Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Παίζει ρόλο η ηλικία στο αν ο τοκετός θα είναι φυσιολογικός ή καισαρική;;;;;;

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν παίζει ρόλο η ηλικία της μητέρας στο αν ο τοκετός θα είναι φυσιολογικός ή με καισαρική.

Υπάρχει λόγος που στατιστικά μπορεί να προτιμάται η καισαρική σε μεγαλύτερες ηλικίες ή είναι καθαρά θέμα επιλογής;;;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Διαφημίσεις

στην ελλαδα ολα ειναι πιθανα ωστε να βγαλουν φραγκα:rolleyes: η φιλεναδα μου γενναει το 2ο σε λιγους μηνες και ειναι 37 και παει για φυσιολογικο.επισης ξερω αλλες 2 που γεννησαν η μια 38 και η αλλη 40 φυσιολογικοτατα και μαλιστα η 40αρα εκανε με φυσιολογικο τοκετο διδυμα παρακαλω...

αλλα στην ελλαδα την καισαρικη την εχουν πρωτη και καλυτερη.10 λεπτα υποθεση σου λεει κ ουτε να ακους την αλλη να φωναζει κ να ουρλιαζει.μια χαραααα:shock::shock:

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Ευχαριστώ, απλά ήθελα να καταλάβω αν υπάρχει συγκεκριμένος λογος που προτείνουν σε μεγαλύτερες ηλικίες καισαρική...Υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Διαφημίσεις

Εμένα μου έλεγε για Κ.Τ. επειδή ήμουν 42 αλλά τελικά γέννησα φυσιολογικά μέσα σε 2 ώρες γιατί η μήτρα έκανε συσπάσεις σαν να ήμουν 20χρονών όπως είπε η γιατρός μου. Βέβαια έπαιξε ρόλο ότι ήταν και το 2ο παιδί, οπότε η μήτρα "είχε κρατήσει στη μνήμη" συμπεριφορά από προηγούμενη εγκυμοσύνη και αντιδρά καλύτερα.

Αυτά είναι θεωρίες για τους "καισαρικάκηδες" όως τους έχω χαρακτηρίσει. Ο λόγος που ένας γιατρός επιλέγει καισαρική είναι ΜΟΝΟ επιπλοκές και κίνδυνος για Φ.Τ. και σε καμία περίπτωση η ηλικία της μητέρας. Η μαμά μου με έκανε στα 40 της (εν έτει 1977) με φυσιολογικό τοκετό. Η κουμπάρα μου γέννησε το βαφτιστηράκι μου πριν 15 χρόνια στα 39 της με φυσιολογικό τοκετό και το δεύτερό της παιδία στα 43 παρακαλώ, πάλι με φυσιολογικό. Απλά είχε τίμιο και μάγκα γιατρό. Εφόσον δεν υπήρχε θέμα επιπλοκών, μια χαρά γέννησε.

KjMfp2.png

Together we stand, divided we fall

αλλα στην ελλαδα την καισαρικη την εχουν πρωτη και καλυτερη.10 λεπτα υποθεση σου λεει κ ουτε να ακους την αλλη να φωναζει κ να ουρλιαζει.μια χαραααα:shock::shock:

Κοπελιά θα διαφωνήσω. Δεν πάει έτσι!!! Αν η ΠΡΩΤΗ γέννα γίνεται σε ηλικία πάνω από τα 35-36 τότε αυτόματα θεωρείσαι υπερήλικας. Είναι τελείως διαφορετικό αν εισαι 40 και κάνεις την 2η ή 3η γέννα. Μην τα βλέπουμε όοοολα μονόπλευρα. Κι εμένα η παιδική μου φίλη γέννησε στα 40 το πρώτο της παιδάκι, η γιατρός της πρότεινε καισαρική εξηγώντας τους λόγους, αυτή επέμενε φυσιολογικό και τι καλά, γέννησε φυσιολογικά και από την πίεση σχίστηκε ο τράχηλός της, κομματιάστηκε εντελώς!!! Από την επιμονή για φυσιολογικό έχασε για πάντα την ευκαιρία για άλλο παιδάκι!!!!!!

Αλλάααααα.....γέννησε φυσιολογικά!!! Άψογα?

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Διαφημίσεις

• 10 months later...
Κοπελιά θα διαφωνήσω. Δεν πάει έτσι!!! Αν η ΠΡΩΤΗ γέννα γίνεται σε ηλικία πάνω από τα 35-36 τότε αυτόματα θεωρείσαι υπερήλικας. Είναι τελείως διαφορετικό αν εισαι 40 και κάνεις την 2η ή 3η γέννα. Μην τα βλέπουμε όοοολα μονόπλευρα. Κι εμένα η παιδική μου φίλη γέννησε στα 40 το πρώτο της παιδάκι, η γιατρός της πρότεινε καισαρική εξηγώντας τους λόγους, αυτή επέμενε φυσιολογικό και τι καλά, γέννησε φυσιολογικά και από την πίεση σχίστηκε ο τράχηλός της, κομματιάστηκε εντελώς!!! Από την επιμονή για φυσιολογικό έχασε για πάντα την ευκαιρία για άλλο παιδάκι!!!!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!

• 1 month later...

Χωρίς να ξέρω πολλά πάνω στο θέμα, θα σας πω ότι ειμαι 37 ετών, περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, απλά εμπιστεύομαι τον γιατρό μου ο οποίος θέλει να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό...Εγώ καθόλου δεν τον έχω πιέσει πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί ειλικρινά δεν έχω άποψη για το τι είναι καλύτερο, απλά θέλω το παιδάκι μου να γεννηθεί υγιές, απ' ότι καταλαβαίνω όμως πάμε για φυσιολογικό εκτός απροοπτού και δεν έχω καμια αντίρηση πάνω σ' αυτό!΄Ούτε θα έχω φυσικά αν χρειαστεί καισαρική, αν κ θα ήθελα να μην έχω τους μετεγχειρητικούς πόνους και τη δυσκινησία...

preg.png

Νομιζω πως η δικαιολογια για την καισαρικη λογω ηλικιας ειναι οτι οσο πιο μεγαλη ειναι η μαμα τοσο πιο πολιτιμη ειναι η εγκυμοσυνη (ενω για τις νεες σκασιλα τους ε??). Επισης πολλες εγκυμοσυνες σε μεγαλη ηλικια ειναι αποτελεσμα ιατρικης παρεμβασης οποτε με την καισαρικη επειδη ειναι ελεγχομενη θεωρειται οτι ελαχιστοποιουνται καποιοι κινδυνοι.

Παντως εγω και στα 37 και στα 39 γεννησα κολπικα (με προκληση γιαυτο δεν λεω φυσιολογικα) στο Βελγιο

Να αναφερθουμε δλδ και στις γεννες που εγιναν με καισαρικη και πηγε κατι λαθος...ή θεωρουμε οτι καισαρικη ολα τελεια???

Ενημερωση και μην μασαμε οτι μας λενε συγκεκριμενη ομαδα γιατρων (που προτιμανε την καισαρικη) λιγο ψαξιμο θα δουμε οτι τελικα οι επιπλοκες στην καισαρικη (και στο μωρο που γεννιεται με καισαρικη) ειναι πιο πολλες στατιστικα απ οτι αν εχουμε φυσιολογικο τοκετο. Η καισαρικη ευτυχως που υπαρχει ΑΛΛΑ για να γινεται οτι πρεπει και οχι επειδη μας βολευει (τον γιατρο..γιατι αν καποια κοπελα εχει ψαξει-διαβασει και εχει δει ολες τις παραμετρους και θελει...θεωρω οτι ειναι δικαιωμα της με ποιον τροπο θα γεννησει)

Η γέννα είναι ένα ρίσκο από μόνη της ό,τι ηλικία κι αν έχουμε, δεν είναι κάτι βέβαιο, προβλέψιμο το πως θα εξελιχθεί. Υπάρχουν πολλοί αστάθμιτοι παράγοντες.

Πιστεύω πως η υπερβολή και η επιμονή ότι ντε και καλά θέλει κάποια να προδικάσει ότι θα γεννήσει φυσιολογικά δεν κάνει καλό ανεξαρτήτου ηλικίας.

Ο γιατρός που εμπιστευόμαστε 9 μήνες πρέπει να είναι έμπιστος και στη γέννα, εκείνος κρίνει καλύτερα.

Αν μου λείπει κάτι από τον προηγούμενο γιατρό μου (που τον άφησα) είναι η σιγουριά που είχα χάρη στην πείρα του με φυσιολογικούς τοκετούς.

Ποιός μου λέει όμως πως δεν θα κατέληγα σε καισαρική και μάλιστα μετά από ταλαιπωρία μεγάλη?

10άδες λόγοι οδηγούν σε καισαρική, μου τους είπε και ο γιατρός μου όταν ζήτησα φυσιολογικό τοκετό. Την ηλικία δεν την ανέφερε σαν παράγοντα. Είπε όμως τόσα άλλα!

Ναι θέλω φυσιολογικό τοκετό αρκεί να μην κινδυνεύσω εγώ ή το μωρό. Καλύτερα να΄΄εχει ο γιατρός πλήρη ελευθερία να ελιχθεί.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Διαφημίσεις

Εγώ πρώτη φορά το "ακούω" αυτό με την ηλικία. Οτι δηλαδή αν είσαι πάνω από 35 χρονών πας για καισαρική.

Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που γυναίκες πάνω από 35 γέννησαν φυσιολογικά ενώ αντίθετα γυναίκες κάτω από 30 γέννησαν με καισαρική.

Οπότε δεν παίζει ρόλο η ηλικία αλλά η κύηση, τυχόντα προβλήματα αυτής αλλά κυρίως πως θα εξελιχθεί ο τοκετός.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.Πάντως,αν έπρεπε να το δικαιολογήσω,θα έλεγα ότι άλλες αντοχές έχει το σώμα στα 20 και άλλες στα 45.

[/url]

39 χρονών και γέννησα φυσιολογικά την Κυριακή(Γεννηθήκαμε 3070 και 52 πόντους,Πάνε και οι φόβοι για το μηριαίο.Μια χαζομάρα ήταν κι αυτό).Επιτέλους γιατί ήμουν ήδη 41 εβδομάδων.Έγινε βέβαια πρόκληση μα ο γιατρός δεν άφησε ποτέ να εννοηθεί πως η ηλικία μου θα οδηγούσε σε καισαρική.Λόγους για καισαρική είχα άλλους.Υψηλή μυωπία,περιτύλιξη,πιθανή λάθος θέση του μωρού.Τώρα είμαστε σπίτι εγώ η υπερήλιξ με την "εγγονή" μου.:ΡΡΡΡΡΡΡ.Κορίτσια μακρυά από απόλυτες απόψεις.Μακριάαα.Μερικές μόνο συμβουλές απ'την εμπειρία μου.Η επισκληρίδιος παρά τις όποιες ενοχλητικές παρενέργειες(ναυτία,τρέμουλο,πτώση πίεσης)τις οποίες ένοιωσα όλες είναι πολιτισμός.Μου έδωσε την ευκαιρία να συμμετέχω ,ναθυμάμαι τον τοκετό με χαρά και να σκέφτομαι και δεύτερη γέννα σύντομα.Οι πόνοι μετά το σπάσιμο των νερών ήταν πάρα πολύ δυνατοί.Η μαία μου είπε πως συνέβη λόγω πρόκλησης.Στην φυσιολογική διαδικασία οι πόνοι είναι πιο μαλακοί.Επίσης εμπιστευτείτε τις τεράστιες σερβιέτες του μαιευτηρίου .Πολύ πιο άνετες από οποιεσδήποτε άλλες,όπως και τα σέξι διχτυωτά εσώρουχα του.Όταν δοκίμασα άλλη σερβιέτα και δικό μου εσώρουχο τα ράμματα ενοχλούσαν περισσότερο.Εύχομαι σε όλες με το καλό να γεννήσουν τα μωράκια τους.

NVVvp2.png

θα αστειευεσαι βεβαια οτι πανω απο 35-36 , θεωρεισαι υπερήλικας:roll::roll::roll::roll: και ποιο δηλαδη ειναι το περιθωριο για να μην θεωρεισαι ετσι ? προσωπικα ημουν 38 οταν γεννησα , ειχα παρα πολυ ευκολη εγκυμοσυνη , αλλα εκανα καισαρική λογω δικου μου σοβαρου προβληματος στα ματια που δεν μου επετρεπε φυσιολογικο τοκετό. αλλιως δεν ειπωθηκε ποτε απο τον γιατρό μου , οτι λογω ηλικιας θα παω για καισαρική

2b590bac1c.png

39 χρονών και γέννησα φυσιολογικά την Κυριακή(Γεννηθήκαμε 3070 και 52 πόντους,Πάνε και οι φόβοι για το μηριαίο.Μια χαζομάρα ήταν κι αυτό).Επιτέλους γιατί ήμουν ήδη 41 εβδομάδων.Έγινε βέβαια πρόκληση μα ο γιατρός δεν άφησε ποτέ να εννοηθεί πως η ηλικία μου θα οδηγούσε σε καισαρική.Λόγους για καισαρική είχα άλλους.Υψηλή μυωπία,περιτύλιξη,πιθανή λάθος θέση του μωρού.Τώρα είμαστε σπίτι εγώ η υπερήλιξ με την "εγγονή" μου.:ΡΡΡΡΡΡΡ.Κορίτσια μακρυά από απόλυτες απόψεις.Μακριάαα.Μερικές μόνο συμβουλές απ'την εμπειρία μου.Η επισκληρίδιος παρά τις όποιες ενοχλητικές παρενέργειες(ναυτία,τρέμουλο,πτώση πίεσης)τις οποίες ένοιωσα όλες είναι πολιτισμός.Μου έδωσε την ευκαιρία να συμμετέχω ,ναθυμάμαι τον τοκετό με χαρά και να σκέφτομαι και δεύτερη γέννα σύντομα.Οι πόνοι μετά το σπάσιμο των νερών ήταν πάρα πολύ δυνατοί.Η μαία μου είπε πως συνέβη λόγω πρόκλησης.Στην φυσιολογική διαδικασία οι πόνοι είναι πιο μαλακοί.Επίσης εμπιστευτείτε τις τεράστιες σερβιέτες του μαιευτηρίου .Πολύ πιο άνετες από οποιεσδήποτε άλλες,όπως και τα σέξι διχτυωτά εσώρουχα του.Όταν δοκίμασα άλλη σερβιέτα και δικό μου εσώρουχο τα ράμματα ενοχλούσαν περισσότερο.Εύχομαι σε όλες με το καλό να γεννήσουν τα μωράκια τους.

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

ετσι που τιθεται το θεμα , εχουμε κι εμεις το δικο μας ΄΄εγγονάκι΄΄

εε...δεν ειμαστε καθολου καλα

2b590bac1c.png