Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΟΣ ΑΓΛΑΪΑ και οποια μπορει να βοηθησει. Ελλατωθηκε ξαφνικα το γαλα μου...

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θηλαζω αποκλειστικα εδω και 4 μηνες και 1 εβδομαδα. Δεν εδωσα ποτε ξενο γαλα και εδωσα μονο κανα 2 φορες χαμομηλι κατοπιν ¨συμβουλης" παιδιατρου και αλλαξα παιδιατρο!!

Ο μικρος παιρνει κανονικα βαρος, γεννηθηκε στις 38 εβδομαδες με καισαρικη λογο εγκαρσιας προβολης με βαρος 2.710 και τελευταια φορα οταν ηταν 3 μηνων και 12 ημερων ηταν 7.100.

Ολα ηταν καλα μεχρι πριν απο 2-3 μερες που αρχισαν τα προβληματα... Αρχισα να εχω πονο στις θηλες γιατι ο μικρος δεν επιανε καλα. Οταν τον εβαζα στο στηθος τραβουσε το κεφαλι του αφου επινε κανονια για λιγα λεπτακια και φαινοταν να νευριαζει με το στηθος. Νομιζα οτι επαιζε και δεν εδωσα πολλη σημασια. Αυτο συνεχιστηκε για 2 μερες με εμενα να ποναω πολυ στις θηλες και καθε φορα που ηταν να θηλαζω σκεφτομουνα τον πονο.

Απο εχθες νομιζω οτι δεν εχω πολυ γαλα. Το στηθος ειναι πολυ μαλακο, χθες το βραδυ που εκανα αντληση εβγαλα μονο 50 γρ και απο τα 2 στηθη και σημερα το απογευμα μετα βιας 40 γρ.....

Υπαρχει πιθανοτητα να σταματησε ξαφνικα το γαλα μου? Δεν εχει αλλαξει κατι στη διατροφη μου, απλα ελλατωσα τα υγρα τωρα που επιασαν τα κρυα.

Δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο. Ειμαι πολυ στεναχωρημενη. Η παιδιατρος που επικοινωβησα μαζι της μου ειπε να παρω το s26 gold 1 και να δινω για αρχη 120 γρ 2 φορες τη μερα. Δεν θελω να ξεκονησω το ξενο γαλα γιατι φοβαμαι οτι θα ελλατωει πολυ το δικο μου ετσι.

Τι να κανω? Ειλικρινα ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.

Περιμενω με ανυπομονησια. Φιλια σε ολες σας και στα μωρακια σας.

Διαφημίσεις

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το μωρο θηλαζει κανονικα;εχετε μειωσει γευματα;

σου δειχνει να πειναει;

μετρας τις βρεγμενες πανες του;

κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις αρκετες απαντησεις,η ποσοτητα που βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικη του ποσο γαλα ΠΑΡΑΓΕΙΣ για το μωρο σου

το βαρος του ειναι σουπερ

νομιζω εδωσες το εναυσμα στην παιδιατρο να πασαρει το πανακριβο γαλατακι της,χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος

το στηθος δεν μενει για παντα πρησμενο,καποια στιγμη προσαρμοζεται και σταματαει να αποθηκευει,παραγει οταν και οσο χρειαζεται το μωρο

φιλικα :)

fBaep3.png

uwK7p3.png

το μωρο θηλαζει κανονικα;

Θηλαζει καθε 2ωρες τη μερα και τη νυχτα μου ξυπναει 1 φορα κατα τις 3.

εχετε μειωσει γευματα;

Οχι

σου δειχνει να πειναει;

Εχει γκρινια και καποιες φορες τρωει τα χερακια του και ρουφαει την πιπιλα με δυναμη.

μετρας τις βρεγμενες πανες του;

Ναι και ειναι καλες. Καθε φορα που αλλαζω, το αργοτερο καθε 3ωρο ειναι γεματη και περισσοτερο απο μια φορες τσισακια.

:)

Στο αλμα αναπτυξης εχουμε τετοια συμπτωματα?

Διαφημίσεις

Οταν τελειωνετε απο θηλασμο (στηθος) κλαιει? Τσισα κανει? Κακα? Ολα κανονικα ή αλλαξε κατι?

(νομιζω στα μωρα οσο-λεμε τωρα- κι αν δωσεις θα το φανε....απο εμπειρια το λεω αυτο)

Περα απο ολα αυτα...δε καταλαβαινω γιατι σου καρφωθηκε η ιδεα οτι σου μειωθηκε. Επειδη το στηθος σου ειναι πιο μαλακο? Ε και? Αλλαξε η συμπεριφορα του παιδιου σου?

Απο προσωπικη εμπειρια και μονο, σου λεω οτι αν σταματουσα το θηλασμο καθε φορα που ακουγα ή εβλεπα κατι διαφορετικο πανω μου....δε θα θηλαζα ουτε μια μερα....

αχ αχ αχ...

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ σήμερα.......

ο δικός μου είναι 20 ημερών... κι εγώ μέσα στη στεναχώρια είμαι....

σήμερα πίνω πολλά υγρά.... πολύ γάλα.... έφαγα ρύζι.... ότι ξέρω ότι κατεβάζει γάλα.... λέω να πιω και κανά ποτήρι μπύρα, αλλά έχω σκάσει....

υπομονή γαμώτο..... ελπίζω αύριο να αλλάξουν τα πράγματα....

Περα απο ολα αυτα...δε καταλαβαινω γιατι σου καρφωθηκε η ιδεα οτι σου μειωθηκε. Επειδη το στηθος σου ειναι πιο μαλακο? Ε και? Αλλαξε η συμπεριφορα του παιδιου σου?

ρε λογικό είναι.... αν έχεις ένα στήθος πρησμένο και ξαφνικά μαλακώσει, τι άλλο να σκεφτείς;;;;;

Οταν τελειωνετε απο θηλασμο (στηθος) κλαιει? Κλαιει γιατι δεν τρωει πολλη ωρα και νευριαζει, τρωει κανενα 2λεπτο με 5 το πολυ απο τοτεπου αρχισε το προβλημα.

Τσισα κανει? Κακα? Ολα κανονικα ή αλλαξε κατι?

Τσισα κανονικα, κακα τα ελλατωσε στις 2 φορες τη μερα αλλα το χρωμα ειναι ιδιο και η υφη τους.

Μηπως να παρω κανενα συμπληρωμα?

αν δεν έχει αλλάξει κάτι στις πάνες που λερώνει μη δώσεις ακόμα συμπλήρωμα... περίμενε και βλέπεις... ζύγισε το κιόλας να δεις.....

άσε σου λέω ακριβώς ίδια φάση είμαστε, αλλά το παλεύω ακόμα.....

με παρηγορούν οι πάνες που βλέπω λερωμένες.....

Διαφημίσεις

αχ αχ αχ...

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ σήμερα.......

ο δικός μου είναι 20 ημερών... κι εγώ μέσα στη στεναχώρια είμαι....

σήμερα πίνω πολλά υγρά.... πολύ γάλα.... έφαγα ρύζι.... ότι ξέρω ότι κατεβάζει γάλα.... λέω να πιω και κανά ποτήρι μπύρα, αλλά έχω σκάσει....

υπομονή γαμώτο..... ελπίζω αύριο να αλλάξουν τα πράγματα....

Να σου ζησει γλυκουλα μου, ευχομαι να ειναι γερος και καλοφωτισμενος.

Αληθεια το ρυζι βοηθαει? Αν ειναι ετσι απο αυριο ρυζι σε ολες τις παραλλαγες!!!!

Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση και στις 2 μας....

ξέρω ότι το ρύζι, οι σούπες, τα γαλακτοκομικά, τα υγρά βοηθάνε στο γάλα.... κι η μπύρα.....

τι να κάνω κι εγώ;;; το παλεύω να έχω γάλα.... τη πάτησα στο πρώτο παιδί μου, όχι και τώρα!!!!

ρε λογικό είναι.... αν έχεις ένα στήθος πρησμένο και ξαφνικά μαλακώσει, τι άλλο να σκεφτείς;;;;;

Μηπως οτι εδραιωθηκε για τα καλα ο θηλασμος? Δε ξερω...λεω

Για συμπληρωμα δε ξερω....για ρωτα τον ντοκτορ...

αν το μωρο βρεχει πανες κανονικα,δεν εχεις κανεναν απλυτως λογο να δωσεις συμπληρωμα.το οτι κλαιει στο στηθος μπορει να σημαινει πολλα πραγματα-ισως θελει να ρευτει,ισως εχει πονακια....εαν πιπιλαει τα χερια του τοτε βαλ'τον ξανα στο στηθος.και επειδη μιλας ξανα για πονο στις θηλες και για ανησυχια για την παραγωγη σου,θα σου το πω κι εγω ξανα....πετα την πιπιλα.

και ναι,μπορει να ειναι και αλμα αναπτυξης.

κοριτσια το στηθος ειναι πρησμενο μονο μεχρι να ρυθμιστει η παραγωγη,μετα ειναι μαλακο,μην σας αγχωνει αυτο,δεν λεει τιποτα απο μονο του

fBaep3.png

uwK7p3.png

Διαφημίσεις

αν το μωρο βρεχει πανες κανονικα,δεν εχεις κανεναν απλυτως λογο να δωσεις συμπληρωμα.το οτι κλαιει στο στηθος μπορει να σημαινει πολλα πραγματα-ισως θελει να ρευτει,ισως εχει πονακια....εαν πιπιλαει τα χερια του τοτε βαλ'τον ξανα στο στηθος.και επειδη μιλας ξανα για πονο στις θηλες και για ανησυχια για την παραγωγη σου,θα σου το πω κι εγω ξανα....πετα την πιπιλα.

και ναι,μπορει να ειναι και αλμα αναπτυξης.

κοριτσια το στηθος ειναι πρησμενο μονο μεχρι να ρυθμιστει η παραγωγη,μετα ειναι μαλακο,μην σας αγχωνει αυτο,δεν λεει τιποτα απο μονο του

Καλημερα γλυκουλα μου.

Δοξα τω Θεο απο τσισακια ειμαστε καλα. Για πονακια ισως συμβαινει, μηπως ειναι αρχη απο δοντακια... λεω....

Την πιπιλα γενικα προσπαθω να την ελλατωσω οσο μπορω.

ΜΑκαρι να ειναι αλμα αναπτυξης και να γινει περισσοτερο το γαλατακι μου να εχει ο πριγκηπας μου να τρωει.....

Καλημερα bounitsa μου.

Σημερα δοξα τω θεο ειμαστε καλυτερα. Τρωει με λιγοτερη γκρινια και νομιζω οτι το γαλατακι ρεει καλυτερα. Εγω τον βαζω οσο πιο συχνα μπορω και οσο ζηταει και αυτος, σχεδον καθε 1 1/2 ωρα.

Ελπιζουμε σε περισσοτερη βελτιωση. Φιλακια πολλα.

Δεν είναι καθόλου απίθανο οι ανησυχίες του να είναι δοντάκια :D Έχω φίλη που 4 μηνών ο γιος της είχε... 4!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Καλημέρα σε ολες σας.

Να ρωτησω κατι ρε κοριτσια........

ΓΙΝΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ????

Ή ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΠΟΛΥ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ????

Το στηθος μου ειναι μαλακο απο τοτε που αρχισε το προβλημα. Μονο οταν τον θηλαζω μεσα στη νυχτα και μετα το πρωι ειναι ελαφρως πιο σκληρο.

Οχι, το γάλα δεν κοβεται έτσι ξαφνικά απ' τη μια μερα στην άλλη.

ΟΜΩΣ μπορεί από το άγχος σου να μπλοκάρεις το ανακλαστικό της ροής και ενώ έχεις γάλα, να μην κατεβαίνει.

Γι' αυτό ηρέμησε και συνέχισε τους θηλασμούς, θα διαβασεις εδώ στο φορουμ ότι το μαλακό στήθος ειναι η κύρια ανησυχία όλων των "πρωτομαμάδων", κάτι που όμως δε σημαινει ΤΙΠΟΤΑ! Εγώ θήλασα το πρωτο μου παιδί 14 μήνες, σταμάτησε από μόνος του να θηλάζει όταν ήμουν 6 μηνών έγκυος στο δεύτερο, οπότε δε θήλασα για 3 περίπου μήνες. Τώρα θηλάζω τη μπουμπού μου κανονικά και όμως αυτή τη φορά το στήθος μου είναι απ' την αρχή μαλακό, δεν το έχω νιώσει πρησμένο καμία φορά. Η μπουμπού μου εχει παει κοντά 6 κιλά και είναι δυο μηνών, λες να μην έχω γάλα επειδή εχω μαλακό στήθος? :)

Ηρέμησε και συνέχισε αυτό που κάνεις, όπως φαίνεται είστε μια χαρα! ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει, σας παρακαλώ;;

Θηλάζω το μωρό μου 4,5μηνες. Εκτός από τον πρώτο καιρό που θήλαζε συνέχεια, τα πηγαίναμε πολύ καλά. Ομως είναι 3 μέρες τώρα που έχει φοβερή γκρίνια και μοιάζει να μην χορταίνει.

Εκεί που είχε φτιάξει τα γεύματα του, ξαφνικά άρχισε να τρώει πάλι συνέχεια. Πονεσαν οι θηλές μου από τους συχνούς θηλασμούς δυστυχώς όμως πάλι δεν φαίνεται να χορταίνει. Κλαίει σπαρακτικά. Στην αρχή δεν είχα καταλάβει τι συμβαίνει και έκλαιγε έτσι και δεν κοιμόταν. Ωσπου κάποια στιγμή του έφτιαξα γάλα και το ήπιε όλο και μετά κοιμήθηκε αμέσως για ώρες.

Γάλα έχω (το βράδυ μετά τον τελευταίο θηλασμό κάνω άντληση και βγαζω πολύ καλές ποσότητας έχοντας φτάσει και τα 250μλ) και το στήθος μου το νιώθω βαρύ και πρησμένο. Οι πάνες μας είναι ικανοποιητικες. Βάρος εβαζε μέχρι τον περασμένο μήνα, που πήγαμε στον γιατρό, πολύ καλά. Τωρα θα ξαναπάμε στις 29 του μήνα οποτε και θα αρχίσουμε και κρέμα.

Επίσης να πω πως τα βράδυα του δίνω δικό μου αν έχω αντλήσει και πίνει περίπου 250-300μλ από το μπουκάλι συν θηλασμό (αλλά πάλι ξυπνάει τα βράδυα να φαει) Υπάρχει περίπτωση να νερωσε το γάλα μου έτσι ξαφνικα;;

Γεια σου σιδερένια!

Μην ανησυχείς, το γάλα δεν νερώνει :) Το νινί σου μάλλον περνά άλμα ανάπτυξης για να θέλει να φάει περισσότερο, οπότε το κάνει για να σου αυξήσει την παραγωγή! Βάζε τον στο στήθος όποτε ζητάει. Το άλλο που θα μπορούσα να σκεφτώ είνα μήπως περνά καμιά ιωσούλα και ζητά πιο συχνά, αλλά κλίνω προς το πρώτο.

Θα σου απαντήσουν κι άλλες μανούλες πιο έμπειρες και η Αγλαία ως ειδικός ;)

Γιατί κάνεις αντλήσεις;

Σιδερενια μηπως μπερδευεις το μωρο σου με το να του δινεις καθε βραδυ γαλα απο το μπιμπερο?

Γιατι αντλεις?

Επισης ξεκινατε στερεες πριν καλα καλα κλεισετε τον 5ο?:shock::shock::shock::shock:,στη θεση σου θα επαιρνα και δευτερη γνωμη απο αλλον παιδιατρο,ο δικος σας πολυ νωρις σας βαζει στις στερεες,εχετε καμποσο καιρο ακομη ως τον 6ο,μην βιαζεστε βρε :D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png

Στις κρεμες θα μπούμε αφού κλείσουμε τον 5ο τέλος του μήνα. Απότι έχω δει (από φίλες μαμαδες) πλέον δίνουν κρέμα από τον 5ο μήνα. Απο κει και πέρα του δίνω με το μπιμπερό, το γάλα που αντλω γιατί το βραδυ ποτέ δεν χόρταινε και ξύπναγε σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα. Προσπαθώ να του ρυθμίσω λίγο τον ύπνο έτσι.

Αλμα δεν νομίζω ότι περνάμε γιατί είμαστε 20 εβδομάδων. Μόλις βγήκαμε δηλαδή απο ένα και έχουμε 3 βδομάδες μέχρ το επόμενο.