1ώρα για να ξανακοιμηθούμε...

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;

ευχαριστώ

Kaτερινα να σου ζησει! Λοιπον κατ'αρχας να σε ρωτησω, το κανει καιρο αυτο με το φαγητο; Ρωταω γιατι κι ο δικος μου ειχε αρκετα σκαμπανεβασματα με την ορεξη του και τωρα που ειναι 10,5 σταθεροποιηθηκε σχετικα.

Εμενα στην αρχη ψιλοετρωγε λαχανικα με κρεας αλλα μετα που λες γιοκ! Κι εκανα αυτο που μου προτεινε ο γιατρος: να δινω απο τα φαγητα της οικογενειας, προσεκτικα μαγειρεμενα εννοειται. Το παιδι προφανως ειχε βαρεθει τα νεροβραστα. Τωρα που τρωμε ολοι μαζι απο το ιδιο φαγητο να δεις τι καλα που του αρεσει.

Κι ο γιατρος που μου το συστησε αυτο δεν ειναι οτι να ναι... Ειναι συμβουλος θηλασμου κι εχει εργαστει 15 χρονια στη Σουηδια που οσο να πεις εκει ειναι λιγο μπροστα. Εγω νομιζω θελει λιγο αλλαγη το παιδακι σου...

Μετα, για το σιδηρο εχω να σου προτεινω να παρεις απο τα βιολογικα παστα ηλιοσπορου ή φυστικιου και να του τα βαζεις στα δημητριακα του ή και στα οσπρια. Ο δικος μου εχει ξετρελαθει με αυτα.Ειναι απιστευτα θρεπτικα και τα δινουν οι χορτοφαγοι στα παιδακια τους για θρεπτικη τροφη επειδη δεν τρωνε κρεας.

Κι επισης, μην περιμενεις να τρωει και καμια τεραστια ποσοτητα στην ηλικια του. Ουτε εμενα το κανει. Τρωει με ορεξη αλλα λιγο. Εκτος αν του δωσω κατι σε ψωμι ή ζυμαρικο (αλλα απ'αυτα δεν κανει πολυ)

Οσο για τον υπνο... νομιζω πως το μωρακι σου δεν ειναι απλα πολυ του υπνου. Κι ο δικος μου ξυπνουσε μολις πηγαινα να τον ακουμπησω και τοτε αποφασισα να τον κοιμηζω θηλαζοντας στο κρεβατι μας ξαπλα και μετα να φευγω εγω. Ε δε γινοταν αλλο! Και το βραδυ ξυπναει 200 φορες αλλα τον εχουμε μαζι μας και δεν κουραζομαι πολυ.

Αυτό με τον ύπνο το έκανε και ο δικός μου και για πολύ καιρό τον κοίμιζα στο διπλό κρεβάτι μέσα στην ημέρα (εκεί δεν ξυπνούσε, τον ακουμπούσα δίπλα μου, καθόμουν και λίγη ώρα). Φυσικά δεν μπορούσα να κάνω δουλειές, έστηνα καραούλι μη μου πέσει. Αλλά το προτιμούσα από το να μην κοιμάται και να γκρινιάζει όλη μέρα. Μετά από λίγο καιρό ξαναγύρισε στην κούνια. Μπορείς να τον τυλίγεις με ένα κουβερτάκι πριν αποκοιμηθεί και να τον ακουμπάς με αυτό στην κούνια του, ώστε να μην πολυκαταλαβαίνει αλλαγή θερμοκρασίας και μυρωδιάς.

Και με το φαγητό, ο δικός μου γύρω στους 10-11 μήνες (με τις ζέστες) έκανε απεργία και έκοψε τελείως τα φρούτα και μείωσε το φαγητό. Μετά τους 12 ξανάρχισε το φαγητό αλλά τα φρούτα ακόμα δεν τα τρώει.

Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να προσφέρεις και να πειραματιστείς. Μπορείς να δοκιμάσεις να του αλλάξεις τις γεύσεις (π.χ. παίξε με τους συνδυασμούς λαχανικών) και μπορείς επίσης να λιώνεις χωριστά το κρέας και τα λαχανικά γιατί έτσι ίσως του φανεί πιο νόστιμο. Εγώ τυχαία ανακάλυψα ότι όταν τα λαχανικά παραβράζουν δεν τα έτρωγε με τίποτα (στη μισή ώρα τα κλείνω). Επίσης, ο δικός μου δεν θέλει πολύ λάδι, αλλά λεμόνι και όταν βάζω μέσα πολύ πρασινάδα, πάλι δεν τα πολυτρώει.

Γενικά, όσο κάνεις πειράματα θα δεις τι θέλει και τι όχι. Είναι και μικρούλι για να τρώει πολλή στερεά τροφή, εμείς αργήσαμε και ακόμα δεν τρώει ολόκληρο πιάτο.

5k3tp2.png

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Aurore από την αρχή που ξεκινήσαμε με τις στερεές έφαγε λίγο μία βιολογική ριζόκρεμα που του είχα πάρει αλλά μάλλον από περιέργεια και μετά τίποτα...πολύ σιγά πήρε μπρός με τα φρούτα αλλά μη νομίζεις...αν δεν είναι στις καλές του, αν νυστάζει, αν οτιδήποτε στις 5 κουταλιές αρχίζει την γκρίνια και πρέπει να κάνουμε διάφορα για να φάει...αλήθεια μπορεί τόσο νωρίς να αρχίσω να του δίνω από δικό μας φαγητό;αλεσμένο;πότε αρχίζουν και τρώνε μικρά κομματάκια;πάντως εγώ έχω λίγο φόβο γιατί μάλλον έχει και κάποια ψιλοαλλεργία (περιμένουμε αποτελέσματα εξετάσεων) και δεν ξέρω τι επιτρέπεται να του δίνω...

για τον ύπνο...όντως στο διπλό το δικό μας κοιμάται...γιατί; και όχι στο δικό του;;;

Διαφημίσεις

και εμενα ο μικρος μου δεν τρωει με τιποτα κρεατοχοροσουπα....

εχω δοκιμασει διαφορα...αλλα δεν!

5-6 κουταλιτσες με το ζορι...

εμεις εχουμε βγαλει κ εξι δοντακια οποτε τα λαχανικα τα δινω (οσο μπορω) λιωμενα με το πιρουνι και τα μασαει μονος του...σαν κανονικη σουπιτσα το κανω..εχω την εντυπωση οτι του αρεσει περισσοτερο....

ο παιδιατρος μου ειπε να μην τον πιεζω με το κουταλι και αυτο κανω....

Silia

πόσο είναι ο δικός σου; εμένα έχει βγάλει 2 δοντια κάτω, αλλά μάλλον πάει και για τρίτο...υπάρχει περίπτωση να μη θέλει να φάει επειδή τον ενοχλούν τα ούλα του;

Nai, μπορεις να αρχισεις να του δινεις απο τα δικα σας. Εννοειται οχι μουσακα ας πουμε...πχ.οταν κανεις φακες, φασολακια κοτα στο φουρνο με πατατες...βεβαια προσεχεις τις αλεργειες.

Κοιτα, εννοειται τα παιδια δεν τρωνε οταν νυσταζουν και δεν κανει να τα πιεζουμε. Δεν ειναι εξαλλου αναγκη να τρωει ποσοτητα, απλα να συμπληρωνει το γαλατακι του. Γι'αυτο τη λεμε και συμπληρωματικη διατροφη ως τον 1ο χρονο. Μου φαινεσαι λιγακι αγχωμενη, χαλαρωσε λιγο.;)Κι εγω στις αρχες παραλιγο να αγχωθω απο τις γιαγιαδες που ηθελαν να το μπουκωσουν αλλα χαλαρωσα και τωρα εμαστε οκ! Συζητα και με το γιατρο τις εξετασεις του βεβαια να δεις τι θα σου πει...

Φιλακια!

Nai, μπορεις να αρχισεις να του δινεις απο τα δικα σας. Εννοειται οχι μουσακα ας πουμε...πχ.οταν κανεις φακες, φασολακια κοτα στο φουρνο με πατατες...βεβαια προσεχεις τις αλεργειες.

μα τα δικα μας φαγητα εχουν αλατι,

κανει ενα μωρο 8 μηνων να φαει αλατι?

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Διαφημίσεις

Silia

πόσο είναι ο δικός σου; εμένα έχει βγάλει 2 δοντια κάτω, αλλά μάλλον πάει και για τρίτο...υπάρχει περίπτωση να μη θέλει να φάει επειδή τον ενοχλούν τα ούλα του;

καλε εχω tickeraki ...8 μηνων einai ο ζουζουνακης μου.

εννοειτε οτι τα δοντια ειναι ο πιο συχνος λογος ανορεξιας στα μωρακια...εμεις τα 6 δοντακια τα βγαλαμε μεσα σε 1,5 μηνα...μη σου πω λιγοτερο και με δυσκολια ετρωγε....

τωρα εχει αρχισει λιγακι να τρωει..

καλε εχω tickeraki ...8 μηνων einai ο ζουζουνακης μου.

εννοειτε οτι τα δοντια ειναι ο πιο συχνος λογος ανορεξιας στα μωρακια...εμεις τα 6 δοντακια τα βγαλαμε μεσα σε 1,5 μηνα...μη σου πω λιγοτερο και με δυσκολια ετρωγε....

τωρα εχει αρχισει λιγακι να τρωει..

εχετε 6 ολοκληρα δοντακια??

εμεις ουτε 1 :mrgreen:

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Αχ κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...θα δοκιμάσω ότι μου λέτε...

Τελικά μάλλον είμαι λίγο αγχωμένη, αλλά όχι τόσο γιατί δεν τρώει αλλά γιατί έπεσαν όλα μαζί...αναιμία, δεν τρώει, το βράδυ κοιμάται με απίστευτη δυσκολία, συν κάποια αλλεργία που μας έχει εμφανίσει στο πρόσωπο με τη μορφή εκζέματος και δεν μπορούμε να καταλάβουμε από τι είναι...αφού είμαστε ακόμη στο αρχικό στάδιο με τις τροφές και δεν έχουμε βάλει τίποτα περίεργο...

για τον ύπνο να καταλάβετε τώρα τελευταία έχει αρχίσει "νέα μόδα"...ενώ παλιά κάναμε μπάνιο κατά τις 9:15 και μετά φαί και ύπνος, τώρα θηλάζει, φαίνεται να κοιμαται στα χέρια μου, αλλά μόλις τον αφήσω στο κρεβάτι ξυπνάει και επ'ουδενί δεν θέλει να τον αφήσουμε στο κρεβάτι αλλά να τον σηκώσουμε...αν, εν τω μεταξυ τον έχει ο πατέρας του και δε με βλέπει κλαίει συνεχώς...τελικά κοιμάται (μάλλον από κούραση) κατά τις 12 μπορεί και αργότερα...και φυσικά ξυπνάει και τη νύχτα!

η γιατρός μου είπε ότι η ανησυχία μπορεί να έχει σχέση και με αυτή την μικρο-αλλεργία και με τα δόντια, και η ανορεξία του να οφείλεται και στην αναιμία...

όπως καταλαβαίνετε έρχονται στιγμές που νιώθω απίστευτη εξάντληση, σκέφτομαι ότι θα γυρίσω και στη δουλειά σε 1,5 μήνα και θα πρέπει να ξυπνάω στις 6 και είμαι ολίγον χάλια....και αναρωτιέμαι μήπως δεν κάνω κάτι καλά και το παιδί δεν μπορεί να μπει σε ένα στοιχειώδες πρόγραμμα...

και εννοείται ότι έχω και τους γύρω..."γιατί δεν τρώει το παιδί", "φέρε να δοκιμάσω εγώ μήπως φάει" και ο καθείς πιάνει το κουτάλι...και φυσικά τα δικά μου νεύρα κρόσια!

πάντως είπα να προσπαθήσω να του βάλω σιγά-σιγά και κάτι ακόμα στα λαχανικά μήπως του αλλάξει γεύση και του αρέσουν περισσότερο...

Φάση είναι, μάλλον θα βγουν τα πάνω δόντια που είναι και πιο ζόρικα... Μην αγχώνεσαι, χαλάρωσε και θα χαλαρώσει και το μωρό σου.

Αυτό με τους γύρω είναι πολύ εκνευριστικό! Τα έχω ακούσει κι εγώ άπειρες φορές, ιδίως γύρω στους 11 μήνες που μου το γύρισε σε σχεδόν αποκλειστικό θηλασμό (4 κουταλιές μεσημεριανό και 5 κουταλιές κρέμα, τίποτα άλλο όλη μέρα).

Οπότε αποφάσισα τα εξής:

1) το παιδί μου δεν θα μπει σε πρόγραμμα και σταμάτησα να προσπαθώ να το βάλω με το ζόρι. Για το φαγητό, υπολογίζω να έχουν περάσει 2 ώρες από θηλασμό για να πεινάει λίγο και για τον ύπνο, μόλις δω σημάδια νύστας (εμάς τρίβει μάτια και τραβάει αυτιά). Μόνο το βράδυ προσπαθώ κατά τις 9:30 να τον έχω κάνει μπάνιο και να πηγαίνουμε για ύπνο.

2) σταμάτησα να δίνω αναφορά στη μάνα μου, στην πεθερά μου, στην ξαδέρφη μου, στη νύφη, στη γειτόνισσα, για το τι και πόσο τρώει το παιδί. Λέω "τρώει, όλα μια χαρά" και το βουλώνουν όλοι. Ε, ησύχασα κι εγώ και αυτοί (που το είχαν μεγάλο άγχος ότι το παιδί υποσιτίζεται επειδή δεν το πιέζω να φάει με το ζόρι, γιατί είμαι τεμπέλα! Έλεος!).

5k3tp2.png

Διαφημίσεις

Κατερινα, ο δικος μου παλι κοιμαται οποτε του καπνισει και συν τοις αλλοις ξυπναει ανα μισαωρο. Οποτε ουτε το βραδυ μπορω να πω οτι ηρεμω! Αν δεν κοιμομασταν και μαζι, τοτε θα ειχα μεγαλο προβλημα..

Αυτο με τους γυρω προσπαθησε να τους το κοψεις. Καλα τα λεει η Χρυσα08. Δε θελει να δινουμε αναφορα γιατι μετα αρχιζουν τα δικα τους και αχγωνομαστε εμεις! Κι εγω στην αρχη τα λεγα και με πρηζανε. Τωρα τους εκοψα την αναφορα και δεν πολυμιλανε και χαλαρωσα κι εγω αρκετα.

Μην αγωχνεσαι οτι κανεις κατι λαθος...εμπιστευσου τον εαυτο σου, ακολουθησε και τα σημαδια του παιδιου σου και τοτε θα χαλαρωσεις;)

Χρύσα και Aurore,

έχετε απόλυτο δίκιο. η δυσκολία είναι ότι η πεθερά μου μένει από κάτω μας (όχι πως κατα τα άλλα με ενοχλεί, αλλά με το παιδί έχουν πάθει κάτι) και σε 2 μήνες που θα γυρίσω στη δουλειά θα τον κοιτάζει αυτή. ευτυχώς που ο μικρός είναι σκληρό καρύδι και άμα πει "δε θέλω να φάω άλλο" δεν μπορείς με τίποτα να τον πιέσεις...! γιατί είχα και με αυτό ένα θέμα...βλέπεις η ίδια είναι του φαγητού και τους γιους της τους μπούκωνε ολίγον μικρούς...τελοσπάντων...

η γιατρός πάντως παρόλο που θέλει να τον καταφέρουμε να φάει λίγο παραπάνω επειδή έχει αναιμία, με καθυσήχασε και μου είπε να τρώει όσο μπορεί, να κάνουμε συνδιασμούς και βλέπουμε...