Recommended Posts

Καλησπέρα ! Όλοι οι γονείς έχουμε αγωνίες και ανυπομονησία να πούν τα πρώτα λογάκια, να κάνουν τα πρώτα βηματάκια. Όμως τα παιδιά μας θέλουν το χρόνο τους και ξέρουν εκείνα πότε είναι η ώρα τους να τα κάνουν όλα αυτά. Εμένα η μικρή μου είναι 13 μηνών και περπάτησε μια Κυριακή πριν τρεις εβδομάδες που την πέρασε με τον πατέρα της. Νομίζω δεν είναι διόλου τυχαίο. Αν περπάτησε εκείνη τη μέρα είναι επειδή ήταν με τον πατέρα της, το βλέμμα του, ο θαυμασμός του,της έδωσαν κουράγιο. Είναι ένα πολύ άνετο μωρό, από τοτε που γεννήθηκε σε όλα εύκολη. Στο φαγητό, στο παιχνίδι, στον ύπνο (τυχερή είμαι) ακόμα και τα δόντια που άρχισε να βγάζει γυρω στον 9ο μήνα, δεν τα περνάει με πολύ γκρινια αλλά με λίγο κλάμα. Έχω κι αλλη μια κορούλα 29 μηνών, είναι η δεύτερη μου κι αυτό παίζει το ρόλο του. Τώρα λοιπον περπατάει, αλωνίζει όλο το σπίτι, λέει μαμαμαμαμαμά όχι πάντα συνειδητά, μαμ όταν θέλει να φάει (είναι φαγανή) μπαμπαμπα όχι πα΄ντα συνειδητα , τικουτικουτι (χχαχααα) και τζα . Και παιζει κρυφτο με την αδελφη της.Κάνει γεια, παλαμάκια και τζα με τα χεράκια της. Με ανησυχει καμια φορά που θυμαμαι ότι η μεγάλη μου ελεγε πιο πολλά . αλλά σκε΄πτομαι ότι ετούτη είναι πιο χαλαρή. Θα τα πει όλα όταν θέλει εκείνη. ΝΑ τα χαιρόμαστε τα μωράκια μας. Φέτος τις έντυσα αποκριάτικα και συγκινήθηκα. πρωτη φορά χαιρομαστε τις αποκριες ολοι μαζι. 

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια το χθεσινο βράδυ ήταν απ τα πιο δύσκολα. Ξυπνούσε καθε δεκα λεπτά αφού τον άφηνα  στην κούνια. Αυτό κράτησε και τρεις ώρες μέχρι να κοιμηθεί και μετά ξυπνούσε κάθε μία ώρα. 

Τι τζελ για τα δόντια έβαζα,  τον θηλαζα,  τον κουνουσα να νανουριστει, τίποτα! Είχε μία ανησυχία αλλιωτικη! Μέχρι και πυρετό υποψιαστηκα αλλά ευτυχώς ήταν μια χαρά. 

Και σήμερα νομίζω βρήκα το λόγο. Ετοιμαζόταν βλέπετε ο κύριος! Περπατησαμε!!! Έφυγε επιτέλους μόνος του χωρίς να μου κράτα το δάχτυλο. Όλο το πρωί αλωνιζε μόνος του το σαλονι. Έπεσε μόνο μία φορά και αυτό γιατί έτρεχε αλλά δεν πτοήθηκε, τον σηκωσα και συνέχιζε! Βέβαια όταν ήθελε να πάει κάπου που δεν ένιωθε σίγουρος ερχόταν και με έπαιρνε για να τον πάω.  

Τελικά δεν χρειάζεται καθόλου άγχος απ την μαμά γιατί πρώτον μεταδίδεται στο παιδί και δεύτερον ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κάνουν το επόμενο αναπτυξιακό άλμα.

Εύχομαι και στα δικά σας για όσες μανάδες περιμένουν!

Μπράβο σας!!! Είναι απίστευτα τα μικρούλια, από την μια στιγμή στην άλλη κατακτούν πράγματα!

• Ευχαριστώ! 1

Καλησπέρα,έχω ένα μωράκι που σε λίγες ημέρες γίνετε 12 μηνών,με προβληματίζουνε κάποια πράματα στη συμπεριφορά του με βαση τα οροσημα που εχω διαβασει,έχει εδώ και κάποιες ημέρες δεν γυρίζει στο όνομα του(

Κάποιες φορές γυρίζει)πριν κανένα μήνα έκανε γεια τώρα δεν το κάνει,δεν δείχνει με το δάχτυλο(σε αυτό μπορεί να φταίμε και εμείς γιατί δεν του δείξαμε και πολλές φορές πράματα με το δάχτυλο για να μάθει)όπως επισεις δεν φέρνει πράματα αν του το ζητήσεις έχω αγχωθεί πάρα πολύ,ο.παιδιατρος μου λέει να του δώσουμε λίγο χρόνο ακόμη γιατι γεννήθηκε ένα μήνα νωρίτερα εγώ όπως δεν μπορώ να ησυχάσω 

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,έχω ένα μωράκι που σε λίγες ημέρες γίνετε 12 μηνών,με προβληματίζουνε κάποια πράματα στη συμπεριφορά του με βαση τα οροσημα που εχω διαβασει,έχει εδώ και κάποιες ημέρες δεν γυρίζει στο όνομα του(

Κάποιες φορές γυρίζει)πριν κανένα μήνα έκανε γεια τώρα δεν το κάνει,δεν δείχνει με το δάχτυλο(σε αυτό μπορεί να φταίμε και εμείς γιατί δεν του δείξαμε και πολλές φορές πράματα με το δάχτυλο για να μάθει)όπως επισεις δεν φέρνει πράματα αν του το ζητήσεις έχω αγχωθεί πάρα πολύ,ο.παιδιατρος μου λέει να του δώσουμε λίγο χρόνο ακόμη γιατι γεννήθηκε ένα μήνα νωρίτερα εγώ όπως δεν μπορώ να ησυχάσω 

Καλησπέρα mamaloulou! Το παιδάκι μου είναι μικρότερο από το δικό σου αλλά έχω κι εγώ τέτοιου είδους ανησυχίες. Είχα ανοίξει θέμα πριν λίγες μέρες για την απουσία βαβίσματος και για κάποιες περίεργες κινήσεις που κάνει. Τα κορίτσια που μου απάντησαν ήταν καθησυχαστικα! Γενικά από ότι καταλαβαίνω όταν ετοιμάζονται να κάνουν κάτι καινούργιο σταματούν καποιες δεξιότητες που είχαν κατακτήσει. Μήπως ετοιμάζεται να περπατήσει? Ή να πει κάτι? Να ρωτήσεις τον παιδίατρο σε κάθε περίπτωση! Κι εμείς αύριο έχουμε εμβόλιο και θα τα ρωτήσω όλα αυτά, να δω τι θα πει!

Ναι το θυμαμαι το θέμα που είχες ανοίξει,είναι έτοιμος να περπατήσει έχει κάνει και δύο βηματάκια μόνος μια ημέρα που ξεχάστηκε και άφησε τα χέρια από το τραπέζι  αλλά δεν ξέρω αν λογο αυτού χαθήκανε τα άλλα μακαρι να είναι έτσι,σίγουρα θα ξανά κάνω κουβέντα με το γιατρό και θα πάω και σε δεύτερο να δω τι θα μου πει 

Ναι το θυμαμαι το θέμα που είχες ανοίξει,είναι έτοιμος να περπατήσει έχει κάνει και δύο βηματάκια μόνος μια ημέρα που ξεχάστηκε και άφησε τα χέρια από το τραπέζι  αλλά δεν ξέρω αν λογο αυτού χαθήκανε τα άλλα μακαρι να είναι έτσι,σίγουρα θα ξανά κάνω κουβέντα με το γιατρό και θα πάω και σε δεύτερο να δω τι θα μου πει 

Ναι ναι και να μας ενημερώσεις!! Πάντως να μην αγχώνεσαι ακόμη, άσε λίγο να περάσει ο καιρός όπως είπε κι ο γιατρός και θα δεις πως θα πάει :) Ετσι κι αλλιώς είναι και η προωρότητα στη μέση οπότε μην ανησυχείς, δώσε του λίγο χρόνο!!

9 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Όταν το φωνάζεις μήπως ασχολείται με κάτι άλλο κ δεν γυρίζει??? Γιατι κ αυτά είναι πλέον μικρά ανθρωπάκια, κάνουν ότι θέλουν αυτά, δεν υπακούνε στις εντολές μας!!!! :-D Το ότι δεν χαιρετάει πλέον δεν σημαίνει κάτι, απλά όταν το ξεκίνησε το βρήκε ενδιαφέρον να το κάνει κ τώρα μπορεί απλά να  το βαρέθηκε. Όσο για το ότι δεν δείχνει δεν είναι απαραίτητο τα μωρά έως 1 χρόνων να το κάνουν. Ο μικρός μου μόλις έκλεισε 1 χρόνων δείχνει εδώ κ ένα μήνα, μου φάνηκε νωρίς όμως γιατί η μεγάλη μου η κόρη το είχε κάνει 15 μηνών. Δώσε χρόνο στο παιδάκι σου κ σε λίγο καιρό θα δεις μεγάλες διαφορές

@mama16 συνήθως όταν τον φωνάζω με το όνομα με κάτι παίζει,θα δώσω χρόνο να δω πως θα πάει και μακάρι να είναι όλα στο μυαλό μου,απλά παρατήρησα ότι δεν γυρίζει μετά από ένα εμβόλιο που κάναμε και κάπως θορυβηθηκα.

@mama16 συνήθως όταν τον φωνάζω με το όνομα με κάτι παίζει,θα δώσω χρόνο να δω πως θα πάει και μακάρι να είναι όλα στο μυαλό μου,απλά παρατήρησα ότι δεν γυρίζει μετά από ένα εμβόλιο που κάναμε και κάπως θορυβηθηκα.

Μην αγχώνεσαι προφανώς θα είχες διαβάσει για αυτό το εμβόλιο που κάνατε κ άρχισες να δίνεις σημασία στην παραμικρή λεπτομέρεια! Όταν παίζουν τα μικρουλια μας με κάτι που τους αρέσει αφοσιώνονται! 

Διαφημίσεις

@Mamaloulou Καλή μου, νομίζω ότι είναι μικρό το παιδάκι σου ακόμη για να τα κάνει όλα αυτά και μάλιστα συστηματικά, μιλώντας από εμπειρία και παρατηρώντας και άλλα παιδάκια. Ειδικά να χαιρετάει ή να δείχνει ξεκάθαρα μου φαίνεται μικρό ακόμα. Γενικώς, όλες αυτές οι λίστες με ένα κατεβατό 15 πράγματα που "πρέπει" να κάνει ένα παιδάκι μέχρι την Χ ηλικία είνα μάλλον για τα μωρά του... superman! Εγώ δεν έχω δει κανένα να τα κάνει όλα και κατ' εξακολούθησιν. Εμένα ο δικός μου 17 μηνών άρχισε να χαιρετάει. Νομίζω ότι απλώς δεν ήθελε μέχρι τότε. Τώρα βέβαια χαιρετάμε όποιον θέλουμε, όποτε θέλουμε, είτε του το λέω είτε όχι. 

Just now, Iris89 είπε:

@Mamaloulou Καλή μου, νομίζω ότι είναι μικρό το παιδάκι σου ακόμη για να τα κάνει όλα αυτά και μάλιστα συστηματικά, μιλώντας από εμπειρία και παρατηρώντας και άλλα παιδάκια. Ειδικά να χαιρετάει ή να δείχνει ξεκάθαρα μου φαίνεται μικρό ακόμα. Γενικώς, όλες αυτές οι λίστες με ένα κατεβατό 15 πράγματα που "πρέπει" να κάνει ένα παιδάκι μέχρι την Χ ηλικία είνα μάλλον για τα μωρά του... superman! Εγώ δεν έχω δει κανένα να τα κάνει όλα και κατ' εξακολούθησιν. Εμένα ο δικός μου 17 μηνών άρχισε να χαιρετάει. Νομίζω ότι απλώς δεν ήθελε μέχρι τότε. Τώρα βέβαια χαιρετάμε όποιον θέλουμε, όποτε θέλουμε, είτε του το λέω είτε όχι. 

Μαλλον έχεις δίκαιο,μπηκα στο τριπακι να διαβάσω αυτές τις λίστες και μετά ξεκίνησα να βλεπω τι κάνει το μωρό και τι όχι,λάθος μου.

Προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς,γυρίζει πλέον στο όνομα τις περισσότερες φορές,έχει μάθει να λέει πως κάνουνε κάποια ζωάκια,μας μιμιται πολλες φορες σε πραματα που κανουμε,δεν χαιρετάει βέβαια αλλά τι να κάνουμε

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα